PZC Scholen uit protest dag dicht Liever botsballon dan airbag cadti c P rUs\l Ij d E Pronk kleurt Zeeland bijna geheel groen Restauratiegeld voor paviljoen en molen Faber zet al haar kaarten op beter kabeljauwplan Voortgezet onderwijs eist tijd en geld voor vernieuwingen Vlees illegale kippenslachterij Oostkapelle in beslag genomen ™=Tj"7 rui'. 1 Zl ja 1 zeeuwse almanak Cadeau MIDDEN donderdag 1 februari 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zeker tien scho len voor voortgezet onderwijs in Zeeland sturen deze maand de leerlingen een dag naar huis uit protest tegen de problemen rond de onderwijsvernieuwin gen. De actie, in de vorm van een studiedag voor docenten, is ge organiseerd door de rectoren vereniging VVO. Landelijk doen zo'n driehonderd scholen mee. OOSTKAPELLE - De Algeme ne Inspectie Dienst (AID) heeft de afgelopen dagen pluimvee slachterij 't Huis Ter Mee in Oostkapelle stilgelegd. Bij de pluimveehouder werd op illega le wijze pluimvee geslacht. De AID heeft 15.000 kilo vlees in beslag genomen. Het vlees is in middels vernietigd. Volgens de AID beschikte de ei genaar niet over de benodigde vergunningen voor het slachten van pluimvee. „Voor boerderij - verkoop of voor privégebruik is een vergunning niet nodig", zegt woordvoerder W. Brouwer van de AID. „Maar hier werd bedrijfsmatig geslacht. Het vlees werd zelfs verpakt en ver kocht aan supermarkten." De eigenaar, J. Dubbelaar, heeft anderhalf jaar geleden een ver gunning aangevraagd voor het slachten van pluimvee. Die is toen afgewezen omdat er niet voldoende voorzieningen in het bedrijf aanwezig waren. Verder voldeed de slachterij niet aan de hygiënische eisen. Een slachterij hoort gladde vloeren, wanden en plafonds te hebben. Bij Ter Mee zaten volgens de AID scheuren in de vloer en za ten aan het plafond houten bal ken. De slachttafels waren bo vendien niet schoon. De actie van de AID is maandag begon nen en zal nog enkele dagen in beslag nemen. Het onderzoek duurt een aantal dagen, omdat de AID alle leveranciers en af nemers van het bedrijf in kaart wil brengen. Het vlees dat al in de winkels ligt, wordt niet te ruggehaald. Advertentie de Brasserie Hutspot met klapstuk 13,50 Italiaanse groenteschotel met ciabatta (vegetarisch) 17,50 Gemarineerde kip met champignons ƒ21,50 vanavond 19.30-20.30 uur Theatersport met de Drapa's zaterdag 3 februari 14.30-16.30 uur Jeugdtheater Goes met de musical Frederik zondag 4 februari Koopzondag 13.00-17.00 uur Lurv op zondag 14.00-15.00 uur Rindert Kromhout opening expositie 15.30 uur Estella den Boer Licht kleur ruimte dinsdag 6 februari 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Louis Paul Boon een lezing van Chris Humbeeck. Kaarten a 7,50 bij onze infobalie (0118)-886870 kijk ook op www.bcstcwinkd van ncdcrlainjn I de Winkel DRVK in Woord Brasserie KERY Beeld &Geluid Volgens actiecoördinatrice M. Winters van de WO hebben nog niet alle instellingen gereageerd op het verzoek zich aan te slui ten bij het landelijk protest. Ze houdt er rekening mee dat het totale aantal nog kan groeien. Van het voortgezet onderwijs in Nederland is 94 procent aange sloten bij de WO, aldus Win ters. Voor zover bekend hebben de meeste Zeeuwse instellingen gehoor gegeven aan de oproep van de rectorenvereniging. Daarbij gaat het om scholen in Hulst, Terneuzen, Oostburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee. Ze onderschrijven de eis dat het kabinet het aantal lessen in de onderbouw met twee uur in krimpt tot dertig uur per week, of 215 miljoen gulden extra budget beschikbaar stelt om zo doende personele ruimte te cre- eren voor een verantwoorde invoering van de onderwijsver nieuwingen. Daarbij gaat het om de basisvorming, de tweede fase voor havo/vwo en de sa menvoeging van mavo en vbo. De ingelaste studiedag geldt als duidelijk signaal naar de poli tiek zegt WO-voorzitter T. Brugman. Volgens de WO is het onderwijs in de problemen gebracht, 'om dat er drie belangrijke vernieu wingsoperaties moeten worden uitgevoerd zonder dat de over heid daar ruimte voor geeft in de vorm van tijd of geld'. Dat de nood hoog zit, blij kt uit de actie bereidheid van de 'ruime meer derheid van de scholen', consta teert Brugman. „Zeker wanneer we in ogenschouw nemen dat rectoren niet zo snel naar het ac tiemiddel grijpen en de prijs is dat vele kinderen een dag niet naar school kunnen. Maar wil len we de tijd hebben om de uit werking van de onderwijsver nieuwingen in alle rust te bestuderen, dan zullen we toch moeten! Er valt niet te ontko men aan extra investeringen in het onderwijs." Na afloop van de estafette-actie heeft de WO weer overleg met staatssecretaris K. Adelmund. Blijven concrete toezeggingen andermaal uit, dan is het de be doeling ook in april en juni stu diedagen voor docenten in te lassen. In februari gaat het om twee ac tieweken, waarbinnen de scho len zelf een dag kunnen kiezen om de lessen te schrappen. De Zeeuws-Vlaamse onderwijsin stellingen trekken gezamenlijk op en houden de leerlingen 12 februari thuis. De middag wordt benut voor een workshop in het Temexxzense Zeldenrust Steelant College, waar uitgeve rijen xnzicht geven in de nieuwe methodes voor het voorberei dend middelbaar beroepson derwijs. Volgens rector C Hoek van het Zwin College in Oostburg heb ben alle Zeeuwse scholen, los van de landelijke actie, inge schreven voor deelname. De Pontesscholengroep in Zierik zee (locatie Pieter Zeeman) en Goes (Het Goese Lyceum en Gi'oot Stelle) geeft de leerlingen respectievelijk op 15, 20 en 22 februari een vrije dag. De do centen van het Willibrordcol le ge in Goes steken de koppen op 15 februari bij elkaar. Van de deelnemende school uit Vlissin gen waren gisteren bij de WO nog geen nadere gegevens be kend. „We doen mee omdat het een vriendelijk actiemiddel is", aldus rector W. Haverkamp van de Pontes in Zierikzee. „Al idea liseren wij ons terdege dat het overlast kan opleveren voor (werkende) ouders. Mochten er op dat vlak problemen optre den, dan valt best iets te regelen. Je moet het zo zien: de lesuitval komt uiteindelijk ten goede aan de leerlingen. Daar doen we het voor." De scholen in Middelburg hou den zich afzijdigZij vinden het actiemiddel principieel onjuist of zijn van mening dat er al vol doende andere studiedagen zijn gepland om de belangrijkste on derwijsvernieuwingen voor te bereiden, laten hun woordvoer ders weten. r r HF ITekening van het Badpaviljoen zoals het er de na restauratie uit komt te zien. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het Badpaviljoen in Domburg en de Oranjemolen in Vlissin gen hebben een kanjersubsidie van staatssecretaris R. van der Ploeg gekre gen. Voor de molen is één miljoen be schikbaar, voor het paviljoen 1,8 miljoen. Verliezers zijn Der Boede in Koudekerke, Kasteel Westhove in Oostkapelle en de Dokbrug in Middel- burg. Van der Ploeg maakte woensdagmid dag in Steenbergen de Kanjersubsidies voor restauratieprojecten in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg bekend. Zeeland kreeg 13 miljoen gulden subsi die voor zes projecten. Naast het Bad paviljoen en de Oranjemolen zijn dat de Goese kaden (3,2 miljoen), de hervorm den kerken in Kapelle (3,2 miljoen) en Tholen (1,8 miljoen) en de vestingwer ken in Hulst (2,7 miljoen). Vijf andere Zeeuwse projecten zijn afgewezen: de katholieke kerk in Axel, de Dokbrug in Middelburg, hervormde kerk in Ter- neuzen, Huize ter Boede in Veere en kasteel Westhove in Oostkapelle. Lan delijk werden 121 subsidieaanvragen ingediend, die bij elkaar 340 miljoen gulden vergen. Van der Ploeg heeft in totaal tweehonderd miljoen gulden aan 53 projecten verleend. De twee winnaars reageerden woens dag opgetogen op het nieuws. „Fijn, dat is hard nodig", zegt C. Dekker van pro jectontwikkelaar Van Garderen en Dekker, eigenaar van het Badpavil joen. Hoewel de subsidie niet de totale restauratiekosten van ruim zes miljoen dekt, is de kanjersubsidie cruciaal in het voortbestaan van het Badpaviljoen. Dekker wijst erop dat de rest van het geld door de verkoop van suites bijeen gebracht moet worden. „Maar als de subsidie niet was gekomen, was het Badpaviljoen gesneuveld. De kanjer subsidie was de oplossing voor dit pro ject." Als alle planologische procedures zijn doorlopen, kan de restauratie be ginnen. Volgens Dekker duurt dat veel te lang. „Het kost allemaal veel tijd en tijd heeft het paviljoen niet." „Hebben we hem echt gekregen?", vraagt C. Luteijn van de gemeente Vlis singen verbaasd.We dachten dat we af zouden afvallen. Het Badpaviljoen spreekt toch meer aan.Voor de restau ratie van de molen is 2,5 miljoen gulden nodig. Rijkswaterstaat betaalt ruim vier ton voor de verbetering van de fun dering. Nu het rijk een miljoen bij draagt, zijn de kosten van de gemeente beperkt tot één miljoen. Voorwaarden „We hadden het geld nodig", zegt Lu teijn. „Hoewel de gemeenteraad het geld ook beschikbaar had gesteld." Eén van de vooiwaarden voor het toeken nen van de kanjersubsidie, was dat de aanvrager de rest van het benodigde geld op kon hoesten. Volgens Luteijn had de gemeente een goed verhaal. Aan alle criteria voor het toekennen van de prijs is voldaan. Zo moet de aanvrager het onderhoud in de toekomst kunnen garanderen en moet het monument toe- gankelijk zijn voor het publiek. Misschien heeft dat laatste Huize Der Boede de das omgedaan. De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SRVZ) wil in de villa een privéverpleeghuis be ginnen. „We gaan eerst kijken waarom we uit de boot zijn gevallen", zegt M. Drost van de SRVZ. „Daarna kijken we wat we verder gaan doen." Ze noemt het 'heel spijtig' dat de aanvraag is af gewezen. Der Boede had ruim drie mil joen gulden nodig voor de verbouwing. „Dat kunnen we zelf niet betalen", zegt ze. Volgens Drost is de villa in slechte staat en is restauratie dringend nodig. „Onze hoop is dat er nog een kanjerre geling komt." De gemeente Middelburg probeert ook opnieuw subsidie aan te vragen voor de restauratie van de Dokbrug. Als dat ook niet lukt, komen de kosten voor re kening van de gemeente. Middelburg had een miljoen gulden kanjersubsidie aangevraagd. De restauratie van de brug kost ongeveer vier miljoen. „Het is natuurlijk jammer dat we niets gekregen hebben", reageert B. Vaan drager van de Stichting Buitenplaats Westhove. „We zijn al jaren bezig en zonder hulp zal het niet lukken. Ieder jaar dat je wacht, stijgen de kosten." De stichting had 1,8 miljoen gulden aange vraagd. „Het doet me wel deugd dat het Badpaviljoen in de prijzen is gevallen", zegt hij. „Voor Domburg is dat een op steker." pagina 2: commentaar Stichting Natuurlijk Nederlands strijdt tegen verengelsing taal door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Airbag moet vervangen worden door bots ballon, flashback door terug- flits en junkfood door vulvoer. De Stichting Natuurlijk Neder lands stelt zich te weer tegen overdadig gebruik van Engelse woorden in het Nederlands. Af gelopen weekeinde hield de stichting een actie. De actie richtte zich tegen de Engelse leus van de Fortis- bank: „Solid partners, flexible solutions." Volgens de stichting is het gebruik van Engelse woorden onnodig. Er zijn vaak alternatieve Nederlandse woor den voorhanden. De actievoer ders plakten een Nederlandse tekst over de Engelse tekst op geldautomaten van de bank. „Betrouwbaar en behulpzaam", staat er nu. Ergeren D. J. de Korte uit Vlissingen is lid van de stichting. Hij heeft de pinautomaten op Walcheren be plakt. „Het hing er vanmorgen nog", zegt hij woensdag ver baasd. Hij is lid geworden van de stichting omdat hij zich er gerde aan 'de Engelse ziekte'. „Wat is nou een controller?", vraagt hij zich af. Er worden vaak woorden gebruikt waar- ap S C betrouwbaar en behulpzaam 1*1 S De stichting ergert zich bijvoorbeeld aan de Engelse leus op geldautomaten van de Fortis-bank en heeft er daarom protestplakkertjes op gedaan. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het overgrote deel van Zeeland wordt in het kader van de Vijfde Nota Ruim telijke Ordening door het kabi net mogelijk aangewezen als extra te beschermen Nationaal Landschap. Minister J. Pronk van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (Vrom) presenteerde woensdag in Den Haag de Vijfde Nota in boek vorm. Voor het eerst zijn de bij behorende kaarten te zien. Uit één van die kaarten blijkt welk deel van de Zeeuwse en Zuid- Hollandse Delta het kabinet op het oog heeft om tot Nationaal Landschap te bombarderen. Dat gebied begint in het noor den bij de Hoekse Waard en Voome-Putten en eindigt op Walcheren. Alle voormalige eilanden die daartussen zitten, Goeree- Overflakkee, Schouwen-Dui- veland, Tholen, Sint-Philips- land en Noord-Beveland, zijn in de Vijfde Nota groen gekleurd. Ook grote delen van West-Bra bant en Walcheren vallen bin nen die groene grenzen, exclu sief Vlissingen, het Vlissings havengebied en Westkapelle met omgeving. Het kabinet moet nog een be sluit nemen over de begrenzing van een Nationaal Landschap in de 'open' Zeeuws-Zuid-Hol landse delta. Het kaartje in de Vijfde Nota laat zien in welke richting wordt gedacht. Grote gevolgen Alleen Zeeuws-Vlaanderen en de oostkant van Zuid-Beveland (de gemeenten Kapelle en Rei- merswaal) krijgen deze bestem ming in elk geval niet, al krijgen de Zeeuws-Vlaamse kreken wel een andere beschermingsstatus. De Zak van Zuid-Beveland heeft die al, als eeri Waardevol Cultuur Landschap (WCL). De mogelijke aanwijzing van het overgrote deel van Zeeland tot Nationaal Landschap heeft gro te gevolgen voor wat er nog mag gebeuren. Uitbreidingsmoge lijkheden voor steden en dorpen worden in Nationale Land schappen 'in beginsel' zeer beperkt, schrijft Pronk. Het kabinet wil zo voorkomen dat voor Nederland kenmer kende landschappen, zoals de Zeeuws-Zuid-Hollandse Delta, hun eigen karakter in de toe komst verliezen. Minister Pronk wil dat karakter door 'kwali teitsinvesteringen' juist ver sterken. Met de provincies wil hij daarvoor ontwikkelingspro gramma's gaan maken. Gedeputeerde J. G. van Zwieten heeft al eerder aangegeven niet gecharmeerd te zijn van de aan wijzing van delen van Zeeland tot Nationaal Landschap. Hij verwacht dat daardoor alle eco nomische ontwikkelingsmoge lijkheden worden gefrustreerd. De afwijzende houding van de rijksoverheid tegenover de ves tiging van een mediapark bij Kamperland noemde hij in dat verband 'een veeg teken'. Landelijke regie L. van Dijke van de Christen- Unie in de Tweede Kamer vindt de aanpak van Pronk nog niet ver genoeg gaan. Hij zei gister avond op een bijeenkomst van zijn partij in Middelburg dat landelijke regie absoluut nood zakelijk is om de samenhang in de invulling van de ruimte in Nederland te bewaren. „Die re gie is al beperkt en wordt nu nog verder teruggedrongen door be voegdheden over te dragen aan lokale overheden. We moeten vrezen voor het behoud van groen, voor de samenhang tus sen groene ruimtes en tussen in dustriële knooppunten. Lokale ambities kunnen met elkaar in tegenspraak zijn", waarschuw de hij. Volgens Van Dijke is dit weer een voorbeeld van 'hoe de PvdA tenonder is gegaan in het blau we geweld van de WD in het kabinet'. van niet iedereen weet wat ze betekenen. Niet alle Nederlan ders spreken vloeiend Engels. De stichting vreest dat veel in formatie voor die groep mensen niet meer te begrijpen is. Boven dien zijn bij toenemende 'veren gelsing' oude teksten voor toe komstige generaties niet te begrijpen. „Als het om een woord gaat waar geen Nederlands woord voor is, vind ik het prima om dat te gebruiken", zegt De Korte. „Het woord computer is bij voorbeeld zo ingeburgerd, daar kun je niets meer aan doen." De stichting is niet tegen het ge bruik van de Engelse taal. In veel gevallen is dat juist nuttig, zoals in de luchtvaart waar ie dereen voor de veiligheid de zelfde taal spreekt. Volgens de stichting is de opmars van het Engels in het taalgebruik te wijten aan sleu telfiguren in de media, de recla mewereld en het bedrijfsleven. Vooral moderne management- praat bevat veel Engels. Tot voor kort heette een human re source manager nog personeels chef, een consultant was ge woon adviseur en iedereen noemde de afdeling sales de ver koopafdeling. Tickets De eerste actie van de stichting was gericht tegen de Neder landse Spoorwegen. Die vervin gen het woord 'treinkaartjes' op de automaten door 'tickets'. De plakkertjesactie bij de Fortis- bank was de tweede. De stich ting heeft een lijst met ongeveer driehonderd 'onnodig Engelse' woorden samengesteld. Achter het Engelse woord staat een Ne derlands alternatief. Mensen die ideeën hebben voor vertalin gen van Engelse woorden, zijn welkom om suggesties aan te dragen. De stichting zoekt on der andere nog mooie Neder landse equivalenten voor: bodystocking, carpoolen en pa perclip. De lijst is te vinden op het Inter net: www.7rub.org/snn. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Tweede Ka mer wil dat staatssecretaris G. Faber van Visserij stevig actie onderneemt tegen de voorgeno men sluiting van grote visgebie- den in de Noordzee. Faber gaat dat ook doen, maar zij weigerde woensdag officieel bezwaar te maken bij de Europese Commis sie. Brussel neemt volgende week woensdag een definitieve be slissing over de noodmaatregel om de kabeljauwstand in de Noordzee te herstellen. Staats secretaris Faber wil tot die tijd proberen de Europese Commis sie op andere gedachten te bren gen. De maatregel treft volgens haar de Nederlandse vissers on evenredig hard en het is twijfel achtig of het helpt de kabel jauwstand te verbeteren. Als de Europese Commissie toch akkoord gaat, is het, aldus Fa ber, weinig zinvol verder actie te ondernemen. Het bijeenroe pen van alle visserijministers van de Europese Unie zal naar haar mening slechts averechts werken. „Ik kan dat wel doen, maar dan is het opnieuw Neder land tegen de rest. Ik heb geen zin in een publieke nederlaag." In een beroepsprocedure bij het Europees Hof van Justitie, zoals verschillende Kamerleden gis teren voorstelden, ziet Faber helemaal niets. Zij wil alle troe ven zetten op een voor Neder land beter kabeljauwherstel plan, dat na de noodmaatregel volgt. Dit herstelplan met een looptijd van vijf jaar moet nog worden opgesteld. Een beroeps procedure verslechtert de posi tie van Nederland in de bespre kingen over dat plan, vreest Faber. De Tweede Kamer nam hier ge noegen mee, in afwachting van de besluitvorming volgende week woensdag in Brussel. Als de noodmaatregel ongewijzigd wordt aangenomen, zal waar schijnlijk een kleine Kamer meerderheid van CDA, WD, Christenunie, SGP en SP aan Faber vragen toch juridische stappen te ondernemen. Het is, volgens die partijen, juist goed dat Nederland zijn tanden laat zien. Op financiële compensatie hoe ven vissers niet te rekenen. Staatssecretaris Faber wees dat vierkant van de hand. De nood maatregel is naar haar oordeel vergelijkbaar met een verlaging van de visquota, en quotaverla gingen worden ook nooit ge compenseerd. „En", zei zij, „het blijft mogelijk in open gebieden te vissen." Voorzitter BDaalder v an de Fe deratie van Visserijverenigin gen was teleurgesteld over het Kamerdebat. „Het heeft niks opgeleverd." In de door twee jongemannen gestelde vraag lagen snode plannen besloten: „Wij zoe ken iets wat iemand beslist niet cadeau zou willen heb ben." De uitbater van de Middel burgse winkel in tweede hands goederen keek er niet van op. Als je zo'n zaak runt, weet je je immers omringd door voorwerpen waaraan eerdere eigenaren kennelijk niet erg gehecht zijn geweest. De man hoefde dan ook niet lang na te denken. Hij wenk te de jongemannen mee te ko men en stapte resoluut af op een hoek van de loods met af dankertjes. Daar stond een foeilelijk schilderij van een neerslachtig makend land schap opgesteld. Maar het ivas hem meer begonnen om de met tal van tierelantijn tjes versierde vaas, die daar achter schuil ging. „Is dit fout genoeg?", infor meerde de winkelier, de uit bundige creatie omhoog hou dend. Glunderend rekenden de jongemannen met hem af. Even later kon je ze monter zien wegfietsen. Zwaar be wapend op weg naar een tref fen met hun ergste vijand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15