Bouw van sporthal kan beginnen PZC PZC Oranje Boven, leve de koningin Vlees van illegale kippenslachterij in beslag genomen Richtlijnen voor behoud markante landschapselementen en gebouwen De Dijk naar Rock Around the Bridge 17 Rechter wijst bezwaren omwonenden in Kloosterzande af Betekoppen vergaderen Van Dijke leidt ChristenUnie Veel vraag naar grote gft-container Standpunt herindeling komt later Schrikhek tegen doorrijders Dealers veroordeeld tot celstraf Inschrijvingen Sasse optocht Tentoonstelling over eenden Internet-les Show donderdag 1 februari 2001 door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - De amb tenaren van Hontenisse kregen woensdag gebak bij de koffie. De Middelburgse bestuursrech ter T. Damsteegt gaf het groene licht voor de bouw van een sport- annex evenementenhal aan de Emmastraat in Klooster zande. De rechter wees het ver zoek van omwonenden om een voorlopige voorziening af. Burgemeester A. Vogelaar had al een goed gevoel na de rechts zitting dinsdag. „We hadden als gemeente ons huiswerk goed gedaan. Er zijn nieuwe onderzoeksrapporten over de locatie, het parkeren, welstand, de schaduwwerking en de verkeerssituatie versche nen. Naar aanleiding daarvan zijn extra parkeerplaatsen voorzien, wordt een groensingel aangeplant en zijn de kleuren van de hal aangepast. De rech ter kon zich er dus van overtui gen dat wij een afgewogen be sluit hebben genomen. Maar het blijft natuurlijk spannend, je kunt de huid van de beer ten slotte niet verkopen voor hij is geschoten." Subsidie Vogelaar verwacht dat de bouw van de hal volgende week kan beginnen. De burgemeester hoopt dat de sporthal in vijf maanden tijd gebouwfl kan worden. Als het nieuwe verenigingscen trum van Kloosterzande voor 1 SAS VAN GENT - Carnavals stichting Dc Betekoppen houdt op vrijdag 9 februari in de aan loop van het komende carnaval een voorbeschouwingsvergade ring in café Reseda in Sas van Gent. Daarin zal onder meer de nieu we locatie voor de prijsuitrei king de optocht op zondag 2 5 fe bruari en de kinderoptocht van dinsdag 27 februari besproken worden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. juli van dit jaar de deuren opent, kan Hontenisse recht doen gel den op een kwart miljoen gul den aan Europese subsidie. „We gaan er vooralsnog vanuit dat de termijn haalbaar blijft. Mocht de bijdrage door onvoor ziene omstandigheden alsnog wegvallen, dan zullen we terug moeten naar de raad." Dat de bouw van de evenemen tenhal fors duurder wordt dan eerder berekend, staat intussen vast. Wethouder A. Roctus re kent op een bedrag van 3,5 tot vier ton door hogere materiaal- en loonkosten en een hoger BTW-tarief, zei hij gisteren tij dens de raadsvergadering. Meerkosten Die tegenvaller kan geheel wor den opgevangen door hogere rente-opbrengsten van het spaargeld van de gemeente, een bedrag aan gespaarde subsidies en gereserveerde exploitatiete korten van de afgelopen jaren. Hontenisse heeft 405.000 gul den in kas om het bedrag aan meerkosten te betalen, meldde Roctus. De meerderheid van de raad spoorde het college daar om aan zo snel mogelijk met de bouw te beginnen. Burgemeester Vogelaar is dol blij dat de bouw van de hal na jaren bakkeleien doorgang vindt, omdat het gebouw de 'leefbaarheid' opkrikt en Kloos terzande als woongemeente op de kaart houdt. „Het zou toch zonde zijn als jonge gezinnen hier over enige jaren wegtrek ken omdat er in het dorp niets te doen is." De omwonenden die van de rechter nul op het rekest kregen zijn 'teleurgesteld'. De motive ring van het vonnis komt vol gende week pas en daarna kun nen ze pas beoordelen of het zin heeft om nogmaals naar de rechter te stappen. De hoop op het alsnog stoppen van de bouw is echter miniem. Woordvoer ster I. van den Hoff van de be zwaarmakers hoopt dat de gemeente 'in elk geval heeft ge leerd dat ze beter naar haar in woners moet luisteren'. Ze vreest dat Hontenisse een Pyr- rhusoverwinning heeft geboekt. „Die hal gaat de gemeenschap nog veel geld kosten door ex ploitatieverliezen. Ook in Graauw werd ter ere van de jarige een lampionnenoptocht gehouden. foto Charles Strijd door Edy de Witte GRAAUW - De 63e verjaardag van konin gin Beatrix werd woensdag nou niet be paald met veel vertoon gevierd. Naast de wapperende driekleur aan de vlaggestok- ken van onder meer openbare gebouwen en gemeentehuizen hadden maar weinig burgers de nationale vlag in top gehesen. De activiteiten bleven beperkt tot enkele lampionnenoptochten. Traditiegetrouw vinden de festiviteiten voor de vorstin op Koninginnedag (30 april) plaats. Verschillende Oranjevereni gingen en feestcomités lieten de verjaar dag van de koningin desondanks niet ge ruisloos voorbijgaan. In Graauw, Axel, Hoek en Sluiskil werd 's avonds een lam pionnenoptocht met muziek gehouden. „In Axel houden we deze traditie al jaren in ere", zegt R. van Dijk van het organise rende Oranjecomité. „In het verleden trok deze optocht op 30 april door Axel. Maar dan is het pas laat donker. En op den duur wordt het voor de kinderen te laat. Van daar deze ommezwaai naar de officiële verjaardagsdatum." De ruim honderd deelnemers aan de licht- stoet vertrokken vanaf de markt onder muzikale begeleiding van de showbands Jong Axel en Hosanna. Bij terugkomst stond in Cambrinus de warme chocolade melk klaar. In Graauw hield het feestco mité de Oranjeviering voor de tweede keer op deze dag. Voorheen werd op 30 april feest gevierd. De ruim zestig kinderen kregen bij café Van Grol een lampion uit gereikt en fanfare Nooit Gedacht zorgde voor muziek. De rondgang eindigde bij de schuur* van de familie Steijaert. De kinderen lieten zich hier de warme chocolademelk en ca ke na de koude tocht goed smaken. De harmonie ENZK hield in Hoek de Oranje stemming erinDe deelnemers vertrokken vanaf het Kerkplein eindigde bij het kerk centrum. Ook in Sluiskil maakte de jeugd met lam pionnen en muziek de bevolking attent op de verjaardag van de Koningin. MIDDELBURG - Leen van Dijke uit Middelburg wordt de fractievoorzitter van de ChristenUnie in de Tweede Kamer. Hij maakte dat gisteravond bekend in Middelburg, waar de lokale afdeling van de ChristenUnie werd opgericht. Van Dij ke is nu fractievoorzitter van de RPF. Zijn collega G. Schutte vervult die rol voor het GPV. Schutte zal vandaag echter be kendmaken dat hij na twintig jaar de politiek zal verlaten. Volgens Van Dijke zullen de fracties van RPF en GPV in het parlement zo spoedig mogelijk daadwerkelijk fuseren. Tot aan de volgende Kamerverkiezingen over anderhalf jaar zal hij de nieuwe fractie van ChristeUnie aanvoeren. Schutte zou gisteravond ook aanwezig zijn in Middelburg. Hij kreeg onderweg echter een ongeluk met zijn auto. Schutte zelf bleef ongedeerd, er was alleen blikschade. KLOOSTERZANDE - Meer dan duizend gezinnen in Honte nisse hebben om een grotere container voor groente-, fruit- en tuinafval gevraagd. Dat grote aantal heeft het college van B en W verrast. Het college beloofde enkele maanden terug dat iedereen die erom vroeg een grotere groencontainer kon krij gen dan het standaardexemplaar van 240 liter. Dat aanbod blijft staan, liet wethouder B. Pauwels woensdag tijdens de raadsvergadering weten. „De vraag naar grotere groencon- tainers was echter zo overweldigend dat de producent enige tijd nodig heeft om de bestelling te kunnen leveren. De aan vragers krijgen dus een grotere rolemmer, maar ze moeten nog even geduld oefenen." KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse nemen de tijd om een definitief standpunt over de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in te nemen. Een af vaardiging van GS liet het college maandag weten dat aan herindeling niet te ontkomen valt. Nadat GS eind februari een voorstel doen aan Provinciale Staten hebben" gemeenten drie maanden de tijd om reacties te laten horen. „Ik verwacht dat we als college tijdens de raadsvergadering van 9 mei een voorstel doen Over die eindconclusie kunnen we dan van ge dachten wisselen", deelde burgemeester A. Vogelaar de ge meenteraad woensdag mee. VOGELWAARDE - Automobilisten die op de N61 ter hoogte van Rapenburg in Vogelwaarde rijden, worden binnenkort gewaarschuwd dat de verkeerssituatie is gewijzigd. Rijkswa terstaat heeft beloofd de onlangs aangelegde rotonde aan te kondigen via waarschuwingsborden Daarnaast komen er rood-witte schrikhekken op de rotonde om verkeersdeelne mers te waarschuwen dat ze niet rechtdoor kunnen, verklaar de de Hontenisser burgemeester A. Vogelaar woensdag tij dens de raadsvergadering. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee dealers in harddrugs veroordeeld tot gevangenisstraf fen. Een 25-jarige inwoner van Vlissinger kreeg de zwaarste sanctie - 21 maanden gevangenisstraf - opgelegd. De Vlissin ger had in '99 en vorig jaar 15 maanden in heroïne en cocaïne gehandeld. Volgens de rechtbank leverde het dealen 24.375 gulden winst op. De drugswinst moet terugbetaald worden aan de Staat. Een 25-jarige man uit Vlissingen werd voor zijn aandeel in het dealen van 'bruin' en 'wit' bestraft met vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn rol was beperkter. door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - De Algeme ne Inspectie Dienst (AID) heeft de afgelopen dagen pluimvee slachterij 't Huis Ter Mee in Oostkapelle stilgelegd. Bij de pluimveehouder werd op illega le wijze pluimvee geslacht. De AID heeft 15.000 kilo vlees in beslag genomen. Het vlees is in middels vernietigd. Volgens de AID beschikte de ei genaar niet over de benodigde vergunningen voor het slachten van pluimvee. „Voor boerderij- verkoop of voor privégebruik is een vergunning niet nodig", zegt woordvoerder W. Brouwer van de AID. „Maar hier werd bedrijfsmatig geslacht. Het vlees werd zelfs verpakt en ver kocht aan supermarkten." De eigenaar, J. Dubbelaar, heeft anderhalf jaar geleden een ver gunning aangevraagd voor het slachten van pluimvee. Die is REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl toen afgewezen omdat er niet voldoende voorzieningen in het bedrijf aanwezig waren. Verder voldeed de slachterij niet aan de hygiënische eisen. Een slachterij hoort gladde vloeren, wanden en plafonds te hebben. Bij Ter Mee zaten volgens de AID scheuren in de vloer en za ten aan het plafond houten bal ken. De slachttafels waren bo vendien niet schoon. De actie van de AID is maandag begon nen en zal nog enkele dagen in beslag nemen. Het onderzoek duurt een aantal dagen, omdat de AID alle leveranciers en af nemers van het bedrijf in kaart wil brengen. Het vlees dat al in de winkels ligt, wordt niet te ruggehaald. SAS VAN GENT - De inschrij ving voor de grote carnavalsop tocht in Sas van Gent op zondag 25 februari vindt plaats op vrij dag 9 februari tussen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag 10 februa ri tussen 14.00 en 18.00 uur in café Reseda. Ook dweilbands kunnen zich dan in laten schrij ven voor het jaarlijkse festival op maandag 26 februari. HULST - Niet alle eendjes zwemmen in het water. In de bi bliotheek in Hulst staat een ge deelte van de verzameling van H. Vergouwen op het droge in de vitrinekast opgesteld. Vergou wen is al zo'n jaar of tien geob sedeerd door eenden. Het begon met het voeren van de eendjes in de vijver nabij zijn woning. Vervolgens ging hij eenden - die hij als symbool van trouw ziet - verzamelen. Exem plaren in allerlei materialen, van zilver, steen, glas en hout behoren inmiddels tot zijn col lectie. Kaartjes, borduurwerk jes en schilderijtjes met eenden erop vullen de verzameling aan. Pronkstukken zijn een zwart ebbenhouten beeld uit Afrika, een felgekleurd exemplaar uit Mexico en een kaart met houten eendjes uit Indonesië. De collec tie is de gehele maand februari tijdens de openingsuren van de leeszaal te bezichtigen. Beeldbepalende elementen als de oude kastanjebomen aan de Wandeldi een te rigoureuze snoeibeurt. lenburg moeten worden beschermd tegen, bijvoorbeeld, foto Peter Nicolai door Barend Pelgrim AARDENBURG - De Heem kundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen gaat richtlijnen op stellen voor het behoud van ka rakteristieke gebouwen en mar kante landschapselementen in de regio. Het gaat daarbij om zaken die geen beschermde sta tus genieten maar belangrijk zijn om te bewaren voor het na geslacht. Het bestuur van de Kring bespreekt de plannen in de eerstkomende bestuursver gadering. De vereniging van amateur-ge schiedkundigen in West- Zeeuws-Vlaanderen bestaat dit jaar veertig jaar. Met ruim ze venhonderd leden is de Kring echter uitgegroeid tot een insti tuut waarmee terdege rekening gehouden moet worden. Het komt geregeld voor dat leden en niet-leden via de Kring aan dacht vragen voor verpaupe rende panden of voor de slechte onderhoudsstaat van zaken in het landschap. Zo ontstond het idee de lijst op te stellen. Ook de dreiging met bijvoorbeeld sloop van in het oog sprmgende bouwsels of de afgifte van kap- vergunningen voor monumen tale bomen zorgen geregeld voor opschudding, hebben be stuurders van de Heemkundige Kring gemerkt. „Daardoor is de vraag gerezen wat wij kunnen doen voor het behoud van ka rakteristieke zaken", zegt se cretaris André Bauwens. De bestuurder voegt daaraan toe dat de vereniging nu niet di rect van plan is om te pas en te onpas de strijd aan te gaan met bestuurders, particulieren of overheidsinstanties die het voorzien hebben op het culture le erfgoed van de streek. „Het ligt niet in onze aard om ons af te gaan zetten of de publiciteit te gaan zoeken. Daarnaast: we hebben niet zoveel te vertellen, want we zijn ook maar gewoon een vereniging zonder enige zeggenschap. Bevoegdheden om dingen tegen te houden heb ben we niet." Moreel gezag Het morele gezag van de Heem kundige Kring kan echter wel bijdragen tot de bescherming van zaken die de moeite van het bewaren waard zijn, erkent Bauwens. „Wanneer we ergens op attent gemaakt worden of za ken zien kunnen we wel bij een gemeente vragen hoe zij de din gen zien of hoe ze er over den ken. En dat informeren kan zo wel op formele of informele basis, dus mondeling of met een brief Een rij fraaie, oude kastanjebo men aan de Wandeldreef in Aar denburg is volgens Bauwens een goed voorbeeld van het onzorg vuldig omgaan met monumen taal groen. De kastanjes hebben onlangs een dermate grondige snoeibeurt ondergaan dat hun uiterlijk grondig verminkt is. Ook zou de gemeente Sluis- Aardenburg van plan zijn om vijf van de bomen te laten rooien om een buurtbewoner te gerie ven. „Er moet beter nagedacht worden wat dat voor de omge ving betekent", aldus de secre taris. De manier waarop zo'n vijftien jaar geleden in Oost burg is omgesprongen met het Duitse bunkercomplex achter het KMW-gebouw aan de Bre- destraat is een ander voorbeeld. Ten behoeve van nieuwbouw diende het nog intacte hoofd kwartier van de Duitse bezet ters te wijken. „Nu krijgt men er oog voor, maar dat is twintig jaar te laat. Ik bedoel maar: mensen worden pas wakker als iets verdwenen door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - Het jaarlijkse popfestival Rock Around the Bridge in Sas van Gent heeft voor de tiende editie de Neder landstalige band De Dijk weten te contracteren. De organisatie hoopt hiermee een record aantal bezoekers naar de brug bij Sas te trekken. „Het is een wens die wij al vier jaar hadden: om met de tiende Rock Around the Bridge De Dijk binnen te halen", verklaart organisator Jan Vinke. „Dat is gelukt, gelukkig. De band is al acht of negen jaar niet in Zeeuws-Vlaanderen geweest, en we denken dat er veel belang stelling voor is." Het is al een aantal jaren de vas te formule van het Sasse popfes tival: een bekende band als hoofdact en publiekstrekker, een subact met een band die net op het punt staat landelijk door te breken en een stuk of vier Zeeuwse bands. Maar welke groepen het voorprogramma van De Dijk gaan verzorgen, is nog niet bekend. Voor de subact is Vinke in ge sprek met vier of vijf bands. „Het is nog te vroeg om namen te noemen." Daarnaast is hij nog druk op zoek naar kwalitatief sterke Zeeuwse bands. „Som mige melden zich spontaan bij ons aan, maar andere moet je zelf vinden. Het is overigens niet altijd zo dat degenen die zich opgeven op 23 juni daadwerke lijk op het podium komen te staan." De organisatie gaat er vanuit dat De Dijk circa 1500 betalen de bezoekers naar de brug zal trekken, zo'n 300 meer dan vo- PHILIPPINE - De bibliotheek in Philippine geeft op woensdag 7 en donderdag 8 maart intro ductieworkshops e-mail en In ternet. Inschrijving is mogelijk tot en met woensdag 28 februari bij de uitleenbalie. HULST - Het dienstencentrum De Lieve in Hulst staat zondag 11 februari in het teken van de activiteit Uit op zondagmiddag. De groep Musical Exchange brengt een wervelende show met muziek en zang uit een mu sical. De voor 55-plussers gratis toegankelijke bijeenkomst be gint om 14.30 uur. rig jaar. Ze wil echter de toe gangsprijs betaalbaar houden en niet veel meer entreegeld vragen dan vorig jaar. Bij een festivalticket van 25 gulden komt Rock Around the Bridge nog ruim zesduizend gulden te kort, ongeveer tien procent van de totale begroting. Daarom zal het festival zich de komende tijd inzetten voor extra sponsoring van het evenement. De commissie welzijn van de ge meente Sas van Gent bespreekt volgende week maandag 5 fe bruari om 19.00 uur alvast een voorstel om het huidige subsi diebedrag te verhogen van 750 naar 3200 gulden. Raad Hontenisse niet voor lager energietarief KLOOSTERZANDE - De tarieven van Delta Nuts bedrijven zijn de een na laagste van Nederland. Het energiebedrijf kan er niets aan doen dat het Rijk een ecotax instelt. En de gemeente Hontenisse ondergraaft haar eigen begroting als ze als aan deelhouder pleit voor af roming van de winsten, omdat ze een lagere divi denduitkering krijgi. Wethouder A. Roctus van financiën schetste woens dagavond snel waarom Hontenisse zich niet moet aansluiten bij een motie van de gemeente Hulst om 'superwinsten' van het energiebedrijf te laten te rugvloeien naar de ge bruikers. Deltan kan er zelf weinig aan doen dat de rijksoverheid heffin gen oplegt, die zij moet doorberekenen aan de af nemers. De ecotax is ten slotte bedoeld om het energiegebruik terug te brengen. Maar het heeft weinig zin om de winst af te romen, omdat de ge meente met een kleinere dividenduitkering de be lasting weer moet verho gen, doceerde Roctus. De meerderheid van de raad sloot zich bij de visie van de wethouder aan. Alleen oppositiepartij Progres sief Hontenisse vond dat de raad zich bij het initia tief van de buurgemeente moest aansluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45