De carrièresite heeft de toekomst Managers krijgen les in humor Omzetbelasting als financiering Eigen huis komt binnen bereik met koopsubsidie Analisten verwachten gunstige cijfers KLM Bloemenveilingen gaan fuseren Corus krijgt uitbrander van beurs Alken Maes concentreert productie Sega met Dreamcast de boot in Lloyds verhoogt bod op Abbey Alleen zoeken naar een baan op Internet is ouderwets belasting belicht profijt Werkgevers maken niet massaal gebruik van va caturesites bij het zoeken naar nieuwe werknemers. De traditionele wervings methodes staan nog steeds bovenaan het lijst je, bleek vorige week uit onderzoek van bureau He liview. Maar op sites als Monsterboard en Jobpilot gaat het nu ook niet meer alleen om de vacatures, het zijn 'carrièresites' ge worden. door Rixt Albertsma DEN HAAG - Mensen zoeken niet meer alleen vanaf hun werk naar een andere baan, maar ook 's avonds thuis achter de com puter. „Gratis providers zijn wat dat aangaat een zegen ge weest voor ons", meent mana ging director Suzanne Ekel van Monsterboard. Het aantal baanzoekers dat een bezoekje bracht aan de carrièresite, steeg vorig jaar tot 350.000. Monsterboard heeft op dit mo ment 77.000 cv's in de databank staan van mensen die direct een baan zoeken, rustig rond willen kijken of willen weten 'hoe ze in de markt liggen'. Ondanks al deze cv's zien werk gevers carrièresites niet als be langrijkste zoekmiddel. Volgens managing director Coen Males- sy van Jobpilot.nl is het gewoon een overgangsfase. Jobpilot, van oorsprong Duits en met een notering aan de Duitse beurs, is vertegenwoordigd in negentien landen. ,,In Amerika is het aantal vaca tures in gedrukte media vorig jaar met dertig procent afgeno men. Het is een kwestie van wennen, maar uiteindelijk zal Internet veel gebruikt worden bij het zoeken. Naast de tradi tionele kanalen, dat wel. Veel werkgevers krijgen nu al zo'n zeventig procent van de cv's via email binnen." Het succes van Internet (snel en toegankelijk) is tegelijk een na deel, signaleert Malessy. „Men sen sturen hun cv's maar rond met een simpele druk op de knop. Het verwerken van alle cv's die ze ontvangen, is voor de bedrijven een probleem." Het zijn niet zozeer de werkge vers waar de sites zich druk over maken. De vacaturesites die willen overleven, zullen iets ex tra's moeten bieden. Alleen va catures aanbieden is passé, meent Ekel. „Dan ben je niets meer dan een zoekmachine." Monsterboard noemt zichzelf dan ook nadrukkelijk een 'car rière Management Systeem'. Ook bij Jobpilot gaat het niet al leen om de vacatures die op de site worden aangeboden, zegt Malessy. „Wij bieden werkge vers naast het plaatsen van va catures op de site software voor het verwerken en opslaan van binnenkomende cv's. Opvallend is dat werkgevers via de soft- van onze redactie economie AMSTELVEEN - Analisten ver wachten dat de KLM vandaag een flinke kwartaalwinst be kendmaakt. De luchtvaartmaatschappij heeft volgens de prognoses over de traditioneel moeilijke maan den oktober, november en de cember een positief bedrijfsre sultaat behaald. Analist Zandbergen van Fortis Bank verwacht een winst uit ge wone bedrijfsvoering van ruim 57 miljoen gulden. Een jaar eer der leed de KLM over hetzelfde kwartaal nog een verlies van 67 miljoen. Zandbergen noemt de resultaten goed, zeker gezien de gestegen kerosineprijzen. Effectenbank Stroeve voorspelt zelfs een operationele winst van 176 miljoen gulden. Volgens analist Hoppers zijn de goede cijfers te danken aan de geste gen omzet en een veel lagere sti j - ging van de bedrijfslasten. GPD HONSELERSDIJK - De Zuid-Hollandse coöperatieve bloe menveiling Holland wordt een nog steviger concurrent van de bekende veilingen in Aalsmeer. De coöperatie, met vestigin gen in Honselersdijk, Bleiswijk en Boskoop, fuseert met Bloe menveiling Flora (Rijnsburg en Eelde). De nieuwe naam wordt FloraHolland. Door het samengaan ontstaat een nieuwe organisatie, die met een jaaromzet van 3,9 miljard gulden de grootste bloemenvei ling van het land zal zijn. Tot dusverre stond Bloemenveiling Aalsmeer op kop, met 3,2 miljard gulden. De gevolgen voor het personeel zijn nog onduidelijk. GPD AMSTERDAM - Staalconcern Corus heeft een openbare uit brander gekregen van effectenbeurs Euronext in Amsterdam. Het concern heeft het reglement overtreden door te verzaken in een Nederlands dagblad aan te kondigen dat er 22 septem ber 2000 een algemene aandeelhoudersvergadering in Lon den werd gehouden. Daardoor konden aandeelhouders van Corus in Nederland hun rechten niet uitoefenen. Het staalconcern plaatste vier dagen na de misser een advertentie in de Officiële Prijscou rant, waarmee het de aandeelhouders informeerde over de reeds gehouden vergadering en hun zijn verontschuldigingen aanbood voor de procedurele vergissing. ANP BRUSSEL - De Belgische bierbrouwerij Alken Maes, vooral bekend van het gelijknamige merk Maes, sluit haar brouwerij in Waarloos ten zuiden van Antwerpen. Zij concentreert haar productie in het Belgisch-Limburgse Alken. De redenen zijn een te lage rentabiliteit en een te grote pro ductiecapaciteit, zo maakte de directie gisteren bekend. Al ken Maes heeft een marktaandeel van 16 procent in België en hoopte op 20 procent, maar met de concurrentie van markt leider Interbrew is dat vrijwel onhaalbaar. Er werken in Waarloos 136 mensen. ANP/Belga TOKIO - Het is uit voor de spelcomputer Dreamcast van Sega. Het Japanse concern maakte gisteren bekend eind maart de productie stop te zetten. De onderneming kan niet meer op te gen de concurrentie van Sony en Nintendo. De mislukking van de spelcomputer heeft het concern ge noopt de verwachtingen van zijn resultaten over het eind maart aflopende boekjaar 2000/20001 scherp bij te stellen. Netto zal er een verlies uit de bus komen van 58,3 miljard yen 1,2 miljard). Eerder hield Sega het nog op en nettoverlies van 23,6 miljard yen. AFP/ANP LONDEN - De Britse bank Lloyds TSB heeft zijn bod voor de overname van Abbey National, de op een na grootste hypo theekbank van Groot-Brittannië, verhoogdLloyds liet giste ren weten nu 1,5 eigen aandeel en 2,60 pond sterling in con tanten te bieden per aandeel Abbey. Het totale bod komt neer op 19,8 miljard pond 68,7 miljard). Lloyds benaderde Abbey in december vorig jaar met een bod van 18,2 miljard pond 66 miljard). De hypotheekbank wees dat af als ontoereikend. Britse media meldden eerder dat bij een overname 16.000 mensen hun baan kwijtraken. Lloyds wil voorkomen dat Abbey fuseert met Bank of Scot land. Als het bod slaagt, ontstaat de grootste hypotheekbank op de Britse markte. Een fusie tusen Abbey en Bank of Scot land resulteert in de op vier na grootste Britse bank. ANP donderdag 1 februari 2001 ware van Jobpilot ook adver tenties kunnen plaatsen op andere sites. „We willen werk gevers niet dwingen alleen onze site te gebruiken." Volgens Ekel is dit het jaar waarin het kaf van het koren wordt gescheiden. Ze voorspelt dat er uiteindelijk plaats zal zijn voor een handjevol carrièresi tes. Malessy schat het aantal va caturesites in Nederland op dit moment op zo'n driehonderd. Ook hij verwacht dat er niet meer dan vijf 'merken' over zul len blijven. Bij Monsterboard en Jopilot verwachten ze in ieder geval daar bij te zitten. Maar welke sites zullen het niet redden? De beide directeuren laten zich niet verlokken tot uit spraken over concurrenten. „Er is echter veel geld voor nodig om een goede site op te zetten", zegt Malessy. Grote uitgevers, zoals VNU, hebben dat kapitaal ach ter de hand. Ekel: „Het afgelopen jaar zijn er veel bedrijven geweest die een rol claimen in de vacaturemarkt op Internet." Zoals de traditio nele werving- en selectiebu reaus en uitzendbureaus. Daar heb je altijd weer te maken met tussenpersonen die bepalen met wie je in contact komt. En die zijn er niet specifiek om jou te helpen. Ook sites die geen geld hebben om in hun merk te inves teren zullen sneuvelen." Concurrentie De 'nieuwe generatie' vacature sites, helpt volgens Ekel 'de goe de keuzes te maken in je carri ère'. „Werknemers lijken op deze arbeidsmarkt alle keuzes te hebben. Het is niet gek meer als mensen in zeven verschillen de functies bij drie werkgevers werken en ook nog eens twee soorten carrières hebben. Dat is best lastig." Op sites van de nabije toekomst moeten werknemers direct van achter hun bureau een cursus Spaans kunnen volgen. Er ko men vragenlijsten waarmee mensen erachter kunnen komen wat ze nou eigenlijk het liefste willen doen en chatboxen waar ze specifieke (belasting)vragen kunnen stellen. „Werknemers moeten er tijdens alle fases van hun carrière terecht kunnen", aldus Malessy. GPD Suzanne Ekel van Monsterboard. foto Roland de Bruin/GPD door Wil Wouters Bij de organisatie van cultu rele evenementen en spor tieve manifestaties zijn er drie financieringsbronnen. Deze zijn de overheid, het bedrijfsle ven en de betalende bezoekers. Het belang en de omvang van ie ders bijdrage in de kosten hangt voor een groot deel af van de aard en het karakter van het evenement of de manifestatie. Bij een cultureel evenement als het Zeeland Nazomerfestival zal de overheid de belangrijkste geldschieter zijn. Bij een spor tieve manifestatie als de Delta Profronde zal voornamelijk het bedrijfsleven voor de start- en prijsgelden zorgen, terwijl bij betaald voetbal de entreegelden een belangrijke bijdrage leve ren in de totale financiering. Maar naast deze drie geldbron nen kan ook de omzetbelasting een behoorlijke duit in het zakje doen. Immers de organisatie van evenementen en manifesta ties kan als ondernemer voor de omzetbelasting optreden. Daarvan is al sprake wanneer de organisatie tegen betaling diensten en prestaties verricht. Tot deze diensten en prestaties behoren het tegen betaling ver lenen van toegang, het tegen be taling ophangen van reclame borden en vlaggen, het tegen betaling vermelden van be drijfsnamen en logo's in pro grammaboekjes enzovoorts. Tarief Over al deze opbrengsten be taalt de organisatie omzetbelas ting naar het lage tarief (zes procent) of het hoge tarief (ne gentien). Het lage tarief geldt alleen voor het verlenen van toegang, op alle andere diensten en leveringen is meestal het ho ge tarief van toepassing. Hierop bestaat echter een be langrijke uitzondering en dat is de overheidssubsidie. De finan ciële bijdrage van de regionale of centrale overheid valt niet onder de omzetbelasting, wan neer die overheidsinstantie de subsidie toekent en verleent in het kader van haar overheidsta ken. In zijn algemeenheid is daarvan al sprake wanneer te genover de overheidssubsidie geen directe prestatie of dienst staat. De subsidie moet als het ware een algemene bijdrage in de kosten zijn, zonder dat daar bij nadere eisen en voorwaarden worden gesteld. Tegenover de omzetbelasting over de op brengsten staat het recht op af trek en teruggaaf van alle om zetbelasting, die de organisatie aan leveranciers en dienstverle ners op rekening moet betalen. De Belastingdienst stelde zich op het standpunt dat er bij gra tis evenementen geen sprake was van ondernemerschap. Door geen entreegelden te hef fen had de organisatie geen recht op aftrek of teruggaaf van omzetbelasting over de totale evenementskosten. Wanneer de kosten gedekt werden door sponsoring, was over het gehele sponsorbedrag omzetbelasting verschuldigd terwijl aftrek of teruggaaf van omzetbelasting beperkt bleef tot de directe kos ten voor sponsoring. Ondernemerschap In juni 2000 heeft het gerechts hof Den Bosch beslist dat er ook bij een gratis evenement sprake kan zijn van ondernemerschap. De staatssecretaris van Finan ciën heeft daarop verklaard dit standpunt te zullen volgen wan neer de kosten voor gratis eve nementen voor zeventig procent of meer betaald worden uit sponsorbijdragen. Willen orga nisaties de omzetbelasting op alle evenementskosten terugha len, dan zal de overheidssubsi die ten hoogste dertig procent van het budget mogen zijn. Een rekenvoorbeeld. De totale kosten van het gratis evenement bedragen inclusief omzetbelas ting 90.000 en de gemeentelij ke bijdrage ƒ30.000. De over heidssubsidie bedraagt meer dan dertig procent, zodat er geen recht op aftrek of terug gaaf van omzetbelasting be staat. Maar stelt de organisatie aan de gemeente voor om de subsidie te beperken tot ƒ25.000, dan offert de organisa tie 5000 op om de omzetbelas ting op de kosten te kunnen af trekken en terughalen. Kostendekking Bij een omzetbelastingtarief van negentien procent zit in de totale kosten van 90.000 een bedrag aan omzetbelasting van 19/119e deel van 90.000 ofwel 14.370. Het 'inleveren' van 5000 aan subsidie levert 14.370 aan aftrek of teruggaaf van omzetbelasting op. De or ganisatie houdt dan per saldo 9370 netto meer over voor kos tendekking, zodat ook met min der sponsorbijdragen genoegen genomen kan worden. Mr. C.W.B.M. Wouters is belasting adviseur te Meliskerke door Berend van de Sande APELDOORN - Op een een voudiger wijze kon de vice- president van een grote Ame rikaanse wapenfabriek de spanning niet breken. Terwijl zijn chefs ruzie zaten te maken over wie de schuld had van de achterblijvende productie, pakte hij uit zijn broekzak een rode clownsneus en zette die op. Even was het stil, daarna barstte het gelach los. De boodschap 'we gedragen ons als clowns' was begrepen. Het overleg kon in een ontspan nen, vruchtbare sfeer door gaan. Humor als instrument bij lei dinggeven staat in Nederland nog in de kinderschoenen. Tussen de tienduizenden cur sussen management die jaar lijks worden gegeven, vallen de paar workshops over hu mor op de werkvloer amper op. En dan nog beschouwen veel directeuren het onderwerp als verre van serieus. Eenvoudige humor kan de sfeer tijdens een vergadering of op de werkvloer positief be- invloeden. Dat is de bood schap die deelnemers aan het Humor Congres, op 16 februa ri in 't Spant in Bussum, zullen horen. Volgens een van de ini tiatiefnemers, de Belg Guido Thys die in eigen land lezingen en cursussen over dit onder werp verzorgt, is humor 'een krachtig instrument voor ma nagement en communicatie'. Maar volgens hem hoeven ma nagers echt niet iedere dag met een mop te beginnen, want niet iedereen vindt deze grappen leuk. Thys voelt meer voor de clownsneus en deelt deze ook uit tijdens zijn workshop op het aanstaande congres. Deel nemers moeten in hun agen da een datum prikken en op die dag iets met de rode neus doen. Machtscultuur Volgens Nanne Wij ma, auteur van het boek 'Humor als ge reedschap voor managers', ge dijt humor slecht in een organisatie met een machts cultuur, een strakke hiërar chie. „In vergadenngen maken meestal de hoogge- plaatsten de grappen, vaak ten koste van laaggeplaatsten en zodra de baas weg is gaan de grappen over hem. Humor komt volgens Wij ma het best tot zi j n recht in bedri j - ven waar de creativiteit hoog Een medewerkster van de afdeling bedrijfsvoering van de gemeente Almere gooit een balletje in een humormeter. Door balletjes in de meter te gooien kan het personeel aangeven hoeveel plezier ze in het werk hebben. foto GPD is, kwaliteit belangrijker is dan kwantiteit, medewerkers initiatieven kunnen ontplooi en en sprake is van een speels heid. Een gulle lach of een innerlijke glimlach zijn goede medicij nen tegen stress op de werk vloer. Maar volgens Wij ma komt humor niet aanwaaien; er is creativiteit voor nodig en een goede wil. „De meeste ma nagers gaan 's ochtends direct achter hun computer zitten. Waarom maken ze niet eerst een rondje langs de burelen? Plaats eens een kwinkslag, vraag hoe het met de pasgebo ren baby gaat." Een kind van vijf lacht vier honderd keer per dag, volwas senen gemiddeld maar vijftien keer. Dat kan beter, meent Wijma, als managers de moge lij kheden en kracht van humor maar gaan beseffen. Humor wordt niet voor niets ook wel 'de vakantie van twintig se conden' genoemd. Dat spanning en stress slecht zijn voor de gezondheid is ge noegzaam bekend. Veel min der duidelijk is of het tegen overgestelde ook waar is. Is humor goed voor lijf en leden? Uit wetenschappelijk onder zoek blijkt dat het speeksel van mensen die naar een lach film kijken verandert. Door de lachsalvo's verbetert de na tuurlijke afweer van het mondvocht. „Je krijgt meer cellen in het speeksel die we 'natural killers noemen", ver telt Sibe Doosje, docent psy chologie aan de Rijksuniversi teit van Utrecht. „Deze cellen zorgen voor de afbraak van bacteriën zodat ze niet verder in het lichaam komen." Langetermijneffect Het bewijs dat lachen gezond is lijkt daarmee geleverd, maar wetenschappelijk ge sproken is die conclusie wat al te makkelijk. Effecten op kor te termijn zeggen nog niets over de gevolgen voor iemands gezondheid over een periode van jaren. Psycholoog Doosje wil dat langetermijneffect gaan onderzoeken bij een groep gezonde mensen. Door de deelnemers te vragen naar de manier waarop ze omgaan met hun emoties en door hun lichamelijke gesteldheid te meten zijn wellicht conclusies te trekken over de kans die mensen hebben ziek te wor den. Onderzoek heeft aangetoond welk stukje van de hersenen zorgt dat we gaan lachen. Door deze hersencellen een licht stroomstoot je te geven ont staat een glimlach en bij iets zwaardere schokjes neemt het effect toe tot bulderend ge lach. Maar onduidelijk is nog welk deel van de hersenen zorgt dat we iets interpreteren als grappig en welk deel ver antwoordelijk is voor een blij gevoel. Humor heeft niet alleen in vloed op het speeksel. Bekend is ook dat de hoeveelheid van het stresshormoon Cortisol in het bloed onder invloed van positieve emoties daalt. Een langdurig hoog gehalte Corti sol is schadelijk voor de ge zondheid. Opnieuw een aan wijzing dat lachen gezond is, niet alleen voor de geest maar ook voor het lichaam van de werknemers. GPD door Alex Bogers DEN HAAG - Sinds 1 januari is het voor mensen met een laag inkomen mogelijk een huis te kopen met subsidie. Deze finan ciële steun van maandelijks maximaal 328 kan voor veel mensen net genoeg zijn voor het kopen van een woning. Een 'ge noegen' dat anders vaak net buiten bereik blijft. De nieuwe koopsubsidie lij kt op de al decennia bestaande huur subsidie. De criteria zijn min of meer gelijk en daardoor komen ook dezelfde mensen in aanmer king. Het verschil zit hem erin dat bij de koopsubsidie ook de prijs van het huis meegenomen wordt. Hoe duurder het huis, hoe hoger de subsidie. Wie voor de subsidie in aanmer king wil komen moet aan een flinke lijst van criteria voldoen. De basisvoorwaarden zijn dat iemand 23 j aar of ouder is, de af gelopen drie jaar geen koophuis had en zelf in de nieuwe woning gaat wonen. Daarbij mag het belastbaar inkomen niet hoger zijn dan 36.400 en niet lager dan ƒ23.800 bij eenpersoons huishoudens. Voor tweeper soonshuishoudens moet het in komen liggen tussen 48.800 en 29.900. Voor 65-plussers lig gen de bedragen wat lager. Spaargeld De kopers zijn niet verplicht spaarcenten te gebruiken voor de aanschaf van de woning. Wel zijn er grenzen gesteld aan het eigen vermogen. Eenpersoons huishoudens mogen niet meer dan dik 40.000 aan spaargeld en ander vermogen (de verkoop waarde van bijvoorbeeld auto, caravan, boot) bezitten. Bij tweepersoonshuishoudens is de grens gesteld op krap 60.000. Vij fenzestigplussers mogen zo'n 20.000 meer bezitten. De hypotheek die de woningko per neemt, is ook aan voorwaar den gebonden. De hypotheek rente moet vijftien jaar vast staan en de Nationale Hypo theek Garantie (NHG) is ver plicht. De hypotheek mag niet hoger zijn dan 207.800 Ko pers mogen wel meer uitgeven voor hun huis maar moeten dan hun spaargeld aanspreken. In totaal mag de aanschaf van het huis niet meer dan ƒ259.800 kosten. De koopsteun wordt voor maxi maal drie jaar gegeven. Na die drie jaar moet de woningbezit ter opnieuw subsidie aanvra gen. Alle genoemde bedragen zijn dan gestegen in lijn met de prijsstijgingen en inflatie. De maximale hypotheek volgt de stijging van de bouwkosten. De inkomensgrenzen de inflatie. De koopsubsidie biedt een rede lijke goede uitkomst voor men sen die anders net niet kunnen kopen. Een riante 'twee-onder een-kapper' blijft onhaalbaar maar een eenvoudige rijtjeswo ning of een ruim appartement in een oude wijk komt dichterbij. Kleinverdiener Wie bijvoorbeeld tot nu toe met een belastbaar jaarinkomen van dik 41.000 een hypotheek wilde nemen van twee ton kreeg die waarschijnlijk niet. Maxi maal mag de koper op basis van de NHG-regels zo'n 170.000 lenen. Met de koopsubsidie is de twee ton wel mogelijk. Wie met de ƒ41.000 subsidie aanvraagt voor een huis van 180.000 en de kosten koper van ƒ20 000 mee financiert, krijgt maande lijks 313 subsidie. Wie de kos ten koper in dit voorbeeld van zijn spaargeld betaalt kan een huis kopen van twee ton. Maar echt interessant wordt het voor mensen met nog lagere in komens, bijvoorbeeld 30.000. Op grond van de regels van de NHG kan deze 'kleinverdiener' een hypotheek krijgen van maximaal 120.000. Met de maximale subsidie van 328 gulden is echter een huis van 175.000 mogelijk. Korting Om de aanschaf van woningen voor lagere inkomens nog aan trekkelijker te maken is sinds 1 januari nog een andere nieuwe regel van kracht. Woningcorpo raties die een huurwoning wil len verkopen aan de bewoner, mogen de koper een korting ge ven tot dertig procent van de marktwaarde van die woning. Mits die koper ook de koop- subsidie aanvraagt. Huurders van de corporatie die met hun eigen woning willen kopen maar een andere woning van de corporatie kunnen maxi maal twintig procent korting krijgen. Alle andere kopers krij gen maximaal tien procent kor ting. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11