Thoolse scholen kunnen schoner PZC PZC Koninginnedag gaat dit jaar mogelijk aan Kapelle voorbij Skatebaan Goese Polder bijna klaar Ook provincie wijst bezwaren tegen hoog waterpeil af Goesenaren krijgen werkstraffen wegens afpersing plaatsgenoot Vlissinger veroordeeld wegens gratis tanken 19 Openbaar onderwijs heeft te weinig geld voor goed onderhoud Expositie in bieb 's-Gravenpolder Koffieconcert Klaverblad gaat op Internet Bergen heeft nieuwe vlaggen GS tegen fusie waterschappen Maand cel voor heling auto Zeeuws rampenplan op Internet woensdag 7 februari 2001 door Rob Paardekam THOLÉN - De Thoolse openba re basisscholen hebben le wei nig geld om hun gebouwen goed schoon te houden. Dat conclu deert directeur L. A. Hellemons van de Federatie Openbare Ba sisscholen in een notitie die hij op verzoek van de gemeente heeft opgesteld. Burgemeester en wethouders trekken geen ex tra geld voor de schoonmaak uit. Naar aanleiding van verontrus tende berichten in de landelijke media spraken Thoolse raadsle den onlangs hun bezorgdheid uit over het schoonmaakbeleid van de basisscholen op het ei land. Dat bleek terecht. ,,De scholen kunnen binnen de hui dige vergoedingsbij dragen mi nimaal verantwoord schoon gehouden worden", schrijft Hellemons in zijn notitie. Volgens de directeur van het overkoepelend orgaan van openbare basisscholen zijn er te weinig uren beschikbaar. Ver der zou de uurprijs die de scho len aan het schoonmaakbedrijf betaalt aan de lage kant zijn. Toch kan de federatie niet méér betalen, omdat dat ten koste van andere zaken zou gaan. Vol gens Hellemons krijgen de schoonmakers een dermate laag salaris voor het zware werk dat ze moeten verrichten, dat het verloop onder hen erg groot is. Volgens Hellemons verbazen de scholen zich over het feit dat de maatschappij zo weinig geld 's-GRAVENPOLDER - Ad van Noort exposeert vanaf vandaag tot 7 maart aquarellen en olie verfschilderijen in de biblio theek in 's-Gravenpolder. De tentoonstelling heet 'Land schappen van ver en dichtbij'. Van Noort neemt maatschappe lijke problemen en landschap pen als onderwerp. De kunste naar is in Zeeland bekend als regisseur. Zijn beeldende kunst is al vaker tentoongesteld onder meer op Walcheren en in het ge meentehuis in Kapelle. over heeft voor het schoon hou den van schoolgebouwen. Doordat het onderwijzend per soneel en ouders veel schoon maakonderhoud verrichten, kunnen de scholen nog net vol doende worden schoongehou- den. Het college wil vooralsnog geen extra geld uittrekken voor ver beteringen ten aanzien van de schoonmaak van scholen. Als dat geld uit de fondsen voor het openbaar onderwijs zou worden gehaald, gaat het ten koste van andere zaken als onderhoud en meubilair. Bijzonder onderwijs Ook een extra bijdrage uit de gemeentekas is volgens B en W geen goed idee, omdat dan ook aan het bijzonder onderwijs geld moet worden gegeven. ..Stel dat we 50.000 gulden aan het openbaar onderwijs beste den", schrijven burgemeester en wethouders, „dan moeten we 75.000 gulden aan het speciaal onderwijs geven, omdat dit an derhalf keer zo groot is." Ze stellen voor om een evaluatie van staatssecretaris K. Adel- mund van onderwijs af te wach ten. Volgens B en W is het voorbarig om nu veel geld in schoonmaak te stoppen, terwijl de overheid de kosten volgend jaar misschien wel voor haar re kening neemt. Volgens het colle ge is er geen sprake van dat de scholen niet schoon zijn. „Maar het kan altijd beter en schoner." De commissie Algemeen Be stuur en Welzijn praat op don derdag 15 februari over de pro blemen van de basisscholen. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. HOEDEKENSKERKE - Mu ziekvereniging Con Amore uit Hoedekenskerke houdt zondag 18 februari een koffieconcert in samenwerking met de brass band Excelsior uit 's-Heer Arendskerke. Dat gebeurt in dorpshuis De Griend in Hoede kenskerke. Het concert, dat om 11.00 uur begint, omvat vrolij ke, makkelijk in het gehoor lig gende muziek. Skaters kunnen vanaf vandaag halsbrekende toeren uithalen op de zogenoemde funbox. foto Willem Mieras door Michelle Koek GOES - De langverwachte skatebaan aan de Europalaan in de wijk Goese Polder is bijna klaar. Na het betegelen en het om heinen van de baan is dinsdag een funbox geplaatst. De funbox is een installatie waarop skaters halsbrekende toeren kun nen uithalen. De skatebaan wordt woens dagmiddag 28 februari officieel geopend. Na ruim een jaar debatteren en het tevre den stellen van bezwaarmakers in de Stikkerstraat lijkt het nu eindelijk zo ver. Vanaf vandaag kunnen de eerste skatefa- naten er terecht. Een funbox, die van vier kanten kan worden bereden, staat tot hun beschikking. Sliden, springen, flippen of grinden: het kan allemaal. Tot groot genoegen van skate- en boardfa naten Falko Jordans en Cliff de Vos uit de Goese Polder. De jongeren slaan de werk zaamheden dinsdagmiddag met veel ple zier gade. „Eindelijk", zegt Jordans. die via het jongerenwerk in de Goese Polder bij de aanleg betrokken raakte. „Ik ben blij dat het er eindelijk van gekomen is." Ook Robby Dahoe van het sportbuurt- werk komt dinsdagmiddag de baan opge lopen. Samen met het jongerenwerk, de wijkinfowinkel, het opbouwwerk en de bewonersorganisatie speelvoorzieningen maakte hij zich sterk voor de aanleg van de baan. „Jongeren roepen hier al jaren om. Dit is goed voor de polder. In de wijk wonen veel j onge skaters. Zo bied j e ze ook iets aan." Massaal bezwaar Bewoners in de aangrenzende Stik kerstraat tekenden vorig jaar mei massaal bezwaar aan tegen de aanleg van een ska tebaan omdat zij vrezen voor een toename van criminaliteit en overlast. De gemeen te Goes nam een deel van de bezwaren weg door het bouwplan aan te passen. Zo wordt er nog een fietsenstalling aange legd en is in de omheining een fietssluis aangebracht. Op die manier kunnen brommers niet op het terrein komen. D. Osté, beleidsmedewerker welzijn en jeugd bij de gemeente Goes: „Veel sugges ties van de bewoners zijn verwerkt in het definitieve bouwplan. Zo kan de baan maar via één ingang bereikt worden, dat was in de eerste plan nog van vier zijden. De aanleg van de skatebaan heeft zoveel mogelijk in samenspraak met alle belang hebbenden plaatsgevonden." In het voorjaar wordt nog een beplan- tingsstrook aangelegd. De opening van de skatebaan vindt woensdagmiddag 28 fe bruari om 14.00 uurplaats. GOES - Patiëntenorganisatie Het Klaverblad in Goes gaat 30 maart op Internet. Op www.klaverbladzeeland.nl is vanaf die dag informatie te vinden over de organisatie, haar doelstel lingen en de diensten die zij verleent. Daarop is ook nieuws over de zorgverlening te vinden. Via de site van Het Klaverblad kunnen bovendien de internet adressen van andere Zeeuwse patiëntenorganisaties en hun landelijke koepels worden bezocht. Het Klaverblad zelf hecht veel waarde aan de mogelijkheid om via e-mail vragen te stel len. Die worden als het even kan nog dezelfde dag beant woord. BERGEN OP ZOOM - De gemeente Bergen op Zoom heeft een nieuwe voorraad vlaggen. Burgemeester P. A. C. M. van der Velden reikte dinsdagmiddag het eerste exemplaar uit aan S. van den Brand-Fensdorff. Zij was de eerste burger die rea geerde op berichten waarin de komst van de nieuwe vlaggen werd aangekondigd. De gemeente heeft het initiatief genomen voor een hernieuw de productie, omdat de oude voorraad vlaggen van twee bij drie meter was uitgeput. De vlag is direct op een aantal onder delen aangepast en gemoderniseerd, maar het gaat niet om in grijpende wijzigingen. De gemeente heeft zelf dertig exem plaren aangeschaft. Er zijn ook 50 grote en 250 kleine vlaggen gemaakt voor de verkoop aan particulieren en andere belang stellenden. SLUIS - Gedeputeerde Staten zijn niet van plan om de twee Zeeuwse waterschappen samen te voegen. Dat schrijven ze in een reactie op de motie, die de gemeenteraad van Sluis-Aar- denburg heeft ondertekend. De raad was verontrust door een passage in het Strategisch Beleidsplan van het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat rept over het streven om vóór 1 januari 2006 een schap voor heel Zeeland op te richten. Onacceptabel, zo onderschreven de raadsleden tijdens de vergadering van 14 december van vorig jaar, zeker omdat het nieuwe kantoor on getwijfeld in Middelburg zou komen te staan. Daarbij heeft waterschap Zeeuws-Vlaanderen pas een fusie doorstaan. GS stellen nu dat ze het huidige Zeeuwse waterschapsbestel ech ter niet zullen wijzigen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft dins dag een 32-jarige inwoner van Dordrecht veroordeeld tot een maand cel. De verdachte had in september vorig jaar een Opel Kadett gekocht, waarvan hij moest weten dat die gestolen was. Zo was er geen contactsleutel en zat de bedrading los. De auto bleek in Rilland te zijn gestolen. De politierechter achtte opzetheling bewezen.Een tweede verdachte, een 26-jarige Dordtenaar, werd van heling vrijgesproken. Hij zat bij zijn compaan in de auto toen de politie beide mannen aanhield. MIDDELBURG - Het rampenplan van de provincie Zeeland staat op Internet. Dit plan beschrijft hoe in Zeeland de be strijding van grote rampen wordt aangepakt. Commissaris van de koningin W. van Gelder is de coördinator van ernstige ongevallen die de gemeentegrenzen overstijgen. Het provin- ciaal coördinatieplan rampenbestrijding is te vinden via de homepage van de provincie. Via die site is ook een model van een gemeentelijk rampenplan te vinden. Bij kleinere rampen die zich binnen één gemeente voordoen, is de burgemeester de coördinator. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van het Goe se Meer hebben ook bij de pro vincie bot gevangen met hun be zwaren tegen het waterpeil in hun omgeving. Zij hebben ge pleit voor een lager peil, omdat zij nog meer wateroverlast bij hun huizen vrezen. Volgens Ge deputeerde Staten is er echter geen enkel verband tussen bei den zaken. Hoe hoog het oppervlaktewater staat, legt waterschap Zeeuwse Eilanden per gebied vast in zogeheten peilbesluiten. Die doorlopen een uitvoerige in spraakprocedure en dienen uit eindelijk door de provincie te worden goedgekeurd. Gedepu teerde Staten hebben dat nu ook gedaan voor het gebied dat het havenkanaal Goes-Goese Sas, het Goese Meer en de k welsloten bij de Krukweg en de Katten- dijksedijk omvat. De Vereniging van Bewoners van het Goese Meer heeft vorig REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M.van derJagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl jaar bij het waterschap al heftig geprotesteerd tegen het peilbe- sluit voor dat gebied. Hun voornaamste bezwaar is dat Zeeuwse Eilanden onvoldoende rekening houdt met de invloed van peilverlaging of -verhoging op de bebouwing. Het peil van de kwelsloten bij de Krukweg en de Katten- dijksedijk komt volgens de ver eniging door het besluit zo hoog te liggen dat er hoge grondwa terstanden ontstaan en de kans groot is dat de kruipruimten on der huizen nat worden. Boven dien zou met de kwelstroom zand onder de huizen vandaan worden gezogen, met het risico van verzakkingen. Het waterschap heeft de bezwa ren van de hand gewezen. Het nieuwe peil wijkt volgens het schap nauwelijks af van de pei len die de afgelopen jaren zijn gemeten. Bovendien liggen de woningen dermate hoog dat natte kruipruimten niet het ge volg kunnen zijn van een te hoog peil in de kwelsloten. Arrogant De wijze waarop Zeeuwse Ei landen het peilbesluit heeft voorgelegd aan de provincie, is de vereniging in het verkeerde keelgat geschoten. Het water schap zou essentiële delen van de bezwaren hebben weggela ten. De vereniging spreekt in dat verband van een 'arrogante ma nipulerende opstelling'. Zij voelt zich bovendien genegeerd en onzorgvuldig behandeld. Een bemiddelend gesprek op initiatief van de provincie heeft de partijen niet tot elkaar kun nen brengen. Gedeputeerde Staten zijn van oordeel dat het waterschap de bezwaren van de vereniging op een juiste manier heeft afgehandeld en dat er geen enkele aanleiding is om goed keuring aan het peilbesluit te onthouden, aangezien de voor gestelde peilen ruimschoots binnen de normen vallen. Ook de provincie is van oordeel dat het waterpeil in de kwelslo ten niets van doen heeft met de wateroverlast. Daarvoor is het verschil tussen het maaiveld en het waterpeil eenvoudigweg te groot. GS vermoeden dat de hinder eerder te wijten is aan een combinatie van de bodem gesteldheid en de grote hoeveel heden neerslag tijdens de laatste winters. De bewoners- vereniging krijgt de mogelijk heid bij de rechtbank in beroep te gaan tegen het peilbesluit. Oranjefeest in Kapelle in betere tijden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAPELLE - Het ziet ernaar uit dat Ka pelle en Biezelinge dit jaar geen Oranje feest zullen vieren. Ondanks een 750-kop- pig ledenbestand, een goedgevulde kas en een puntgave sponsorbereidheid van de middenstand, ontbreekt het de Oranje vereniging aan middelen om het feest op touw te zetten. Verwoede pogingen van drie overgebleven bestuursleden om men sen te werven, liepen op niets uit. „We hebben alles", zegt Carin Lansbergen, „behalve voldoende bestuurlijke inzet." Een algemene ledenvergadering in het najaar, waarin behalve leden ook wel zijnsorganisaties, scholen en verenigin gen werden opgeroepen om bestuurs kracht te leveren, resulteerde in niet veel meer dan wat lauwe reacties. „Bestuurs leden leverde het in ieder geval niet op. Dat is vreemd, want tijdens de Oranje feesten en de viering van Bevrijdingsdag, zijn er genoeg mensen die plezier komen maken. We hebben het erover gehad met het gemeentebestuur. Die hebben ook geen oplossing. Een Oranjevereniging moet worden gedragen door de gemeen schap, ook bestuurlijk. Drie mensen, die ook nog hun eigen besognes hebben, is ge woon te weinig." Volgens bestuurslid Carin Lansbergen is het helemaal niet zo veel werk. „We hoe ven niet met dranghekken te sjouwen, of zo. Daar zorgt de gemeente voor. Het gaat vooral om ideeën en het geestdriftig ma ken van de omgeving. De aubade bij het gemeentehuis, bijvoorbeeld, heeft maar een klein zetje nodig. De liedjes moeten uitgezocht en de scholen doen de rest. Die studeren ze in en de kinderen komen zin gen. Vorig jaar leidde de tocht met versier de fietsen langs het zorgcentrum Ceder hof en daar oogstten diezelfde liedjes veel succes." Zoals de vlag er nu bijhangt, komt er dit jaar geen aubade en geen optocht van ver sierde fietsen. „Ook geen Oranjebal", zegt Landsbergen, al koestert ze nog een klein beetje hoop op het verantwoordelijk- heidsgevoel van de inwoners. „Als scholen, het jeugdwerk, straat en wijkverenigingen de handen ineen slaan, kunnen een paar mooie tradities mis schien in stand blijven: het straten versie ren, de fietsenoptocht en de aubade. Vorig jaar moesten we zelfs alle moeite doen om juryleden te vinden. Als je ziet hoeveel mensen toch meedoen met de festivitei ten, is dat wel droevig", aldus Landsber gen. Geen Koninginnedag in Kapelle dus dit jaar, tenzij er een wonder gebeurt. In mei wil het bestuur nog een ledenvergadering uitschrijven, waarin de vacatures worden opgevuld Blijft de belangstelling zo on der de maat, dan zit er niets anders op dan de Oranjevereniging op te heffen. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes heeft dinsdag een 23-jarige man uit Goes veroordeeld tot hon derd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte drong vorig jaar in de nacht van 15 april in Goes de woning van een man binnen en perste de be woner samen met een ander een aantal cd's af. Aan het slachtof fer moet hij 383 gulden schade vergoeding betalen. Een 28-jarige mededader uit Goes kreeg voor zijn geringer aandeel zestig uur dienstverle ning opgelegd. Hij dient een derde deel van het smartengeld, 333 gulden, te vergoeden. Eer der was een derde verdachte, die de zwaarste rol werd toebe- dicht, tot 140 uur onbetaalde arbeid en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. De aanleiding tot het incident vormde het continu lastigvallen van de vriendin van de 23-jarige Goesenaar, waarmee het slachtoffer eerder een relatie heeft gehad.Tijdens het stappen was het idee ontstaan om met zijn drieën de man op te zoeken en hem een lesje te leren. In de vroege uurtjes werd de deur van zijn woning geforceerd. Daarna drongen twee van de drie daders zijn slaapkamer binnen. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello achtte dief stal met geweld bewezen. „Het slachtoffer was overrompeld. Zij gingen naast hem op bed zit ten, waarna hij met geweld is bedreigd. Hij is nu nog bang voor wraakacties", verzekerde de officier. Hij eiste tegen de jongste ver dachte vier maanden gevange nisstraf. De rol van zijn 28-jari- ge kompaan vond hij geringer, maar daarentegen was zijn strafblad niet blanco. De eis was twee maanden celstraf. De poli tierechter hield rekening met de rolverdeling. Aan de hand daar van meende Nomes gisteren de twee Goesenaren tot lagere straffen te moeten veroordelen. Gisteren trachtte de Vlissinger een verkla ring te geven voor zijn daden. „Ik moest mijn vriendin, die moeilijk ter been is, twee keer per maand met de auto naar het ziekenhuis brengen. Ik moest iets doen, omdat ik geen geld had om de benzine te beta len." Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello had geen goed woord over voor de oplichting en eiste drie maan den celstraf. Raadsman W. Aerts stond niet te lang stil bij het bewijs, want daar viel niets tegen in te bren gen. Wel had de strafpleiter moeite met de schadeclaim. Hij zei dat zijn cliënt wel bereid was om de benzine te betalen, maar hij pleitte ervoor om de incasso kosten niet in rekening te bren gen. De politierechter oordeelde an ders. „De oplichting betreft een lange periode. Er zijn incasso kosten gemaakt om het bedrag te kunnen innen. Het is al vervelend genoeg dat er schade is berokkend aan andere men- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 28-jarige inwoner van Vlissingen is dins dag in Middelburg veroordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man tankte in de periode van mei 1999 en maart 2000 twaalf keer benzine bij pompstations op Walcheren, Beveland en Tholen zonder te betalen. Aan de gedupeerden moet hij een schadebedrag van 1.142 gulden betalen. De schade viel aanzienlijk hoger uit door de incassokosten die door de slachtoffers werden opgevoerd. De Vlissinger bedacht een een voudige truc. Nadat de man had getankt zei hij zijn portemonnee te zijn vergeten of in andere ge vallen gebruikte hij zogenaamd het bankpasje van zijn vriendin, waarvan hij wist dat het saldo niet toereikend was. Met het te kenen van een schuldbekente nis of het achterlaten van spul len van betrekkelijke waarde lieten de pomphouders hem ver trekken, in de veronderstelling dat hij later het verschuldigde bedrag zou komen betalen. Behalve de werkstraf werd de Vlissinger een verplicht reclas- seringscontact opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35