OVINCIALE ZEEUWSE CQURA Brussel zet mes In rundveestapel Chili vervolgt Pinochet voor rol bij Karavaan des Doods Zeeuwse school begint opleiding voor stewardess Twijfels over steun voor akkoord bonden en NS-top Duurzame visserij op schelpdieren Sanering onvermijdelijk als gevolg van dalende vleesverkoop door BSE Dramatische dag op Damrak Patrouille te voet Rode kaart voor lastige basisscholieren Hermans geeft Zeeland goede raad Telekom zet zinnen op Tourzege 4 WEKEN VOOR mm 6° O CNI ZW 3 Soms zon Af en toe zon en kans op een regenbui. Middagtemperatuur 6 graden. 244e jaargang no. 25 dinsdag 30 januari 2001 losse nummers 2,00 pagina 13 van onze redactie buitenland BRUSSEL - Inkrimping van de veestapel in de Eu ropese Unie is onvermij delijk nu de vraag naar rundvlees door de BSE- crisis dramatisch terug loopt. Eurocommissaris Fischler van Landbouw komt volgende maand met voorstellen om het aantal runderen te verminderen. Ook minister Brinkhorst voorziet een structureel kleinere veestapel. „De Nederlandse boer doet er goed aan met deze plannen re kening te houden", aldus minis ter Brinkhorst van Landbouw. Brinkhorst en zijn EU-collega's bespraken gisteren de crisis op de vleesmarkt als gevolg van de gekke-koeienziekte (BSE). De consumptie van rundvlees is de afgelopen maanden in de Euro pese Unie met 27 procent ge daald, waardoor een enorm overschot dreigt te ontstaan. De export van Europees rundvlees is gehalveerd. „De situatie is veel ernstiger dan wij eind de cember verwachtten", aldus Fischler. Volgens Brinkhorst is het 'een vrij hard feit' dat een totaal her stel van de vraag naar rundvlees uitblijft. De Europese Commis sie becijfert de vleesberg in 2003 op twee miljoen ton. Daarbij gaat Fischler er al vanuit dat twee miljoen gezonde koeien de komende maanden worden ge slacht en verbrand. Het land bouwbudget (honderd miljard per jaar) schiet tekort om de (Advertentie) 3 februari 2001 vleesopslag te bekostigen. Brinkhorst voorziet dan ook be zuinigingen op andere EU-sub- sidies voor boeren. „Harde keu zes zijn onontkoombaar", zei de minister. Om het probleem structureel aan te pakken, stelt de Commis sie voor de veestapel te verklei nen. Fischler denkt aan minder subsidies voor veeboeren en het eerder laten slachten van kalve ren zodat deze minder vlees op leveren. Hoeveel procent klei ner de Europese veestapel uiteindelijk moet worden, wilde Fischler noch Brinkhorst zeg gen. De Nederlandse minister pleit al langer voor kleinschali ger en milieuvriendelijker land bouwbedrijven. Verbod De EU-ministers werden het verder eens over een verbod op het gebruik van rundvleesres- ten die van het bot worden afge schraapt. De industrie verwerkt deze restjes 'spuitvlees') in wor sten, frikadellen en andere vleeswaren. Brinkhorst meent dat dit in Nederland nauwelijks het geval is. Vlees dichtbij het bot heeft een verhoogd BSE-ri- sico, de dierziekte die bij de mens tot de dodelijke hersen- aandoening Creutzfeldt-Jakob kan leiden Ook de ruggengraat gaat in de ban, waardoor de T-bonesteak ophoudt te bestaan. Brinkhorst erkende dat het verwijderen en vernietigen van de ruggengraat tot grote technische problemen in de slachthuizen leidt. Hij wacht de uitgewerkte voorstel len van de Commissie volgende maand af. Verdacht De sinds 1 januari verplichte BSE-test voor alle slachtrijpe runderen ouder dan dertig maanden, verloopt redelijk voorspoedig. Op de ruim drie honderdduizend gecontroleer de dieren zijn 22 BSE-gevallen aangetroffen. Nog eens tien tot vijftien dieren zijn verdacht. Bijna zestigduizend niet geteste dieren zijn inmiddels vernie tigd. Het verbranden van run deren is vooral bedoeld om het overschot op de vleesmarkt te rug te dringen, maar stuit steeds vaker op ethische bezwaren. Nederland weigert aan deze 'opkoop-voor-vernietiging' mee te doen. GPD/ANP ZELA AMBESA - Mariniers van de Nederlandse Bravo-compagnie voeren voor de eerste keer een inspectie uit in Zela Ambesa, een Ethiopisch dorpje in de buurt van de veiligheidszone tussen Eritrea en Ethiopië. Zela Ambesa is in de oorlog grotendeels verwoest en is per voertuig moeilijk begaanbaar. Daarom werd gisteren besloten om van onze redactie binnenland UTRECHT - Het is onduidelijk of het akkoord van de Neder landse Spoorwegen en de bon den steun krijgt van de machi nisten en conducteurs. De personeelscollectieven zien er in ieder geval weinig heil in. „Niets nieuws", stelt de woord voerder van het Amsterdamse Machinisten Kollektief (AMK). „Het rondje om de kerk blijft." Over ruim een week is duidelijk of de achterban van de bonden zich achter het resultaat schaart. Morgen is de lakmoes proef: dan legt FNV Bondgeno ten het resultaat voor aan tach tig kaderleden. In hoeverre de stem van de col lectieven gewicht in de schaal legt, is niet bekend. De collec tieven zijn niet landelijk geor ganiseerd en geen officiële ge sprekspartner van de NS. De actievoerders in Amsterdam vinden dat de bonden het ak koord ook moeten voorleggen aan de collectieven. „Wij heb ben de bonden vrijdag toestem ming gegeven verder te onder handelen. Wij willen dan ook de mogelijkheid hebben om de bonden te zeggen of we ermee instemmen." De NS-directie en de vakbon den FNV Bondgenoten, CNV Bedrijvenbond en de vakbond voor hoger personeel VHS be reikten gisteren na achttien uur onderhandelen een akkoord. Hoofdlijn van de plannen is het rijdend personeel meer variatie toe te kennen in de functies en op de trajecten en roosters. Met name het personeel op de klei nere standplaatsen - dat vooral werd gekort op het aantal tra jecten - krijgt compensatie voor het verlies aan variatie. Veel personeelsleden, onder leiding van de collectieven, verzetten zich tegen de 'rondjes rond de kerk'. Bonden en NS hebben ook afspraken gemaakt over de rol van de Spoorwegen bij de toekomstige openbare aanbe steding van onrendabele lijnen. Bij het personeel bestaat vol gens directielid R. Lantain het misverstand dat de NS niet wil len meebieden op onrendabele lijnen en zo van overtollig per soneel willen afkomen. „Wij willen best meebieden", zegt Lantain. „Als wij dan een aan besteding winnen, krijgt het overschot aan personeel op die lijn een andere passende functie binnen ons bedrijf." Het Amstex-dams personeelscol- lectief constateert dat de plan nen van de NS om personeel meer vaste trajecten te geven niet van de baan zijn. Ook stelt het collectief dat met het nieuwe akkoord de verschillende standplaatsen tegen elkaar worden uitgespeeld. De grotere standplaatsen moeten de gewil de langere routes delen met ma chinisten en conducteurs uit de kleinere standplaatsen. ANP pagina 2: politiek mag spoorconflict oplossen van onze redactie buitenland SANTIAGO - De Chileense on derzoeksrechter Juan Guzman Tapia heeft gisteren besloten dat er een proces komt tegen ex- dictator Augusto Pinochet we gens misdaden aan het begin van diens regime. Het gaat om verantwoordelijk heid voor en medeplichtigheid aan de moord op 57 tegenstan ders van de rechtse militaire staatsgreep van 1973 en voorts wegens Pinochets rol bij de ont voering en verdwijning van achttien personen. Deze misda den zijn gepleegd door een mili tair doodseskader, 'de Kara vaan des Doods'. Guzman beveelt dat Pinochet onder huisarrest wordt ge plaatst zodra de formaliteiten voor de rechtsvervolging rond zijn. Dat is nog niet het geval, maar de stukken zijn al getoond aan de aanklagers. Guzman wil de 85-jarige Pino chet ook vervolgen wegens het hinderen van de rechtsgang. Pi nochet zou een gepensioneerde generaal, Joaquin Lagos Oso- rio, hebben opgedragen met of ficiële stukken te knoeien, waarin misdaden van militairen stonden opgetekend. De om streden stukken bevestigen dat generaal Sergio Arellano Stark het moox'dcommando leidde, maar Pinochet is volgens de aanklagers hier uiteindelijk het brein achter. Het doodseskader vermoordde tijdens en koi't na de staatsgreep politieke tegen standers. Gezondheid Pinochets raadsmannen zullen opnieuw bezwaren aantekenen wegens de zwakke geestelijke en lichamelijke gezondheid van Pinochet. De oud-dictator be gint volgens medische rappor ten dement te worden. Guzman sprak Pinochet vorige week dinsdag en meende dat er niets mis was met de voormalige machthebber. Het gesprek met Pinochet was noodzakelijk omdat Guzman bij een eerdere poging de vex*vol- ging te beginnen door de oppei*- rechters werd teruggefloten. In december begon de magistraat strafvervolging die zich toen nog beperkte tot de achttien verdwenen slachtoffers. Deze poging mislukte omdat het hooggerechtshof oordeelde dat Guzman te kort door de bocht was gegaan en de verdachte eerst had moeten horen. Maar ook ditmaal is het volgens waar- nemers niet waarschijnlijk dat Pinochet de hele rit van een pro ces zal moeten uitzitten en wordt veroordeeld. Een aanne melijk scenario is dat het proces wel begint maar dat de zaak op den duur op basis van de ge zondheidstoestand van de be klaagde wordt geseponeerd. kendgemaakt. De docenten constateren dat ou ders de laatste jaren vaker weglopen voor hun op voedkundige taak en dat een toenemend aantal basisscholieren normen en waarden met voeten treedt. Schooldirecteur Bouma: „De meeste leer krachten werken hier al vijftien jaar. We zijn het erover eens dat de problemen met leerlingen de laatste jaren toenemen. Als school willen we dui delijke grenzen stellen, in goed overleg met de ou ders." Die ouders zijn minder te spreken over het kaar- tensysteem. GPD van onze redactie binnenland EMMEN - Leerlingen van de Monseigneur Bek- kersschool in Emmerhout krijgen een gele kaart als zij de regels van hun basisschool overtreden. En net als bij het voetballen wordt een tweede gele kaart omgezet in een rode; de leerling wordt dan drie dagen geschorst. Bij de tweede rode kaart moet het kind van school. De bedoeling van de gele kaaxl is het kind, duide lijk te maken dat het nu echt te ver is gegaan. De schoolleiding heeft de maatregel gisteren be- De Amsterdamse bexirsvloer lag er gisteren als gevolg van een technische storing lange tijd verloren bij. De handel kon pas 's middags om kwart over twee beginnen. De AEX beriep zich op overmacht. De storing zat volgens een woord- voerder in het centrale verkeersplein waar de orders [j elektronisch binnenkomen. Zeeland moet specifieke opleidingen bieden, die nergens in het land worden verzorgd. Op die manier kan de provincie jongeren aan zich binden en voorkomen dat ze vertrekken om elders te studeren. Die tip gaf minister Hermans van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen maandag tij- j dens een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. De Telekom-formatie heeft het duurste budget van alle wielerploegen en is in sterkte haast niet meer te overtreffen. Tij dens de presentatie die gisteren in Berlijn plaats had, zei teammanager Walter Godefroot dat .de ploeg op alle fronten wil meestrijden. De Tourzege staat echter bovenaan de verlanglijst. „We gaan er met Ullrich alles op zetten om Jr jA weer te winnen." y feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 11; zee land: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21 te voet het dorpje te verkennen. De mariniers van de Bravo-compagnie zijn gevestigd in Adigrat, het hoofdkwartier van de VN-vredesmissie Unmee op Ethiopisch grond gebied. Vanuit Adigrat en de andere bases Adi Quala en May Mine bewaken de Un- mee-militairen de veiligheidszone. foto ANP/Koninklijke Marine Van een derde mogelijkheid, de zaak meteen seponeren, wordt om praktische redenen afge zien. Een zaak tegen een ver dachte van een zeer ernstig mis drijf seponeren, alleen omdat die geestelijk in zekere mate zwak is, zou zeer talrijke ver dachten voor rechtsvervolging in Chili kunnen behoeden. ANP/EFE Familieleden van slachtoffers van het Pinochet-regime huilen van vreugde voor het presidentiële paleis in Santiago, nadat ze hebben vernomen dat de oud-dictator wordt vervolgd. foto Santiago Llanquin/AP door Henk Postma MIDDELBURG - Het ROC Zee land gaat nu ook vliegen. De vestiging Delta College in Mid delburg begint komend school jaar met een opleiding voor jon geren die als dienstverlener de lucht in willen. Daartoe wordt samengewerkt met VLM Airli nes, de sterk groeiende Vlaamse luchtvaartmaatschappij. Die heeft behoefte aan stewardes sen, stewards en reisbegelei- dend grondpersoneel. De mbo-opleiding luchtvaaxl- dienstverlening mikt op havo- en vwo-gediplomeerden (of vwo'ers die het vierde leerjaar succesvol hebben afgesloten) die zich willen specialiseren in het begeleiden van vliegtuig passagiers, en daarnaast moge lijkheden open willen houden voor werk in andere takken van de x'eisbranche, bijvoorbeeld als frontoffice-medewerker bij in ternationale hotels. De opleiding wordt de vierde poot van de Middelburgse ROC- afdeling voor Toerisme en Re creatie. Er zijn daar al leerwe gen voor reisbegeleiding, verstrekking van toeristische informatie en toeristische recre atie. Afdelingsmanager Evert Jan Looise noemt.de opleiding uniek. Nergens anders in Ne derland en België bestaat een mogelijkheid om zo -breed te worden opgeleid dat zowel een baan bij luchtvaartmaatschap pijen als bij andere reis-onder- nemingen mogelijk is. De samenwerking met VLM Airlines verzekert de Middel burgse school van stageplaatsen en kennis op het vlak van lucht vaartdienstverlening. VLM Airlines biedt jaarlijks vijftien tot twintig stageplaatsen die mogelijk tot een vast dienstver band leiden. Talen De opleiding duurt drie jaar. Er wordt vooral les gegeven in bui tenlandse talen (Engels, Frans, Duits en Spaans), en er is veel aandacht voor sociale en com municatieve vaardigheden. In de eerste twee jaar kan het di ploma luchtvaartdienstverle ning worden gehaald. In het derde jaar is de opleiding vooral gericht op werk bij zakenreis bureaus, internationale hotel ketens en reisorganisaties. Afdelingscoördinator Dick Hoogstrate houdt er rekening mee dat ook Vlaamse scholieren de weg naar de opleiding weten te vinden. Nederland telt wel enkele ROC's met luchtvaart- dienstverlening in het pakket, maar dat zijn vierjarige oplei dingen voor mavo- of vbo-gedi- plomeerden. AdvertentieB (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:mAr Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek,-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 7132 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1