Uitspraak is een slag voor Libië PZC PZC PvdA'er verklaart wegpiraten oorlog Staatshervorming België lijkt te stranden Kanj ermonumenten Lockerbie kan tot claims leiden Rijk prijst zich veel te weinig aan UJJ CU - 1 februari 1951 donderdag 1 februari 2001 door Marjolijn de Cocq De Schotse rechters die von nis wezen in het Lockerbie- proces in Kamp van Zeist, geven het toe. Er blijven onzekerhe den in de zaak tegen Abdelbaset Ali Mohmed Al-Megrahi (48). Toch zijn zij overtuigd van de betrokkenheid van de Libiër bij de aanslag op een Boeing 747 boven Schotland in 1989. De rechters maken korte metten met theorieën dat Libië zonde bok was in de zaak en dat de werkelijke daders Palestijnen waren. De aanslag is voor hen 'van Libische origine'. Dat is een tegenslag voor de Libische leider Moammar al Khadaffi, die sinds de uitlevering van de Libiërs op 5 april 1999 een cam pagne begon om van de VN- sancties tegen zijn regime te worden verlost. Al-Megrahi is tot levenslang veroordeeld voor de aanslag. Vriend en medever dachte Al Amin Khalifah Fhi- mah (44) is vrijgesproken. Voor Clare Connelly, waarne mer bij het proces en docente strafrecht aan de Universiteit van Glasgow, was de uitspraak geen verrassing. „Er was een- grote hoeveelheid bewijs tegen Al-Megrahi, terwijl dat tegen Fhimah dun was." De algemene verwachting dat beiden zouden worden vrijgesproken, stoelde volgens Connelly op onbekend heid met het Schots recht. De bom werd, verborgen in een Toshiba-radiocassetterecorder in een bruine Samsonite-koffer, op het Maltese vliegveld Luqa- aan boord van een vlucht naar Frankfurt gesmokkeld. 'On weerstaanbaar' is volgens de rechters de conclusie dat de kof fer als onbegeleide bagage doorvloog naar Londen Heath row en is overgeladen op vlucht PanAm 103 naar New York. Met als resultaat de ramp. De aanklagers zij n zeker van het Malta-traject, met een hoofdrol voor Al-Megrahi van de Libi sche geheime dienst. Deze be stelde in Zwitserland veertig tijdklokken van het soort dat voor de bom is gebruikt. Al-Me grahi had contacten met de Zwitserse firma. De kleren in de koffer waren op Malta gekocht door een Libiër die volgens de winkeleigenaar erg leek op Al-Megrahi. De Li biër reisde de dag voor de aan slag op een vals paspoort naar Malta. De rechters zijn duidelijk in hun beoordeling van het bewijs te gen tweede verdachte Fhimah. De aanklagers hadden aan het eind van het proces al de be schuldiging ingetrokken dat Fhimah ook lid was van de Libi sche geheime dienst. De sugges tie dat hij Al-Megrahi hielp op het vliegveld van Malta, waar hij tot kort voor de aanslag werkte voor de Libisch-Arabi- sche maatschappij LAA, is vol gens de rechters speculatie. Weliswaar staat in Fhimah's agenda de aantekening dat hij bagagelabels voor Al-Megrahi moest regelen, maar daaruit kan niet zonder meer worden afgeleid dat hij wist dat dit ver band hield met de aanslag. Tijdens het proces vielen veel namen van mensen van de Libi sche geheime dienst, die ook een sleutelrol speelden in het com plot. Grote vraag is of het proces in Kamp van Zeist ooit zal lei den tot strafzaken tegen andere betrokkenen. Maar het vonnis, met het onomwonden oordeel dat de bom van Libische her komst was, zal zeker een be langrijke steun in de rug zijn voor civiele procedures van na bestaanden tegen het regime in Tripoli. GPD door Pascale Thewissen De kleinste politieke partij van Vlaanderen, de Volks unie, heeft de plannen voor de verdere staatshervorming afge wezen. Het plan van de rege ring-Verhofstadt om Vlaande ren en Wallonië meer autonomie te geven, staat daardoor op de helling. De Vlaams-nationalis ten zijn nodig om de bijzondere wetten voor de staatshervor ming met een vereiste tweeder de meerderheid door het Belgi sche parlement te loodsen. Binnen de Volksunie ontstond vorige week een felle strijd tus sen voor- en tegenstanders van het Lambermont-akkoord. Dat is genoemd naar de ambtswo ning van Verhofstadt. Daar zijn twee weken geleden afspraken gemaakt over het overdragen van meer bevoegdheden naar de gewesten. Ook de Volksunie ging bij monde van senator Pa trick Vankrunkelsven akkoord. Brussel, Wallonië en Vlaande ren mogen volgens het plan zelf beslissen over het invoeren van migrantenstemrecht en het landbouwbeleid. In 2004 zou daar internationale ontwikke lingssamenwerking bijkomen. Volksunie-voorzitter Geert Bourgeois was dat te mager. Hij eiste garanties voor de positie van de Nederlandstaligen in Brussel. Bourgeois stapte vrij dag op na een aanvaring met het bestuur. Hij riep zijn partijge noten op tegen de staatshervor ming te stemmen. Met succes. Dinsdagnacht schaarde de par tijraad zich achter Bourgeois. Een nieuwe staatshervorming is daardoor hoogst onzeker ge worden. De Vlaamse minister president Patrick Dewael bena drukte gisteren, tijdens een ver hit debat in het Vlaamse parle ment, dat er nog geen reden is voor paniek. Maar volgens de christen-democraten is het ak koord dood en begraven en wankelt de Vlaamse regering. Binnen de Volksunie dreigt een breuk tussen politici die vast houden aan een harde Vlaams- nationalistische koers, en de links-liberale groep rond de Brusselse minister van Cultuur, Bert Anciaux, en Vankrunkels ven. De laatste overweegt uit de partij te stappen. De radicale nationalisten zien ook Anciaux graag vertrekken en stellen zijn positie als minis ter ter discussie. Ze willen terug naar de harde lijn van de oude Volksunie, wellicht in de hoop kiezers terug te winnen, die zijn overgestapt naar het Vlaams Blok. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur heefl in het gehele land een aantal zogeheten Kanjer monumenten een subsidie toebedeeld. In Zee land gaat het om zes monumenten die voor in totaal drie miljoen gulden mogen worden opgeknapt. Het meeste geld, 1,8 miljoen gulden, gaat naar het Badpaviljcen in Domburg. De huidige eigenaren, de Zeeuwse projectontwikke laars Van Garderen en Dekker, hebben becijferd dat het fraaie, uit 1889 daterende paviljoen voor zes mLjoen gulden gerestaureerd moet worden. De bijdrage van Van der Ploeg is dus erg bescheiden, maar geeft het pro ject misschien net dat duwtje in de goede richting. Al ruim twintig jaar staat het gebouw op de top van de dui nen leeg en sindsdien laat de verpaupering bijna onuit wisbare sporen achter. In een brief aan de Kamer omschrijft Van der Ploeg de beloonde kanjers als ,,een nationale keurcollectie van bijzondere gebouwen en complexen uit verschillende tijden; rijksmonumenten die om verschillende reden grote cultuurhistorische waarde vertegenwoordigen en waarvan de instandhouding van groot belang is." Dat geldt dus ook voor het Domburgse Badpaviljoen. Zo'n omschrijving komt natuurlijk niet zomaar uit de lucht vallen. De gemeente Veere en de provincie Zee land zijn zich er al lang van bewust dat het paviljoen, dat aan het begin van de vorige eeuw Domburg als mon daine badplaats op de kaart zette, een uniek bezit is De bestuurders hebben er de afgelopen jaren bij de diverse achtereenvolgende eigenaren herhaaldelijk op aange drongen nu eindelijk eens actie te ondernemen om het verval een halt toe te roepen. Maar op dat punt is met name de gemeente niet bepaald tot het uiterste gegaan. Als aanschrijvingen niet helpen en ook via de rechrer geen renovatie kan worden afgedwongen, dan staat de gemeente niets in de weg om een onteigeningsprocedu re te beginnen. Dat is uiteraard tijdrovend en kostbaar, maar wie de omschrijving van staatssecretaris Van der Ploeg leest, kan niet anders dan concluderen dat de lö- kale overheid alles op alles moet zetten om zo'n moni- ment te behouden. Als het om monumentenbeleid gaat, beroepen gemeer- ten zich op overmacht: de landelijke overheid heeft het beleid naar de gemeente overgeheveld, zonder daar een zak geld bij te geven. Dat betekent dat er zoiets als een eenmalige kanjersubsidie - de naam doet eerder denken aan een loterij dan aan een weloverwogen uitverkie zing - nodig is om bijvoorbeeld het Badpaviljoen van de definitieve ondergang te redden. Toch had de gemeente Veere eerder een eind aan de on zekerheid kunnen maken. Wie met Van der Ploeg van mening is dat het van groot belang is dergelijke monu menten in stand te houden, zoekt binnen zijn eigen budget naar middelen, klopt bij de provincie aan, zoek sponsors en dwingt projectontwikkelaars hun ver plichtingen na te komen, maar wacht niet tot de staats secretaris de lootjes trekt. Kasteel Westhove volgt. De overheid slaagt er te weinig in om haar aantrekkelijke kanten als werkgever voor het voet licht te brengen. Vooral de secundaire arbeidsvoor waarden (combineren van zorg en arbeid, scholing, verlof en dergelijke) zijn concurrerend. Dat staat in een concept rapport over knelpunten op de arbeidsmarkt. In zorg en onderwijs moet de salariëring hoger. De commissie-Van Rijn on derzoekt de moeilijkhe den die het Rijk heeft om mensen aan te trekken. Het rapport, dat half fe bruari gereed moet zijn dient als basis voor de de partementen en de coali tie om extra geld te clai men voor het oplossen van de knelpunten. PvdA- fractieleider Melkert vroeg om het rapport bij de Algemene Beschou wingen in september. Aan de hand van de knelpun ten willen de partijen be palen hoeveel geld er extra nodig is om de over heid als werkgever aan trekkelijk te maken. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën benadrukt dat het niet al leen om geld gaat. „Poten tiële werknemers moet duidelijk worden ge maakt dat de overheid een hele aantrekkelijke werk gever is. Vooral op het ge bied van secundaire ar beidsvoorwaarden is de overheid aantrekkelijk en kan deze nog aantrekke lijker worden." Het rapport leidt al op voorhand tot spanningen. PvdA en D66 willen extra geld steken in zorg, onder wijs en veiligheid. Tot nu toe konden alle wensen betaald worden uit extra meevallers op de begro ting. Voor dit jaar wordt zo 15 miljard extra uitge geven. Voor 2002 wordt op veel minder meevallers gerekend. PvdA en D66 zoeken nu mogelijkheden om toch extra geld uit te kunnen geven. De WD en minis ter Zalm stellen dat de in komstenmeevallers niet gebruikt mogen worden voor de uitgaven. De WD dreigt in dat geval het ka binet te laten vallen. GPD Agressie hoort niet in het verkeer en moet met alle middelen worden bestre den. Als het aan PvdA- Tweede-Kamerlid Peter van Heemst ligt wordt de hardleerse, asociale weg gebruiker daar getroffen waar het hem het Yneest pijn doet: zijn auto moet voor korte of lange ter mijn in beslag worden ge nomen Hij schreef een brief met een voorstel daartoe aan de ministers Korthals (Justitie) en Ne telenbos (Verkeer). door Nevin Atici Middelvinger in de lucht ste ken, de auto van de weg snijden, vlak voor je neus plot seling remmen en soms zelfs uit een voertuig stappen en bedrei gingen uiten of zelfs geweld ge bruiken. De 'L' op een auto wekt vaak meer irritatie op dan be grip, is de ervaring van veel au torijschoolhouders. „Je zou denken dat iedereen op de weg weet wat het is om te le ren rijden en dat men er begrip voor heeft dat niet altijd alles even goed of even snel gaat", verzucht Wil Weber, rijschool- houdster in Capelle aan den IJs- sel, „maar dat is niet zo." Veel automobilisten tonen volgens haar geen enkele begrip. „Dat merken wij dagelijks weer." Weber blijft zo 'relaxed en be leefd' mogelijk doen en biedt, wanneer daar aanleiding toe is, haar excuses aan in de hoop dat een agressieve automobilist kalmeert en snel afdruipt zon der echt vervelend te worden. Weber: „Het gaat de hele dag door. We maken het zo ontzet tend vaak mee. Het zou een goe de zaak zijn als er tegen asociale weggebruikers zou worden op getreden. Natuurlijk niet me teen bij een foutje, maar wel wanneer iemand bewust ande ren afsnijdt of dreigend de auto uitstapt." Als het aan Weber ligt, is een au tomobilist bij een dergelijke overtreding zes maanden het rijbewijs kwijt en krijgt hij of zij het papiertje alleen terug wan neer hij of zij via een cursus be wijst zich wel degelijk sociaal te kunnen gedragen in het verkeer. Er is in haar ogen één uitzonde ring: „Bij alcohol in het verkeer moet je zonder pardon het rijbe wijs innemen." Tweede-Kamerlid Peter van Heemst (PvdA) denkt dat er nog hardere sancties nodig zijn om een agressieve automobilist er- i I .r- - Een agent controleert vanaf een mobiel station het verkeer op het verschijnsel bumpe •kleven. van te overtuigen dat hij zich moet gedragen in het verkeer. „Omdat een reprimande of in name van het rijbewijs niet al tijd genoeg blijkt, moeten we harder optreden. Sommige mensen zijn zo slecht dat ze zelfs zonder rijbewijs achter het stuur kruipen. Om dat te voor komen, zouden we de wet eigen lijk zo moeten aanpassen dat agressieve automobilisten bij herhaaldelijk slecht gedrag hun voertuig kwijtraken. Deze men sen gebruiken hun auto of motor als een wapen. Ze vormen een gevaar voor hun medewegge bruikers. Zulke asociale auto mobilisten treft je het hardst door hun wagen voor korte of langere termijn af te pakken." De Rotterdamse verkeersoffi cier van justitie J.M. Koppert weet uit ervaring dat het afpak ken van een auto al snel op prak tische problemen stuit. Kop pert: „Dat is in het verleden al geprobeerd. Voornamelijk bij hoge snelheidsovertredingen werd de auto in beslag genomen Maar het probleem was dat het vooral zakelijke gebruikers wa ren die te hard reden met de auto van de zaak. Je kunt dan wel de auto afpakken, maar die is toch niet van hen. Juist om dat tegen te gaan is toen besloten het mo gelijk te maken het rijbewijs in te nemen bij bepaalde overtre dingen. Dat blijkt veel effectie ver." Verbeuren Peter van Heemst denkt dat in name van de auto wel een goede stok achter de deur is. Het liefst) zou de PvdA'er werken als bij ijshockey gebruikelijk is. Van Heemst: „Een speler die zich misdraagt, wordt een aantal mi nuten uit het veld gestuurd. Hoe ernstiger het vergrijp, hoe lan ger de straf. Zoiets zouden we ook met automobilisten moeten doen. Hoe ernstiger het ver keersdelict, hoe langer je je auto kwijt bent. En als je er echt niets van leert en fouten blijft herha len - denk bijvoorbeeld aan met alcohol op rijden, te hard rijden in de bebouwde kom of telkens maar weer door het rode stop licht rijden - dan moet de auto maar door de rechter verbeurd worden verklaard. Het is een stevig middel, maar we hebben het ook over grote verkeersde licten en zeer asociaal gedrag." Voor een auto verbeurd kan worden verklaard zal de wet moeten worden aangepast. Maar dan nog is het de waag, denkt officier van justitie Kop pert, of het ook zal gebeuren. Koppert: „Een rechter moet uit eindelijk beslissen. Wij kunnen wel iets vinden en daarvoor pleiten, maar de rechter heeft het laatste woord." Het Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) foto Jasper Juinen/ANP ziet voorlopig eveneens weinig in een wetswijziging. Niet om dat het op de weg allemaal wel meevalt - dat is namelijk niet zo, vindt ook het CBR - maar omdat er al een mogelijkheid is om aso ciaal weggedrag aan te pakken. Hans Fontijn, medewerker van het CBR: „De Wegenverkeers wet biedt de politie de mogelij k- heid om een agressieve automo bilist aan te houden en deze door te sturen naar het CBR. Na een psychiatrisch onderzoek kunnen wij besluiten het rijbe wijs van zo iemand ongeldig te verklaren. Deze mogelijkheid bestaat al een jaar of tien, vijf tien, maar wordt slechts enkele keren per jaar gebruikt. We krij gen vaak signalen dat het op de weg niet deugt, maar deze klachten vertalen zich niet naar meldingen van de politie. Pas dan kunnen wij iets doen. Laten we dat eerst vaker doen voordat we de wet aanpassen." GPD Elektriciteit De inwoners van de buurt schap Scherpbier, bij Groede, hebben gisteren stroom gekre gen. De aansluiting van het buitengebied was mogelijk omdat de gemeente zelf een deel van de kosten heeft be taald. De bewoners hadden voor deze gelegenheid alle maal de vlag uitgestoken. Pastoor De pastoor van de Maastricht se parochie Wijkerveld is ver oordeeld tot 50 gulden boete of 25 dagen hechtenis. De pas toor had een kienavond geor ganiseerd om geld in te zame len voor de kerk. Volgens de vergunning mochten alleen le den van de parochie op de avond komen. Toen bleek dat er ook mensen van buiten de kerk aanwezig waren werd de pastoor aangehouden. Spion In Yerseke is de 31-jarige Ge- stapo-spionne Molina Vla ming gearresteerd. Zij is in België bij verstek ter dood ver oordeeld vanwege het lid maatschap van de Abwehr- stellelll F. Vlaming zou tijdens de oorlog geallieerde piloten hebben verraden. Damkampioen D. Davidse uit Arnemuiden is damkampioen van Zeeland geworden. Davidse is lid van de Middelburgse damclub. Volgend jaar speelt hij in de hoofdklasse. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Redactiefax; (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie. internet@pzc nl abonnementen: abo@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur Tel (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 39,45 (n v t.) perkwartaal 107,50 (ƒ109,15) per jaar ƒ409.50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag, 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2