Oplossing glasprobleem horeca Estella den Boer terug in Middelburg ROC en bedrijven bundelen scholing van werknemers V oedselv erwerker Recyfeed breidt uit Twee uitersten delen het cabaret-podium 16 Celstraf voor reeks misdrijven Goes' bedrijf ontwikkelt vergruizer voor lege flessen ondernemend zeeland in detail kunst cultuur Wedstrijd ontwerp sculptuur kaaien Ensemble in Koorkerk Middelburg Fanfares spelen samen tijdens koffieconcert door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - De Nieuw- dorpse voedselverwerker Re- cyfeed is de afgelopen drie jaar zo hard gegroeid, dat het be drijf een tekort heeft aan over dekte opslagruimte. Het in 1997 opgerichte recyclingbe drijf voor verpakte etenswaren en dranken heeft daarom de provincie gevraagd de uitbrei dingsplannen te gedogen nog voordat een nieuwe milieuver gunning wordt afgegeven. Het college van Gedeputeerde Staten is daartoe bereid, omdat het vindt dat de uitbreidings plannen voldoende bescher ming bieden voor het milieu, of een verbetering zijn van de be- staande milieuhygiënische si tuatie. Het bedrijf creëert meer over dekte opslagruimte door bijvoorbeeld de opslag van kunststof, papier en karton te verplaatsen naar een aangren zend perceel. Door aan het huidige bedrijfs gebouw een overkapping te bouwen, komt meer ruimte be schikbaar voor de opslag van etenswaren. „De hoeveelheid te verwerken drank en etenswaren is de afge lopen jaren gegroeid met 25 procent", zegt algemeen direc teur P. van den Eijnde. „Daar om moeten goederen vaak bui ten worden opgeslagen, iets dat niet in de huidige milieuver gunning staat." De naambekendheid van Recy feed is sterk toegenomen door de verwerking van meer dan negentig miljoen liter fris drank die in België uit de han del moest worden genomen na dat mensen er ziek van zouden zijn geworden. Van den Eijnde: „Daardoor hebben we meer opdrachten gekregen. Boven dien moeten bedrijven steeds vaker de overgebleven drank en etenswaren laten verwer ken. Dat komt bijvoorbeeld door het stortverbod op orga nische afvalstoffen." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. donderdag 1 februari 2001 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het Zeeuwse bedrijfsleven, de afdeling Trai ning en Consult van ROC Zee land en Start Uitzendbureau slaan de handen ineen om werk nemers sneller, beter en in de ei gen regio op te kunnen leiden of bij te scholen. Ze hebben daar voor het samenwerkingsver band Zeeuwse Opleidingsbe- langen opgericht. Scholing en loopbaanontwik keling zij n sleutelwoorden op de huidige arbeidsmarkt, stelt M. Cardon van het ROC Zeeland. „De overheid stelt steeds hogere eisen met betrekking tot des kundigheid. Verder is het voor werkgevers van belang de mo gelijkheden van werknemers ten volle te benutten in het ka der van loopbaanontwikke ling." Maar veel Zeeuwse bedrijven stuiten volgens Cardon op pro blemen als ze werknemers op cursus willen sturen. „Vaak gaat het om groepen van slechts een aantal personen. Bedrijven benaderen een opleidingsinsti tuut en melden de werknemers aan. Maar veel trainingen gaan niet door vanwege gebrek aan belangstelling. Dat betekent dat mensen bijvoorbeeld naar Breda of Rotterdam moeten. Vaak kan dat met op korte ter mijn. Bovendien kost het volgen van een training buiten de pro vincie veel geld en bovenal reis tijd. En dus gaat de cursus hele maal niet door", aldus Cardon. Dat was voor het bedrijfsleven, het ROC Zeeland en Start Uit zendbureau een reden om met elkaar om de tafel te gaan zitten. De uitkomst van een reeks ge sprekken is de oprichting van het samenwerkingsverband Zeeuwse Opleidingsbelangen. J. Weststrate van ROC Zeeland: „Het is van groot belang dat cursussen op korte termijn in de regio gegeven kunnen worden en dat de opleidingen zijn afge stemd op het bedrijfsleven en instellingen en de kwaliteit van de opleidingen gewaarborgd blijft. Bedrijven uit de regio schrijven zich gezamenlijk in voor scholing en maken gebruik van eikaars kennis en facilitei ten." In het kort komt het er op neer dat het ROC Zeeland de op leidingsbehoeften in kaart brengt van de bedi'ijven die zich bij het samenwerkingsverband hebben aangesloten (Klooster boer, Delta Nutsbedrijven. Kliq, EPZ, KPN, Thermphos, IPV, LetE. Albeda Contract, Ar gonaut, Istimewa en Ziekenhuis Walcheren). Cardon: „Vervol gens regelen we alles om ervoor te zorgen dat de werknemers de gewenste cursus in de regio kun nen volgen. Stel dat twee bedrij ven een aantal werknemers een computercursus willen laten volgen. Zou één bedrijf indivi dueel zijn werknemers aanmel den, loopt de onderneming het risico dat de training niet door gaat vanwege gebrek aan be langstelling. Nu er meer bedrij ven participeren, kan die cursus wel doorgaan. En nog wel in Zeeland. Dat kan op het ROC, maar als bedrijven dicht bij el kaar liggen en één heeft een les ruimte beschikbaar, sturen we een docent naar het bedrij f toe." Het ROC schakelt daarvoor ei gen docenten in, maar zo nodig doet het ook een beroep op free lance medewerkers of eventueel deskundigen binnen de partici perende bedrijven. De inventarisatie van de scho lingsbehoefte bij de participe rende bedrijven moet eind fe bruari klaar zijn. MIDDELBURG - Een 42-jarige Vlissinger is gisteren in Middel burg veroordeeld tot zes maan den cel plus zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat hij mensen heeft mishandeld, bedreigd en bestolen. Ook heeft hij een aantal vernie lingen gepleegd. Dat gebeurde allemaal in een kort tijdsbestek. Bij de Vlissinger sloegen de stoppen door na spanningen op het werk en problemen in de re latiesfeer. Aan de slachtoffers moet hij ruim 5000 gulden scha devergoeding betalen. door Desirée Schouten GOES - Wie ooit in de horeca werkzaam is geweest, weet het: elk café, restaurant of disco produceert bergen wegwerp- glas. Dat glas moet worden ver sleept en opgeruimd en menig ondernemer ervaart dat als een probleem. Het bedrijf Calibra tor uit Goes claimt daarvoor nu de perfecte oplossing te kun nen leveren, namelijk een glas- versnipperaar. „Toen ik zelf als barman werk te heb ik het aan den lijve on dervonden", vertelt Ch. Roose, oprichter van het bedrijf. „Al die flessen werden in dozen buiten gezet, waar het in ons klimaat natuurlijk geheid nat werd. Als je ze dan weer oppakte, bleef de rotzooi staan. Het was een gesleep van j ewelste, kostte tijd en een hoop ruimte. Toen zei ik tegen mezelf: dat moet anders." Roose, altijd al bezig met techniek, ging aan het experi menteren met allerlei mecha nismen en materialen. „Ik ontdekte dat glas een raar ma teriaal is om stuk te maken. Het ene systeem sleet te hard, het andere deed zijn werk niet. Patent Uiteindelijk slaagde hij erin een goed functionerend appa raat te ontwikkelen. „Ik ben er nu drie jaar mee bezig en vorig jaar zomer had ik de Calie 795 zover, dat ik er patent op kon aanvragen en plannen kon ma ken voor een productielijn." Het apparaat vergruist de fles sen met een elektrisch aange dreven dubbele draaiende schijf. De flessen worden boven ingeworpen en worden na ver snipperd te zijn opgevangen in een eenvoudig te vervangen container. Het geheel is inge bouwd in een kast. „Dat is voor de veiligheid en gelijk voor de geluidsisolatie. Het ding maakt nu niet meer herrie dan iemand die praat en is zo klein dat hij makkelijk neer te zetten is. Voordelen zijn, dat men min der ruimte nodig heeft, het glas wordt sneller opgeruimd en er is een grote besparing in trans port doordat het afval veel compacter is." Volgens Roose is zijn apparaat een oplossing voor een groot probleem: „Ondernemers in de horeca kunnen er echt geld mee besparen. Om het apparaat meer in de mai'kt te zetten, heb ben we de naam veranderd in de 'bottlenecker'. Leuk dub belzinnig, het zegt wat hij doet en slaat ook op een bottleneck in veel zaken." Nu komt het er voor Roose op aan zijn glasvergruizer te slij ten. Bij enkele ondernemers in Goes heeft hij al succes gehad: bij disco La Plaza bijvoorbeeld staat er een. „Waar ik nu het meest behoefte aan heb, is con tact met glasinzamelaars, de bedrijven die het wegwerpglas afvoeren en verwerken. Als zij dit apparaat zien zittenzijn we op de goede weg." Woonstudio Middelburg opent op vrijdag 16 februari haar deuren. De SieMatic-dea- ler toont in de showroom aan de Grenadierweg de nieuwste trends op het gebied van kook- apparatuur. Zo zijn in de demonstratiekeuken bijvoor beeld een ingebouwd koffie zetapparaat, stoomkoken en een combimagnetron te bekij ken. Behalve keukens worden er ook interieurkasten ver kocht. Directeur Ad Everse begon ruim vier jaar geleden zijn eerste zaak in Roosendaal, waar keukens, badkamers, plafonds en wand- en vloeraf werkingen te koop zijn. Met twee winkels in Roosendaal leek de tijd rijp voor een Zeeuws filiaal van de Woon studio Groep. In Middelburg gaan twee personeelsleden werken. Ch. Roose bij de bottlenecker, een apparaat waarin een fles in een handomdraai verandert in een hoopje scherven, foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeuw se kunstenaars krijgen de mogelijkheid een sculp tuur te ontwerpen voor een van de kaaien van Middelburg. Galerie T en de organisa toren van de Middelburg se kunstroute vragen kun stenaars een ontwerp in de dienen. Gedurende de maand februari worden die getoond in Galerie T, waarbij het publiek zijn voorkeur kenbaar kan maken. Zondag, tijdens de maan delijkse kunstroute, wor den de eerste acht ontwer pen gepresenteerd, gemaakt door zes kunste naars uit Middelburg en twee uit Zierikzee. Om het initiatief breder te maken, krijgen kunstenaars de hele maand februari nog de tijd de expositie met ontwerpen aan te vullen. Als de keuze van het pu bliek bekend is, wordt de kunstenaar gevraagd een begioting te maken. Door middel van sponsoring en donaties, en na toestem ming van de gemeente, wordt het beeld dan ge realiseerd. Indien moge lijk worden enkele andere ontwerpen later ook uit gevoerd. De kunst en cultuurroute in Middelburg vindt zon dag plaats van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Het ensemble Capella I Fiamminghi geeft vrijdag 2 februari een concert in de Koorkerk in Middelburg. •Onder leiding van Arie Lensen worden werken van Marc-An- toine Charpentier uitgevoerd door Clara Brouwer en Lucy d'Hoore (viool), Mieke Quist (cello), Jan van Outryve (luit) en Jos Vogel (clavecimbel en orgel). -Het concert begint om 20.00 uur. .inéiidoili Middelburg, Stadsschouwburg Dubbel-cabaret-programma van Johan Hoogeboom en Jochem My- jer, met respectievelijk delen uit 'De Buitenstaander' en 'Gegabber'. door Willem Nijssen Opnieuw een avond met dub- bel-cabaret. Heerlijk voor cabaret-shoppers. En weer twee totaal verschillende cabare tiers, die desondanks na afloop samen - arm om schouder - het slotapplaus in ontvangst komen nemen. Waarschijnlijk waarde ren ze in elkaar, wat de een wel en de ander niet heeft, zo tegen gesteld zijn ze. De een introvert, de ander extravert, de een bijna bewegingsloos, de ander brui send van energie. Johan Hoogeboom opent de avond met zijn programma 'De Buitenstaander', zijn tweede solo alweer, na eerder onder an dere deel uitgemaakt te hebben van verschillende groepen waaronder Heren op Zicht. Jo han Hoogeboom is een beetje te vergelijken met Hans Dorrestijn en iemand als Kees Torn. Dat wil zeggen: hij zingt hoofdzake lijk liedjes, en met name liedjes met een treurige inhoud. „Zeur- liedjes" noemt hij ze zelf. Zon der jou gaat over een in de steek gelaten jongeman, bij wie de schimmel in de pannen groeit. Het mag niet (een heel gaaf ex emplaar van het 'zeur'-genre) over alles wat zijn vriendin hem verbiedt. De melancholie is zo melancholisch dat het van die 'pesterige' liedjes worden. Alles gaat mis, tot in de presentatie toe: de muziek treitert de melo die, of is het omgekeerd. De een leunt opzettelijk verkeerd tegen de ander. Af en toe wordt het even wat minder 'hangerig-klagerig' en zo wordt dan in een lied 'het mooie eiland Kos' tot nul gere duceerd en krijgen we in een kleine conférence een mooi voorbeeld van een praktizerend atheïst: op zondagmorgen naar de kerk fietsen, er aan voorbij rijden en dan weer terug in bed. Het kost wat moeite om voeling te krijgen met de toon van Hoo- gebooms programma, maar gaandeweg lukt dat steeds be ter. Na De vochtige grotten van An - pas bij het derde couplet begin je de dubbele seksuele bodem te ontdekken - en na De Echoput - „Waar moet je niet gaan wonen als Turk?" - krijgt de zaal con tact en dan groeit het program ma naar zijn hoogtepunt. Dat is het rampenlied Wat is het erg, geschikt voor alle mogelijke rampen, druipend van sarcas me, schitterend spottend met het vluchtige media-medeleven van elke-week-een-ramp. Johan Hoogeboom komt nau welijks los van de piano, na de pauze zal Jochem Myjer (win naar van het Groninger Studen ten Cabaret Festival 1997) er al leen bij toeval even belanden. Hij brengt zijn programma 'Ge- gabber' met de rusteloosheid die kenmerkend schijnt voor de gabber. Altijd maar pratend, druk gebarend, plop- en sisge luiden producerend wervelt hij over het podium. Hij is zo bru taal als in het liedje Je iveet het nog niet, waarin hij een bruine schone aanstaart en als ze hem afsnauwt - „Heb ik wat van je aan?" - gewoon stug volhoudt: „Je zult nooit iets weten van on ze dolle pret." Imiteren is één van de kunstjes waar hij - lekker los in zijn li chaam - ontzettend goed in is. Weerman Piet Paulusma, ster renkok Cas Spijkers, de zwoele gedichtenlezer Jan van Veen krijgen allemaal hun geparodi eerde dubbelganger. En voor wie het nog niet duidelijk ge noeg is, presenteert hij met rol lende rrrrr's zijn top-zeven van ergernissen. Daarin verschilt hij nog het meest van Johan Hoogeboom: dat hij niet bij de druilerige pakken neerzit, maar zijn irritatie-energie naar bui ten brengt. Toch zijn er ook stillere, verfijn dere spotternijen, zoals in zijn versjes over 'De maat van het (mannelijk) instrument' en 'Voor de kapper ben ik bang'. En dat alles in zo'n snel tempo, dat hij minder dan de helft van Jo han Hoogebooms tijd nodig heeft om dubbel zo veel lachsal vo's los temaken. LAMSWAARDE - Fanfare Vrij heid Eendracht uit Lamswaar- de houdt samen met harmonie de Vliegende Hollander uit Ter- neuzen op zaterdag 4 februari een koffieconcert in de Luifel in Lamswaarde. De nieuwe diri gent van de fanfare, Danny Pi- laet uit St. Jansteen, zal zich tij dens dit optreden voor het eerst presenteren. Het concert begint om 10.30 uur. Een van Den Boers abstracte werken: Compositie, 1998. Zelfportet van Estella den Boer, omstreeks 1947. door ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - De cirkel is rond. Zon dag begint in de Directiekamer en De Drukkerij in Middelburg een expositie met werk van Estella den Boer. Zij is ge boren in Middelburg als dochter van boek- en kunsthandelaar Willem den Boer. Diens broer, Gerard den Boer, be gon een drukkerij en werd uitgever van de PZC. De Drukkerij is het voormalige pand van Den Boer Drukkers Uitgevers én de PZC. Nergens in Middelburg zijn de schilderijen van Estella den Boer beter op hun plaats. Ter gelegenheid van de expositie ver schijnt het boekje Licht Kleur Ruimte, waarin kunsthistorica A. de Jongh-Ver- meulen kort en helder leven en werk van Estella den Boer op een rij t j e zetHet eer ste exemplaar wordt zondag aangebo den aan Koos Scherphuis, pleegzoon van Gerard den Boer en ook voormalig uitge ver van de PZC. Het oeuvre van Estella den Boer is een klein stijlenoverzicht van de twintigste .eeuwse kunst, zoals al blijkt uit een hoofdstuktitel van De Jonghs publicatie: 'Via expressionisme naar abstractie'. Den Boer is in 1912 geboren aan de Markt in Middelburg. Haar grootvader Fran cis Berrier den Boer runde daar een gro te boek- en muziekwinkel en een kunst handel. In het jaar van haar geboorte nam Estella's vader Willem de zaken on der zijn hoede. In 1918 verhuisde het ge zin naar Bussum na onenigheid tussen de broers Den Boer over het reilen en zeilen van de kunsthandel. Later ging het gezin in Baarn wonen, tot op de dag van van daag de woonplaats van de inmiddels 88- jarige kunstenares. Ritme Haar kunstzinnige ontwikkeling vond dus buiten Zeeland plaats. Estella den Boer aarzelde tussen toneel, muziek en beeldende kunst, schrijft De Jongh. Het was de Baarnse kunstenaar Carel van Dapperen die haar overhaalde voor de beeldende kunst te kiezen. In Amster dam volgde ze van 1929 tot 1933 de grafi sche opleiding van het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs, voorloper van de Rietveldacademie. Haar ontwer pen uit die tijd verraden een sterk gevoel voor evenwichtige vlakverdeling en rit me, twee elementen die ooknog haar hui dige schilderwerk bepalen. In navolging van de Amersfoortse schil der Louis Cardinaals richtte Den Boer zich op de vrije schilderkunst. Ze leerde portretten en landschappen opzetten, ging aquarelleren en tekenen en vond tenslotte haar draai met olieverf. Ook andere kunsten bleven haar belangstel ling houden. Ze schreef sonetten en maakte muziek, Als violiste bij het Baarns muziekensem- ble leerde ze in 1950 de schilderes Else van der Feer Ladèrs-Lohmann kennen. Aangezien het schilderen naar de natuur Estella den Boer niet meer bevredigde, richtte ze zich onder invloed van Loh- mann op het expressionisme. Vanaf het midden van de jaren vijftig ging ze zich verdiepen in het werk van vroege ab- stract-geometrische kunstenaars als Piet Mondriaan en de Russische con structivisten. Daarmee bleek ze de stijl te hebben gevonden die paste bij haar ge voel voor ritme, ordening en vlakverde ling. De abstracte kunst van Estella den Boer kan niet los worden gezien van de mu ziek, betoogt De Jongh. Vanwege de ab solute abstractie noemt Den Boer mu ziek de hoogste der kunsten. „Zoals in de muziek de intervallen als terts, kwart en kwint worden gebruikt, wordt mijn on derwerp opgebouwd door het elkaar ra ken van driehoek, vierkant en cirkel. De kleur vormt de melodie." Het boekje van De Jongh is beknopt, maar helder en zeer informatief. De uit gave van (jawel) Den Boer/De Ruiter in Middelburg, is elegant en bevat mooie il lustraties. Expositie: schilderijen van Estella den Boer, Kunsthandel de Directiekamer en de Drukke rij Middelburg, van 4 t/m 25 februari tijdens winkelopeningstijden. Publicatie: A. de Jongh-Vermeulen, Estella den Boer, Licht Kleur Ruimte, Middelburg 2001, isbn 9074576273, prijs: f 15,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16