Vertrouwen consument moet worden hersteld Douaniers sluiten hun grensposten Een Romeins bruggetje uit de negentiende eeuw Voedselveiligheid staat momenteel volop in de belangstelling. Het onder werp is door allerlei affaires nadrukkelijk op de (politie ke) agenda komen te staan. Aan informatie en commu nicatie ontbreekt het volop; de consument moet door gaans lijdzaam afwachten. Duidelijkheid over de keten van boer tot bord, ofwel van zaadje tot karbonaadje is er nauwelijks. Toch wordt de weg die het voedsel gaat van producent naar consument, steeds langer doordat de markt wereldwijd is gewor den. Het is hoog tijd voor een omslag in denken en hande len. De consument is het vertrou wen in de veiligheid van voedsel kwijt. Geen wonder, want voedselschandalen zijn te genwoordig aan de orde van de dag, constateert Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieu Federa tie. Ze somt moeiteloos op: BSE bij koeien door hergebruik van vlees en slachtafval in veevoer, dioxine in de melk, salmonella in de kippen, groot antibiotica- gebruik in depluimveehouderij, toediening van hormonen, ge netische manipulatie. Het te rugwinnen van vertrouwen is een lastige opgave, maar wel noodzakelijk, stelt Ernst. Ze ziet hierbij een belangrijke taak weggelegd voor de produc tenten, in het bijzonder de boe ren, en het (groot)winkelbedrijf Maar ook de natuur- en milieu beweging kan een steentje bij dragen. Méér aandacht voor biologische (zonder chemische bestrijdingsmiddelen) en duur zaam (met weinig bestrijdings middelen) geteelde producten. Tenminste zorgen voor milieu keur. Grotere duidelijkheid over de herkomst van producten en dus ook over de weg tussen pro ducent en consument. Daar hangt een prijskaartje aan. Ernst is ervan overtuigd dat de consument best meer wil betalen voor zijn voedsel als de veiligheid ervan gegarandeerd is. Inhaalslag De landbouwsector is de afgelo pen jaren te laks geweest, stelt Melissa Ernst, die bij de ZMF duurzame landbouw en platte landsvernieuwing behandelt. Er is een inhaalslag nodig. Daar wordt aan gewerkt, weet Ernst, die als voorbeelden noemt de milieucertificering en als on derdeel daarvan het bijhouden van het gebruik van mineralen en bestrijdingsmiddelen. Ook worden ketenprojecten opge zet: een systeem dat de hele ke ten controleert van producent tot consument, zodat duidelijk is welke partij van welke boer komt. Voor de hele keten gelden gedragsregels. „Dat is een stap in de goede richting. Maar het is echter niet voldoende, want het voedsel zelf wordt er niet veili ger door" De ZMF-medewerker vindt de ongerustheid over de veiligheid van het voedsel bepaald niet overdreven. „Als je ziet hoeveel antibiotica in de pluimveesec tor gebruikt wordt, zonder dat de beesten ziek zijn. De mens krijgt die antibiotica ook bin nen, met alle gevolgen van dien. Je krijgt steeds minder antibio woensdag 7 februari 2001 Biologisch gekweekte producten in de winkel bij kwekerij Zuidbos in Noordgouwe. foto's Dirk-Jan Gjeltema Naam: Romeinse bruggetje Ligging: in park van kasteel Westhove Ontstaan: tussen Domburg en Oostkapelle rond 1800 Functie: versiering van de tuin In de tuinen van Zeeuwse landhuizen en kastelen kom je soms de eigenaardigste bouw werken tegen. Bizarre construc ties steken af tegen de rest van de omgeving. Het gaat hier dan niet om moderne kunst waarvan slechts een enkeling ziet wat het moet betekenen, maar om zoge noemde follies. Follies zijn bouwwerken zonder enig direct nut die in de 18e eeuw als decoratief werden be schouwd. Zo zijn er onder meer stenen tafeltjes, pilaren, beel den, namaaktempels, brugge tjes en gekke koepeltjes in tui nen aangebracht om ze te verfraaien. De follies waren een onderdeel van de rococoperiode die de parken een chiquere uit straling moesten geven. Als reactie op deze stroming ontstond de landschapsstijl waarin de grilligheid en het on verwachte van boomgroepen, gazons en waterpartijen een zo natuurlijk beeld moesten scheppen. De voormalige buitenplaats Westhove tussen Oostkapelle en Domburg vertoont nog vele ele menten van deze (Engelse) landschapsstijl. De paden zijn bochtig en allesbehalve symme trisch ten opzichte van elkaar aangelegd. Zowel de rococostijl als de land schapsstijl maken veelvuldig gebruik van follies. Een van de bekendste bouwkundige dwaasheden uit die tijd, zoals tuinarchitecten tegenwoordig over de follies denken, is het Ro meinse bruggetje bij het kasteel Westhove. Het bruggetje werd rond 1800 aangelegd in op dracht van de toenmalige eige naar van Westhove, Adriaan Kaspar Cornelis Slicher. Bouwvallig Bij de bouw ervan was het de be doeling dat de brug een bouw vallig uiterlijk zou krijgen. Men schijnt hierin uitstekend ge slaagd te zijn aangezien het bruggetje ineenstortte voor de voltooiing een feit was. De be doeling was het bruggetje zo oud mogelijk te doen lijken zo dat het bouwwerkje op een overblijfsel van een Romeinse ruïne leek. Het Romeinse brug getje dat bestaat uit Kloos termoppen (grote logge bakste nen) is daarna steviger herbouwd waardoor het nu nog steeds te bewonderen is. Lang heeft nog het idee bestaan dat het het bruggetje daadwer kelijk een overblijfsel uit de Ro meinse oudheid betrof. Sporen van lanen onder het bruggetje die dateren uit de tijd dat kas teel Westhove vele mate groter was bewijzen echter het tegen deel. Het bruggetje is dus pas eeuwen later over de oude lanen heen gebouwd. Fundering Een restauratie, uitgevoerd in 1961, zorgde voor een betere fundering van het bruggetje. Een steen met daarop het jaartal van de restauratie vroor in een strenge winter uit het bruggetje en is nu in het bezit van Staats bosbeheer. In 1996 nam een tuin- en landschaparchitect het landgoed van Westhove onder handen. Voorheen kon je vanaf het kasteel Westhove het Ro meinse bruggetje niet zien en omgekeerd. Doordat alle wild groei nu is weggehaald kan de bezoeker nu vanaf beide plek ken het kasteel en het bruggetje aanschouwen. Het bruggetje is momenteel ge stut met houten schoren om ex tra stevigheid te verzekeren. De fundering van het bruggetje is nog steeds de achilleshiel van het bouwwerkje en zal in de toe komst worden verstevigd. Steentje voor steentje zal het bruggetje uit elkaar worden ge haald om tot een zo goed moge lijk resultaat te kunnen komen. Wanneer dit chirurgische werk je plaatsvindt, is nog onbekend. Tot die tijd zal iedereen die over het bruggetje loopt voorzichtig moeten zijn. Joachim van Maaren tekening Adri Karman koopt. De consumenten moeten ook veel meer om voedselveilige producten vragen, zodat de su permarkten erop in kunnen spe len. De boeren dienen voor hun inspanningen wel een meerprijs te krijgen, want er zitten extra kosten aan. Je kunt het moeilijk allemaal op de boeren afwimpe len." Streekproducten De natuur- en milieubeweging is vooral bezig met het promo ten van biologische producten en besteedt minder aandacht aan duurzame teelten (afkom stig van de zogeheten geïnte greerde landbouw). „Debiolo gische producten zijn herkenbaar voor de consument, de producten met agro-milieu- keur veel minder. Dan is het ook moeilijker daar promotie voor te maken", aldus Ernst. „Het moet wel gebeuren. Wij zien als ZMF heus wel dat de biologi sche landbouw maar voor een kleine groep boeren is wegge legd en dat je voor de meesten meer richting geïntegreerde landbouw moet gaan." Streekproducten kunnen een belangrijker plaats gaan inne men, mits milieuvriendelijk ge- teelt, meent Ernst. Goed voorbeeld is de Zeeuwse Vlegel- tarwe (brood, koekjes, snel- kooktarwe, pannenkoeken meel); bij de teelt wordt dierlij ke mest gebruikt en geen be strijdingsmiddelen toegepast. De ZMF-medewerker gelooft dat de streekproducten er veel bij kunnen winnen als meer ge let wordt op een duurzame teelt en productie. „De voedselvei ligheid bij de meeste streekpro ducten is nu onvoldoende gega randeerd." Rinus Antonisse algemeen de Nederlandse agra rische producten er wat betreft gebruik van bestrijdingsmidde len vaak beter uitkomen dan de meeste buitenlandse. „Ik heb liever een Nederlands product dan een uit Zuid-Europa. Maar ook op Nederlandse producten worden bestrijdingsmiddelen gevonden. Soms verschillende tegelijk en hoe werken die op el kaar in? Uitgangspunt moet zijn: de risico's zo minimaal mo gelijk houden. Het voorzorg principe." Ze beklemtoont dat de consument in de supermarkt goed moet kunnen zien waar een product vandaan komt, of het biologisch geteelt is of onder milieukeur. „Dan kun je er ook een wat hogere prijs voor vra gen. Het is ook een kans voor de Nederlandse landbouw om zich zo te profileren ten opzichte van andere landen. Ze kunnen sco ren op het gebied van voedsel veiligheid." Voor de natuur- en milieubewe ging ligt volgens Ernst een taak om de consument te informeren over het belang van voedselvei lige en milieuvriendelijk geteel de producten, samen met de landbouw en de supermarkten. „Het zou zo moeten zijn dat de supermarkten zeggen: we wil len alleen écht voedselveilige producten in de schappen. Daar is nu de tijd rijp voor. Gezond heid is echt een item wat ver tica die echt werken bij de mens. Er zijn met name risico's bij kin deren die nog in ontwikkeling zijn. Het geldt ook voor het ge bruik van bestrijdingsmidde len. We hebben de discussie gehad over de onmisbare mid delen. Er zitten er bij waarvan we al tien jaar weten dat ze slecht zijn voor de gezondheid, met name voor het zenuwstel sel. Toch wil de landbouw die blijven gebruiken. Dat vind ik onverantwoord als je kijkt naar de gevolgen voor de mensen." Ze wijst erop dat Amerikaanse normen in dit verband strenger zijn dan die in De Europese Unie gehanteerd worden. Melissa Ernst erkent dat in het J 1 Een douanier tijdens de grenscontrole bij De twintigste eeuw is in ver schillende opzichten grens verleggend geweest. Ook al werd aan de situering van de overgang tussen Nederland en België niet veel gewijzigd, de bewakers hebben ontwikkelin gen meegemaakt die het karak ter van hun werkzaamheden drastisch veranderden. Memorabel is de samenvoeging van de Belgische douanepost in Schapenbrugge en het Neder landse grenskantoor van Sint Anna ter Muiden in 1956. Daar mee werd de tiende gecombi neerde grenspost gerealiseerd, waardoor reizigers nog maar één keer moesten stoppen voor controle. Profetisch waren de uitspraken van jhr J. van den Vredenburch uit het Belgische Kapelle, die namens de KNAC (Koninklijke Nederlandse Au tomobiel Club) het woord voer de. Voor hem was het een extra bijzondere dag, omdat het juist vijftig jaar geleden was dat hij als één der eersten in Zeeland een auto aanschafteHij wees op het toenemend autoverkeer en sprak de hoop uit dat ooit nog eens controle op grenspapieren niet meer nodig zou zijn. In Sint Anna ter Muiden was de grenspost zomer en winter ge opend. De slagbomen waren streng gesloten en moesten voor elk voertuig omhoog. In Retran- chement was de grenspost 's winters dicht en dan stond de slagboom uitnodigend open. Dat was moeilijk uit te leggen. De douaneformaliteiten wer den in de loop der jaren sterk vereenvoudigd. De tijd dat in tensief op smokkelaars werd ge jaagd was achter de rug. Begin jaren zeventig werd de perso nencontrole aan de zuidgrens afgeschaft. In 1986 bestond de douane 400 jaar, maar uitgebreid gevierd is dat niet in Zeeuws-Vlaanderen. De voorspellende uitlatingen van jhr Van den Vredenburch le ken waarheid te worden, na de Schengen-akkoorden in 1985 en 1990. Op 31 december 1992 werd de grenspost bij Sluis ge sloten. De slagbomen verdwe nen, douaniers vertrokken en het grenshuisje midden op de Rondweg bleef onbeheerd en donker achter. Menig automo bilist moest er 's nachts ge schrokken voor uitwijken. Hans Tabbers Het hijsen van de Nederlandse en de Belgische vlaggen voor het nieuwe grens kantoor in Sint Anna ter Muiden, ter gelegenheid van de samenvoeging niet Schapenbrugge. foto's Archief PZC De grenspost bij Sint Anna ter Muiden in 1958.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 28