PZC Scholen uit protest dag dicht Liever botsballon dan airbag Miljoenen voor kerken en kademuren Pronk kleurt Zeeland bijna geheel groen 15 Faber zet al haar kaarten op beter kabeljauwplan Voortgezet onderwijs eist tijd en geld voor vernieuwingen Meisje met mes bedreigd zeeuwse almanak Cadeau MIDDEN donderdag 1 februari 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zeker tien scho len voor voortgezet onderwijs in Zeeland sturen deze maand de leerlingen een dag naar huis uit protest tegen de problemen rond de onderwijsvernieuwin gen. De actie, in de vorm van een studiedag voor docenten, is ge organiseerd door de rectoren vereniging WO. Landelijk doen zo'n driehonderd scholen mee. Volgens actiecoördinatrice M. Winters van de WO hebben nog niet alle instellingen gereageerd op het verzoek zich aan te slui ten bij het landelijk protest. Ze houdt er rekening mee dat het totale aantal nog kan groeien. Van het voortgezet onderwijs in Nederland is 94 procent aange sloten bij de WO, aldus Win ters. Voor zover bekend hebben de meeste Zeeuwse instellingen gehoor gegeven aan de oproep van de rectorenvereniging. Daarbij gaat het om scholen in Hulst, Terneuzen, Oostburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee. Ze onderschrijven de eis dat het kabinet het aantal lessen in de onderbouw met twee uur in krimpt tot dertig uur per week, of 215 miljoen gulden extra budget beschikbaar stelt om zo doende personele ruimte te cre- eren voor een verantwoorde invoering van de onderwijsver nieuwingen. Daarbij gaat het om de basisvorming, de tweede fase voor havo/vwo en de sa menvoeging van mavo en vbo. De ingelaste studiedag geldt als duidelijk signaal naar de poli tiek zegt WO-voorzitter T. Brugman. (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur in de Brasserie Hutspor mcr klapstuk 13,50 Italiaanse groenteschotel met ciabatta (vegetarisch) 17,50 Gemarineerde kip met champignons ƒ21,50 vanavond 19.30-20.30 uur Theatersport met de Drapa's zaterdag 3 februari 14.30-16.30 uur met de musical Frederik zondag 4 februari Koopzondag 13.00-17.00 uur Lurv op zondag 14.00-15.00 uur Rindert Kromhout opening expositie 15.30 uur Estella den Boer Licht kleur ruimte dinsdag 6 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Louis Paul Boon een lezing van Chris Humbeeck. Kaarten a 7,50 bij onze infobalie (0118)-886870 kijk nok op www.liestewinktivannciUrlaiKl.nl de DRVK KERY Winkel in Woord Beeld Geluid Brasserie VLISSINGEN - Een man heeft woensdagmorgen een 15-jarig Vlissings meisje met een mes be dreigd in het fietstunneltje aan de Langeleenweg in Vlissingen. Zij moest de man volgen in de richting van het dierenasiel. Toen hen fietsers tegemoet kwa men, zag ze kans te vluchten. De bedreiger is een slanke, negro- ide man van zo'n twintig jaar oud en 1,75 meter groot. Hij droeg een oorring, spijkerbroek, zwarte jas en sportschoenen Volgens de WO is het onderwijs in de problemen gebracht, 'om dat er drie belangrijke vernieu wingsoperaties moeten worden uitgevoerd zonder dat de over heid daar ruimte voorgeeft in de vorm van tijd of geld'. Dat de nood hoog zit, blij kt uit de actie bereidheid van de 'ruime meer derheid van de scholen', consta- teertBrugman.Zeker wanneer we in ogenschouw nemen dat rectoren niet zo snel naar het ac tiemiddel grijpen en de prijs is dat vele kinderen een dag niet naar school kunnen. Maar wil len we de tijd hebben om de uit werking van de onderwijsver nieuwingen in alle rust te bestuderen, dan zullen we toch moeten! Er valt niet te ontko men aan extra investeringen in het onderwijs." Na afloop van de estafette-actie heeft de WO weer overleg met staatssecreta ris K. Adelmund. Blijven con crete toezeggingen andermaal uit, dan is het de bedoeling ook in april en j uni studiedagen voor docenten in te lassen. In februari gaat het om twee ac tieweken, waarbinnen de scho len zelf een dag kunnen kiezen om de lessen te schrappen. De Zeeuws-Vlaamse onderwijsin stellingen trekken gezamenlijk op en houden de leerlingen 12 februari thuis. De middag wordt benut voor een workshop in het Temeuzense Zeldenrust Steelant College, waar uitgeve rijen inzicht geven in de nieuwe methodes voor het voorberei dend middelbaar beroepson derwijs. Volgens rector C. Hoek van het Zwin College in Oostburg heb ben alle Zeeuwse scholen, los van de landelijke actie, inge schreven voor deelname. De Pontesscholengroep in Zierik zee (locatie Pieter Zeeman) en Goes (Het Goese Lyceum en Groot Stelle) geeft de leerlingen respectievelijk op 15, 20 en 22 februari een vrije dag. De do centen van het Willibrordcolle- ge in Goes steken de koppen op 15 februari bij elkaar. Van de deelnemende school uit Vlissin gen waren gisteren bij de WO nog geen nadere gegevens be kend. „We doen mee omdat het een vriendelijk actiemiddel is", al dus rector W. Haverkamp van de Pontes in Zierikzee. „Al realise ren wij ons terdege dat het over last kan opleveren voor (wer kende) ouders Mochten er op dat vlak problemen optreden, dan valt best iets te regelen. Je moet het zo zien: de lesuitval komt uiteindelijk ten goede aan de leerlingen. Daar doen we het voor." De scholen in Middelburg hou den zich afzijdigZij vinden het actiemiddel principieel onjuist of zijn van mening dat er al vol doende andere studiedagen zijn gepland om de belangrijkste on derwijsvernieuwingen voor te bereiden, laten hun woordvoer ders weten. Het Rijk geeft 1,8 miljoen gulden voor herstel van de hervormde kerk in Tholen. door Michelle Koek GOES - Staatssecretaris R. van der Ploeg (cultuur) geeft miljoenen rijksubsidies voor restauratie van de kademuren in Goes en de hervormde kerken in Kapelle en Tholen. Goes krijgt 3,2 miljoen gul den, voor de kerken vloeien respectieve lijk 3,2 en 1,8 miljoen gulden naar Kapel le en Tholen. Van der Ploeg maakte woensdagmiddag in Steenbergen de Kanjersubsidies voor restauratieprojecten in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg bekend. De provin cie Zeeland kreeg 13 miljoen gulden sub sidie voor zes projecten. Naast Goes, Kapelle en Tholen krijgen ook de vestingwerken in Hulst (2,7 mil joen), het Badpaviljoen Domburg (1,8 miljoen) en de Oranjemolen in Vlissingen (1 miljoen) subsidie. Vijf andere Zeeuwse projecten zijn afgewezen: de katholieke kerk in Axel, de Dokbrug in Middelburg, hervormde kerk in Terneuzen, Huize ter Boede in Veere en kasteel Westhove in Oostkapelle. Landelijk werden 121 sub sidieaanvragen ingediend, die bij elkaar 340 miljoen gulden vergen. Van der Ploeg heeft in totaal tweehonderd miljoen gul den aan 53 projecten verleend. „Fantastisch!", roept wethouder C. R. M. M. Linssen in een reactie op de toegewezen subsidie. Zijn gemeente Goes krijgt 3,2 miljoen gulden voor het opknappen van de Kleine-, Turf-, Bier en Grote kade. Na een eei-dere Kanjer subsidie voor de opknapbeurt van de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes, had hij niet verwacht zo snel weer een pot geld kon verwachten. „Deze subsidie zal de hoognodige op knapbeurt van de Goese kaden danig versnellen", zegt hij. „En dat is een hele opluchting gezien de deplorabele toe stand van de kaden." Volgens Linssen kreeg Goes de subsidie niet alleen vanwege de noodzaak, maar vooral dankzij de grote historische waar de van de kademuren. „De kademuren zijn uniek omdat ze nog authentiek zijn. De constructie is nog precies hetzelfde zoals de haven eeuwen geleden is aange legd. Elke steen is een authentieke steen en zo zullen we de kaden ook gaan res taureren." De gemeente Goes begint al dit najaar met de mammoetklus. Er wordt zo snel mogelijk een planning ge maakt met de stichting Stadshaven om na het zomerseizoen te kunnen beginnen. Toren Ook de Kapelse wethouder G. J. J. Bur ger is in een opperbeste stemming. Van der Ploeg zegde de gemeente samen met de kerkvoogdij van de Kapelse hervorm de kerk 3,2 miljoen gulden toe. „De ge meente heeft 2,4 miljoen gekregen om de toren van de kerk te restaureren. Die is hard aan een opknapbeurt toe. Vooral het metselwerk is er slecht aan toe, maar ook het houtwerk moet vervangen worden." De kerkvoogdij mag 800.000 gulden in haar zak steken. Zi] zal het geld vooral besteden aan het opknappen van de dak constructie en het bestrijden van de bon te knaagkever. „Op het eerste gezicht zie je niet veel aan het dak", zegt R. Scheepe foto Willem Mieras van de kerkvoogdij. „Toch is het belang rijk dat we er zo snel iets aan doen omdat het anders het dak losraakt en dat levert gevaarlijke situaties op." Zowel de ge meente als de kerkvoogdij beginnen nog dit najaar met de werkzaamheden. Nieuwe leien Ook in Tholen viert A. van Elsacker, voorzitter van de kerkvoogdij, een klein feestje. Zijn kerk, de hervormde kerk in Tholen, heeft 1,8 miljoen subsidie gekre gen. „Ik ben ontzettend blij. Tien jaar ge leden hebben we het dak gedeeltelijk gerestaureerd. Nu zetten we het brood nodige werk voort. Naast het dak, dat deels nieuwe leien nodig heeft, worden nu ook de glas-in-loodramen en het mu ren aan de binnenzijde van de kerk aan gepakt." Elsacker wil dit najaar aanvan gen met de werkzaamheden en verwacht dat dat zeker moet lukken. „We hebben al een globale planning. Het wordt de ko mende tijd even hard aanpoten, maar in feite staat alles al op de rails." pagina 2: commentaar Stichting Natuurlijk Nederlands strijdt tegen verengelsing taal door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Airbag moet vervangen worden door bots ballon, flashback door terug- flits en junkfood door vulvoer. De Stichting Natuurlijk Neder lands stelt zich te weer tegen overdadig gebruik van Engelse woorden in het Nederlands. Af gelopen weekeinde hield de stichting een actie. De actie richtte zich tegen de Engelse leus van de Fortis- bank: „Solid partners, flexible solutions." Volgens de stichting is het gebruik van Engelse woorden onnodig. Er zijn vaak alternatieve Nederlandse woor den voorhanden. De actievoer ders plakten een Nederlandse tekst over de Engelse tekst op geldautomaten van de bank. .Betrouwbaar en behulpzaam", staat er nu. Ergeren D. J. de Korte uit Vlissingen is lid van de stichting. Hij heeft de pinautomaten op Walcheren be plakt. „Het hing er vanmorgen nog", zegt hij woensdag ver baasd. Hij is lid geworden van de stichting omdat hij zich er gerde aan 'de Engelse ziekte'. „Wat is nou een controller?", vraagt hij zich af. Er worden vaak woorden gebruikt waar- De stichting ergert zich bijvoorbeeld aan de Engelse leus op geldautomaten van de Fortis-bank en heeft er daarom protestplakkertjes op gedaan. foto Lex de Meester van niet iedereen weet wat ze betekenen. Niet alle Nederlan ders spreken vloeiend Engels. De stichting vreest dat veel in formatie voor die groep mensen niet meer te begrijpen is. Boven dien zijn bij toenemende 'veren gelsing' oude teksten voor toe komstige generaties niet te begrijpen. „Als het om een woord gaat waar geen Nederlands woord voor is, vind ik het prima om dat te gebruiken", zegt De Korte. „Het woord computer is bij voorbeeld zo ingeburgerd, daar kun je niets meer aan doen." De stichting is niet tegen het ge bruik van de Engelse taal. In veel gevallen is dat juist nuttig, zoals in de luchtvaart waar ie- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het overgrote deel van Zeeland wordt in het kader van de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening door het kabi net mogelijk aangewezen als extra te beschermen Nationaal Landschap. Minister J. Pronk van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (Vrom) presenteerde woensdag in Den Haag de Vijfde Nota in boek vorm. Voor het eerst zijn de bij behorende kaarten te zien. Uit één van die kaarten blijkt welk deel van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse Delta het kabinet op het oog heeft om tot Nationaal Landschap te bombarderen. Dat gebied begint in het noor den bij de Hoekse Waard en Voorne-Putten en eindigt op Walcheren. Alle voormalige eilanden die daartussen zitten, Goeree- Overflakkee, Schouwen-Dui- veland, Tholen, Sint-Philips- land en Noord-Beveland, zijn in de Vijfde Nota groen gekleurd. Ook grote delen van West-Bra bant en Walcheren vallen bin nen die groene grenzen, exclu sief Vlissingen, het Vlissings havengebied en Westkapelle met omgeving. Het kabinet moet nog een be sluit nemen over de begrenzing van een Nationaal Landschap in de 'open' Zeeuws-Zuid-Hol- landse delta. Het kaartje in de Vijfde Nota laat zien in welke richting wordt gedacht. Grote gevolgen Alleen Zeeuws-Vlaanderen en de oostkant van Zuid-Beveland (de gemeenten Kapelle en Rei- merswaal) krijgen deze bestem ming in elk geval niet, al krijgen de Zeeuws-Vlaamse kreken wel een andere beschermingsstatus. De Zak van Zuid-Beveland heeft die al, als een Waardevol Cultuur Landschap (WCL). De mogelijke aanwijzing van het overgrote deel van Zeeland tot Nationaal Landschap heeft gro te gevolgen voor wat er nog mag gebeuren. Uitbreidingsmoge lijkheden voorsteden en dorpen worden in Nationale Land schappen 'in beginsel' zeer beperkt, schrijft Pronk. Het kabinet wil zo voorkomen dat voor Nederland kenmer kende landschappen, zoals de Zeeuws-Zuid-Hollandse Delta, hun eigen karakter in de toe komst verliezen. Minister Pronk wil dat karakter door 'kwali teitsinvesteringen' juist ver sterken. Met de provincies wil hij daarvoor ontwikkelingspro gramma's gaan maken. Gedeputeerde J. G. van Zwieten heeft al eerder aangegeven niet gecharmeerd te zijn van de aan wijzing van delen van Zeeland tot Nationaal Landschap. Hij verwacht dat daardoor alle eco nomische ontwikkelingsmoge lijkheden worden gefrustreerd. De afwijzende houding van de rijksoverheid tegenover de ves tiging van een mediapark bij Kamperland noemde hij in dat verband 'een veeg teken'. Landelijke regie L. van Dijke van de Christen- Unie in de Tweede Kamer vindt de aanpak van Pronk nog niet ver genoeg gaan. Hij zei gister avond op een bijeenkomst van zijn partij in Middelburg dat landelijke regie absoluut nood zakelijk is om de samenhang in de invulling van de ruimte in Nederland te bewaren. „Die re gie is al beperkt en wordt nu nog verder teruggedrongen door be voegdheden over te dragen aan lokale overheden. We moeten vrezen voor het behoud van groen, voor de samenhang tus sen groene ruimtes en tussen in dustriële knooppunten. Lokale ambities kunnen met elkaar in tegenspraak zijn", waarschuw de hij. Volgens Van Dijke is dit weer een voorbeeld van 'hoe de PvdA tenonder is gegaan in het blau we geweld van de WD in het kabinet'. dereen voor de veiligheid de zelfde taal spreekt. Volgens de stichting is de opmars van het Engels in het taalgebruik te wijten aan sleu telfiguren in de media, de recla mewereld en het bedrijfsleven. Vooral moderne management- praat bevat veel Engels. Tot voor kort heette een human re source manager nog personeels chef, een consultant was ge woon adviseur en iedereen noemde de afdeling sales de ver koopafdeling. Tickets De eerste actie van de stichting was gericht tegen de Neder landse Spoorwegen. Die vervin gen het woord 'treinkaartjes' op de automaten door 'tickets'. De plakkertjesactie bij de Fortis- bank was de tweede. De stich ting heeft een lijst met ongeveer driehonderd 'onnodig Engelse' woorden samengesteld. Achter het Engelse woord staat een Ne derlands alternatief. Mensen die ideeën hebben voor vertalin gen van Engelse woorden, zijn welkom om suggesties aan te dragen. De stichting zoekt on der andere nog mooie Neder landse equivalenten voor: bodystocking, carpoolen en pa perclip. De lijst is te vinden op het Inter net: www.vvb.org/snn. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat staatssecretaris G. Faber van Visserij stevig actie onderneemt tegen de voorgeno men sluiting van grote visgebie- den in de Noordzee. Faber gaat dat ook doen, maar zij weigerde woensdag officieel bezwaar te maken bij de Europese Commis sie. Brussel neemt volgende week woensdag een definitieve be slissing over de noodmaatregel om de kabeljauwstand in de Noordzee te herstellen. Staats secretaris Faber wil tot die tijd proberen de Europese Commis sie op andere gedachten te bren gen. De maatregel treft volgens haar de Nederlandse vissers on evenredig hard en het is twijfel achtig of het helpt de kabel jauwstand te verbeteren. Als de Europese Commissie toch akkoord gaat, is het, aldus Fa ber, weinig zinvol verder actie te ondernemen. Het bijeenroe pen van alle visserijministers van de Europese Unie zal naar haar mening slechts averechts werken. „Ik kan dat wel doen, maar dan is het opnieuw Neder land tegen de rest. Ik heb geen zin in een publieke nederlaag." In een beroepsprocedure bij het Europees Hof van Justitie, zoals verschillende Kamerleden gis teren voorstelden, ziet Faber helemaal niets. Zij wil alle troe ven zetten op een voor Neder land beter kabeljauwherstel plan, dat na de noodmaatregel volgt. Dit herstelplan met een looptijd van vijf jaar moet nog worden opgesteld. Een beroeps procedure verslechtert de posi tie van Nederland in de bespre kingen over dat plan, vreest Faber. De Tweede Kamer nam hier ge noegen mee, in afwachting van de besluitvorming volgende week woensdag in Brussel. Als de noodmaatregel ongewijzigd wordt aangenomen, zal waar schijnlijk een kleine Kamer meerderheid van CDA, WD, ChristenUnie, SGP en SP aan Faber vragen toch juridische stappen te ondernemen. Het is, volgens die partijen, juist goed dat Nederland zijn tanden laat zien. Op financiële compensatie hoe ven vissers niet te rekenen. Staatssecretaris Faber wees dat vierkant van de hand. De nood maatregel is naar haar oordeel vergelijkbaar met een verlaging van de visquota, en quotaverla gingen worden ook nooit ge compenseerd. „En", zei zij, „het blijft mogelijk in open gebieden te vissen." Voorzitter BDaalder van de Fe- deratie van Visserijverenigin gen was teleurgesteld over het Kamerdebat. „Het heeft niks opgeleverd." In de door twee jongemannen gestelde vraag lagen snode plannen besloten: „Wij zoe ken iets wat iemand beslist niet cadeau zou willen heb ben." De uitbater van de Middel burgse winkel in tweede hands goederen keek er niet van op. Als je zo'n zaak runt, weet je je immers omringd door voorwerpen waaraan eerdere eigenaren kennelijk niet erg gehecht zijn geweest. De man hoefde dan ook niet lang na te denken. Hij wenk te de jongemannen mee te ko men en stapte resoluut af op een hoek van de loods met af dankertjes. Daar stond een foeilelijk schilderij van een neerslachtig makend land schap opgesteld. Maar het was hem meer begonnen om de met tal van tierelantijn tjes versierde vaas, die daar achter schuil ging. „Is dit fout genoeg?", infor meerde de winkelier, de uit bundige creatie omhoog hou dend. Glunderend rekenden de jongemannen met hem af. Even later kon je ze monter zien wegfietsen. Zwaar be- wapend op weg naar een tref- fen met hun ergste vijand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29