Ericsson besteedt GSM's uit PZC BSE-overleg verzekeraars en boeren Interbrew verliest 2,65 miljard op verkoop van Bass RIVO heeft primeur met tongkweek Bonden zoeken weg in land van de multinationals Tegengestelde strategieën AH en Konmar 7 Akkoord over Duitse pensioenen Flextronics neemt productie mobiele telefoons over Rechten over fotokopieën betalen Overheidscommissarissen weg VEB schaart zich achter De Hond Industrieel vervalt in somberheid Passagiersgroei luchtvaart Europa CAO bij KLM Veiling mobiele frequenties VS zaterdag 27 januari 2001 BERLIJN' - Het Duitse parlement is gisteren na anderhalf jaar debatteren akkoord gegaan met wij zigingen in het pensioen stelsel. De veranderingen zijn nodig omdat het sys teem door de toenemende vergrijzing anders niet meer te betalen zou zijn. Op het ogenblik bedraagt de pensioenuitkering ze ventig proeent van het laatstverdiende loon. In 2030 wordt dat 67 pro cent, terwijl in de periode tot dat jaar de pensioen premie omhoog gaat van 19,1 tot maximaal 22 pro cent. Bovendien zullen de pensioenen vanaf 2003 langzamer stijgen. Verder krijgen de Duitsers de mogelijkheid om maxi maal vier procent van hun brutosalaris opzij te zet ten voor aanvullende pen sioenuitkeringen. Om dit te bevorderen, biedt de overheid belastingvoor delen aan. Minister Riester van Ar beid sprak in het parle ment van 'de grootste sociale hervorming in de naoorlogse periode'. De CDU-oppositie daarente gen noemde de hervor ming een 'bureaucratisch monster'. Analisten vinden de her vorming niet ver genoeg gaan. Het is een stap in de goede richting, maar niet de oplossing voor de ko mende dertig jaar. Over vier of vijf jaar zullen nieuwe hervormingen no dig zijn, zo menen zij. De regering heeft ten op zichte van haar oorspron kelijke plannen water in de wijn moeten doen. Zo wilde minister Riester aanvankelijk dat het pen sioen zou dalen tot 64 pro cent van het salaris. De regering heeft ook overwogen de pensioen gerechtigde leeftijd met twee jaar op te trekken tot 67 jaar, maar door verzet van de vakbonden is het daar niet van gekomen. DPA/RTR van onze redactie economie STOCKHOLM - LM Ericsson AB stopt met de productie van mobiele telefoons. De verkoop van deze telefoons leverde vorig jaar een verlies op van 16,2 mil jard kroon 4 miljard). De Zweedse onderneming maakte gisteren bekend de productie uit te besteden en zich toe te leggen op technologie en ontwerp. Ericsson hevelt de productie per 1 april over naar het in Singapo re zetelende bedrijf Flextronics, dat regionale kantoren heeft in Hongkong, Zweden, Oostenrijk en de Amerikaanse staat Cali- fornië. Het gaat om Ericsson- vestigingen in Brazilië, Malei sië, Zweden, Groot-Brittannië en enkele fabrieken in de Ver enigde Staten. Ericssons joint venture in China valt erbuiten. Er gaan 4200 werknemers over, voor 600 mensen is geen werk meer. Het aantal werknemers bij de divisie consumentenpro ducten, waar de mobiele tele foons onder vallen, vermindert dit jaar met 7000. Eind vorig jaar werkten er 16.800 mensen. Resultaten Het concern deed de bekendma king bij de publicatie van zijn resultaten over vorig jaar. De to tale winst voor belasting steeg van 16,4 miljard tot 28,7 miljard kroon (ƒ718 miljoen). Dat is meer dan analisten hadden ver wacht. De omzet ging van 215,4 miljard naar 273,6 miljard kroon 68,4 miljard). De jaarwinst mag dan fors zijn gestegen, het laatste kwartaal van vorig jaar gaf een stevige winstdaling te zien. Het kwar taalresultaat voor belasting kwam uit op 4,6 miljard kroon (ƒ1,15 miljard) tegenover 8,4 miljard kroon in de laatste drie maanden van 1999. Ericsson houdt het voor dit jaar op een omzetgroei van vijftien a twintig procent, maar het eerste kwartaal zal geen winst opleve ren. Dat komt door de verliezen bij de mobiele telefoons en door meer investeringen in netwer ken voor UMTS. Het besluit om de productie van mobieltjes uit te besteden, staat niet op zichzelf. Eerder al be sloot het Amerikaanse Motorola een deel van de productie door Flextronics te laten verrichten en 2500 banen te schrappen. Ericsson wil niet helemaal uit de mobiele telefoons stappen, omdat die een wezenlijk onder deel vormen van de telecommu nicatienetwerken, die zijn be langrijkste activiteiten vormen. De hele markt voor mobiele te lefoons brengt niet wat ervan werd verwacht. De grootste pro ducent ter wereld op deze markt, het Finse Nokia, maakte eerder deze maand bekend de verkoop vorig jaar te hebben opgeschroefd tot 128 miljoen stuks. Dat is 64 procent meer dan in 1999. Maar er was een verkoop voorzien van 135 mil joen stuks. ANP/DPA/RTR Een medewerkster in de eerste Konmar-supermarkt nieuwe stijl. foto Harmen de Jong/GPD door Janneke Willemse DEN HAAG - Albert Heijn zet zich af tegen supermarktconcurrent Konmar, onderdeel van het Laurus-concern. Laurus maakte dinsdag bekend zich in zijn nieuwe Kon- mar-formule te zullen richten op een uitge breid assortiment, 'zonder toeters en bel len'. Albert Heijn krimpt juist het aantal producten in en stort zich vervolgens op de verkoop van duurdere non-food artikelen. Nog dit jaar zal 's lands grootste kruidenier de veranderingen doorvoeren. Mobieltjes, computers en video's komen standaard in het assortiment. Maar 27 verschillende soorten mayonaise in het schap zal niet meer voorkomen. Terwijl de klant daar vol gens Laurus nu juist behoefte aan heeft. Over twee jaar moeten alle Edah's, Kon mars, Super de Boers en de filialen van Lek ker Laag, Nieuwe Weme en Groenwoudt zijn omgebouwd tot Konmar-nieuwe-stijl. De nieuwe formule is gebaseerd op een uit gebreid onderzoek onder 670 consumenten. Daaruit blijkt dat klanten veel vers willen en een enorm assortiment, maar geen com puters en andere spullen die niets met eten te maken hebben. Succesvol In het uitgebreide versgedeelte kan Albert Heijn zich nog wel vinden. Maar de verkoop van computers het afgelopen jaar was vol gens een woordvoerster juist erg succesvol. ,,We hadden deze plannen al vorig jaar. De invoering is nu iets versneldmaar wij varen gewoon onze eigen koers. De nieuwe strategie van AH behelst ook het opdelen in drie formulesde gemakswinkels (buurt- en stationswinkels), de middelgrote winkels zoals ze nu bestaan en de megawin- kels van meer dan 3500 vierkante meter. Laurus houdt het liever bij twee soorten: een grote en een kleine Konmar. Welke supermarktvisie het succesvolst is moet nog blijken. Nu wordt ongeveer 27,8 procent van het boodschappengeld bij Al- bert Heijn uitgegeven. Het marktaandeel van Laurus ligt daar net iets onder, op 27,5 procent GPD DEN HAAG - Bedrijven die meer dan vijftigduizend fotoko pieën per jaar maken, moeten daar binnenkort auteursrech ten over betalen. Dat staat in het wetsvoorstel Reprorecht van minister Korthals van Justitie. Bedrijven zullen daardoor moeten betalen voor het duplice ren van onder meer teksten en foto's uit bladen Het geld gaat vervolgens naar bijvoorbeeld de schrijvers of de uitgevers. Voor het innen van de rechten wordt een organisatie in het le ven geroepenDeze maakt per branche afspraken over een ge middeld aantal kopieën waar rechten over worden geheven. Op dit moment betalen overheidsinstellingen als bibliothe ken en scholen al auteursrechten over fotokopieën. ANP DEN HAAG - Het kabinet moet door de overheid benoemde commissarissen terugtrekken uit bedrijven waarvan de over heid zelf aandelen heeft, zoals KPN, KLM en PinkRoccade. Hiermee moet de schijn van belangenverstrengeling worden voorkomen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met dit voorstel van mi nister Zalm van Financiën. ANP DEN HAAG - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) zet vraagtekens bij het ontslag van bestuursvoorzitter M. de Hond van het internetinvesteringsfonds Newconomy. De ver eniging vindt de toelichting van de raad van commissarissen van Newconomy niet in verhouding staan tot de genomen stappen. De Hond werd maandag op non-actief gezet door de raad van commissarissen. Een dag later stapten ook zijn twee medebe stuursleden op. Afgelopen week verklaarde de geschorste be stuursvoorzitter dat hij signalen had opgevangen dat een in vesteerder geld in het bedrijf wilde steken als De Hond zou opstappen. ANP VOORBURG - Het vertrouwen van de ondernemers in de in dustrie is in december vorig jaar verder gedaald. De Neder landse industrieel is nu weer net zo somber gestemd als twee jaar geleden, aldus het CBS Het bureau meet elke maand de stemming onder de Neder landse ondernemers. Aan het eind van 1998 en in het begin van 1999 was de gemoedstoestand van de gemiddelde indu strieel bepaald niet best. Oorzaak was de Azië-crisis. In de loop van 1999 steeg het vertrouwen in de economie weer, om in de zomermaanden van 2000 zijn hoogtepunt te bereiken. Sinds oktober vorig jaar is het vertrouwen duidelijk tanende. In december was zelfs sprake van een scherpe daling. ANP BRUSSEL - De 29 Europese luchtvaartmaatschappijen ver enigd in de AEA, hebben vorig jaar 201 miljoen passagiers vervoerd tegen 186 miljoen in 1999. Dat komt neer op ruim een half miljoen mensen per dag. De groei bedroeg 7,9 pro cent, nagenoeg het gemiddelde van de afgelopen negen jaar. De AEA tekende gisteren aan dat het om voorlopige cijfers gaat. Het transatlantische en Europese verkeer groeide iets harder. Het vliegverkeer van en naar het Verre Oosten en Afrika liet daarentegen een bescheiden groei zien van respectievelijk 4,8 en 4,2 procent. De capaciteit nam 4,2 procent toe. De beladingsgraad van de toestellen kwam daardoor uit op 73,5 procent, een verbete ring van het record uit 1998 met 1,2 procentpunt. ANP van onze redactie economie BRUSSEL - Het Belgische bier concern Interbrew neemt een afschrijving van 1,2 miljard eu- ro(/ 2,65 miljard) op in de resul taten over 2000 voor de strop op de gedwongen verkoop van de Britse brouwer Bass. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Interbrew kocht Bass vorig jaar juni voor 2,3 miljard pond 8 miljard). Begin deze maand be sloot de Britse minister van Handel en Industrie, Stéphen Byers, dat de transactie onge daan moet worden gemaakt om dat de Belgen een te groot marktaandeel zouden krijgen. De afschrijving betekent niet dat Interbrew zich bij het be sluit neerlegt. Het bedrijf liet gisteren weten de zaak aanhan gig te maken bij de Britse rech ter. Interbrew boekt de last van 1,2 miljard euro als afschrijving van goodwill en zegt zich daar mee 'in te dekken tegen de mo gelijke gevolgen van het besluit van de Britse regering'. Nu er een juridische procedure komt, wordt de order tot verkoop van Bass tijdelijk opgeschort. Inter brew hoopt dan met de Britse autoriteiten te kunnen onder handelen, bijvoorbeeld over de mogelijkheid slechts onderde len van Bass af te stoten. Als dat laatste er niet in zit, dan wil Interbrew meer tijd en flexi biliteit krijgen om een koper te vinden. ,,Zes maanden is te kort. We zouden blij zijn met twee jaar en een termijn daartussen zou in elk geval beter zijn", zei topman Hugo Powell gisteren. Interbrew wil Bass in de tussen tijd via investeringen rendabe ler maken om er een hogere prijs voor te kunnen krijgen. Overname Kandidaten voor overname van Bass zijn Heineken, South Afri can Breweries en het Deense Carlsberg. Zij hadden vorig jaar °ok al belangstelling voor de Britse brouwer, maar ze vonden dat de prijs te ver werd opgedre ven. De Britse concurrentieautori- teiten draaien zelden een be sluit terug. Interbrew denkt niettemin een kans te maken. Zijn aandeel op de Britse bier markt zou met Bass groeien tot 32 procent. Dat is niet veel meer dan de 28 procent van Scottish Newcastle. Interbrew vindt daarom dat de Britse regering met twee maten meet en in feite handelsbelemmeringen op werpt. Het bedrijf wordt daarin gesteund door de Belgische re gering. Volgens Interbrew zal de af schrijving geen invloed hebben op de dividendcapaciteit. Het bedrijf publiceert de resultaten over 2000 op 14 maart. Gisteren is al wel meegedeeld dat de winst voor belasting en afschrijvingen, exclusief de Britse activiteiten, steeg met meer dan 25 procent. De verko pen in het vierde kwartaal wa ren goed. ANP AMSTELVEEN - Vakbond De Unie is bijna akkoord met de KLM over de nieuwe CAO. Eer der hebben de andere vakbewe gingen ingestemd met de her ziene arbeidsvoorwaarden. Voor De Unie waren er nog twee struikelblokken: de leeftijds toeslag, waarover men het nu eens is, en maatregelen om de onrust onder het personeel weg te nemen. De KLM heeft inmiddels een Plan van Aanpak opgesteld om te komen tot een beter manage ment. De Unie-leden mogen zich op 30 januari uitspreken over het resultaat. GPD van onze redactie economie IJMUIDEN - Het Rijksinsti tuut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuiden is er als eerste ter wereld in geslaagd tong te kweken in bassins. De tongenkweek is zeer lastig, omdat de ris heel kieskeurig is wat betreft voedsel. Tong heeft bovendien veel ruimte nodig en plant zich moeilijk voort. Onderzoeker Andries Kam- stra van het RIVO zei gisteren dat de kweek economisch inte ressant kan zijn. Het project trekt veel belangstelling om dat de vangst in zee lastiger wordt door visverboden op de len van de Noordzee. Volgens Kamstra kan per vier kante meter bassin een pro ductie van twintig tot vijftig kilogram tong worden voort gebracht. Bij 25 kilo per vier kante meter kan de hele tong productie van de Noordzee in tweehonderd hectare bassins plaatsvinden. „En dan kun je de vis voor visteeltbegrippen nog relatief veel ruimte ge ven", aldus Kamstra. Het RIVO overlegt nu met en kele grote ondernemingen over de bouw van een proef- kwekerij bij IJmuiden. Over twee a drie jaar moet dan dui delijk zijn of de kweek com mercieel haalbaar is. Het rijksinstituut begon an derhalf jaar geleden met een experiment, omdat tong steeds meer gevraagd en duur der werd. Het experiment moest uitwijzen of de teelt in bassins technisch mogelijk is. Kamstra: „Twintig jaar gele den hadden de Schotten het Bioloog Andries Kampstra schept tong uit het bassin. geprobeerd. Maar die kregen problemen met het visvoer. Die problemen hebben wij overwonnen." Kamstra liet de vis wennen aan kunstmatig voer met een duur soort Noors voer. Bijna alle jonge tongetjes wilden dat eten en groeiden snel. Toen ze eenmaal gewend waren, lust ten de dieren ook ander voer. Van de groep vissen die mei vo rig jaar geboren is, hebben de eerste dieren een gewicht van boven de tweehonderd gram bereikt. „Hoe snel de groei naar grotere en prijstechnisch interessante gewichten ver loopt, zullen we in de toekomst moeten bekijken", aldus Kam stra. Het eetgedrag van de tong is volstrekt uniek. De meeste an dere kweeksoorten storten zich met veel gespetter op hun voer dat ze meteen verorber den. Tongen wachten tot het voer op de bodem valt en gaan er dan op liggenMet hun smaak papillen onder de kop besnuf felen ze het voer. In het gun- fotoHansSteinmeier/ANP stigste geval wordt de korrel dan ingeslikt. Tong is een 'luxe-restaurant- vis'. De smaak is daarom erg belangrijk. De onderzoekers hebben een panel van experts de wilde en gekweekte tong la ten vergelijken. „Conclusie was dat de gekweekte tong geen smaakaf wij king had en goed van kwaliteit was", aldus Kamstra. „Opvallend verschil bij het fileren was de witte kleur van de vis. Wilde tong heeft een roze tint door en kneuzingen." ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Om de gevolgen van de BSE-crisis te bezweren, komen volgende week in Brus sel verzekeringsmaatschappij en, landbouworganisaties, voe- dingsmiddelenfahrikanten en overheden bijeen voor spoed overleg. Daarbij kijken de be trokkenen onder meer hoe de kosten die \oortkomen uit cata strofes in de landbouw gedekt kunnen worden. De BSE-crisis is de directe aan leiding, maar ook andere ram pen als varkenspest en water schade zijn onderwerp van gesprek, zo bevestigde een woordvoerder van Interpolis gisteren. Interpolis is als groot ste agrarische verzekeraar van Nederland een van de partijen die in Brussel deelnemen aan het beraad. „Een van de vraag stukken is wie voor de schade zou moeten opdraaien. Is dat de overheid, of ligt dit op het bord je vón de verzekeraars?", aldus de zegsman. Aanwezig in Brussel is ook voorzitter G. Doornbos van LTO-Nederland. Hij kijkt met de Europese zusterorganisaties naar mogelijkheden om ver schillende risico's te dekken. Daarvoor bestaan van tal in strumenten, maar de LTO-voor- man waarschuwt voor te veel optimisme. Concrete oplossin- WASHINGTON - De veiling van nieuwe vergunningen voor mobiele telefonie heeft in de Verenigde Staten 16,86 miljard dollar 40,3 miljard) opgele verd. Dat heeft de FCC, de Federale Communicatie Commissie, gis teren bekendgemaakt. In totaal stonden 422 vergun- ningen op het spel. Het ging om aanvullende frequenties, verge lijkbaar met het Europese GSM-netwerk. In 1996 bracht een soorgelijke veiling in de VS 9,2 miljard dollar op. Vergunningen voor mobiel in ternetten (in Europa UMTS) worden waarschijnlijk pas over twee jaar vergeven omdat de Amerikanen wat betreft mobie le telefonie achterliggen op Eu ropese telecombedrijven. De nieuwe frequenties moeten vooral capaciteitstekorten in netwerken wegwerken. ANP gen na het beraad in Brussel verwacht hij niet. „Het verzeke ren van landbouwrisiso's is een ingewikkeld traject Brainstormen Doornbos onderstreept dat de landbouworganisaties m Brus sel vooral gaan 'brainstormen en vrijuit discussiëren'. Het EU-landbouwbeleid is voortdurend aan veranderingen onderhevig, wat een steeds gro ter inkomensrisico voor de boe ren betekent, zo licht hij toe. De hoogte van verzekeringspre mies en de verantwoordelijkhe den van verschillende partijen komen tijdens het overleg even eens aan bod. ANP door Rixt Albertsma UTRECHT - De werkgelegen heid binnen Nederlandse multi nationals is de afgelopen jaren steeds meer verschoven van Ne derland naar Europa. Dit blijkt uit onderzoek van FNV Bondge noten onder vijftien voorname lijk Nederlandse multinatio nals. In 1999 werkte alleen bij de KLM meer dan de helft van alle werknemers binnen de Ne derlandse landsgrenzen. Deze sterk veranderende geo grafische positie dwingt ook vakbonden tot een andere rol. Voorzitter Hans de Vries van Bondgenoten voorziet nog geen Europese vakbond. Het zwaar tepunt van grote (Nederlandse) ondernemingen komt echter steeds meer binnen Europa te liggen. Uit het onderzoek blijkt dat de meeste multinationals hun om zet uit de Europese markt halen. Deze geografische veranderin gen van bedrijven die fuseren, vestigingen in het buitenland openen of andere bedrijven overnemen, hebben invloed op het personeel. Want waar wor den voortaan de arbeidsvoor waarden bepaald en wie kan ik aanspreken als het gaat om het personeelsbeleid. Heeft de vak bond nog wat te zeggen als be slissingen op Europees niveau worden beklonken door de 'board of directors' (raad van bestuur), zoals bij het Brits-Ne derlandse staalconcern Corus. Decentraal Over deze vragen gingen leden van ondernemingsraden, vak bondsbestuurders en vertegen woordigers van multinationals en werkgeversvereniging VNO- NCW eerder deze week in dis cussie tijdens een bijeenkomst over 'Grensverleggend vak bondswerk'. Toverwoord van de studiemiddag was 'decentraal niveau'. Volgens de onderzoe kers van FNV Bondgenoten kunnen de bonden een grote slag slaan door meer op decen traal (dus lokaal) niveau te overleggen. Onderzoekster Brenda de Jong: „Personeelsbeleid van multina tionals wordt steeds meer op de centraal niveau bepaald door business units (bepaalde afde lingen). Alleen de algemene richtlijnen komen van de raad van bestuur." Dat CAO's nu soms met voeten getreden wor den, komt volgens onderzoeker Hans van den Hurk omdat ze niet aansluiten op de wensen van werknemers in een andere business unit Bondgenotenvoorzitter De Vries signaleert de decentrali satie, maar hij pleit voor verder gaande samenwerking met buitenlandse bonden door Eu ropese minimumstandaarden af te spreken over arbeidsvoor waarden. Hij denkt dan aan een jaarlijkse arbeidsduur, mini mumloon en de pensioenhoogte Ook wil hij op Europees niveau een databank oprichten over multinationals, waar OR- en kaderleden informatie en adressen over het bedrijf en de mensen kunnen vinden. Een Europese bond ziet hij zo snel nog niet ontstaan. Kritiek In het onderzoek naar de multi nationals en de medezeggen schap van ondernemingsraden en vakbonden, krijgt de bond er zelf ook flink van langs. FNV Bondgenoten zou te 'zwaar ge ïnstitutionaliseerd zijn', con cludeert onderzoeker Van den Hurk. Volgens hem is het imago van Bondgenoten die van een club van oudere blanke mannen en dat is niet goed voor de uitstra ling. Hij adviseert de bond om te zorgen voor een andere aanhang en af te komen van het 'werk vloerimago'. Voorzitter De Vries herkent de kritiek ten dele. „We hebben inderdaad een imago probleem. We hebben moeite om jonge mensen aan te spreken, terwijl we toch goede producten en diensten hebbenZo is de 'po pulaire' beeldschermtacho- graaf, waarvan er tachtigdui zend exemplaren zijn verkocht, afkomstig van ons. Helaas weet niemand dat." De tachograaf houdt onder meer bij hoelang een werknemer achtereen met de computer werkt. Zorgenkindje Ronald de Leij van werkgevers vereniging VNO-NCW reageert 'vriendelijk' op de dalende or ganisatiegraad van de vakbond „Het is een zorgenkindje van de bond zelf. Ik constateer wel een dalend aantal leden, terwijl het aantal werkenden toeneemt." Volgens hem gaat het echter om de kwaliteit en niet om de kwan titeit. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7