Onderzoek brandveiligheid horeca PZC Om half vijf gaat de laatste Geen geld voor expositie Atlantikwall Woz-beschikkingen Noord-Beveland later de deur uit Politiek N-Beveland ziet natuurcamping liever in Colijnsplaat Middelburg bouwt in Stationsgebied op eigen risico Tholen huurt extern bureau in voor controleren cafés Wel schuld maar geen straf voor automobilist Orgelmarathon in Heinkenszand Samenkomst Women's Aglow Ouweoeraevond Koenkelpot in 's-Heerenhoek Kindertheater in Borssele Bijeenkomst verzamelaars van vuurtorens woensdag 7 februari 2001 door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen geeft het onderzoek naar de brandveiligheid van horecage legenheden uit handen, omdat het zelf niet genoeg mensen heeft. Dat staat in het plan van aanpak dat burgemeester en wethouders aan de commissie Algemeen Bestuur en Welzijn voorleggen. Bouwkundig uitzendbureau SBOD heeft per direct deskun dige mensen beschikbaar en gaat het onderzoek uitvoeren. Dat gebeurt in samenwerking met de brandweer en ambtena ren van de afdeling bouwzaken. De controles moeten nog deze maand beginnen. De gemeente heeft de horecage legenheden in drie categorieën verdeeld. De eerste categorie bestaat uit etablissementen die minimaal één keer per week veel bezoekers trekken. De tweede bestaat uit gelegenheden die in cidenteel, bijvoorbeeld in de zo mer, veel bezoekers ontvangen. Deze twee categorieën krijgen de komende tijd alle aandacht. Zaken die niet uitgesproken veel bezoekers ontvangen, ko men later dit jaar aan de beurt. Ondernemers worden door mid del van een brief op de hoogte gebracht van de naderende con trole. Hun pand zal aan de hand van een checklist onder de loep worden genomen. Gelegenhe den die niet aan de eisen vol doen, ontvangen een brief van het college. Daarin wordt aan gegeven wat er veranderd of verbeterd moet worden. Er zal een termijn worden genoemd waarbinnen de veranderingen gerealiseerd dienen te zijn. Quickscan De gemeente heeft kort na de ramp in Volendam al een zoge heten quickscan onder zeven horecagelegenheden uitge voerd. Daaruit bleek dat de si tuatie op het eiland niet zorg wekkend is. Bij het komende onderzoek kunnen meer hore- ca-uitbaters een bezoek ver wachten. De gemeente heeft een lijst opgesteld met daarop 27 za ken. Het onderzoek door SBOD door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes achtte een 24-jarige inwoner van Oudenbosch wel schuldig aan een zwaar verkeersongeval maar vond dat de verdachte geen straf verdiende. De automobilist reed 13 juli 1999 in Tholen met een hoge snelheid de kruising van de Oostdijk met de Rijksweg op, waarbij hij geen voorrang ver leende aan een auto. Bij de bot sing die volgde vielen er drie zwaargewonden. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello concludeerde dat de Brabander onoplettend en on voorzichtig had gereden, maar hij zag geen aanleiding om hem daarvoor zwaar te straffen. Hij hield in zijn eis rekening met de gevolgen van het ongeluk, want kost de gemeente zo'n 25.000 gulden. Datzelfde bedrag denkt het college uit te geven aan in terne kosten, waarmee het on derzoek in totaal een halve ton kost. De commissie Algemeen Bestuur en Welzijn bespreekt de plannen in de vergadering van donderdag 15 februari. De ver- ook de veroorzaker van de bot sing stond door zware verwon dingen maanden buiten spel. Reden voor de officier om te ei sen dat de man schuldig werd verklaard zonder toepassing van straf. Vast stond ook dat een vrouw, die in de andere auto zat, ver schillende breuken (borstbeen, enkel, sleutelbeen en ribben) en een ingeklapte long had opgelo pen. Door het ernstige letsel is ze nog steeds niet in staat om haar hulpbehoevende man te verzor gen. Die kanttekening plaatste gisteren haar zoon die de zitting bijwoonde. Aanvankelijk wilde het Open baar Ministerie niet tot vervol ging overgaan, maar een klacht van de tegenpartij (slachtoffers) werd bij het Gerechtshof in Den Haag gegrond verklaard. Gisteren diende alsnog de straf zaak. Bunker in de duinen bij Zoutelande. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Stichting Bunkerbe- houd krijgt van de provincie geen subsidie voor een expositie in twee bunkers in de Zoutelandse duinen. De stichting wil deze bunkers nabij hotel Tien Torens inrichten tot museum of informatiecentrum over de Atlantikwall en de bevrijding van Wal cheren. Bunkerbehoud vroeg vorig jaar aan de provincie een bijdrage van 36.000 gulden. Met dat geld wilde de stichting de bunkers laten behandelen met hoogwaardige verf soorten en andere materialen zodat de bouwwerken de komende tien tot vijftien jaar een minimaal onderhoud nodig heb ben. Het college van Gedeputeerde Staten heeft het verzoek niet gehonoreerd omdat het niet past in de subsidieregeling Eco nomisch en Toeristisch Ontwikkelings fonds. Projecten die in aanmerking willen komen voor deze subsidie, moeten een economische betekenis hebben voor de re gio. Tevens moeten ze een bijdrage leveren aan de werkgelegenheid in de toeristische sector. GS schrijft met nadruk dat de afwijzing niets zegt over de inhoud van het plan. De toeristische invulling van de twee bun kers kan zeker een bijdrage leveren aan het toeristisch product, meent het college. Het dagelijks provinciebestuur heeft de stichting het advies meegegeven, subsidie aan te vragen bij andere instellingen zoals het Prins Bernardfonds. Stichting Bun kerbehoud is van plan de bunkers vanaf het voorjaar open te stellen voor publiek. gadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. door Michelle Koek WISSENKERKE - Inwoners van de gemeente Noord-Beve land moeten zeker tot eind maart wachten, voordat zij van de gemeente een beschikking krijgen van de taxatiewaarde van hun huis in verband met de inning van onroerendzaakbe- lasting. De gemeente had deze maand alle beschikkingen de deur uit willen doen. De gemeente kan de taxatie waarde nog niet vaststellen, omdat taxateur Damastes uit Waalwijk onjuiste gegevens heeft verstrekt. Damastes die alle taxaties per computer heeft aangeleverd, maakte op een on juiste wijze onderscheid tussen bebouwde en onbebouwde grond. Hierdoor kloppen de be rekeningen niet. De gemeente kwam vorige week achter de fout en is nu in onder handeling met Damastes, die alsnog de juiste gegevens moet aanleveren. Wie voor de extra kosten moet opdraaien blijft vooralsnog onduidelijk. De ge meente hoopt volgende maand de beschikkingen alsnog de HEINKENSZAND - De Sa- men-op-Wegkerk in Heinkens zand viert zaterdag 17 februari het feit dat voor de Barbistein- kerk, de vroegere gereformeer de kerk in Heinkenszand, een nieuw kerkorgel is aangeschaft. De Samen-op-Wegkerk kon het orgel kopen van de hervormde kerk in Kamperland, die een paar jaar geleden gesloten is. Voor het kerkorgel is een nieuw balkon gebouwd en het instru ment is inmiddels feestelijk in gebruik genomen. Om te laten horen hoe mooi het klinkt en om een deel van de kosten te dek ken, verzorgen de vier organis ten van de twee kerkgebouwen in Heinkenszand een orgelma rathon van 8.00 uur tot 20.00 uur. Tijdens het muzikale eve nement exposeert Jopie Min- naard samen met wat dorpsge noten schilderijen. deur uit te kunnen doen. Ge- meenten moeten eens in de vier jaar de huizen binnen hun gren- zen opnieuw taxeren in verbanc met de inning van onroerend zaak belasting. GOES - De interkerkelijke or ganisatie Women's Aglow Fel lowship Goes houdt vandaag woensdag, een samenkomst aai de Bergweg 88 in Goes. Spreek ster is Connie Karsten uit Zei?, die ingaat op de vraag 'Waar wilt U wonen?' De samenkom?, begint om 9.30 uur. 's-HEERENHOEK - Carnavals stichting De Koenkelpot uit 's- Heerenhoek houdt vrijdag 9 fe bruari in café De Kroon een Ou weoeraevond. Vanaf 20.00 uur wordt gestreden om de titel grootste ouweoer van Paerehal en omstreken. Achterliggende gedachte: rod del en achterklap. Dorpen staar bekend om hun sociale controle Soms wordt dat in positieve ze uitgelegd, maar vaak ook nie: De één heeft iets van horenzeg-' gen, de ander weet het zekere de volgende heeft het 'uit zee betrouwbare bron' vernomen.j Dat de waarheid daar wel eem; onder te lijden heeft, behoelf geen uitleg. Ook in 's-Heeren hoek komt het wel eens voor dal! één en ander uit zijn oorspron-; kelijke verband wordt gerukt. Voor carnavalsstichting De Koenkelpot een aanleiding omI een keer per jaar de verhalen op! een rijtje te zetten. De grootste vertellers komen bijeen in café De Kroon om onder publieke belangstelling het afgelopen jaar te belichten. De gebroeders Lucasse verdedigen dit jaarhuo titel. Ook ver-schijnt er een mys terieuze gast ten tonele, die op geheel eigen wijze invullij geeft aan het begrip ouweóere. De avond begint om 20.00 uur. door Michelle Koek WISSENKERKE - De Anna- hoeve in Kats mag volgens een recent onderzoek van adviesbu reau Rothuizen van Doorn 't Hooft (RDH) de beste papieren hebben voor de inrichting van een landschapscamping, de commissie ruimtelijke orde ning, toerisme en recreatie van de gemeente Noord-Beveland denkt daar anders over. Met uit zondering van PvdA-er F. W. Buijze stelt de commissie dat de mogelijkheden voor de aan vraag van R. de Regt uit Colijns plaat eerst moeten worden on derzocht. Die stellingname stelde burge meester M. L. Everaers teleur. Hij zei, tijdens cle commissie vergadering dinsdagavond, dat het college zich achter het ad vies van RDH heeft geschaard. Volgens hem heeft de Annahoe- ve na toetsing aan alle geldende bestemmingsplannen de meeste kans van slagen. Met andere woorden: de gemeente heeft van de provincie de minste weer stand te verwachten als zij de Annahoeve een landschaps camping toewijst. .,En daarbij is haast is geboden", drukte de burgemeester de commissiele den op het hart. „De provincie wil snel een plan zien, anders wordt de camping alsnog aan een andere gemeente toegewe zen." De gemeente kreeg vorig jaar oktober toestemming voor de vestiging van één land schapscamping op Noord-Be veland en vorige week kreeg zij plots permissie vooreen tweede. Alle commissieleden toonden zich verrast over deze snelle ontwikkeling, maar waren vooral toch verbolgen over het feit dat zij hiervan pas donder dag jl. op de hoogte zijn gesteld. Toen pas kregen zij het rapport van RDH onder ogen. „Er bestond dus al een redelijk vermoeden dat we er één bij zouden krijgen", stelde A. C. G. Oudshoorn, fractievoorzitter van Noord-Bevelands Belang. „Nu wordt van ons verwacht binnen drie werkdagen met een positief advies op de proppen te komen. Dat kan toch niet." Kansrijk PvdA-fractievoorzitter F. W. Buijze schaarde zich als enige achter de notitie en stelde dat voor het meest kansrijke plan gekozen moet worden. „Zeker nu haast geboden is." In tegen stelling tot de overige commis sieleden. Zij stelden dat aan R. de Regt uit Colijnsplaat toezeg gingen zijn gedaan toen in okto ber aan R. van 't Westeinde, even buiten Wissenkerke, een land- schapscaming werd toegewe zen. De Regt viel destijds af. ,.Ik kan hier heel kort over zijn", zei WD-er C. A. P. Schippers standvastig. „De Regt is des tijds beloofd dat de gemeente er alles aan zou doen hem te helpen als de mogelijkheid voor een tweede landschapscamping zich aandiende. Ik wil dat die mogelijkheden eerst worden onderzocht. Als blijkt dat daar een aanpassing van de Struc tuurvisie voor nodig is, moeten we daar niet voor weglopen." Onderzoek Ook CDA-fractievoorzitter C. M. van der Weele stelde zich op dit standpunt. „Er zijn op zijn minst verwachtingen ge wekt. Pas als blijkt dat een land schapscamping voor R. de Regt een onhaalbare zaak is, wil ik voor de beste optie kiezen. Of dat de Annahoeve of de Koren schoof in Kamperland moet worden, is nog maar de vraag. Mijns inziens hebben zij dezelf de kansen. Ook dat moet nog worden onderzocht." Oudshoorn sprak tevens zijn voorkeur voor De Regt uit. Niet alleen omdat hem toezeggingen zijn gedaan, maar ook omdat het een impuls aan de kern Co lijnsplaat zal geven. „Er is al zo weinig mogelijk in Colijns plaat", zei hij. „De ondernemers zitten te springen om een land schapscamping. Het zal niet al leen het toerisme opkrikken, maar ook bijdragen aan de leef baarheid van het dorp." Uitstel Everaers toonde zich allerminst in zijn nopjes met de visie van de commissieleden. Hij stelde dat aan De Regt nimmer toezeggin gen zijn gedaan en had de pro vincie vandaag willen bellen met een voorlopig positief ad vies van de commissie. In plaats daarvan zal hij om uitstel vra gen voor het innemen van een standpunt. Hij vroeg alle commissieleden de komende dagen steekhou dende argumenten te formule ren waarom in afwijking van de notitie een andere keus moet worden gemaakt. De commis sieleden zegden toe de komende dagen hun achterban te infor meren. door Richard Hoving MIDDELBURG - De samen werking tussen de gemeente Middelburg en drie projectont wikkelaars in het Stationsge bied gaat niet door. De partijen zijn het niet eens geworden over de spreiding van de financiële risico's. Door het wegvallen van de marktpartijen komen toe komstige tegenvallers voor re kening van de gemeente. Middelburg sloot vorig jaar maart een intentieovereen komst met Bouwfonds Vastgoed Ontwikkeling, Volker Wessels Vastgoed en HBG Vastgoed. De drie landelijke projectontwik kelaars, die zich verenigden in een consortium, zouden verant woordelijk worden voor de ont wikkeling van woningen en kantoren. Door samen te wer ken met marktpartijen zou het financiële risico voor de ge meente beperkt blijven. Het college van burgemeester en wethouders besloot dinsdag alleen verder te gaan met de plannen voor het Stationsge bied. Volgens wethouder P. M. Bruinooge (CDA, ruimtelijke ordening) wilde het consortium een te beperkt risico voor zijn rekening nemen. „Voor de ge meente verviel daarmee de be langrijkste reden om samen te werken." Door het wegvallen van het con sortium komen de plannen die de gemeente de komende jaren in het gebied heeft niet in het ge drang. De bouw van een stads kantoor en een waterschaps kantoor gaat gewoon door. De gemeente heeft eerder al tien tallen miljoenen guldens gere serveerd om het gebied tussen de Schroeweg en het Shellsta- tion op de schop te nemen. Voordelen Volgens wethouder Bruinooge heeft het afhaken van de pro jectontwikkelaars voordelen. „De gemeente houdt regie, tem po en kwaliteit van de ontwik kelingen geheel in eigen hand." Het risico dat Middelburg loopt in het Stationsgebied is enkele tientallen miljoenen guldens. Het exacte bedrag wilde Bruin ooge gisteren niet kwijt. „Als opdrachtgever moet je je niet in je portemonnee laten kijken." Woordvoerder P. van Hemmen van het consortium noemde de beslissing van het college van B en W 'jammer'. Volgens Van Hemmen zijn beide partijen in goede harmonie uit elkaar ge gaan. „Het consortium heefteer risico-analyse gemaakt en de gemeente een voorstel gedaan Voor het college was dat nie: voldoende. Dat is jammer van de tijd en energie die door onsn de plannen is gestoken. Maar het is zo." BORSSELE - Meneer RO RO verzorgt woensdag 21 februari een voorstelling in gymzaal Troyeweg in Borssele. Het op treden is georganiseerd door jeugdsoos Skylive, in het kader van het Kindertheaterkwartaal 2001. De jeugdclubs en jeugdsozenn de gemeente Borsele organise ren dit jaar voor de twaalfde; keer, samen met het Vrijwillk gersHuis, een reeks kinderthea- tervoorsellingen in de divers dorpen in de gemeente. Menee RO RO geeft een voorstellifé voor kinderen van drie tot tie jaar. In zijn voorstellingen doe kinderen actief mee: hij geef! wat aan, het publiek reageert daarop en meneer RO RO Ier- werkt dat weer in zijn optreden De voorstelling begint om 14.00 uur en er kunnen maximaal 150 bezoekers in de zaal terecht. OUDENBOSCH - De Neder landse Vuurtoren Vereniging (NW) houdt zaterdag 10 febru ari een regioverzameldag voor leden uit Zuid-Nederland en België in cultureel centrum Fi- dei et Arti in Oudenbosch. De 300 leden die NW telt, ver zamelen de meest uiteenlopen de zaken, als ze maar met vuur torens te maken hebben. Er zijn leden die foto's tentoonstellen.! sommige verteilen vuurtoren- verhalen en anderen maken vuurtorens op schaal na. Hel gros van de deelnemers verza- melt vuurtorenpostzegels oi vuurtorenansichtkaarten. De regiodag is, behalve voor leden, ook toegankelijk voor andere j belangstellenden. De zaal van Fidei et Arti, naast de basiliek- is geopend van 10.00 t,p,t,lf^ uur. door Joachim van Maaren VEERE - Als lijndienst 54 dinsdagmiddag Middelburg binnenrijdt, zijn bijna alle zit plaatsen in het busje bezet. Openbaar vervoerbedrijf Con- nexxion rijdt sinds anderhalve week nog maar vier keer per dag in plaats van elk uur tus sen Veere en de Zeeuwse hoofdstad. Passagiers hebben geen begrip voor de afname van het aantal ritten. In de bus wordt dan ook flink gemop perd. Het echtpaar Kleinepier uit Koudekerke is dinsdagmid dag op weg naar verzorgings tehuis Nieuw Sandenburgh in Veere. Ze gaan er op visite bij kennissen. Door veranderin gen in de dienstregeling is het echtpaar verplicht veel vroe ger afscheid te nemen van hun vrienden. „We kunnen maar een paar uurtjes blijven, want om half vijf gaat de laatste bus", zegt Kleinepier. Het echtpaar is niet de enige met klachten. In Veere is nogal wat onvrede ontstaan over de nieuwe dienstregeling. Rond kwart voor twee rij dt de één na laatste bus van de dag, naar Middelburg. „Het is een flinke verslechte ring", stelt H. van Stokman uit Veere. Zij gaat vaak met de bus naar Middelburg om te winke len. „Doordat er nu nog maar vier bussen naar Veere rijden, ben ik verplicht urenlang in de stad te slenteren." Dat er uren gewacht moet worden op een bus, is niet het enige probleem. Ook het gebrek aan een goede aansluiting op de trein zorgt voor onvrede. „Ik wilde graag een cursus gaan volgen in Goes", vertelt C. Ross uit Zanddijk. „Maar ik moest afhaken omdat die om negen uur 's ochtends be gon. De eerste bus gaat pas om kwart voor negen en dan had ik nog met de trein van Middelburg naar Goes ge moeten." Altijd bezet Een alternatief voor mensen die met de trein moeten reizen, is het inschakelen van een treintaxi. Deze oplossing wordt door de passagiers van lijn 54 weggewuifd. „Deze taxi's zijn vrijwel altijd bezet. Daardoor wordt je bijna ge dwongen met een gewone taxi te gaan", zegt Ross. „Dat kost je al gauw vijfen twintig gulden in plaats van 7,50 gulden. De man die deze nieuwe dienstregeling heeft bedacht, moeten ze maar eens verplicht op vakantie sturen! Chauffeurs reageren gelaten op de kritiek. „Wij kunnen er ook weinig aandoen", zegt buschauffeur W. Slabber. .Plaatsen in de bus zijn nu ten minste gevuld. Toen we nog elk uur reden, was dat wel an ders." Daarom heeft Connexxion in middels kleinere bussen met ongeveer twaalf zitplaatsen, op het traject ingezet. Hoeveel inwoners van de gemeente Veere een klacht hebben inge diend bij de busmaatschappij, kon woordvoerster M. Maas van Connexxion dinsdagmid dag nog niet zeggen. Het vervoersbedrijf neemt eventuele klachten mee in het reguliere overleg met de pi'o- vincie. Het busje van Connexxion in Veere. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 36