Lakers Sisters debuteren tijdens Zeeuwse Jaszdag PZC Jazztunes met dansbare beats Killing Family vooral hard Hartstocht troef in Verdi's Trovatore Muziek woensdag 7 februari 2001 Ruim een jaar geleden ontmoetten ze elkaar op een grote mu- ziekbeurs in Amsterdam. Daar deelden de Eddie C. Super band en het Frank Zonjee project voor het eerst het podium. Dat leverde zulke spetterende muziek op dat beide bands niet lang daarna The Ultimate Jazzdance Party oprichtten. De formatie klimt vrijdag 9 februari op het podium in 't Beest in Goes. Het neusje van de zalm voor liefhebbers van jazz, funk en soul gebakken in een jasje van grooves en beats. door MicheDHe Koek The Killing Family Het sterfjaar van Verdi - de componist overleed honderd jaar geleden - mag dan wat minder uitbundig worden herdacht dan vorig jaar bij J.S.Bach gebeurde, de komende tijd ver schijnen toch twee van zijn opera's op podia in deze omge ving. Deze week, zaterdag 10 februari, klinkt in Bergen op Zoom zijn II Trovatore, donderdag 12 april is in Middelburg Rigoletto te zien en te horen. door Kees Cijsouw Met La Traviata markeren II Trovatore en Rigoletto de 'mid denperiode' van Verdi als ope racomponist. Het waren ook de drie werken die hem een defini tieve internationale status be zorgden. Dat II Trovatore het moet stellen met een van de warrigste libretti uit de operaliteratuur, heeft het werk niet van een wereldwijd en voortdurend succes afgehou den. Die bijval is vrijwel uitslui tend aan Verdi's gloeiende mu ziek te danken. Daarbij zijn met name de koren en de koorscènes toppers gebleken. Dat geldt vooral voor het Zigeunerkoor en het Soldatenkoor. Het verhaal is gebaseerd op de Spaanse trage die El Trovador van Antonia Garcia Gutierrez: de geschiede nis van de zigeunerin Azucena en twee broers die gescheiden van elkaar opgroeien, zich niet bewust zijn van hun familie banden en zowel als vijanden en als liefdesrivalen tegenover el kaar staan. Hun geschiedenis levert hartstocht en felle con flicten op - spekje naar Verdi's bekje. Hij buitte de dramatische kracht ervan welluidend uit. Koor en orkest van de Staats- opera van Voronezh brengen het werk met een aantal solisten uit het Bolshoi-theater tot klinken: een klassieke versie in een beel dende enscenering en met Ne derlandstalige boventiteling. Met II Trovatore sloot Verdi de Italiaanse traditie van de romantische opera af. Voronezh De Staats Opera en het Ballet Theater van Voronezh werden in 1961 opgericht. Sinds de be ginjaren heeft het gezelschap een sterke band met de balletten en opera's van Tsjaikofski. De stad Vorononezh - vijfhonderd kilometer ten zuiden van Mos kou - telt een miljoen inwoners en beide gezelschappen bespe len de fraaie Staatsopera van de stad. Staatsopera en Ballet brachten er in de loop van de ja ren ongeveer tweehonderd pro ducties van Russische en Saxofonist Alex Beets The Beets Brothers en onder an dere pianist bij de The Swinin' Brothers. Dj Elio, een draaita felvirtuoos, maakt met zijn grooves en beats de The Ultima te Jazzdace Party compleet. Toetsenist Van Os: „Het eerste optreden in Amsterdam liet een verpletterende indruk achter. Niet alleen bij het publiek, ook bij ons. Zo'n indruk zelfs, dat we niet lang daarna met een con cept op de proppen kwamen en The Ultimate Jazzdance Party oprichtten." Spannend Dat concept blijkt even simpel als geniaal. Een bekend num mer, zoals Superstitious van Stevie Wonder of Another Day van Buckshot LaFonque, vormt de basis waarna er flink wordt geïmproviseerd. Van Os: „Het optreden kent een aantal vaste ingrediënten: gearrangeerde thema's van bekende jazztunes die met stevige dansbare beats worden vermengd. Maar daar blijft het bij, de rest zuigen we a la minute uit onze duimen. En zo blijft ieder optreden span nend." The Ultimate Jazzdance Party is vooralsnog een 'gelegen heidsformatie'. De bandleden richten zich naast dit project ook op eigen muzikale activitei ten. Toch begint de band, een jaar na de oprichting, vaste grond onder de voeten te krij gen. Van Os: „De mix jazz, funk, soul, break- en dancebeats be valt zo goed, dat we nadenken over een vaste formatie. The Ul timate Jazzdance Party gaat in ieder geval een cd opnemen. Concrete plannen voor de cd lig gen er nog niet. „Het plan moet nog gestalte krijgen. Deels om dat we ons nog niet op het schrijven van eigen materiaal hebben gestort. Vooral de bla zers zijn nog in dubio. Zij spelen nu vooral tunes uit de jaren vijf tig. Het is nog maar de vraag welke kant we uit willen als we aan nieuw materiaal beginnen The Ultimate Jazzdance Party: vrijdag 9 februari om 21.00 uur in 't Beest Goes. door Ernst Jan Rozendaal De karakterisering van de mu ziek is een beetje een probleem. Naar eigen zeggen speelt The Killing Family dubdrum'n- 'bassmetal. Uiteenlopende invloeden dus, maar in de woorden van gitarist Theo Holsheimer: „Het is vooral hard." Naast Holsheimer, die eerder deel uitmaakte van Mendoza Dance Parti en US Ape, vormt Ro, bekend van Gotcha!Ro The Paradise Funk en Raggen de Manne, het gezicht van The Killing Family. De overige twee leden zijn Patrick Kushel en Greg Smith, beiden afkom stig uit US Ape. De muzikan ten komen bepaald niet uit het metalcircuit. Jazzdance en funk zijn stijlen waar ze zich meer mee bezig hebben gehou den. Dat wordt in The Killing Family niet verloochend. Behalve als zanger zal Ro zich ook als DJ manifesteren en zelfs een uitstapje richting reggae schuwt hij niet. Toch zijn intensiteit en energie de sleutelwoorden voor het omschrijven van de muziek van The Killing Family. „Bij The Killing Family schreeuw ik het uit", zegt Ro in een re cent interview in het muziek blad Fret. „Mensen zullen zich de pleuris schrikken. Ik voel me weer zestien in de oefen ruimte en dat drie keer per week. Het is alleen de vraag of ik niet na elk optreden aan het infuus moet. The Killing Fami ly heeft een intensiteit waar je niet omheen kunt. Echt in your face." Concert: The Killing Family, zaterdag 10 februari in De Piek in Vlissingen. Aanvang: 22 uur. Scene uit II Trovatore van Verdi, in de voorstelling zoals de Russi sche Staatsopera van Voronezh die zaterdag in Bergen op Zoom uitvoert. buitenlandse klassieke en he dendaagse componisten, waar onder alle toonaangevende ope ra's uit het repertoire. Staatsopera van Voronezh met II Trovatore van Verdi:zaterdag 10 februari, De Maagd Bergen op Zoom, 20.15 uur. zie informatie elders op deze pagina 7 tlm 13 februari WOENSDAG Jeans 10 In de Jubileum Show Jeans 10 wordt vanouds gezongen, ge danst en gemusiceerd. In wervelende vaart passeren de greatest hits of all times de re vue. Regie en choreografie zijn van Barrie Stevens en de muzika le leiding is in handen van Bert Stoots. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur VRIJDAG Ultimate Jazzdance Party The Ultimate Jazzdance Party geeft een concert. Dit vijfkoppige gezelschap bekwaamt zich in instrumen tale jazzdance, aangevuld met zang van de Amerikaanse percus sionist en zanger Eddie Conard èn een dj. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Juke Joints De Zeeuwse bluesband The Juke Joints geeft een concert. Deze succesvolle formatie bestaat inmiddels achttien jaar en heeft acht cd's uitgebracht. De Pul, Bruinisse, 21.30 uur Coma Club In De Piek is het weer tijd voor de maandelijkse Coma Club. De dj's Herwin en Damon draaien naar eigen zeggen deep hard pornbeats. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur ZATERDAG Janos Kooien Singer-songwriter Janos Kooien treedt op in de Brasserie. Koole, die bekend is van het duo Flagman Ahead, brengt een mix van eigen songs en werk van grote Amerikanen als Bob Dylan en Dave Matthews. Hij begeleidt zichzelf op gitaar. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur I Zeeuwse Jaszdag De Zeeuwse Jaszdag omvat tal van activiteiten. I De organisatie is in handen van de Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ). Vanaf 15.00 uur klinkt er jazzmuziek in de Stadsschouwburg, zowel in de benedenfoyer als in de Bol- werkzaal en de Molenwaterzaal. Bovendien is er in het beneden- restaurant een permanente jamsessie. Het feest duurt tot 01.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur lannisXenakis Met een concert wordt de componist Iannis Xenakis herdacht. De uit Griekenland afkomstige Xenakis, wiens muziek in Zeeland regelmatig werd gespeeld, overleed zondag 4 februari op 78-ja- rige leeftijd in zijn woonplaats Parijs. Kloveniersdoelen, Middelburg, 15.00 uur Theateros-geC De Engelse organist Nicholas Martin geeft een concert op het Compton-theaterorgel. Martin studeerde piano en vervolgens elektrisch orgel, tot hij on der de indruk kwam van de organist Ernest Broadbent die het or gel vandeTowerBallroom in Blackpool bespeelde. Hij rustteniet voor hij zelf ook een keer achter dat orgel kon plaatsnemen. Daarna werd hij gecontracteerd als vaste organist bij Turner's Musical Merry Go Round, een pretpark met een Wurlitzer-thea- terorgel. Zijn programma omvat uitsluitend puur populaire mu ziek. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Liederenreoïtal De sopraan Bertha Kaasschieter, de bas Jos Dingemanse en pia nist Arie Karreman geven een liederenrecital. Aan dit recital, dat voor de vierde maal plaatsvindt, werken deze keer ook mee de cellist Mark Lambrecht en Angelique Nijssen op dwarsfluit. Bertha Kaasschieter volgt al geruime tijd lessen bij haar zus, de sopraan Hanneke Kaasschieter, en zingt in de koren Vocalitas en La Chorale. Jos Dingemanse studeert aan het Bra bants Conservatorium eveneens bij Hanneke Kaasschieter. De Belgische cellist Mark Lambrecht is regelmatig te horen in gere nommeerde ensembles en als solist. Begeleid door pianist Arie Karreman wordt een afwisselend programma ten gehore ge bracht met liederen van Brahms, Hahn, Saint-Saëns, Mozart, Wolff, Vaughan Williams, Quilter, Grieg en Standchen van Schu bert voor sopraan, waarbij een mannenkoor is te horen dat is sa mengesteld uit de koren Vocalitas en La Chorale. Mark Lam brecht soleert in werken van Mendelssohn en Saint-Saëns en vertolkt samen met Bertha Berceuse van Alphons Diepenbrock. Bertha en Jos zingen ook twee duetten van Brahms en Mozart. Porgy Bess, Terneuzen, 20.00 uur I II Trovatore De Russische Staatsopera van Voronezh brengt een I nieuwe uitvoering van II Trovatore. Deze populaire opera van Verdi met grootse koorpartijen, klas sieke enscenering en Nederlandstalige boventiteling, wordt uit gevoerd met Bolshoi-solisten uit Moskou. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur I The Killing Family De leden van de band The Killing Family noemen hun I muziek dubdrum'nbassmetal. Hard, maar niet echt metal, met invloeden uit de dance en de reg gae. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur De Zeeuwse close harmony jazzgroep The Lakers Sisters. foto Ruben Oreel De leden van The Ultimate Jazzdance Party zijn niet be paald de eerste de beste. Wat te denken van de Amerikaanse zanger en percussionist Eddie Conard? Artiesten als Sting, Chaka Khan, Toto, Wallstreet Crash, Candy Dulfer, Ruth Ja- cott en het Rosenberg Trio roe men zijn talent: zijn speciale be nadering van jazz, funk en Zuid-Amerikaanse popmuziek. En ook de blazerssectie mag met recht top worden genoemd. Die bestaat uit de in de j azzscene be kende saxofonist Alex Beets en trompettist Bas Toscani. Vooral tenor-saxofonist Beets is een bekende. Hij treedt geregeld op met zijn band Beets Brothers, die inmiddels vijf cd's op zijn naam heeft staan. Met Hans Dulfer vormt hij de spil van The Dutch Tenor Battle en hij is te vens de vaste saxofonist van Lils Macintosh en the Swing Cats. Toetsenist Hugo van Os is even eens een veelgevraagd muzi kant in toonaangevende jazz kringen. Ook hij is bandlid van Het optreden komt vroeg. De negenkoppige Zeeuwse close harmony jazzgroep The Lakers Sisters bestaat sinds septem ber, dus nauwelijks een half jaar. De negen zangeressen repe teren één keer per maand, onder leiding van de Amerikaanse jazz-zangeres Janice Lakers. Zaterdag presenteert de groep zich voor het eerst aan het publiek, tijdens de Zeeuwse Jasz dag in de Stadsschouwburg in Middelburg. „Voor mij is ab soluut niet duidelijk waar het met deze groep eindigt", zegt oprichtster Lidie Knol. „Dat geldt voor iedereen. Het leuke is juist dat we ons samen willen ontwikkelen." door Ernst Jan Rozendaal Janice Lakers is artistiek leid ster en inspirator van de groep. Tineke Zöbisch, Hetty Vermeer, Hanneke Luxembourg, Annette Vader, Bettie Sijbrands, Sylvia Lauzet, Henriëtte Hannewijk, Wil van Weele en Lidie Knol hebben allemaal een van de jazzworkshops gevolgd die de in Schiedam woonachtige Ameri kaanse de afgelopen drie jaar in Zeeland heeft gegeven. „Ik vond dat er in Zeeland te weinig was op dat gebied", vertelt Knol. „Dus ik heb Janice, die mijn zanglerares is, gevraagd work shops te geven. Zo'n weekend eindigde met een presentatie in café Desafinado. Daar kwam altijd iets moois uit. Ik vond het zo knap dat Janice in korte tijd zoiets kon neerzetten. Ze is heel uitnodigend en stimulerend. Dat inspireert mensen. Op een gegeven moment bleef een groepje zangeressen over. 'Moe ten we samen niet een zang groepje vormen?', vroegen die zich af." Eerbetoon Waarmee The Lakers Sisters waren geboren. De naam lag voor de hand. Daarmee wordt aangegeven onder wier leiding de zangeressen zingen, maar het is ook een eerbetoon. „Janice Lakers is een echte vakvrouw", verklaart Luxembourg. „Het is ook iemand met een warme uit straling." Wil van Weele: „Ze is onbaatzuchtig. Als leerling sta je op de eerste plaats." Met haar milde manier van lesgeven, die iedereen uitnodigt het beste van zichzelf te laten zien, heeft La- kers de negen zangeressen in korte tijd tot een groep weten samen te smeden, meent Ver meer. „Het is opvallend hoe snel we in balans zijn gekomen. Daarmee wordt het geheel meteen naar een niveau getild waarop din gen gebeuren." Toch tempert Hannewijk al te hoog gespan nen verwachtingen. „Waarom staan we in de Stadsschouw burg? Niet omdat we er al klaar voor zijn." The Lakers Sisters is een groep in ontwikkeling. Close harmony is het uitgangspunt van het re pertoire. „De laatste tien jaar zijn in Nederland veel groepen opgericht", licht Vermeer toe. „Vrijwel nooit gaat het om een groep met alleen vrouwen. Dat heeft een beetje met het timbre en het bereik te maken. Met zo'n grote groep als die van ons heb ben we een groot bereik, van so praan tot mezzo tot alt, maar de stemmen liggen ook dicht bij el kaar. Om die kleine verschillen volte houden, moet je niet de meest voor de hand liggende ak koorden zingen. Dat maakt het moeilijk." Standards Op het repertoire staan jazz- standards als 'Summertime', 'Route 66' en 'Blue Bossa' (met een tekst van Lakers). Een aan tal nummers wordt door een van de zangeressen solo vertolkt. Tijdens het optreden worden The Lakers Sisters begeleid door Lakers op piano, Eric Heijnsdijk op contrabas, An thony Burger op drums en trom pettist Ko de Rooy als gastsolist. Zij zorgen voor een basis onder de lichte vrouwenstemmen. „Maar op den duur hebben we de instrumentatie niet meer no dig", zegt Knol. „Dat gaan we het met alleen stemmen doen." Zoals ook improvisatie in de toekomst meer zijn intrede zal doen. „De groep staat nog in de kinderschoenen De zangeressen komen lang niet allemaal uit de jazz. In The La- kers Sisters komen jazz-, folk-, klassiek- en popachtergrond samen. „Samen zingen is leuk, maar veel van ons zingen al ja ren met anderen samen", aldus Vermeer. „Waar het om gaat is dat we déze soort muziek samen willen zingen. Voor mij was dat tenminste de reden om in deze groep te stappen." En Knol: „Het is ontzettend leuk met el kaar, maar je kunt ook met zijn negenen gezellig koffiedrinken. Waar het om gaat is natuurlijk dat we bij elkaar komen om jazz te zingen." The Lakers Sisters, zaterdag 10 februari in de Bolwerkzaal van de Stadsschouwburg, aanvang 20 uur. Programma Zeeuwse Jasz Dag zaterdag 10 feb. in Stads schouwburg Middelburg: Benedenfoyer -15 uur: The Nostaljazz Five; 16.15 uur: Scal- dis Jazz Band; 19.30 uur: Big Band Zeeuwse Muziekschool; 21.15 uur New Orpheans met Mar jon van Iwaarden; 24 uur: Remake. Bolwerkzaal -15.30 uur: Fee-Fi- Fo-Fum; 20 uur: The Lakers Sis ters; 21 uur: Trio Lidie Knol; 22 uur: Desafinado Gitaarkwartet; 23 uur: Desafinado Sessieband. Molenwaterzaal - 15.30 uur: Honkers Brass Band; 20.15 uur; De Vage Klachten; 22.30 uur: Champagne Charlie. Benedenrestaurant - Perma nente jamsessie. ZONDAG CïneConcert Manon Meijs (viool) en Jet Janssen (piano) nemen het CïneCon cert voor hun rekening. Zij vertolken werk van W. A. Mozart en C. Franck. CineCity, Vlissingen, 11.30 uur Familie-popconcert Het duo Muis en Leeuw geeft onder de titel Dromen Mag een fa milie-popconcert. De aanwezigen kunnen meespelen en meezingen met bekende liedjes als Dromen mag, Leeuwen van Oranje, Muis in een molen en Leeuwenmuizenissen. Ook komt nieuw repertoire van Muis en Leeuw aan bod. Theater De Parel, Domburg, 15.00 uur Orgelconcert Janno den Engelsman geeft een orgelconcert. De uit Bergen op Zoom afkomstige organist speelt op het histo risch koororgel renaissance-muziek van Luzzaschi, De Cabezón en Frescobaldi en op het Ibach hoofdorgel werk van Dukas, Bos- si, Saint-Saens, Schumann, Dupré en Franck. Hij is als dirigent organist verbonden aan de Laurens en Michaelparochie in De Bilt/Bilthoven. Gertrudiskerk, Bergen op Zoom, 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13