Hof tikt Middelburg op de vingers Lampjes voor jarige koningin Maatschappelij k werk scholen voorlopig gered Ontmoetingsdag haalt ouderen achter de geraniums vandaan Eén gemeente Walcheren lijkt debaters het best Van Dijke leidt ChristenUnie Standpunt herindeling komt later Schrikhek tegen doorrijders Politie bekeurt zes hardrijders Dealers veroordeeld tot celstraf Gemeente had aanleg wegen Mortiere openbaar moeten aanbesteden Meisje met mes bedreigd MIDDELBURG - Dat koningin Beatrix haar verjaar dag op 30 april viert, maakt de wijk Nieuw Middel burg niet uit. Gisteravond liepen ongeveer twintig kinderen mee in een lampionnenoptocht ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin. De optocht werd drie jaar geleden voor het eerst ge houden, zegt Francien Boone van de wijkvereniging. In een aantal Zeeuwse dorpen is het al langer traditie. Nieuw Middelburg kon volgens haar niet achterblij- ven. „In de wijk is een straat naar Beatrix genoemd." Rond zeven uur verzamelden de kinderen zich bij de speeltuin aan de Zacharias Jansenstraat. Achter de muziekband OKK uit Westkapelle ging het vervol gens een uur lang in optocht door de wijk. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Leen van Dijke uit Middelburg wordt de fractievoorzitter van de ChristenUnie in de Tweede Kamer. Hij maakte dat gisteravond bekend in Middelburg, waar de lokale afdeling van de ChristenUnie werd opgericht. Van Dij ke is nu fractievoorzitter van de RPF. Zijn collega G. Schutte vervult die rol voor het GPV. Schutte zal vandaag echter bekendmaken dat hij na twintig jaar de politiek zal verlaten. Volgens Van Dijke zullen de frac ties van RPF en GPV in het parlement zo spoedig mogelijk daadwerkelijk fuseren. Tot aan de volgende Kamerverkiezin gen over anderhalf jaar zal hij de nieuwe fractie van Christe- Unie aanvoeren. Schutte zou gisteravond ook aanwezig zijn in Middelburg. Hij kreeg onderweg echter een ongeluk met zijn auto. Schutte zelf bleef ongedeerd, er was alleen blikschade. KLOOSTERZANDE - Burgemeester en wethouders van Hontenisse nemen de tijd om een definitief standpunt over de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen in te nemen. Een af vaardiging van GS liet het college maandag weten dat aan herindeling niet te ontkomen valt. Nadat GS eind februari een voorstel doen aan Provinciale Staten hebben gemeenten drie maanden de tijd om reacties te laten horen. „Ik verwacht dat we als college tijdens de raadsvergadering van 9 mei een voorstel doen. Over die eindconclusie kunnen we dan van gedachten wisselen", deelde burgemeester A. Vo gelaar de gemeenteraad woensdag mee. VOGELWAARDE - Automobilisten die op de N61 ter hoogte van Rapenburg in Vogelwaarde rijden, worden binnenkort gewaarschuwd dat de verkeerssituatie is gewijzigd. Rijkswa terstaat heeft beloofd de onlangs aangelegde rotonde aan te kondigen via waarschuwingsborden. Daarnaast komen er rood-witte schrikhekken op de rotonde om verkeersdeelnemers te waarschuwen dat ze niet rechtdoor kunnen, verklaarde de Hontenisser burgemeester AVogelaar woensdag tijdens de raadsvergadering. SEROOSKERKE - De politie heeft woensdagmorgen een snelheidscontrole gehouden aan de Noordweg in Serooskerke (W). Van de 77 geregistreerde voertuigen, reden er zes te hard. De hoogstgemeten snelheid was 54 kilometer per uur. De maxi mumsnelheid op de Noordweg is dertig. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren twee dealers in harddrugs veroordeeld tot gevangenisstraf fen. Een 25-jarige inwoner van Vlissinger kreeg de zwaarste sanctie - 21 maanden gevangenisstraf - opgelegd. De Vlissin ger had in '99 en vorig jaar 15 maanden in heroïne en cocaïne gehandeld. Volgens de rechtbank leverde het dealen 24.375 gulden winst op. De drugswinst moet terugbetaald worden aan de Staat. Als hij deze Pluk-ze-vordering niet betaalt, moet de man, die een fors strafblad heeft, nog eens 120 dagen zitten. Een 25-jarige man uit Vlissingen werd voor zijn aandeel in het dealen van 'bruin' en 'wit' bestraft met vijftien maanden cel, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Zijn rol was beperk- ter.De drugs, die hij afnam van zijn kompaan, waren meestal in bolletjes verpakt. donderdag 1 februari 2001 door Richard Hoving MIDDELBURG - Het zit niet goed met de aanleg van wegen, rioleringen en straatverlichting in de Mortiere in Middelburg. Volgens het gerechtshof in Den Haag had de gemeente het werk in het uitbreidingsplan aan de zuidkant van de stad openbaar moeten aanbesteden. In het uitbreidingsplan de Mor tiere komen woningen en be drijven. De ontwikkeling laat de gemeente over aan drie pro jectontwikkelaars: IBC Vast goed, Heijmans Vastgoed en Amstelland. De grond, ongeveer 150 hectare, hebben de markt partijen van de gemeente ge kocht. Middelburg neemt later voor niets of voor een symbo lisch bedrag alle openbare voorzieningen over van het con sortium dat de drie projectont wikkelaars vormen. Het Haags gerechtshof bepaal de woensdag dat de aanleg van de infrastructuur en de inrich ting van de openbare ruimte niet in een overeenkomst met het consortium mag worden ge regeld. Omdat de gemeente de gebruiker van de voorzieningen wordt, moet een openbare aan besteding plaatsvinden. Het hof beroept zich op de Europese richtlijn Werken. De richtlijn heeft als doel de bevordering van een open markt en eerlijke mededinging. De eis tot openbare aanbeste ding was vorig jaar september in hoger beroep door Projekt- bouw Zeeland neergelegd bij het gerechtshof. De Temeuzense projectontwik kelaar voelde zich benadeeld door de gemeente Middelburg. Het bedrijf had graag mee wil len doen aan de ontwikkeling van de Mortiere. Keuze Projektbouw Zeeland vocht destijds ook de keuze van de ge meente aan om met drie lande lijke projectontwikkelaars in zee te gaan. De Zeeuwse ont wikkelaar wil ook woningen bouwen in de Mortiere. Het Hof gaat in zijn uitspraak op dit ver zoek niet in. De samenwer kingsovereenkomst die ge meente heeft gesloten, wordt alleen veroordeeld voorzover het gaat om infrastructurele werken. Wethouder P. M. Bruin- ooge (CDA, ruimtelijke orde ning) reageerde gisteren aan het begin van de avond laconiek op de uitspraak van het hof. „Ik lig daar niet wakker van." De ont wikkeling van de Mortiere be vindt zich in de eerste fase. Bruinooge denkt dat door de uitspraak elke volgende ont wikkelingsfase openbaar moet worden aanbesteed. Of de ge meente financiële schade lijdt, kon hij nog niet zeggen. Bruin ooge wilde eerst met de project ontwikkelaars in het consorti um overleggen. „Dat staat over anderhalve week op de agenda. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het school- maatschappelijk werk voor ba sisscholen op Walcheren moet worden gestroomlijnd. Daar voor stellen medewerkers van de drie Walcherse gemeenten van de afdelingen onderwijs en welzijn, het Algemeen Maat schappelijk Werk en Weer Sa men Naar School Walcheren een notitie op. De werkgroep vindt dat de noodzaak is aangetoond om het schoolmaatschappelijk werk voort te zetten, uit te brei den en te verbeteren. Deze conclusie houdt de redding in van het schoolmaat schappelijk werk in Oost-Sou burg. In januari zou de maat schappelijk werkster, die enke le uren verbonden was aan het Kompas en 't Mozaïek, geen sa laris meer krijgen. De gemeente Vlissingen had een subsidieaan vraag niet gehonoreerd. „Maar REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M.vanderJagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@fjzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@®c.nl er is een tussenoplossing gevon den", zegt T. Thiebosch van de gemeente Vlissingen, afdeling welzijn. „Hoe we het financieel precies gaan regelen, moet nog uitgedokterd worden." Maar volgens Thiebosch verdient dit pilot-project het om voortgezet te worden. „We hebben nu tot augustus de tijd om een nieuwe opzet te maken, waarin maat schappelijke werk een perma nente plaats krijgt. De gemeen teraad moet wel in februari haar fiat over het voorstel geven." In augustus dit jaar is ook het geld op voor het andere pilot- project in het Middengebied. De basisscholen Ravenstein, Het Vlot en Sint Jozef kunnen tot die tijd een beroep doen op een maatschappelijk werkster. „Ook dat project willen we niet beëindigen. We zoeken naar een structurele voortzetting voor schoolmaatschappelijk werk op heel Walcheren." De werkgroep is bezig met de af ronding van de notitie. Deze wordt 14 februari aan de Wal cherse schoolleiders gepresen teerd. „Het maatschappelijk werk moet een duidelijker plaats krijgen. Schoolmaat schappelijk werk hing tussen onderwijs en welzijn. Dat werkt niet", vindt Thiebosch. „Er zat ruis op de lijn." Het \hissings raadslid A. Sop- lantila van GroenLinks stelde onlangs schriftelijke vragen over het schoolmaatschappelijk werk. Ook hij hamerde op een betere communicatie tussen welzijn en onderwijs binnen de gemeente Vlissingen. „Omdat de afdelin gen langs elkaar heen werken. Dat is zonde. Deze gezamenlijke aanpak is een stap vooruit", geeft Soplantila aan. „Tussen welzijn en onderwijs kunnen al lerlei onderwerpen, ik denk aan jeugdzorg, veel beter samen uit gewerkt worden." Kinderen nemen steeds vaker hun problemen mee naar school, waardoor leerkrachten vaak niet meer aan him kern taak-lesgeven-toekomen. J. de Reu, coördinator van Weer Sa men naar School Walcheren, een samenwerkingsverband tussen basisscholen op Walche ren: „Directeuren of leerkrach ten staan te vaak alleen als een kind met een probleem aan klopt. Leerkrachten moeten van professionele hulp gebruik kunnen maken. Mevrouw Brouwer-Melis tijdens het kaarten op de inloopdag in ontmoetingscentrum Dauwendaele. foto Ruben Oreel door Richard Hoving MIDDELBURG - Vissen gaat niet meer, zegt Gerard Stam- kot. „Ik ben te oud. Ik kom de duinen niet meer over." Woensdagmiddag zit de 68-ja- rige Middelburger in het ont moetingscentrum Dau wendaele te kaarten. „Ik ga niet thuis zitten kniezen." De middag in het ontmoe tingscentrum aan de Vrij landstraat is opgezet door de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. De stichting leg de 320 huisbezoeken af in Dauwendaele en de Magi- straatwijk. Ongeveer zeventig ouderen gaven aan dat ze een zaam zijn en nauwelijks bui ten de deur komen, zegt stich tingsdirecteur Martin Jones. Jones vertelt over zijn bezoek aan een alleenstaande man. „Hij had een paar jaar eerder zijn vrouw verloren. Sinds dien kwam hij de dagen door met televisiekijken." Jones wil ouderen niet uit hun huizen sleuren. „Als iemand de hele dag voor de buis wil hangen, moet hij dat weten. Waarom het gaat is, dat er een keuze is. Wie niet achter de geraniums wil blij ven zitten, kan naar het ont moetingscentrum komen." In de Magistraatwijk besloot een groep vrijwilligers eerder al een open club voor ouderen op te richten. Dat loopt goed, weet Jones. In de wijk Dau wendaele worden tot de zomer elke dinsdagmiddag bijeen komsten voor 5 5-plussers ge houden. „Als het aanslaat, be ginnen we in september op nieuw", zegt Jones. Hobby De ouderen die naar de Vrij landstraat zijn gekomen, ver velen zich doorgaans niet. „Ik heb hobby's", zegt Hendrik de Jong (79). Hij lost kruiswoord puzzels op of rijdt een rondje op z'n bromscooter. De Jong is samen met zijn buurman naar het ontmoetingscentrum ge komen. Daar hebben ze twee andere kaarters getroffen. De vier mannen klaverjassen. Een tafeltje verderop wordt gejokerd. Nel Ritsman (72) is aan de winnende hand. Haar tegenstanders zijn Dien Kusse (78) en Mien Brouwer-Melis (85). Volgens de oudste van de drie dames is het gezellig in het ontmoetingscentrum. „Onder elkaar en even het huis uit." Truus (59), Ina (62) pn Elly (64) kaarten niet. Zij spelen koers- bal. Elly is blij met het initia tief van de ouderenstichting. ,Wat ik anders was gaan doen? Ik denk even de stad in of zo." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het bestuurlijk gekrakeel tussen de drie ge meenten op Walcheren moet maar eens voorbij zijn. Er wordt te veel langs elkaar heen ge werkt, waardoor schijnover winningen worden behaald. „Ze vechten elkaar de tent uit", prikkelde oud-burgemeester van Vlissingen J. van der Doef woensdagavond tijdens de re giobijeenkomst van het Zee landdebat. „In de woningbouw, maar ook op het gebied van cultuur en verkeer laten lokale bestuur ders blijken voortreffelijk te zijn in het behartigen van lokale belangen. Daar wordt veel ener gie ingestoken", zei hij. Maar het zou allemaal efficiënter kunnen. Van der Doefs opvat ting werd door praktisch alle vijftig aanwezigen gedeeld. Zij spraken zich uit om binnen twintig jaar op te gaan in één ge meente Walcheren. „Gemeente bestuurders moeten dit signaal maar als een uitnodiging zien om bovenlokaal te denken", concludeerde Van der Doef, die als dagvoorzitter de discussie in Vlissingen leidde. Voor deze derde regiobijeen komst waren bestuurders en vertegenwoordigers van allerlei organisaties en verenigingen op Walcheren uitgenodigd. In klei ne groepjes discussieerden zij over de toekomst van Zeeland. Renesse Over toerisme werd opgemerkt dat Walcheren haar sterke troe ven, ruimte, rust en cultuur, be ter moet uitspelen. „We hebben het over kwaliteit en niet over de komst van idiote pretparken. Eén Renesse is al genoeg", zei een inspreker. Volgens een van de deelnemers heeft ook de toeristische sector er alle belang bij wanneer het openbaar vervoer op Walcheren beter geregeld wordt. „Veel mensen uit de randstad hebben hun auto de deur uitgedaan. Zij komen niet naar Zeeland, om dat het openbaar vervoer hier slecht is." Een transferium op Walcheren heeft kans van slagen. „Dat heeft Goes ons laten zien. De proef vorig jaar, waarbij busjes van de Zeelandhallen naar het centrum reden, wordt wegens succes herhaald. Dat moeten we hier ook proberen", klonk het. Kernen op het Walcherse platte land mogen groeien, maar wel met mate. Plak er geen uitbun dige nieuwe wijk aan vast, maar laat de natuurlijke uitbreiding plaats kunnen vinden. Uit gangspunt moet zijn dat dorpen vooral leefbaar moeten blijven. „Ben er dus voorzichtig mee om in een dorp veel tweede huizen te verkopen. Dan krijg je stille slaapdorpen en breek je de leef baarheid af", stelde een inspre ker. „Soms", daagde Van der Doef uit, „kom ik op het platteland zulke forse bedrijven tegen, waarvan ik me afvraag wie dit ooit heeft kunnen bedenken. De bedrijven zijn uitgedijd in de loop der jaren. Moet de provin cie ervoor kiezen om activitei ten die veel bedrijvigheid met zich meebrengen, te verplaatsen van het platteland naar bijvoor beeld het Sloegebied?" Het me rendeel van de aanwezigen vond dat de provincie daar stu rend in moet optreden, maar dat de overheid dan tegelijkertijd bereid moet zijn een bijdrage aan de verhuiskosten te verle nen. Mediapark Van der Doef sprong in op de ac tualiteit en peilde hoe groot de wens is om Zeelandnet en het mediapark van het rustige Kamperland naar het terrein aan de Edisonweg in Vlissingen te verplaatsen. „Want doe je het nu niet, dan ben je over tien jaar misschien te laat", zei hij. Een kleine meerderheid vond dat Zeelandnet in Kamperland mag blijven. Op 17 februari volgt de algemene afsluiting van het Zeelanddebat. VLISSINGEN - Een man heeft woensdagmorgen een 15-jarig Vlissings meisje met een mes be dreigd in het fietstunneltje aan de Langeleenweg in Vlissingen. Zij moest de man volgen in de richting van het dierenasiel. Toen hen fietsers tegemoet kwa men, zag ze kans te vluchten. De bedreiger is een slanke, negro- ide man van zo'n twintig jaar oud en 1,75 meter groot. Hij droeg een oorring, spijkerbroek, zwarte jas en sportschoenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17