Ijs h I |%fV P|H z - SSSS-" PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN A 6,95 j Kamer is voor behoud van Schouws ziekenhuis Kiezers Israël vernederen Barak O na spreekverbod Van Aartsen zegt reis naar China af ^■bübflbbbb 1^ mê& jêê wêm m mmw: ibu imbiiiiibbbbbbbmbbbwbmbbbbbbb—bb— europaJuin Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen 4 WEKEN VOOR Meerderheid dwingt Borst basiszorg in stand te houden Bouwen achter woning mag zonder vergunning Mariniers overrompelen premier met rit op kameel Wit- en bruingoed kan goedkoper Acties tegen artiestentax krijgen bijval Griep stapt op bij Oostkapelle Zakkenrollers slaan keihard toe Zwoegen op de Cito-toets Veel bewolking en in de middag vanuit het H B: j.iy'M DlOlGïlMjk 27 ROTTERDAM - Er lijkt massale steun te zijn voor acties tegen de zogenoemde artiestenregeling die in het nieuwe belastingssys- teem met ingang van 1 januari van kracht is. Op de site Musicfrom.nl waren gisteren al bijna tienduizend elektronische handtekeningen in de vorm van een e-mailadres binnengekomen van mensen die vinden dat de regeling onge daan moet worden gemaakt. De handtekeningen worden aangeboden aan staatssecreta ris Van der Ploeg. Die moet ze weer doorspelen naar zijn colle ga Bos van Financiën. Deze overlegt op 20 februari met ver tegenwoordigers uit de muziek wereld. Onder anderen schui ven dan aan Jaap van Beu- sekom, directeur van het Neder lands Popinstituut en vertegen woordigers van Paradiso, Melk weg en Mojo. De organisatrice van de Inter- uetactie M. van den Boogaard zegt niet gerust te zijn op de af loop van het beraad. „Het zijn toch vooral de grotere podia en artiesten met wie gepraat wordt", zegt ze. Ze is bang dat er uiteindelijk een regeling uitrolt die ongunstig blijft voor de klei nere podia. Sinds 1 januari moet de zaalei genaar twintig procent loonbe lasting betalen of inhouden op van de band. ANP Minister-president Kok ietwat onwennig op het schip der woestijn. door Margit Kranenburg BADA - Voor alles is er een eerste keer, dus ook voor een ritje op een kameel. Maar premier Kok weet werkelijk niet wat hem overkomt als Nederlandse VN- militairen in Eritrea plotseling dit 'loka le vervoermiddel' voor hem blijken te hebben geregeld om naar een dorpje in de buurt te gaan. Met een zichtbaar ongemakkelijk gevoel klimt de premier op het dier. „Als' ik dit vanmorgen had geweten, had ik wel een griepje gekregen", verzucht hij zuinig la chend. Bij een temperatuur van rond de veertig graden, trekt een karavaan met de kabi netsdelegatie die op bezoek is in oostelijk Afrika door de verlaten woestijn in de buurt van de Ethiopische grens. Links en rechts staan hutjes. Defensieminister De Grave, één kameel achter zijn baas, kan de stunt van majoor Jars de Jong in de af gelegen post Bada wel waarderen. „Kijk, met losse handen!", roept hij uitgelaten. „Wedstrijdje, Wim?" „Nee Frank, leid me nou niet af, ik kijk niet achterom", roept de minister-presi dent, die het nog steeds niet echt naarz'n zin heeft. Om vervolgens wel quasi-stoer 'volg de leider' te roepen. Minister Herf- kens van Ontwikkelingssamenwerking vindt het ondertussen allemaal wel leuk, foto Remco Schoonderwoert/ANP maar toch ook wel een beetje eng. Terwijl het hele dorpje is uitgelopen en bijna ademloos de stoet Nederlanders bekijkt, komt de perplexe staf van de premier die naast de kamelen meeloopt bi] van de da verende verrassing. Koks woordvoerder is alles behalve blij„Dit is niet het beeld dat de premier wil uitdragen in Neder land", moppert hij.GPD pagina 5: Kok verwelkomt bufferzone door Ad Bloemendaal en Hans van Soest TEL AVTV - Israël heeft gister avond Ariel Sharon als zijn nieuwe premier gekozen. De 72- jarige Likoed-leider versloeg op overtuigende wijze de zittende premier, Ehud Barak van de Ar beiderspartij. Volgens het resultaat van scha duwverkiezingen van beide Is- (Advertentie) 't WMVTVxOJL Konmar Goes is gekozen tot de beste Konmar van Nederland. Slagroomschnitte van 9.45 voor De eerste 2S0 bezoekers van de Konmar in Goes op woensdag 7 februari ontvangen gratis een doos bonbons. j{oouLt CA, Oirft /Zi> -crcorh /jeJ<J<£JL ifón,? KQIIMar raëlische televisiezenders be haalde Sharon 59,5 procent van de stemmen tegen Barak 40,5 procent. De officiële uitslag wordt pas morgenavond ver wacht. Slechts 62 procent van de Israëlische kiesgerechtigden bracht gisteren zijn stem uit; een laagterecord. Hoewel de overwinning van hun kandidaat werd verwacht, ging onder de in Tel Aviv verzamelde Sharon-aanhang een daverend gejuich op. Spandoeken met teksten als 'Barak naar huis' en 'Sharon brengt vrede' sierden de zaal waarin de Sharon-suppor ters dansend op de stoelen ston den. „De Israëlische bevolking heeft duidelijk gemaakt dat ze vrede wil, maar alleen via de juiste weg", zei ex-minister Limor Livnat, een campagnevoerster voor Sharon. Schuld Bij de Arbeiderspartij was de stemming bedrukt, al toonde niemand zich verrast. Baraks campagnemedewerkers scho ven de schuld voor de nederlaag op de grote opkomst onder reli gieuze kiezers en het massaal wegblijven van de Arabische Is raëliërs. Niettemin verloor de kandidaat van links n onder alle bevolkingsgroepen Barak trad gisteravond, vanwe ge de zware nederlaag, af als lei der van de Arbeiderspartij. Tot gisterochtend had hij zijn hoop nog gevestigd op de Arabi sche gemeenschap in Israël, die misschien op het laatste mo- Ariel Sharon ment de verkiezingsboycot zou opgeven. De 1,2 miljoen Arabieren voelen zich gediscrimineerd, onder meer door bruut politie-optre- den tegen ordeverstoorders tij dens de Palestijnse Aksa-intifa- da. Ze wilden door een boycot duidelijk maken dat de Arbei derspartij niet blind op hun steun kan rekenen. Advertentie Baraks campagnestaf was er van uitgegaan dat de opkomst in de Arabische sector minder dan vijftig procent zou zijn, maar het werd uiteindelijk maar twintig procent en veel van de kiezers die wél kwamen, brachten een blanco stem uit. Mede door die zeer lage op komst bleven de in de Arabische steden en dorpen de gevreesde ordeverstoringen uit. Sharon zei bij het uitbrengen van zijn stem dat winst voor hem een overwinning betekent voor 'een ongedeeld Jeruzalem onder Israëlische soevereini teit'. Het bezoek van Sharon aan de Tempelberg in Jeruzalem vorig jaar was de aanleiding voor het uitbreken van de Aksa-intif ada. Voor het eerst in de geschiedenis ging het gisteren in Israël alleen om de verkiezing van een pre mier. De samenstelling van de Knesset, het parlement, blijft ongewijzigd. Bezorgd In Nederland zijn veel Kamer fracties bezorgd over het vre desproces nu Sharon premier wordt. „Sharon heeft zich in het verleden niet bewezen als een bruggenbouwer", verwoordt PvdA-fractievoorzitter Melkert een breed gedragen bezorgd heid in de Tweede Kamer. De -WD is minder ongerust. „Eerdere premiers van de Li- koed-partij hebben bewezen grote stappen te kunnen zetten richting vrede", aldus WD'er Weisglas. GPD Narcis of Blauwe Druif, in zinken schaal. Fris en I vrolijk. O r i GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279, RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren op het laatste mo ment zijn reis naar China afge zegd. Peking wil niet dat de Ne derlandse delegatie praat met leden van de Falun Gong De mi nister zou gisteravond vertrek ken. De Tweede Kamer staat pal ach ter de beslissing van Van Aartsen'Heel moedig' en 'goed voor de mensenrechten', is de teneur bij alle fracties. Maar Van Aartsens eigen WD is niet enthousiast over het besluit. De fractie hoopt dat dit 'diploma tieke incident' snel opgelost wordt. „Want wij hebben daar grote belangen, ook economi sche," aldus fractiewoordvoer der Hessing. Hij gaat er van uit dat China met zijn bezwaren te gen het gesprek ook Hong Kong onder druk wilde zetten. De werkgeversorganisatie VNO-NCW is niet blij met de af zegging. Zij is er niet van over tuigd dat voldoende rekening is gehouden met het belang van de economische betrekkingen. De Nederlandse mensenrech- tenambassadeur, mevrouw Jo- nes-Bos, wilde in Hong Kong met vertegenwoordigers van de religieuze beweging Falun Gong praten over de wijze waarop zij door China worden behandeld. Peking liet gisteren nog eens weten grote bezwaren te hebben tegen dat gesprek. Bespreekbaar Het bezoek zou 'niet vrucht baar' meer zijn, als het geheel overschaduwd wordt door de strubbelingen rond de Falun Gong, zegt de woordvoerder van Van Aartsen. „Er zijn veel zaken met China te bespreken, ook op mensenrechtengebied." Maar het kan volgens hem niet zo zijn dat een programmaon derdeel onder druk van China geschrapt of gewijzigd wordt. Van Aartsen had voor hij zijn (Advertentie) Glashandel Moerstee w 0113-341688 N. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge besluit nam contact met pre mier Kok en de ministers Jor- ritsma (Economische Zaken) en Hermans (Onderwijs). De laat ste reist over anderhalve week naar China om te praten over samenwerking op het gebied van hoger onderwijs en weten schap GPD/ANP pagina 2: wind tegen in China Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 13214 000002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid van de Twee de Kamer is voor het be houd van een ziekenhuis voor Schouwen-Duive- land. Zet de Raad van Be stuur de afbouw van het hospitaal in Zierikzee door, dan moet minister Borst van haar bevoegd heden gebruik maken om dat tegen te houden, zo menen de fractiespecialis ten van PvdA, CDA, D66 en SP. gemene chirurgie, interne ge neeskunde, keel-, neus- en oor arts en huidarts." De verloskun dige afdeling is enkele jaren geleden onder protest van de be volking geconcentreerd in Goes. Ook voor kindergeneeskunde moet de Schouwen-Duivelan- der van het eiland af. De geïsoleerde ligging is voor de Kamermeerderheid doorslag gevend in de discussie. Belang rijk argument daarbij is de kans op stremming van de brug- en damverbindingen naar Goes, danwel richting Rotterdam. Van belang is ook de verveel voudiging van het aantal men sen dat in de vakantieseizoenen op het eiland verblijft, aldus de vier fractiewoordvoerders. Tegenhouden Minister Borst zegt dat zij op grond van de Wet Ziekenhuis Voorzieningen sluiting kan te genhouden. In een reactie op het standpunt van de Kamerfrac ties laat ze echter in het midden of zij in het geval van Zierikzee van die bevoegdheid gebruik zal maken. „Ik ben bereid alles nog eens tegen elkaar af te wegen met een doel voor ogen: voldoen aan de eisen van basiszorg." Vorige maand liet het ministerie van Volksgezondheid in een re actie op een brief van de oude renbond ANBO nog weten ach ter de plannen van de Raad van Bestuur te staan. pagina 17:bespreekbaar door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Voor aan- en uitbouwen aan de achter kant van een huis, zoals dak kapellen, een carport of een schuurtje, is vanaf volgend jaar geen bouwvergunning meer nodig. Wel is de bouwer gehouden aan een maximale grootte die in verhouding staat tot de oppervlakte van zijn erf. Voor aanpassing aan de voorkant blijft een vergun ning nodig. Gemeenten moe ten de vergunningsaanvraag hiervoor binnen zes weken afhandelen. Staatssecretaris Remkes (Volkshuisvesting) heeft dit gisteren besloten. Onder de voorkant van een huis ver staat hij alles wat grenst aan de openbare weg of aan het openbaar groen. Daartoe be horen ook zijgevels die aan openbaar groen grenzen. De huiseigenaar moet er wel voor zorgen dat de bouwwer ken aan de achterzijde veilig zijn en voldoen aan de tech nische voorschriften. Voor het zetten op de erfgrens van een schutting, is wel overeen stemming met de buren no dig. Voor monumenten en panden in beschermde stads- of dorpsgezichten geldt de vrijheid van bouwen aan de achterkant echter niet. GPD Volgens het Zeeuwse Kamerlid S. Buijs verschuilt het bestuur van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen zich ten onrechte achter het argument perso neelsgebrek Ziekenhuizen krijgen extra geld voor perso neel en de Kamer heeft besloten specialistenplaatsen te ont dooien." Zijn PvdA-college R. Oudkerk verklaarde gisteren minister Borst te zullen houden aan haar toezegging dat ze alles in het werk zal stellen om kleine zie kenhuizen in het land te behou den. De sociaal-democraat ziet zelfs meer mogelijkheden voor Schouwen-Duiveland dan mo menteel aanwezig zijn. „Het ziekenhuis in Zierikzee blijft dus gewoon open. Mét alle vor men van basiszorg: kinderge neeskunde, verloskunde, al- Consumenten zijn binnen kort waarschijnlijk goedko per uit bij het aanschaffen van wit- en bruingoed. Mi nister Pronk van Milieu vindt namelijk dat de verwijde ringsbijdrage voor elektri sche apparaten kan dalen. Het fonds waar de heffing binnenkomt zit namelijk overvol. De inzameling en het hergebruik van het wit- en bruingoed ver lopen zeer succes- O vol. Rens Griep 's met onmiddellijke ingang opgestapt als trainer bij hoofdklasser Oostkapelle. Volgens de Goese oefenmeester is er geen vertrouwen meer tussen hem en de spelers groep. Griep was bij de Walcherse club bezig aan zijn O C eerste seizoen. £m feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; uit: 11,12, 13 en 15; zeeland: 17,18,19,21,22 en 23; sport: 24 en 25; bui tengebied: 27, 28,29 en 30. Maandelijks worden enkele honderden treinreizigers beroofd op de Schiphollijn. De daders zijn zo brutaal als de beul, zeg gen de conducteurs. Die waarschuwen de passagiers voor zakkenrollers, meer kunnen ze niet doen. De politie zet bin nenkort een speciaal team in. Het argeloze gedrag van veel treinreizigers maakt het de dieven gemak- kelijk. Leerlingen van groep acht van de basisschool zijn gisteren begonnen aan de Cito-toets. Zo ook de kinderen van de Kirreweie in Burgh- Haamstede. Niet ie dereen maakte zich er druk om. „M'n zus bracht er weinig van terecht. En toch zit ze al bijna op de universi- *j) O teit." :t. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1