Knip weert sluipverkeer Kloetinge PZC PZC Lampionnentocht voor de koningin Recreatie op dijk bij Waarde mag schor niet schaden Boek beschrijft bijna twee eeuwen bestuurlijke geschiedenis Kapelle Bergen op Zoom treedt op tegen cafés die regels ontduiken 17 Dertig kilometer wordt snelheidslimiet in hele dorp Verteller van streekverhalen Limonard overleden Illegaal geslachte kippen vernietigd Van Dijke leidt ChristenUnie Standpunt herindeling komt later Dealers veroordeeld tot celstraf T~ Seinhuisje op weg naar Goes Rijontzegging wegens rijden onder invloed donderdag 1 februari 2001 door Rolf Bosboom KLOETINGE - Een proef met een 'knip' in de Zomerweg, de hele kern 30-kilometerzone en eenrichtingsverkeer op de Oost molenweg. Dat zijn de belang rijkste onderdelen van de ver keersplannen voor Kloetinge, die woensdagavond op een drukbezochte bijeenkomst in verenigingsgebouw Amicitia werden gepresenteerd. Een werkgroep van vijftien in- 's-HEERENHOEK - In zijn woonplaats 's-Heerenhoek is woensdag streekverhalenver- teller Bertus Limonard overle den. Hij is 78 jaar geworden. Zijn verhalen waren altijd op gebaseerd op de geschiedenis van de Zak van Zuid-Beveland. Die muze ontwikkelde hij, na dat hij in 1992 door de gemeente Borsele was gevraagd deel te ne men aan een vertellersfestival in het Openluchtmuseum in Arn hem. Hij schreef een verhaal over het 's-Heerenhoekse kerkje dat in Arnhem weer is opge bouwd. Om zijn verhaal vertellen koos Limonard bij voorkeureen mar kante plek in de Zak of het Poel- gebied. De tekens in het land schap vormden bouwstenen voor zijn verhalen, waardoor een mengeling ontstond van historische feiten en fictie. De legende bij uitstek dus. Limonard was in zijn woon plaats ook zeer actief in de paro chiekerk van de H. Willibror- dus. Hij zong in het herenkoor. schreef over de historie, zette zich in voor de orgelrestauratie en deed allerhande klussen. Verder was hij ook jarenlang be trokken bij het carnavalsfeest in 's-Heerenhoek. Limonard wordt zaterdag be graven in 's-Heerenhoek. Vrij dag is er vanaf 19 uur een avondwake in de katholieke kerk. woners van Kloetinge en mede werkers van de gemeente Goes, heeft de afgelopen maanden de verkeerssituatie in het dorp be keken. Zij constateerde een aantal knelpunten, zoals sluip verkeer, parkeeroverlast, te snel rijden en gevaarlijke situaties. Vooral het verkeer dat door Kloetinge rijdt om de stoplich ten op de Patijnweg te vermij den, bleek een heikel punt. Om de situatie te verbeteren heeft de werkgroep diverse, soms zelfs radicale varianten bedacht. Uiteindelijk rolde er een voorstel uit dat gisteren aan alle belangstellende dorpsbe woners werd voorgelegd. De ge hele bebouwde kom wordt daarin, zoals verwacht, omge vormd tot 30-kilometerzone, met snelheidsremmende drem pels en plateaus op diverse plaatsen. Dat voornemen kreeg brede instemming. Op de Zomerweg is precies tus sen de J. Q. C. Lenshoeklaan en de Schalklaan een knip ge dacht, om het sluipverkeer tus sen de Patijnweg en de Oranje- weg te voorkomen. Die knip bestaat uit een paal in de weg die de weg alleen voor auto's blokkeert. Fietsers en bromfiet sers kunnen ongehinderd passe ren. Tweedeling slingerende weg tussen Oost- molenpark en het 'oude' Kloe tinge wordt nu te veel gebruikt, onder meer als kortere route van en naar het ziekenhuis. Als mid denweg tussen het volledig af sluiten van de weg of handha ven van de situatie is het idee geboren eenrichtingsverkeer in te voeren in de richting van Oostmolenpark. Tijdens de bijeenkomst werd de suggestie gedaan de rijrichting juist om te draaien, zodat niet nog langere rijen wachtende au to's ontstaan voor de spoorbo men en de stoplichten op de Buys Ballotstraat. Wethouder 't Hart beloofde die mogelijkheid, evenals enkele andere sugges ties, nog eens goed te bekijken. De stoplichten op de kruising van de Buys Ballotstraat, de Pa tijnweg en de Lewestraat wor den dit jaar vernieuwd. Dan wordt ook onderzocht of de af stelling van de verkeerslichten zodanig kan worden aangepast dat de doorstroming van het verkeer verbetert. Verder is de gemeente van plan de kruising tegelijkertijd te reconstrueren. De knipgedachte riep uiteenlo pende reacties op. Sommige sprekers lieten weten het een 'uitstekend idee' te vinden; an deren zeiden een tweedeling van het dorp te vrezen en voorspel den een 'gigantische puinhoop' op de Lenshoeklaan en het Westeinde en extra drukte in de Lewestraat. Wethouder M. L. 't Hart zei te vernachten dat de alternatieve route dermate omslachtig is, dat die niet meer aantrekkelijk is voor sluipverkeer. Ook bereke ningen van verkeerskundigen wijzen in die richting. Omdat alleen de praktijk zekerheid kan geven, deed de wethouder de suggestie de knip in de Zo merweg bij wijze van proef drie maanden uit te voeren en daar na opnieuw een avond te beleg gen om de resultaten te bespre ken. De aanwezigen gingen daarmee akkoord. Een lastige kwestie is nog de Oostmolenweg. Deze smalle, WOLPHAARTSDIJK - Voorzien van zelfgemaakte lampionnen met een lampje of een echt kaarsje erin, trok de jeugd van Wol- phaartsdijk woensdagavond door de straten. Elk jaar organiseert het plaatselijke oranje-comité een rond gang door het dorp om de verjaardag van koningin Beatrix te vieren. De vorstin werd gisteren 63 jaar. Ook in Kruiningen is het traditie om dat heugelijke feit met een lampionnenoptocht luis ter bij te zetten. Onder begeleiding van muziekvereniging Een dracht Maakt Macht zetten de kinderen er woensdagavond hun beste beentje voor. foto: Willem Mieras OOSTKAPELLE - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft de afgelopen dagen pluimveeslachterij 't Huis Ter Mee in Oostkapelle stilgelegd. Bij de pluimveehouder werd op illega le wijze pluimvee geslacht. De AID heeft 15.000 kilo vlees ver nietigd. Volgens de AID beschikte de eigenaar niet over de be nodigde vergunningen voor het slachten van pluimvee. „Voor boerderij verkoop of voor privégebruik is een vergunning niet nodig", zegt woordvoerder W. Brouwer van de AID. „Maar hier werd bedrijf smatig geslacht. Het vlees werd zelfs verpakt en verkocht aan supermarkten." De eigenaar, J. Dubbelaar, heeft anderhalf jaar geleden een vergunning aangevraagd voor het slachten van pluimvee. Die is toen afgewezen omdat er niet voldoende voorzieningen in het bedrijf aanwezig wa ren. Verder voldeed de slachterij niet aan de hygiënische ei sen. Een slachterij hoort gladde vloeren, wanden en plafonds te hebben. Bij Ter Mee zaten volgens de AID scheuren in de vloer en zaten aan het pl&fond houten balken. De slachttafels wa ren bovendien niet schoon. De AID brengt de komende dagen alle leveranciers en afnemers van het bedrijf in kaart. Het vlees dat al in de winkels ligt, wordt niet teruggehaald. MIDDELBURG - Leen van Dijke uit Middelburg wordt de fractievoorzitter van de ChristenUnie in de Tweede Kamer. Hij maakte dat gisteravond bekend in Middelburg, waar de lokale afdeling van de ChristenUnie werd opgericht. Van Dij ke is nu fractievoorzitter van de RPF. Zijn collega G. Schutte vervult die rol voor het GPV. Schutte zal vandaag echter bekendmaken dat hij na twintig jaar de politiek zal verlaten. Volgens Van Dijke zullen de frac ties van RPF en GPV in het parlement zo spoedig mogelijk daadwerkelijk fuseren. Tot aan de volgende Kamerverkiezin gen over anderhalf jaar zal hij de nieuwe fractie van Christe- Unie aanvoeren. Schutte zou gisteravond ook aanwezig zijn in Middelburg. Hij kreeg onderweg echter een ongeluk met zijn auto. Schutte zelf bleef ongedeerd, er was alleen blikschade. KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse nemen de tijd om een definitief standpunt over de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in te nemen. Een af vaardiging van GS liet het college maandag weten dat aan herindeling met te ontkomen valt. Nadat GS eind februari een voorstel doen aan Provinciale Staten hebben gemeenten drie maanden de tijd om reacties te laten horen. „Ik verwacht dat we als college tijdens de raadsvergadering van 9 mei een voorstel doen. Over die eindconclusie kunnen we dan van ge dachten wisselen", deelde burgemeester A. Vogelaar de ge meenteraad woensdag mee. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee dealers in harddrugs veroordeeld tot gevangenisstraf fen. Een 25-jarige inwoner van Vlissinger kreeg de zwaarste sanctie - 21 maanden gevangenisstraf - opgelegd. De Vlissin ger had in '99 en vorig jaar 15 maanden in heroïne en cocaïne gehandeld. Volgens de rechtbank leverde het dealen 24.375 gulden winst op. De drugswinst moet terugbetaald worden aan de Staat. Als hij deze Pluk-ze-vordering niet betaalt, moet de man, die een fors strafblad heeft, nog eens 120 dagen zitten. Een 25-jarige man uit Vlissingen werd voor zijn aandeel in het dealen van 'bruin' en 'wit' bestraft met vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn rol was beperk ter. door Mieke van der Jagt WAARDE - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden moet zorgen dat het Schor van Waarde niet lijdt onder het recreatief ge bruik van de onderhoudsweg, die het schap wil aanleggen bij de dijkvakken Paviljoenpolder en Waarde- en Westveerpolder. Zeeuwse Eilanden moet de ge zette steenbekleding in die dijk vakken langs de Westerschelde vervangen. Gedeputeerde Sta ten bleken gevoelig voor een be zwaar van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF), die vreest voor verstoring van de vogels in het broed- en fourageergebied bij het Schor van Waarde en op de nabijgelegen hoogwatervlucht- plaatsen. Niet het zetten van een nieuwe, zwaardere steenbekleding van de waterkering is het probleem, maar de onderhoudsweg die het waterschap daarlangs wil aan leggen. De steenbekleding is noodzakelijk omdat de oude REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl 'pzo.nl niet zwaar en stevig genoeg is. Voor de nieuwe bekleding en het onderhoud daarvan moet er een onderhoudsweg komen, waar over kraantjes met zware stenen kunnen rijden zonder het dijktalud te vernielen. Zeeuwse Eilanden vond het tot nu toe ge noeg om de onderhoudsweg te sluiten voor het fietsverkeer. Volgens de ZMF is dat echter lang niet voldoende. De mi lieufederatie is het wel met GS eens dat aan de operatie geen milieu-effectrapport (MER) vooraf hoeft te gaan, maar dan moet wel aan de aanbevelingen in de milieu-inventarisatie wor den voldaan. Dat betekent vooral dat broed- en hoogwa- tervluchtplaatsen voor vogels niet mogen worden verstoord. Dat zou volgens de ZMF zeker gebeuren als de weg alleen maar voor fietsers gesloten wordt ver klaard. Een recreant op twee be nen, al dan niet voorzien van een hengel of een surfplank, kan veel meer verstoring brengen dan een fietser. Een weg trekt nu eenmaal mensen aan, zeker als het dijkvak waarop die ligt geen deel meer uitmaakt van het be weide dijkgedeelte. GS vinden, met de ZMF, dat het waterschap maatregelen moet treffen om niet meer verstoring te veroorzaken dan nu het geval is. Recreanten moet het fysiek heel moeilijk worden gemaakt om bij op de onderhoudsweg te komen. MIDDELBURG - Met een week vertraging is woensdagavond laat begonnen met de verplaat sing van het seinhuisje in Mid delburg. Het bakstenen ge bouwtje moet later vandaag afmeren aan de Westhavendijk in Goes. Rond één uur werd het elf meter hoge seinhuisje door een kraan opgetild en op de afgesloten Ka- naalweg gezet. De kraan werd verplaatst om het gebouwtje een tweede keer op te tillen. Het was de bedoeling om het tachtig jaar oude huisje op een ponton te plaatsen en naar Goes te va- ren via Kanaal door Walcheren en het Veerse Meer. Of dat van nacht is gelukt, was bij het ter perse gaan van de krant nog niet duidelijk. door Mieke van der Jagt KAPELLE - „Een gemeente die zijn bestuur op de snijtafel van de geschiedenis wil leg gen, is bereid daarvan te leren en verdient daarvoor lof." Ge deputeerde G. L. M. de Kok toonde zich woensdagmiddag verheugd met het eerste exem plaar van het boek 'Van Broek stuk naar Witte Boord', 175 jaar bestuur van vier Beve- landse gemeenten Eversdijk, Kapelle-Biezelinge, Schore en Wemeldinge 1795-1970. Het boek, geschreven door A. J. Barth en A. L. Kort, is een vei-volg op een boek dat in 1995 uitkwam en waarin de zelfde schrijvers het Kapelse bestuur vanaf de gemeentelij ke herindeling van 1970 be handelden. De Kok kreeg het eerste exemplaar omdat GS toezicht houden op de ge meentelijke archieven. Juist dat gemeentelijk archief is volgens de schrijvers een on uitputtelijke bron van infor matie. Veel meer, volgens schrijver Kort, dan de op dracht van het gemeentebe stuur omvatte. Dat wilde de historie van het bestuur ge drukt zien, maar Barth en Kort stuitten op feiten en ontwik kelingen die nog heel wat inte ressante boeken zouden kun nen vullen. Kort pleitte voor het opteke nen daarvan. De geschiedenis van Zeeland is volgens hem al tijd vanuit het perspectief van de Lange Jan geschreven en er ligt nog een heel onderzoeks- teri'ein braak. Burgemeester De titel van het boek, Van Broekstuk naar Witte Boord, geeft al aan dat het onderwerp niet breder is dan de bestuur lijke perikelen vanaf de Ba taafse tijd. Het broekstuk was dat van de welgestelde boeren die een baantje als burgemees ter erbij hadden. De witte boorden zaten om de weledele nekken van de mannen die het besturen als vak hadden geko zen en bij hun intreden feeste lijk werden ingehaald. Daarvan zijn leuke plaatjes afgedrukt. De vijftien hoofdstukken zijn vooral geschreven aan de hand van raadsnotulen. Daardoor lijkt het alsof het leven in Ka pelle zich vooral in de gemeen tehuizen afspeelde. Er kwa men wel relletjes voor, zoals een wethouder die aftrad om dat de Wilhelminaboom, om de kroning van de vorstin te vieren, voor zijn deur wei'd ge plant, maar het lijken toch veel stormpjes in glaasjes water. De notulen van de diaconieën en de burgerlijke armbestu ren, waaraan ook uitgebreid aandacht is besteed, geven veel betere kijkjes in het dage lijks leven van de dorpelingen. Ook in de machtsverhoudin gen, trouwens. De verschillen de besturen zaten elkaar nogal eens in de haren of trachtten taken op elkaar af te schuiven. De beperking van de opdracht maakt het boek soms een tik keltje saai, vooi'al omdat de dorpen om de beurt worden behandeld. Dat wordt dan weer goedgemaakt door soms heel mooie foto's van bijvoor beeld verwoeste dorpen tij dens de Tweede Wereldoorlog. Juist bij die periode hebben de schrijvers zich tot een raadsel achtige stijlbreuk laten verlei den. In een speciale paragraaf wordt per dorp een opsom ming gegeven van wie er alle maal fout waren in de oorlog, met naam en toenaam en soms op wat onzekere gronden: pro ces-verbalen van mensen die elkaar over en weer beschuldi gen. Het verzet kiijgt ook een paragraaf, maar veel verzets daden en namen hebben de on derzoekers niet kunnen vin den. Van Broekstuk naar Witte Boord is mooi uitgevoei'd en in tegenstelling tot het voor gaande boek, ingebonden in een harde kaft. Er zit zelfs een bladwijzerlintje in, als om te benadrukken dat dit geen boek is dat je van kaft tot kaft in één keer uitleest. Het is voor 49,95 gulden te koop bij de ge meente Kapelle. De raadzaal in Kapelle rond 1950, een illustratie uit het boek Van Broekstuk naar Witte Boord. door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - „Wie de zaak vernachelt, zalop gepaste manier aangepakt worden", zo sprak burgemeester P. A.van der Velden woensdag tijdens een persbijeenkomst over de brand veiligheid van cafés. De ge meente Bergen op Zoom is druk bezig om voor de vastenavond periode, die zaterdag begint, al le horecagelegenheden in de stad en omliggende dorpen te controleren op goede vluchtmo- gelijkheden. De café-eigenaren krijgen deze week nog via een brief te horen hoeveel bezoekers ze tijdens het feest binnen mo gen laten. Voor wie de regels aan zijn laars lapt, bestaat de kans op sluiting. Elk jaar worden de horecagele genheden van Bergen op Zoom voor het begin van carnaval ge controleerd. Dit jaar is de actie, met het oog op het drama dat zich in de nieuwjaarsnacht in Volendam afspeelde, geïntensi veerd. De brandweer is de afge lopen dagen met man en macht bezig geweest om de cafés in Bergen op Zoom en ook daar buiten te controleren. Honderd- dertig cafés kregen al bezoek van de brandweer. De komende dagen worden de overige vijftig nog nagekeken. Tijdens de controles kwamen er verschillende knelpunten aan het licht, maar om hoeveel hore cagelegenheden het gaat, wilde burgemeester Van der Velden niet kwijt. „We zijn nog druk be zig met de controles. Bovendien hebben de meeste eigenaren erg positief gereageerd. Ze zijn on middellijk aan de slag gegaan om het euvel te verhelpen. Maar de eerste controle was inder daad zorgelijk", gaf Van der Velden toe. Bij veel uitgaansge legenheden bleek de vluchtdeur versperd te zijn. Een knelpunt wat voor vastenavond opgelost kan worden door simpelweg de vrieskist of het geluidsscherm te verplaatsen. Ook draaiden, net als in het rampcafé in Volen dam, veel deuren naar binnen open. Ook dat zijn volgens de burgemeester zaken die nog voor carnaval verholpen kun nen worden. Vluchtwegen De brandweer heeft onder an dere in de cafés gekeken naar het aantal vluchtwegen, de breedte ervan en de grootte van de zaak. Als er bijvoorbeeld twee vluchtdeuren zijn van een meter breed, mogen er ongeveer tweehonderd mensen naar bin nen. Hoewel de eerste controle nogal wat zorgpunten naar vo ren bracht, zei de burgemeester van Bergen op Zoom tijdens de persconferentie vertrouwen te hebben in de Bergse horeca. „Veel zaken hielden zich al aan een maximumaantal bezoekers. Ik verwacht daarom geen pro blemen. Bovendien kent Bergen op Zoom heel wat vaardige dweilen. Die weten wel hoe op te treden bij brand." De brandweer zal tijdens de vastenavond zoveel mogelijk zaken controleren. „Tegen de zaak waar vluchtdeuren op nieuw versperd zijn of waar veel meer mensen binnen zijn dan toegestaan, zullen gepaste maatregelen worden getroffen. Dan is het einde oefening." MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft woensdag een 50-jarige inwo ner van Goes veroordeeld tot negen maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk. De man werd be straft voor dronken rijden en rijden tijdens een rijverbod. Be halve de rij-ontzegging kreeg de man veertig uur werkstraf en 1900 gulden boete opgelegd. De Goesenaar wilde op 17 sep tember vorig jaar in zijn woon plaats achteruit van een par keerplaats rijden, toen hij werd betrapt door de politie. „Ik had nog geen twee meter gereden, maar het is mijn eigen stomme schuld", bekende hij woensdag op de zitting. Uit de blaastest volgde een score van 665 micro gram, drie keer zoveel dan toe gestaan. De man heeft een eigen bedrijf. Omdat hij een afspraak wilde nakomen, stapte hij op 1 no vember in zijn bestelauto om een klant te bezoeken. Zijn rij bewijs had hij na zijn eerste overtreding nog niet terugge kregen. De politie zag hem rij den „Ik heb gegokt en verlo ren", reageerde hij. De officier van justitie merkte op dat de verdachte veel risico neemt en daardoor zelf de problemen ver oorzaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31