De Milliano ziet toch af van zetel YD Wereldwijde hulp na ramp India NS en vakbonden zoeken in marathon Ei van Columbus Rutten promoot digi-bidprentje Vakgroep akkerbouw roept op tot boycot aardappelcontracten A V Dreigementen Corsicanen leiden tot bewaking Parijs Ex-CDA'er keert niet terug in Kamer vanwege felle kritiek ABN Amro maakt kans op ING Barings VS Agressiviteit kost rijbewijs IIHHItll Nu extra kassakorting Kabila jr. wil vrede in Congo 13 4 WEKEN VOOR Gemeenten samen achter vissers Column broers De Nooijer Feyenoord op valreep naar zege 1 10 NW 4 t' 1 Rustig Rustig en meest droog weer met af een toe zon. Matige noordwestelijke wind. Temperatuur rond 6 graden. 244e jaargang no. 24 maandag 29 januari 2001 losse nummers 2,00 door Henk Glimmerveen PARIJS - In het centrum van Parijs is het afgelopen week eind verscherpte politiebewa king ingesteld. Het paleis van justitie en het hoofdbureau van politie zijn hermetisch van de buitenwereld afgesloten. Wie een van de gebouwen wil betre den, wordt gefouilleerd. De on dergrondse parkeergarage bij de Notre Dame is alleen toe gankelijk met een legitimatie en nadat de auto is onderzocht. Aanleiding voor de actie is het dreigement van de Corsicaanse terreurorganisatie Amata Cor- sa dat vanaf 1 februari aansla gen in de Franse hoofdstad zullen plaatsvinden. De groe pering vindt dat de Franse au toriteiten te laks zijn geweest met het onderzoek naar de moord op een leider van Amata Corsa in augustus vorig jaar. Een woordvoerder van de poli tie verklaarde het dreigement zeer serieus te nemen. Behalve in Parijs zijn ook in en kele andere steden extra veilig heidsmaatregelen getroffen. Ook de politie in Belfort is ver sterkt. Belfort is de woonplaats van ex-minister Chevènement van Binnenlandse Zaken, die zich vorige zomer fel keerde te gen een nieuw statuut voor Corsica. Het ontwerp van dit nieuwe statuut zal over twee weken in het parlement wor den behandeld. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Jacques de Milliano keert niet terug in de Tweede Kamer. Hij heeft zich op het laatste moment bedacht vanwege de stortvloed aan kritiek, die hem als voorman van de politieke beweging Ie der Mens Telt ten deel viel. „Ik voel me grenzeloos grof en respectloos behandeld", schrijft De Milliano in een vertrouwelij ke verklaring, waarop deze krant de hand heeft weten te leggen. De Milliano heeft Ka mervoorzitter Van Nieuwenho- ven al op de hoogte gesteld van het verzoek om morgen niet te hoeven worden beëdigd. Het voormalige boegbeeld van Art sen Zonder Grenzen vindt dat hij onder de gegeven omstan digheden-niet kan functioneren als volksvertegenwoordiger. „Mijn inhoudelijke motieven zijn naar de achtergrond ver dwenen. Het beeld van zetelroof en macht is blijven hangen. Met dat beeld kan ik niet functione ren in de politiek. Kamerlid zijn is voor mij een onmogelijke op dracht geworden." En: ,,Het heeft mij diep getroffen dat mijn goede trouw in twijfel is getrok- DEN HAAG - ABN Amro staat op het punt een deel van ING Barings VS over te nemen. De bank zou 300 miljoen dollar (717 miljoen gulden) over heb ben voor de zogeheten hedge funds van ING Barings en de ef fectenhandel voor vermogende particulieren. Dat meldt het financiële pers bureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Eerder ver schenen al berichten dat ABN Amro aast op de investerings bank van ING in de Verenigde Staten. Deze staat sinds novem ber vorig jaar te koop, nadat de raad van bestuur van ING con cludeerde dat de investerings bank te weinig rendement ople vert. Volgens Bloomberg wil ING een deel van de Barings-boedel in de VS behouden. Beide banken weigerden gisteravond com mentaar. GPD LEIDERDORP - Automobilis ten die zich in het verkeer ge welddadig gedragen tegenover andere weggebruikers, kunnen hun rijbewijs kwijtraken. Dit idee komt van de politie Hollands Midden. Zij begint daartoe een proefproject met het Centraal Bureau Rijvaar- digheidsbe wi j zen De andere politiekorpsen, de ministeries van Verkeer en Jus titie en de ANWB hebben in middels positief op het plan ge reageerd. ANP ken. Kwetsende vergelijkingen en insinuaties waren aan de or de van de dag." De Milliano, die in 1998 een half jaartje Kamerlid was voor het CDA, eiste de zetel op die vrij kwam na het vertrek van Ank Bijleveld. De Milliano, die van wege de harde lijn tegenover asielzoekers het CDA de rug toekeerde, wilde meer bezieling brengen in de politiek Hij was van plan zich te onderscheiden 'met een andere kijk op urgente maatschappelijke thema's'. Zo had hij zich voorgenomen als Kamerlid aandacht te vragen 'voor betaalbare, levensredden de medicijnen voor miljoenen mensen in de Derde Wereld'. Hij was ervan overtuigd dat hij hiermee de kloof tussen politiek en burger kon overbruggen. CD A-leider Jaap de Hoop Scheffer was niet onder de in druk van dit voornemen en sprak woedend van 'zetelroof'? Ook van andere Kamerfracties ontmoette De Milliano kritiek, omdat hij 'op een oneigenlijke wijze' gebruik zou maken van de wet. „Ik had windkracht acht verwacht, maar het werd twaalf", schrijft De Milliano. Hij verontschuldigt zich tegen over de mensen die hem hebben Een man zit, verslagen door verdriet, vooreen rij lijken op een voetbalveld in de stad Bhuj in het westen van India. foto Enric Marti/AP van onze redactie buitenland NEW DELHI - Reddingswerkers uit binnen- en buiten land zijn het afgelopen weekeinde India te hulp gescho ten bij de reddingswerkzaamheden na de zware aardbe ving van vrijdag. Circa 100.000 mensen worden na de verwoestende aardschok vermist, melden Indiase me dia. Langzaam wordt de omvang van de catastrofe duide lijk. De Indiase regering schat dat het aantal doden kan oplopen tot 2 00 0 0Het officiële dodental stond gisteren op 6.246. Zeker 14.000 mensen zijn gewond geraakt en tienduizenden zijn dakloos. Er zijn grote tekorten aan voedsel en drinkwater en medici vrezen epidemiën on der de overlevenden. In de zwaarst getroffen stad Bhuj in de deelstaat Guja rat zijn al 5000 lijken geborgen. Ahmedabad heeft zeker vijfhonderd doden te betreuren. In Anjar zijn 350 kin deren en vijftig leraren onder het puin van een ingestort schoolgebouw bedolven. De Indiase autoriteiten hebben de grootste hulpopera tie uit de geschiedenis van het land op touw gezet. Het leger heeft 5000 soldaten, veertig vliegtuigen en heli kopters en drie hospitaalschepen ingezet. In Bhuj zijn zeker 750 medici aangekomen. Op het vliegveld landde gisteren elke tien minuten een hulpvliegtuig. Ook uit het buitenland komt hulp. Het Verenigd Koninkrijk heeft een team van 69 reddingswerkers gestuurd en Rusland zeventig. Ook aartsvijand Pakistan, waar de beving ook enkele slachtoffers eiste, heeft hulp aange boden. Ook Duitsland, Zwitserland, Turkije, Israël en Frankrijk hebben mensen gestuurd. Nederland stelt in totaal zes miljoen gulden beschikbaar. India geeft iede re hulpverlener zonder omhaal een visum. Bij eerdere rampen werden reddingswerkers vaak opgehouden door bureaucratische rompslomp. ANP/AFP/RTR/AP pagina 5: gaten in Ahmedabad (Advertentie) 3 februari 2001 OPEN HUIZEN ERA ROUTE (Advertentie) Profiteer nu van 50% extra kassakorting op alle reeds afgeprijsde artikelen met rode stip. Geldig t/m zondag 4 februari 2001. www.VroomenDreesmann.nl van onze redactie economie UTRECHT - Vakbonden en NS- directie zetten afgelopen nacht het zoeken voort naar het Ei van Columbus om dreigende acties bij de spoorwegen te voorko men. FNV Bondgenoten stapte gisterochtend met een alterna tief plan de onderhandelingska mer in Utrecht binnen. Details daarover werden niet bekendgemaakt. Hoofdpunt van de marathonbesprekingen bleef het 'rondje om de kerk', vaste trajecten waaraan NS ma chinisten en conducteurs straks willen binden. De FNV kwam met een aantal nieuwe voorstellen om een doorbraak te bewerkstelligen. NS weigerde het eerder met de bonden gesloten basisakkoord open te breken. Desondanks za ten de besprekingen gister avond laat nog niet in een im passe. „De gesprekken lopen goed", zei NS-directeur R. Lan- tain. Volgens beide partijen was steeds de wil aanwezig om eruit te komen. Het overleg werd gisterochtend hervat nadat NS en FNV, CNV Bedrijvenbond en de VHS (ho ger personeel) er zaterdagmor gen vroeg ondanks zestien uur praten niet uitkwamen. Het 'vredesoverleg' leidde zelfs tot een scheuring in het vakbonds front. De WMC, die met 3000 leden de helft van het rijdend personeel vertegenwoordigt, stapte vrijdag op omdat de NS niet wilde ingaan op de anti- vertragingsplannen. Communicatie De communicatie tussen de bonden onderling lijkt ver te zoeken. De WMC zegt geen uit- BREDA - Burgemeester Rutten van Breda heeft gisteren het digitale alternatief gepre senteerd voor het gedachteniskaartje, ook wel bidprentje genoemd. Rutten deed dat tijdens een uitvaartbeurs in Breda. De noviteit is ontwikkeld door Uit vaartverzorging Van der Stappen uit Geldrop Het gaat om een gedachteniskaartje waarin een kleine cd-rom is geschoven. Nabestaanden kunnen op die manier de levensloop van de overledene bekijken aan de hand van bijvoor beeld foto's en gesproken woord die op het schijfje zijn opgeslagen. Het nieuwe gedachteniskaartje zit vanaf van daag in het uitvaartpakket dat tien Brabantse uitvaartverzorgers aanbieden.Goedkoop is dit gedachteniskaartje niet. Het kost vooralsnog 950 gulden. ANP nodiging te hebben ontvangen voor de vervolgbespreking van gisteren, zoals FNV-voorman Van den Berg zei. Van den Berg betreurt het dat de WMC niet aanwezig was omdat een even tueel akkoord nu wellicht niet breed kan worden gedragen. De WMC weet van niets en kent ook het alternatief plan van FNV niet. De anonieme collectieven drei gen vanaf vandaag met acties. Die1 kunnen variëren van pu blieksvriendelijk (geen kaartjes knippen) tot hard (staken). Maar of die acties daadwerke lijk zullen plaatsvinden, was gisteravond laat onduidelijk. Personeel wordt pas in de loop van vandaag op de hoogte ge bracht van de resultaten van de besprekingen. Als bonden en NS-directie er niet uitkomen, yolgen er in ieder geval acties. De NS weet zich inmiddels ge steund door reizigersorganisa tie Rover. Rover staat positief tegenover het 'rondje om de kerk'. Men verwacht dat de ser vice aan de reiziger erdoor ver betert. GPD gesteund: „Een politiek experi ment, gestart met een frisse do sis naïviteit, veel enthousiasme en inzet eindigt vandaag." De Milliano wilde gisteren geen nadere toelichting geven op zijn besluit. „Ik ben voorlopig niet voor commentaar bereikbaar", liet hij weten. GPD radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - De vak groep akkerbouw van LTO Ne derland en de commissies van aardappeltelers roepen de boe ren op geen contracten met han delshuizen en verwerkende in dustrieën te tekenen. De prijzen, die de grote afne mers van aardappelen aan de producenten bieden, liggen on der de kostprijs. Johan Klompe uit Wolphaartsdijk, voorzitter van de Zeeuwse vakgroep ak kerbouw van de ZLTO, ver wacht dat de oproep in Zeeland zeker gehoor zal vinden. LTO-Nederland en de aardap pelcommissies kwamen zater dag in De Meern bijeen om te spreken over de dreigende crisis in de akkerbouw. Sinds kort hebben aardappeltelers hun krachten gebundeld om de ne gatieve prijsspiraal voor aard appels het hoofd te kunnen vie- den. Volgende week houden de aardappelboeren uit Zuid- West-Nederland de oprich tingsvergadering van de nieuwe telersvereniging, een initiatief van het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontact (ZAJK) met steun van de ZLTO-vakgroep. Volgens Klompe hoeven de boe ren niet bang te zijn dat ze hun aardappelen niet kwijt zullen raken. „Er is altijd een markt voor de aardappelen die we te len. Meestal is het overschot maar klein. De afnemers gaat het erom dat ze hun handels waar en de grondstoffen niet duurder inkopen dan hun con currenten. Het absolute prijsni veau doet er nog niet eens zoveel toe. Voor ons, boeren doet dat er juist alles toe. Als wij nu al de aardappelen in de uitverkoop doen, die we nog moeten poten en oogsten, weten we zeker dat we niets verdienen. De enige manier om daar wat tegen te doen is bundeling van krachten. Als een frietfabriek een aardap pel wil kopen, moet hij maar wachten tot hij van ons hoort wat hij moet betalen." Wurgprijzen Klompe vindt beslist niet dat de boeren hoog spel spelen met de contractstop. „De fnetfabrie- ken en de groothandel hebben gewoon die aardappels nodig, want de mensen willen friet en aardappels eten. Wij produce ren meestal maar een klein beet je meer dan er wordt opgegeten. Als we invloed willen hebben op de prijs, moeten we met zoveel mogelijk boeren meedoen. Als we doorgaan zoals vorig jaar: contracten voor wurgprijzen, graven we ons eigen graf. Hoewel nog lang niet alle aard appelboeren lid zijn van de nieuwe vereniging, gelooft Klompe dat er in Zeeland nau welijks een boer zal zijn die een contract ondertekent. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 17,50 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 7132 000002 Politieke waarnemers in Congo schatten zijn capa citeiten niet te hoog in, maar Joseph Kabila heeft toch wat te vertellen. In zijn eerste televiserede zei de nieuwe president moge lijkheden te zien voor een proces dat naar vrede leidt in het Centraal-Afrikaan- se land. Hij verwacht daar bij hulp van de Zuid-Afrikaanse president Mbeki Op initiatief van Reimerswaal slaan Nederlandse visserijge meenten de handen ineen. Via een gezamenlijk platform ho pen ze in politiek Den Haag meer gehoor te krijgen voor hun pogingen de visserij in hun gemeente staande te hou den. Maatregelen om de vangst te beperken hebben een groot effect op de lokale economie, stellen ze. Vanaf vandaag verzorgen Gérard en Dennis de Nooijer weke- lij ks een column in de PZC. De beide Zeeuwse voetballers van Heeren veen zullen om beurten hun mening geven over uiteen lopende voetbalzaken. In de eerste aflevering vertelt Gérard de Nooijer iets over het gebruik van het om- 1 streden creatine, een vitamine-preparaat. Na de slechte en fortuinlijk gewonnen bekerwedstrijd tegen NEC had Feyenoord in het eerste duel van de tweede competitiehelft iets meer kleur op het ge zicht. Maar overtuigend was het spel tegen NAC al lerminst. Uitblinker Kalou (foto) en Tomasson bezorg den de koploper in de slot fase alsnog de zege: 2-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1