Jaar van talen is vooral een jaar van de handelstalen is Nog altijd een der schoonste dorpen Oostkapelle Vertellen in diaclect ONDERWEG Varend naar wintervogels woensdag 7 februari 2001 Naam: Oostkapelle Ligging: in Noord-Walcheren tussen Domburg en Vrouwenpolder Ontstaan: precieze datum onbekend; wel stond er voor 1067 een kerk, gewijd aan St Willibrord Inwonertal: 2401 Monumenten: de Korenmolen uit 1858. Buitenplaatsen, waaronder Berkenbosch, Duinbeek, Hoogduin en het kasteel Westhove Bijzonderheden: de aanwezigheid van bos- en duingebied De Manteling In 17 53 noemden de schrijvers van De Tegenwoordigen staat van Zeeland, Oostkapelle 'een der schoonste dorpen van Walcheren'. Bijna tweeëneenhalve eeuw later zou Oostkapel le nog steeds een gooi doen naar deze prestigieuze titel. Met zijn prachtige natuur en buitenhuizen is deze kustplaats een van de toeristische trekpleisters van het Zeeuwse kustgebied. De grote rijkdommen die in de 17de en 18de eeuw door d? handel werden verdiend, stelden adel en rijke kooplieden in staat luxe buitenplaatsen te kopen. De natuur in de duin streek en de goedkope grond maakten Oostkapelle destijds een dorp bij uitstek voor het vestigen van een buitenverblijf. Veel landhuizen konden echter na de achteruitgang van de handel en de landbouw in de 19de eeuw niet meer onderhou den worden. Verwaarlozing was het gevolg en af en toe werd er zelfs een landhuis volledig gesloopt. Hoogduin, Duinbeek, Duinvliet, Berkenbosch en natuurlijk Westhove zijn de na men van vijf illustere buitenplaatsen, die in en rond De Man teling van Walcheren de 19de eeuw hebben overleefd. Kasteel Westhove was bijna drie eeuwen lang - van 1272 tot 1577 - buitenplaats voor de abten van Middelburg, die er ook Karei V nog als gast ontvingen. Landkapel Lang voor alle pracht en praal in De Manteling bestond Oost kapelle al. Zoals de meeste dorpen op Walcheren is ook de pre cieze ontstaansdatum van dit dorpje niet bekend. Volgens de overlevering stond er voor de invoering van het christendom al een landkapel in het kustplaatsje. Harde bewijzen voor de ze theorie zijn er echter niet. Gevonden overblijfselen van be graafplaatsen en hutten bewijzen wel dat de kuststreek al rond 400 na Christus bewoond werd. De naam Oostkapelle doet vermoeden dat deze ontleend is aan een kapel die in oostelijke richting stond, maar van welk gebouw precies weet men niet. Een andere verklaring zou zijn dat Oostkapelle net als Westkapelle zijn naam ontleent aan de ligging. Zo zou Westkapelle afgeleid zijn van westkaap. Als men een blik op de kaart van Zeeland zou slaan, dan zou met enige verbeelding hetzelfde over Oostkapelle gezegd kunnen worden, aangezien Vrouwenpolder later ontstaan is. Onder de hoede van de abt van Middelburg werkte vrijwel de gehele bevolking van Oostkapelle in de landbouw. Pas in het midden van de 16de eeuw ontstond er een grote verandering op kerkelijk gebied. Massaal keerden de inwoners van Oost kapelle samen met andere Walcherse dorpen in 1572 zich te gen het Spaansgezinde Middelburg en schaarden zich bij de koningsgezinde Vlissingers. Twee jaar later gaf Middelburg zich over en moest Oostkapelle worden overdragen aan de stad Veere. Doordat Veere te weinig geld had om ook voor Oostkapelle te zorgen, ontfermde Middelburg zich vijftig jaar later weer over het kustplaatsje. Na 1678 verkocht Middel burg Oostkapelle voor 21.000 gulden aan ambachtsheer Wil lem le Sage, waarna het jarenlang is doorverkocht onder rijke adel die tal van buitenplaatsen stichtten. De bevolking van Oostkapelle haakte steeds meer af van haar landbouwachtergrond en koos voor werk in de twee grote Walcherse steden. Het zelfstandige dorp werd bij de gemeen telijke herindeling van 1966 bij de nieuwe gemeente Dom burg gevoegd. Dat duurde tot 1997: inmiddels maakt het dorp alweer meer dan drie jaar deel uit van de gemeente Veere. Elke zomer opnieuw wordt het kustplaatsje bedolven onder toeris ten. Voorheen kwam men hier voor de rust, maar nu lijkt de rust zeker in de zomer ver te zoeken. Om de traditie van het verha len vertellen nieuw leven in te blazen, organiseren Piet Scheerders en George Spon- selee samen met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonder zoek een cursus verhalen vertel len. Op zaterdag 10 maart is de eerste werkdag. Jan Zwager man uit Utrecht zal in Phillippi- ne een aantal zogenaamde ge heimen vertellen, waardoor het mogelijk is dat iedereen nog die morgen aan de slag kan gaan met een verhaal. Het is de be doeling dat er een heleboel ver halen op diverse tafels liggen waarin de deelnemers kunnen snuffelen. Sommige zijn in het eigen dialect, andere zijn in het Nederlands geschreven, maar met hulp van dialectsprekers is het mogelijk dat die omgezet worden. De tweede bijeenkomst staat gepland op 29 maart, weer in Philippine. Het is de bedoeling dat de deelnemers deze avond gaan oefenen met een zelf geko zen tekst die op vrijdagavond 20 april tijdens een feestelijke ver telavond beluisterd kan worden De kosten bedragen vijfentwin tig gulden per deelnemer, inclu sief de lunch en het materiaal. Voor meer inlichtingen over dit ver- telproject kunt u terecht bij George Sponselee, tel. (0114) 313707 Vertaalprogram levert Brabants Mensen die geïnteresseerd zijn in de dialecten van West-Brabant doen er goed aan een kijkje te nemen op www.taalkabaal.nl. Op die website is een heuse vertaai- computer te vinden die wille keurige zinnetjes in het Neder lands omzet in West-Brabants dialect. Het vertaalprogramma vertoont natuurlijk wat tekort komingen, maar het resultaat is niet onaardig Van de zin 'Wie de rubriek Streektaal leest, blijft op de hoogte van het wel en wee van zijn eigen dialect' maakt het programma 'Wie de rubriek Streektoal ljeest, blieft op den hoogte van ut wel en wee van zijn eigen dioalect!Aan de West-Brabanders om deze zin op juistheid te beoordelen. Staatsbosbeheer organiseert zaterdag vanuit Willemstad een vaartocht naar het Kram mer-Volkerak. Daar overwinte ren in deze maanden duizenden 'ganzen, eenden, zwanen en steltlopers. De deelnemers aan de vaarexcursie kunnen de vo gels uitgebreid bekijken. De boottocht voert langs platen, slikken en grasgorzen, die Staatsbosbeheer in beheer heeft. De boswachter geeft in formatie zowel over de vogels als over de plannen voor na tuurontwikkeling en over de ideeën om weer getij toe laten in Haringvliet en Hollands Diep. Behalve zicht op overwinteren de vogels, hebben deelnemers aan de excursie ook de kans een zeearend of een slechtvalk te zien. De bootexcursie met De Avon turier begint zaterdag 10 febru ari om 10 uur in de haven in Wil lemstad (vesting). Een verenigd Europa werkt, zo wordt wel eens veronder steld, de opleving van de be langstelling voor het eigene van streken in de hand. Immers, Eu ropa zou alleen oog hebben voor het grote verband en de 'klein tjes' zouden daar de dupe van worden. Eén munt, één markt en op den duur welhaast één be stuur. Logisch dat mensen bang zijn dat dat uiteindelijk leidt tot één cultuur. Logisch dat mensen daarom beginnen terug te grij pen op hun eigen gebruiken, hun eigen keuken en hun eigen taal. Die angst voor een groot, grijs Europa is echter ongegrond, menen de Europese Unie en de Raad van Europa. Zij riepen 2001 uit tot het "Europees Jaar van de Talen'. Het doel van dat jaar is volgens de officiële site van de Raad van Europa 'het be sef van de talenrijkdom en -di versiteit binnen de EU te doen vergroten en de voordelen van het leren van talen onder de aandacht te brengen'. Dat klinkt heel aardig. Het Nederlands Nationaal Co mité van het Jaar van de Talen meent een en ander echter te kunnen samenvatten als 'het stimuleren van een brede talen kennis onder Europese burgers' Frappant is ook, dat het Natio naal Comité, dat wordt voorge zeten door Aad Nuis, voor een groot deel bestaat uit vertegen woordigers van het bedrijfsle ven: de voorzitter van MKB-Nederland, een lid van de raad van bestuur van PCM-uit- gevers en de voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Het Jaar van de Talen is in Neder land blijkbaar het Jaar van de Kennis van Handelstalen. De aandacht wordt dan ook vrijwel uitsluitend gericht op grote talen als het Engels, Frans, Duits en Spaans en hoe goed het voor jongeren is om die talen te leren in verband met werk en studie. De kleinere talen en streektalen blijven daarbij zo goed als onbe sproken. Natuurlijk is er in Ne Aad Nuis is voorzitter van het Nationaal Comité van het Jaar van de Talen in Europa. foto Rob Keeris derland, bijna obligatoir, aan dacht voor het Fries, maar andere minder bekende Euro pese talen blijven onaange roerd. 'Want wül je echt ergens komen in het buitenland? Dan moet je de taal van die ander spreken. En dat is ook wel zo leuk. Want..talen openen deu ren!zo meldt de Nederlandse website van het Jaar van de Ta len. Gesloten En zo blijft de deur naar meer dan veertig miljoen Europeanen die een andere taal spreken dan de standaardtaal van hun land, gesloten. Vooralsnog gesloten, want het staat een ieder vrij om in het ka der van het Jaar van de Talen een subsidieaanvraag voor taal activiteiten in kleinere talen of streektalen te doen. Dat kan via het Europees Platform. De sub sidies zijn bedoeld om activitei ten te steunen die passen binnen de doelstelling van het Jaar van de Talen. Elke organisatie die iets doet op het gebied van taal of taalonderwijs kan voor de tweede helft van 2001 een aan vraag indienen voor de onder steuning van een activiteit. Wie de 'Nederlandse' doelstelling als uitgangspunt neemt, zal zien dat activiteiten rond kleine ta len op die manier weinig kans maken. Maar wie verwijst naar de originele Europese doelen, zou meer kans moeten maken. Ook als het gaat om activiteiten in of rond de Zeeuwse streek taal. Tot dusver beperken de activi teiten zich in Nederland tot con gressen en debatten over talen en taalverwerving. De verwach tingen waren voorafgaand aan het Jaar van de Talen echter veel hoger gespannen. In de media werd het Jaar flink in de schijn werpers gezet, maar veel meer dan gepraat over vreemde, en dan vooral grote, talen wordt er nog niet. Een ieder heeft nu dus de kans daar iets aan te doen en daarbij financiële steun te ont vangen van de Europese com missie. Marco Evenhuis Wie in de tweede helft van 2001 een activiteit rond taal of streektaal wil organiseren, kan daarvoor in het ka der van het Jaar van de Talen subsi die aanvragen bij de Europese Com missie. Aanvragen moeten voor 15 februari binnen zijn en er is een maximale vergoeding van de helft van alle kosten mogelijk. De aan vraagformulieren kunt u downloa den via de Zeeuwse Taelsite, www.zeeuws.cjb.net. luchtfoto Aero Lin Photo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 30