Ovezandse vecht tegen uitstoot In de Schottes ken je iedereen Bestuurster dronk uit brugvrees Lewedorper 75 jaar lid van de vakbond win Provincie moet alles doen om emissie stikstof Total aan banden te leggen Hof tikt Middelburg op de vingers over Mortiere üttit door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik kon zich woensdag niet voorstellen dat een 46-jarige vrouw uit Goes tjokvol drank op over de Zeelandbrug was gereden. „Realiseert u zich wel dat deze score van 1265 micro gram zeer extreem is? Een nor maal mens gaat hieraan dood." De verdachte reageerde stoï cijns. „Ja, dat is zes keer de toe gestane hoeveelheid." De uitspraak was conform de eis: achttien maanden rij-ont- zegging en veertig uur werk straf. Het overmatige drankge bruik vroeg om enige uitleg. „Ik heb last van brugvrees. Ik durf niet alleen over de Zee landbrug te rijden. Daarom heb ik me een beetje moed in gedronken, want ik wil het liefst thuis in mijn bed slapen. Het is een dilemma, waarvoor ik sta", zei ze. De politierechter reageerde direct: ,,Ik hoor u 'een beetje' zeggen. U had die dag (2 november) onnoemelijk veel drank op. U reed op de Zeelandbrug over de midden- streep en u bent daardoor in botsing gekomen met een te genligger. Het is niet de eerste keer dat u dronken reed, want nog geen twee jaar geleden bent u hiervoor ook al veroor deeld. Heeft u er al eens over nagedacht om hulp te zoeken?" Hulp De verdachte was ervan over tuigd op haar eigen benen te kunnen staan. Officier van jus titie M. Kappeyne van de Cop- pello had er geen enkel begrip voor. „U bent zwaar verslaafd aan alcohol. Ik snap niet dat u geen hulp accepteert. Veel mensen zijn bij zo'n hoog alco holgehalte niet eens in staat om de sleutel in het contact te krij gen en in hun auto te stappen. Laat staan te gaan rijden. U bent totaal ongeschikt om aan het verkeer deel te nemen", stelde de officier. Hij vond dat er een langdurige rij-ontzegging moest volgen om het verkeer tegen haar ge drag in bescherming te nemen. De Goese meende dat de Zee landbrug voor haar een obses sie is. „Het is beter dat er ie mand anders rijdt. Daarom ga ik nu met openbaar vervoer." De Goese vrouw heeft maar weinig keus: sinds 2 november vorig jaar is haar rijbewijs in gevorderd en na gisteren wacht haar een langdurige rij-ont- zegging. donderdag 1 februari 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het zit niet goed met de aanleg van wegen, rioleringen en straatverlichting in de Mortiere in Middelburg. Volgens het gerechtshof in Den Haag had de gemeente het werk in het uitbreidingsplan aan de zuidkant van de stad openbaar moeten aanbesteden. In het uitbreidingsplan de Mor tiere komen woningen en be drijven. De ontwikkeling laat de gemeente over aan drie pro jectontwikkelaars: IBC Vast goed, Heijmans Vastgoed en- Amstelland. De grond, ongeveer 150 hectare, hebben de markt partijen van de gemeente ger kocht. Middelburg neemt later voor niets of voor een symbo lisch bedrag alle openbare voorzieningen over van het con sortium dat de drie projectont wikkelaars vormen. Het Haags gerechtshof bepaal de woensdag dat de aanleg van de infrastructuur en de inrich ting van de openbare ruimte niet in een overeenkomst met het consortium mag worden ge regeld. De gemeente moet het karwei openbaar aanbesteden. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Het is een eenza me strijd maar volgens H. W. Matteuzzi-van Nunen uit Ovezande toch zeer de moeite waard. Deze week ging ze naar Den Haag om voor de Raad van State een concept-besluit van de provincie aan te vechten. „Met dat besluit wil de provin cie Total in het Sloegebied toe stemming geven om meer stik stof uit te stoten. Dat staat er natuurlijk niet op die manier in, maar na een grondige vertaling door de Wetenschapswinkel in Delft, zijn we daar achter geko men. Wij, mijn man en ik, den ken dat er al genoeg stikstof in de lucht zit en dat Total zich maar beter kan houden aan de regels die daarvoor overal gel den." Matteuzzi woont tussen Ovezande en Borssele in een mooie groene omgeving, maar vanuit haar huis kan ze het Sloegebied goed zien. Ze heeft bovendien last van luchtvervui ling. „Ik weet natuurlijk niet van wiens uitstoot ik last heb, er zijn zoveel fabrieken. Maar toen ik in een huis-aan-huis-blad las dat er een concept-besluit voor de uitstoot van Total ter inzage lag, ben ik eens gaan kijken." Formules Dat viel nog niet mee. Bij de ge meente Borsele hadden ze niet op belangstellenden gerekend. Hetstukwasal opgeborgen. „Ze hebben het heel bereidwillig op gezocht, maar wat het te bete kenen had, was een raadsel: Eén lieu-onderzoek aan de orde. De provincie is gehouden elke mi lieuvergunning aan het zoge naamde aZara-principe te toet sen. De uitstoot moet as low as reaso nably achievable zijn: alle in re delijkheid te bedenken midde len moeten worden aangewend om de uitstoot zo laag mogelijk te houden. Matteuzzi: „De pro vincie heeft helemaal niet on derzocht wat het alara-niveau bij Total is. Nu weten we niet of de stikstofuitstoot met een in vestering in technische midde len niet juist beperkt zou kun nen worden." Haast Matteuzzi vindt dat de provin cie te veel haast heeft om Total terwille te zijn. Ze vindt dat de provincie er niet is om gemak kelijke en goedkope voorwaar den te scheppen voor een grote industrie. „De provincie moet ervoor waken dat er niet teveel rommel in de lucht komt. En als er dan op goede gronden wordt besloten een vergunning af te geven, moet de provincie dat op een heldere manier duidelijk maken aan de burgers die ze vertegenwoordigt. Tijdens de zitting van de Raad van State stelde Total zelf een voorloper te zijn, daar waar het gaat om het terugdringen van de stikstofuitstoot. Er wordt mo menteel geëxperimenteerd met technieken, die verder gaan dan waar ook ter wereld. Van de Raad van State wordt over zes weken een uitspraak op het beroepschrift verwacht. door Sjoerd van Dullemen LEWEDORP - De 96-jarige H. Ars uit Lewedorp heeft woensdag een speldje ontvan gen voor 75 jaar lidmaatschap van de vakbond FNV. Ars heeft altijd in de landbouw sector gewerkt. Afwisselend werk, vertelt hij. „Ik heb nog met de paarden gewerkt en met de schop en hark, later werden dat allemaal machines." Echt geprofiteerd van de FNV heeft Ars niet. „Ik heb nooit hulp no dig gehad van de bond. Vroeger trokken de boeren zich ook wei nig aan van de vakbonden. Ik ben gewoon lid geworden. Niet iedereen deed het, want het moest niet." De omstandighe den op het boerenbedrijf waren ook niet altijd optimaal, het was hard werken voor weinig geld. „Na de oorlog is alles beter ge worden. Toen kwamen er meer wetten zoals de AOW en de sala rissen gingen ook naar boven." Nog elke maand ontvangt de ju bilaris een informatiekrantje van de vakbond, dat hij nog al tijd leest. „Je moet natuurlijk wel een beetje op de hoogte blij ven van alle nieuwe ontwikke lingen." Ars is volgens de FNV de eerste in Zeeland die al 75 jaar lid is van de bond. Bij de uitreiking van de jubile umspeldjes in wijkgebouw De Spinne in Goes waren 31 jubila rissen aanwezig. Onder de aan wezigen was ook een lid dat zijn 60-jarig jubileum vierde en ze ven mensen die 50 jaar lid zijn van de bond. grote aaneenschakeling van chemische formules, waaruit we alleen begrepen dat er meer mocht dan anders." Wat Matteuzzi het meest geg riefd heeft, was dat geen enkele milieuorganisatie belangstel ling had om het stuk te bekijken „Ze hadden er geen trek in of ze snapten het zelf ook niet; ik weet het niet. We zijn toen, via een bureau voor rechtshulp in Dordrecht, bij de Wetenschaps winkel in Delft terecht geko men. Die vertaalden het stuk voor ons en daaruit bleek dat de provincie Total toestemming wil geven meer stiktof in de lucht te brengen dan volgens nationale en internationale re gels is toegestaan. In het stuk ontbraken ook onderzoeksre sultaten op grond waarvan de vergunning verstrekt zou moe ten worden. Dat onderzoek bleek niet gedaan." Bij de Raad van State kwam vooral het ontbreken van mi Van de provincie magTotal meer stikstof in de lucht brengen dan tot nu toe is toegestaan. foto Dirk-Jan Gjeltema foto Willem Mieras door Ingrid Huibers YERSEKE - De bewoners van de meer dan honderd jaar oude huisjes in de Schottes in Yerseke zijn trots op hun buurtje. Van sloop en nieuwbouw, waar de gemeente Reimerswaal een tijd je terug de mond van vol had, gruwen ze. „Laatst liep ik door zo'n nieuwbouwbuurt. Dat is toch niet gezellig." Arie van Velzen steekt woens dagmiddag op het achterplaats je van nummer 17 even de han den uit de mouwen. Samen met de schoonvader van de buur vrouw haalt hij een overbodig geworden kippenhok uit elkaar. Van Velzen is geboren en geto gen in het arbeidersbuurtje. „Mijn moeder woont hier aan het eind van de straat." Een paar jaar woonde hij in een nieuwbouwwijk, maar daar kon Van Velzen zijn draai niet vin den. „Daar vond ik het niks. In de Schottes ken je iedereen en h'elpen de mensen elkaar. Toen er dan ook in de Nieuwe Kerk straat een huis vrij kwamben ik meteen vertrokken De gemeente Reimerswaal wil de oorspronkelijk alle tachtig woninkjes in het wijkje slopen en er nieuwe huizen voor terug zetten. Een dergelijke operatie is echter te duur. Daarom werd recent besloten alleen de in heel slechte staat verkerende huizen op te kopen en de openvallende plekken in te richten als par keerplaats of speelplek. Er wordt alleen gekocht, wan neer bewoners van een huis op de 'zwarte lijst' zelf aangeven weg te willen. Inmiddels is ste debouwkundig adviesbureau RBOI uit Middelburg ingescha keld om ervoor te zorgen dat on danks leegstand en sloop, de structuur van de buurt behou den blijft. „Slopen geeft me een heel dub bel gevoel", zegt Colinda Goet- heer (grote gouden oorringen, fraai getatoueerd hart op de bo venarm). „Er staan pandjes tus sen waarvan je denkt 'wat doen we er nog mee', maar aan de an dere kant is de Schottes een heel typerend stukje oud-Yerseke." Hoewel ze nog altijd met plezier in de Spruitstraat woont, is de saamhorigheid volgens Goet- heer de laatste jaren wel ver minderd. „Vroeger zette 's zo mers iedereen de stoelen voor de deur en speelden de kinderen op straat. Dat is met de komst van nieuwe bewoners heel erg ver anderd. Veel jonge stellen wer ken tegenwoordig allebei. Die zijn de hele dag weg." Het arbeidersbuurtje rondom de Schotte werd rond 1900 ge bouwd. Vier smalle straatjes met kleine, uit rode bakstenen opgetrokken huisjes. De panden zijn in heel wisselende conditie. Huizen met afgebladderde, troosteloze kozijnen en tuinen vol kapotte matrassen en oud ijzer worden afgewisseld door verzorgde woninkjes met fris opgeschilderde luiken en glim mend gepoetste koperen deur knoppen. Opgeknapt Rita Go vers, moeder van An- nick (11), Bianca (8) en Jens (2), heeft haar woning aan de Nieu we Kerkstraat net helemaal opgeknapt. „Er is centrale ver warming aangelegd, de ramen hebben dubbel glas en boven hebben we allemaal nieuwe ka mers gemaakt." De toestand van de wijk, valt volgens Govers hard mee. „Zo'n slechte buurt is het niet. Ja, er staan misschien een paar verkrotte woningen, die mogen ze afbreken, maar de rest mag wat mij betreft blijven staan", zegt ze. „Laatst liep ik door een nieuwbouwbuurt. Dat is toch niet gezellig Dat kan Wendy Rijn ('Ik woon al mijn hele leven, dat is vijftien jaar, in deze buurt') beamen. „Je komt mekaar hier snel tegen. Niemand hoeft zich af te vragen wie er op Schotte 5 woont, want dat weet iedereen." Ook Ine van Oers voelt zich er als een vis in het water. Hoewel haar woning aan de Sandeestraat op de no minatie staat om gesloopt te worden, is ze voorlopig niet van plan te vertrekken. „Ik heb rug klachten en lig veel op bed en dan is het hartstikke gezellig dat er hier zoveel mensen langslopen en zwaaien." Bedroefd om het verlies, maar dankbaar voor alle liefde die zij ons gaf. geven wij u kennis dal. na een aantal moeilijke jaren, van ons is heengegaan onze geliefde moeder, schoonmoeder en oma CORNELIA FRANCINA MARIA BRAAL gehuwd geweest met Christoffel Cornelis van Ast t 18 september I960 Tholen, 13 maart 1905 t Zierikzee, 31 januari 2001 Onze dank gaal uil naar hel personeel van Zorgcentrum "Arcus". locatie "Borrendamme" voor de liefdevolle verzorging van moeder. Voorburg: M. G. van Ast t A. van Ast-Troost Zierikzee: L. C. van Valen-van Ast L. van Valen t Kloetinge: i. van Ast G. E. M. van Ast-Glerum Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee. Zorgcentra "Arcus" locatie "Borrendamme" K 114 Corresponden t iead res Willemsplein 3, 4481 AV Kloetinge Geen toespraken De rouwdienst zal worden gehouden D.V. maandag 5 februari om 12.00 uur in de Recreatiezaal van "Borrendamme". Scheldestraat 2 te Zierikzee. waarna aansluitend om 15.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Zie rikzee. Indien u deze plechtigheid wenst bij te wonen wordt iverzocht tijdig aanwezig te zijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ge noemde Recreatiezaal. Gemeente Noord-Beveland OPENBARE BEKENDMAKING Onherroepelijkheid bestemmingsplan "landelijk gebied". Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord- Beveland geven, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de Wet op Ruimtelijke Ordening, kennis van het vol gende Het besluit van het college van gedeputeerde staten van Zeeland d.d. 26 januari 1999, nr 990826/12, dir. RMW., waarbij het op 25 juni 1998 door de gemeenteraad van Noord-Beveland gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Landelijk gebied" gedeeltelijk is goedgekeurd en daarmee ook het genoemde bestemmingsplan, zijn onherroepelijk geworden. Een ter zake ingesteld beroep is namelijk onge grond verklaard. Voornoemd bestemmingsplan voorziet in een juridische vertaling van het voor landelijk gebied van Noord-Beveland voorgestane ruimtelijke beleid. Beleid dat zoveel mogelijk is afgestemd op ontwikkelingen in het grondgebruik, in rijks- en provinciaal beleid en in de maatschappelijke opi nie met betrekking tot het grondgebruik. Het bestemmingsplan "Landelijk Gebied" ligt, met ingang van vrijdag 2 februari 2001voor ieder ter gemeentesecre tarie (afdeling Grondgebied, kamer 1.16), Voorstraat 31 te Wissenkerke, ter inzage. Wissenkerke, 1 februari 2001 Burgemeester en wethouders van Noord-Beveland. de 1. secretaris. J. Quist de burgemeester. M.L. Everaerts Bedroefd delen wij u mede dat. na een zorgzaam le ven voor ons allen, van ons is heengegaan mijn man. onze vader, schoonvader en opa JOZIAS MARINUS JOHANNES HEINSDIJK echtgenoot van Jo de Die in de leeftijd van 88 jaar. Cadzand: C. M. Heinsdijk-de Die Leiden: Meeuwis en Wil Vlissingen: Anna en Anton en kleinkinderen Cadzand, 28 januari 2001 4506 AG. Prinsenstraat 11 De begrafenis heeft in besloten kring plaatsgevon den op woensdag 31 januari 2001 te Cadzand. 1951 2001 Deze dag is door onze kinderen, kleinkinderen, familie en kennissen onvergetelijk gemaakt. Onze hartelijke dank daarvoor. Hopend dat we nog lang van elkaar mogen genieten. Gerard en Wil v.d. Giesen Gemeente Noord-Beveland GOEDKEURING BESTEMMINGSPLAN "ZOMERHL1ZENTERRE1N MARINUSYVERF" Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord- Beveland maken ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 28 lid 6 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 16 januari 2001. nummer 010221/564/33 dir. RMW, hebben goedgekeurd hel bestemmingsplan "Zomerhuizenterrein Marinuswerf'. Dit bestemmingsplan vooiziet in een actuele planologi sche regeling voor zomerhuizenterrein "Marinuswerf" te Kamperland. Ook enkele percelen aan de Jupiterlaan maken deel uit van het plan. Het besluit van Gedeputeerde Staten, alsmede het genoemde bestemmingsplan, liggen met ingang van 2 februari 2001 gedurende zes weken voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie (afdeling Grondgebied, kamer 1.17). Voorstraat 31 te Wissenkerke. Gedurende bovenvermelde termijn kan tegen het besluit van Gedeputeerde Stalen beroep worden ingesteld bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA "s-Gravenhage. Beroep kan wor den ingesteld door belanghebbenden die kunnen aantonen redelijkerwijze niet in staat te zijn geweest hun bedenkin gen ten aanzien van het bestemmingsplan bij Gedeputeerde Staten kenbaar te maken. Indien beroep is ingesteld kan binnen bovenvermelde ter mijn van zes weken tevens een verzoek om voorlopige voorziening bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State worden inge diend. Ingevolge artikel 28 lid 7 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening treedt het besluit van Gedeputeerde Staten inza ke goedkeuring in werking daags na afloop van de hier boven genoemde beroepstermijn, tenzij binnen deze ter mijn is verzocht om voorlopige voorziening. In dat geval treedt het besluit tot goedkeuring pas in werking als op het verzoek om voorlopige voorziening is beslist. Wissenkerke. 1 februari 2001 Burgemeester en wethouders van Noord-Beveland. De burgemeester. M.L. Everaers De li secretaris, J. Quist 01-02-99 01-02-01 Judith We miss you every day Ma en Leo Martine en Wout Frans Het heeft ons goed gedaan zoveel medeleven en belang stelling te hebben ontvangen na het overlijden van onze ïieve zorgzame moeder, oma en overgrootmoeder ADRIANA VAN DE SLUIS-VAN DER WEKKEN Uw medeleven en uw gebed is ons tot steun geweest. Langs deze weg willen wij u onze hartelijke dank betui gen. Kinderen Klein- en achterkleinkinderen Zierikzee, februari 2001. Gemeente Noord-Beveland OPENBARE BEKENDMAKING Gewijzigd vastgesteld bestemmingsplan "Bedrijventerrein Cruijckelcreke" Burgemeester en wethouders van de gemeente Noord- Beveland geven, ingevolge het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, kennis dat met ingang van vrijdag 2 februari 2001gedurende vier weken (tot en met 1 maart 2001), voor een ieder ter inzage ligt het op 25 januari 2001 door de raad der gemeente Noord-Beveland gewijzigd vastgestelde bestemmingsplan "Bedrijventerrein Cruijckelcreke". Het bestemmingsplan voorziet in een planologische rege ling ten behoeve van de ontwikkeling van een nieuw bedrijventerrein bij Wissenkerke, nabij de kruising Proumciaieuieg-Oostmolenweg. Het plangebied beslaat een oppervlakte van 7,8 hectare. De door de raad in het ontwerp-plan aangebrachte wijzi gingen hebben, behoudens enkele redactionele aanpass ingen, betrekking op: - het opnemen van een vrijstelling voor de verkoop van autobrandstoffen. - enkele ondergeschikte aanpassingen in de toelichting, de voorschriften en op de plankaart (aansluiting op Provincialeweg. intrekking inspraakreactie, resultaten bodemonderzoek, aanscherping lokaal karakter). Wijzigingen die ambtshalve wenselijk werden geacht. Degene die tijdig zijn/haar zienswijze bij de gemeenteraad kenbaar heeft gemaakt, alsmede een belanghebbende die aantoont dat hij/zij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zijn/haar zienswijze bij de gemeenteraad ken baar te maken, kan gedurende bovengenoemde termijn van terinzagelegging schriftelijk bedenkingen tegen het vastgestelde bestemmingsplan bij het college van gedepu teerde staten van Zeeland inbrengen. Deze dienen dan te zijn gericht aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland, Postbus 6001. 4330 LA Middelburg. Hetzelfde geldt voor een ieder die bedenkingen heeft tegen de wijzigingen die de gemeenteraad bij de vaststelling van het bestemmingsplan "Bedrijventerrein Cruijckelcreke" ten opzichte van het ontwerp daarin heeft aangebracht. Het voornoemde bestemmingsplan kan gedurende boven genoemde termijn worden ingezien bij de afdeling Grondgebied (kamer 1.17) van de gemeentesecretarie, Voorstraat 31 te Wissenkerke. Wissenkerke, 1 februari 2001 Burgemeester en wethouders van Noord-Beveland De burgemeester, M.J. Everaers De I. secretaris, J. Quist foto Willem Mieras Gemoedelijkheid in Yerseke: de Nieuwe Kerkstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 32