Emigratie optie voor veel boeren Ver weg van de regelneven PZC Fruittelers op zoek naar weg uit crisissfeer Aardappeltelers bundelen krachten tegen lage prijzen Roep om maatregelen na klimongeluk Agrariërs zoeken ruimte 19 Agromarkt op Groen College Gemeentesecretaris Sinke van Sas van Gent naar Noord-Beveland Van Gelder weg bij het Kadaster donderdag 1 februari 2001 door Rinus Antonisse GOES - Een groeiend aantal Zeeuwse boeren overweegt te emigreren. De Zuidelijke Land en Tuinbouw- Organisatie (ZLTO) beschikt niet over con crete cijfers, maar volgens se cretaris B. Feijtel leeft het emi greren 'absoluut veel meer' dan enkele jaren geleden. Gebrek aan ontwikkelingsmogelijkhe den in Zeeland is de voornaam ste reden voor het vertrek. Er is nauwelijks ruimte voor uitbreiding van een bedrijf en als er grond op de markt komt, liggen de prijzen daarvan ruim boven de 80.000 gulden per hec tare. Ook willen veel boeren met emigratieplannen de als ver stikkend ervaren regelgeving in Nederland ontvluchten. Lan den als Canada en Australië zijn in trek, maar ook Oost-Europa lokt. „We krijgen regelmatig vragen over emigreren", vertelt Feijtel. „Ook heel praktisch gerichte, van mensen die een soort ge tuigschrift willen. In tien jaar is emigratie van 'stand still' tot een zeer actueel onderwerp ge worden." De ZLTO-secretaris wijst erop dat het aantal boeren dat daadwerkelijk verkast het topje van een ijsberg is. „De meesten zijn er een aantal jaren stilletjes mee bezig." Beperkt Volgens Feijtel zijn voor de pure landbouw in Zeeland de moge lijkheden zeer beperkt. Schaal vergroting is met de huidige druk op de ruimte en de hoge grondprijzen bijzonder moei lijk. Daarbij komen ook nog eens de naar verhouding dure arbeid en de hoge milieu-eisen. „Boeren die willen emigreren zijn mensen die willen groeien, die verder willen ontwikkelen. In het buitenland is er veel meer ruimte, dat is het belangrijkste punt", aldus de ZLTO-secreta ris. „En de grondprijzen zijn bedui dend lager. Je kunt in bijvoor beeld Canada of Oost-Europa nog genoeg grond kopen voor 5.000 gulden per hectare." Het zijn niet de kleinste bedrij ven die de emigrerende boeren achterlaten, weet Feijtel. Vaak gaat het om ondernemingen van 60 hectare of meer. „Het zijn ook goede boeren die heel erg met hun vak bezig zijn. Die zeggen: ik ben akkerbouwer en geen campinghouder. Om aan de toegenomen behoef te aan informatie over agrarisch emigreren tegemoet te komen, heeft de Land- en Tuinbouwor ganisatie (LTO) Nederland in middels een speciale emigratie- dienst opgezet. Beurs En in Zwolle ging woensdag voor het eerst een tweedaagse beurs voor boeren met emigra tieplannen van start, Emigra- ria. Daar wordt informatie ver strekt over alle onderdelen van emigratie. Organisator F. van der Horst geeft aan dat zo'n vijfduizend boeren een toe komst buiten de landsgrenzen overwegen. Aanvankelijk voor al melkveehouders, maar tegen woordig ook varkensboeren en akkerbouwers. Ook bemidde lingsbureaus signaleren een groeiende belangstelling onder boeren voor emigratie. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is momenteel sprake van een 'kleine migratie- golf' onder de agrariërs. Vooral landen waar tegen lagere kosten kan worden geproduceerd en de normen minder aangescherpt zijn, staan in de belangstelling. Landen binnen de Europese Unie zijn wat minder in trek, omdat daar in beginsel dezelfde regels gelden als in Nederland. De familie Wolfert uit Ossenisse hoopt op Tasmanië weer te kunnen doen wat ze het liefste doet: boer zijn. foto Charles Strijd Familie Wolfert-Aan de Wiel vertrekt naar Tasmanië door René Hoonhorst OSSENISSE - De Nederland se en Europese regelgevers hebben het voor elkaar. De fa milie Wolfert-Aan de Wiel uit Ossenisse emigreert naar het andere eind van de wereld, om op het Australische eiland Tasmanië een nieuw boeren bedrijf te beginnen. Johan (43) en Nathalie (31) Wolfert draaien er niet om heen. Ze kijken al jaren uit naar een mooi bedrijf in een weids land, een land waar de regering niet steeds maatrege len verzint om agrariërs op kosten te jagen. Een land dat boeren als nuttige voedselpro ducenten beschouwt en niet als criminelen behandelt. Een speurtocht door Australië bracht de Wolferts uiteindelij k naar een 95 hectare groot boe renbedrijf op het eiland Tas manië. Tegenvallers zullen ze ook daar wel eens hebben. Maar de kans op mooie oog sten uien, aardappelen, bloemkolen, spruiten, witlof en broccoli is een stuk groter door het milde klimaat. Ook zullen ze pyrethrum telen, een plant die gebruikt wordt om bestrijdingsmiddelen van te maken. „Natuurlijker kan het niet, maar hier wordt dat soort middelen verboden." De afzet van de gekweekte producten is daarnaast geregeld via langja rige contracten met fabrieken en goede mogelijkheden op de Aziatische markt. Voor ondernemei-srisico zijn de Wolferts niet bang. Naast verschillende akkerbouwge wassen had de familie in Osse nisse ook een aantal hectares fruitbomen. Maar aan appels en peren is de laatste jaren geen droog brood te verdienen, terwijl de milieumaatregelen de pan uitrijzen. „Natuurlijk zijn wij niet tegen regels en voorschriften, maar in Neder land en de rest van Europa is het totaal uit de hand gelopen. Er wordt een scala van milieu- eisen gesteld waaraan niet is te voldoen. De maatregelen zijn uitgevaardigd door theoretici die geen enkele band met de praktijk hebben", fulmineert Johan. Hij wijst vervolgens op de slechte controle door het vrije handelsverkeer binnen de EG. „Een ziekte als BSE komt uit Engeland. Door de export van Engelse runderen door heel Europa kampt een hele sector met die ziekte. Neem anders de aardappelziekte phytophtra. We werden opeens geconfron teerd met een onbekende, hef tige en moeilijk te bestrijden variant. Daar werden de Ne derlandse akkerbouwers op aangekeken, terwijl na lang durig onderzoek blijkt dat de ziekte uit Zuid-Amerika is ge ïmporteerd." Zijn vrouw voegt eraan toe dat de overheid vervolgens ge woon overgaat tot de orde van de dag. „Een keertje 'sorry' zeggen is er niet bij. Ze komen net nadat je een aantal grote investeringen hebt gedaan rustig met nieuwe eisen waar je op stel en sprong aan moet voldoen." Gehuchtje Vanaf zaterdag kunnen de Wolferts gewoon weer doen waar ze goed in zijn: boeren. Ze vertrekken overmorgen naar Kindredeen gehucht j e in de buurt van Ulverstone in het noorden van Tasmanië. Op een mooi, vruchtbaar stuk land van 95 hectare - waarvan 85 hectare geschikt is voor ak kerbouw, de overige tien hec tare zijn waterpartijen - be ginnen ze samen met de kinde ren Youri (10) en Naomi (8) een nieuw leven. door Rinus Antonisse HEERLE - De vereniging van aardappeltelers in zuidwest- Nederland is een feit. Tijdens een bijeenkomst in het Brabant se Heerle is de BAMM officieel opgericht. De afkorting staat voor Bundeling Aardappelen Maakt Macht. Daarmee geven de ruim honderd akkerbouwers die zich aanmeldden meteen aan wat hun doel is: door sa menwerking betere prijzen bij de handel bedingen voor hun aardappelen. Er is een bestuur gekozen, dat de functies nog onderling moet verdelen. Woordvoerder M. de Jager toont zich ingenomen met het grote aantal boeren dat zich heeft aangesloten bij de BAMM. ,Het valt ons zeker niet tegen en het heeft helemaal niet zoveel overtuigingskracht gekost om duidelijk te maken dat aanslui ting zinvol is." Hij verwacht dat het aantal leden de komende tijd flink zal toenemen. Ook boeren van buiten het zuidwes telijk kleigebied zijn welkom. Een lid sluit zich voor tenminste drie jaar aan. De nieuwe vereniging wil het aanbod van de individuele boe- ren gebundeld aanbieden aan de markt. Dat gebeurt in samen werking met een onderhande laar. De Jager onderstreept dat elk lid zelf blijft beslissen over de verkoop van zijn eigen aard appelen. „Het individuele bes lismoment van de teler laten we overeind staanVoor de nieuwe oogst seizoen 2001 zijn enkele uitgangspunten vastgesteld. De prijs voor een kilo bintjes (leve ring 1 april 2002) moet in elk ge val kostpri jsdekkend zijn, ofwel ongeveer 20 cent per kilo ople veren (10.000 gulden per hecta re). Net als de Producenten Organi satie Aardappelen (POA) en de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland (LTO) eerder deden, adviseert ook de BAMM aan de leden om op voorhand géén con tracten onder kostprijsniveau te tekenen. Als de afnemers te wei nig bieden, zal de nieuwe telers organisatie niet op pad gaan. „We gaan naar de afnemers toe met onze eigen leveringsvoor waarden", zegt De Jager. Hij er kent overigens dat de prijzen die de BAMM weet te bedingen in eerste aanleg niet fors hoger zullen uitvallen, mede omdat de vereniging een 'heel stuk tegen werking' te verwachten heeft. Woordvoerder De Jager geeft aan dat de BAMM niet van plan is om in de voetsporen te treden van de aardappelcoöperatie Ne- dato. „Het is helaas zo dat Ne- dato niet aan onze verwachting en doelstelling kan voldoen. Te lers die bij ons lid geworden zijn, zullen zich niet snel aan sluiten bij Nedato en omge- keerd. Bij ons staan kostprijs dekking en het individuele beslismoment centraal. Nedato brengt de telers aan de rand van de afgrond. Onze leden zien wel de kracht van het collectief, maar willen niet him portemon nee meegeven." De oprichting van de telersver eniging is een initiatief van de POA. de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) en het Zeeuws Agrarisch Jonge ren Kontakt (ZAJK). Het is de bedoeling geen dure organisatie op te tuigen. „We gaan niet in vesteren in gebouwen en machi nes. Het wordt een platte orga nisatie", aldus De Jager. Hij heeft de indruk dat met de komst van de BAMM wel een steen in de vijver is gegooid. „We merken wel dat de hele keten tot nadenken komt door onze acti viteiten. Men neemt ons seri eus." GOES - Het Groen College in Goes houdt zaterdag 10 februa ri een agro-activiteitenmarkt. Diverse bedrijven die binding hebben met het agrarisch of het groen onderwijs, presenteren daar hun (streek)producten. De markt duurt van 10.00 tot 15.00 uur en wordt gelijktijdig met de open dag van het Groen College gehouden. De school heeft ook open dag op woensdag 7 februa ri, van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur. Branchevereniging VeBon pleit voor wettelijke veiligheidseisen voor klimwanden. Nu wordt de veiligheid helemaal aan de onderne mer overgelaten, zoals hier bij de Klimpijler bij Waterland Neeltje Jans. foto Marijke Folkertsma door Margreet van den Broek OUDDORP - De Keuringsdienst van Wa ren doet de komende weken nader onder zoek naar het ongeval bij de klimwand in Port Zélande. Woensdag zijn de materia len die het slachtoffer in gebruik had, meegenomen voor uitgebreide testen. De roep om veiligheidseisen binnen de 'avontuurlijke recreatie' wordt ondertus sen steeds luider. Branche-organisatie VeBon begint dit jaar als eerste met de cer tificering van buitensportondernemin gen. Een 23-jarige man uit Waalre raakte za terdag ernstig gewond, toen hij een val van zo'n vier meter maakte van een klim- muur bij Port Zélande. Hij liep daarbij een schedelbasisfractuur en ernstig rug letsel op. De man maakte deel uit van een groep jongeren, die in het park een klim- cursus van anderhalf uur volgde. De man raakte de grond, omdat er iets misging bij het zogeheten 'zekeren'. Nader onderzoek moet uitwijzen of de val is veroorzaakt door een fout in het materiaal of door een menselijke fout. Manager M. Schroevers gaat er nog steeds vanuit dat de persoon op de grond, die het slachtoffer had moeten zekeren, in paniek verkeerd heeft gehandeld. Deze persoon maakte ook deel uit van groep, die na een half uur instructie zelfstandig de wand op ging. Inmiddels heeft de Keuringsdienst van Waren het klimmateriaal meegenomen voor laboratoriumonderzoek en testen. De spullen werden kort voor de kerstva kantie nog vervangen. Port Zélande houdt de klimmuren gesloten tot de uit slag van het onderzoek bekend is. Volgens Schroevers is het nog niet zeker dat ze daarna weer opengaan, „We beraden ons intern nog op eventuele maatregelen." Richtlijnen Er bestaan geen landelijke richtlijnen voor veilige exploitatie van klimcentra. De VeBon, onderdeel van de Recron en be langenorganisatie voor buitensport-on dernemers, maakt zich momenteel hard voor regulering. „We werken samen met het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport en de Keuringsdienst van Waren aan een aantal actiepunten, die tot meer duidelijkheid binnen de branche moeten leiden", aldus H. Lanters, verte genwoordiger van de klimcentra binnen de VeBon. Een van die actiepunten is de introductie van een certificering van buitensport-on dernemingen. Vanaf april kunnen zij in aanmerking komen voor een speciaal keurmerk, mits zij zich aan bepaalde kwaliteits- en veiligheidsvoorschriften houden. Ook bij de Nederlandse Bond voor Klim -en Bergsport wordt gewerkt aan een keurmerk. Er gaan inmiddels ook geluiden op om de sterk groeiende markt van 'avontuurlijke recreatie' onder te brengen in het wettelij ke kader van het speeltoestellen- en at- tractiebesluit. „Op die manier creëer je een landelijke, integrale richtlijn waar alle partijen zich aan moeten houdenDan kun j e eisen stel len aan de leveranciers van de materialen, de opleiding van de instructeurs en de procedures die moeten worden gevolgd", aldus Lanters. Port Zélande juicht de roep om regulering toe. „Er is nu geen enkele regelgeving waar wij ons aan vast kunnen houden. Bij ieder initiatief op dit gebied zullen we zo snel mogelijk aanhaken", aldus Schroe vers. van onze verslaggevers WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland krijgt een nieuwe gemeentesecretaris. D. Sinke (43), nu nog werkzaam als gemeentesecretaris in de ge meente Sas van Gent, gaat per 1 april aan de slag. Sasse ambte naren en politici hebben woens dag geschokt en teleurgesteld gereageerd op het plotselinge vertrek van de gemeentesecre taris. Het was juist Sinke die als voorzitter van de ambtelijk pro jectgroep een prominente rol toebedeeld had gekregen in het herindelingsproces van de Ka naalzone. De grote vraag in Sas is, wie de kar daarvoor nu gaat trekken. Net als voormalig burgemeester J. Lonink, die Sas kort geleden verruilde voor Rijssen, kiest ook Sinke voor de zekerheid van een gemeente waar het spook van de herindeling niet (meer) rond waart. Bij de gemeente Noord-Beve land kwamen 32 reacties binnen op de vacature. De keus viel op Sinke. Hij moet, in navolging van F. G. A. G Weijmans, een scharnierfunctie vervullen tus sen het bestuurlijk en het amb telijk apparaat. Sinke wordt de voorzitter van een nog aan te stellen managementteam, dat de in gang gezette gemeentelij ke reorganisatie moet verweze- lijken. Bij de Sasse ambtenaren kwam het nieuws woensdag hard aan.CDA-fractievoorzitter R. Bruggeman: „We zitten in een moeilijk proces, waar we zelf voor hebben gekozen. Juist nu hebben we onze mensen hard nodig." Voor F. van Hulle, voor man van Gemeentebelangen Groot Sas (GGS) komt het ver trek van de gemeentesecretaris niet onverwacht. „We hebben altijd al geroepen dat de goede krachten geen zin hebben om een fusie af te wachten en ver trekken." Keuze Net zoals Van Hulle noemt PvdA-fractieleider R. de Meyer de keuze van Sinke evenals VVD-fractievoorzitterM. Spar- reboom-Dupain spijtig maar 'begrijpelijk'. De Meyer: „Laten we hopen dat niet teveel sleutelfunctionaris sen zullen volgen. Voor het inge zette traject van samenwerking naar een Kanaalzone-gemeente is dit wel weer een vertragende factor." D66-fractieleider M Weemaes noemt het 'jammer', maar heeft hem direct gefelici teerd. „Hij zit hier toch op een schopstoel", aldus de D66-er. Sinke begon zijn ambtelijke loopbaan bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid, bij de dienst arbeidsvoor ziening. Tien jaar geleden zette hij de stap naar de gemeentelijke overheid en begon in het ge meentehuis van Wouw. Tot twee jaar geleden werkte hij in Roosendaal, van waaruit hij solliciteerde naar zijn droom baan. „Gemeentesecretaris van een kleine gemeente in Zeeland. De baan in Sas van Gent beant woordde daar helemaal aan. De opdracht ook. De gemeentelijke herindeling lag toen nog verder in het verschiet en de weg naar die reorganisatie was voor mij de uitdaging. Toen na een jaar de herindeling, veel eerder dan verwacht, op ons dak kwam, was dat een streep door een he leboel mooie plannen." Peelander Sinke woont in Kruiningen, waar hij geboren en getogen is, maar zit te popelen om 'peelan der' te worden. „Noord-Beve land trekt me omdat het een zelfde soort gemeenschap, eenzelfde type landschap is als waar ik vandaan kom. Boven dien staat er in Noord-Beveland ook een reorganisatie op stapel, evenzeer ingrijpend maar zon der de dreiging van een herinde- ling." Dat er problemen zijn geweest in de organisatie waarvan Sinke graag het hoofd wil worden, schrikt hem niet af. „Ik heb in middels met ambtenaren en be stuurders gesproken en de in druk die ik krijg is er één van de schouders eronder. De sfeer komt op mij bijzonder positief over. Iedereen kijkt naar de toe komst, ik ook." H. Krom, voor lichter van de gemeente Noord- Beveland: „Zo'n positieve in stelling hebben we nodig. Sinke wordt straks verantwoordelijk voor het reilen en zeilen binnen de gemeentelijke organisatie. Hij moet de reorganisatie bin nen twee jaar afronden." De Noord-Bevelandse gemeen teraad zal maandag 5 februari, tijdens een extra raadsvergade ring, zijn benoeming officieel bekrachtigen. De vergadering begint om 19.30 uur. Daarna is er om 20.00 uur gelegenheid om met Sinke kennis te maken. door Rinus Antonisse GOES - „Ze willen er tegenaan. Ondanks de prijsmisère van de laatste jaren is er een groot elan in de Zeeuwse fruittelerswe reld. Men zoekt volop naar we gen om uit de crisissfeer te ko men." Zo reageert voorzitter Sam Oudkerk van Delta Fruit (waar in de Zeeuwse telers van veiling The Greenery zijn verenigd) op het Plan van Aanpak, dat de Ne derlandse Fruittelers Organisa tie (NFO) samen met afzet- en handelsorganisaties woensdag presenteerde. Door het leveren van appels en peren van een on berispelijke kwaliteit en duur zame teelt, wil de bedrijfstak de concurrentiepositie verbeteren. Volgens Oudkerk staan de Zeeuwse fruittelers in de start blokken om met het Plan van Aanpak aan de slag te gaan. „Wanneer we ons met onze pro ducten kunnen onderscheiden dan zullen de telers daar altijd op in willen spelen." Hij herinnert eraan dat zo'n 25 jaar geleden, toen de fruitteelt ook in een crisis verkeerde, ook een dergelijk plan ter verster king van de marktpositie is ge presenteerd. „Dat was een suc ces en betekende onder meer de entree van appelrassen als El- star en Jonagold." Oudkerk hoopt dat het nieuwe Plan van Aanpak net als het vorige vruchten zal afwerpen. Bedoeling is dat de Nederlandse fruittelers zich vooral gaan richten op kwaliteit en duur zaamheid. Op die manier moe ten de top van de markt en de meer exclusieve delen ervan be reikt kunnen worden. Daar hoort andermaal bij de intro ductie van nieuwe rassen, waar- MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gelder legt per 1 mei het voorzitter schap van de raad van toezicht van het Kadaster neer. Hij heeft deze functie acht jaar vervuld en daarmee de maximale zit tingstermijn bereikt. Van Gel der wordt opgevolgd door E. Nijpels, commissaris van de ko ningin in Friesland en oud-mi nister van VROM. voor een aparte besloten vennootschap (Inova Fruit) is opgericht, die het recht op de teelt van rassen vastlegt. Eén zo'n nieuw ras, de appel Tenta- tion, lijkt het al goed te doen. De afzet ervan is via een bepaalde keten verzekerd en uit het afval wordt tentation-schnaps ge brouwen. In Zeeland is er zo'n 40 hectare van aangeplant. De NFO en de afzet- en handels organisaties achten het berei ken van een duurzame gewas bescherming van groot belang. Selectief gebruik van middelen is niet alleen goed voor het mi lieu, maar ook voor de veilig heid van de producten. Voorzit ter Oudkerk van Delta Fruit is het daar van harte mee eens. „Productveiligheid moet hoog genoteerd staan. Dat is in de praktijk ook het geval." Uniform Hij wijst op de enorme belang stelling van telers voor een in formatiebijeenkomst, onlangs in Kapelle, over duurzame ge wasbescherming. Het is volgens hem wel nodig dat de uitgangs punten voor milieuvriendelijke teelt meer op één lijn gebracht worden; nu is van uniformering nog onvoldoende sprake. In dit kader past het streven naar milieucertificering op de individuele bedrijven. Telers leggen daarbij precies vast wel ke middelen ze moeten toepas sen, voordat hun producten ge oogst kunnen worden. Controle van de keten, van boom tot bord, hoort eveneens hoog in het vaandel te staan, vindt Oud kerk. „Wanneer er iets mis gaat in de keten van producent tot consument, moet altijd te trace ren zijn wat er met het product is gebeurd." Onderdelen van het Plan van Aanpak zijn ook meer samen werking op het terrein van pro motie, het bevorderen van vernieuwingen via kennisover dracht en een marktgerichte be drijfsvoering. In het plan is heel gericht gekozen voor een keten aanpak, stelt NFO-voorzitter J. van Harlem. „Alleen met slui tende kwaliteitsconcepten kun nen we het straks op de markt redden. De consument kan in toenemende mate kiezen voor een kwaliteit waarin ook het as pect milieu wordt meegenomen. Op die markt zullen we onze plaats moeten veroveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19