PZC Het luxe Argentinië van Maxima PZC Senator Woldring vindt debat huwelijk prins onfatsoenlijk Van Aartsen heeft de wind tegen in China 7 februari 1951 Hogere middenklasse leeft vrijwel afgeschermd van de rest van de samenleving woensdag 7 februari 2001 Maxima Zorreguieta groeide op in de hogere kringen van Bu enos Aires, waar geld, opleiding en connecties essentieel zijn. Een leven in het teken van luxe en circuits. doorSimone van Priel Een prins zou er van in de war raken. Maxima Zorreguieta heeft vele zussen. Ze is het pro totype van een Argentijnse van enige stand. Loop door de betere wijken van Buenos Aires en in elke straat kom je haar tegen. Ze is mooi, maar niet oogverblin dend. Ze is gebruind, maar niet gebronsd. Het blonde haar is lang en steil, en meestal los ge dragen. Het blond is van de kap per, maar die heeft zijn kleur stof met mate gebruikt. Als ze al make-up gebruikt, dan is het bescheiden. Ze draagt platina en zilveren sieraden, maar niet "te opzichtig. Truitjes en blouses kiest ze in witte en zachte tinten. Zij straalt klasse uit, loopt recht, beweegt elegant. Alles aan haar is tot in de puntjes ver zorgd. Inkopen doet zij in de exclusie vere winkels in onder meer Pa lermo, waar de riante verblijven van de échte upper class staan. Neem de kledingzaak van Gra- ciela Naum, waar ook Maxima al jaren kind aan huis moet zijn. Op en top discretie en alleen voor de kenners, een naam staat niet op de deur. Na aanmelding via een intercom kan in alle rust een linnen jurkje van 500 gulden worden gepast, dat heel ge schikt is voor een bezoek aan een polowedstrijd. De late avonduren spendeert zij met een even goed in de kleren gestoken man in de betere restaurants, clubs en disco's. In het dure Har per's genieten vriendinnenclubs van eten en vooral de sobreme- sa, de kunst van het natafelen. Argentijnen beheersen dat ritu eel tot in de puntjes. Opportunisten De gegoede middenklasse waartoe de Zorreguieta's beho ren, vormt volgens Felix Luna 'hooguit tien procent, misschien nog wel minder' van de bevol king. ,,Het is moeilijk hun eco nomische macht precies in te schatten", zegt de gerenom meerde Argentijnse historicus in zijn huis in Buenos Aires. „De hogere middenklasse is de laat ste twintig jaar erg veranderd. Vroeger verdienden velen hun geld in de landbouw, met het fokken van koeien. Nu, na de ja ren van repressie en door de in dustrialisering van Argentinië, is de groep veel gevarieerder. Ze zitten ook in de bank- en finan ciële wereld en de export." Hun politieke oriëntatie is over het algemeen conservatief, maar het zijn bovenal opportunisten, stelt Luna. „Zij steunen dege nen die hun belangen dienen. Hun grootste belang is hun geld en bezittingen te beschermen." Recoleta in Barrio Norte is een wijk waar de bovenlaag van de middenklasse resideert. De Zor- reguieta's wonen er, hoewel niet in het allerbeste gedeelte. Een levendig stuk van Buenos Aires, met veel groen, om de straat hoek een keurig terrasje en de verstikkende wolken uitlaat gassen van het verkeer in het centrum op veilige afstand. Frans aandoende huizen met ijzeren balkons leunen tegen appartementsgebouwen met glazen deuren en goudkleurige omlijsting. De anonimiteit van de bewoners wordt gewaar borgd door rijen bellen met cij fers en letters zonder naam bordjes. Conciërges letten op in- en uitgaand bezoek. Uit de in pandige garages komen dure auto's. Bezorgwagens van su permarkten rijden af en aan en koeriers van allerhande finan ciële diensten hebben in dit deel van de stad veel adressen. De meeste bewoners hebben huishoudsters. Kindermeisjes, gestoken in jassehorten, duwen het kroost van hun werkgevers in wagentjes door het park. Het groen delen ze met een legertje mensen dat op andere wezens uit de wijk past. Paseoperros verdienen hun geld door zes, ze ven, tien of soms wel twintig honden tegelijk uit te laten en te verzorgen. Voor een plaatsje in de kluwen riemen waarmee de professionele hondenuitlaters zich omringen, betaalt een in woner van Recoleta zo'n 750 gulden per maand. Verschil moet er ook in hondenopvang zijn: bezitters uit mindere buur ten zijn goedkoper uit. „Als ik heb gezien waar en hoe een nieuwe klant woont, bepaal ik mijn prijs", zegt een paseoperro die over het wel en wee van zes honden waakt. Connecties Felix Luna omschrijft de 'higher society' als een naar bin nen gekeerde samenleving, waarvan de leden elkaar treffen in meer of minder besloten club circuits. Het bezoeken daarvan is nodig om te bereiken wat vol gens hem wellicht minstens zo zwaar telt als geld om je in 'de' kringen staande te houden: prestige en connecties. De Joc key Club van Buenos Aires is zo'n gelegenheid. De heren - en tegenwoordig ook dames - ont moeten elkaar in restaurant, bi bliotheek of Turks bad. In Clark's, een van de duurdere restaurants van Buenos Aires (het kostbaarste op de kaart: kreeft als voorgerecht a raison van 85 gulden), prikken drie he ren langgerekt een vorkje weg. „Goed werk en goede connec ties", antwoordt Alejandro Mc- Farlane (3 5op de vraag wat een succesvol Argentijns bestaan typeert. In het weekeinde wordt er gegolfd, polo gespeeld, ge zwommen en uitgerust in coun try clubs als Martindale and Tortuguitas buiten de stad. Nee, yuppies zijn McFarlane en zijn tafelgenoten niet. Hij heeft een schitterende baan bij een oliemaatschappij. McFarlane volgde het Washington College, en daarna de Katholieke Uni versiteit van Buenos Aires. Daarheen ging ook Maxima Zorreguieta. Haar middelbare- schoolopleiding kreeg ze aan het tweetalige, prestigieuze Northlands College, dat alom als een van de beste scholen van het land wordt geciteerd. Serene stilte Niet toevallig staat de school in het sjieke La Lucila, in de wijk Olivos. Hier wonen de welge- stelden in leuke optrekjes in lommerrijke straten. Het is ook een bange wijk. Op veel hoeken staat een telefooncel-achtig huisje, met daarin een man die de straten in de gaten houdt en om identiteitspapieren kan vra gen. Maar afgezien van een en kele klusjesman zijn de straten leeg en overheerst een serene stilte. Uit families die op derge lijke stand wonen, betrekt Northlands de leerlingen. Het schoolgeld bedraagt voor de voortgezette klassen niet min der dan duizend dollar per maand. „Elke Argentijn kent North lands, zoals elke Engelsman zijn goede scholen kent", zegt dr. Susana Price-Cabrera niet zon der trots. „Tachtig procent van onze leerlingen gaat naar de universiteit." De directrice van Northlands wil best journalis ten te woord staan, als het ge sprek niet over een zekere oud studente gaat. Elfhonderd leer lingen, van kleuters tot zeven tienjarigen, zitten op de school die in veel opzichten zijn Anglo- saksische oorsprong koestert. Zo behoren leerlingen tot een van de vier Huizen, vernoemd naar de Britse verpleegsters Nightingale. Ca veil, Fry en Kei ler. Statige portretten van de dames hangen in een van de ge bouwen, elk met een eigen kleur omlijsting: groen, rood, blauw en geel. De ldeuren komen terug De gegoede middenklasse maakt tien procent van de bevolking uit. in de kousen en kilts die de leer lingen als onderdeel van hun uniformen dragen. Price-Ca- brera is voorstander van de een vormige kleding: „Als moeder weet ik hoe lastig het is om elke Prins Willem-Alexander en Maxima verlaten het stedelijk museum waar de verjaardag van de koningin werd gevierd. Maxima is in Argen tinië het prototype van een meisje van stand. foto Evert Elzinga/GPD Het debat over een even tueel huwelijk van kroonprins Willem- Alexander met de Ar gentijnse Maxima is al in volle gang. Na de PvdA- 'ers Rehwinkel en Noor man-Den Uyl hebben ook de fractieleiders Ro- senmöller (GroenLinks) en Thom de Graaf (D66) zich in de discussie ge mengd. Een schande, vindt CDA-senator Wol- dring. door Paul Koopman De senator kondigt aan: „En nu zeg ik het heel scherp." Er volgt een korte pauze in de CDA-fractieka- mer. Een kuchje. „Wat we hier zien, getuigt van een gebrek aan beschaving. Het is onfat soenlijk om door de procedu res heen te fietsen. Regels worden geminacht door de personen die deze regels juist als eersten zouden moeten na leven. Dat is heel kwalijk." Het CDA heeft een duidelijke afspraak gemaakt in de Twee de én Eerste Kamer. Totdat een eventuele verloving van de Prins van Oranje is aangekon digd en een Goedkeuringswet bij de Staten-Generaal is inge diend wordt er gezwegen over de relatie tussen Willem- Alexander en Maxima Zorre guieta. Waaróm er wordt ge zwegen is een ander verhaal. CDA-senator prof. dr. H. E. S. Woldring, hoogleraar politie ke filosofie aan de VU te Am sterdam, wil dat graag even toelichten. Want over het feit dat andere fracties die zelfbe heersing niet kunnen opbren gen heeft hij zich echt kwaad CDA-Senator en hoogleraar politieke filosofie Woldring. foto Harmen de Jong/GPD gemaakt. „Het had van poli tieke stijl getuigd als Kamerle den hun mond hadden weten te houden. De Franse filosoof Rousseau zou iemand voor zo iets de samenleving uitschop pen, omdat men hiermee schendt wat hij het 'maat schappelijk verdrag' noemde. Er stond zelfs de doodstraf op. Rousseau, de aartsvader van De Verlichting! Dat zou een man als D66-fractieleider Thom de Graaf toch moeten aanspreken." Het zijn zware woorden voor een vertegenwoordiger van de 'Chambre de réflexion', maar Woldring, die veel gepubli ceerd heeft over het thema 'po litiek en moraal', vindt dat hij een punt heeft. In de Neder landse Grondwet is bepaald dat de regering na de bekend making van een verloving van een lid van het koninklijk huis toestemming vraagt aan de Tweede en Eerste Kamer, via een Goedkeuringswet. „De kroonprins is verliefd, dat kan iedereen zien, en daar hebben wij deze procedure voor. Dan kun je vinden dat die procedu re het parlement te weinig zeg genschap geeft, maar het is niet anders. Wat me irriteert, is het klaarblijkelijke gebrek aan vertrouwen dat de premier en het staatshoofd zo'n huwe lijk verantwoord regelen. Ik heb geen enkele reden om daar aan te twijfelen." Gevaar Er is nog een belangrijke reden om de regering niet voor de voeten te lopen, vindt Wol dring. „Ik weet ook wel dat een van de geliefden een omstre den vader heeft. Maar waarom laten wij deze mensen niet een tijdje met elkaar kennisma ken? Waarom wordt er geroe pen om een verloving? Het mo ment daarvoor bepalen niet wij, maar zij zelf. Het debat dat tot mijn spijt nu gevoerd wordt, dreigt deze relatie mo reel te ondergraven. Omdat men niet het politiek fatsoen en geduld kan opbrengen." Woldring („Ik heb zelf kinde ren in de huwbare leeftijd.") vindt een beroep op het feit dat in de samenleving ook al over de vader van Maxima wordt gesproken een te gemakkelijk excuus. „Het is kippenhokpo- litiek: iemand rammelt aan het hek, strooit wat voer en alle hennen stuiven erheen. Inclu sief heren als De Graaf en Ro- senmöller, de fractievoorzitter van GroenLinks. Maar een po liticus behoort én over harts tocht én over zelfbeheersing te beschikken, zoals de geschied kundig socioloog Max Weber al begin vorige eeuwschreef. Aan zelfbeheersing ontbreekt het hier." Nadat de Goedkeuringswet is ingediend is het volgens Wol dring nog niet te laat om te de batteren over de moreel-ethi- sche kanten van Jorge Zor reguieta's verleden als ex-lid van een extreem-rechts be wind. „Ik ga ervan uit dat de regering daar in de memorie van toelichting aandacht aan besteedt. Kok heeft gezegd dat er een antecedentenonderzoek loopt. Het verleden van de va der mag daarna aan de orde komen. Op basis van feiten." Veel verder dan die opmerking wil Woldring niet gaan. Ook over het protocol bij een even tueel huwelijk - de vader van Maxima wel of niet op het bordes - zegt hij niets. Maar de senator wil wel deze algemene opmerking kwijt. „Er zal dui delijkheid moeten komen over de politieke betekenis van het verleden van de vader van de bruid. En het protocol? Ach, bij elk huwelijk is het toch het bruidspaar dat op de voor grond treedt. De vraag wie er wel of niet links of rechts op de foto staat is buiten de orde. Daar gaat de Goedkeurings wet niet over." GPD pagina 3: Kamer boos op Van Eist volgens professor Luna hooguit foto Simone van Driel/GPD dag kleren voor je kinderen uit te zoeken. Maar bovenal kun je aan kleding zien of iemand rijk is, en of hij of zij goed verzorgd wordt. Met uniformen maak je kinderen meer gelijk." „Dit is niet alleen een school voor rijke kinderen", zegt ze. „Wij hebben een aantal kinde ren van zéér rijke mensen. Een andere groep is afkomstig van welgestelde ouders. We hebben een heleboel kinderen uit de ho ge middenklasse. Maar er zijn ook ouders die niet zo veel geld hebbenmaar het beste voor hun kinderen willen en daar financi eel voorrang aan geven. Tot slot hebben we een fonds voor zeer getalenteerde kinderen die met een beurs naar Northlands kun nen." Maxima Zorreguieta zat op Northlands toen de school exclusief voor meisjes was. Sinds enkele jaren is de school opnieuw, geleidelijk, voor jon gens open gesteld. De school werd tachtig jaar ge leden opgericht door een Britse, ene Miss Winifred Brightman. Haar gedachtegoed wordt ge symboliseerd in het credo van de school: 'Vriendschap en Dienst baarheid'. „Als je jong bent, maak je makkelijk vrienden, maar je raakt ze ook gemakke lijk kwijt. Behoud de jouwe. Houd je schoolvrienden je hele leven", is een typische tekst van de vrouw die Northlands met zestien jongens en meisjes be gon. Historicus Luna zegt het ook: het opbouwen van contac ten begint al op de middelbare school. Victoriaans Price-Cabrera zwaait sinds achttien maanden de scepter over Northlands. Wat de eerste Argentijnse directrice van Northlands opviel toen ze er kwam was een, 'zeker vergele ken met Engeland', zeer 'hoog waardige' school maar met 'nogal Victoriaanse' trekjes. „Er waren wel erg veel bedienden voor van alles en nog wat en de leerlingen gooiden overal maar hun rommel neer." Aan de dienstbaarheid van de leerlin gen wordt volgens de directrice juist veel aandacht besteed. Ze lezen ouderen voor, gaan op pad met gehandicapten, zamelen blik in en breien dekens. Drie arme scholen in Zuid-Argenti- nië worden met acties geholpen aan boeken en lesmateriaal. Voor het hoge schoolgeld heb ben de leerlingen natuurlijk wel de beschikking over een eigen zwembad en hockeyvelden. En een immense bibliotheek en tal van computerlokalen, met een systeem om zowel de vlugge leerlingen te behoeden voor ver veling als de langzame voor achterop raken. Het individu staat voorop, zegt de directrice. „Al is het pingpongen, we pro beren het talent van elk kind te stimuleren. Succes breeds suc ces." Een 'herder', te vergelijken met een pastor, ziet op het heil van de leerlingen toe. Dienstbare opvoeding ten spijt, een school met een binnentuin met werkende fontein, perso neel gekleed in schorten met het schoollogo en een hek voorzien van bewaker, noodt zelfs de meest nederige ziel tot gevoe lens van verhevenheid. Het zijn bovendien niet de min ste plekken waar de klasse van Maxima Zorreguieta het sociale leven doorbrengt, 's Zomers rei zen zij niet af naar het nabije Mar del Plata, waar de 'gewone' Argentijnen elkaar een plekje op het strand bevechten, maar naar hun 'eigen' stranden in Uruguay, zoals Punta del Este. Goed voor ontspanning én con necties in het weekeinde heet polo- en golfclub Hurlingham te zijn, die tot op zekere hoogte open is: „Wij zijn niet geïnteres seerd in een artikel over de club." De Yacht Club Argentino, waar Maxima naar verluidt al een vrijgezellenfeest heeft ge houden, is alleen toegankelijk voor leden, 's Winters bindt men de ski's onder in Bariloche. Ex-Northlands-leerlingen wor den door de buitenwacht door gaans als snobs aangeduid. „Ach, er zullen er wel een paar zijn", pareert Price-Cabrera de kritiek op het exclusieve karak ter van haar school. „Maar dat is meer roddel dan reputatie. Het is hier, net als overal, een mix. Sommigen zien er mger dan ge woon uit." Hetgeen, volgens een prins die absoluut niet in de war is, van Maxima Zorreguieta niet kan worden gezegd. GPD door Gert-Jan Broere In een paar weken kan er veel veranderen, zeker in een land als China. Half ja nuari hield de Falun Gong in een overheidsgebouw in het autonome Hongkong nog een heuse conventie. Maar een ontmoeting van de Neder landse ambassadeur voor de mensenrechten Jones-Bos met vertegenwoordigers van diezelfde organisatie in Hongkong is drie weken later uit den boze. En dus besloot minister van Buitenlandse Zaken Van Aartsen zijn mis sie naar China, die vandaag officieel zoü beginnen, maar helemaal af te blazen. Van Aartsen wenst niet te zwichten voor de druk van Peking om zijn programma aan te passen. Lovenswaar dig, vindt de Tweede Kamer. Of het Nederlandse bedrijfs leven met belangen in China er ook zo over denkt, is geen vraag. De ondernemersorga nisatie VNO-NCW heeft al gezegd dat zij er niet van overtuigd is dat er voldoende rekening is gehouden met het belang van de economische betrekkingen tussen Neder land en China. Van Mierlo Sommige managers worden nog badend in het zweet wakker, als ze terugdenken aan de laatste rel met China van Van Aartsens voorgan ger Van Mierlo. Ook toen wa ren mensenrechten de inzet, maar werd de tol betaald door de bedrijven. Ze zagen miljoenenorders aan hun neus voorbij gaan, doordat China de betrekkingen in een lagere versnelling gooide. De opmerkelijke omme zwaai in tolerantie ten aan zien van Falun Gong in Hongkong is overigens terug te voeren op de gebeurtenis sen van 23 januari op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking. Zeven Falun Gong-leden probeerden zichzelf uit protest in brand te steken. Vijf slaagden daar in. Eén vrouw overleed ter plekke. Vier anderen, onder wie een meisje van twaalf jaar, liepen ernstige brand wonden op. Geen Chinees heeft zich aan dit voorval kunnen onttrek ken. Na een aanvankelijke stilte pakten de media in Chi na vorige week uit met een groots opgezette campagne tegen de Falun Gong, die de tijden van de Culturele Revo lutie deed herleven. Met beelden van de zelfver branding die met bewa kingscamera's waren opge nomen, interviews met de zwaargewonde slachtoffers en alle denkbare achtergron den werd de sekte verketterd. In heel China werden 'spon tane' acties op touw gezet, waarin burgers Falun Gong de drie 'anti's' opplakten: te gen de mens, tegen de maat schappij en tegen de weten schap. Weerwoord Overal in China, behalve in Hongkong. Daar konden woordvoerders van de Falun Gong nog steeds hun weer woord verkondigen. Dat nu ging de communistische lei ders in Peking iets te ver en het 'één land, twee systemen' indachtig, werd de druk op de regering van Hongkong subtiel opgevoerd. De sekte mocht de stad niet als uitval basis gebruiken om de cen trale regering aan te vallen. En in dat klimaat bleek een gesprek van ambassadeur Jones-Bos met Falun Gong leden niet echt welkom. Falun Gong is in tegenstel ling tot in China zelf in Hongkong niet verboden, maar de kans bestaat dat de bewegingsvrijheid van de groep flink zal worden be perkt. Hongkongs sterke man Tung Chee-hwa liet al weten dat aandachtiger zal worden bekeken of de groe pering zich wel aan de letter van de wet houdt. GPD Kabinetsformatie Minister-president Drees en mr. Van Schaik zijn bezig met de formatie van een nieuw ka binet, na de crisis op 24 janua ri. De formateurs staan voor drie problemen, namelijk de opvoering van de defensie uitgaven, bezuinigingen op de gewone uitgaven en het ge- zondmaken van de betalings balans. Wanneer een nieuw kabinet rond kan zijn, wilden beide formateurs nog niet aan geven. Bouwvolume De gemeente Oostburg is niet tevreden met het aantal van dertig huizen per jaar, dat zij de komende drie jaarmag bou wen. Volgens de gemeente lig gen er nu al 70 tot 80 bouwaan- vragen. Hoewel Oostburginde oorlog grotendeels is ver woest, heeft de gemeente, bovenop het gewone bouwvo lume, geen extra huizen toege wezen gekregen. Een groot deel van de inwoners van Oostburg zal voorlopig in noodwoningen moeten blijven wonen. Brand Bewoners van een huis in de Emmastraat in Vlissingen zijn gered door him hond. Kort na dat ze naar bed waren gegaan, begon de hond te blaffen. De gealarmeerde bewoners ont dekten toen dat een balk ach ter de kachel door oververhit ting was gaan branden. De schade bleef beperkt. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax. (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc.nl abonnementen, abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand f 39,45 (nvt) perkwartaal: 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers- maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen'zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2