PvdA'er kraakt beleid Brinkhorst PZC PZC Objectiviteit zoek in debat bio-industrie Eurosport Kamerlid Waalkens ziet landbouwminister als koele saneerder 2 Kinderen in jaren '90 beter af te gast 31 januari 1951 woensdag 31 januari 2001 besteed worden aan de sanering van de intensieve veehouderij, anders wil besteden. ,,Ik ben voor het saneren van de inten sieve veehouderij. We hebben als overheid de ongebreidelde groei van de intensieve veehou derij gestimuleerd. We zijn er vervolgens niet in geslaagd de bakens tijdig te verzetten. Van daar dat het terecht is dat we de sanering nu financieel steu nen." Mestprobleem Wat Waalkens betreft, gebeurt het wel op een goede manier. „Ik wil niet over vijf jaar weer een nieuwe saneringsronde. Wat dat betreft ben ik teleurgesteld in minister Brinkhorst. Hij wil de geschiedenis ingaan als de mi nister die het mestprobleem op loste. Dat lukt hem ook en dat is goed. Maar hij biedt de sector te weinig perspectief voor de toe komst. Brinkhorst roept maar steeds dat de boeren voor de markt moeten produceren. Dat is niet genoeg. De innovatie komt niet van de grond. Hij moet de ontwikkelingen stimu leren en dat doet hij niet. Hij is een koele saneerder, maar geen De programmaraad van de Zeeuwse kabelexpoli- tant Zekatel beschikt over een machtig middel I om een discussie met een tv-station te beëindi gen: het programma wordt gewoon van de kabel I gegooid. Zo verging het de commerciële zender Euro sport, die sinds maandag niet meer op de Zeeuwse tele- i visietoestellen te vinden is. Een jaar geleden gebeurde hetzelfde met de Franse culturele zender Muzzik, die na een stroom van klachten van kabelabonnees alsnog een plekje kreeg toegewezen. Eurosport en Discovery Channel zijn de enige stations die naast hun advertentieinkomsten ook een vaste bij- j drage van de kabelexploitant ontvangen. De twee heb ben met slim onderhandelen voor elkaar gekregen dat tal van kabelexploitanten in Nederland geld betalen voor het ondertitelen of Nederlands becommentariëren van hun programma's. Dat ook Zekatel daar ooit is ingetrapt, maakt het be sluit om Eurosport nu van de kabel te weren, er niet sterker op. Zekatel schiep destijds een precedent door akkoord te gaan met die vaste bij drage. Dat die ooit zou stijgen, was onvermijdelijk. Over de hoogte van de nieuwe bijdrage moeten Zekatel en Eurosport elk jaar weer onderhandelen. Het is niet netjes om maar meteen de stekker eruit te trekken als het bod van de tegenpar tij je niet aanstaat. De Eurosport-fan, die vanaf nu geen cent minder voor zijn kabelabonnement betaalt, is daarvan de dupe. Maar we mogen niet vergeten dat Eurosport dit lot ver moedelijk toch al beschoren was. In april wordt ook in Zeeland de decoder geïntroduceerd, die een bikkelhar de scheiding zal aanbrengen tussen de commerciële zenders enerzijds en een soort van basispakket ander- zijds waarin in ieder geval de publieke omroepen zullen I zitten. Het televisieaanbod is daardoor straks te verge lijken met het schap met tijdschriften in de supermarkt. Daar zitten dure glossy's tussen en betaalbare periodie ken. De televisiekijker stelt straks zijn favoriete pakket samen en betaalt daarvoor een passende prijs. Voor de commerciële stations is dat geen aantrekkelijke i optie, want via de decoder bereik je minder kijkers dan via de open kabel en leg dat maar eens uit aan je adver teerders. Uiteraard rept Eurosport daar nu met geen woord over. Liever treurt het station over de kijker, die uiteindelijk de grote verliezer zou zijn. Maar dat zijn slechts krokodillentranen; commerciële zenders heb ben maar één doel en dat is geld verdienen. De kijker is juist gebaat bij een systeem waarbij hij uit sluitend betaalt voor de zenders die hij wenst te ont vangen. Wie uit het straks overvolle schap zijn winkel- wagentje met het meest uitgebreide aanbod vult, zal meer geld kwij t zij n dan de ki j ker die het bij een simpel pakketje houdt. Blijft over de vraag wat dan tot dat ba- sispakket zal moeten behoren. De publieken, dat zeker. En voor de commerciëlen wordt het een zaak van stevig onderhandelen met de kabelexploitanten om er gratis bij te mogen horen. doorPeet Vogels De BSE-crisis zal de belas tingbetaler weer miljarden guldens kosten. Dat geld wordt uitgegeven aan de vernietiging van gezonde dieren. Het zijn de uitwassen van de logica van het Europese landbouwbeleid. Dat beleid is nog steeds gericht op het ondersteunen van groot schalige industriële productie van voedsel. PvdA-Kamerlid Harm Evert Waalkens staat een andere koers voor. Behalve de economi sche vitaliteit van de landbouw wil hij een ecologische toets. Boeren moeten beloond worden voor maatschappelijk waarde volle en gewenste activiteiten. Dat betekent in zijn optiek dat de consument ook een eerlijke prijs betaalt voor de producten. Bovendien moet Nederland maar eens echt beginnen met in novaties in de landbouw. „Brinkhorst is een koele saneer der, maar biedt de sector geen nieuwe perspectieven." Galerie Waalkens werd in 1948 geboren, als oudste van vijf kinderen. „Mijn vader was akkerbouwer en had daarnaast een galerie in het dorp. Daar kwamen altijd de vreemdste mensen langs. In de jaren zestig zat de provobewe ging uit Amsterdam hier regel matig, maar ook mensen uit de rest van de wereld wisten de weg naar Finsterwolde te vinden. Ik vond het machtig interessant, de maatschappelijke discussies werden op het scherpst van de snede gevoerd. De hele bewe ging rond de galerie heeft mi] gevormd." Waalkens is daarmee een beetje een buitenbeentje geworden. Hij bracht de maatschappijkri tische inzichten ook in praktijk. „Ik ben altijd bezig geweest met gesloten kringlopen en even wicht tussen mens en natuur. In 1995 ben ik daarom overgestapt op een volledig biologische ma nier van boeren. Ik heb 270 stuks melkvee en jongvee en 200 stuks vleesvee." Veranderingen Waalkens voorziet grote veran deringen in de landbouw. Hij voorspelt het failliet van het Eu- De situatie van kinde ren in de wereld is er in de jaren '90 aanzienlijk op vooruitgegaan, maar de doelstellingen die tien jaar geleden op de kinder top van de Verenigde Na ties werden geformuleerd, zijn bij lange na niet ge haald. Dat meldt het kinder fonds Unicef. Tegenover de miljoenen jonge levens die zijn gespaard en alle levens die zijn verbeterd, staan nog te veel kinderen wier leven onnodig wordt verwoest door armoede, ziekte, geweld en discri minatie, zei Unicef-direc- teur Carol Bellamy giste ren bij de opening van een conferentie in New York. De voorzitster van de con ferentie, Patricia Dur- rant, zei dat nog altijd meer dan tien miljoen kin deren sterven voor hun vijfde jaar, de meesten aan ondervoeding of te voorkomen ziekten. Ook oorlogen blijven een belangrijke oorzaak van kinderleed, zei Durrant. In de jaren negentig zijn meer dan twee miljoen kinderen tengevolge van gewapende conflicten om het leven gekomen en meer dan driemaal dat aantal raakte zwaarge wond. Meer dan 300.000 kinderen werden geron seld om in legers te dienen. Het aantal kinderen dat door conflicten ontheemd is geraakt wordt geschat op 20 miljoen. De jaren negentig geven echter ook goede vooruit gang te zien, benadrukte Bellamy. Inentingspro gramma's hebben polio bijna uitgebannen; door jodium toe te voegen aan zout is het aantal afwij kingen door jodiumge- brek drastisch vermin derd; meer kinderen kregen toegang tot het ba sisonderwijs en vitamine A werd op veel grotere schaal beschikbaar. De sterfte onder kinderen tot vijf jaar daalde van dertien miljoen in 1990 tot iets boven de tien miljoen in 2000. De toegang van kinderen tot het basison derwijs steeg van 80 naar 85 procent - ver onder de gestelde norm van hon derd procent. AP ropese beleid. „De 41 miljard euro die de EU uitgeeft aan landbouw moeten anders wor den verdeeld. Nu gaat tachtig procent van de steun naar twin tig procent van de boeren. Ik denk dan aan een systeem van verzekeren en herverzekeren te gen bijvoorbeeld misoogsten, waterschade of dierziekten. Ook tegen de sterke schomme lingen van de prijzen voor de producten moeten boeren zich kunnen verzekeren. Bovendien vind ik dat het ruraal ondèrne- merschap, bijvoorbeeld boeren die het landschap onderhouden, door Pierre Diederen Bij de berichtgeving rond de 'Wolf van Waes' bleek dat de publieke opinie makkelijk beïn vloed wordt door de aaibaar heidsfactor van de wolf. De me dia spelen een grote rol door de naakte feiten niet in volle om vang en met alle rauwheid te presenteren. Een wolf achtervolgt een schaap slechts korte tijd. Het schaap maakt geen enkele kans te ontsnappen. De wolf is snel ler, de wolf is wendbaai'der en het schaap kan de hindex*nis die gevormd wordt door de afraste ring niet nemen. Als het schaap door de wolf is gepakt, dan wordt het beest terwijl het nog leeft opgegeten. De wolf eet zich via de anus en de geslachtsdelen een weg naar binnen. De wolf is kieskeurig. Als het schaap niet meer spartelt, als de scheur- wonden niet meer bloeden en als de zachte delen zijn verorberd, dan wordt de weg vervolgd. Ook na het afslachten van meer dan twintig schapen waren er nog mensen die vonden dat de wolf niet neergeschoten mocht worden. Alsof het leed van een met een gericht schot gedode wolf groter zou zijn dan het leed van twintig levend verscheurde schapen. Door onvolledige informatie en door foutieve beeldvorming worden vaak gevoelens van me delijden opgewekt, die leiden tot een niet-adequate afweging. Rond de publieke opinie over de bio-industrie is op vergelijkba re wijze sprake van onvolledige informatie. Selectieve veront waardiging ontstaat. Het be sluit om de pelsdierhouderij te verbieden kan daarvan het ge volg zijn. Verdoofd Pelsdieren worden gehouden in hokjes waarin de dieren goed kunnen groeien. De marters hebben veel waarde en de pels- dierhouder zorgt daarom goed voor zijn vee. Als de dieren vol groeid zijn, worden zij verdoofd en daarna gedood. De huiden worden veelal geëxporteerd naar landen waar ongekend la ge temperaturen kunnen heer sen. Een bontmuts wordt in Rusland een jaar of zes gedra gen, van begin december tot half maai-t. Kippen die behoren tot de leg rassen zijn ongeschikt om te vei-werken tot kippenvlees. Zij zijn gefokt om eieren te leggen en niet om vlees aan te zetten. De hanen onder de eendagskui- kens van legrassen zijn dus meer beloond moet worden." Waalkens vindt dat de gangbare landbouw nog steeds te veel aandacht krijgt. „Ik zet in op de vernieuwing. De voorlopers moeten beloond worden, zij ste ken hun nek uit. Ik vind dat je geld gericht moet inzetten voor de biologische landbouw en niet, zoals de WD wil, aan de hele landbouw moet besteden. De biologische landbouw heeft een voorbeeldfunctie voor de gangbare. Daarom moet je die ontwikkeling stimuleren. Dat betekent overigens niet dat Waalkens de miljarden die nu waardeloos, daar kan de vee houder geen geld mee verdie nen. Zij zullen nooit eieren kun nen leggen, him zusjes wel. Na 24 uur worden de kuikens daar om geselecteerd. De kippen gaan naar de scharrelhokken. Zij zullen scharrelen en eieren leggen. De haantjes belanden in een donkere zak waarin zij wor den vergast. Als alle haantjes zijn gestikt, worden zij verma len tot kattenvoer. Elke schar- relkip heeft dus een vergaste broer. Het lot van de gevilde pelsdiex"en leidt tot grote ver ontwaardiging. Het lot van de vergaste haantjes is onbekend en daarom tikt men zonder wroeging een schaireleitje. In ons verstedelijkte land is de pi'aktijk van de veehouderij on bekend. Bij het kopen van een lapje vlees willen we niet weten dat er een dier is gedoodWe wil len dat de rauwe werkelijkheid verborgen blijft. Het ijzingwek kend gekrijs van het gecastigeer de varken dat op weg naar het slachthuis voor het eerst dag- licht'ziet, mag niet doorklinken. Toch zouden we geen vlees van een niet gecastreerd varken lus ten. Als welvarende mensen willen we vaak en veel genieten van lekker vlees en een manne tjesvarken smaakt naar urine, dus dat kopen we niet. Omdat we niet meer weten wat het betekent om vee te houden en om dieren te doden, kunnen we respectloos omgaan met het vlees als artikel. Dat staat in schril contrast met het gemak waarmee we oorde len over het welbevinden van dieren die we niet eten. Zodra we een aaibaar beest zien dat vermeend onrecht wordt aange daan, of dat er ongelukkig uit ziet dan oordelen we. Het woord zielig ligt dan voor in de mond. Konijnen Het is echter niet zo eenvoudig om iets zinnigs te zeggen over het welbevinden van dieren. Dat laat zich goed illustreren met konijnen. Deze knaagdie ren zijn stressgevoelig. De spijs- vextering van konijnen berust op coprofagie. Het voedsel dat een keer het darmkanaal heeft gepasseerd wordt opnieuw op gegeten. Voedsel dat twee maal het spijsverteringssysteem heeft doorlopen wordt de be kende konijnenkeutel die niet meer verteerd kan woi'den. Om bij het eten van keutels niet inde war te raken is grote regelmaat nodig. Wat valt nu te zeggen over het welbevinden van een konijn dat tot in lengte van dagen wordt opgepakt door strelende kin derhandjes die het beestje aller lei makkelijk verteerbare waar laten eten? In ieder geval kan zo'n beestje geen coprofaag meer zijn, daar is zijn leven te onregelmatig voor. Aandacht kxf jgt hij echter heel veel. De doodsoorzaak van dat soort levende knuffels is vaak een ge kraakte ribbenkast omdat het beestje tegenspax*telde waarna de kindei'handjes het lieve beestje te stevig omklemden, of een gebroken onderkaak omdat het dier uit twijfelende kinder handjes viel op een betegelde vloer. Hoe verhoudt zich dat welbe vinden tot een soortgenoot in de bio-industrie. Die leeft in een bouwer." Waalkens wil een be leid dat perspectief biedt voor jonge boeren. „Betrek de onder zoekers uit Wageningen, het landbouwonderwijs en bijvoor- beeld de supermarkten bij het beleid. De Nederlandse land bouw kan alleen overleven door hoogwaardige kwaliteitspro ducten te leveren. De uitgangs positie is goed. De minister moet de ontwikkelingen veel meer stimuleren dan hij nu doet." PvdA pagina 7: Franse keuken laat rundvlees links liggen test op Argentijns vlees overbodig klein hokje, krijgt het geschikte voer met grote regelmaat voor gezet en die wordt nooit bloot gesteld aan de stress van het strelen. Van het ene moment op het andere stopt zo'n beestje met leven omdat hij slachti'ijp is. De veehouder weet hoe hij ze pijnloos moet afmaken. Vragen Vanuit de humane invalshoek denken we dat alle beesten be hoefte hebben aan afwisseling, ruimte, een sociaal leven, aan dacht, warmte," zorg en zo meer. Aan dieren kunnen we niet vra gen of ze iets plezierig vinden. Veelal vullen we dat in voor het beest. Zo denken we dat konij nen het plezierig vinden om ge streeld te worden en we ver wachten dat mailers kleine hokken niet plezierig vinden. Het welbevinden kunnen we echter niet meten. Ing. Pierre Diederen is docent na tuurwetenschappen aan het Rey- naertcollege in Hulst, was eerder le raar dierenhouderij en was zes jaar werkzaam in de intensieve veehou derij. Kazerne De brandweer in Middelburg krijgt een nieuwe kazerne. Het pand komt op het terrein van het voormalig Oost-Indisch huis. In de kazerne komt een aparte ruimte voor het houden van oefeningen. De reinigings dienst krijgt in hetzelfde com plex ook een nieuwe ruimte. Aardappelprijzen De minister van Landbouw heeft voor de aardappeltelers vaste maximumprijzen vast gesteld. In januari mogen de aardap pelen maximaal 12 en 14 cent de kilo kosten, in februari 13 en 15 cent. De prijzen die de te lers aan de grossiers mogen be rekenen liggen twee cent lager. i De grossiers vrezen dat de te- I Iers weigeren aardappelen te I leveren voor deze bedragen I omdat zij tot nu toe meer ont- vingen voor een kilo. Concert De politie heeft vijf personen geai'resteerd tijdens een con- j eert van het Radio Philharmo- nisch Orkest in Den Haag. Het oi'kest was juist begonnen aan de uitvoering van het re quiem van Verdi toen enkele bezoekers begonnen te fluiten en met buisjes traangas gooi- 1 den. De bezoekers protesteer den hiermee tegen de orkest leider, Paul van Kempen. Voor de komende dagen zijn de con certen afgelast. ix van de actiegroep Compassion in World Farming vragen aandacht voor legbatterijen. foto Vincent Jan nink/G PD Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie. redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc nl abonnementen, abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n.v t perkwartaal 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411.15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag, 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Biologische varkensboeren protesteerden vorige week in Den Haag tegen het besluit van minister Brinkhorst om de stimuleringsregeling voor biologische boeren af te schaf fen. PvdA'er Waalkens vindt juist dat er extra geld moet komen voor de biologische landbouw. foto Anouk Hebi ng/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2