Deel WAO'ers overdrijft Al-Megrahi levenslang, Fhimah op vrije voeten lA/aanzi innige wintersale! Laat leggen Ir Willem-Alexander met Maxima op feest Beatrix Dennis de NooiJer ve,t Feyenoord BelCoivipamy TtaE Jonge Zeeuwse dader en slachtoffer kunnen elkaar straks treffen Van der Lubbe dicht en zingt VVerkgroep Teeuws volkslied stopt Eén op de zes doet zich met opzet zieker voor Daklozen India slecht bereikbaar ed verlaagt ïnte met alf procent Fruitteler zoekt heil in Tasmanië 4 WEKEN VOOR on of mist el bewolking en kans op mist. Matige ordwestelijke wind en temperatuur aximaal 5 graden. ®e jaargang no. 27 nderdag 1 februari 2001 ;se nummers 2,00 30ST-SOUBURG - Het lieuwe Zeeuwse volkslied s van de baan. De werk groep die op initiatief van lireeteur/hoofdredacteur 'lip Feij van Omroep Zee and naar zo'n ballade op joelt ging, is opgeheven, /oor het idee bestaat te veinig draagvlak, feij wilde graag een ei- ;entijds volkslied ter ver- 'anging van de huidige lymne van D. A. Polder- nans. Met een werkgroep, Yaarin ook vertegen woordigers zaten van De Drukkerij in Middelburg, le Zeeuwse Muziekschool >n Scoop, wilde hij op ioek naar tekstschrijvers ;n componisten. In no vember, tijdens de Week Tan het Zeeuwse Boek, hadden die op cd en in boekvorm gepresenteerd tonnen worden. Bijkomend streven was lat het project een brede :amen werking in cultu- •eel Zeeland op gang zou mengen. Dat blijkt te ïoog gegrepen. ,,We heb- ien wat lichtvaardig ver ondersteld dat in onze jrovincie een zekere ver anderingsgezindheid te Mobiliseren zou zijn, naar nu zien we weer wat jeter dat het geen sinecu- •e is om ons eilandenrijk mor een aardigheidje op •én lijn te krijgen", aldus feij. üj geeft aan dat de werk groep wel blij was met de 'ele reacties op het initia- ief, zij het dat die vrijwel .onder uitzondering ne- [atief waren. door Hans van Soest DEN HAAG - Eén op de zes WAO'ers doet zich be wust zieker voor dan hij of zij is om te voorkomen dat ze worden gekort op hun uitkering. Vooral vrouwen verzwijgen vaker conclu sies van de controlerend arts over vermindering van hun gezondheids klachten. Dit blijkt uit een NlPO-onder- zoek in opdracht van het minis terie van Sociale Zaken naar fraude met uitkeringen. Behalve WAO'ers overtreden ook veel andere uitkeringsge rechtigden de regels. Zo blijkt twintig procent van de WW'ers en veertig procent van de bij standsgerechtigden gedurende langere tijd bewust te weinig te solliciteren. Veertien procent van de werklozen heeft het afge lopen jaar passend werk afge wezen of er bewust voor gezorgd niet te worden aangenomen. Staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken schrijft in een toelichting op het onder zoek dat het aantal fraudeurs in werkelijkheid waarschijnlijk nog groter is, omdat veel uitke ringsgerechtigden - ondanks de belofte dat hun gegevens ge heim bleven - weigerden mee te werken aan het onderzoek. De bewindslieden op het minis terie, Vermeend en Hooger vorst, hebben aangekondigd meer werk te maken van de fraudebestrijding. Sociale Diensten en uitvoeringinstel lingen van de WW en WAO zul len meer onderzoek uitvoeren om fraude op te sporen. Het aan tal bezoeken aan bijvoorbeeld bedrijven of bedrijfsterreinen om zwart werk op te sporen wordt verdubbeld van tien- tot twintigduizend per jaar. Het GAK (Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor) zal meer in het buitenland controleren. Nederland telt 938.000 mensen met een arbeidsongeschikt heidsuitkering (van wie 760.000 WAO'ers) en 178.000 WW'ers. Bijna vierhonderdduizend mensen zitten in de bijstand. Uit het onderzoek blijkt dat twaalf procent van deze laatste groep wel eens zwart bijklust. Met name mannen maken zich hieraan schuldig. Zes procent van de bijstandsgerechtigden blijkt het afgelopen jaar wel eens een baan of uitzendwerk t^ hebben gehad, zonder dat ze dat doorgaven agn de Sociale Dienst. Hieruit blijkt dat de uit wisseling van gegevens tussen bijvoorbeeld Belastingdienst en Sociale Dienst nog niet opti maal is. GPD/ANP Hulpverleners ondervinden grote problemen bij het leveren van goederen aan de tienduizenden mensen die dakloos of ge wond zijn geraakt door de aardbeving in India. Een groot deel van de infrastructuur in het getroffen ge- 8^, bied is verwoest. SHINGTON - De Federal erve, het stelsel van centrale ken in de Verenigde Staten, ft gisteren de rente met een E procentpunt verlaagd, rente die de Amerikaanse iken aan elkaar doorrekenen jr kortlopende leningen, 1de van 6 naar 5,5 procent, een echo op het besluit in shington volgden verschei- te particuliere banken in de onmiddellijk met een verla- g van hun rentetarieven. Het 'oor de tweede keer binnen maand dat de Fed de rente t een half procentpunt om- g schroeft. Met deze nieuwe teverlaging wil Fed-voorzit- Greenspan een recessie in de voorkomen. De Amerikaan- iconomie is na een ongekend ge periode van aaneengeslo- groei onmiskenbaar op de ugtocht. GPD Maxima Zorreguieta verlaat met prins Willem-Alexander het verjaardagsfeest van koningin Beatrix in het Stedelijk Museum. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prins Willem- Alexander was gistex'avond sa men met zijn vriendin Maxima (Advertentie) Tot 285," extra Dutchtone-voordeel Exclusief bij BelCompany ISll^W 3 maanden lang gratis dutchtone dubbele belbundel geen aansluitkosten Siemens S35i Infrarood modem VI P-telefoonboek Trilfunctie www.BelCompany.nl ip basis van oen 1-jarig Dulchlone allin 180 abonnement Aanbod geldt tot 4-2-2001. Meer informatie 0800 1413 Zorreguieta aanwezig op het feest van zijn moeder, dat ter ge legenheid van haar 63e verjaar dag werd gegeven in het Stede lijk Museum in Amsterdam. Het stel stapte na koningin Bea trix en prins Constantijn met zijn verloofde uit de koninklijke bus voor het museum. Prins Claus verliet voortijdig het feest dat in besloten kring in het Ste delijk werd gevierd. In het mu seum heeft koningin Beatrix een expositie ingericht. Drie jaar geleden, toen de ko ningin haar zestigste verjaar dag vierde, werd dat op grootse wijze gedaan in het Paleis op de Dam. De toenmalige vriendin van Willem-Alexander, Emily, werd toen gescheiden van de an dere bezoekers binnengelaten. Willem-Alexander is al eerder samen met Maxima waargeno men, maar gisteren vertoonden ze zich toch voor het eerst samen bij een min of meer officiële aangelegenheid. Het gezamen lijk optreden wordt gezien als een signaal van het Koninklijk Huis dat er inderdaad sprake is van een serieuze relatie. De publieke aanwezigheid van Maxima aan de zijde van de Prins van Oranje komt op een moment dat politici op het Bin nenhof zich steeds meer opwin den over de rol van de vader van Maxima bij een eventueel hu welijk, Vader Zorreguieta was eind jaren zeventig en begin ja ren tachtig staatssecretaris en later minister van Landbouw in het Argentijnse militaire regime van generaal Videla. De coalitiepartijen WD, PvdA en D66 reageerden gisteren fel op de uitspraak van CD A-leider De Hoop Scheffer dinsdag dat premier Kok moet ingrijpen nu meer Kamerleden zich negatief uitlaten over de rol van Maxi ma's vader bij een huwelijk. D66-fractievoorzitter De Graaf: „De premier gaat niet oyer de Tweede Kamer. De actie van De Hoop Scheffer lijkt een beetje op Kok-pesten." foto Jasper Juinen/ANP VVD-fractievoorzitter Dijkstal stelde dat 'Kok onheus bejegend wordt'. Van Dijke van de ChristenUnie stelde gisteren op een partijbij eenkomst in Middelburg dat Kok zich voorlopig niet in de discussie moet mengen. Van Dijke liet doorschemeren dat een eventueel huwelijk van Wil lem-Alexander met Maxima 'protocollaire gevolgen' moet hebben. „We moeten de dochter niet afrekenen op de daden van de vader. Maar stel dat het tot een verloving met Maxima komt, dan is het duidelijk dat dat een ander verhaal is dan wanneer het een Zweedse prin ses zou betreffen." GPD door Marjolijn de Cocq SOESTERBERG - Eén keer vrijspraak en één keer levens lang. Na bijna negen maanden kreeg het Lockerbie-proces voor het Schotse High Court of Justiciary in Kamp van Zeist gisteren een dramatische ont knoping. De drie rechters verwierpen het bewijs tegen de Libische ver dachte Al Amin Khalifah Fhi mah (44), die de rechtszaal op de oud-luchtmachtbasis als vrij man verliet. Maar de zaak tegen medeverdachte Abdelbasset Ali Mohmed al-Megrahi (48) vorm de volgens de drie een 'realis tisch en overtuigend patroon'. Al-Megrahi wacht minimaal twintig jaar in een Schotse cel voor moord op de 270 slachtof fers van de bomaanslag op vlucht PanAm 103 boven het Schotse Lockerbie op 21 decem ber 1988. De rechters achten be wezen dat Al-Megrahi de aan slag als hoge functionaris van de Libische geheime dienst heeft beraamd. Al-Megrahi's heeft veertien dagen de tijd om be roep aan te tekenen. Tot zo lang blijft hij in Kamp van Zeist. Libië liet gisteren al meteen we ten dat Libië de beslissing van de Schotse rechter respecteert, maar ontkende dat het land zelf bij de aanslag betrokken was. Wel zegde de Libische ambassa deur bij de Verenigde Naties toe dat zijn land een schadevergoe ding zal betalen als rechters Li bië daartoe veroordelen. De wens van Libië dat de sancties worden opgeheven die indertijd door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zijn ingesteld, blijft voorlopig onvervuld. De Amerikaanse president Bush waarschuwde dat de sancties gehandhaafd blijven totdat het land de verantwoordelijkheid voor de daden van Al-Megrahi aanvaardt en de nabestaanden van de slachtoffers een goede compensatie geeft. Fhimah en Al-Megrahi werden in 1991 aangeklaagd voor de Lockerbie-aanslag. In 1999 ga ven zij zich over voor berechting onder Schots recht op Neder lands grondgebied. GPD pagina 2: uitspraak slag Libië (Advertentie) van tapijt over aan vakmensen. De tapijtleggers van TMC Zeeland. Dit zijn ambachtelijke kunstenaars in het creë ren van borders, figuren en stroken. Zodat uw tapijt jaren mooi ligt. GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 tic bcicrc stoffeerders nidlten het! Dennis de Nooijer heeft Heerenveen gisteravond de overwin ning bezorgd op Feyenoord: 1-0. De Souburgse spits trof in de laatste minuut doel. Door de nederlaag van de Rotterdam mers naderde PSV, dat met 3-0 won van FC Gronin gen, de koploper tot twee punten. NAC zorgde voor |t| A een stunt door Vitesse in Arnhem met 4-2 te verslaan. Hr De familie Wolfert ver trekt eind deze week van Ossenisse naar een ge hucht in Tasmanië. Ze wa ren al jaren op zoek naar een mooi bedrijf in een weids land, waar de rege ring niet steeds maatrege len verzint om agrariërs op kosten +e jagen. Een land dat boeren als nutti ge voedselproducenten beschouwt en niet als crimine- ^'i (Qj len behandelt. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9,10 en 11; sport: 12,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19,20 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28 door Jacques Cats MIDDELBURG - Een confron tatie tussen jeugdige delictple gers en hun slachtoffers wordt in Zeeland mogelijk. Het team jeugdreclassering van de Stich ting Jeugdzorg Zeeland heeft daartoe het initiatief genomen. Naast het arrangeren van een ontmoeting van daders en slachtoffers zijn, al naar gelang de situatie en omstandigheden, ook andere vormen van contact mogelijk. Een dader kan bij voorbeeld een videoboodschap sturen aan een slachtoffer. Het initiatief is in zoverre nieuw in het land dat het project zich richt op de leeftijdsgroep van 12 tot 18-jarigen, Verwacht wordt dat slachtoffers meer open staan voor een confrontatie njet jeugdige delictplegers. Het pro ject moet voor beide partijen gunstige effecten hebben. Een dader wordt nadrukkelijk ge confronteerd met de gevolgen van het gepleegde delict en krijgt de mogelijkheid iets goed te maken. En een slachtoffer krijgt gele genheid om vragen te stellen en zijn gevoelens te uiten zodat posttraumatische stress kan worden voorkomen. Richtlijnen Partners in het zogeheten pro ject herstel bemiddeling zijn het Openbaar Ministerie, de Raad voor de Kinderbescherming, de Regiopolitie Zeeland en de Stichting Slachtofferhulp. Her stelbemiddeling is gebonden aan een aantal richtlijnen. Zo moet de verdachte een bekente nis hebben afgelegd. Het slacht offer moet over de eerste schrik heen zijn. Beide partijen werken mee op basis van vrijwilligheid. (Advertentie) 3 februarL 2001 Gevallen van ernstige patholo gie, verslaving of incest komen niet voor het project in aanmer- king. Verwacht wordt dat het initia tief binnen enkele maanden ge stalte zal krijgen. Het tijdstip waarop het project begint, is mede afhankelijk van de snel heid waarmee justitie en de pro vincie een subsidieaanvraag honoreren. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:..m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1