Kok aan zet in kwestie-Maxima Grote Finse vis voor Axelse Vlakte fu intratuin Afmaken gezonde runderen stuit op verzet van Kamer Veiligheidsraad veroordeelt aanval rebellen in Servië 10° CDA en GroenLinks eisen ingrijpen premier in debat over omstreden vader Uitspraak Lockerbie vanochtend "mm HR-Dubbelglas j j n^t^' Onderzoek naar landkweek oesters Redding voor grenslinden 4 WEKEN VOOR Vanmiddag droog Vanochtend mogelijk wat motregen, Vanmiddag droog en af en toe zon. Middagtemperatuur 4 graden. 244e jaargang no. 26 woensdag 31 januari 2001 lo$se nummers 2,00 Rabobank vertrouwt op jonge renners van onze redactie binnenland DEN HAAG - De CDA- fractie in de Tweede Ka mer vindt dat premier Kok moet ingrijpen, nu na PvdA-Kamerlid Noor man ook D66-Kamerlid Van Walsem zich duidelijk heeft uitgesproken over de kwestie-Zorreguieta. Dit vraagt om regie, aldus fractieleider De Hoop Scheffer. De CDA-aanvoerder reageert daarmee op opmerkingen van onder anderen D66-fractielei- der De Graaf dat vader Zorre- guieta wel bij het huwelijk mag zijn, maar niet erg zichtbaar. Volgens zijn fractiegenoot Van Walsem zou prins Willem- Alexander zelfs de troon moe ten opgeven als hij wil trouwen met Maxima. Binnen de fractie van D66 is ge sproken over de uitlatingen van De Graaf en Van Walsem. D66- vice-fractievoorzitter Bakker sluit niet uit dat er in navolging van Van Walsem nog een paar andere fractiegenoten zijn die tegen een huwelijk willen stem men. Volgens hem mag dat: „Dit is typisch een onderwerp waar je geen strakke fractiediscipline op kan loslaten." Defensief Eerder pleitten PvdA-politici Noorman-Den Uyl en Rehwin kel voor het weren van Zorre- guieta bij het huwelijk van zijn dochter. De Hoop Scheffer zegt geen en kele behoefte te hebben zich in (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkïngsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. Advertentie de discussie te mengen. „Ik merk alleen wel op dat dit in klimmende mate vraagt om de regie van de premier. Ook GroenLinks-fractieleider Rosenmöller vindt dat Kok zich onderhand moet laten horen. „Hij wordt steeds in het defen sief gedrongen, hij raakt de re gie kwijt", meent hij. Tot nu toe hebben de fracties van WD, CDA, SGP en RPF/GPV zich muisstil gehou den over een eventueel huwelijk van de Prins van Oranje. WD- fractieleider Dijkstal liet zich gisteren wel ontvallen zich zor gen te maken, maar pas daar over te willen spreken als hij door de premier officieel is geïn formeerd over een huwelijk. Datzelfde standpunt huldigen de andere fracties. De vader van Maxima Zorre- guieta was in Argentinië minis ter van Landbouw in het regime van generaal Videla. Dat regime liet politieke tegenstanders let terlijk uit de weg ruimen. Dat heeft duizenden mensen het le ven gekost. Zorreguieta was daar medeverantwoordelijk voor, zo is een breed gedeelde opvatting in de Tweede Kamer. GPD/ANP Albanese jongeren gooien stenen naar een Franse KFOR-eenheid in Mitrovica uit woede over de moord maandag op een vijftienjarige Albanees. foto Visar Kryeziu/AP van onze redactie buitenland NEW YORK - De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren het geweld van Albanese rebellen in het zuiden van Servië scherp veroordeeld. De raad dringt aan op be straffingvan de rebellen van liet UCPMB die zaterdag een Joegoslavische militair doodden en vier anderen verwondden. De raad riep de Albanese leiders op met de regering in Belgrado naar een vreed zame oplossing te zoeken. Het UCPMB streeft ernaar dat delen van zuid-Servië bij het voornamelijk door Albanezen be woonde Kosovo worden getrokken. De Veiligheidsraad toonde zich ook be zorgd over het opgelaaide geweld in de stad Mitrovica in Kosovo. In het noorden van deze plaats wonen voornamelijk Serviërs, m het zuiden vrijwel uitslui tend Albanezen. In delen van de stad gold gisteravond een uitgaansverbod. Dat hadden de vredesmacht KFOR en het VN-bestuur in de Servische provin cie (Unmik) besloten. De toestand in de stad was gisteren zeer gespannen. In de loop van de dag liep een betoging van Albanese inwoners uit de hand. Voor het hoofdkwartier van de Franse troepen deden zich gewelddadig heden voor. Drie KFOR-voertuigen gin gen in vlammen op. Tien Fransen en der tig Albanezen raakten hierbij gewond. Ook de brug die de Servische wijk scheidt van het Albanese stadsdeel was het toneel van gevechten. Aan de ene kant verzamelden zich duizend Albane zen die KFOR-troepen bekogelden met stenen en benzinebommen. Die beant woordden de acties met traangas. De en kele honderden Serviërs op de andere oe ver hielden zich rustig. Maandag werd in Kosovska Mitrovica een vijftienjarige Albanees gedood. In de nacht van maandag op dinsdag stierf een tweede man. Zijn identiteit is nog niet bekendgemaakt. RTR/DPA Peperomia, decoratieve kamerplant met hartvormige bladeren. Incl. vaaspot. 9,95 GOES. 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. S RENESSE. 0111-461031 MOOI WEER EU'ROPAlUIN door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Een Finse mul tinational toont zeer serieuze interesse voor vestiging aan de insteekhaven op de Axelse Vlakte. Het zou gaan om een be drijf dat actief is op het gebied van scheepvaart en op- en over slag. De onderhandelingen met het Havenschap Zeeland Sea ports zijn in een beslissend sta dium aangeland. De contacten tussen Zeeland Seaports en de kandidaat voor het haventerrein zijn tot stand gekomen via het staalverwer- kingsconcern Outukumpu Steel Processing, sinds gisteren offi- (Advertentie) cieel omgedoopt tot AvestaPo- larit, na een fusie met de Brits- Zweedse staalproducent Avesta Sheffield. Bij het Finse moeder bedrijf van AvestaPolarit in Tornio en bij de vestiging in Westdorpe wordt, op dit ogen blik volop onderzocht welke voordelen er te behalen zijn door een krachtenbundeling met een specialist op het gebied van scheepvaart en logistiek. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter D. Bruinooge beves tigt de Scandinavische belang stelling voor een plaats in de Lubbers maakte slechte beurt bij sollicitatie NAVO HILVERSUM - Oud-premier Lubbers maakte in 1995 bij zijn sollicitatie naar de post van se cretaris-generaal van de NAVO een lusteloze en afwezige in druk. De toenmalige Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Christopher, schrijft dit in zijn memoires. Volgens het televisieprogram ma Nova wijdt de voormalige minister uit het kabinet van Clinton vier pagina's aan de op volgingskwestie. Christopher zegt dat hij zich een uur na het gesprek met Lubbers geen enke le uitspraak van de Nederlandse kandidaat meer kon herinne ren. Uiteindelijk werd de Span jaard Solana benoemd. Volgens Nova zou koningin Beatrix tijdens een bezoek aan Clinton, vlak na de benoeming, gezegd hebben zich diep bele digd te hebben gevoeld door de afwijzing van Lubbers. Hij is in middels benoemd tot Hoge Commissaris van de Vluchtelin gen bij de VN. ANP Autrichepolder. Met de komst van de Finse transporteur zou Zeeland Seaports een grote slag slaan, meldde Bruinooge dins dagavond. Dat er grote belan gen in het spel zijn blijkt voorts uit het feit dat een zware Zeeuwse delegatie (onder ande ren Bruinooge zelf, Seaportsdi- recteur J. Philippen en haven bestuurder en burgemeester R. Barbé van Terneuzen) al in april 2000 een bezoek bracht aan Fin land om, zo zegt Bruinooge, de weg te plaveien voor de komst van het bedrijf naar het haven en industrieterrein op de Axelse Vlakte. Tot nu toe werd steeds aangenomen dat de reis door de Advertentie 3 februari 2001 havenbonzen vanuit Zeeland naar Noord-Europa louter te maken had met voorgenomen uitbreidingen en investeringen bij Outukumpu in Westdorpe. De gedeputeerde is uitermate blij met de Finse interesse. De insteekhaven aan de Axelse Vlakte is al bijna anderhalf jaar gereed, maar het is nog steeds wachten op de eerste grootscha lige bedrijfsactiviteiten in de Autrichepolder, hoewel Bruin ooge steevast schermt met aller hande belangstelling voor die plek.Wij zijn verheugd over de ontwikkelingen, maar ik heb niet veel zin om nu de slagings- kansen van dit project in te schatten. De klant bepaalt uit eindelijk en dit zijn kardinale beslissingen voor een multina tional. Maar laat duidelijk we zen dat het om een serieuze propositie gaat van een niet on betekenende partij." AvestaPolant-direct.eur J. Klap erkent de studie naar een joint venture met het niet bij name genoemde Finse bedrijf. De ha venterreinen in kwestie liggen ten noorden van de AvestaPola- rit-vestiging op de oostelijke oever van het kanaal van Gent naar Terneuzen. Bovendien heeft AvestaPolarit bij Zeeland Seaports nog acht hectare indu- striegrond in optie tussen de in steekhaven en het eigen be drijfsterrein. Klap wilde gisteren niets kwijt over de aard van het project. Wel zei hij dat er nog dit jaar een be sluit volgt over het al dan niet doorgaan van de plannen. (Advertentie) HET GROENE WARENHUIS (Advertentie) /y\ Glashandel j MELIESTE I Bezoek onze showroom! j Primula acaulis in diverse kleuren nu voor Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 De rechters in het Lockerbie-proces doen vandaag om 11.00 uur uitspraak. Het proces tegen de twee Libiërs die worden verdacht van de bomaanslag op een Amerikaanse Boeing 747 boven het Schotse Lockerbie, heeft bijna negen maanden geduurd. De gemeente Reimerswaal laat onderzoeken of het technisch mogelijk is platte oesters te kweken op een bedrijventerrein in Yerseke. De platte oester, die wordt geteisterd door de ziekte Bonimakan zo misschien een revival beleven. Vers water kan straks worden aangevoerd via de zoutwaterleiding die er momenteel wordt geboord. Het Rijksinstituut Ij voor Visserij Onderzoek voert de studie uit. In het westen van Zuid- Beveland is de linde eeu wenlang gebruikt om grenzen te markeren. Grenslinden. Die toepas sing - uniek in Nederland - is vrijwel verdwenen. Veel historische grenslin den werden opgeruimd of stierven af. De Stichting Landschapsbeheer Zee land plant als onderdeel van een red- dingsplan nieu- we linden aan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; wetenschap: 8; radio en tele visie: 9; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21, 22 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29 en 30 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Ka mer zoekt naar alternatieven voor de massale vernietiging van gezonde runderen in ver band met de gekke-koeienziek- te (BSE). De politieke partijen hebben grote moeite met het feit dat goed vlees wordt vernietigd om de prijs overeind te houden. Ook vertegenwoordigers van Nederlandse veeboeren, vlees verwerkers en slachtbedrijven reageerden gisteren met ontzet ting op plannen om het aantal runderen in Europa verder te saneren. Eurocommissaris Fischler van Landbouw lanceerde in de nacht van maandag op dinsdag het voorstel om veel meer koeien af te laten maken dan tot nu toe het plan was. Het aantal te slachten koeien zou kunnen op lopen tot 1,5 miljoen. De slacht is volgens Brussel nodig omdat de vraag van de consument naar rundvlees drastisch afneemt. Consumenten zijn bang vlees te eten dat besmet is met BSE. Minister Brinkhorst van Land bouw meldde maandag al ethi sche bezwaren te hebben tegen het slachten van gezonde die ren. Gisteren volgde unaniem de Tweede Kamer. D66 stelde voor het vlees van te slachten runde ren eventueel op te slaan zodat het later, als de vraag op de markt zich weer herstelt, alsnog kan worden verkocht. De SGP wil het vlees aan ontwikke lingslanden geven. De PvdA maakt zich zorgen over de ge volgen voor de inkomens van veeboeren. Vrees Voorzitter G. Doornbos van de Land- en Tuinbouworganisatie LTO-Nederland vreest dat Ne derland niet kan ontkomen aan de Europese maatregelen. De rundvleesconsumptie is in een aantal Europese landen, bij voorbeeld België en Frankrijk, al fors gedaald. De Centrale Organisatie voor de Vleesgroothandel en het Pro ductschap voor Vee en Vlees (PW) zijn tegen verdere in krimping van de rundveestapel. PW-woordvoerder Tazelaar vindt dat nu niet te paniekerig moet worden gereageerd op de daling van de vleesconsumptie. Over een jaar kan de vraag naar vlees weer groter zijn. Het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel verwacht dat de prijs van rundvlees in de winkel de komende tijd fors zal stijgen. De organisatie gaat ervan uit dat de vleesverkoop in Nederland niet helemaal inzakt. GPD/ANP pagina 2: PvdA'er kraakt beleid Brinkhorst (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 39,45) O per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats; Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr. (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vhssingen. '713214 000002 HiBBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1