Hulpverleners zitten zonder geld PvdA-college kiest voor Dijksma Sharon kan zich opmaken voor overwinningsfeest 1 7° 12 Persoonsgebonden Budget leidt tot administratieve chaos bij SVB Moslims betogen voor Wahid Jurist ziet kapstok voor weren van Zorreguieta Loonbod bouw weggehoond Kokkelbedrijf Bergen op Zoom in de as gelegd Chinezen betogen voor meer veiligheid 2 en 5 Dit jaar besluit Westerschelde Gemeente redt EVV Eindhoven 4 WEKEN VOOR 11' Zacht Eerst nog regen, gevolgd door droger weer en een enkele opklaring. Wind zuid west 6 Beaufort. Maximum 11 graden. 244e jaargang no. 31 dinsdag 6 februari 2001 losse nummers 2,00 PZC Lichtvoetige kunst met diepgang door Rens Koldenhof DEN HAAG - Bijna de helft van de mensen die zorg inhuren met gebruik van een Persoonsgebon den Budget (PGB), kun nen hun hulpverleners geen salaris betalen. Dat komt omdat de Sociale Verzekeringsbank (SVB), die de uitbetaling moet regelen, een enorme ad ministratieve achterstand heeft. Omdat gedupeerde 'budgethou ders' massaal proberen de SVB te bellen, is de organisatie ook vrijwel onbereikbaar gewor den. Op een bandje wordt kla gers meegedeeld dat de organi satie door de 'immense drukte' bijna niet te bereiken is. De vertraging wordt veroor zaakt door de bureaucratische rompslomp rond het Persoons gebonden Budget. Dat biedt mensen de mogelijkheid zelf thuiszorg in te huren. De hoogte van het beschikbare budget wordt ieder jaar opnieuw vast gesteld door de zorgkantoren (de grootste ziektekostenverze keraars in de regio). Die kunnen op hun beurt pas aan de slag na dat het ministerie van Volksge zondheid het totale budget heeft vastgesteld. Die informa tie was pas half december be schikbaar. Verwerkt Daarna krijgt de SVB de beves tiging dat een cliënt over een budget beschikt en hoe hoog dat is. Pas als die informatie admi nistratief verwerkt is kunnen door Peet Vogels DEN HAAG - De vader van Maxima Zorreguieta moet ge weerd worden bij een eventueel huwelijk van zijn dochter in Ne derland. Dat schrijft strafrecht jurist R. van Eist in een artikel in het Nederlands Juristen Blad. Volgens Van Eist is Zorreguieta politiek verantwoordelijk voor schendingen van de mensen rechten tijdens het Videla-regi- me in Argentinië. Hij was toen enige jaren minister van Land bouw. Volgens artikel 90 van de Grondwet moet de internatio nale rechtsorde bevorderd wor den en dat gebeurt niet door schenders van mensenrechten gastvrijheid te verlenen, aldus Van Eist. Van Eist is gerechtsauditeur bij de Hoge Raad. Hij schreef het artikel 'Zorreguieta en andere Argentijnse folteraars in Ne derland' op persoonlijke titel. Van Eist, die binnenkort hoopt te promoveren op een proef schrift over de juridische moge lijkheden schendingen van mensenrechten aan te pakken, denkt dat artikel 90 van de Grondwet een kapstok biedt om Zorreguieta weg te houden. „Artikel 90 is een intentiever klaring. Als je de internationale rechtsorde echt wilt bevorderen dan moet je zo iemand weren", aldus Van Eist in het actualitei tenprogramma Nova. De jurist is ook van mening dat koningin Beatrix met haar pri- vé-ontvangst van het echtpaar Zorreguieta de intentie van de Grondwet schond. Volgens Van Eist bieden ook het Folterver- drag uit 1984 en het VN-Vluch- telingenverdrag mogelijkheden om Zorreguieta te weren. GPD HOEVELAKEN - De bouwbon den van het CNV en de FNV hebben gisteravond het loon bod van de werkgevers afge daan als lachwekkend. De werkgevers bieden een loonsverhoging van 3,5 procent en een eenmalige uitkering van 0,75 procent. De bonden eisen 6 procent meer. Eind februari wordt verder gepraat. De werk gevers zeggen hun bod even wichtig te vinden. De CAO geldt voor 160.000 werknemers. ANP ingediende declaraties verzil verd worden en krijgen zorgver leners hun salaris. Volgens SVB-woordvoerder Renaud is ondanks de inzet van extra personeel bijna de helft van de 23.000 budgetovereen- komsten nog niet verwerkt. Van 6600 overeenkomsten ont breekt zelfs de benodigde infor matie van de zorgkantoren. Omdat al het personeel wordt ingezet bij de verwerking van de contracten, loopt ook de behan deling van declaraties en de uit betaling van de salarissen van zorgverleners vertraging op. ,,Er zijn twee stapels. Als je de ene probeert weg te werken wordt de andere automatisch hoger", zegt Renaud. „Het is heel vervelend. Er is sprake van een enorme piekbelasting. We hebben extra mensen ingezet en al het personeel werkt over, maar dat is niet voldoende. Ie dereen moet wachten. Vervol gens gaan mensen bellen om te vragen wat er aan de hand is, waardoor het allemaal nog lan ger duurt." Geld lenen De problemen met de tijdige uitbetaling van salarissen aan hulpverleners zijn niet nieuw. Vorig jaar bleek de SVB ook niet in staat deze klus op tijd te kla ren. Salarissen over januari werden hierdoor soms pas in maart uitbetaald. Ook moesten budgethouders hier en daar al geld lenen om hun hulpverleners te kunnen uitbetalen. GPD van onze regioredactie BERGEN OP ZOOM - Een uitslaande brand heeft gisterochtend het kokkelverwerkend bedrijf Interna tional Shellfish in Bergen op Zoom grotendeels ver woest. Het vuur tastte zowel delen van de productie afdeling als het magazijn aan, waardoor de schade in de miljoenen loopt. Rond negen uur had de brandweer het vuur onder controle. Het vuur in het bedrijf aan de Van Konijnenburgweg werd rond half zes tijdens een surveillance ontdekt door de politie. Aanvankelijk leek de brand mee te vallen. Toen de brandweer arriveerde, was het vuur via het isolatie materiaal echter overgeslagen naar het magazijn en de vriescellen. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, die in de wijde omtrek was te zien. Metingen naar schadelijke stoffen leverden echter niets op.Het vuur werd bestreden door korpsen uit de hele regio, waaronder de blusgroep van Tholen- stad. De oorzaak van de brand was gisteren nog on duidelijk. foto Wim van Vossen door Ap van den Berg AMSTERDAM - Tweede-Ka merlid Sharon Dijksma (29) en de voormalige burgemeester van Amsterdam Schelto Patijn (64) moeten het nieuwe partij bestuur van de PvdA gaan lei den. Ze worden respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter als het partijcongres de voordracht van de commissie-Welschen overneemt. Deze commissie, die de kandi daten voor het nieuwe bestuur selecteerde, heeft vrijwel het ge hele zittende bestuur vervan gen. De oude garde wordt door diverse partijafdelingen ver antwoordelijk gehouden voor het gedwongen vertrek van voorzitter Marijke van Hees. Zij legde de voorzittershamer in september neer na ruzie met haar medebestuursleden. „Wij hebben maximaal gebruik gemaakt van de ruimte die het oude bestuur ons had geboden. Dat wilde alleen in het nieuwe bestuur terugkeren als ze wer den gevraagd", aldus commis sievoorzitter Rein Welschen, burgemeester vap Eindhoven. Volgens hem is ,,de in Enschede wonende Sharon Dijksma de kandidaat bij uitstek om de PvdA door twee verkiezingen heen te loodsen en om de ver nieuwing van de partij vorm te geven. „Ze heeft veel kennis en ervaring tijdens campagnes op gedaan, beschikt over creativi teit en is in staat om goed met anderen samen te werken. Dat zij De Haagse mores kent, is dus verre van een handicap", aldus Welschen. Welschen bestrijdt dat Patijn is aangezocht om Dijksma extra te ondersteunen. Behalve Dijksma en Patijn gaan oud-Kamerlid Jan van Zij 1 en de Gronmgse gedeputeerde Mir jam de Meijer waarschijnlijk deel uitmaken van het nieuwe partijbestuur. Het congres, dat op 16 en 17 maart bijeenkomt, kan ook zelf mensen kandideren voor een functie in het partijbestuur. Waarschijnlijk duiken dan net als de afgelopen tijd ook weerde namen op van de politicologen Bart Tromp en Ruud Koole en van de Amsterdamse afdelings voorzitter Bouwe Olij. Het con gres zou hen kunnen inzetten als tegenkandidaat. Volgens Welschen is met de kandidaat-bestuursleden niet gesproken over de mogelijke wisseling van de partijleider. Partijleider Wim Kok dubt nog over de vraag of hij bij de ver kiezingen van volgend jaar op nieuw beschikbaar is als lijst trekker. Snoeien Welschen stelt voor het partij bestuur terug te snoeien van ruim veertig naar elf leden. Daarover bestaat ongenoegen in diverse partijafdelingen, zo als in Nijmegen, Amsterdam en Groningen. Die afdelingen zijn bang dat de invloed van gewone partijleden daardoor verder wordt beknot. Welschen denkt niet dat het zo'n vaart zal lopen. Als alternatief wordt een poli tiek forum geïntroduceerd, evenals een verenigingsadvies raad, waarbinnen leden hun in vloed kunnen doen gelden. GPD pagina 2: Zeeuwse sociaal-democraten Koole doet gooi naar voorzitterschap Dijksma wil ramen opengooien De betogers tonen hun ongenoegen over de onveiligheid. foto Robert Vos/ANP door Yvonne Keunen ROTTERDAM - De anders zo ingetogen Chinese gemeen schap in Rotterdam ging giste ren 1500 man sterk de straat op om te betogen voor meer veilig heid in het 'Chinatown' op en rond de West-Kruiskade. „Wij gaan niet gauw de straat op," zegt Linda Chiu van de stichting Welzij nsbehartiging Chinezen in Rotterdam, een van de organisatoren van de demon stratie. „Wij zijn bescheiden en willen dingen graag zelf oplos sen. Zo is onze cultuur." Een grote protestdemonstratie is daar mee in tegenspraak, er kent Chiu. Maar het was dan ook hard nodig, zegt ze. „Iedere dag wordt iemand op of rond de West-Kruiskade beroofd. Daar moet wat tegen gedaan wor den." Er moet meer politie ko men, vindt Chiu. „Ik ben bang dat Chinezen anders het recht in eigen hand nemen." Burgemeester Opstelten zegt het straatgeweld als een serieus probleem te beschouwen. „Ook mij is niet ontgaan dat het aan tal straatroven is toegenomen." Er is sprake van verschuiving van een probleem, vermoedt de politie. Sinds er camera's han gen in het nabijgelegen door drugsoverlast geteisterde Saft- levenkwartier, neemt de crimi naliteit op de West-Kruiskade toe. Opstelten benadrukt dat het straatroofteam is uitgebreid van vier naar acht mensen Tij dens horeca-acties in de bin nenstad wordt ook Chinatown meegenomen. Het is echter een groot probleem dat Chinese slachtoffers zelden of nooit aan gifte doen. Dat komt doordat ze de taal met spreken of illegaal in Nederland verblijven. GPD Opnieuw bloedbad in kantoor VS CHICAGO - Een man heeft gisteren in een fa briek in Melrose Park, niet ver van Chicago, het vuur geopend op oud-col lega's. De voormalige werknemer schoot vier mensen dood en verwond de vier anderen. De dader heeft zich ver volgens van het leven be roofd. Hij werkte al twee jaar niet meer voor de on derneming, waar hij ver trok na van diefstal te zijn beschuldigd. In december nog schoot een man bij Boston zeven collega's dood in een in ternetbedrijf. RTR Voornamelijk moslims hebben gisteren op diverse plaatsen in Indonesië steun betuigd aan president Wahid, die van corrup tie wordt verdacht. Dat gebeurde met demonstraties, maar ook met brandstichting in kantoren van de oppositionele Golkarparti jIn Jakarta wees het hooggerechtshof het beroep af van de aanklagers die voormalig president Soeharto willen berechten. De ex-dictator, die even eens van corruptie wordt beschul digd, zou te ziek zijn. De Vlaamse en Nederlandse ministers Stevaert en Nete lenbos hebben gisteren in Antwerpen afgesproken nog dit jaar te beslissen wat er met de vaargeul in de Wester schelde moet gebeuren. Ste vaert zei dat een verdere ver dieping niet kan gebeuren zonder rekening te houden met het mi- f 'V lieu. Eerstedivisionist Eindhoven is maandagavond voorlopig ge red van de ondergang. De Brabantse club stond door een forse schuldenlast (3,2 miljoen) aan de rand van een faillissement, maar een financiële injectie van 1,6 miljoen van de Eindhovense gemeenteraad bood gisteravond licht Q in de duisternis. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12,13,15 en 17; sport: 18,19. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Of Ariel Sharon vandaag van Ehud Barak gaat winnen is voor de bevolking van Israël al lang geen vraag meer; de leider van de rechtse Likoed wordt de nieuwe premier. Het debat gaat alleen nog over zijn voorsprong. In gisteren gepubliceerde opi niepeilingen leidt Sharon met tussen de 18 en 26 procent. Als vanavond om tien uur de stembussen sluiten, zal de kloof waarschijnlijk niet zo breed blijken. Maar dat Barak een verpletterende nederlaag wacht, staat wel vast. De cam pagnestaf van de premier heeft lang geprobeerd de moed erin te houden, maar de uitslagen van de peilingen bleven voor het Ba rak-kamp om te huilen. De aanhang van Ariel Sharon maakt zich op voor een dave rend feest. Het tellen van de stemmen zal naar verwachting snel verlopen omdat er voor het eerst alleen wordt gestemd voor het premierschap. Het parle ment blijft ongewijzigd. Premier Barak maakte in de cember zijn aftreden bekend en de campagne was de kortste die Israël ooit heeft meegemaakt. Waarschijnlijk ook de tamste, al hield niet iedereen zich aan criteria van goede smaak. De Arbeiderspartij stapte naar de politie toen een van Sharons media-adviseurs de manier waarop Barak campagne voer de vergeleek met de methoden van Joseph Goebbels, de propa ganda-minister van de Nazi's. Geweld In de aanloop naar de verkie zingsdag is geweld tussen acti visten zo goed als uitgebleven. Maar de politie houdt er reke ning mee dat er vandaag proble men kunnen ontstaan, met na me in Arabische steden en dorpen. Radicale groepen zou den daar van plan zijn mensen met alle middelen af te houden van het uitbrengen van hun stem. Leiders van de Arabische gemeenschap hebben opgeroe pen tot een boycot van de verkiezing wegens het harde po litieoptreden tegen ordeversto ringen in het begin van de Aksa- intifada, waarbij dertien doden vielen. De Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn voor de duur van de verkiezingen afgesloten van Israël. Palestijnse organisa ties, waaronder Jasser Arafats Fatah-beweging, hebben voor vandaag een 'dag van woede' uitgeroepen, met 'massale mar sen en demonstraties'. Radicale islamitische organisa ties hebben aangekondigd dat Israël deze week bloedige acties kan verwachten. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 13214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1