Werkgevers stellen eisen bij Spaarpotje van de Zeeuwse gemeenten PZC Buren moeten stank schelpenverwerking maar voor lief nemen Snelheidsmaniakken veroordeeld wegens mishandelen echtpaar Kamervragen over nood bij pleegzorg Debat over toekomst van de zorg Langdurig werklozen Duitser mag half jaar niet rijden na ongeluk LICHT Inloopochtend over whiplash Lezing over boerenleven donderdag 1 februari 2001 DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van GroenLinks wil weten welke maatregelen het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport gaat ne men om de geldnood bij de Zeeuwse pleegzorg te lenigen. Wegens geldgebrek besloot de Stichting Jeugdzorg Zeeland vorige week te stoppen met het plaatsen van kinderen in pleeg gezinnen. Daardoor is een wachtlijst ontstaan van veertig jongeren. W. van Gent van GroenLinks heeft staatssecretaris M. Vlie- genthart woensdag schriftelijk gevraagd of zij op de hoogte is van dit probleem en wat zij er aan gaat doen. Ook wil Van Gent weten of de staatscretaris het eens is met de kritiek dat de pleegzorginstellingen te weinig geld per pleegkind krijgen. De zorg van Van Gent gaat niet alleen uit naar de ontstane wachtlijst in Zeeland. Zij wil ook dat maatregelen worden ge nomen om wachtlijsten elders te voorkomen. Stichting Jeugdzorg Zeeland en de provincie Zeeland overleg gen al enige tijd over een oplos sing voor het probleem. Die is vooralsnog niet in zicht. MIDDELBURG - De toekomst van de zorg in Zeeland is onder werp van een debat dat op 14 fe bruari door het welzijnsinsti- tuut Scoop wordt gehouden. De Utrechtse hoogleraar alge mene gezondheidszorg prof.dr. A. J. P. Schrijvers leidt het de bat waaraan wordt deelgeno men door zorginstellingen, pa tiëntenorganisaties en gebrui kers. Belangstellenden zijn wel kom om ook hun mening te ge ven over de zorg. Op de agenda staan onderwer pen als mantelzorg, zorg en ar beid, privatisering en solidari teit, schaalvergroting, iet en sturing in de zorg. Het debat be gint om 19.30 uur in de Scoope- ra, Achter de Houttuinen 8 te Middelburg. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het tekort aan perso neel noopt Zeeuwse werkgevers om ook langdurig werklozen in dienst te ne men. En dat terwijl sommige onderne mers tot voor kort nog dachten dat mensen die al een tijd aan de kant staan niets kunnen, weten of willen. Het te gendeel blijkt het geval, want na de no dige scholing en training, halen ze hun achterstand snel in en draaien ze mee zoals ieder ander. De term langdurig werklozen klinkt nogal negatief. In Zeeland gaat het om een groep van ongeveer 4500 mensen. Ongeveer driekwart van hen is tussen de één en vijf jaar lang werkloos. Het overige deel staat nog langer buiten spel. Arbeidsvoorziening Zeeland con stateert aan de hand van cijfers dat langdurig werklozen sinds vorig jaar voor het eerst profiteren van de econo mische groei. Arbeidsmarkt-adviseur W. van der Vel de van Arbeidsvoorziening Zeeland be speurt dan ook een gedachtenverande- ring bij werkgevers. „De belangrijkste reden daarvan is de krapte op de ar beidsmarkt", legt hij uit. „Werkgevers zijn gedwongen om hun eisen bij te stel len. In het verleden was er bij hen spra ke van een soort huiver. Langdurig werklozen waren in hun gedachte men sen die in de loop der tijd vaardigheden hadden verloren. En bovendien moest er flink worden geïnvesteerd in oplei ding en training, was de algehele ge dachte. Ondernemers konden toen nog kiezen uit veel sollicitanten. Ze kozen voor die mensen waarin ze het minst hoefden te investeren. De mensen die dus al een tijd niet hadden gewerkt, vie len daardoor vaak buiten de boot." Vissen Maar zo veel keus hebben werkgevers niet meer. „De poel waarin onderne mers vissen, wordt steeds kleiner", weet Van der Velde. „En dan wordt het voor werkgevers toch interessant om te kijken naar mensen die met een extra steuntje toch aan de slag kunnen wor den geholpen." Het is moeilijk om precies aan te geven om wat voor personen het nu precies gaat. „Over het algemeen gaat het men sen met een opleiding op mavo- en lbo- niveau", zegt Van der Velde. Afhanke lijk van de persoon en de situatie bij een werkgever, wordt gekozen voor een scholingstraject bij bijvoorbeeld een Regionaal Opleidings Centrum. „Het komt ook voor dat werknemers via een interne opleiding worden bijge schoold", zegt Van der Velde. „Het De arbeidsmarkt verandert van een aanbod- in een vraagmarkt. Werkgevers moeten daardoor hun eisen bijstellen en kiezen steeds vaker voor het in dienst nemen van langdurig werklozen. foto Ruben Oreel scholen van langdurig werklozen hoeft een werkgever overigens niet veel te geld kosten, omdat er allerlei subsidie regelingen zijn." Langdurig werklozen komen in alle branches aan de slag. „Na de nodige scholing en begeleiding, valt op dat ze hun achterstand snel inlopen"zegt Van der Velde. „Al kost het sommigen moei te om weer in het werkritme te komen. Desondanks draaien ze na verloop van tijd volwaardig mee. Net als alle bij an dere werknemers krijgen de meeste eerst een tijdelijk arbeidscontract aan geboden. Maar dat wordt na een half jaar of een jaar bijna altijd omgezet in een contract voor onbepaalde tijd. Het is dus zeker niet zo dat als de econo misch groei zou terugvallen, de ex- langdurig werklozen slecht in de schoe nen staan. Zo lang de krapte op de ar beidsmarkt blijft, zal de positie van langdurig werklozen alleen maar beter worden." „De tij d is voorbij dat een blik werkzoe kenden wordt opengetrokken", zegt se cretaris W. A. van der Linde van MKB- Zeeland. „Werkgevers moeten eraan wennen dat de arbeidsmarkt een vraagmarkt in plaats van een aanbod- markt is geworden Werkzoekenden worden ingedeeld in verschillende ca tegorieën. Categorie één zijn degene die het makkelijkst aan een baan kunnen worden geholpen. En die bak is zo lang zamerhand leeg. Werkgevers moeten nu peuren in de bakken met mensen die zijn ingedeeld in categorie vier: de moeilijk plaatsbaren, waaronder ook de langdurig werklozen." Van der Linde erkent dat er bij werkge vers soms een drempel bestaat om lang durig werklozen in dienst te nemenAf en toe hoor je wel eens werkgevers zeg gen dat langdurig werklozen niets kun nen, willen en weten. Die voorbeelden zullen er best zijn. Maar dat geldt ook voor werkgevers. Niet elke ondernemer is een goede werkgever." Volgens Van der Linde is het ook nog eens heel aantrekkelijk voor werkge vers om langdurig werklozen in dienst te nemen. „Ik wil niet zeggen dat werkgevers ze gratis krijgen, maar er worden links en rechts heel veel subsidies gegeven voor het om- en bijscholen en het begeleiden van mensen die al langere tijd uit het ar- beidspx-oces zijn. Daardoor snijdt het mes uiteindelijk aan twee kanten; de werkgever kan zijn vacature vervullen en de langdurig werkloze heeft weer een baan." door Peter Jansen DEN HAAG - Gelijk hebben is iets heel anders dan gelijk krij gen. De melkveehouders B. en C. Kole uit Vlake kunnen daar over meepraten. Tien jaar hebben ze gestreden tegen de stank van mossel-, kokkel- en spisulaschelpen. Ze zijn er tot nog toe niets mee op geschoten: ook de Raad van Sta te wil hen niet van dienst zijn. De melkveehouders wilden bij de Raad van State gedaan krij gen dat de provincie Zeeland wordt gedwongen op te treden tegen de onhoudbare overlast, die het schelpenverwerkingsbe drijf van buurman W. van Oeve- ren volgens beiden veroorzaakt. Ze zeggen doodziek te worden van de misselijkmakende stank. Van Oeverens bedrijf ligt aan de Kanaalweg, langs het Kanaal door Zuid-Beveland. De Koles zijn zijn achterburen. Hun melkveebedrijf Veelust ligt aan de Reeweg. Probleem Het probleem is dat de familie Kole de stank van de opgeslagen schelpen ondraaglijk vindt, ter wijl de provincie, die in zo'n ge val zou moeten optreden, zegt dat er van stankoverlast geen sprake is. Volgens de provincie voldoet de loods van Van Oeveren aan de strengste milieu-eisen. Boven dien zou bij controles ter plaatse blijken dat er geen vuiltje aan de lucht is. De voorschriften van de milieuvergunning worden vol gens de provincie nauwkeurig nagekomen. Optreden tegen Van Oeveren is dus niet aan de orde en men ziet geen aanlei ding om nog eens extra geuron derzoek te doen. Volgens de veehouders zijn tij dens de provinciale controles de deuren van de mosselloods keu rig gesloten. Daarom ruikt nie mand iets. Maar als het bedrijf in werking is moeten ze regel matig open. Op die momenten komt de stank in golven naar buiten. Verzoek De Raad van State heeft het ver zoek van Kole afgewezen, om dat provincie haar oordeel staaft met onderzoek en rappor ten, terwijl de klagers daar al leen hun moeilijk controleerba- re mening tegenover stellen. Om succes te hebben in de komende bodemprocedure zullen de vee houders met een gedegen en on afhankelijke contra-expertise moeten komen. MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van het Duitse Langer- wehe is woensdag in Middel burg veroordeeld tot zes maan den rijontzegging en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man veroor zaakte op 25 september 1999 in Middelburg een ongeluk waar bij een andere automobilist ern stig gewond raakte. Het ongeluk gebeurde in een bocht op de Leliendaalseweg. De Duitser botste op de linker weghelft frontaal op een tegen- ligger. De chauffeur van deze auto moest met een schedelbasis- fractuur en verschillende breu ken worden opgenomen in het ziekenhuis. Politierechter G. van Unnik vond dat verdachte onvoorzich tig had gereden door naar de linkerweghelft te sturen, maar hi] was er niet van overtuigd dat de Duitser bewust een inhaal manoeuvre had uitgevoerd. De man reed ten tijde van het onge luk in een file en zei zich achter af niet meer te kunnen herinne- ren waarom hij naar links had gestuurd. De rechter hield er in de straf maat likening mee dat de Duit se automobilist al veertig jaar - zonder brokken te maken - aan het verkeer deelneemt. Ook officier van justitieM. Kap- peyne van de Coppello ging niet uit van roekeloos rijgedrag. Wel concludeerde hij dat de verdachte 'onoplettend' had ge reden. Hij eiste een jaar rijontzegging en honderd uur dienstverlening. De politierechter strafte milder. De verhoging van de energierekening heeft een storm van protest losgemaakt. In de hele provincie zijn handtekenin gen verzameld om dat protest zichtbaar te maken. De col lectie ivordt op 1 februari aangeboden aan de Zeeuwse leve rancier van stroom en gas, Delta Nutsbedrijven. De PZC brengt een korte serie over feiten en meningen omtrent de energierekening. Vandaag deel 3: de winst. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven is voor ons en van ons. Het nutsbedrijf levert ons gas, stroom en water; wij beta len daarvoor. Wat Delta met die producten verdient, is dus ei genlijk ons geld. Als de winst zo hoog is als vorig jaar, 135 mil joen gulden, geef die dan ook maar weer terug aan ons, de burgers. Deze eenvoudige redenering was te horen nadat Delta be kendmaakte dat de energiere kening fors duurder zou wor den. Zo veel winst en dan toch de tarieven verhogen, dat gaat velen te ver. Het mag dan ge voelsmatig een logische ge dachte zijn, feitelijk klopt die niet. Immers, niet Delta, maar het Rijk is vei'antwoordelijk voor de prijsstijging. Bovendien, merkt wethouder C. W Veerhoek van Schouwen- Duiveland op, is de winst niet alleen te danken aan de klein verbruikers, Grote klanten als Pechiney hebben zo veel stroom nodig, dat zij ondanks een lagere pi-ijs per kilowattuur toch in be langrijke mate bijdragen aan de resultaten van het nutsbe drijf. Dat vex-dient ook veel aan bedrijven waarin het zelf aan delen heeft. Daar komt bij dat de markt van de energievoorziening een hele andere is dan bij de oprichting van de nutsbedrijven. Toen hadden zij puur een maat schappelijke taak: het volk voorzien van gas, licht en water. De energiebedrijven hadden elk een eigen verzor gingsgebied en daax-in een mo nopolie. Markt Dat monopolie raken ze kwijt, ze moeten concuxreren. Om te kunnen overleven moeten zij zich voegen naar de wetten van de markt. Dat betekent bij voorbeeld een sterke vermo genspositie verwerven. Om die reden hebben de aandeelhou ders (provincie en gemeenten) het bedrijf ook meer bevoegd heden gegeven, zodat het snel en adequaat kan inspelen op de markt. Hebben de burgers dan hele maal geen invloed meer op de tarieven en de besteding van de winst van Delta? Wel zeker, maar via een omweg. De pro vincie bezit de helft van de aan delen in Delta, de gemeenten hebben 46,5 procent in handen. Die aandelen geven recht op in vloed op het beleid van de on derneming en op een percenta ge van de winst. Provincie en gemeenten kun nen dat geld dus teruggeven aan hun inwoners. Stinkt geno men doen ze dat ook. Want hoe het geld ook wordt besteed, het komt altijd ten goede van de in woners. Het provinciebestuur heeft bij voorbeeld besloten de helft van de winstuitkering te besteden aan economie en de helft aan infrastructuur. De gemeenten ontvingen vorig jaar i-uim 15,5 miljoen gulden aan winstuitkering. Dat was het dividend over 1999, uitbe taald in 2000. Acht van de zeventien gemeen ten weten niet precies meer waar hun dividend is gebleven. Axel, Goes, Hulst, Middelburg, Noord-Beveland, Sas van Gent, Schouwen-Duiveland en Veere sluisden dat geld recht streeks door naar de algemene middelen. „Het is op de grote hoop beland", aldus een woordvoerder van de gemeente Middelburg. Borsele, Tholen, Oostburg en Terneuzen deden deels hetzelf de, maar betaalden er tevens bijzondere projecten van. Zo heeft Borsele geld toegekend aan de haven van Hoedekens- kerke, de invoering van de eu ro, preventie van legionellabe- smetting, jeugdsoos De Prange in Heinkenszand en bestuurlij ke vernieuwing. Tholen besteedde vier ton aan een nieuw onderkomen voor peuterspeelzaal 't Hummeltje in Sint Maartensdijk. Het oude houten gebouw aan de Radda Barnenstraat was een schen king van het Zweedse Rode Kruis (Radda Barnen is Zweeds voor Rode Kruis), maar dat voldeed niet meer. „Wij betaalden er ook nog ex tra investeringen in de brand weer en verkeersmaatregelen van", zegt een woordvoerder van Terneuzen. Oostburg vulde er bovendien de reserve werk gelegenheid mee. Die is aange legd vanwege het verdwijnen van de veerdiensten in 2003. Vlissingen Vlissingen wil haar wijken eens extra onder handen nemen. Daarvoor denkt het gemeente bestuur ruim drie miljoen gul den nodig te hebben. De 2,2 miljoen van Delta komt daarbij goed van pas. Hontenisse heeft haar 3 6 80 0 0 gulden niet uitge geven. Het dividend is in het spaarpotje van de gemeente ge stopt, de algemene reserve, en daar zit het nog steeds. Kapelle, Reimerswaal, Sluis- Aardenburg en Terneuzen zijn de enige gemeenten die direct de portemonnee van hun bur- gers hebben gespekt. Dankzij Delta kon Kapelle bijvoor beeld de stijging van de tarie ven van de onroerend-zaakbe- lasting beperken tot drie procent, terwijl een stijging van vijf procent was voorzien. Sluis-Aardenburg paste de af valstoffenheffing aan, Terneu zen de ozb-tarieven en de kwijtschelding van lokale hef fingen. Reimerswaal geeft volgens een woordvoerder van de afdeling financiën structureel vijftig procent van de Delta-winst te rug aan de burgers. Dat zal ko mend jaar dus ook weer gebeu ren, belooft hij. In tegenstelling tot vorig jaar overweegt het Hulster gemeen tebestuur nu ook het dividend Winstuitkering Delta Nutsbedrijven aan de Zeeuwse gemeenten x 1000 gulden Sas van Gent ES3 Schouwen-Duiveland Sluis-Aardenburg Terneuzen Peuterspeelzaal 't Hummeltje in ven. Sint Maartensdijk heeft het nieuwe onderkomen mede te danken aan de winst van Delta Nutsbedrij foto Willem Mieras van Delta aan de burgers te ge ven. „We wegen de voor- en na delen daarvan nog af tegen de voor- en nadelen van het oude beleid om de winstuitkering in de algemene middelen op te ne men", zegt burgemeester A. Kessen, portefeuillehouder fi nanciën. Kolder Zijn Vlissingse collega, wet houder T Meijers, peinst er echter niet over „Dat is toch je reinste kolder. Dat betekent dat de gemeente straten niet kan opknappen, dat de burgers gaan klagen dat de straten er zo slecht bij liggen, dat wij die als nog opknappen en daarvoor de lokale belastingen moeten ver hogen. Dan zitten we elkaar toch voor te liegen. Het geld komt hoe dan ook ten goede aan de burgers." Eén ding is Meijers duidelijk geworden: „Als de gemeente geld over heeft, hoor ik heel veel mensen zeggen: de ge meente, dat zijn wij Maar als er geld tekort is, zegt bijna nie mand dat." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik achtte woensdag twee mannen schuldig aan geweld dadige uitbarstingen. Een 20- jarige man uit Sint-Maartens dijk werd voor het mishandelen van een echtpaar veroordeeld tot 140 uur werkstraf. Zijn me dedader, een 27-jarige inwoner van Scherpenisse, kreeg voor het slaan van het mannelijke slachtoffer 100 uur onbetaalde arbeid opgelegd. De aanleiding tot het incident vormde 29 april vorig jaar het onverantwoord rijden met twee auto's, die snelheden tot 130 ki lometer per uur bereikten, over de polderwegen rond Poort vliet. De man, die aan de Bartel - meetweg woont, wilde de snel heidsmaniakken een halt toeroepen door zwaaiend met zijn armen op de weg te gaan staan. De oudste verdachte, die de voorste auto bestuurde, be gon daarop krachtig te remmen. Ook de tweede auto stopte. De verdachten zeiden gisteren op zitting te willen weten wat de bedoeling van deze actie was, waarop de politierechter rea geerde: „U wist toch wat er aan de hand was? Die man maakte gebaren om jullie ertoe te bewe gen het kalmer aan te doen. Dit is a-sociaal rijgedrag." Er vielen vervolgens klappen. „Hij was helemaal over de rooie. Ik kreeg eerst een klap", pro beerde de jongste verdachte zich te verdedigen. Het letsel van het slachtoffer bleek vrij ernstig te zijn: kneuzingen, ge broken neus, oogletsel en een hersenschudding. Zijn vrouw liep een ontwrichte schouder op, toen ze de doorgang wilde versperren. De 20-jarige dader was haar hardhandig omver ge lopen. De impact bleek achteraf uit het feit dat de slachtoffers voor posttraumatische stresstoornissen behandeld moesten worden. Officier van justitie M Kappey- ne van de Coppello kon zich de reactie van de Poortvlietenaar voorstellen „Hij wilde jullie at tenderen op het gevaar. Er spe len daar kinderen. Dit agressief rijgedrag is belachelijk. Er had den doden kunnen vallen Vol gens de officier had het duo de problemen zelf opgezocht door zo te reageren. „Het is agressief, irritant en ergerlijk Hij wilde best geloven dat het slachtoffer zich ook niet onbetuigd had ge laten en dat hij zich ook boos had gemaakt. „Maar jullie zijn doorgegaan door hem herhaal delijk te slaan." Hij eiste tegen de vechtersbazen vier en drie maanden gevangenisstraf. De schadeclaim van de gedupeer den werd door de officier op ruim 5000 gulden vastgesteld. Raadsman F. van Ardenne deed een beroep op noodweer. „Het is een actie-reactie geweest. Mijn cliënten hebben ook aangifte gedaan van bedreiging met de dood, maar de officier heeft de zaak geseponeerd." De politie rechter verwierp het beroep op noodweer, maar ging wel onder de eis zitten. De schadeclaim werd afgewezen. Daarvoor kunnen de slachtoffers nog naar de civiele rechter stappen. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt vrijdag 16 fe bruari de maandelijkse inloop ochtend voor whiplashpatiën- ten. Belangstellenden kunnen dan met lotgenoten praten over hun ervaringen. De inloopoch tend wordt gehouden in het Oosterscheldeziekenhuis van 10.00 tot 12.00 uur. GROEDE -In de Lutherse Kerk in Groede wordt morgen, vrij dag, een lezing gehouden over het boerenleven in West- Zeeuws-Vlaanderen. Spreker is dr. P. J. van Cruijningen, die vorig jaar in Wageningen met 'Behoudend maar Buigzaam' promoveerde. Het proefschrift behandelt het boerenleven tus sen 1650 en 1850 in deze streek. Het boekwerk werd als jaar boek van de Heemkundige Kring in West-Zeeuws-Vlaan- deren onder de leden verspreid. Van Cruijningen zal behalve op het reilen en zeilen van de boe renbevolking nader ingaan op een aantal familienamen zoals Boidin, Castelijn, Van Houte, De Hullu, Van Melle, De Millia- no, Risseeuw, Salome, Tack en Wijffels. Namen die vooral in het westen van Zeeuws-Vlaan- deren bekend zijn. De lezing in de Lutherse Kerk te Groede be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21