Verwijderingstax op witgoed kan omlaag Vier jaar en TBS voor moord op Van Cotthem Politie waarschuwt voor hybride auto Agente loopt klappen op van boze NS'ers Kamermeerderheid is tegen verkoop van elektriciteitsnet Pleidooi voor weren Zorreguieta ergert leden Tweede Kamer Fonds voor hergebruik elektrische apparaten overvol Gevangenisstraf voor moord bij Bergen op Zoom Kind kan zaaddonor makkelijker opsporen FNV moet zes ton betalen aan districtsbestuurder Bijna helft zieken werkt weer 3VO vraagt vijf miljard extra Vijf jaar cel voor overval Anticonceptiepil via Internet Kamer neemt uraniummotie aan De Pater completeert CDA woensdag 7 februari 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pronk (VROM) wil dat de verwijde ringsbijdrage die consumenten betalen bij de aanschaf van wit- en bruingoed, omlaag gaat. Van de milieuheffing, die de afgelo pen jaren stapsgewijs is inge voerd, wordt het hergebruik van Het fonds waarin de bijdrage te rechtkomt, is voller dan nodig. De organisatie die de regeling uitvoert, krijgt het geld lang niet op, aldus een woordvoerder van Pronk. De minister vindt dat niet mag worden verdiend aan de verwijderingsbijdrage en wil daarom dat de branche ALKMAAR - Een man uit Hoorn is door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld tot tien jaar cel voor de moord op zijn 29-jarige plaatsgenoot Michel Messchaert. De verdachte schoot Mes schaert op 2 of 3 februari 1999 in diens auto op de A5 8 tussen Ber gen op Zoom en Antwerpen dood. Het motief is niet bekend. Hij pleegde de moord samen met zijn oom, concludeerde de rechtbank gisteren. De officier van justitie had twaalf jaar ge vangenisstraf geëist. Het levenloze lichaam van het slachtoffer werd in februari 1999 naakt op een talud in de buurt van Antwerpen gevon den. De oom, een 39-jarige man uit Hoorn, zat achter het stuur toen het fatale schot werd ge lost. De rechtbank had de oom vorig jaar na een eis van zes jaar vrijgesproken van medeplegen of medeplichtigheid van moord. Het hoger beroep in deze zaak dient binnenkort. ANP Gedetineerden ontsnappen uit TBS-kliniek in Balkbrug BALKBRUG - Het minis- terie van Justitie is een in tern onderzoek begonnen naar de ontsnapping van twee gedetineerden uit de TBS-kliniek Veldzicht in Balkbrug. Woordvoerder I. Hommes van Justitie maakte de ontsnapping, die zater dagavond al plaatshad, gisteren bekend. De twee mannen zaten al enkele jaren in de TBS- kliniek wegens doodslag. Volgeps Justitie is er een risico op herhaling onder specifieke omstandighe den, die de woordvoerder niet nader wil toelichten. De twee mannen zijn za terdagavond ontsnapt door een raam in het ge sloten deel van de kliniek te forceren en een hek rond het gebouw te passe ren. Intussen zijn maatre gelen getroffen, zodat ge detineerden niet meer op deze manier kunnen ont snappen. Justitie bevestigt dat de ontsnapping van zater dagavond pas later is ont dekt. Zondag werd de po litie ingelicht. Het is voor het eerst in twaalf jaar dat gedeti neerden uit de kliniek zijn ontsnapt. ANP voor 1 maart met een voorstel komt die te verlagen. De heffing bedraagt, afhanke lijk van het soort apparaat, maximaal een paar tientjes. De verwijderingsbijdrage voor au to's is onlangs al verlaagd naar honderd gulden. De Raad Nederlandse Detail handel (RND) is tevreden met de opstelling van Pronk, maar wil wel dat er snel meer duidelijk heid komt over de verwijde ringsbijdrage. Uit een onder zoek van de Consumentenbond bleek onlangs dat zowel consu menten als winkeliers niet pre cies weten wanneer de bijdrage moet worden gevraagd en waar die voor is bestemd. „Sommige klanten denken dat de winke lier dat geld in zijn zak steekt, terwijl die het ook weer moet af dragen aan de fabrikant", al dus een woordvoerster van de raad. Doorberekenen De Nederlandse Mededingings autoriteit (NM?) buigt zich mo menteel over de vraag of fabri kanten de bijdrage voor wit- en bruingoed gewoon kunnen doorberekenen in de prijs van hun producten. Dat voorkomt dat winkeliers dat bedrag apart in rekening moeten brengen, maar het systeem zou in strijd kunnen zijn met de Mededin gingswet. De RND heeft eerder gepleit voor een systeem waarbij men sen een verwijderingsbijdrage betalen als ze hun oude appa raat inleveren: een heffing ach teraf, in plaats van vooraf. Het inzamelen en hergebruiken van elektrische apparaten is volgens de Nederlandse Vereni ging Verwijdering Metalektro Producten een groot succes. In twee jaar tijd is een maximum aantal koelkasten en televisies ingezameld en verwerkt. Inclu sief kleinere apparaten zoals ra dio's en videorecorders ging het om 58 miljoen kilo. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een kind dat in de toekomst wordt verwekt door kunstmatige insemina tie met sperma van een donor (KID), kan iets makkelijker achter de identiteit van de verwekker komen. Maar het kind kan de gegevens niet krijgen als de donor zwaar wegende belangen heeft te gen de verstrekking. De Tweede Kamer heeft een amendement van SGP/RPF met deze strekking unaniem aangenomen. De ministers Borst van Volksgezondheid en Korthals van Justitie wil den eigenlij k dat de anonimi teit van de spermadonor in beginsel alleen wordt opge heven als de KID-kinderen kunnen aantonen er geeste lijk onder te lijden dat zij hun afstamming niet kennen. De Kamer stelt echter het be lang van het kind voorop bij de afweging de persoonsge gevens vrij te geven. Het KID-kind kan straks op zes tienjarige leeftijd schrifte lijk een verzoek indienen om die te krijgen. De donor moet daarmee schriftelijk instem men. Weigert hij, dan moet hij daarvoor zwaarwegende belangen hebben. Het duurt nog minstens tot medio 2003 voordat de waar borg op anonimiteit wordt opgeheven. Dat geldt alleen voor spermadonoren die dan doneren en niet voor de hui dige donoren. Het hele wetsvoorstel kreeg steun van alle fracties, met uitzondering van Spoelman (PvdA) en Hermann (Groen- Links). Zij vinden het kwa lijk dat de huidige keuzemo gelijkheid voor anonieme of bekende spermadonoren verdwijnt. ANP Een collega buigt zich over de gewonde Haagse politieagente. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een 21-jarige Haagse poli tieagente is gistermiddag gewond ge raakt tijdens een schermutseling met NS-demonstranten. De groep wilde vanaf het Plein in Den Haag naar het Binnenhof. Dat was echter niet toegestaan. Agenten poogden de cir ca tweehonderd betogers de weg te ver sperren. Tijdens het duw- en trekwerk dat daarop volgde raakte de agente gewond. De po litie hield twee mensen aan: een 28-jarige Amsterdammer en een 46-jarige man uit Utrecht wegens belemmering en mis handeling. De demonstratie verplaatste zich daarna naar het vlakbij gelegen Plein. De NS'ers demonstreerden in Den Haag tegen wat de 23 personeelscollectieven 'de tucht van marktwerking' noemen. Zij boden de leden van de Tweede-Kamer- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft een 24-jarige man veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en TBS voor het doodslaan van de 17-jarige Daniel van Cotthem. De fatale mishandeling had 7 januari vorig jaar plaats op het station Vlaardingen-Oost. Het hof legde met deze straf een jaar minder op dan de recht bank in Rotterdam. Het rechts college in hoger beroep zegt zwaarder te tillen aan de per soonlijkheidsstoornis die de 24- jarige heeft. De raadsheren vin- van onze redactie binnenland GRONINGEN - In de zaak te gen de eigen districtsbestuurdcr Rcinder Hoekzema heeft de vakbond FNV Bondgenoten zich 'geen goed werkgever' be toond. Dat harde oordeel velt de Groningse kantonrechter. In de uitspraak haalt de Hoek zema op alle fronten zijn gelijk. Zijn arbeidscontract wordt per vandaag ontbonden, waarbij de FNV hem een 'gouden hand druk' moet betalen van 600.000 gulden De FNV verweet Hoekzema op basis van een klacht van een col lega autoritair gedrag. Bovendien werd hij beschul digd van het maken van 'seksu- wl getinte' opmerkingen. Daar van laat de rechter niks heel. Bovendien wordt de 'strafover- plaatsing' die door Reinder Hoekzema is aangevochten, in de uitspraak 'buitenproportio neel' genoemd. Hoekzema ziet de uitspraak als 'honderd procent eerherstel'. Hij heeft schik in de zinsnede van de uitspraak die gaat over zijn vermeende seksueel getinte opmerkingen. Tegen de vrouwelijke collega die hem aanklaagde, had hij zich laten ontvallen: „Ik zie jou liever in badpak dan mezelf in zwembroek." De kantonrechter noemt deze uitspraak volslagen onschuldig. 'Gezien de niet geringe li chaamsomvang' van Hoekzema ziet de rechter hierin meer 'een uiting van zelfspot.' GPD den de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. De 24-jarige is de enige die te gen het vonnis van de rechtbank in beroep is gegaan. De overige verdachten, die om Daniel en zijn vriendin Loes stonden toen de man de fatale klap uitdeelde, berustten in hun straffen. Deze variëren van een jaar jeugdde tentie tot 3,5 jaar cel. De 24-ja- rige heeft tot vijf keer toe be kend dat hij de fatale klap heeft uitgedeeld. Daniel overleed als gevolg daarvan twee dagen la ter in het ziekenhuis. Ruzie Er was geen enkele aanleiding voor het gebruikte geweld, con stateerde het hof gisteren. De 24-jarige en zijn vrienden wa ren dronken en zochten ruzie. Daniel en zijn vriendin waren op het verkeerde moment op de verkeerde plek. Later in het vooronderzoek en ook op de zittingen ontkende de verdachte. Hij zou de ware da der, een van zijn vrienden, de hand boven het hoofd hebben gehouden. Het hof gelooft hem niet en constateert dat de man wel degelijk de persoon is ge weest die Van Cotthem met zijn gebalde vuist een zeer harde klap heeft gegeven. De straf is de verdachte ook op gelegd voor het geweld dat te gen Daniels vriendin is ge pleegd en voor een andere zaak waarbij hij samen met een vriend een onschuldige man in Maassluis van een drie meter hoge kademuur in ijskoud wa ter duwde en hem aan zijn lot overliet. Dit slachtoffer wist zichzelf ternauwernood te red den. De 24-jarige man heeft een uit gebreid strafblad. Deskundigen zeggen dat hij lijdt aan ernstige persoonlijkheidsstoornissen en achten de kans dat hij zonder behandeling opnieuw de fout in gaat, groot. Het hof onder schrijft deze conclusie en legde hem daarom ook TBS op .ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer is met de installatie van het nieuwe CDA-Kamerlid Mar leen de Pater sinds gisteren weer compleet. De Pater is de opvolgster van Ank Bijleveld die drie weken geleden afscheid nam, nadat zij burgemeester van het Hof van Twente was geworden. Dat de Tweede Kamer bijna drie van onze redactie binnenland APELDOORN - Het Korps Landelijke Poli tiediensten heeft verkeersagenten gewaar schuwd voor de mogelijke gevaren van de Toyota Prius, een hybride auto die zowel op benzine als op stroom kan rijden. Er bestaat een kleine kans dat hulpverle ners onder stroom komen te staan wanneer een dergelijke auto door een ongeval be schadigd raakt. De Toyota Prius heeft naast de traditionele brandstofmotor een 33 pk sterke elektro motor, die werkt op een spanning van bijna 300 volt. Als zo'n wagen bij een zware aan rijding is betrokken, kan het voorkomen dat hulpverleners in aanraking komen met nog onder spanning staande onderdelen. Toyota heeft de auto wel uitgerust met een botsingsensor die ervoor moet zorgen dat de spanning wordt uitgeschakeld bij een onge val. De politie wil echter op zeker spelen. De agenten kregen een handleiding waarin staat hoe zij door het losmaken van ac cuklemmen of het verwijderen van zekerin gen het voertuig spanningsloos kunnen ma ken. Het Korps Landelijke Politiediensten heeft zijn mensen op de weg voorgelicht over de bijzonderheden van de nieuwe auto. „Het hoort bij de vakkennis die onze men sen moeten bezitten", stelt voorlichter J. Bennink. „We schatten het risico niet heel hoog in. Tenslotte is de auto ook goedge keurd door de Rijksdienst voor het Wegver keer." Volgens de gegevens van de KLPD zullen er rond 2002 zo'n 500 auto's van dit type in Ne derland rondrijden. De Prius is de eerste hybride auto die in serie wordt geproduceerd. Reden dat de auto twee motoren heeft, is brandstofbesparing en daarmee het terugdringen van schadelij ke uitlaatgassen. GPD AMSTERDAM - Van de mensen die in 1998 een jaar ziek wa ren, isnu 46 procent geheel of gedeeltelijk weer aan het werk. Zestien procent heeft tevergeefs geprobeerd weer aan de slag te gaan. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landelijk Instituut Soci ale Verzekeringen. Bijna negenhonderd mensen zijn de afge lopen jaren gevolgd. Zij waren in 1998 twaalf maanden ziek en werden toen gekeurd voor de WAO. Van hen bleek vijftien procent geen recht te hebben op een arbeidsongeschiktheids uitkering. ANP HUIZEN - De overheid moet vijf miljard gulden extra uit trekken om gevaarlijke verkeersplekken aan te pakken. Dat vindt de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. Volgens woordvoerder B. Woudenberg van 3VO is het extra geld nodig omdat Nederland nog steeds drie- tot vierhonderd verkeersonveilige plekken kent, zoals kruispunten zonder verkeerslichten of fietspaden. Behalve de rijksoverheid moeten ook gemeenten en provin cies extra investeren in verkeersveiligheid, vindt 3VÓ. Wou denberg stelt dat vijf miljard niets is vergeleken met de medi sche en maatschappelijke kosten (jaarlijks twaalf miljard gulden) die verkeersongelukken met zich meebrengen. ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof heeft een 18-jarige man uit Amsterdam veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Hij pleegde samen met vijf andere jongeren in 1999 een overval op een shoarmazaak in Badhoevedorp. De 38-jarige eigenaar van de zaak kwam daarbij om het leven. De rechtbank in Haarlem gaf de verdachte eerder zes jaar cel straf. Het hof zag in de lage leeftijd van de man reden een jaar minder op te leggen. ANP DEN HAAG - De anticonceptiepil is nu ook via het Internet verkrijgbaar. Meisjes en vrouwen die voor het eerst de pil wil len slikken, kunnen op de website www.drogisterij.net een vragenformulier invullen. Aan de hand daarvan beoordeelt een arts of zij in aanmerking komen voor de pil. Als de ingevulde formulieren geen problemen voorspellen bij toekomstig pilgebruik, dan schrijft de arts een recept voor. Een apotheek bezorgt de pil vervolgens per post. De Inspectie voor de Gezondheidszorg onderzoekt of het ini tiatief van de internetdrogist wel geoorloofd is. De Landelijke Huisartsen Vereniging keurt het af. Ze vreest dat aanvragers misschien bewust of onbewust bepaalde informatie zullen achterhouden. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren met een meer derheid van één stem een motie aangenomen die staatssecre taris Van Hoof van Defensie oproept binnen de NAVO te plei ten voor een tijdelijk verbod op het gebruik van verarmd ura nium in munitie. Van Hoof voelt weinig voor de motie, maar bespreekt die nu in het kabinet. De motie van PvdA-Kamerlid Albayrak en D66- Kamerlid Van 't Riet kreeg de steun van de PvdA, D66, Groen- Links en SP. Een motie van het WD-Kamerlid Van den Doel werd met al gemene stemmen aangenomen. Hierin wordt Van Hoof ge vraagd de problematiek binnen de Verenigde Naties te be spreken. Van Hoof noemde deze motie eerder 'sympathieker' dan de motie Albayrak-Van 't Riet. ANP foto Paul van Weel commissie van Verkeer een petitie aan. De sfeer was korte tijd grimmig. De lucht klaarde op nadat actieleiders de demon stranten hadden opgeroepen in kleine groepjes weg te gaan. De actie van de NS'ers werd gesteund door enkele radicale splintergroeperin gen. GPD door Peet Vogels DEN HAAG - Minister Jorrits- ma van Economische Zaken haalt bakzeil bij haar plannen de elektriciteitsnetten van de energiebedrijven te verkopen. Ook de PvdA wil de elektrici teitsleidingen voorlopig nog in overheidshand houden. Daar mee is er een Kamermeerder heid tegen privatisering. De regionale energiebedrijven, onder andere Nuon, Essent en Eneco, hebben hun stroomnet ten al moeten afsplitsen van hun handels- en distributiepoot. Die splitsing is nodig om de concur rentie toegang te verzekeren tot het stopcontact van de gebrui ker. Jorritsma was van plan om de voorgestelde privatisering, eind 2003, van de regionale distribu tiebedrijven ook te laten gelden voor de netbedrijven. Zij ziet geen publieke rol bij het beheer van het net. De controle op de vrije toegang tot en de kwaliteit van de netwerken komt in han den van de DTe, de toezichthou der op de elektriciteitssector. De Kamer vindt nu dat het be heer van de elektriciteitsleidin gen wel in handen van de over heid moet blijven. Het CDA en de kleine, linkse Dartijen zijn van meet af aan al tegen de pri vatisering geweest. De PvdA voegt zich daar nu bij „Ik vind dat we eerst ervaring moeten opdoen met de privati sering van de stroomvoorzie ning. Als alles goed loopt, kan op termijn het netbedrijf ver zelfstandigd worden", aldus PvdA Kamerlid Ferd Crone. Crone is ook niet overtuigd dat de DTe haar taken aan kan. „De DTe heeft nu 25 mensen in dienst en dat aantal wordt ver dubbeld. Ik vraag me af of de DTe daarmee op sterkte is. Bij de Opta, de toezichthouder op de telecommunicatiesector, werken 125 mensen en daar ko men ze nog steeds mensen te kort om alle klachten af te han delen." GPD Het nieuwe CDA-Kamerlid De Pater krijgt bloemen van fractie voorzitter De Hoop-Scheffer. foto Roland de Bruin/GPD weken uit slechts 149 leden heeft bestaan, is ongebruikelijk. De opvolging van Bijleveld door De Pater werd echter vertraagd door het oud-CDA-kamerlid Jacques de Milliano, die aan vankelijk de zetel opeiste, maar daar na felle afkeurende reac ties toch vanaf zag. De Pater (50) was van 1990 tot 1998 wethouder van financiën in Zutphen. De afgelopen jaren werkte ze als interim-directeur van Kerk en Wereld. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Ka mer is uiterst kritisch over de conclusie van de jurist Van Eist, dat Jorge Zorreguieta op basis van de Grondwet niet in ons land mag worden toegelaten. Met name regeringspartij VVD is fel. „Die man weet niet waar hij het over heeft", aldus WD- leider Dijkstal gisteren. Van Eist, gerechtsauditeur bij de Hoge Raad, beroept zich op een artikel in de Grondwet waarin staat dat de internatio nale rechtsorde moet worden bevorderd. Dat gebeurt niet, zo zegt hij in het Nederlands Juris ten Blad, door mensen als Zor reguieta toe te laten. De vader van prins Willem- Alexanders vriendin Maxima is volgens hem politiek verant woordelijk voor schendingen van de mensenrechten onder het regime-Videla. Zorreguieta was toen minister van Landbouw en moet daarom geweerd worden, zo is volgens Van Eist in ieder geval de intentie van het grond wetsartikel. Volgens Dijkstal is het een theo rie die nergens op slaat. „Het is zeer verontrustend dat iemand met die opvatting zo hoog heeft kunnen komen." Ook D66-kamerlid Scheltema vindt de argumentatie van Van Eist 'heel erg dun'. Ze denkt niet dat het grondwetsartikel bruik baar is. PvdA'er Rehwinkel wil de opvatting van Van Eist 'nog niet direct van tafel vegen', maar zet wel vraagtekens. Alle woordvoerders benadruk ken dat de rechter Zorreguieta in elk geval de toegang niet kan weigeren. In de Grondwet staat namelijk tevens dat de rechter geen oordeel mag geven over de grondwettigheid van wetten en verdragen. De Kamer zag gisteren af van een door de SP gevraagd debat over het protocol rond een even tueel huwelijk. De andere par tijen vonden het onderwerp echter niet aan de orde, GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3