Doden en chaos door gladheid Eritrese Jihad dreigt met ontvoering blauwhelmen Arabische kiezers laten Barak vallen Het blijft droog £tos Ritsma naar WK na afhaken Romme Extra verschraling pensioen blijft uit Erwin Vervecken wereldkampioen - \et Aanrijdingen en treinuitval in noorden Limburgers in cel na fatale skitocht Juridisch steekspel over Sirven Herdenkingsconcert Xenakis Brandgevaarlijk stro van cafévloer Winst voor Feyenoord en PSV 4 WEKEN VOOR T MB 244e jaargang no. 30 maandag 5 februari 2001 losse nummers 2,00 pagina 13 van onze redactie binnenland DEN HAAG - IJzel en sneeuw hebben in het weekeinde boven de grote riv ieren veel problemen en overlast veroorzaakt. Vijf mensen kwamen om het leven door aanrijdingen als gevolg van de glad heid. Westers trio bekent aanslagen voor Saudische tv DUBAI - De Saudische televisie heeft gisteren drie westerlingen getoond, die bekenden vorig jaar twee bomaanslagen te heb ben gepleegd. Daarbij kwam een Brit om het leven en liepen verschillende mensen verwondingen op. De drie mannen - een Brit, een Canadees en een Belg - zeiden betrokken te zijn geweest bij aanslagen vorig jaar in de Sau dische hoofdstad Riyad. De Brit en de Canadees verklaarden een aanslag te hebben uitgevoerd op 17 november waarbij de Brit Rodway om het leven kwam. Met de Belg zouden ze vijf dagen later een andere aanslag hebben gepleegd, waarbij drie Britten en een Ierse vrouw gewond raakten. RTR/AFP Tientallen mensen raakten ge wond. Er waren honderden on gevallen met blikschade. Vooral op de grens tussen het zachte weer m het zuidwesten en het koude weer in het noordoosten veroorzaakten sneeuw en ijzel talrijke problemen. Het gebied met winters weer schoof uiterst langzaam op naar het noorden. De noordelijke provincies moeten ook vanoch tend nog rekening houden met gevaarlijke omstandigheden. Gisteren rond middernacht lag de zone met overlast boven de lijn Den Helder-Emmeloord- Coevorden. Beneden deze lijn is in toenemende mate sprake van wateroverlast door regenval en dooi. In de provincie Flevoland had den tussen zaterdagavond en gistermiddag meer dan honderd aanrijdingen plaats op de A6, doordat veel automobilisten te hard bleven rijden. Ook andere regio's meldden tientallen onge vallen op de wegen. Bij een frontale botsing bij Dronten kwam gistermiddag een automobilist om het leven. Twee mensen raakten zwaarge wond. Een kettingbotsing op de Al bij Naarden, in de nacht van zaterdag op zondag, kostte het leven aan twee mensen. Een 48-jarige anesthesist uit Bruchterveld (Overijssel) raak te zaterdagavond als gevolg van een gladde weg met zijn auto te water en verdronk. Hij was on derweg naar een spoedoperatie. Een dertigjarige inwoonster van Wieringerwaard overleed in de nacht van zaterdag op zon dag aan de gevolgen van een on geluk eerder op de avond. De vtouw was door de gladheid met haar auto op de kop in een sloot in Oudesluis beland. Rond Apeldoorn blijven tot vanmiddag enkele wegen afge sloten in verband met afbreken de takken. In die regio en rond Zutphen blokkeerden boom takken treintrajecten. De tak ken breken spontaan af door het gewicht van de sneeuw. Streekvervoer In de provincies Friesland en Groningen werd gisteren later op de dag het streekvervoer ge heel stilgelegd. Eerder waren in Zwolle alle stadsbussen van Connexxion uitgevallen. Ijzelvorming op bovenleidin gen van het spoornet leidde tot vertraging of uitval van treinen op talrijke trajecten, vooral vanaf Amsterdam naar het noorden en oosten. Vervangend vervoer was al van af zaterdag niet overal moge lijk, omdat busbedrijven geen bussen konden of wilden inzet ten door de gladheid. Zaterdag avond moesten de NS in Flevo land tientallen passagiers van drie gestrande treinen evacue ren. Op de luchthaven Schiphol hadden reizigers gisteren tot het begin van de avond te maken met vertragingen van twee tot drie uur, omdat de vliegtuigen moesten worden ontdaan van ijslagen. Vijftig vluchten wer den geannuleerd. ANP door Hans Geleijnse van onze redactie buitenland ASMARA - De islamitische ter reurgroep Eritrese Jihad heeft de missie van de Verenigde Na ties in Ethiopië en Eritrea (Un- mee) gedreigd met het ontvoe ren van blauwhelmen. Unmee zegt waakzaam te zijn en wei gert verder commentaar. Sinds de grensoorlog tussen Ethiopië en Eritrea uitbrak, wordt de Jihad gesteund door Ethiopië. De Eritrese Jihad is een gewa pende oppositiegroep die in het begin van de jaren tachtig is op gericht. Sinds het land zich in 1991 van Ethiopië losmaakte, vecht de Jihad tegen de overwe gend christelijke Eritrese rege ring. De groep eiste de verant woordelijkheid op voor de moord op vijf Belgische toeris ten en hun Eritrese chauffeur in december 1996. Weinig steun De Jihad houdt zich vooral bezig met het leggen van land mijnen in het islamitische noordwesten van Eritrea. Na dat Ethiopië deze gebieden in mei afgelopen jaar had bezet, kwam de Jihad in het kielzog van het Ethiopische leger te recht. De groep kan op weinig steün van de Eritrese bevolking rekenen. Ze worden als collabo rateurs met Ethiopië gezien. In verband met de Jihad durven de blauwhelmen uit Jordanië hun basis in de westelijke stad Barentu niet te verlaten. Vooral voor de nachten geldt een nega tief reisadvies in dit deel van Eritrea. De Jordaanse militai ren maken zich nu vooral nuttig met de heropbouw van het door het Ethiopische leger groten deels vernielde Barentu. Voor de Jihad zou het ontvoeren van de Jordaniërs slechte publiciteit zijn. Deze zijn namelijk ook moslim. De 1100 Nederlandse blauwhel men lopen weinig risico. Zij be vinden zich vooral in het cen traal-westelijke gedeelte van Eritrea. Gisteren begon een zware delegatie van het Neder landse kabinet onder leiding van premier Kók aan een vier daagse reis naar Eritrea en Ethi opië. ANP ROME - Een Nederlandse skiër, de twintigjari ge Dennis Cuijpers, is in de Italiaanse Alpen pm het leven gekomen nadat hij zich met twee vrienden buiten de piste had begeven. Het on voorzichtige optreden van het Limburgse drie tal veroorzaakte vrijdagmiddag een lawine. De 27-jarige en 28-jarige vriend bleven onge deerd, maar zijn in het weekeinde door de poli tie aangehouden. Hen zal waarschijnlijk dood door schuld ten laste worden gelegd. Familieleden van het tweetal zijn naar Trento afgereisd. Het Nederlandse consulaat, gister avond onbereikbaar voor commentaar, ver leent hen bijstand. Volgens de justitiële autori teiten in Trento moest worden ingegrepen om dat er paal en perk dient te worden gesteld aan skiërs die er een kick van krijgen buiten de af gezette pistes af te dalen met alle risico's van lawines. De arrestaties waren mede ingegeven door de vrees van de politie dat beiden de benen zouden nemen. De politiecommandant van Morena nabij Trento, waar het Limburgse duo in de cel zit, wilde gisteravond alleen meedelen dat de Nederlanders op 2100 meter hoogte over een afzetting en langs een aantal waarschuwings borden zijn gegaan op de Col Capel. Hij wilde niet zeggen wanneer de Limburgers door het parket verhoord zullen worden. GPD Sneeuwschuivers vegen de weg op de Afsluitdijk. van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische premier Ehud Barak heeft giste ren een uiterste poging gedaan de Arabische kiezers in Israël aan zijn zijde te krijgen. Barak probeert daarmee te voorkomen dat hij een verpletterende ne derlaag lijdt bij de premierver kiezingen van morgen. „Namens mijzelf en namens de regering druk ik mijn droefheid uit over de dood van Arabische burgers", zei Barak, in een ver wijzing naar de Arabische Isra ëliërs die in het begin van de in- tifida zijn omgekomen. Barak gaf daarmee aan de moed te hebben opgegeven dat de meer derheid van de joden op hem stemt en niet op zijn uiterst- rechtse tegenstander, Likoed- leider Ariel Sharon. De Israëlische Arabieren vor men ruim twaalf procent van het electoraat. Hun steun lever de hem in mei 1999 een grote overwinning op in de strijd te gen toenmalig Likoed-leider Netanyahu. De meeste Arabie ren zien helemaal niets in Sha ron, maar zijn zo teleurgesteld in Barak dat zij ditmaal thuis dreigen te blijven. Opiniepeilers verwachten dat het opkomstpercentage niet ver boven de zeventig zal liggen. In het sterk gepolitiseerde Israël gaat normaal gesproken bijna negentig procent van de bevol king naar de stembus. Dat zo veel mensen thuisblijven en an deren zeggen een blanco stem te zullen uitbrengen heeft te ma ken met zowel de aard van de verkiezing als met de kandida ten. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat Israël alleen een minister-president kiest. Het Is raëlische parlement, de Knes set, blijft onveranderd zitten en dus doen politieke partijen niet mee. Dat verlaagt de motivatie. En wat de kandidaten betreft: veel Israëliërs vergelijken kie zen tussen Barak en Sharon met een keuze tussen de duivel en Beëlzebub. Daarom besparen ze zich een gang naar de stembus. Advertentie Niet alleen de meeste Arabische kiezers blijven vermoedelijk thuis. Ook een deel van het link se kiezersvolk in de joodse ge meenschap voelt er weinig voor een stem uit te brengen. Een aantal van die kiezers plaatste vorige week samen met Arabie ren een grote advertentie in het dagblad Ha'aretz. Daarin lieten ze weten: 'Sharon en Barak drij ven het Midden-Oosten waar schijnlijk in de richting van een oorlog. Geen van beiden is het ambt van minister-president waardig. Daarom zeggen we 'nee' tegen een Barak-Sharon* regering en doen we een beroep op iedereen met een blanco bil jet te stemmen of zich van stem ming te onthouden.' ANP/GPD (Advertentie) Pampers voordeelpak luiers per pak van 39.99 naar 10.- VOORDEEL Waar haal je de energie vandaan? van onze sportredactie HEERENVEEN - Nog voordat de Commissie Topsport van de schaatsbond een oordeel kon vellen, had Gianni Romme al voor zichzelf uitgemaakt dat hij het wereldkampioenschap all round laat schieten. De titelver dediger voelt zich niet sterk ge noeg om komend weekeinde in Boedapest een rol van betekenis te spelen. Door de afzegging mag Rintje Ritsma nu naar het WK, samen met Ids Postma en Jochem Uytdehaage. Romme moest zondag tijdens de werelbekerwedstrijden in Hee renveen op de vijf kilometer vormbehoud tonen om afge vaardigd te kunnen worden naar het WK allround. Met zijn tijd van 6,24,41 was hij welis waar de beste, maar Romme had - net als zij n coach Peter Mueller - 6,18 of 6,19 in zijn hoofd. „Ik ben realist genoeg om te weten wat ik moet laten zien. In deze vorm ben ik niet goed genoeg om wereldkampioen te worden. Ik heb de laatste weken voordeel gehad ten opzichte van Ritsma en daarom had ik hier meer moeten laten zien", zei Romme. „Ik heb te veel gewonnen om voor zilver te rijden." De Commissie Topsport was het met Romme eens dat hij niet voldoende vormbehoud toonde om een WK-plaats te mogen claimen en wees Ritsma aan als derde Nederlandse deelnemer. Ritsma zorgde zaterdag overi gens voor de nodige opschud ding. In een aantal interviews trok hij de objectiviteit van de topsportcommissie in twijfel. De drie leden wekken volgens hem de indruk van buitenaf be- invloedbaar te zijn. In de ogen van de KNSB ging Ritsma over de schreef toen hij suggereerde dat de commissieleden om koopbaar zijn. „Er staan zo veel mensen langs de baan, ik kan me voorstellen dat iemand die com missie gewoon veel geld biedt om een bepaalde schaatser voor te trekken", had Ritsma gezegd. Een dag later zwakte hij zijn woorden af. Volgens de Fries was hij tot zijn uitlatingen ge- De eind vorige week op de Filipijnen gearresteerde ex-top- man van het Franse oliebedrijf ElfAlfred Sirven (m), is uitge zet naar Duitsland. Frankrijk heeft om een snelle uitlevering van Sirven gevraagdmaar kreeg voorlo- pig nul op het rekest van de Duitsers. O De Franse componist Iannis Xenakis is gisteren op 78-jarige leeftijd in Parijs gestorven. Hj wordt tot de belangrijkste mo derne componisten gerekend. Xenakis was een groot aantal jaren de 'huiscomponist' van het Festival Nieuwe Muziek Zeeland. In de Kloveniersdoelen in Middelburg J" wordt zaterdag een herdenkingsconcert voor hem O gehouden. Café Tympaan in Middelburg heeft vrijdagavond op last van de brandweer een laag stro van de vloer verwijderd. Het stro was neergelegd om een countryfeest op te fleuren. Volgens de brandweer was er sprake van een zeer brandgevaarlijke si- tua-tie. De bedrijfsleider zag nauwelijks risico's, omdat j; stro was natgespoten. De brandweer meende dat dat nauwelijks brandvertragend werkt. Onder zware omstandigheden zijn Feyenoord en-PSV zondag overeind gebleven. De Rotterdamse koploper boekte in Alk maar op een moelijk bespeelbaar veld een ruime zege op AZ (0-3), terwijl PSV op een doorweekte grasmat van het Kasteel Sparta ver- 13 en 20 radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22 foto Bas Beentjes/ANP komen door een opstapeling van gebeurtenissen. Het deed Rits- ma veel pijn dat andere schaat sers meer bescherming en kre diet genoten dan hij. pagina 13: Romme voelt zich niet goed genoeg Coach Peter Mueller (links) praat met een teleurgestelde Gianni Romme. foto Jasper Juinen door Alex Bogers DEN HAAG - Een nieuwe ver sobering van de pensioenen lijkt van de baan. Pensioenfondsen hebben de laatste jaren al ge noeg kostenbesparende maat regelen genomen. Het kabinet zet daarom niet in op een 'mid delloonregeling' voor iedereen. Fiscaal blijft het mogelijk pen sioen op te bouwen op basis van zeventig procent van het laatst verdiende loon. Dat blijkt uit gegevens over kos tenbesparing door de pensioen fondsen. „Tot nu toe zijn de be vindingen gunstig", zegt een woordvoerder van het ministe rie van Sociale Zaken. De regering dreigde in 1996 en 1997 in de toekomst alleen nog de fiscale aftrek van pensioen premies toe te staan voor een pensioen tot zeventig procent van het gemiddeld tijdens het arbeidzame leven verdiende loon. Dat 'middelloon' is meest al een stuk lager dan zeventig procent van het laatst verdiende salaris, de huidige fiscale grens. Het kabinet zag in het middel loon een oplossing voor het mo gelijk onbetaalbaar worden van de pensioenen door vergrijzing. Middelloon Om onder de dreiging van het verplichte middelloon uit te ko men, hebben de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid in 1997 afspraken met elkaar gemaakt. Deze afspra ken hebben geleid tot een ver schraling van de pensioenop bouw via de werkgever. Hackers slaan toe op forum Davos LONDEN - Hackers zijn erin geslaagd persoonlijke informa tie te achterhalen over vooraan staande politici en zakenmen sen die eind januari aanwezig waren op het Wereld Econo misch Forum (WEF) in Davos. De organisatoren van het forum gaven gisteren toe dat de com puters waren gekraakt. De hackers benaderden de Zwitserse krant Sonndagszeit- ung en gaven hen onder andere de mobiele telefoonnummers, creditkaartnummers en privé- adressen van Microsoft-oprich- ter Bill Gates en de Palestijnse leider Arafat. Uit eigen onder zoek van de krant bleek dat de gegevens juist waren. ANP In veel gevallen is het eindloon systeem vervangen door een pensioen op basis van beschik bare premies, middelloonsys teem of varianten hierop. Werk nemers moeten nu privé pensioen bijkopen bij verzeke raars willen ze tot zeventig pro cent van het eindloon komen. De premies kunnen ze aftrekken voor de loonbelasting, maar in feite betalen ze dan meer voor hetzelfde pensioen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail:u.<. Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve- PZC.a Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 8 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1