Onderzoek riolen kost extra geld PZC Ovezandse strijdt tegen uitstoot Total SCHOON CARAVAN OCCASION STUNTDAGEN BIJ VERVAT Jantje Beion Bestuur Kapelle op historische snijtafel 0111-402000 Gemeente maakt inhaalslag s 18 Postzegelbeurs in Kapelle Samen sterk! Word donateur: giro 1247 Bent u ook zo lekker bereikbaar? van der hoek connecties EEF TEGEN REUMA. donderdag 1 februari 2001 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Uit de inventari satie in het kader van het Gemeentelijke Rioleringsplan is gebleken dat er 83.000 gulden extra nodig is voor aanvullend onderzoek. Het is niet ondenk baar dat de ook in de nabije toekomst nog meer geld moet worden uitgetrokken voor het verbeteren van de riolen. Tijdens de inventarisatie is ge bleken dat de oude beheerkaar- ten van de riooloverstorten in de gemeente Duiveland niet vol doende betrouwbaar zijn. Deze overstorten zijn in feite de nooduitlaten van het riool, die bij overbelasting door regenval het overtollige water kunnen lo zen. Omdat dit afvalwater terecht komt in het oppervlaktewater, is het van belang dat er zo min mogelijk vuil door de overstort gaat. Verhard Om te berekenen hoe deze vuile uitworp zoveel mogelijk be perkt kan worden, is een aantal gegevens van groot belang. Naast de oppervlakte en con structie van de overstort is het belangrijk om te weten hoeveel 'verhard oppervlak' er binnen een bepaald gebied is. Met dit oppervlak worden onder andere wegen en daken bedoeld, waar van het regenwater wordt afge voerd naar het riool. Hoe meer van dit soort 'verhard opper vlak' aanwezig is, des te inten siever wordt het riool belast. Berekening Imiddels is gebleken dat zowel de overstortgegevens van de voormalige gemeente Duive land als de berekening van het verhard oppervlak niet geheel meer overeenkomten met de werkelijke situatie. Voor het be nodigde extra onderzoek is 83.000 gulden nodig. Daarvan kunnen de overstorten opnieuw worden ingemeten, inclusief de stelsels van Serooskerke en Noordwelle. Ook zal het verhard oppervlak van Bruinisse aan de hand van digitale kaartgegevens van het kadaster worden herbere kend. Beleidsmedewerker P. van Tuil sluit niet uit dat de komende tijd nog meer onverwachte uitgaven gedaan zullen moeten worden in het kader van het GRP. ..Die kans is aanwezig. We zijn nu voor het eerst bezig structureel te bekij ken in welke staat de rio len verkeren, en dan kom je on verwachte zaken tegen. Deze inhaalslag is echter wel een be langrijke investering in de toe komst Onlangs werd duidelijk dat bij rioolinspecties in Brouwersha ven en Bruinisse dusdanige ern stige gebreken werden gecon stateerd dat daar voor bijna 50.000 gulden noodreparaties moesten worden uitgevoerd. Van Tuil verwacht voor de klei ne kernen verder geen onver wachte kostenposten meer. De reiniging en inspectie van het Zierikzeese rioolstelsel kan nog wel voor verrassingen zorgen. Van Tuil: ,,Daar hebben we nog te maken met veel onbekende stukken in het stelsel en stuit je op oude gewelven en bepaalde stukken die in zeer slechte staat verkeren." Het GRP kost de gemeente naar verwachting ruim 13 miljoen gulden. Als alle eilandelijke stelsels voor 1 januari 2005 zijn geïn specteerd en aangepakt, ver goedt het waterschap Zeeuwse Eilanden tien procent van de kosten. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - „Een gemeente die zijn bestuur op de snijtafel van de geschiedenis wil leggen, is bereid daarvan te leren en ver dient daarvoor lof." Gedepu teerde G. L. M. de Kok toonde zich woensdagmiddag ver heugd met het eerste exemplaar van het boek Van Broekstuk naar Witte Boord, 175 jaar be stuur van vier Bevelandse ge meenten Eversdijk, Kapelle- Biezelinge, Schore en Wemel- dinge 1795-1970. Het boek, geschreven door A. J. Barth en A. L. Kort, is een vervolg op een boek dat in 1995 uitkwam en waarin dezelfde schrijvers het Kapelse bestuur vanaf de gemeentelijke herin deling van 1970 behandelden. De Kok kreeg het eerste exem plaar omdat GS toezicht hou den op de gemeentelijke archie ven. Juist dat gemeentelijk archief is volgens de schrijvers een onuit puttelijke bron van informatie. Veel meer, volgens schrijver Kort, dan de opdracht van het gemeentebestuur omvatte. Dat wilde de historie van het be stuur gedrukt zien, maar Barth en Kort stuitten op feiten en ontwikkelingen die nog heel wat interessante boeken zouden kunnen vullen. Kort pleitte voor het optekenen daarvan. De geschiedenis van Zeeland is vol gens hem altijd vanuit het per spectief van de Lange Jan ge schreven en er ligt nog een heel onderzoeksterrein braak. Burgemeester De titel van het boek, Van Broekstuk naar Witte Boord, geeft al aan dat het onderwerp niet breder is dan de bestuurlij ke perikelen vanaf de Bataafse tijd. Het broekstuk was dat van de welgestelde boeren die een baantje als burgemeester erbij hadden. De witte boorden zaten om de weledele nekken van de mannen die het besturen als vak hadden gekozen en bij hun in treden feestelijk werden inge haald. Daarvan zijn leuke plaatjes afgedrukt. De vijftien hoofdstukken zijn vooral geschreven aan de hand van raadsnotulen. Daardoor lijkt het alsof het leven in Ka pelle zich vooral in de gemeen tehuizen afspeelde. Er kwamen wel relletjes voor, zoals een wet houder die aftrad omdat de Wil- helminaboom, om de kroning van de vorstin te vieren, voor zijn deur werd geplant, maar het lijken toch veel stormpjes in glaasjes water. De notulen van de diaconieën en de burgerlijke armbesturen, waaraan ook uitgebreid aan dacht is besteed, geven veel be tere kijkjes in het dagelijks le ven van de dorpelingen. Ook in de machtsverhoudingen, trou wens. De verschillende bestu ren zaten elkaar nogal eens in de haren of trachtten taken op el kaar af te schuiven. De beperking van de opdracht maakt het boek soms een tikkel tje saai, vooral omdat de dorpen om de beurt worden behandeld. Dat wordt dan weer goedge maakt door soms heel mooie foto's van bijvoorbeeld ver woeste dorpen tijdens de Twee de Wereldoorlog. Juist bij die periode hebben de schrijvers zich tot een raadsel achtige stijlbreuk laten verlei den. In een speciale paragraaf wordt per dorp een opsomming gegeven van wie er allemaal fout waren in de oorlog, met naam en toenaam en soms op wat onzekere gronden: proces verbalen van mensen die elkaar over en weer beschuldigen. Het verzet krijgt ook een paragraaf, maar veel verzetsdaden en na men hebben de onderzoekers niet kunnen vinden. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Het is een eenza me strijd maar volgens H. W. Matteuzzi-van Nunen uit Ovezande toch zeer de moeite waard. Deze week ging ze naar Den Haag om voor de Raad van State een concept-besluit van de provincie aan te vechten. „Met dat besluit wil de provin cie Total in het Sloegebied toe stemming geven om meer stik stof uit te stoten. Dat staat er natuurlijk niet op die manier in, maar na een grondige vertaling door de Wetenschapswinkel in Delft, zijn we daar achtergeko men. Wij, mijn man en ik, den ken dat er al genoeg stikstof in de lucht zit en dat Total zich be ter kan houden aan de regels die daarvoor overal gelden." Matteuzzi woont tussen Ovezande en Borssele in een mooie groene omgeving, maar vanuit haar huis kan ze het Sloegebied goed zien. Ze heeft bovendien last van luchtvervui ling. „Ik weet natuurlijk niet van wiens uitstoot ik last heb, er zijn zoveel fabrieken. Maar toen ik in een huis-aan-huis-blad las dat er een concept-besluit voor de uitstoot van Total ter inzage lag, ben ik eens gaan kijken." Formules Dat viel nog niet mee. Bij de ge meente Borsele hadden ze niet op belangstellenden gerekend. Het stuk was al opgeborgen. „Ze hebben het heel bereidwillig op gezocht, maar wat het te bete kenen had, was een raadsel: Eén grote aaneenschakeling van chemische formules, waaruit we alleen begrepen dat er meer mocht dan anders." Wat Matteuzzi het meest geg riefd heeft, was dat geen enkele milieuorganisatie belangstel ling had om het stuk te bekij ken „Ze hadden er geen trek in of ze snapten het zelf ook niet; ik weet het niet. We zijn toen, via een bureau voor rechtshulp in Dordrecht, bij de Wetenschaps winkel in Delft terecht geko men. Die vertaalden het stuk voor ons en daaruit bleek dat de provincie Total toestemming wil geven meer stiktof in de lucht te brengen dan volgens nationale en internationale re gels is toegestaan. In het stuk ontbraken ook onderzoeksre sultaten op grond waarvan de vergunning verstrekt zou moe ten worden. Dat onderzoek bleek niet gedaan." Bij de Raad van State kwam vooral het ontbreken van mi lieu-onderzoek aan de orde. De provincie is gehouden elke mi lieuvergunning aan het zoge naamde alara-principe te toet sen. De uitstoot moet as low as reasonably achievable zijn: alle in redelijkheid te bedenken middelen moeten worden aan gewend om de uitstoot zo laag mogelijk te houden. Matteuzzi: „De provincie heeft helemaal niet onderzocht wat het alara- niveau bij Total is. Nu weten we niet of de stikstofuitstoot met een investering in technische middelen niet juist beperkt zou kunnen worden." Matteuzzi vindt dat de provin cie te veel haast heeft om Total terwille te zijn. Ze vindt dat de provincie er niet is om gemak kelijke en goedkope voorwaar den te scheppen voor een grote industrie. „De provincie moet ervoor waken dat er niet teveel rommel in de lucht komt. En als er dan op goede gronden wordt besloten een vergumiing af te geven, moet de provincie dat op een heldere manier duidelijk maken aan de burgers die ze vertegenwoordigt. Tijdens de zitting van de Raad van State stelde Total zelf een voorloper te zijn, daar waar het gaat om het terugdringen van de stikstofuitstoot. Er wordt mo menteel geëxperimenteerd met technieken, die verder gaan dan waar ook ter wereld. Van de Raad van State wordt over zes weken een uitspraak op het beroepschrift verwacht. KAPELLE - Filatelistenvereni ging De Bevelanden houdt dins dag 27 februari een promotie bijeenkomst in de Vroone in Kapelle. Behalve een ruilbeurs en een tentoonstelling door de leden, is er een clubveiling die om 20.30 uur begint. De postzegelvereni ging De Bevelanden telt 350 le den. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De raadzaal in Kapelle rond 1950, een illustratie uit het boek Van Broekstuk naar Witte Boord. 1951 2001 Deze dag is door onze kinderen, kleinkinderen, familie en kennissen onvergetelijk gemaakt. Onze hartelijke dank daarvóór. Hopend dat we nog lang van elkaar mogen genieten. Gerard en Wil v.d. Giesen Bedroefd delen wij u mede dat. na een zorgzaam le ven voor ons allen, van ons is heengegaan mijn man, onze vader, schoonvader en opa JOZIAS MARINUS IOHANNES HEINSDIJK echtgenoot van Jo de Die in de leeftijd van 88 jaar. Cadzand: J. C. M. Heinsdijk-de Die Leiden: Meeuwis en Wil Vlissingen: Anna en Anton en kleinkinderen Cadzand. 28 januari 2001 4506 AG. Prinsenstraat 11 De begrafenis heeft in besloten kring plaatsgevon den op woensdag 51 januari 2001 te Cadzand. Bedroefd om het verlies, maar dankbaar voor alle liefde die zij ons gaf. geven wij u kennis dat, na een aantal moeilijke jaren, van ons is heengegaan onze geliefde moeder, schoonmoeder en oma CORNELIA FRANCINA MARIA BRAAL gehuwd geweest met Christoffel Cornells van Ast t 18 september 1960 Tholen, 15 maart 1905 t Zierikzee, 51 januari 2001 Onze dank gaat uit naar het personeel van Zorgcentrum "Arcus", locatie "Borrendamme", voor de liefdevolle verzorging van moeder. Voorburg: M. G. van Ast t I. A. van Ast-Troost Zierikzee: L. C. van Valen-van Ast L. van Valen t Kloetinge: van Ast G. E. M. van Ast-Glerum Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee. Zorgcentra "Arcus" locatie "Borrendamme" K 114 Correspondentieadres: Willemsplein 5. 4481 AV Kloetinge Geen toespraken De rouwdienst zal worden gehouden D. V. maandag 5 februari om 12.00 uur in de Recreatiezaal van "Borrendamme". Sclieldestraat 2 te Zierikzee, waarna aansluitend om 15.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Zie rikzee. Indien u deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt u verzocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ge noemde Recreatiezaal. 01-02-99 01-02-01 Judith We miss you every day Ma en Leo Martine en Wout Frans In memoriam - 1 februari 2001 is het 10 jaar geleden dat AROLD JOAN KRAAMER ons plotseling ontviel. We denken nog dagelijks aan onze "dolende ridder". Wim Maria Annette Peter Antoni Monique Schuddebeurs, 1 februari 2001. Het heeft ons goed gedaan zoveel medeleven en belang stelling te hebben ontvangen na het overlijden van onze iieve zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder ADRIANA VAN DE SLUIS-VAN DER WEKKEN Uw medeleven en uw gebed is ons tot steun geweest. Langs deze weg willen wij u onze hartelijke dank betui gen. Kinderen Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee, februari 2001. BEGRAFENISONDERNEMING Verzorging van uitvaarten over geheel Schouwen-Duiveland Blindeweg II - 4315 CG Dreischor Indien gewenst opbaring in ons eigen rouw centrum te Zierikzee Uitvaartleiders: Dhr. H. Schoonoord - Mevr. M. Schoonoord Enorm totaal aanbod van 249 caravans! - Inruilgarantie i Stallingadressen beschikbaar ttg MB "iSÉgg GRATIS proefweekend op een camping "MS in Nederland - GRATIS camping gids fV r GRATIS Vervat+Card Gr ook 53 nieuwe en verhuurde '00 caravans Inruil mogelijk (vouwwagens gevraagd) Kinderopvang Slodionweg 31, Rotterdam, lel.: 010-497 08 22 OOK VOUWWAGENS, TENTEN EN KAMPEERSUPERMARKT Help Jantje Beton projecten te reali seren die kinderen de kans geven zich op evenwichtige en speelse wijze te ontwikkelen. Tel. (030) 244 70 00 Niet? Maar wel heerlijk goedkoop een mobiele telefoon gekocht!? U kunt overal een GSM telefoon kopen, dat weet u. Een goed advies is echter vrijwel nergens te krijgen. Alleen de echte specialist houdt rekening met uw wensen en zoekt daarbij de juiste oplossing. Dat kan een PrePay toestel zijn, zonder vaste kosten of juist een aansluiting met abonnement. De echte vakman weet welk netwerk wel of juist niet werkt in de omgeving waar u uw bereikbaarheid juist veilig wilt stellen. Desnoods zetten wij uw aansluiting om naar een ander netwerk! Wij verkopen toestellen en aansluitingen al zolang dat mogelijk is, bijna 10 jaar! Niet alleen de toestellen maar ook alle accessoires, ook van de oudere modellen, iets waar u vaak naar moet zoeken. En niet te vergeten de service: als dealer van alle merken hebben wij de meest rechtstreekse kanalen om uw handy te repareren. Onze klanten, van scholier tot overheid, zijn goed bereikbaar! Kromme Reke 23, 4325 AL Renesse tel. 0111 462789, vnautomii'serii fax 0111 462395 e-mail: info@vanderhoek-connecties.nl Reumapatiënten kunnen veel dingen Omdat hun gewrichten «iet meerj Nationaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38