Je kan maar beter normaal doen m Hulp voor ouders van lastige puber Burgemeester Mandos van Borsele ziet heil in bouw nieuwe dorpen Provincie stelt intern onderzoek in naar het Zeeuws Museum Noordewier vreest voor teloorgang van de agrarische sector Zangdienst [GELICHT Cito-toets Bureau werkt aan plannen voor museum Voorlichting samenwerking tussen boeren Uitvoering OKK Schoondijke door Henk Postma Ouders kunnen zich er bijzonder druk om maken. Maar de kinde ren zelf? „Niets bijzonders", zegt Yuri Houtgraaf leerling uit de hoogste klas van basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede, „Ik doe gewoon m'n best. En of ik het haal...? M'n zus bracht er weinig van terecht. En toch zit ze nu al bijna op de universiteit." De Cito-toets, zeg maar hel eindexa men in het basisonderwijs, is in volle gang. Op vrijwel alle Zeeuwse basis scholen begonnen leerlingen van groep acht dinsdag aan de 'eerste toetsdag'. De hele ochtend zwoegen op meerkeuzevragen die aan het licht moeten brengen wat ze op school heb ben geleerd, of liever: hoe het met hun intelligentie is gesteld. Twee keer twintig vragen die duide lijk moeten maken hoe goed of slecht je bent in het verwerken van informa tie. Nog eens twintig opgaven over taal. En tenslotte twintig wiskunde- vraagstukjes. Wordt vandaag en mor gen vervolgd. Er zijn,ouders die hun kinderen er wat vroeger dan normaal voor naar bed sturen. Maar of dat helpt? Yuri Houtgraaf waagt het te be twijfelen. „Een goede vriend van me moest van z'n moeder eerder naar bed", lacht hij, „Nou, en toen kon hij de slaap niet vatten. Die heeft dus niet veel nachtrust gehad." Nee, je kan maar beter normaal doen, vallen vier van z'n klasgenoten hem bij. Want als je zenuwachtig gaat doen. Ja, dan is het resultaat meestal minder. Of dat wat uitmaakt? De sco res spelen een rol bij de beslissing welk type voortgezet onderwijs een leerling straks mag gaan volgen. Wordt het vmbo, havo, vwo, of een combinatieklas, zodat de keuze nog wat kan worden uitgesteld? Vaak we ten leerkrachten, ouders en kinderen dat zelf al wel. De eindtoets basison derwijs, zoals het 'examen' officieel heet, is slechts een onderdeel van de procedure die tot een keuze leidt, be nadrukt onderwijzeres Janneke Min naar van De Kirreweie. Dat het Cito-'examen' lang niet al leenzaligmakend is, weten haar leer lingen natuurlijk ook al wel, maar dat wil niet zeggen dat ze er met de pet naar gooien. Zelfs Yuri, wiens zus be wees dat je ook met een lage score nog de universiteit kan halen, is benieuwd of hij 'slaagt' voor het stempel: 'ge schikt voor de havo'. Want hij wil we tenschapper worden, scheikundige of zoiets. Althans, zo kijkt hij er nu te genaan. ,,Ik wil nog wel eens verande- woensdag 7 februari 2001 door Rinus Antonisse GOES - Zeeland moet nieuwe dorpen bouwen. Geen uitbrei ding van de steden met dorps- achtige wijken meer. Geen puis ten meer plakken aan bestaande dorpen. De provincie heeft vol doende ruimte om op verant woorde wijze nieuwe dorpen te bouwen. De toekomst van het wonen ligt niet zozeer in de ste den, maar vooral in de dorpen. De Borselse burgemeester J. L. M. Mandos presenteerde dinsdag in Goes tij dens een Zee- land-debat over de ruimte een baanbrekende visie op het wo nen. „Zeeland is een land van dorpen en niet van steden zoals we die de laatste jaren gebouwd hebben. De stedelijke woon functie die in de vier grote ste den afgelopen jaren gegroeid is, daar ben ik niet kapot van. Het overgrote deel ademt de sfeer uit van dorpen." Mandos vroeg zich af waarom een wijk als het Goese Meer zo dicht tegen de stad aangeplakt is. „Beter was er verder vandaan te bouwen. Dan had je een echt dorp gekregen. Zo kunnen we in plaats van puisten beter nieuwe dorpen bouwen. In een gemeen te als Borsele zijn er zeker vijf tot tien nieuwe dorpen moge lijk." Hi] hekelde de plannen van 'vinexiste' Riek Bakker voor Middelburg. „Die maakt het heel bont en dat noemen ze nog een kwaliteitsatlas ook. Om op een kunstmatige manier het Veerse Meer naar Middelburg te halen. Kom nou. Het is veel be ter om gewoon aan het Veerse Meer zelf te bouwen." De plattelandsgemeenten wor den teveel afgescheept met een handvol nieuwe woningen, die ze dan nog moeten zien te verde len over veel kernen ook. Man dos: „Waarom krijgen een ar chitect als Zeelenberg en een projectontwikkelaar als Van Koeveringe het wel voor elkaar om hele dorpen te bouwen in Zeeland en de gemeenten niet?" De Borselse burgemeester zei de bestaande tegenstelling tussen stad en dorp juist goed te vin den. Die mag zelfs versterkt worden. Hij pleitte voor een duidelijk onderscheid tussen dorp en stad, met in de dorpen voldoende keuzemogelijkheden om te kunnen wonen. De kwaliteit van het platteland kan alleen verhoogd worden door nieuwe economische im pulsen, betoogde Mandos. Gelet op de crisis in de landbouw, en dan met name de akkerbouw, zag hij die niet uit de agrarische sector komen. „De enige functie die deze impuls inhoud kan ge ven is het wonen." Hij uitte kri tiek op het Haagse beleid, zoals ook neergelegd in de nieuwe Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning, waarin de dorpeling veel te weinig aandacht krijgt en de stedeling veel te veel. Hij wees erop dat dorpen op het gebied van onder meer verenigingsle ven, nabuurschap en veiligheid ten opzichte van de steden heel levensvatbaar zijn. Dat geldt volgens hem ook voor de wat kleinere kernen. Geen gek idee Mandos vond dat zijn pleidooi voor bouw van nieuwe dorpen niet als 'gek idee' kan worden afgedaan. „Lewedorp is pas zo'n zeventig jaar oud. Dat is in maatschappelijk en sociaal op zicht een geslaagd dorp." Hij kondigde aan zijn ideeën bin nenkort nader te zullen uiteen zetten in een toekomstschets: Hoe God weer terugkeert in Baarland. De burgemeester toonde zich voorstander van een verdubbe ling van het inwonertal van Zeeland. Dat is mogelijk zonder de groene ruimte op te offeren Mandos noemde als mogelijk heden permanent woningen in de 16.000 recreatiewoningen, compacter bouwen in de steden en een hogere bezettingsgraad van de huizen. Hij gaf als voor beeld dat alleen al het voor glas tuinbouw bestemde gebied bij Nieuwdorp van 750 hectare plaats biedt aan drie steden voor 150.000 inwoners. VLISSINGEN - In kerkgebouw De Schaapskooi in Vlissingen wordt zondag 18 februari een zangdienst gehouden. Thema van de dienst is 'Zingen vanuit je hart'. De dienst begint om 16.00 uur. ren. Ik wilde ook al eens politieagent worden, en timmerman." In ieder ge val zint hij er op zo snel mogelijk uit Burgh-Haamstede weg te geraken. Want die plek is hem nu al veel te klein. Acht jaar geleden woonde hij nog in Rotterdam. En wat hem betreft, vertrekt hij zo gauw mogelijk terug naar de een of andere stad. Z'n wereld wordt in ieder geval al wat groter. Want de dichtstbijzijnde scholen voor vervolgonderwijs staan in Zierikzee, Goes of Middelburg. Mocht Yuri's basisschool, al dan niet leunend op de uitkomst van z'n Cito- toets, tot de conclusie komen dat hij inderdaad op de havo thuis hoort, dan is lang niet uitgesloten dat hij die niet afmaakt, en alsnog de koers verlegd naar een vwo- of vmbo-diploma. Want Groningse onderzoekers rap porteerden onlangs dat 42 procent van de havo-adviezen de plank mis slaat. De vwo-adviezen zijn aanzien lijk correcter. Die blijken, achteraf bezien, negen van de tien keer correct. Als het op de basisschool goed of slecht gaat, wil dat dus niet altijd be palend zijn voor de toekomst. Wils kracht, omgevingsfactoren en creati viteit spelen ook een rol. De Cito-toets gaat daar volkomen aan voorbij. So ciale en emotionele aspecten worden evenmin gemeten. De Zeeuwse onder wijsbegeleidingsdienst RPCZ noemt emotionele intelligentie minstens zo belangrijk als maatstaf voor verstan delijke vermogens dan IQ-meting via de Cito-toets. Niet wakker De leerlingen van De Kirreweie liggen van dat alles niet wakker. Joyce Blom wordt gewoon bloemiste. Daar twij felt ze niet aan. Jan-Willem van Dam me vindt boer het leukste beroep, maar heeft zich laten vertellen dat dit tegenwoordig niet veel brood op de plank brengt. Dus verlekkert zich nu al bij de gedachte dat hij straks bak ker wordt. Mariska Verstraeten gaat hoe dan ook de verzorging in. Roy van Veelen weet het nog niet zo precies, maar het wordt in ieder geval iets in de techniek. Wat de Cito-toets betreft, zijn ze una niem. Die was, in ieder geval gisteren, niet echt een hersenbreker. Behalve dan het eerste deel: die veertig opga ven over stukjes tekst. Daar zaten best wat moeilijke vragen tussen. En om nou te zeggen dat die teksten allemaal zo leuk waren. Nee, dan vonden ze de wiskunde-opgaven nog het leukst en gemakkelijkst. Logisch, zegt juf Minnaar, „Dat komt door de reken methode die we op school gebruiken: ieder kind kan op een eigen manier tot goede oplossingen komen." Stak het hele onderwijs maar zo in elkaar. Zou er nooit meer wat mis gaan. Groep acht van De Kirreweie in Burgh-Haamstede laat zich niet kisten door de Cito-toets. Vooraan (vlnr): Jan-Willem van Damme, Roy van Veelen, Joyce Blom, Mariska Verstraeten en Yuri Houtgraaf. foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten laten een intern on derzoek uitvoeren naar de gang van zaken rond het Zeeuws Mu seum. Dit feitenrelaas zal half februari klaar zijn. Het moet antwoord geven op de vele vra gen die Provinciale Staten heb ben over de sluiting van het mu seum, het ontslag van directeur I. Spaander en het lekken van informatie naar de pers uit een vertrouwelijke vergadering. De Statencommissies welzijn en algemeen bestuur maakten twee weken geleden duidelijk dat de besluitvorming over het museum hen allerminst bevalt. CDA, WD en GroenLinks kondigden aan dat zij de com missie van onderzoek, die ko mende vrijdag wordt ingesteld, zullen vragen de kwestie uit te pluizen. De gedeputeerden G. de Kok (cultuur) en D. Bruinooge (per soneel en financiën), beide van de PvdA, schrokken van dat voornemen. Een commissie van onderzoek noemden zij een veel te zwaar middel. Bovendien kaatsten zij de bal terug naar de Staten, door erop te wijzen dat MIDDELBURG - Het advies bureau Twijstra en Gudde is druk bezig met het opstellen van een beleidsplan, een bedrijfs plan en een verbouwingsplan voor het Zeeuws Museum. Dat gebeurt onder supervisie van een stuurgroep, waarin provin cie, gemeente en bestuur van het museum zitting hebben. Deze week interviewt het ad viesbureau tien betrokkenen over de huidige toestand van het Zeeuws Museum. Half februari volgt een workshop voor de me dewerkers. Op 19 februari pra ten medewerkers van Twijnstra en Gudde met de Statencom missie welzijn. De bedoeling is in het bedrijfsplan het profiel en de plaats van het Zeeuws Muse um te definiëren. Begin april moeten de plannen klaar zijn. De stuurgroep en het adviesbureau moeten het colle ge van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten tussentijds op de hoogte houden. die zich plotseling distantieer den van besluiten die zij eerder zelf hadden genomen. Desondanks zien Gedeputeerde Staten (GS) alsnog aanleiding een eigen intern onderzoek te gelasten. „De overduidelijke conclusie was dat er nog veel vragen waren. Welnu, het is de plicht van ons college om die zo veel mogelijk te beantwoor den", verklaart De Kok. „Daar om laten we de gebeurtenissen van het afgelopen jaar nog eens chronologisch op een rij zetten." CDA. WD en GroenLinks zien er geen handige politieke ma noeuvre in om een onderzoek te voorkomen. F. van Kollem van GroenLinks geeft wel toe dat hij aanvankelijk de wenkbrauwen moest fronsen, maar beschouwt het toch vooral als 'een steuntje in de rug'. „Als de commissie aan de gang gaat, liggen er al vast gegevens klaar." L. Nederhoed-Zijlstra (CDA) is ook allerminst van plan af te zien van een onderzoeksop dracht. „Die is niet in de la ver dwenen. Het is voor ons te be langrijk om te kijken hoe we in de toekomst met deze organisa ties en verantwoordelijkheden moeten omgaan. GS zijn blijk baar zelf ook tot dat inzicht ge komen. Het feitenrelaas alleen is echter niet voldoende. Het kan de commissie van onder zoek wel helpen." GroenLinks deelt die opvatting. Van Kollem: „Heel voorkomend van GS om een feitenrelaas te maken, maar wij zullen er nog eens lichtjes overheen gaan." Hij handhaaft dan ook zijn steun aan een onderzoekscom missie over het Zeeuws Muse um. „Het is duidelijk dat een aantal partijen een enorme hang heeft naar zo'n onderzoek. Wij laten ons door een feitenre laas niet in de luren leggen. Voor de WD daarentegen is de noodzaak ervan wel wat minder geworden. De liberalen trekken hun steun nog niet helemaal in, maar willen wel afwachten wat het feitenrelaas van GS ople vert. „Daarna zien we wel ver der", verklaart fractievoorzit ter J. Suurmond. Hij wijst er opnieuw op dat de 'schrikkerige reactie' van De Kok en Bruinoo ge over een commissie van on derzoek nergens voor nodig was. „Ze dachten: de kop van De Kok moet rollenMaar dat is ab soluut niet waar wij op uit zijn. Er zijn wat dingen misgegaan en we willen dat dat in de toekomst niet nog eens gebeurt." door Rinus Antonisse GOES - Met een groot gedeelte van de landbouw in Zeeland is het binnenkort afgelopen. Dat is een gevolg van de liberalise ring van de markt en alle ruim teclaims op de grond. Burge meester G. H. W. Noordewier van Oostburg zei dat dinsdag tijdens een debat over de ruimte in Zeeland. Hij bracht zijn stel ling met 'enige schroom' maar wel met veel overtuiging. „De landbouw gaat gewoon ver dwijnen, al zullen enkele indivi duele boeren nog wel blijven." Hij voorspelde dat met name in een brede kuststrook voor de landbouw nauwelijks plaats meer is. „De landbouw zal daar nog maar sporadisch voorko men. Boerderijen kunnen land huizen worden." Noordewier gaf aan dat de landbouwgron den door de Staat opgekocht moeten worden via een speciale grondbank. De overheid moet aangeven waar levensvatbare landbouwbedrijven geconcen treerd kunnen worden. Daar moeten optimale ontwikke lingskansen geschapen worden. De teloorgang van de agrarische sector betekent volgens de bur gemeester ook dat het karakte ristieke landschap in Zeeland ingrijpend zal veranderen. Daar was hij niet zo beducht voor. Hij wees erop dat vooral door de re creatie de afgelopen vijftig jaar het Zeeuwse landschap ook al erg veranderd is. „Er staan ons opnieuw veranderingen te wachten als de landbouw ver dwijnt. Op een aantal plekken krijg je een ander landschap." Het mag niet betekenen dat er dan nog meer recreratieparken met monocultuur voor in de plaats komen, aldus Noorde wier. In dit verband vroeg hij zich af of het de recreatiesector wel zo voor de wind gaat dat er volop nieuwe plannen uitge voerd kunnen worden. „Gaat het wel zo goed? Ik twijfel eraan. De eisen worden steeds hoger, het aanbod van andere markten steeds groter." Sanering Hij verwachtte dat de recreatie ve sector komende jaren een ri- goreuze sanering te wachten staat, mede door schaalvergro ting in de vorm van samenwer king of samengaan van bedrij ven. De Oostburgse burgemeester gaf aan de vrijkomende land bouwgronden voor een deel een natuurfunctie zullen krijgen. „De natuur lijkt bijna onaan tastbaar, net als de landbouw op het hoogtepunt. Natuurpolders zullen de toekomst zijn." Noor dewier achtte het van belang duidelijk aan te geven in welke natuurgebieden recreatief me degebruik mogelijk is (hij pleit te voor tweederde van de opper vlakte) en in welke niet. Ook riep hij op kampeerterreinen beter op te nemen in het land schap en het verschil tussen per manent en recreatief wonen op te heffen. GOES - Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) orga niseert enkele voorlichtingsbij eenkomsten over het project Kiezen voor Toekomst. Dit project is gericht op het be vorderen van de samenwerking tussen agrarische ondernemers. Het ZAJK werkt hierin samen met Accon Accountants en de Dienst Landbouwvoorlichting. De provincie verleent financiële steun. Tijdens de twee informatiebij eenkomsten worden de onder nemers op de hoogte gesteld van de mogelijkheden en voordelen van samenwerking en de onder steuning die ze daarbij kunnen krijgen. De doelstelling van Kiezen voor Toekomst is dat de landbouw een economische hoofdactiviteit moet blijven. De bijeenkomsten vinden plaats op 14 februari in De Halle te Axel en om 21 februari in Motel Goes te Goes. Aanvang 20.00 uur SCHOONDIJKE - Muziekver eniging OKK Schoondijke houdt zaterdag 17 februari haar jaarlijkse winterconcert in zaal Wijffels in Schoondijke. Voor de pauze treden de harmonie en de drumband op. Daarna volgt een gastoptreden van zustervereni ging Apolle Sluis/De Zeegalm Knokke. Het repertoire van bei de verenigingen bestaat vooral uit moderne stukken. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het opvoeden van kinderen is een serieuze zaak die lang niet iedereen makkelijk afgaat. Daarom kunnen ouders al vanaf de ge boorte van het kind een beroep doen op professionele bijstand zoals consultatiebureaus, re gionale pedagogische centra en de jeugdzorg. De zwaarste jaren voor ouder en kind lijken vooral in de puberteit te val len. Ouders die niet meer we ten wat ze met hun puber aan moeten, kunnen nu terecht bij het provinciale project 'Een puber in huis'. Pubers komen vooral op nega tieve wijze in het nieuws. Ze willen niks, behalve een hang plek die de buurt niet wil, ze gedragen zich onaangepast, ze luisteren niet, ze voeren niks uit behalve dat wat niet mag. Maar pubers kunnen ook heel verfrissend zijn. Ze hebben originele ideeën en ze dagen uit tot nadenken over je eigen levenswijze en opvattingen als opvoeder. Dat tenminste, is een van de uitgangspunten van het pro vinciale project 'Een puber in huis' dat dit schooljaar loopt. Het project biedt ouderraden van middelbare scholen de mogelijkheid om een mede werker van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) een thema-avond te laten houden over het puberen van jongeren. Daar blijken ou ders grote behoefte aan te heb ben. Tot nog toe werden alle bijeenkomsten goed tot zeer goed bezocht. Ook de belang stelling voor de cursus van vijf bijeenkomsten over de ont wikkeling van en het omgaan met een puber die het RPCZ door heel Zeeland houdt, is groot. Losmaken Ouders houden van hun kin deren en willen het beste voor hen en willen ook nog graag dat hun kind het goed doet op school. Dat stelt Bob Latuheru van het RPCZ op de goedbe zochte thema-avond 'Een pu ber in huis' die de ouderraad van de Pontes scholengroep locatie Pieter Zeeman deze week organiseerde. „Jongeren houden ook van hun ouders maar zij hebben het vooral druk met zich los te maken van het gezin en hun psycho-sek- suele ontwikkeling. Zij willen experimenteren met alle keu zes die voor hen liggen, of het nu om genotmiddelen gaat of om vrije tijd, en ze worden kri tisch ten aanzien van hun ou ders." Latuheru pleit ervoor dat ou ders tijdens deze turbulente periode toch een goede relatie in stand houden. „Dat is geen sinecure", ex-kent hij, „want een puber kan behoorlijk hu meurig zijn, ongenuanceerd, dwars en onredelijk." Conflic ten liggen continu op de loer en de acceptatie van het puberale gedrag fluctueert met het in casseringsvermogen van de ouder op dat moment. Toch zijn het vooral de ouders die een probleem hebben, meent Latuhei'u. „Een puber vindt het helemaal niet verve- lend om een hele middag op de bank te hangen voor de tv. Het zijn de ouders die zich daaraan ergeren, zij gaan het conflict aan." Openstaan De ouder die het beste voor heeft met zijn puber, doet er goed aan open te staan voor zijn kind. Latuheru: „Het is heel makkelijk om, als het ge drag niet meer acceptabel is, met sancties te komen of boos te worden. Maar daarmee is het gesprek wel dood. Het gaat erom een luisterend oor te bie den en opi-echt en serieus aan dacht te hebben voor de opvat tingen van de puber. Dan valt er ook te praten over hoe laat hij thuis moet komen en waar om hij niet naar een bepaald feestje zou mogen." Vaak zijn het de ouders die ergens een probleem van maken. Pubers vinden het helemaal niet vervelend om een hele middag op de bank te hangen voor de tv. Het zijn de ouders die zich daaraan ergeren. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45