Vitesse betere afmaker dan Ajax PZC Miraculeus duel van Fransen Zeeuws geweld in supercross Eric Gerets niet meer verdacht in omkopingszaak Jaren gaan tellen voor Jan Timman Heerenveen stopt gebruik creatine ,23 Belgische debutant vloert Amsterdammers in sudden death: 1-2 Vitesse praat niet met Aalbers Feyenoorders in lappenmand Dubbeltitel zusjes Williams Wedstrijd van Twente verzet Positieve korfballer licht gestraft U wacht op verpleging of verzorging? Onnodig! Curadomi1 zaterdag 27 januari 2001 doorYpe Minkema AMSTERDAM - In Arnhem loopt de ene na de andere afleve ring van de soapserie van de j»and. In Amsterdam verbaast ielfs het bestuur zich over de stilte rond de club. De voetbal lers lijkt het allemaal om het éven. De twee ploegen maakten er gisteravond een aardige be kerwedstrijd van. Met een plot selinge dood voor Ajax, na bijna faonderd minuten (1-2). De bekerdood van Ajax kwam letterlijk en figuurlijk uit de lucht vallen. In extra tijd, na een 1-1 eindstand, haalde de Belg Gert Claessens in zijn eerste Wedstrijd voor Vitesse de bal in eens om: dat was 2-1 in de sud den death. Ajax en Vitesse zijn aardig met elkaar te vergelijken. Ze zijn |oed genoeg - waarschijnlijk even goed - voor de derde plaats. De ploegen zijn jong, de talen ten goed, de opleidingen be roemd, de trainers dominant. Zelfs de stadions hebben over eenkomsten. Het dichte dak en - sinds kort - ook een uitschuif ba re grasmat. Die in het Gelredo- me kon al langer naar buiten worden gereden, Arena's mat hummer 24 is ook in losse delen aangelegd. Vitesse-doelman Edwin Zoetebier knielde al tij dens de warming up om een spontaan losgeschoten graspol weer netjes terug te duwen. Sterker, bij de enorme kans van Nikos Machlas in de veertiende minuut kwam er ook een grote kluit mee. De Griek pakte de pol mismoedig op en kwakte hem weer terug. Van mat nummer 24 bleef na één wedstrijd plus toe gift weinig meer over dan een gazonnetje na een zwaar bom bardement. Variaties In spelopvatting waren er giste ren opvallende verschillen tus sen de twee clubs. Vitesse, de be zoekende partij, stuurde aan op een man-tegen-man-gevecht. Ajax oogde, met twee centrale spitsen en twee teruggetrokken middenvelders, veel behouden der. Dat was gezichtsbedrog. Het spel van de Amsterdammers was veel gevarieerder. En dus gevaarlijker. De combinaties door het hart van Vitesses af weer waren kort en krachtig. Binnen het kwartier waren er al drie enorme kansen en een afge keurd doelpunt langsgekomen. Nikos Machlas, de man met een Arnhems verleden, was er twee keer bij betrokken. Het was daarom vreemd dat de ope ningstreffer uit de tweede lijn kwam. De knal van Galasek daalde twintig meter verder prachtig neer. Galasek en Van der Vaart waren weer de vormgevers van Ajax. Zij stuurden de bal en de spelers in de eerste helft in hoog tempo over de mat voor het combina tievoetbal. Machlas en Arvelad- ze, geen teamspelers van origi ne, vormden een goed koppel. Dat moet voor Adriaanse een geruststellende gedachte zijn geweest. Natuurlijk zei de coach dat hij verwachtte dat zijn ploeg na de winterstop be ter zou voetballen. Maar het is altijd weer de vraag 'hoe de ploeg uit de winterstop komt'. Dat antwoord hoeft ook Ronald Koeman niet te verontrusten. Zijn ploeg ging de strijd aan, won duels, rende heen en weer, maar moest het in het grootste deel van het duel op combina tievermogen - en dus op techni sche kwaliteit - afleggen. En op fysiek gebied laat Ajax het te genwoordig niet zo snel meer af weten. Er moest dus nóg harder worden gewerkt. Dat hielp. Vitesse zette Ajax onder druk. En toen bleek dat de Ajax-de- fensie in de winterstop z'n kwetsbaarheid niet had verlo ren. Sikora, helemaal vrij, kopte over, Amoah scoorde wél met het hoofd. Dat was kort voor het einde, na een dubbele fout - één bij het uitverdedigen, één bij de reactie - van doelman Grim. Het was juist het moment dat Ajax weer controle over de par tij leek te hebben. Het was ook juist het moment dat Adriaanse met de wissel Winter voor Machlas die greep wilde verste vigen. En juist na de knal van Arveladze, door Zoetebier maar net gepareerd, viel de beslissing. Ajax - Vitesse 1-2 na verlenging (1- 1, 1-0). 20. Galasek 1-0, 84. Amoah 1-1, 98. Claessens 1-2. Scheidsrech ter: Braamhaar. Toeschouwers: 25.000. Gele kaart: Wamberto (Ajax Kreek, Stefanovic (Vitesse). GPD Vreugde bij Vitesse na de winnende goal tegen Ajax. Gert Claessens (midden) wordt omhelsd door Theo Janssen. Bob Peters (links) juicht mee. foto Cor Mulder/ANP door Mare Molenaars MELBOURNE - Meer dood dan levend graaide Arnaud Clement naar het gouden kettinkje onder zijn doorweekte tennis- shirt. Heimelijk kuste hij het kruisje dat hij altijd bij zich draagt. Een wonder of niet, het was wel de ommekeer in de halve finale van de Australian Open. Clement, tot dan kansloos tegen zijn land genoot Grosjean, overleefde twee match points en trok de partij alsnog naar zich toe:5-7,2-6,7-6,7-5,6-2. Wie weet, misschien kreeg Clement (23) in de confrontatie met Sebastien Grosjean, zijn beste vriend, wel hulp van hoger hand. Op eigen houtje leek de naar Genè- ve uitgeweken Fransman het in elk geval niet te redden. Clement wist zijn dubbel- partner in de openingsfase nog wel aardig bij te benen, maar na verlies van de eerste set en een dubieuze beslissing van de lijn rechter vroeg in de tweede, leek hij van slag. Sterker nog, Clement raakte geen bal meer en liet zich gewillig naar de slachtbank voeren. Op 5-3 in de derde set verdiende Grosjean, leunend op een ster ke opslag en een venijnige forehand, zijn eerste matchpoint. Hij miste. Op 5-4, en nu met Grosjean aan service, balanceerde Clement opnieuw aan de rand van de af grond. En toen kwam die kus.. Clement overleefde het matchpoint, brak de service van Grosjean en sloeg genade loos toe in de tie-break. Clement kreeg op slag vleugels en verpletterde Grosjean. „Dit is een mirakel", oordeelde Clement, die zich nauwelijks nog iets kon herinne ren van het wedstrijdverloop. „Ik had me al verzoend met een nederlaag. De laatste sets heb ik al mijn moed bij elkaar geraapt en gevochten voor mijn laatste kans. Wat er precies gebeurd is, weet ik echt niet meer. Ik heb in een roes geleefd." GPD AMSTERDAM - Het gesprek tussen Vitesse en Karei Aalbers gaat vandaag niet door. Het bestuur van de Arnhemse club ziet ervan af omdat de oud-voorzitter, die zegt honderd mil joen gulden te willen investeren, de afspraken voor het over leg niet i s nagekomen ,Tot op dit moment is aan geen van de drie door Vitesse gestel de en door Karei Aalbers toegezegde voorwaarden voldaan. Het beslag ligt nog altijd op de aandelen, de claim is nog niet ingetrokken en Vitesse heeft geen inzicht kunnen krijgen in het beschikbaar zijn van het bedrag van honderd miljoen'zei een woordvoerder vrijdagavond in de Arena, na de gewonnen wedstrij d in de Amstel Cup tegen A] ax „Onze notaris is daarvoor de gehele dag beschikbaar geweest. Helaas zonder resultaat. Dit betekent dat er zaterdag geen ge sprek zal plaatsvinden. De consequentie is, zoals voorzitter Jos Vaessen eerder heeft gezegd: het boek gaat dicht en we concentreren.ons verder op de tweede helft van de competi tie." ANP ROTTERDAM - Feyenoord-verdediger Kees van Wonderen bleef gisteren in bed'. Hij heeft vermoedelijkeen lichte hersen schudding opgelopen in het bekerduel met NEC. Vandaag wordt gekeken in hoeverre de speler is hersteld van de klap en kan worden toegevoegd aan de selectie voor de competitie wedstrijd tegen NAC. Als Van Wonderen het duel met de Brabanders niet haalt, zal Van Gobbel zijn plaats innemen. De verdediger verving Van Wonderen ook voor de winterstop al en speelde zeven wed strijden in de hoofdmacht. Middenvelder Paul Bosvelt moet ook nog worden opgelapt. Pas op het laatste moment zal bekend zijn of hij de race tegen de klok in zijn voordeel beslist. Trainer Van Marwijk: „Paul heeft met de reserves meegetraind en zal zich vandaag bij de groep voegen. Als dat goed gaat en hij zondag geen last heeft, is er een kans dat hij zijn rentree maakt." GPD MELBOURNE - Serena en Venus Williams hebben vrijdag in Melbourne de finale van het vrouwendubbel op de Australian Open gewonnen. De Amerikaanse tennissters versloegen hun landgenotes Lindsay Davenport en Corina Morariu in drie sets: 6-2 4-6 6-4. De Australische titel ontbrak nog in hun ver zameling. De zusjes Williams hebben nu in elk grand-slam- toernooi de dubbel gewonnen: in 1999 gebeurde dat op Ro land Garros en de US Open, vorig jaar wonnen Serena en Venus Williams samen op Wimbledon. Ook wonnen ze de olympische titel in 2000. ANP/AFP ENSCHEDE - De voetbalwedstrijd Fortuna Sittard-FC Twente is verzet van zaterdag 12 mei naar vrijdag 11 mei. Re den van de verplaatsing vormen de herdenkingsactiviteiten, die in het weekeinde van de 12e en 13e plaatsvinden naar aan leiding van de vuurwerkramp. Enschede werd vorig jaar op 13 mei getroffen door de explosie van een vuurwerkfabriek die aan 22 mensen het leven kostte. Het leek FC Twente daarom niet gepast om in het herden- kingsweekemde te voetballen. FC Twente kwam vorig jaar op pijrüijke wijze in het nieuws toen de ploeg een dag na de ramp in de Rotterdamse Kuip aantrad voor de competitiewedstrijd tegen Feyenoord. „Daarmee hebben we niet echt gescoord in de regio. Vandaar dat we dit jaar per se niet wilden spelen", aldus algemeen di recteur Van Dommelen. Het is de bedoeling dat FC Twente ac tief gaat deelnemen aan verschillende herdenkingsactivitei ten. ANP van onze sportredactie BRUSSEL - Eric Gerets wordt in België niet langer verdacht van betrokkenheid bij het om koopschandaal bij Club Brug ge. Het Parket van de Belgische voetbalbond heeft daarvoor geen enkel bewijs kunnen vin den. De KBVB heeft de affaire Ranko Stojic doorverwezen naar de Fifa. De Joegoslavische spelersma kelaar, die de belangen behar tigde van onder anderen Ilic, Jankauskas, Ristic. Lesnjak en Mitrovic, zou hebben gepro beerd met smeergeld de techni sche staf van Club Brugge gun stig te stemmen. In dat verband werd ook trainer Eric Gerets ge noemd. De PSV-coach ontkende iets met de zaak te maken te hebben en kreeg vrijdag gelijk van het Bondsparket. Zijn toenmalige assistenten Querter, oud-doelman Hans Galjé en Verheyen gaan ook vrijuit, ondanks hun bekentenis enveloppen met geld te hebben aangepakt en doorgegeven. KB- VB-secretaris Alain Courtois vertelde vrijdag dat de wereld voetbalbond het dossier nu krijgt en de zaak verder maar moet uitzoeken. De Fifa mag dan ook bepalen of Stojic zijn makelaarslicentie houdt of niet. Het Bondsparket verwijt Brug- ge-directeur Antoine Vanhove veel te lang te hebben gewacht met het doen van aangifte. Bo vendien heeft de Belgische top club zelf ook fouten gemaakt door bijvoorbeeld een deel van de transfersom voor Milan Les njak aan Stojic te geven in plaats van het over te maken aan Obilic, de club die eigendom was van de vermoorde oorlogs misdadiger Arkan. Uefa Het Uitvoerend Comité van de BVB stelde de 66-jarige Jan Peeters voor als nieuwe voorzit ter. Peeters, die vice-voorzitter was, moet de onlangs terugge treden Michel d'Hooghe opvol gen. Deze wordt gezien als een kan didaat voor het presidentschap van de Uefa in de plaats van de Zweed Lennart Johansson. ANP Emiel Kats (39) voert de schiftingsreeks in de regioklasse aan voor Daniel Stout (26), Jurriaan Maassen (41) en Jan Willem Cornelisse (90). foto Willem Mieras Arno Ruttinger en Pieter Menue grijpen winst in Goes van onze sportredactie HEERENVEEN - De voetbal club Heerenveen stopt met het toedienen van creatine aan spe lers. Volgens een in Frankrijk Uitgevoerd onderzoek kan het langdurig gebruik van creatine leiden tot kanker. Bij Heeren veen wordt het middel al zes jaar toegepast om de spier kracht en het herstel van spelers te bevorderen. Heerenveen was één van de eer ste clubs die het gebruik van creatine invoerden. Met name in periodes waarin veel wedstrij den en trainingen moesten wor den afgewerkt, kregen spelers het middel voorgeschreven. „Maar het is absoluut niet zo dat het spul hier met flinke porties werd gevreten", aldus trainer FoppedeHaan. „Wehebben on ze medische staf nu opdracht gegeven de resultaten van het onderzoek op te vragen en aan een nadere studie te onderwer pen. Als er ook maar een zweempje van onduidelijkheid of gevaar aan dit verhaal vast zit, gebruiken we definitief geen creatine meer." Het Franse onderzoek is gedaan door een bureau gespecialiseerd in voedselveiligheid. Het bu reau heeft het Internationaal Olympisch Comité naar aanlei ding van de resultaten geadvi seerd creatine op de lijst van verboden middelen te zetten. Johan Hansma, aanvoerder: „Als je het jaren gebruikt hebt en je leest dan over dat onder zoek, dan voelt dat niet prettig. Hij noemt het besluit van de clubleiding verstandig, maar mpakt zich niet ongerust. „Ik was geen intensief gebruiker, want ik kreeg er benen van be ton van. Andere jongens kregen veel meer dan ik." GPD doorSven Remijnsen GOES - De Zeeuwse motorcrossers hadden er reikhalzend naar uitgekeken: de negende editie van de Spaar Select Supercross in Goes. Gisteravond werden ze losgelaten op de indoorbaan in de Zeelandhallen. Inzet van de prestigestrijd was het Zeeuws kam pioenschap supercross. Vier rijders verlieten Goes als winnaar. Thuisrijder Arno Ruttinger (Honda) won de Super Regioklasse, Pieter Menue (Suzuki) was op het nippertje de beste in de Regio klasse. De winst in de 85cc ging naar Rob van Vijfeijken (Yamaha). Stefan Ludwig (Kawasaki) won beide manches in de inter nationale klasse. Eén rijder stal de show in de series: Rinus van de Ven, de Nederlands kampioen uit Vlissingen. Van de Ven kwam in de eerste bocht van de 85cc-wedstrijd ten val en stond pas op toen al zijn concurrenten een halve ronde verder waren. Ontketend begon de Vlissinger aan een nietsontziende in haalrace, die hem drie ronden verder aan de leiding bracht. Zijn overwinning was even indrukwekkend als verdiend. In de finale nam Van de Ven echter te veel ri sico. In zijn achtervolging op Rob van Vijf eijken uit Deurne en de Brit Martin Jessopp ging Van de Ven onderuit na een enorme sprong, die hem naast Jessopp had ge bracht. Verder dan de derde plaats kwam hij daardoor niet. Van Vijfeijken werd kampi oen. Hij haalde het met ruim verschil voor Jessopp. Pieter Menue uit Sluis greep in de laatste •bocht de titel in de Regioklasse. Mare de Groot uit Wouw, die bijna de gehele wed strijd had geleid, werd in de slotmeters nog gepasseerd door Menue. De halsbrekende toeren in de finale leidden tot een opstootje voor de huldiging, wat de Brabander op een luid boegeroep uit het publiek kwam te staan. Jan Willem Cornelisse uit Yerseke kwam enkele centimeters tekort om De Groot eveneens voorbij te gaan. Hij eindig de als derde. Arno Ruttinger was evenals vorig jaar de grote man in de Super Regioklasse. De Goe- senaar had pech in de openingsfase en raak te op achterstand, maar haalde naarmate de wedstrijd vorderde de ene concurrent na de andere in. In de slotfase moest ook de lei dende Belg Jurgen van Nooten eraan gelo ven. Diens landgenoot Henk Thys was door een valpartij toen al weggevallen uit de top. Casper Ovaa uit Oost-Souburg reed een zeer constante race, die hij bekroonde met brons. De opzet van de internationale klasse werd van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Jan Timman had gisteren in Wijk aan Zee een uitgelezen mogelijkheid het Co- rus schaaktoernooi op zijn kop te zetten. De 49-jarige Amster dammer bracht met zwart kop loper Gary Kasparov op de rand van capitulatie. De eerste overwinning van Tim man op de beste schaker aller tijden sinds 1985 (afgezien van de partij met containers als schaakstukken in Rotterdam 1999) kwam er aan. De dagprijs van 500 gulden lag klaar. En Timman had een matig toernooi in één partij een gouden draai kunnen geven. De lange zit en de diepe bereke ningen wrongen Timman fysiek en mentaal uit. De jaren gaan tellen bij de oudste grootmees ter in de A-groep. Hij beging en kele onnauwkeurigheden en Kasparov leefde weer. Remise leek zwart niet te kunnen ont gaan maar een blunder op de 42e zet betekende het einde van alle illusies. Ontgoocheld ver liet hij de speelzaal, pakte zijn jas en beende naar buiten. Zin in de posl-mortem had hij niet. Door de fortuinlijke overwin ning, zijn achttiende op Tim man in de 44e partij tegen twee nederlagen, nam Kasparov al leen de leiding in Wijk aan Zee. Mede-koploper Sjirov verloor met zwart van Ivantsjoek. De Oekraïner ontwaakte in de elfde ronde eindelijk uit zijn winter slaap. Hij vloerde de Spanjaard in een scherpe Siciliaan na een stukoffer op de veertiende zet. ANP RIJSWIJK - De tuchtcommissie van het Koninklijke Nederlands Korfbal Verbond heeft Ray mond Pouw, de eerste betrapte dopingzondaar in deze tak van sport, gespaard. De 24-jarige speler van HKV/- Ons Eibernest kreeg een voor waardelijke schorsing van vier wedstrijden met een proeftijd van twee jaar. Die loopt op 1 ok tober 2002 af. De rechtsprekers van het KNKV zijn eraan over tuigd dat Pouw niet de bedoe ling heeft gehad zijn sportpres tatie te verbeteren. Na afloop van de wedstrijd tegen Sporting Trigon op 8 oktober vorig jaar werd de Hagenaar aangewezen voor dopingcontrole. Zijn urine vertoonde sporen van amfeta mine. ANP (Advertentie) op het laatste moment gewijzigd. De finale werd geschrapt, twee afzonderlijke wed strijden met alle deelnemers kwamen ervoor in de plaats. In de voorafgaande tij d- training gaf publiekslieveling Marco Stall- mann meteen vol gas. De TM-coureur uit Naarden had geen zin om als een toerist over het wasbord te sukkelen. Te mooi „Dit is misschien geen echte wedstrijd, maar er staat wel prestige op het spel", ver klaarde Stallmann zijn aanvalslust. „Ge loof me maar: als je hier met z'n tweeën de laatste bocht ingaat, neemt geen van beiden gas terug. Deze baan is te mooi om lang zaam op te rijden. Op dit niveau heeft Goes de beste indoorbaan van Europa." In de eerste manche ging Stallmann iets te hard. Hij viel op het wasbord en eindigde als dertiende. De winst ging naar de Duitser Stefan Ludwig, die de Amerikaan Jessy Bath aftroefde. In de tweede manche leidde Ludwig van start tot finish. Hij versloeg Bath, Martijn Romviel uit Boekei, en Stall mann. Vandaag (zaterdag) kunnen de verliezers re vanche nemen op de winnaars. Om 15.00 uur. wordt het startsein gegeven voor de slotdag, met laat in de avond de grote finale van de Dutch Open 125cc. Bel Curadomi (0113) 340345 en wij maken snel met u een afspraak. Kosten? U betaalt alleen uw inkomensafhankelijke eigen bijdrage. Bij Curadomi kunt u rekenen op deskundige zorg door christelijke vakmensen. U wilt meer zorg dan u nu krijgt? Bel ons en het wordt geregeld. Organisatie voor thuiszorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 77