Boer draait op voor kosten BSE PZC Noodhulp bereikt slachtoffers beving India met moeite Uitbreiding maakt EU stukken armer Molukse christenen vluchten na gedwongen besnijdenissen Kleindochter Duce en minister gaan op de vuist in tv-studio Wr LU CDU hoeft boete niet te betalen Amnestie sympathisanten PKK Statiegeld op blikjes in Duitsland Franse overlevende Titanic dood Extra beveiliging William Opnieuw rellen in verdeelde stad Mitrovica Terugkeer van Le Pen irriteert Europarlement Noodweer Sydney Pinochet officieel onder huisarrest Europese Commissie weigert landbouwbudget te verhogen donderdag 1 februari 2001 van onze redactie buitenland BRUSSEL - De uitbreiding van de Europese Unie met twaalf nieuwe lidstaten zal de Unie stukken armer maken. De oppervlakte en het aantal invoners nemen met eenderde to<, maar het bruto binnen- deze landen niet meer voorko men op het lijstje van de armste EU-lidstaten. In de kandidaatlanden (met uitzondering van Malta, Cy prus, Slovenië en Tsjechië) is het inkomen per hoofd van de bevolking slechts zo'n veertig procent van het EU-gemiddel- de. ANP De 22-jarige Kuntal Thakkar wordt na zes dagen onder het puin te hebben gelegen door een Russisch hulpteam gered. Twee uur later ontzetten de reddingswerkers in Bhachau haar 26-jarige man. foto John Moore/AP van onze redactie buitenland AHMEDABAD - Reddingsoperaties beginnen vijf dagen na de verwoesten de aardbeving in het noordwesten van India plaats te maken voor hulp aan de tienduizenden gewonden en daklozen. Hulpgoederen bereiken wegens de ver woeste infrastructuur maar moeilijk de slachtoffers. Op het vliegveld van de zwaar getroffen stad Bhuj landen dagelijks vijf vlieg tuigen vol hulpgoederen. Daar ontbreekt het echter aan materi aal en coördinatie om de spullen bij de bevolking te krijgen. Vrachtwagens en chauffeurs zijn bijna niet te vinden. Veel rijders ontvluchten het gebied, omdat de naschokken nog altijd voortduren. De grote schade aan de wegen en het ge brek aan elektriciteit en communica tiemiddelen vergroten zo mogelijk de chaos nog meer. Hulporganisaties zeggen dat de nood hulp zich opstapelt in de distributie centra. ANP/RTR/AFP lands product stijgt met slechts vijf procent. Het zal nog tientallen jaren du ren voor de kandidaat-lidsta ten hetzelfde welvaartspeil hebben bereikt als de huidige vijftien EU-landen. Dat staat in een rapport dat de Europese Commissie gisteren heeft ge publiceerd. Het schetst de ge volgen die de uitbreiding zal hebben voor de EU-hulpverle ning aan economisch zwakke regio's. Volgens de huidige regeling ko men regio's voor steun in aan merking als hun inkomen per hoofd van de bevolking lager is dan 75 procent van het EU-ge- middelde. Op dit moment pro fiteren vooral Spanje, Portugal en Griekenland van economi sche steun. Maar na de uitbreiding zullen U bevindt zich hier Gem. brandsMr. en CO,-uitstoot, volgens RüMpi 1999/10Q/EG Benz.motofen tans/ïter van 9,5 tot 14,1Ljters/100 km: van 10,5 lot 7.1 CO, gr/km: van 228 tot 190. Dieselmotwen: kms/liter van 15,2 tot 17,5. Uters/IOOkm van 6,6 tot 5,7 CO, gr/km. van 178 tot 154, BERLIJN - De administratieve rechtbank in Berlijn heeft gis teren een streep gezet door de boete van 41 miljoen mark (ruim 45 miljoen gulden) die parlementsvoorzitter Thierse de christen-democratische CDU vorig jaar had opgelegd. De rechtbank vindt de boete in strijd met de wet op de politieke partijen. Thierse had bepaald dat de partij het geld moest storten als sanctie voor de overheveling van twintig miljoen gulden door de afdeling in de deelstaat Hessen naar Liechtenstein en Zwitserland in 1998. Het ging om 'zwarte' donaties voor de verkiezingscampagne van dat jaar. De boete dreigde de CDU in grote financiële problemen te brengen. DPA ANKARA - Het Turkse hof van beroep heeft gisteren besloten dat de gedetineerde leiders van de pro-Koerdische Hadep- partij gebruik kunnen maken van een recent afgekondigde amnestieregeling. Hadep-voorzitter Murat Bozlak en zijn voorganger Ahmet Turan Demir werden tot drie j aar celstaf veroordeeld voor on dersteuning van de Koerdische vrijheidsstrijders van de PKK. Het oordeel van het hof betekent dat de twee niet de cel in hoeven. Ook zestien andere Hadep-leden kunnen aan spraak maken op de amnestieregeling. De Turkse regering stelde de amnestiewet vorig jaar decem ber in. Volgens de wet moet zeker de helft van de 72.000 ge vangenen in vrijheid worden gesteld. Dat moet de weg vrij maken voor hervorming van het gevangeniswezen. AFP BERLIJN - Duitsland voert begin 2002 statiegeld in voor drankblikjes en niet hervulbare glazen en plastic flessen om het milieu te sparen. Alleen flessen voor wijn en sterke drank worden uitgezonderd. Minister Trittin van Milieu van de Groenen bereikte gisteren na langdurig touwtrekken een akkoord over het plan met zijn partijloze collega Müller van Economische Zaken. Het statie geld bedraagt 0,25 euro per drankverpakking. Voor flessen van 1,5 liter of meer wordt het 0,50 euro. RTR/DPA PARIJS - De Franse filosoof en psycholoog Michel Navratil, de laatst overgebleven mannelijke overlevende van de ramp met de Titanic, is dinsdag op 92-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn dochter gisteren bekendgemaakt De vroegere hoogleraar psychologie aan de universiteit van Montpellier, was met zijn vader en broer aan boord van het schip, waarvan gezegd werd dat het niet kon vergaan. Zij reisden onder de valse naam Hoffman, omdat Navratils ouders in scheiding lagen. De drie zouden in de Verenigde Staten familieleden treffen die zich daar gevestigd hadden. De twee kinderen overleefden de ramp, die op 14 april 1912 plaatshad. DPA/AFP LONDEN - De Schotse politie wil 395.000 gulden extra uit trekken voor de beveiliging van prins William. Die aankondi ging volgt op het dinsdag ontdekte complot om de prins af te luisteren op de Schotse universiteit St. Andrews. William gaat komende herfst kunstgeschiedenis studeren op St. Andrews. Agenten van de Britse geheime dienst zouden afluisterapparatuur hebben ontdekt in de telefoon en de com puter van de oudste zoon van kroonprins Charles en de over leden prinses Diana. Het is niet bekend wie de apparatuur heeft geplaatst. DPA/ANP KOSOVSKA MITROVICA - De internationale vredesmacht in Kosovo, KFOR, heeft gisteren extra Duitse en Italiaanse man schappen gestuurd naar de on rustige, etnisch verdeelde stad Kosovska Mitrovica. In het zuidelijke, Albanese deel van deze plaats kwam het gis termiddag opnieuw tot ongere geldheden die minstens vier uur duurden. Hierbij raakten vijf tien Franse militairen gewond. Ook zo'n veertig Albanezen zouden gewond zijn geraakt. De jongste rellen begonnen maandag na de dood van een Al banese jongen in de stad. Hij overleefde een granaataanslag niet. RTR/DPA/AFP van onze redactie buitenland JAKARTA - Honderden christe nen zijn van afgelegen eilanden in de Molukken geëvacueerd na pogingen van moslims om hen met geweld te bekeren. Dat heeft een hulpverlener gisteren gemeld. Hulpverlener Cornelius Bohm van het christelijke crisiscen trum in Ambon zei dat extre misten onder bedreiging 'zowel christelijke mannen als vrou wen met scheermessen hebben besneden'. Sommige mensen zeiden dat hun genitaliën na af- door Mare Peeperkorn BRUSSEL - „Ik ben terug." Om dit te onderstrepen, sprak de Franse ultranationalist Le Pen de boodschap uit in het Engels. De leider van het Front Natio nal (FN) kon zich enige frivoli teit veroorloven, nu het Hof van J ustitie zijn verwij dering uit het Europees Parlement ongedaan maakte. Het feestje dat hij giste ren vierde met een handjevol ge trouwen bezorgde de overige ruim zeshonderd parlementari ërs hoofdpijn. Voorzitter Fon taine zei 'ontgoocheld' te zijn over het besluit van het Hof. Zij loop van bekeringsceremonieën met urine werden gewassen in een primitieve poging tot desin fectie, aldus Bohm. Gouverneur Saleh Latuconsina van de Molukken ontkende dat er gewelddadige pogingen tot bekeringen hebben plaatsgehad op de Kesui- en Teoreilanden, vierhonderd kilometer ten oos ten van de provinciehoofdstad Ambon, maar zei wel dat som mige christenen van geloof wa ren veranderd om aan moslim bendes te ontkomen. De 648 vluchtelingen van de twee eilanden werden dinsdag met een marineschip geëvacu- zoekt wegen om haar rechts-ex- tremistische landgenoot defini tief zijn zetel te ontnemen. Afgelopen najaar leek het par lement eindelijk verlost van Le Pen. Fontaine gaf gehoor aan een uitspraak van de Franse rechter om de FN-leider zijn mandaat te ontnemen. De Fran se justitie had Le Pen immers veroordeeld wegens mishande ling van een socialistische poli tica in 19 9 7En wie in Frankrijk een strafblad heeft, mag geen politieke functies vervullen. Le Pen stapte naar het Hof van Justitie. Vorige week verwees het Hof het besluit van Fontaine naar de prullenbak. GPD eerd naar het nabijgelegen ei land Tual, waar zij zonder kle ding en medicijnen verblijven. Bohm zei dat de gedwongen be keringen het werk waren van de lokale afdeling van de Laskar Jihad (Heilige Oorlogseenheid), een paramilitaire moslimgroep van zo'n drieduizend man uit Java. Sinds de komst van die groep, vorig jaar april, is het ge weld toegenomen en lokale be stuurders beschuldigen Laskar Jihad van vele misdaden. Gisteren ontkende Laskar-lei- der Jafar Umar Thalib iets met de bekeringen van doen te heb ben. „De zaak wordt door de christenen opgeblazen om aan dacht van de Verenigde Naties te krijgen", aldus Thalib, die eerder beloofde de eilanden te zuiveren van christenen en steun betuigde aan het adres van ex-dictator Soeharto. De gedwongen bekeringen vor men een nieuw hoofdstuk in het geweld dat twee jaar geleden op de Molukken losbrak. Inmid dels zijn op de eilanden, waar ongeveer even veel moslims als christenen wonen, zo'n vijfdui zend mensen omgekomen. President Wahid, een moslim geestelijke die zich altijd heeft ingezet voor religieuze toleran tie, heeft een uitgebreide poli tie- en legermacht naar de ei landen gestuurd om het geweld in te dammen, maar die heeft nog niet veel succes gehad. Gisteren doodden moslims bij de haven van Ambon een chris ten, zo meldde de politie. AP SYDNEY - De Australische stad Sydney is gisteren geteisterd door de hevigste neerslag in twee jaar. Hulpdiensten kregen elfduizend meldingen binnen, het verkeer zat muurvast en hele huizenblokken moeten worden geëvacueerd. In sommige delen van de stad viel meer dan negen tien centimeter regen. ANP Mits aangeschaft vóór 1 maart 2001U rijdt al Vectra vanaf ƒ43.995,- (ind. BTW/BPM, excl. aflevcringskostcn en verwijderingsbijdrage). Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. SANTIAGO - De Chileense oud-dictator Pinochet is giste ren onder huisarrest geplaatst. Onderzoeksrechter Guzman liet hem officieel op de hoogte stellen van de aanklacht wegens moord en ontvoering tijdens zijn militaire dictatuur in de ja ren zeventig en tachtig. Aanhangers van de generaal jscholden op de beambte van jus titie die het bericht bij de villa van Pinochet kwam afleveren. ;De boodschapper stond onder politiebescherming. EFE/DPA (Advertentie) De weg kwijt? Kom dan eens langs bij de Opel dealer, want bij aanschaf van een nieuwe Opel Vectra krijgt u een VDO/Dayton-navigatiesysteem inclusief radio/cd-speler t.w.v. 3950,- voor slechts ƒ499,-* Met de Opel Vectra altijd op de goede weg. ■©- doJrMarc Peeperkorn BfcUÖSEL - De Europese Com missie weigert het landbouw budget te verhogen om de kos- t<n van de BSE-crisis op te vingen. Bij nieuwe miljarden- tegeuvallers wordt gekort op bestaande subsidies voor de boeren, zo heeft Eurocommissa ris Schreyer (Begroting) giste ren laten weten. Zij steunt haar landbouwcolle- ga Fischler voluit om de rund veestapel in te krimpen. De huidige noodoplossing om massaal gezonde runderen te verbranden, noemt Schreyer 'triest maar noodzakelijk'. De consumptie van rundvlees is af- gdepen drie maanden immers mei 27 procent gedaald in de EU Om in de toekomst het ver nietigen van volwassen dieren tevoorkomen, wil de Commissie ds veestapel verkleinen. Schreyer sluit invoering van de 'ÏÏerodes-premie' - een premie on kalfjes direct na de geboorte ti doden - niet uit. „Het is zin loos ze eerst vet te mesten en dan te verbranden", aldus Schreyer. Het eerste pakket maatregelen om de gevolgen van de gekke- koeienziekte op te vangen, stuit niet op financiële problemen. De uitgaven (twee miljard gul den) voor het verbranden van twee miljoen runderen, de ver plichte BSE-tests voor slacht rijpe runderen en de beperkte opkoop en opslag van vlees, worden betaald uit het over schot van vorig jaar. De ver wachting is dat de Europese mi nisters van Financiën hiermee over twee weken akkoord gaan. Speelruimte „Maar daarmee is alle financië le speelruimte verdwenen", stelt Schreyer. De Eurocommis saris acht het uiterst onwaar schijnlijk dat de lidstaten extra geld beschikbaar stellen, omdat de landbouwuitgaven toch al meer zijn gestegen dan de rest van het EU-budget. Nieuwe te genvallers treffen dan onver mijdelijk de boeren zelf. Fisch ler houdt al rekening met ruim zeven miljard gulden meeruit gaven voor de opslag van vlees in de komende jaren. Het verkleinen van de veestapel ligt voor de hand, meent Schreyer. Ook andere agrari sche sectoren zijn evenwel niet gevrijwaard van kortingen. Di plomaten wijzen erop dat ruw weg de helft van het jaarlijkse landbouwbudget (honderd mil jard) bestemd is voor de akker bouw. „De begrotingsdiscipline zal strikt worden nageleefd", waarschuwt Schreyer. Brussel se diplomaten menen dat de Commissie alvast extra druk op de ketel zet om volgend jaar het EU-landbouwbeleid ingrijpend te veranderen. Duitsland Duitsland maakte gisteren be kend dat het in verband met de BSE-crisis 400.000 runderen gaat vernietigen. Het land geeft daarmee gevolg aan een EU-be- sluit, dat twee miljoen runderen die ouder zijn dan dertig maan den moeten worden geslacht. In de oostelijke Duitse deelstaat Brandenburg is ondertussen een nieuw geval van BSE ontdekt. Ook in Spanje zijn drie nieuwe gevallen van BSE ontdekt. De zieke dieren werden aangetrof fen op boederijen in de regio Ga- licië in het noordwesten van het land. GPD/DPA/AP door Hans Geleijnse ROME - Heel Italië kijkt er naar uit: de vechtpartij in het van avond uit te zenden 'politieke discussieprogramma' Porta a Porta. Minister Katia Bellillo van Emancipatiezaken en Ales- sandra, kleindochter van dicta tor Benito Mussolini, zorgen voor volkstoneel waar soap schrijvers hun vingers bij af zouden likken. De dames gaan, letterlijk, op de vuist. Tot groot genoegen van de Italiaanse macho's, want de aanleiding voor de confrontatie is het vrouwonvriendelijk ge drag van Italiaanse mannen. Onlangs sprak het hoogste rechtscollege, het Hof van Cas satie, een ambtenaar vrij die de gewoonte had een werkneem ster een tik op de billen te geven. Het vonnis trok internationale aandacht en zowel Bellillo als Mussolini was er woedend over. Tijdens de (vooraf opgenomen) uitzending van Porta a Porta was van een eensgezind vrou wengevecht tegen mannelijk chauvinisme echter geen spra ke. Verzachtende omstandig heid voor beide dames was dat het de zeer mannelijke kunst historicus Vittorio Sgarbi was die de zaak deed ontploffen. Na een uitbarsting van Mussoli ni over seksistische rechters en seksistische mannen in het alge meen zei Sgarbi: „Maar me vrouw Mussolini, mag ik u er aan herinneren dat uw opa een gran scopatore (grote vreemd- gaander) was." Bij Alessandra sloegen de stop pen meteen door, Bellillo wilde haar te hulp schieten, maar kreeg van de totaal uit het lood geslagen blondine de wind van voren, „Houd je er buiten, com muniste, hoe ben je eigenlijk mi nister geworden", was een van haar uitvallen naar Bellillo. De minister accepteerde dit ui teraard niet en vroeg presenta tor Bruno Vespa om Mussolini tot de orde te roepen. Dat bleek olie op het vuur. Er volgden nieuwe beledigingen, waarop de minister zei: „Och, je bent een Mussolini, je kunt beter je mond houden." Mussolini, inmiddels in totale razernij: „Sodemieter op naar Cuba, communiste." Bellillo, lid van de voormalige communistische partij, had het niet meer en gooide het batterij- blok van haar microfoon naar Alessandra. Die probeerde op haar beurt Katia te raken waar het maar kon. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5