Griep nu al weg bij Oostkapelle Hunyady stopt na Spelen Sponsor Ritsma biedt excuses aan Tweede ritzege Zabel Roy Makaay gelooft in een snelle rentree 25 Verstandhouding tussen spelers en trainer vertroebeld Nieuw contract Westerveld NK wielrennen in Nijmegen Sarajevo wil organisatie Spelen Golfer misdraagt zich in vliegtuig Triatleet spietst zichzelf op fiets St. Etienne zes punten in mindering woensdag 7 februari 2001 door Jan Dagevos pn Koen de Vries OOSTKAPELLE - Trainer Rens Griep en Oostkapelle zijn gisteren met on middellijke ingang uit elkaar gegaan. Beide partijen zijn tot de conclusie ge komen dat de verstandhouding tussen de spelersgroep en de oefenmeester niet meer optimaal is. „Er is geen ver trouwen meer", zegt Griep. De Goese- naar was aan zijn eerste seizoen bezig bij de zaterdag-hoofdklasser. Inmid dels wordt Stoffel Schipper, die jaren lang aan het roer stond bij de Walcherse club, genoemd als tijdelijke opvolger van Griep. Griep nam zijn besluit gistermorgen na een onderhoud met voorzitter Hans Barth. De preses lichtte 's avonds de se lectie in, waarna cle training werd ge leid door aanvoerder Harro Hazelaar. „We zijn beiden tot de conclusie geko men dat dit het beste is voor Oostkapel le", zegt Griep. „Als het vertrouwen weg is, ga je elkaar verwijten maken en ontstaat er een negatieve sfeer. Ik wil niet zeggen dat er de afgelopen weken een onwerkbare situatie is ontstaan, maar de chemie is weg. En wat schiet je er dan mee op om langer te blijven? Dan ben je als trainer wel aanwezig, maar wat is je invloed dan nog? Kijk, het is voor de spelers en mij wel hobby. Tsja, en als je daar geen plezier meer aan be leeft, moet je ermee stoppen." Conflict De samenwerking tussen Griep en Oostkapelle liep ruim drie weken gele den al een deuk op. De oefenmeester moest toen uit de media vernemen dat hij bij een klein deel van de selectie geen vertrouwen meer genoot. Dat bleek later een storm in een glas water te zijn, maar een conflict was wel gebo ren en escaleerde zelfs, toen Griep ver volgens de gebrekkige organisatie bij de club aan de kaak stelde. Voor de oe fenmeester was dat uiteindelijk reden omzijn vertrek aan het eind van het sei zoen aan te kondigen. Griep: „Er is bij mij toen toch wat ge broken. De kritiek van een deel van de spelersgroep is later wel terugge draaid, maar ik vond het allemaal een lullige gewaarwording. We zijn daarna weer aan het werk gegaan, maar ik voelde al snel dat de situatie verslech terd was. Afgelopen maandag ben ik naar de voorzitter gegaan en heb ik hem gezegd dat ik het niet zinvol achtte om verder te gaan. Dinsdagmorgen hebben we nog een keer met elkaar ge sproken en hebben we de knoop door- m mmÈèê^ Ni m Rens Griep: vertrouwen weg. gehakt. Nee, ik wil geen schuldige aan wijzen. Als het niet meer klikt, kun je niet naar één partij wijzen. Het is een complex van factoren geweest. Ik durf wel te zeggen dat het doodzonde is dat het zo is gelopen. Het had anders ge kund." Aanvoerder Harro Hazelaar wilde gis teravond na afloop van de door hem ge leide training weinig kwijt over de ont stane situatie. „We hebben afgespro- foto's Lex de Meester ken dat de voorzitter woordvoerder is. Alles loopt via hem. We spelen zaterdag tegen Achilles Veen, een heel belangrij ke wedstrijd. We lopen al sinds januari te sukkelen met de eerste selectie. Er is rust nodig. We moeten ons optimaal kunnen voorbereiden op de wedstrijd van zaterdag." Voorzitter Hans Barth kreeg afgelopen zaterdag signalen uit de spelersgroep dat het niet meer goed zat. „Het is een Stoffel Schipper, mogelijk interim-trainer bij Oostkapelle. proces waar je als bestuur op den duur geen grip meer op hebt. Het bestuur had nog wel de intentie om met Griep verder te gaan, maar als het vertrou wen in de spelersgroep minder wordt, is het moeilijk om prestaties neer te zet ten. Hoe zeer wij het ook betreuren, voor Oostkapelle is dit misschien de beste oplossing." Elftalleider Bertus Hoek en wedstrijd secretaris Wim Wattel gingen gister avond gezamelijk op zoek naar een op lossing voor de ontstane situatie. „We denken dat we een oplossing hebben gevonden", vertelde Bertus Hoek ter wijl hij uit zijn auto stapte. Op de naam Stoffel Schipper wilde hij aanvanke lijk niet reageren, om vervolgens te zeggen: ..dat is misschien wel een héél goede oplossing." Een soap, noemden Hoek en Wattel de hele gang van zaken. „Het was alle maal niet nodig geweest", vond Wattel. „Er moet nu snel wat gebeuren, anders gaan er koppen rollen." Wat hij daar mee bedoelde wilde hij niet zeggen, maar het ligt voor de hand dat hij niet tevreden is met de rol van het bestuur in de affaire. Linksback Dennis But, die gisteravond wegens privéomstandigheden op de training ontbrak, noemde het vertrek van Griep een enorme domper. „Er is in januari gezegd dat spelers niet met Rens Griep verder wilden, maar dat was beslist niet waar. Natuurlijk was er kritiek op de trainer, maar waar heb je dat niet? Als je Louis van Gaal voor de groep zet, is ook niet iedereen tevreden. Ik heb Rens Griep heel hoog zitten. Als trainer en als mens. Volgens But is het niet moeilijk om te voorspellen wie de tijdelijke opvolger van Griep wordt. „Dat is een eenvoudi ge aftreksom. Zo veel trainers zijn er momenteel niet vrij." Op de naam van Stoffel Schipper reageert hij als volgt: „Er is er maar één die momenteel lacht. En dat is Stoffel." Hans Barth wil zo snel mogelijk een in terim-trainer aanstellen De preses "wilde gisteravond bevestigen noch ontkennen dat dat Stoffel Schipper wordt. „De aanvoerder heeft ons ge vraagd snel duidelijkheid te verschaf fen en daar geven we gehoor aan.Voor volgend seizoen heeft Oostkapelle Karl Vergouwen al vastgelegd. Stoffel Schipper was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. ARNHEM - Sander Westerveld en Liverpool zijn het nage noeg eens over het openbreken van het contract van de keeper. De 26-jarige Tukker heeft nu nog een verbintenis tot medio 2004. Liverpool wil het contract met een jaar verlengen. Daarnaaast komt de club de belofte na, dat Westerveld meer geld krijgt gezien zijn goede prestaties. Terwijl hij bijna rond is met Liverpool over een nieuw contract, wordt Westerveld in de Engelse media genoemd als nieuwe keeper van Ajax. Ajax zou de Engelse club zo'n 20 miljoen gulden willen betalen. Westerveld zou de opvolger moeten worden van Fred Grim. „Allemaal onzin", zegt Westerveld. „Ze zijn hier zeer tevre den over mijLiverpool wil me niet laten gaan. Het is zelfs ze ker dat het mijn contract gaat openbreken." GPD NIJMEGEN - Het Nederlands kampioenschap wielrennen op de weg wordt de komende twee jaar gehouden in Nijmegen. De wielerbond KNWU, organisator Top Sports Marketing en de gemeente Nijmegen hebben daartoe overeenstemming be reikt. De laatste elf jaar was het NK steeds in Zuid-Limburg, eerst in Meerssen, later in Gulpen-Wittem. Het parkoers be vindt zich binnen de driehoek Groesbeek-Berg en Dal-Nij- megen. Zaterdag 30 juni komen de vrouwen en neo-amateurs in actie, een dag later is het de beurt aan de profs. ANP SARAJEVO - Sarajevo stelt zich kandidaat voor de organisa tie van de Olympische Winterspelen in 2010. De hoofdstad vanBosnië-Herzegovina was in 1984 ook al organisator. Door het oorlogsgeweld is een groot deel van de accommodaties verwoest. De autoriteiten van Sarajevo benadrukken dat een eventuele toewijzing aan de stad een economische injectie zou kunnen zijn voor het land. Zij zou ook kunnen bijdragen aan een verdere toenadering tussen de verschillende etnische bevolkingsgroepen. Tot januari 2002 hebben kandidaten de gelegenheid zich aan te melden bij het IOC. In de zomer van 2003 beslist het comité welke stad de Winterspelen mag orga niseren. AFP SYDNEY - De Australische golfer Wayne Riley is op de zwar te lijst gezet van vliegmaatschappij South African Airlines. Riley heeft zich vorige week misdragen aan boord van een vliegtuig dat hem van Johannesburg naar Perth vervoerde. De golfer kreeg ruzie met een medepassagier en was niet tot bedaren te brengen. Riley verklaarde later dat hij gedronken had om zijn vliegangst te bedwingen en excuseerde zich voor zijn gedrag. Desondanks is hij op vluchten van de Zuid-Afri kaanse maatschappij niet meer welkom. De Australische tak van de prof golf bond PGA legde hem ook nog een boete op. RTR SYDNEY - De Tsjechische triatleet Jan Rehula is zwaarge wond geraakt tijdens een fietstraining in Australië. De winnaar van het brons op de Olympische Spelen van Sydney reed in een kuil, waarbij het zadel van zijn fiets loskwam. Re hula spietste zichzelf aan de fietsstang toen hij met zijn volle gewicht op het onderdeel belandde. De triatleet werd buiten bewustzijn naar een ziekenhuis in de buurt van Sydney ge bracht. Daar aangekomen had hij al twee liter bloed verloren en was een spoedoperatie noodzakelijk. Ten gevolge van het ongeluk liep Rehula zware kneuzingen aan de urinewegen en het staartbeentje op. Hij moet nog minimaal een week in het ziekenhuis blijven. AFP/BELGA van onze sportredactie BREDA - TVM heeft dinsdag collegasponsor Spaar Select openlijk excuses aangeboden voor de uitlatingen van schaat ser Rintje Ritsma, afgelopen weekeinde in Heerenveen. De TVM-rijder suggereerde daar tijdens de wereldbekerwed strijden dat de commissie Top sport van de KNSB omkoop- haar is. Ritsma bracht in dat verband enkele malen de naam Spaar Select ter sprake. „Ik ben ziedend", reageerde Van Dijk daarop. „In een tv-inter- view heeft Ritsma gezegd dat ik met een van de drie commissie leden heb gesproken en dat onze coach Peter Mueller dat ook heeft gedaan. Maar ik heb in mijn leven nog maar één ont moeting met een commissielid gehad. Dat was twee jaar gele den, met Jan Augustinus. Die heb ik een handje gegeven. Van de andere twee weet ik niet eens hoe ze eruitzien." Van Dijk, directeur van een be drijf uit de financiële sector, vindt dat Ritsma zijn bedrijf heeft geschaad. „Dit is al de tweede keer in twee weken. De eerste keer zei Arjan Bos dat Spaar Select een onderlinge af spraak van de commerciële ploegen zou hebben geschon den." TVM-collega Bos doelde daarmee op gesprekken die MONACO - De commissie van beroep van de Franse voetbal bond heeft dinsdag St. Etienne wegens het opstellen van drie spelers met valse paspoorten zes punten in mindering gebracht. De club hing aanvankelijk een sanctie van zeven straf punten boven het hoofd. AS Monaco kwam met de schrik vrij. De kampioen dreigde twee punten in te moeten leveren maar werd vrijgesproken. De straf van St. Etienne bestaat uit twee delen en pakt gunstig uit voor Toulouse. St Etienne krijgt drie strafpunten wegens het opstellen van Aloisio en Alex uit Brazilië en de Rus Le- vitski. Tevens is de uit december daterende overwinning van 1-0 op Toulouse omgebogen in een 1-0-nederlaag .ANP Spaar Select voerde met schaat sers van andere ploegen. „Dat is ook gebeurd", weet Bos. „Spaar Select heeft gesproken met Sic- co Janmaat en Wieteke Cra mer." Erger vond Van Dijk de opmer kingen van Ritsma. „Wat hij nu heeft gezegd is laag bij de grond en absoluut niet waar. Er zijn twee dmgen waarmee we niet wijlen worden geconfronteerd: doping en financiële malversa ties." Ritsma kon het zich in het bewuste interview voorstellen dat „iemand de commissie geld biedt om een bepaalde schaat ser voor te trekken". Van Dijk eiste dinsdagmorgen van collega Bos publiekelijke excuses. Die kreeg hij aan het begin van de middag. „TVM staat absoluut niet achter de uitspraken van Ritsma en be treurt de uitspraken over de persoonlijke integriteit en om koopbaarheid", aldus de ver klaring. Pr-medewerker Jaap Stalenburg: „Door toedoen van Ritsma is een collega-sponsor in diskrediet gebracht en dat kan niet. Het was een vervelende uitglijder van Ritsma. We staan achter zijn zakelijke kritiek, niet achter zijn persoonlijke noot in dit verhaal." Ook stuur de TVM de afzonderlijke leden van de commissie Topsport ex cuusbrieven. TVM had Ritsma zaterdag avond overigens al aangespro ken. Bos en Van Dijk zullen de zaak in een persoonlijk gesprek ophelderen. „Wat mij betreft kunnen we er dan kort over zijn, ik neem hiermee genoegen", reageerde Van Dijk. Gepasseerd Diezelfde Van Dijk zal binnen kort ook nog een hartig woordje wisselen met coach Peter Muel ler en Gianni Romme. Hij voelt zich gepasseerd door beiden. De twee besloten zondagmiddag in Heerenveen direct na afloop van de 5 kilometer bij de wereldbe kerwedstrijd zich niet beschik baar te stellen voor het WK all round van komend weekeinde in Boedapest. Voor de geld schieter, die hiervan niet op de hoogte was, betekent dat dat er in Hongarije veel minder publi citeit voor zijn ploeg is. Van Dijk: „Voor dit soort gevallen bestaat er bij ons geen afspraak. Maar vanaf volgend seizoen komt die er wel. Voortaan moet er eerst even overlegd worden. Waarbij Mueller en Romme me kunnen overtuigen van de noodzaak een toernooi te laten schieten.ANP/GPD foto Catrinus van derVeen/GPD Emese Hunyady draaide tijdens haar lange carrière vele pirouettes op de ijsbanen. Twintig jaar topschaatsen, met pirouette als uitsmijter door Gijs van Oosten BOEDAPEST - Als Emese Hunyady volgend jaar in Salt Lake City aan haar zesde Win terspelen deelneemt, dan heeft ze er twintig winters als top- schaatsster opzitten. De gebo ren Hongaarse, sinds 1985 in het bezit van de Oostenrijkse natio naliteit, maakte op zestienjari ge leeftijd bij het WK sprint in Alkmaar haar debuut bij de se nioren. Hunyady neemt komend weekeinde in Boedapest, op de baan waar ze leerde schaatsen, voor de zestiende keer deel aan het WK allround. Emese Hunyady is bijna 35, maar weet van geen ophouden. De topjaren liggen ver achter haar. In 1993 werd ze Europees kampioene allround, een jaar later wereldkampioene all round, maar de mooiste medail le won ze op de Olympische Spelen van Lillehammer Hunyady greep toen goud op haar favoriete afstand: de 1500 meter. Hoewel haar prestaties daarna gestaag terugliepen, steelt ze nog vaak de show met haar pi rouettes op het ijs na afloop van een race ter vermaak van het publiek. Al kende ze nog wel een laatste oprisping in 1999, toen ze op het WK afstanden goud won op de 1500 meter. Hunyady, opgegroeid in een land zonder noemenswaardige schaatstraditie ('ik miste in mijn jeugd een idool'), bereikte de top dank zij haar ruim voor radige talent en een aantal man nen, dat haar op belangrijke momenten verder hielp. De eer ste aanzet gaf Hunyady's vader - een dierenarts - die haar groot ste aanhanger was. „Ik heb ne gen plakboeken, die hij voor mij heeft bijgehouden. Helaas gaan ze niet verder dan 1987, het jaar waarin mijn vader overleed. Het is triest dat hij mijn grote suc cessen nooit heeft meege maakt." Hunyady heeft warme herinne ringen aan haar jeugd in Boeda pest. Ze trainde op de baan in het stadspark waar zaterdag en zondag het WX wordt gehou den. „We hadden een leuke groep jongens en meisjes en schaatsten vooral voor de lol. Dat is heel belangrijk, als je ou der wordt kun je altijd nog hard gaan trainen. Ik heb met de Hongaarse juniorenploeg de mooiste reizen gemaakt, ik ben op plaatsen geweest waar je niet snel komt Mongolië, Noord- Koreaik vond het machtig inte ressant." Schijnhuwelijk Haar toenmalige trainer Tho mas Nemeth schonk haar, door middel van een schijnhuwelijk, de Oostenrijkse nationaliteit. Ze verhuisde naar Baden, nabij Wenen, en kwam in 1990 in aan raking met de Poolse coach Ma- rek Stanuch die haar naar de absolute top bracht. Het huwe lijk met Nemeth is al lang ont bonden, en sinds twee jaar is Stanuch ook haar coach niet meer. Ze heeft tegenwoordig een relatie met de Finse schaatser Timo Jarvinen en wordt finan cieel in voldoende mate ge steund door Bank Austria, waar ze vroeger parttime heeft ge werkt. De jaren beginnen te tellen voor Hunyady. Ze beschouwt het huidige seizoen zo goed als ver loren omdat ze als gevolg van een knieoperatie met een trai ningsachterstand kampt. „Op van onze sportredactie CALA RATJADA - Erik Zabel heeft zijn tweede ritzege in de Ronde van Mallorca behaald. De Duitse renner won de sprint van de derde etappe over 163 ki lometer van Cala Bona naar Ca- la Ratjada. Tweede werd Zabels landgenoot Teutenberg, voor Robbie McEwen. Het deelnemersveld raakte al snel verdeeld in verschillende groepen. Vijftien renners voeg den zich bijeen tot een kop groep, die niet meer achter haald werd. In het klassement blijft de Au straliër Matthew Hayman van de Rabobank-ploeg de leider, voor Zabel en McEwen. De Deen Jakob Piil (CSC-World Online) won gisteren de GP La Marseillaise, van La Seyne-sur- MernaarGardanne over 151 ki lometer. Hij versloeg in de eind sprint zijn drie medevluchters, ploeggenoot Larsen en de Fran sen Oriol (Jean Delatour) en Brard (Festina). Bij de start van het Europese seizoen beleefde de nieuwe Deense wielerformatie CSC- World Online een droomdebuut met twee renners op de eerste twee plaatsen. Jalabert, kopman van de Deen se ploeg, brak de wedstrijd open met een vlucht die tot 35 kilo meter voor de finish duurde. Nadat hij was ingehaald, ste vende de kopgroep van vier man alleen op de eindstreep af. Koerts Jans Koerts is na één etappe lei der in de Ronde van Langkawi. De Nederlander uit de Mercury- Viatelploeg werd dinsdag in de eerste rit tweede achter de Ca nadees Gordon Fraser, maar kreeg de leiderstrui omdat hij onderweg bonificatieseconden had verdiend. Fraser won na een rit over 182 kilometer de sprint van een ver brokkeld peloton. Achter Koerts werd de Italiaan Degano derde, net voor zijn landgenoot Quaranta. De Nederlander Harm Jansen werd vijfde. In het algemeen klassement heeft Koerts twee seconden voorsprong op Fra ser. ANP/AFP het WK allround mag niet te veel van mij worden verwacht. Ik zie het toernooi als een trai ning voor het WK afstanden over een maand in Salt Lake Ci ty. En ik hoop volgend seizoen helemaal fit te zijn, zodat ik mijn carrière op de Olympische Spelen op een mooie manier kan afsluiten." Wat ze daarna gaat doen, weet ze nog met. Ze zou dolgraag in Hongarije de jeugd enthousiast willen maken voor het schaat sen. Het land heeft welgeteld twee schaatsers - Krisztina Egyed en Zsolt Balo - die deel nemen in het internationale cir cuit. Geluk Hunyady noemt het WK in Boe dapest een uitgelezen mogelijk heid om in eigen land reclame voor de schaatssport te maken. „Ik sta in nauw contact met de organisatoren van het WK en ik weet dat ze graag een goed toer nooi willen organiseren. Maar ik weet niet of ze verder kijken dan dit weekeinde. Het gaat om de toekomst. We missen goede coaches, we missen een goede structuur in Hongarije. GPD van onze sportredactie LA CORUNA - Roy Makaay heeft goede hoop dat zijn knieblessure meevalt. De Nederlandse spits van de Spaanse topclub Deportivo La Coruna denkt aan een rentree volgende week woensdag in de Champions League-wedstrijd tegen Ga- latasaray. „Het ziet ernaar uit dat het allemaal meevalt", reageer de Makaay gistermiddag op gelucht. „Ik heb een klein scheurtje in de binnenmenis- cus, maar waarschijnlijk liep ik daar al langer mee. Zoals het er nu uitziet, hoef ik niet geopereerd te worden." Treffers De 25-jarige international, die eerder uitkwam voor Vi tesse, raakte zondag in het competitieduel met Racing Santander geblesseerd aan zijn knie. Met twee treffers besliste hij nog wel de wed strijd (2-1) maar in de 89e mi nuut ging het mis. Makaay kwam na een lucht duel ongelukkig terecht en verdraaide zijn linkerknie. Krimpend van de pijn ver dween hij naar de kleedka mer. Een mri-scan bracht een dag later het kleine scheurtje aan het licht. Hij startte gistermiddag al weer met de fietstraining en een lichte loopoefening. „Ze ker is dat ik komend week einde niet speel, we gaan kij ken of ik op tijd fit ben voor de wedstrijd tegen Galatasa- ray. Dat is nog even afhanke lijk van hoe mijn knie rea geert op de oefeningen." Topvorm Makaay toonde zich de voor bije weken in topvorm. Hij scoorde liefst vijf keer in de laatste drie competitieduels. „Ik ben wel even geschrok ken. Het liep net lekker, ter wijl ik nog niet eens het ge voel had op 100 procent te zitten. Gelukkig 11j kt de bles sure nu mee te vallen. Ik heb met wat mensen gesproken die hetzelfde hebben gehad. Als het hier bij blijft, kom ik weer heel snel aan spelen toe." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25