Jammer van de Berghuijskazerne Oude Stadsschouwburg blijft alleen in Miniatuur Slopers slaan slag in Middelburg zaterdag 27 januari 2001 Een nieuwe schouwburg op de plaats van de Generaal -Ma joor Berghuijskazerne. Dat be sluit van de Middelburgse ge meenteraad was deze week van ingrijpend belang voor het Molen water in Middelburg. Een nieuw theater betekent meteen de sloop van twee gebouwen die lange tijd beeldbepalend waren voor de te gen de bolwerken aangelegde wijk. De Stadsschouwburg en de Ber- huijskazerne: terugblik en af scheid. Een plaquette herinnert aan generaal-majoor Berghuijs, de eerste commandant van de school voor Militair onderdak moet veld ruimen voor bouw nieuwe cultuurtempel. foto's Lex de Meester de militaire administratie. TV Tu na veel vijven en zessen de voor- -LN malige Berghuijskazerne toch fa voriet blijft voor de bouw van een nieuwe Middelburgse schouwburg, zullen in een rap tempo de laatste spo ren van militair vertoon in Middel burg moeten worden uitgewist. Met zoveel woningen in de onmiddellijke omgeving zal dat minder drastisch ge beuren dan met twee flats in het zuiden van de stad. Die werden een voudigweg opgeblazen. Zo'n buiten sporige vernietigingsdrang past niet bij het vredelievende landmachton derdeel dat voor het gevoel sinds men senheugenis maar feitelijk vanaf 1933 op die lokatie in Middelburg gehuis vest was. De daar gelegerde admini stratieve troepen hadden immers meer gemak van een pen dan van een kanon. De geschiedenis van wat officieel werd aangeduid als de Generaal -Ma joor Berghuijskazerne, genoemd naar de eerste commandant van de school, gaat terug tot de negentiende eeuw. Van wat er nu staat bevindt zich het oudste gedeelte, uit 1901, aan de Ko ningstraat. Defensie heeft het pand destijds voor een gulden van de ge meente kunnen overnemen. Daar hoorde wel de bepaling bij dat Defen sie in geval van brand een herbouw- plicht had. Op grond van dat contract werd, nadat in de jaren veertig een ge deelte van de aan de Korte Noord straat grenzende kazerne door brand werd verwoest, het door het vuur aan getaste gedeelte weer keurig in oude luister hersteld. Het behoorde even eens tot de bepalingen dat bij het defi nitief verlaten van de kazerne het complex om niet aan de gemeente moest worden teruggegeven. Zo kreeg het gemeentebestuur het pand on langs weer voor minder dan een prik kie in het bezit. Of het nu onder de afkorting SDOA was, de COAK of de OCMA, door de jaren heen heeft het opleidingscen trum in Middelburg vele duizenden militaire adminstrateurs afgeleverd. In eigen militaire kring werd het insti tuut lange tijd ook wel aangeduid als 'Potteboom's troepen te voet', ge noemd naar een vroeger schoolhoofd. Er is een.tijd geweest dat het oplei dingscentrum en de legering vele de pendances kende. Dat varieerde van het barakkenkamp 'Modderoord', tot het Militair Hospitaal (Kloveniers doelen) en de voormalige 'Bomvrije kazerne' in Vlissingen. Gedeputeerde J.G. van Zwieten heeft de helft van zijn dertigjarige militaire bestaan in de Berghuijskazerne door gebracht. Hij kwam er voor het eerst als dienstplichtig militair terecht, keerde er later als beroeps terug, stond een tijd als luitenant-instruc teur voor de klas en zwaaide er af als plaatsvervangend commandant. Ver vroegd, omdat de militaire loopbaan zich maar moeilijk liet combineren met een bestaan als provinciaal be stuurder. De overstap kwam voor Van Zwieten trouwens mooi uit omdat de opheffing van het onderdeel en ver plaatsing van de schoolactiviteiten naar Bussum al een poos in de lucht hing. Nauwe band Tussen kazerne en stad bestond een nauwe band. Dat had niet alleen te maken met het gegeven dat het stenen kampement in de binnenstad was op getrokken. Je hoefde maar de poort uit te gaan en je zat al bijna in het cen trum. Sommige etablissementen draaiden op de militaire klandizie. De officiersopleiding kende zelfs gastge zinnen waar de militairen 's avonds in alle rust konden studeren zonder de drukte van kamergenoten om zich heen. De burgerij klopte zelden vergeefs bij de kazerne aan als ergens iets moest gebeuren en er tenten of aggregaten nodig waren. Van Zwieten: ,,Er waren altijd wel een paar dienstplichtigen en een vrachtauto te vinden om spul len te vervoerenD aar maakten we ge woon een oefeningetje van." Met het afstoten van de kazerne kwam tevens een einde aan de activi teiten van het als een grote huiskamer ingerichte protestants militair tehuis aan de Zuidsingel en aan de katholie ke variant aan de Blindenhoek die meer het karakter droeg van een uit gaansgelegenheid Het legergroen is langdurig beeldbe palend aanwezig geweest in Middel burg. Toen de dienstplicht nog be stond was daar het tafereel van het pelotonsgewijze afmarcheren naar het station van de militairen die eens in de veertien dagen naar huis moch ten. Bij de Stationsbrug ging het mas saal uit de pas want de brug mocht eens kunnen instorten. Dan was er el ke twee maanden de afronding van een officiersopleiding. Een deel van het ceremonieel speelde zich af op de binnenplaats van de kazerne. De com was bijna dertig jaar zijn tweede thuis. Sal bekleedde er de functie van docent administratieve vakken. Later werd hij zelfs hoofd opleidingen voor wat het luchtmachtgedeelte betreft. „Je reinste kapitaalvernietiging", zegt hij van de naderende sloop. „Het complex verkeert nog in een uitste kende staat. Het zou een mooi onder dak zijn voor een school want het stikt daar van de leslokalen." Simonse kwam er in 1936 op. „Toen was het een ouwe troep. Later is het helemaal gerenoveerd en werd het een soort hotel. "De Berghuijs had volgens Simonse niet dat rauwe van de troe pen dat zoveel andere kazernes ken merkt. Hij heeft zelf de indruk dat hij altijd een beetje vaderlijk overkwam. ,De leerlingen kwamen ook met aller lei privéproblemen bij mij." Rapport jes heeft hij nooit hoeven maken. „We konden de dingen zelf wel oplossen." Kok Voordat Jan de Pree de overstap maakte naar een eigen eetgelegenheid (De Eetkamer) in Middelburg was hij een aantal jaren als kok in de kazerne werkzaam. Een burgerfunctie in mili taire kring. Dat was in het begin even wennen omdat hij personen met 'me neer' aansprak terwijl het in het leger gebruikelijk is de medemens die 's ko- nings wapenrok draagt met de rang te duiden. Het behoorde voor De Pree tot de genoegens van zijn taakuitoefe ning dat hij twee uur per week in diensttijd mocht gaan sporten. „Dat wordt nu ook in de burgermaatschap pij steeds meer nagestreefd. Werkne mers moeten meer gaan bewegen." De oer-Hollandse pot werd op de ka zerne het meest gewaardeerd. Voor de rest lag het vaak aan de stemming of de kok de hemel in werd geprezen dan wel de grond in werd gefoeterd. De Pree: „Als de mensen een zware dag hadden gehad deed je niks goed. Dan hielp zelfs een biefstuk niet. Als straks de slopersbeul heeft toege slagen en slechts de herinnering res teert zal nog lang in warme bewoor dingen worden nagepraat over dat ene product uit de keuken dat de Berghuijskazerne tot ver in het land bij beroepsmilitairen en dienstplich tigen bekend maakte: de erwtensoep. Die zou zelfs nog beter zijn geweest dan de soep op de Zeeuwse veerboten. En dat wil heel wat zeggen! Jacques Cats mandant had er nog een hele klus aan om telkens weer een tekst voor een in spirerende toespraak in elkaar te ste ken. Na de plechtigheid in de kazerne ging de poort open voor de zogeheten vaandrigsparade door de binnenstad van Middelburg. „Degene die het hardst kon schreeuwen was de para decommandant", herinnert Van Zwieten zich. Daar hoorde hij zelf ook bij vaak bijDe gedeputeerde ziet zich nog voorop lopen, het pistool op de heup, de geslaagde klas en de rest van de troepen als de rattenvanger van Hameien achter zich mee voerend. Bij het etablissement De Huifkar was steevast een podiumpje opgetrokken vanwaar de hogere legerleiding het défilé afnam. Vermaard waren ook de jaarlijkse sportdagen van het dienst vak der militaire administratie, met een opkomst van meer dan duizend deelnemers tot zelfs vanuit Duitsland. Het gaat de 84-jarige Middelburger Sal Simonse aan het hart dat de Berg huijskazerne tegen de grond gaat. Het Beëdiging van afgestudeerde militairen op de binnenplaats van de kazerne. foto archief PZC Met de komst van de sloper wordt straks de al bijna twee eeuwen bestaande innige band tussen de Middelburgse (stadsschouw burg en de Molenwaterbuurt bruut door kliefd. Cultuurminnaars moeten de schreden in de nabije toekomst naar een andere locatie richten, naar wat zou kunnen worden aange duid als het Berghuijstheater. Van strijdtoneel naar schouwtoneel, het is in Middelburg maar een kleine stap. Schrale troost voor hartstoch telijke pleiters voor een Molenwaterschouw burg: een verkleinde uitvoering blijft op historische grond bewaard: op Miniatuur Walcheren. Directeur Hendrik Krayenstein die vanaf 1807 de eerste schouwburg begint te exploite ren, houdt er een eigen gezelschap op na. Er wordt in die tijd zelfs al aan toneelspreiding gedaan, want de Krayensteiners verzorgden ook voorstellingen in Goes en Vlissingen. De directeur blijkt geen gemakkelijk type: hij knikkert een actrice buiten omdat ze haar rol niet kent. 'Geen wonder', sputtert de toneel speelster later tegen: 'met die vermoeiende reizen naar Goes is dat ook bijna niet te doen'. Acteurs en actrices kunnen in die tijd meer dan toneelspelen, zo wordt duidelijk uit de aankondiging van het optreden van een Rotterdamse groep: 'Mimische, atletische en academische standen'. Halverwege de negen tiende eeuw raakt de schouwburg even in een dipje: er komt minder publiek. Het is geen vorm van cultuurbarbarisme dat dan de kop opsteekt: een cholera-epidemie legt het thea terbezoek lam. Het is een hardnekkig misverstand dat de po pulaire toneelkunstenaar Frits Bouwmeester in 1850 in één van de kleedkamers van de Mid delburgse schouwburg is geboren. Bijna goed: het was wel in Middelburg, hoewel twee jaar eerder en 'slechts' in de buurt van de schouw burg. In 1938 begint de cultuurtempel te wankelen. Sloop bedreigt het pand. Twee wakkere nota belen steken daar met een reddingsactie een Op de plaats van de schouwburg is woningbouw voorzien. foto Lex de Meester stokje voor. Met een verbouwing wordt het le- zeer onder de indruk van de verwoesting van tig. 'In een voor de Zeeuwse hoofdstad nogal ven van de schouwburg verlengd. In de oorlog de binnenstad: 'Ik kon daar de hele avond niet luchthartige sfeer heeft Middelburg zijn nieu- doet het theater ook dienst als bioscoop. Actri- overheen komen'. we schouwburg, een gebouw van 2 miljoen, ce Fie Carelsen blijkt in die donkere dagen Het huidige gebouw dateert van de jaren zes- geopend', meldt het Algemeen Handelsblad de volgende dag. Acteur John Lanting roemt het knusse karakter van de theaterzaal: 'Vaak zie je een enorme afstand tussen het toneel en de eerste rijDat heb je hier niet'Burgemees ter J. Drijber houdt er een eigen visie op na: 'Leeg is de zaal het mooist'. Hij doelt daarbij op de combinatie van de donker getinte ach tergrond en de cognackleurige stoelen. Veel vrouwen Een onderzoek maakt in 1968 duidelijk dat veel vrouwen de schouwburg bezoeken en dat het publiek uit de lagere milieus zich er nau welijks laat zien. De voorkeur van de bezoe kers gaat uit naar het lichtere genre. De Corrie Brokken Show gooit hoge ogen. Tot de niet geprogrammeerde onderdelen be horen een uit de hand lopend popfestival. Rot jes en zevenklappers begeleiden een protest tegen wat een ondemocratisch en autoriteir schouwburgbestuur wordt genoemd. De SGP-fractie in de gemeenteraad roept om maatregelen als het optreden wordt aange kondigd van 'beatgirls' die slechts gekleed zijn in bodypaint. Burgemeester FA. Wolters maakt pas op de plaats: zolang het terrein van de pornografie niet wordt betreden ziet hij geen reden tot ingrijpen. Ingrijpen is wel dringend gewenst als in 1986 een brand het complex teistert. Een half jaar later kan het doek weer op. In de latere jaren tachtig ondergaat de schouwburg een face-lift. 'Ga erheen, on danks de kabel-tv', moedigt cultuurwethou der Gerrit Schoenmakers aan. Twee eeuwen lang heeft de Middelburgse schouwburg een tegen de voorgevel gespijker de Latijnse spreuk met zich meegezeuld: 'Cas- tigat ridendo mores'. 'Juist humor verheft de mens', zo geeft staatssecretaris L. van der Laar van onderwijs, kunsten en wetenschap pen bij de opening in 1965 als vrije vertaling. Wellicht verdient de aanduiding straks op de voormalige militaire stek een kleine aanpas sing: 'lach of ik schiet'. Jacques Cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 79