Snel soepele welstandsregels PZC Plan verkoop muziektent wekt woede Bruse CJV moet renovatie dak zelf bekostigen PZC Rijk strooit met geld voor monumenten 17 Uitbreiding camping inzet pittige discussie Meer duidelijkheid en grotere vrijheid bij dakkapellen en tuinhuisjes illegaal geslachte kippen vernietigd Verteller van streekverhalen Limonard overleden Van Dijke leidt ChristenUnie Standpunt herindeling komt later Dealers veroordeeld tot celstraf Rijontzegging donderdag 1 februari 2001 ZIERIKZEE - Kwaliteits verbetering pur sang vol gens de één. Teveel van het goede volgens de ander. Het uitbreidingsplan van camping De Wijde Bliek in Renesse was woensdag avond tijdens de vergade ring van de commissie grondgebiedszaken, ruimtelijke ordening en economische zaken inzet van een pittige discussie. Uiteindelijk ging de over grote meerderheid ak koord met het plan. Het uitbreidingsplan past binnen de Regiovisie Schouwen-West en daar is de gemeenteraad in 1998 mee akkoord gegaan. Desalniettemin sprak GroenLinks zich bij mon de van H. de Vries uit te gen dit specifieke plan. In haar visie is uitbreiding met twintig procent, zoals de Wijde Bliek dat in haar ondernemersplan vraagt, wel erg veel. Dat was tegen het zere been van een zichtbaar geïrriteerde wethouder C. W. Veerhoek, die De Vries populistische praat verweet. Om vervolgens een vurig betoog ten gun ste van de Wijde Bliek te houden. „Het wordt één van de beste, zo niet de beste camping op Schou wen." Waarop De Vries reageerde met: ,,Wie is hier nou populistisch be zig?" Overigens stond De Vries niet alleen in haar scepsis, al drukten de fracties D66 en SGP/GPV zich wat di plomatieker uit. D66'er J. van der Veer:.Ook mij be kruipt weieens het gevoel dat het met die campings een beetje te gek wordt." Veerhoek: „Dan had u in een eerder stadium nee moeten zeggen." D66 en SGP/GPV maakten er verder geen halszaak van. Dat deed alleen De Vries, die als zich als enige tegen het uitbreidingsplan uit sprak. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil nog dit jaar soepeler regels introdu ceren voor bouwsels als dakka pellen, schuurtjes en carports. Het streven van de 'welstands regels nieuwe stijl' is om dit soort bouwaanvragen binnen vier weken af te handelen. Dat zei wethouder C. W. Veer hoek (ruimtelijke ordening) woensdagavond tijdens de ver gadering van de commissie grondgebiedszaken, ruimtelij ke ordening en economische za ken. De versoepeling van de re gels heeft alles te maken met de - nog door de Tweede Kamer te behandelen - nieuwe Woning wet. Doel van die nieuwe wet is om duidelijkheid te verschaffen voor iedereen die iets bij of aan zijn huis wil veranderen. Op Schouwen, gaf Veerhoek toe, is duidelijkheid geen overbodige luxe. Goed omschreven ge meentelijk beleid op dat vlak is er nog niet. Dat geldt volgens F. B. van de Meiracker van de Stichting Dorp, Stad en Land - die aan de commissieleden uitleg gaf over de nieuwe regels - niet alleen voor de gemeente Schouwen- Duiveland. „De meeste ge meenten hebben geen echt wel- standsbeleid. Er zijn nauwelijks richtlijnen." Borrelpraat Een welstandscommissie be slist in een gemeente of iets wel of niet mag en dat levert stee vast gespreksstof op aan de bor reltafel. De welstandscommis sie krijgt met de nieuwe regels veel minder werk. Van de Meiracker verwacht dat een kwart van kleine aanpassingen vergunningsvrij wordt. Het gaat daarbij bijvoorbeeld over erf- of terreinafscheidingen, (schotel)antennes en zonnecol lectoren. Voor aanbouwtjes tot tien vierkante meter hoeft straks ook geen bouwvergun ning meer te worden aange vraagd. Voor de iets ingrijpen der aanpassingen is nog wel een vergunning nodig, maar die moeten dan wel een stuk sneller dan nu worden afgehandeld. Op termijn dient de gemeente vast te stellen hoe zij vindt dat een bepaalde straat, buurt of dorp emit moet zien en wat daar wel en niet mag. Ligt dat een maal vast, dan kan een bewoner van die buurt heel snel zien hoe groot de dakkapel of het tuin huisje mag worden. De gemeen te kan zelfs kiezen voor 'wel- standsvrije gebieden'. Een gemeente kan er bijvoor beeld voor kiezen soepel te zijn als het om bedrijven op bedrij venterreinen gaat en mag dan zelfs het oordeel van de wel standscommissie naast zich neerleggen, omdat zij bijvoor beeld werkgelegenheid in een bepaald geval belangrijker vindt dan de schoonheid van een bedrijfsgebouw. Welstandsvrij worden monumenten in ieder geval niet. Daar blijven strenge regels op van toepassing. Dat compleet ingekleurde plaatje van alle woongebieden op Schouwen-Duiveland laat nog wel even op zich wachten. Van de Meiracker. „Dat kost een paar jaar, maar het is ook een forse uitdaging voor gemeen ten." Op termijn gaat de gemeente vaststellen hoe zij vindt dat een straat, buurt of dorp eruit moet zien en wat daar wel en niet mag. foto Marijke Folkertsma 's-HEERENHOEK - In zijn woonplaats 's- Heerenhoek is woensdag streekverhalen- verteller Bertus Limonard overleden. Hij is 78 jaar geworden. Zijn verhalen waren altijd op gebaseerd op de geschiedenis van de Zak van Zuid-Beve land. Die muze ontwikkelde hij, nadat hij in 1992 door de gemeente Borsele was ge vraagd deel te nemen aan een vertellersfes tival in het Openluchtmuseum in Arnhem. Hij schreef een verhaal over het 's-Heeren- hoekse kerkje dat in Arnhem weer is opge bouwd. Om zijn verhaal vertellen koos Li monard bij voorkeur een markante plek in de Zak of het Poel-gebied. De tekens in het landschap vormden bouwstenen voor zijn verhalen, waardoor een mengeling ont stond van historische feiten en fictie. De le gende bij uitstek dus. Limonard was in zijn woonplaats ook zeer actief in de parochiekerk van de H. Willi- brordus. Hij zong in het herenkoor, schreef over de historie, zette zich in voor de orgel restauratie en deed allerhande klussenVer der was hij ook jarenlang betrokken bij het carnavalsfeest in 's-Heerenhoek. Limonard wordt zaterdag begraven in 's- Heerenhoek. Vrijdag is er vanaf 19 uur een avondwake in de katholieke kerk. OOSTKAPELLE - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft de afgelopen dagen pluimveeslachterij 't Huis Ter Mee in Oostkapelle stilgelegd. Bij depluimveehouder werd op illega le wijze pluimvee geslacht. De AID heeft 15000 kilo vlees ver nietigd. Volgens de AID beschikte de eigenaar niet over de be nodigde vergunningen voor het slachten van pluimvee. „Voor boerderijverkoop of voor pnvégebruik is een vergunning niet nodig", zegt woordvoerder W. Brouwer van de AID. „Maar hier werd bedrijfsmatig geslachtHet vlees werd zelfs verpakt en verkocht aan supermarkten." De eigenaar, J. Dubbelaar, heeft anderhalf jaar geleden een vergunning aangevraagd voor het slachten van pluimvee. Die is toen afgewezen omdat er niet voldoende voorzieningen in het bedrijf aanwezig wa ren. Verder voldeed de slachterij niet aan de hygiënische ei sen. Een slachterij hoort gladde vloeren, wanden en plafonds te hebben. Bij Ter Mee zaten volgens de AID scheuren in de vloer en zaten aan het plafond houten balken. De slachttafels wa ren bovendien niet schoon. De AID brengt de komende dagen alle leveranciers en afnemers van het bedrijf in kaart. Het vlees dat al in de winkels ligt, wordt niet teruggehaald. MIDDELBURG - Leen van Dijke uit Middelburg wordt de fractievoorzitter van de ChristenUnie in de Tweede Kamer. Hij maakte dat gisteravond bekend in Middelburg, waar de lokale afdeling van de ChristenUnie werd opgericht. Van Dij ke is nu fractievoorzitter van de RPF. Zijn collega G. Schutte vervult die rol voor het GPV. Schutte zal vandaag echter bekendmaken dat hij na twintig jaar de politiek zal verlaten. Volgens Van Dijke zullen de frac ties van RPF en GPV in het parlement zo spoedig mogelijk daadwerkelijk fuseren. Tot aan de volgende Kamerverkiezin gen over anderhalf jaar zal hij de nieuwe fractie van Christe- Unie aanvoeren. Schutte zou gisteravond ook aanwezig zijn in Middelburg. Hij kreeg onderweg echter een ongeluk met zijn auto. Schutte zelf bleef ongedeerd, er was alleen blikschade. KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse nemen de tijd om een definitief standpunt over de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in te nemen. Een af vaardiging van GS liet het college maandag weten dat aan herindeling niet te ontkomen valt. Nadat GS eind februari een voorstel doen aan Provinciale Staten hebben gemeenten drie maanden de tijd om reacties te laten horen. „Ik verwacht dat we als college tijdens de raadsvergadei-ing van 9 mei een voorstel doen. Over die eindconclusie kunnen we dan van ge dachten wisselen", deelde burgemeester A. Vogelaar de ge meenteraad woensdag mee. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee dealers in harddrugs veroordeeld tot gevangenisstraf fen. Een 25-jarige inwoner van Vlissmger kreeg de zwaarste sanctie - 21 maanden gevangenisstraf - opgelegd. De Vlissin- ger had in '99 en vorig jaar 15 maanden in heroïne en cocaïne gehandeld. Volgens de rechtbank leverde het dealen 24.375 gulden winst op. De drugswinst moet terugbetaald worden aan de Staat. Als hij deze Pluk-ze-vordering niet betaalt, moet de man, die een fors strafblad heeft, nog eens 120 dagen zitten. Een 25-jarige man uit Vlissingen werd voor zijn aandeel in het dealen van 'bruin' en 'wit' bestraft met vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn rol was beperk ter. door Ali Pankow BRUINISSE - Het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) in Bruinisse krijgt geen extra sub sidie van de gemeente voor een dringende renovatie van de da ken en het vernieuwen van ko zijnen in het eigen onderkomen aan de Molenstraat. De gemeen te vindt dat het eigen vermogen van het CJV groot genoeg is om dit groot onderhoud zelf te beta len. Penningmeester M. Muller van het Bruse CJV is teleurgesteld over de afwijzing. „Hierdoor demotiveert de gemeente wel de grote vrijwillige inzet binnen onze club", vindt ze. Muller laat weten dat veel leden zich keer op keer spontaan inzetten om geld bijeen te krijgen voor het CJV. Zo staan er tijdens de Bruse Visserij dagen drie dagen lang tientallen leden paraat voor de verkoop van mosselen en koffie REDACTIE NOORD-ZEELAND Grac'htweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G, van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl en frisdrank. De Visserijvereni ging betaalt het CJV daar een bijdrage voor. „Zo kunnen we een spaarpotje vormen, evenals met onze oliebollenactie. Dat is ook nodig als je als club een ei gen gebouw moet onderhou den", zegt Muller. Het CJV-bestuur wilde best een eigen bijdrage leveren aan het herstel van de daken en het ver nieuwen van de kozijnen, maar vond het wat ver gaan het hele spaarpotje daaraan te besteden. De hoop was gevestigd op een extra subsidie van de gemeente, zodat er ook nog wat financiële reserve overbleef voor de verde re toekomst. Nu de gemeente dit verzoek heeft afgewezen op grond van het eigen vermogen, stelt de penningmeester vast dat je als club dus net zo goed lui achterover kunt leunen omdat vrijwillige inzet op deze manier niet echt wordt gehonoreerd. Kazerne Het CJV Bruinisse krijgt sinds 1998 een vaste bijdrage van 4400 gulden van de gemeente. Voor die tijd werd de club ge subsidieerd op basis van per centages van bepaalde kosten, waaronder de huur van het voormalige onderkomen. Toen het CJV de vroegere brandweer kazerne aan de Molenstraat als eigen pand aantrok, vielen die huurkosten weg en werd beslo ten een vaste jaarlijkse bijdrage te verstrekken. Gezien de steeds hogere lasten, zoals telefoon en verzekeringen, komt het CJV niet meer toe met die 4400 gul den. Voorlopig voelt de gemeen te echter niet voor een structu rele verhoging van die vaste bij drage. De subsidiegrondslagen van de CJV's en jeugdsozen lo pen sterk uiteen en daar wil de gemeente te zijner tijd meer eenheid in brengen. Er moeten gelijke uitgangspunten gefor muleerd worden betreffende huur, eigen accommodatie, aantal activiteiten en nevenin komsten. De gemeente wil daar nog dit jaar mee beginnen zodat de resultaten in het welzijns- programma voor 2002 opgeno men kunnen worden. Het besluit van B en W staat op de lijst van ingekomen stukken voor de vergadering van de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden die dinsdag 6 februari vanaf 19.30 uuFverga- dert in het Zierikzeese gemeen tehuis. Het Rijk geeft 1,8 miljoen gulden voor herstel van de hervormde kerk in Tholen. foto Willem Mieras door Michelle Koek en Nadia Berkelder GOES - Staatssecretaris R. van der Ploeg (cultuur) geeft miljoenen rijksubsidies voor restauratie van de kademuren in Goes en de hervormde kerken in Kapelle en Tholen. Goes krijgt 3,2 miljoen gulden, voor de kerken vloeien respectievelijk 3,2 en 1,8 miljoen gulden naar Kapelle en Tholen. Voor het Badpaviljoen in Dom burg komt 1,8 miljoen beschikbaar en voor de Oranjemolen in Vlissingen één miljoen. Hulst kan rekenen op 2,7 miljoen voor restauratie van vestingwerken. Van der Ploeg maakte woensdagmiddag in Steenbergen de Kanjersubsidies voor restauratieprojecten in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg bekend. De provin cie Zeeland kreeg 13 miljoen gulden sub sidie voor zes projecten. Vijf Zeeuwse projecten kregen een afwij zing: de katholieke kerk in Axel, de Dok- brug in Middelburg, hervormde kerk in Terneuzen, Huize ter Boede in Veere en kasteel Westhove in Veere. Landelijk wer den 121 subsidieaanvragen ingediend, die bij elkaar 340 miljoen gulden vergen. Van der Ploeg heeft in totaal 200 miljoen gul den aan ruim zestig projecten verleend. „Fantastisch!", roept wethouder C. R. M. M. Linssen in een reactie op de toegewezen subsidie. Zijn gemeente Goes krijgt 3,2 miljoen gulden voor het op knappen van de Kleine-, Turf-, Bier- en Grote kade. Na een eerdere Kanjersubsi die voor de opknapbeurt van de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes, had hij niet vernacht zo snel weer een pot geld kon verwachten. „Deze subsidie zal de hoognodige opknapbeurt van de Goese kaden danig versnellen", zegt hij. „En dat is een hele opluchting gezien de deplora bele toestand van de kaden." Ook de Kapelse wethouder G. J. J. Burger is in een opperbeste stemming. Van der Ploeg zegde de gemeente samen met de kerkvoogdij van de Kapelse hervormde kerk 3,2 miljoen gulden toe. „De gemeen te heeft 2,4 miljoen gekregen om de toren van de kerk te restaureren. Die is hard aan een opknapbeurt toe. Vooral het metsel werk is er slecht aan toe, maar ook het houtwerk moet vervangen worden." De kerkvoogdij mag 800.000 gulden in haarzak stekenZij zal het geld vooral be steden aan het opknappen van de dakcon structie en het bestrijden van de bonte knaagkever. Zowel de gemeente als de kerkvoogdij beginnen nog dit najaar met de werkzaamheden. Nieuwe leien Ook in Tholen viert A. van Elsacker, voorzitter van de kerkvoogdij, een klein feestje. „Ik ben ontzettend blij. Tien jaar geleden hebben we het dak gedeeltelijk gerestaureerd. Nu zetten we het broodno dige werk voort. Naast het dak, dat deels nieuwe leien nodig heeft, worden nu ook de glas-in-loodramen en het muren aan de binnenzijde van de kerk aangepakt." Els acker wil dit najaar aanvangen met de werkzaamheden en verwacht dat dat ze ker moet lukken. De twee Walcherse winaars reageerden woensdag opgetogen op het nieuws. „Fijn, dat is hard nodig", zegt C. Dekker van projectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, eigenaar van het Badpavil joen. Hoewel de subsidie niet de totale restauratiekosten van ruim zes miljoen dekt, is de kanjersubsidie cruciaal in het voortbestaan van het Badpaviljoen. Dekker wijst erop dat de rest van het geld door de verkoop van suites bijeenge bracht moet worden. Als alle planologi sche procedures zijn doorlopen, kan de restauratie beginnen. Volgens Dekker duurt dat veel te lang. „Het kost allemaal veel tijd en tijd heeft het paviljoen niet." Oranjemolen „Hebben we hem echt gekregen7", vraagt C. Luteijn van de gemeente Vlissingen verbaasd. „We dachten dat we af zouden afvallen. Het Badpaviljoen spreekt toch meer aan.Voor de restauratie van de mo len is 2,5 miljoen gulden nodig. Rijkswa terstaat betaalt ruim vier ton voor de ver betering van de fundering. Nu het Rijk een miljoen bijdraagt, zijn de kosten van de gemeente beperkt tot één miljoen. pagina 2: commentaar door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om de enige mobie le muziektent die Schouwen- Duiveland rijk is te verkopen, is bijzonder slecht gevallen bij het Eilandelijk Contactorgaan Mu ziekverenigingen Schouwen- Duiveland. Die ziet het als een verdere afbraak van de culture le voorzieningen en heeft de Schouwse politieke fracties in een brief opgeroepen te ageren tegen het plan. De gemeente wil van de mobiele muziektent af. Het opzetten en afbreken van het gevaarte koste de gemeente ongeveer 750 gul den per keer terwijl aan de ge bruiker een huurprijs van 350 gulden in rekening wordt ge bracht. De gemeente draait ook op voor onderhoud en eventueel reparatie van de muziektent en daar is, zo staat in een ambtelijk advies aan B en W, eigenlijk geen geld voor. Hetgeen het col lege noopt tot een bijzonder za kelijke opstelling: „Het is geen taak van de gemeente om een muziektent te verhuren of uit te lenen." Dat is voorzitter Th. Raaijen van het Eilandelijk Contactor gaan Muziekverenigingen Schouwen-Duiveland toch iets te kort door de bocht. Hij stelt dat de gemeente moet zorgen voor goede voorzieningen voor de amateurmuziek, maar dat door het verkopen van de mu ziektent die voorzieningen juist verder worden afgebroken. Vooral in de zomermaanden worden op Schouwen-Duive land nogal wat openluchtcon certen gehouden en eigenlijk is de mobiele muziektent de enige voorziening die groot genoeg is om een orkest te kunnen hei-ber gen. De bestaande vaste muziekten ten in de Schouwse dorpen zijn volgens Raaijen vaak te klein. Als voorbeeld noemt hij de in 1999 nieuw gebouwde muziek tent in het centrum van Zierik- zee. „Daar kunnen maar zo'n 35 muzikanten op en als het har monieorkest van Kunst en Eer optreedt moet er plaats zijn voor 65 muzikanten. Dus wordt er in de stad maar mondjesmaat op getreden. Eigenlijk is de mobie le muziektent de enige waar muziekverenigingen mee uit de voeten kunnen. We kunnen he lemaal niet zonder." De eilandelij ke muziekvereni gingen hechten, stelt Raaijen, bijzonder aan mogelijkheden om in de openlucht op te treden omdat die optredens een be langrijk middel zijn om mensen kennis te laten maken met de harmonie-, fanfare-, en brass- bandmuziek. Valt die mogelijk heid weg dan wordt het, sombert Raaijen, voor muziek verenigingen steeds moeilijker om hun ledental op een verant woord peil te houden. „Met als eindresultaat het niet meer kun nen beschikken over muziek bij allerlei feestelijke, droevige en plechtige aangelegenheden." Het noemen van de vraagprijs van 35.000 gulden voor de mu ziektent doet Raaijen even stil vallen. „Weet je zeker dat daar geen nulletje teveel staat? Want dat is echt een lachertje. Voor dat geld krijgen ze die muziek tent nooit verkocht. Dat is vol gens mij ook voor een commer ciële verhuurder absoluut niet aantrekkelijk. Dat haal je er nooit uit. Dan draait het er straks op uit dat de gemeente de muziektent niet kan verkopen en vervolgens ergens op moet slaan. En dan heeft niemand er nog iets aan." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft woensdag een 50-jarige inwo ner van Goes veroordeeld tot negen maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk. De man werd bestraft voor dronken rijden en rijden tijdens een rijverbod. Behalve de rij ontzegging kreeg de man veer tig uur werkstraf en 1900 gul den boete opgelegd. De Goesenaar wüde op 17 sep tember vorig jaar in zijn woon plaats achteruit van een par keerplaats rijden, toen hij werd betrapt door de politie. „Ik had nog geen twee meter gereden, maar het is mijn eigen stomme schuld", bekende hij woensdag op de zitting. Uit de blaastest volgde een score van 665 micro gram, drie keer zoveel dan toe gestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37