Aanleg Deurganckdok onder vuur PZC De Oosterschelde is veel meer dan alleen een bak met water Jeugdzorg houdt ondanks subsidie financieel probleem Twijfels over juiste berechting verdachten uit Hulst op Madeira Mobieltjes vormen drempel voor bellen met kindertelefoon Vergunning volgens Europese Commissie strijdig met habitat- en vogelrichtlijnen 21 Werkstraf voor Philippinenaar Schuttevaer eist dat Zeeuwse bruggen langer worden bediend Lein Labruyère keert niet terug in PvdA-bestuur woensdag 7 februari 2001 rioorWout Bareman DOEL - De vergunningen voor het graven van het Verrebroek- dok en het Deurganckdok op de linker Scheldeoever zijn in strijd met de Europese habitat- en vogelrichtlijnen. Tot die slot som komt de Europese Commis sie, die op de ontwikkelingen werd gewezen door de Bond Be ter Leefmilieu. De commissie heeft het Vlaamse Gewest nu ter verantwoording geroepen. Bin nen twee maanden moet de Vlaamse regering reageren. Het hoeft niet te betekenen dat de aanleg van het containerdok bij Doel direct moet worden stilge legd. Maar de inmenging van de com missie kan wel verregaande ge volgen hebben voor de verdere ontwikkeling van de haven van Antwerpen op de linkeroever. Besluit de commissie de zaak voor te leggen aan het Europese Hof van Justitie in Straatsburg, dan pas komen de haven van Antwerpen én de Vlaamse rege ring in moeilijkheden. De Europese Commissie boog zich over de zaak na klachten van de milieubeweging in het Waasland. Volgens woordvoer ster Hildegarde Van den Camp zet de uitspraak van de commis sie een eventueel verdere haven- uitbreiding in de richting van de grens met Zeeuws-Vlaanderen (Nieuw-Namen) op de tocht. Bovendien zal de stad Antwer pen alle zeilen bij moeten zetten om de vijfde Schelde-oeverver- binding vanaf de kruising Ex- presweg Hulst-Antwerpen, noordelijk van de oude Waas landtunnel te kunnen realise ren. Een deel van het tracé van die extra verbinding loopt dwars door het natuurgebied Blokkers dijk. Bezwaar De bemoeienis van de Europese Commissie werd in januari al bevestigd door zowel de werk groep Natuurreservaten als het Havenbedrijf Antwerpen. Al in '98 maakte de milieubeweging bezwaar bij de commissie tegen de aantasting van vogelnatuur gebieden op de linkeroever door de havenwerken. Op dat mo ment was de aanleg van het Ver- rebroekdok in volle gang. Vorig jaar volgde de aanleg van het Deurganckdok, het grote con tainerdok dat het polderdorp Doel van de kaart veegt. Volgens de milieubeweging wordt de Europese Commissie 'zwaar geïntimideerd' vanuit Vlaanderen om de tekst van de veroordeling af te zwakken. An dere Europese havens volgen de ontwikkelingen nauwgelet. Ook voor hen kan een negatieve uitspraak van de commissie in Brussel gevolgen hebben. Juristen van de milieubeweging hebben inmiddels begrepen dat de commissie zwaar tilt aan het feit dat er onvoldoende onder zoek is verricht naar alternatie ve locaties voor de containerha vens. In dat verband zou worden gewezen op de Zeeuwse haven gebieden en Zeebrugge. De commissie houdt in dat verband ook nadrukkelijk vast aan het Beneluxverdrag van 1958, waarin de lidstaten worden ge dwongen tot grensoverschrij dende samenwerking tussen de havens. De milieuorganisaties vernach ten niet dat de havenwerken zullen worden stilgelegd, wel dat de uitbreidingsplannen zul len moeten worden verkleind en dat het gewestplan zal moeten worden aangepast. Inmiddels hangt de Antwerpse haven een tweede dreiging boven het hoofd. De auditeur van de Raad van State zou opnieuw tot de conclusie zijn gekomen dat de Vlaamse regering procedure fouten heeft begaan bij het ver lenen van een bouwvergunning voor het Deurganckdok. De au diteur maakte ook al - en met succes - bezwaar tegen een eer der verstrekte vergunning, waarna de regering het huis werk moest overdoen. Volgens een woordvoerder van het Antwerpse Havenbedrijf is het leed niet te overzien als de Raad van State het nega tieve advies nu opnieuw over neemt. In dat geval wordt niet alleen de naam van de haven aangetast, maar dreigen ook schadeclaims van de toekomstige exploitan ten van de containerkades (on der wie stuwadoor Hessenatie, die ook nauw is betrokken bij de ontwikkeling van de Wester- schelde Container Terminal in Vlissingen-Oost. Het Deurganckdok wordt aangelegd nabij Doel. foto Charles Strijd door A. J. Snel MIDDELBURG - Twee kinde ren, één van een jaar en één van drie, wonen ergens in Zeeland bij hun moeder die psychia trisch behandeld wordt en niet in staat is goed voor hen te zor gen. Ze zouden in een pleegge zin moeten worden opgenomen en dat fs er ook wel, maar het ontbreekt aan geld. Een kind van drie jaar met diabetes is al enkele malen in een levensbe dreigende situatie geraakt, om dat het in het eigen gezin niet genoeg zorg krijgt. Plaatsing in een pleeggezin kan niet: geen geld. Directeur J. Eijlander van de Stichting Jeugdzorg heeft de voorbeelden bij de hand van kinderen die dringend een plaats nodig hebben in een pleeggezin, maar die op de wachtlijst staan omdat de stich ting door het geld heen is. Dins dag besloot het dagelijks be stuur van de provincie een ton beschikbaar te stellen voor cri sisplaatsingen. Eijlander is daar content mee omdat de problematiek naar zijn gevoel in ieder geval serieus genomen wordt. „Maar het is een kwart van het bedrag dat ik nodig heb om alle kinderen de plaats te bezorgen die ze nodig hebben. Gemiddeld kost de plaatsing van een kind in een pleeggezin 16.000 gulden per jaar. Het bedrag dat de provin cie nu toekent, is toereikend voor zes of zeven kinderen. Daar staat een wachtlijst tegenover met 39 namen. Daar komen er één of twee per week bij, op in dicatie van het Zorgtoewij zingsorgaan van de provincie. Ik word nu in de situatie ge bracht dat ik een Salomonsoor- deel moet geven over welk kind wel en welk geen plaats krijgt. Er is in alle gevallen een grote urgentie." Vorige maand werd duidelijk dat de Stichting Jeugdzorg Zee land moest overgaan tot een op namestop. Wrang Sindsdien heeft Eijlander over leg gehad met de provincie, waarbij hij duidelijk maakte dat hij vier ton nodig heeft om de problemen structureel te kunnen oplossen. ,,Het is al lan ger duidelijk dat tekorten aan het ontstaan waren. Ik word via de jeugdbescherming en de Am bulante Jeugdhulpverlening geconfronteerd met uitermate problematische situaties. Ik ben blij dat er nu extra geld komt, maar het blijft wrang dat je kin deren die daar heel hard aan toe zijn geen plaats in een gezin kunt bezorgen." Gedeputeerde L. Coppoolse duidt in een nadere toelichting aan dat de ton die de provincie nu geeftgezien moet worden als een 'tijdelijk noodverband'. „Uit een oogpunt van bescha ving willen we voorkomen dat situaties exploderen. Dit geld is bedoeld voor crisisplaatsingen. Om een structurele oplossing te vinden moet heel goed onder zoek worden gedaan, waar we wat tijd voor nodig hebben. Ik ben me ervan bewust dat de Stichting pijnlijke keuzes moet maken, maar we hebben enige tijd nodig om te overzien hoe de kwestie verder moet worden op gelost." door Jacques Cats TERNEUZEN-DeTerneuzense advocaat Sol gaat er streng op toezien 'dat de gerechtelijke au toriteiten op Madeira zich hou den aan de voorwaarden die Ne derland gesteld heeft voor uitle vering van twee Hulstenaren. Het duo wordt verdacht van kinderporno. Volgende week wordt op het Portugese eiland de strafzaak behandeld tegen een bijna 60-jarige man. De an dere, 30 jaar oude verdachte is nog steeds niet uitgeleverd. Sol vindt dat het geen kwaad kan een extra oogje op de ont wikkelingen te houden. Op de Portugese dagvaarding komen nog steeds feiten voor waarvoor zijn cliënt niet uitgeleverd mocht worden. Ze hebben te maken met zaken die volgens het Nederlandse recht inmid dels verjaard zijn. Aan de andere kant is er het ge geven dat het in Portugal ge bruikelijk is dat pas op het mo ment van aanvang van het pro ces wordt bekeken welke stuk ken er geschrapt worden uit de telastelegging. Mocht de Portugese justitie bui ten het boekje gaan, dan zal ad vocaat Sol de Nederlandse be windsman van Justitie daarvan direct op de hoogte brengen. Het was minister Korthals van Justitie die uiteindelijk toe stemming tot de uitlevering gaf. Eerder had de Hoge Raad de uitlevering van de mannen aan de gerechtelijke autoriteiten in Funchal toelaatbaar geacht. De twee mannen zouden deel hebben uitgemaakt van een net werk dat zich bezig hield met het opsporen van minderjarige jongens en jong volwassenen die in gebrekkige economische en sociale omstandigheden ver keerden. Zij werden volgens de aanklacht aangezet tot seksuele handelingen. De beschuldigingen zijn mede gebaseerd op belastend video materiaal dat door een in het Belgische Morkhoven zetelende werkgroep tegen kinderporno aan de onderzoeksrechter op Madeire is overgedragen. Vol gens de ook naar het Portugese eiland ontboden representant M. Vervloesem van de werk groep Morkhoven heeft dit team vooral bijgedragen aan het ont rafelen van dwarsverbanden in een kinderpornonetwerk. De oudste Hulstenaar zou nauwe banden heben onderhouden met een Portugees, die eerder werd veroordeeld tot twee jaar cel wegens seksuele misdrijven met jonge jongens tussen 9 en 12 jaar. Een Amsterdammer werd tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 50-jarige man uit het Belgi sche Temse kreeg aanvankelijk vijf jaar wegens zijn aandeel in de Portugese ontuchtzaak, maar werd in hoger beroep tot acht jaar veroordeeld. De man moet ook nog een fikse schade vergoeding betalen aan de slachtoffers en hun familie én hij is voor acht jaar zijn burger rechten kwijt. Het hof van be roep in Gent tilde er zwaar aan dat de man de beschuldigingen bleef ontkennen, ondanks zijn eigen belastende video-opna men. Daarop was te zien hoe hij negen jongens en een meisje, in de leeftijd tussen 12 en 16 jaar, aanrandde en verkrachtte op Madeira. Dat gebeurde tussen juli en december 1991. De zaak kwam aan het rollen nadat de Portugese staatstelevi sie in 1997 de hand had weten te leggen op een aantal videoban den. Daarop was te zien dat ou dere buitenlandse mannen min- derjarige jongens misbruikten. MIDDELBURG - Een 27-jarige inwoner van Philippine is dins dag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot honderd uur werkstraf. De man was vorig jaar en in '99 in Terneuzen en Axel vier keer gepakt voor het rijden tijdens een rij-ontzeg- ging. De Philippinenaar gaf toe dat zijn handelen niet goed valt te praten, maar hij had inmid dels een oplossing gevonden. „Mijn vriendin brengt me nu overal naartoe." De politierech ter vestigde zijn hoop op zijn vriendin en de verdachte, die nog steeds een rijverbod heeft, kwam er zodoende met een werkstraf vanaf. door Harmen van der Werf ROTTERDAM - Rijkswater staat moet de bruggen bij Kats, bij de Grevelingensluis (Brui- nisse) en in de Oesterdam bij Tholen tot windkracht acht blijven bedienen en niet tot windkracht zeven. De schip- persorganisatie Schuttevaer heeft dit dinsdag geëist voor de rechtbank in Rotterdam. Vorig jaar besloot Rijkswater staat het sluitingsregime van de drie bruggen aan te scherpen op basis van een nieuwe veilig heidsnorm. De bediening van de bruggen wordt voortaan ge staakt bij windkracht zeven in plaats van windkracht acht. Binnenschippers klaagden on middellijk bij Schuttevaer, toen zij geconfronteerd werden met de gevolgen van deze maatregel bij de brug in de Zandkreek- dam, bij Kats. Volgens Schuttevaer had Rijks waterstaat het sluitingsregime van de bruggen niet mogen aan passen. De nieuwe veiligheids norm geldt niet voor bestaande, maar voor nieuw te ontwerpen bruggen. En als het onverant woord is oude bruggen niet meer te bedienen boven wind kracht zeven, dan moet Rijks waterstaat ervoor zorgen dat ze nog wel tot windkracht acht be- dienbaar blijven, aldus Sehut- tevaer-advocaat J. van Dam. De binnenvaart lijdt naar zijn mening economische schade door het aangescherpte slui tingsregime. Windmeters Veiligheid van de bruggen staat voorop, reageerde de raadsman van Rijkswaterstaat, die erop wees dat door het strengere slui tingsregime de bedieningstijd van de bruggen 'slechts' met twee procent daalt. Rijkswater staat gaat bovendien windme ters bij de bruggen gebruiken om te bepalen of de bediening nog kan, in plaats van te werken met windvoorspellingen van het KNMI. Schuttevaer-advocaat Van Dam trok dat in twijfel. Mede werkers van Rijkswaterstaat hadden de indruk dat het verzet van Schuttevaer tegen de maat regel voor de Zeeuwse bruggen een landelijke testcase is. De passages bij Kats, Bruinisse (Grevelingensluis) en Tholen zijn voor de binnenvaart niet zo belangrijk. De Rotterdamse bestuursrech ter doet 'zo mogelijk' over zes weken uitspraak. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het nieuwe beheer- en inrichtingsplan voor het Nationaal Park Oos- terschelde heeft een ambitieu ze naam: Van de parels en het slik. Voorzitter John Lilipaly van het Overlegorgaan NPO is er wel content mee. De Ooster- schelde is een juweel van een gebied en dat moet zo blijven. Vandaar dat in het plan na tuurbehoud en -ontwikkeling hoog genoteerd staan. Lilipaly beklemtoont dat het niet bete kent dat er een hek om de zee arm geplaatst wordt. De men sen moeten de Oosterschelde kunnen gebruiken voor ver schillende doeleinden, waar onder visserij en recreatie. Bij het opstellen van het nieu we plan heeft het dagelijks be stuur van het Overlegorgaan rekening moeten houden met bestaande uitgangspunten, neergelegd in onder meer het Beleidsplan Oosterschelde uit 1995, het structuurschema Groene Ruimte, het Natuurbe leidsplan en de Natuurbe schermingswet. Lilipaly wil de komende maanden iedereen zijn zegje laten doen over Van de parels en het slik. Eind dit jaar kan het Overlegorgaan het plan dan vaststellen en gaat het ter goedkeuring naar staatssecretaris Geke Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Waarom blijft de natuur voorrang houden in de Oosterschelde? „De Oosterschelde is een uniek gebied, één van de meest unie ke in Europa. Dat moet je be houden, zonder dat er niets meer mag, er mag juist heel wat. Maar je moet er voorzich tig mee omgaan. Daar zullen we door middel van voorlich ting en educatie veel aan moe ten doen, in de eerste plaats naar de omwonenden. De Zeeuwen moeten zelf trots zijn op het Nationaal Park en dat uitdragen naar bezoekers. Een heleboel mensen denken: de Oosterschelde is een bak water en dat is het dan. Er is veel meer, ook binnendijks. De gouden randen van de Ooster schelde." Moet er worden ingegre pen in de natuur „We moeten een keus maken tussen de natuur haar gang te laten gaan, met het risico dat belangrijke ecologische zaken verloren gaan, of hier en daar ingrijpen. De zandhonger is een groot probleem, daardoor kunnen platen, slikken en John Lilipaly: „Het Nationaal Park Oosterschelde is van iedereen en de mensen moeten niet de indruk hebben dat er niks meer mag." foto Lex de Meester schorren - en dus foerageerge- bieden voor de vogels - ver dwijnen. Als dat gebeurt zul len we de natuur een handje moeten helpen, zeldzame eco logische zaken mogen niet ver loren gaan. En als er een aan slag wordt gepleegd op de schorren, moeten we elders compensatie zoeken. Tevens moet je nagaan of de harde randen in de vorm van de dij ken daar waar mogelijk kun nen worden verzacht, door meer een relatie te leggen tus sen binnendijkse en buiten dijkse gebieden." Wordt er getornd aan de recreatieve mogelijkhe den? „De Oosterschelde heeft een aantrekkingskracht op toeris ten. Daar kun je niet omheen. We zullen binnen de eisen van het Nationaal Park meer moe ten kijken naar de vraagkant: wat zijn de wensen van de re creanten. Daar is onderzoek voor nodig. Het zal niet door slaan ten nadele van de natuur, want die blijft het primaat houden. Er zijn heel wat toe risten die met respect omgaan met het gebied. Niet alle toe risten zijn slecht. Ik ben ook niet bang dat ze alleen maar meer plaatsen willen voor jachten en bungalows.'Eén van de doelstellingen van het Na tionaal Park is het recreatief medegebruik. Door middel van voorlichting en educatie proberen we dat in goede banen te leiden. Het Nationaal Park is van iedereen en de mensen moeten niet de in druk hebben dat er niks meer mag." Binnen het Overlegor gaan bestaan nogal wat verschillende belangen. Natuurbescherming, vis serij, recreatie, gemeen ten. Kan er wel een goed beheer- en inrichtings plan ontstaan? „Ik ben niet zo bang voor die verschillende opvattingen. Er komt heus een plan dat door het overgrote deel van het Overlegorgaan wordt gedra gen. Natuurlijk beoordeelt ie dereen het plan vanuit zijn ei gen achtergrond. Ik hoop dat men ook meer vanuit een helicoptervisie wil kijken naar het gebied en het algemeen be lang wil voorop stellen. Dat is erg belangrijk: wat willen we met z'n allen met het gebied. Er zijn zaken die misschien wat zwaar liggen voor gemeente X of organisatie Z. Men moet proberen daar los van te komen en niet wegduiken achter de eigen stellingen. Ik heb de indruk dat binnen het Overleg orgaan geluisterd wordt naar de argumenten van el kaar." Voor een onafhankelijk voorzitter is het binnen het Overlegorgaan koorddansen? „Ik voel dat niet zo. Er is het besef dat je verantwoorde besluiten moet nemen en heel goed moet nadenken. Als we naar een problematische situatie dreigen te gaan is er altijd het primaat van de na tuur. Het beheer- en inrich tingsplan bepaalt de richting van handelen van het Overleg orgaan." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Kinderen bel len minder met de kindertele foon. De kindertelefoon Zee land signaleert een daling in het aantal gesprekken. Dat blijkt uit cijfers uit het jaarverslag van de kindertelefoon. Opmer kelijk is verder dat jongens veel minder vaak bellen dan meisjes. In 1997 en 1998 voerde de kin dertelefoon een aantal landelij ke publiciteitscampagnes. Dat leidde tot een toename van het aantal telefoontjes. In 1999 is er minder publiciteit geweest. Mo gelijk is dat de oorzaak van de afname van het aantal telefoon tjes. Andere redenen zouden het toenemend gebruik van mobiele telefoons en het verdwijnen van telefooncellen kunnen zijn. Het gratis nummer van de kinderte lefoon is niet te bereiken met een mobieltje. De kindertelefoon moet de kos ten voor elk gesprek betalen, maar de kosten van mobiele te lefonie zijn te hoog. De kinder telefoon zoekt op dit moment naar een oplossing. Wellicht komt er een 0900-nummer dat door mobiele bellers gebeld kan worden. De kindertelefoon registreert alle binnenkomende telefoon tjes. In 1999 belden 4215 Zeeuwse jongeren met de kin dertelefoon. Daarvan waren 1511 gesprekken serieus en 837 gesprekken zogenaamde 'twij- felgesprekken'. Kinderen ge bruiken zo'n gesprek om te kij ken hoe de kindertelefoon werkt. Bij 1867 van de gesprek ken werd helemaal niets gezegd, ook niet na aandringen van de medewerkers. De cijfers over het jaar 2000 zijn nog niet ver werkt. Meisjes Kinderen van acht tot twaalf jaar bellen het vaakst met de kindertelefoon. Ongeveer twin tig procent van de telefoontjes komt uit die leeftijdsgroep. Meisjes bellen vaker dan jon gens, van de honderd gesprek ken zijn er 72 met meiden. Jon gens en meisjes bellen ook over verschillende onderwerpen Jongens bellen vooral over sek sualiteit. Meisjes bellen vaker over relaties. Ze praten vooral over verliefdheid, verkering en vriendschap. Opvallend is dat jongens weer meer vragen heb ben over homoseksualiteit. Ze bellen daar ongeveer twee keer zoveel over als meisjes. Meisjes bellen meer over geweld dan jongens. In de meeste gevallen gaan de gesprekken over pesten en aanranding of verkrachting. Binnen de categorie geweld val len alle vormen van mishande ling: lichamelijke, seksuele en emotionele. Als telefonische hulp niet af doende is, worden de bellers doorverwezen naar een andere hulpverleningsinstantie. Mede werkers van de kindertelefoon zoeken in eerste instantie naar mogelijke steun in de directe omgeving van de beller. De kin dertelefoon is voorzichtig met doorverwijzen, omdat de bellers de indruk kunnen krijgen dat ze worden afgewezen en hun ver haal niet kwijt kunnen. Een doorverwijzing is pas aan de or de als er een vertrouwensband is ontstaan tussen beller en mede werker en als de beller de over stap naar de andere hulpverle ning durft te maken. De kindertelefoon is dagelijks gratis bereikbaar tussen 14.00 en 20.00 uur op 0800-0432. Ook is er een website: www.kindertelefoon.nl VLISSINGEN - Lein Labruyè re, voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen, keert niet terug in het dagelijks partijbe stuur van de PvdA. Hij werd twee jaar geleden tot partijsecretaris gekozen. Voor dien zat de oud-burgemeester van Brouwershaven en ex-voor zitter van het PvdA-gewest Zeeland al in het algemeen par tijbestuur. „De functie van par tijsecretaris vergt veel tijd", legt hij uit, „en ik ben bovendien sinds vorig jaar vice-voorzitter van de raad voor hoger beroeps onderwijs." Labruyère blijft op landelijk ni veau actief in de PvdA. Hij wordt lid van de commissie on der voorzitterschap van Hans Ouwerkerk, burgemeester van Almere, die de nieuwe kandida tenlijsten gaat samenstellen voor de Tweede Kamer, Eerste Kamer en het Europees Parle ment.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43