«IflllIlLE ZEEUWSE llllll Verbod op drugs in het verkeer OPEN! Scheepvaart Westerschelde is tijdbom ■MÉM VN vragen hulp voor stervende Afghaanse vluchtelingen „T&egiers Inentingen brengen afweersysteem van de mens in de war Hil Kabinet maakt lijst van stoffen die rijvaardigheid beïnvloeden Vlucht naar voren van Wahid OPEN DAG Mandemakers Keukens mm Turen naar het universum Tonny de Jong doet goede zaken PZC ~;§3° Z4 Regen Bewolkt en perioden met regen, eerst natte sneeuw. Temperaturen oplopend tot rond 5 graden, matige zuidenwind. 244e jaargang no. 29 zaterdag 3 februari 2001 losse nummers 3,00 PZC van onze redactie binnenland DEN HAAG - Automobi listen die drugs hebben gebruikt of medicijnen hebben ingenomen die de rijvaardigheid beïnvloe den, moeten hun auto la ten staan. Het kabinet gaat drugs en bepaalde medicijnen in het verkeer 'expliciet verbieden'. Dit schreef minister Korthals van Justitie, ook namens zijn collega's Netelenbos (Verkeer) en De Vries (Binnenlandse Za ken), gisteren aan de Tweede Kamer. Nu kent de Wegenver keerswet 1994 alleen een verbod om te rijden als de automobilist 'een stof' binnen heeft gekregen waarvan hij had kunnen weten dat die de rijvaardigheid beïn vloedt. Omdat niet duidelijk omschreven is om welke stof het gaat, is het lastig om de bewijs last rond te krijgen. Het kabinet wil nu precies gaan benoemen om welke stoffen het gaat. De regering denkt nog na over manieren waarop de politie daadwerkelijk drugs- en medi cijnencontroles kan uitvoeren 'op de weg', en wanneer een ver dachte dus mag worden onder worpen aan nader onderzoek, zoals een bloedproef. Methode „Er zijn misschien wel honderd verschillende stoffen die ge vaarlijk zijn en er is nog geen eenvoudige methode waarmee je het gebruik daarvan kunt be wijzen", zegt C. Kuijten van het Landelijk Korps Politiedien sten (KLPD) in een reactie op Advertentie VANDAAG Hogeschool Zeeland iJ^^Zedar 10:30 uur - 15:00 uur info: 0118 - 489229 Advertentie wuyo^ri! Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel jLuxU cc ook. /zo ■oren ■dckk&z, eftn? het kabinetsplan.Na de zomer beginnen het KLPD en de re giokorpsen Amsterdam-Am- stelland, Rotterdam-Rijnmond, Utrecht en Limburg-Zuid met een experiment. Dan moet dui delijk worden wat de politie precies moet gaan onderzoeken en in welke mate. Met een uit Amerika overgenomen methode leren agenten drugsgebruik af te leiden uit uiterlijke signalen van een persoon. Kuijten zegt dat er ook een uri netest bestaat waarmee het ge bruik van cocaïne, heroïne en cannabis met negentig procent zekerheid is vast te stellen. Volgens Kuijten is de beste aan pak om automobilisten over een streep te laten lopen en op één been te laten staan. „Als ze dat niet goed kunnen, dan kun je ze daarna op het gebruik van drugs testen." Verklikker P. ter Meulen, algemeen direc teur van Tispol, de Europese koepel van verkeerspolitiedien- sten, meent dat agenten binnen twee jaar kunnen worden uitge rust met een apparaatje dat na enkele minuten aangeeft of een automobilist of motorrijder drugs heeft gebruikt. De 'ver klikker' heeft maar een beetje speeksel nodig om acht soorten verdovende middelen, waaron der XTCcocaïne en marihuana te herkennen, en de gebruikte hoeveelheid. In de nieuwe wet wordt het ge bruik van drugs en medicijnen gelijkgesteld aan het gebruik van alcohol. Daardoor kan de overtreder worden vervolgd voor een verkeersmisdrijf, wat hem of haar het rijbewijs kan kosten. GPD/ANP Afghaanse vluchtelingen wachten in het overvolle Jalozai-kamp op vervoer naar betere opvang elders in Pakistan. van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Verenigde Naties hebben de internationale gemeenschap gisteren dringend om hulp gevraagd voor Afghaanse vluchtelingen die ster ven op hun vlucht voor droogte en oorlog. De afgelopen vijf maanden zijn 155.000 nieuwe vluchtelingen uit Afghanistan aangekomen in Pakistan. Duizenden andere ontheemden bivakke ren aan de Afghaanse noordgrens met Tadzjikistan. „De situatie is rampzalig. De meesten zijn alles kwijtgeraakt. Ze zijn helemaal aan het eind, volslagen be rooid", verklaarde de uit Philippine af komstige Erick de Mul, coördinator hulpverlening voor Afghanistan, op een persconferentie in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad. Eerder deze week zijn in één nacht 110 ontheemde Afghanen aan de kou bezwe ken in de provincie Herat, in het westen van Afghanistan. Zij waren naar Herat getrokken in de hoop onderdak en voed sel te vinden. Volgens de Taliban, die het grootste deel van Afghanistan in handen hebben, is he't dodental sindsdien opge lopen tot vijfhonderd. De meeste slacht offers zijn kinderen en ouderen. De Mul zei dat de VN proberen vliegtui gen te charteren om tenten en dekens naar Herat te brengen. Hij heeft vorige maand de internationale gemeenschap om 3,5 miljoen dollar (8,2 miljoen gul den) noodhulp gevraagd, maar er is slechts 200.000 dollar toegezegd en hoe veel daarvan werkelijk is ontvangen is niet duidelijk. „Het is op de een of andere manier niet duidelijk hoe wanhopig de situatie hier is", zei hij. Gevarenzone schuift ver landinwaarts bij verwachte verkeerstoename door Maurits Sep VLISSINGEN - Nederland en België moeten de veiligheid van de scheepvaart op de Wester schelde ingrijpend verbeteren. Dat is nodig om de verwachte toename van het scheepvaart verkeer in goede banen te lei den. Zonder extra veiligheids maatregelen neemt het risico op Advertentie ongevallen zo sterk toe, dat een veel groter gebied langs de Wes terschelde gevaar loopt. Dit blijkt uit een nog vertrouwe lijk rapport over de veiligheid op de Westerschelde. Dat vormt mede de basis voor de Lange Termijnvisie op het Schelde-es- tuarium die maandag door mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat en haar Belgische collega Stevaert wordt gepre senteerd. Als de toename van het scheepvaartverkeer op de Westerschelde doorgaat zoals verwacht, maar niets gedaan wordt om de veiligheid te verbe teren, dan worden de risicocon touren veel groter. Bij Breskens verschuift die duizend meter landinwaarts, bij Vlissingen 450 meter, bij Temeuzen en Hans weert 270 meter. De ruimte voor nieuwbouw in die plaatsen wordt dan veel kleiner. (Advertentie) KAATSHEUVEL: Rechtvaart 8, telefoon 0416-279269. Ook gevestigd in Woerden. (Woerden zondag gesloten), www.mandemakers.nl Glas (inbraakvertragend, voorzetramen, dubbelglas, spiegels), Zonwering, Rolluiken, Kunsfetof-aluminium kozijnen, Automatische schuifdeuren, Deur- en raamhorren, Winkelpuien Glashelder! www. roegiers.n Nu valt alleen een klein deel van Breskens onder de risicocon tour. Maar als die duizend meter opschuift, krijgt de hele kustlijn van West-Zeeuws-Vlaanderen ermee te maken, zegt wethouder C. Bolijn van Oostburg. „Dat is desastreus voor de recreatie." Het toerisme is de economische motor van Oostburg. Bolijn vindt het daarom onaanvaard baar als langs de kust geen uit breiding van de recreatie meer mag plaatsvinden. Net als Bolijn pleit de Vlissingse wethouder H. de Haas voor 'bronmaatregelen'. „Minder schepen op de Westerschelde bijvoorbeeld, of langzamer op varen. Want het kan toch niet bestaan dat we in onze binnen stad niet meer mogen bouwen op plaatsen waar iets wordt ge sloopt. Dan krijgen we een spookstad." Boulevard De risicocontour over Vlissin gen beslaat nu al een groot deel van de binnenstad en een deel van het Scheldeterrein. „Maar als die contour 450 meter op schuift, vallen ook de boulevard en de Spuikom er onder. Dan komen we op de Singel uit." Ook gedeputeerde G. van Zwie- ten maakt zich boos. „Elke keer weer merken we dat maatrege len van de overheid om de risi co's in te dammen, teniet wor den gedaan door de toename van het aantal schepen met ge vaarlijke stoffen. Zo blijven we achter de feiten aanhollen Niet alleen het aantal schepen en hun lading (met name ammo niak) zijn een risico. Ze worden ook groter. De vaargeulen zijn niet overal breed genoeg om die grotere schepen te laten passe ren. Zij zullen dus vaker op el kaar moeten wachten. Het rapport beveelt daarom aan de elektronische navigatie te stimuleren en te controleren. Kaarten moeten duidelijk zijn, er hetzelfde uitzien en regelma tig worden geactualiseerd. Ook verdient de opleiding van lood sen extra aandacht. Van Zwieten wil verder gaan. Hij is bereid extra voorwaarden te stellen bij het recht van over pad over de Westerschelde dat België van Nederland heeft ver kregen in 1838. Daardoor kun nen schepen probleemloos door Nederlands water naar Antwer pen varen. „Maar het kan niet zo zijn dat een contract uit 1838 de overlevingskansen van Zeeuw se burgers in de waagschaal stelt", vindt Van Zwieten. „Misschien", oppert hij, „moet de snelheid van een schip om laag naar acht kilometer per uur. Dan kunnen ze niet meer op één tij naar Antwerpen en dat kost dan misschien wel geld. Dat is dan de prijs die betaald moet worden voor de veiligheid van de Zeeuwen." Het rapport is uitgelekt via het tijdschrift FEM De Week. Dat publiceert vandaag over de vei ligheid op de Westerschelde. (Advertentie) De Indonesische presi dent Wahid heeft gisteren aangekondigd corruptie daadkrachtiger aan te pakken. Wahid is zelf be rispt wegens fi- nancieel gerom- K mei. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg kreeg vrijdag veel aanloop in het kader van de landelijke ster renkijkdag. De belangstelling voor het heelal neemt toe, on der meer door sterk verbeterde opnames van andere melkwegstelsels en het bezoek van de Pathfinder 1 aan Mars. Schaatsster Tonny de Jong heeft vrijdag een grote stap gezet richting deelname aan het WK allround in Boedapest. Ze was tijdens wereldbekerwedstrijden in Heerenveen op de 1500 meter ruim een halve seconde sneller dan haar rivale Barbara de Loor. De winnares van een fictief klassement over 1500 en 3000 meter mag naar Hongarije. Vandaag volgt de drie kilometer. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9 en 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,26,27,29 en 31; reizen: 33,35 en 37; wonen: 39 en 41; auto: 43,45 en 47 foto B.K. Bangash/AP VN-sancties tegen de Taliban die vorige week van kracht zijn geworden, zijn niet bedoeld om gewone Afghanen te treffen, maar dragen wel bij tot wanhoop en iso lement, zeggen hulpverleners in Afgha nistan. De sancties zijn ingesteld op ini tiatief van de VS en Rusland. Die twee landen willen de Taliban dwingen de ter rorist Osama bin Laden uit te leveren. De VN hebben de strijdende partijen in Afghanistan opgeroepen de wapens neer te leggen met het oog op de situatie in het land, maar tot nu toe is daar niet op ge reageerd. AP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Het inenten van kinderen tegen allerlei ziekten brengt het afweersysteem van de mens in de war. Dat zou wel eens de oorzaak kunnen zijn van de toename van andere aandoe ningen, zoals hooikoorts, aller gieën of suikerziekte. Professor Galama van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen ontvouwde die theorie gisteren bij de aanvaarding van de leerstoel virologie. Steeds meer kinderen hebben last van allergieën. Suikerziek te beleeft in de westerse wereld een enorme opmars. Hoe dat komt is niet met zekerheid te zeggen. Volgens professor Galama heb ben hygiëne en inentingen het natuurlijke afweersysteem ont regeld en dat zou zich nu tegen de mens zelf keren. Galama be nadrukte in zijn oratie dat het gaat om een hypothese, dus niet om een vaststaand feit. „Met de westerse levensstijl zijn veel veranderingen gemoeid, zodat men niet te snel conclusies mag trekken." Wel drong Galama aan op grondig onderzoek. Stoppen met inenten is volgens Galama niet verstandig en ook niet nodig. Hij verwacht dat me dici in de nabije toekomst in staat zijn de verstoring van het immuunsysteem te genezen. Door mensen te infecteren met genetisch gemanipuleerde vi russen kan de afweer weer een prikkel krijgen en reageren zo als het moet. GPD (Advertentie) ^ROTTERDAM ZEELANDHALLEN - GOES ZATERDAG 3 FEB. 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INTERNET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE (Advertentie) 3 februari 2001 (Advertentie) De De showroom in Kaatsheuvel wordt compleet verbouwd. Daarom moeten de showroom modellen, o.a. SieMatic keukens, met kortingen tot wel 70% de showroom verlaten. Mandemakers Keukensin is morgen, zondag, van 10.00 tot 14.00 uur ■Of de helft van de geldwaarde als extra korting, arden in de winkel. Actie niet in combinatie met riK£> lllilLtliW D Hulst Industrieweg 3b, 0114 317 179 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1