De Rede stapt nieuwe tijd in Lof met hier en daar een kanttekening Geschiedenis van een scholengemeenschap Oudheid thema bij opening Pand gezelliger, ruimer en praktischer na verbouwing Minister L. Hermans van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen verricht maandag de officiële ope ning van de nieuwbouw van de stedelijke scholen gemeenschap De Rede in Terneuzen. De opening zal in het teken staan van de Grieks-Romeinse oud heid, De Griekse godin Athena neemt de bezoe ker mee naar een klassie ke wereld waarin wijsheid en kunst 'van-en-voor- het-volk' centraal staan. Wijsgeren en krijgers zul len de ontvangst en rond leiding verzorgen in het nieuwe gebouw. Daar naast zullen enkele spre kers het woord voeren. De opening van De Rede be gint om 12.30 uur. zaterdag 27 januari 2001 I door Joost Bosman ift/Tinister Hermans van IrXOnderwijs heropent maandag het gerenoveerde ge bouw van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen. Hij kan met gepaste trots worden ontvangen; na de grondige (ver) bouwoperatie voldoet het pand aan de Oude Vaart aan de eisen van deze tijd. De renovering en uitbreiding van De Rede werd onvermijde lijk, nadat de scholengemeen schap in 1994 tot stand kwam. I In dat jaar fuseerde de lts Oude I Vaart met de Rijksscholenge- I meenschap Petrus Hondius aan de Zuidlandstraat. Er waren twee scholen die beide kampten met teruglopende leerlingen- I aantallen. Daardoor dreigde er leegstand. I Het Petrus Hondius was slecht I onderhouden, en aan de Oude Vaart waren al veel voorzienin gen aanwezig: een professionele keuken, een restaurant, een schilderafdeling, een timmer werkplaats alsmede werkplaat- I sen voor voertuig- en elektro techniek. De keuze voor een I gemeenschappelijk gebouw I was dus snel gemaakt. In 1997 begon het bestuur de planvorming voor de renovatie van het oude gebouw en de nieuwbouw van een extra vleu gel. De bekostiging van het pro ject (totale kosten: zeven miljoen gulden, inrichting mee gerekend) was nog niet eenvou dig. ,,Het budget was laag voor een dergelijke klus. De ingang van de school is naar de andere kant van de school verplaatst. En omdat De Vaart een lts was, moesten er bijvoorbeeld dames toiletten worden aangelegd", vertelt bestuurslid Pim Broek- huysen. ,,We hadden maar een heel kleine marge voor eventue le tegenvallers. Toch zijn we binnen het budget gebleven, on danks de eisen die, terecht ove rigens, worden gesteld aan de brandveiligheid Trots In juni 1999 begon de bouw. Op 4 april vorig jaar werd het resul taat opgeleverd, een schoolge bouw dat rector Edwin van den Hooven tijdens een rondgang met gepaste trots toont. Naast een nieuwe entree beschikt het oude gebouw over een efficiënt (want met stafkamers) inge richte doorloop naar de nieuw bouw, zijn de praktijklokalen geïntegreerd en is er op de derde verdieping een bundeling ge maakt van de binas(biologie, natuurkunde, scheikundelo kalen. Ook beschikt de scholen gemeenschap over een fraaie mediatheek, waar leerlingen onder meer op internet hun in formatie bijeen kunnen zoeken. „We hebben in het hele gebouw meer kleur aangebracht, het is transparanter. Het oude ge- "bouw is vriendelijker gewor den", zegt Van den Hooven. Prettiger, met name voor de leerlingen, is ook de kantine. In de aula zijn een tv-hoek en een grand-caféhoek (met biljart en tafelvoetbalspel) ingericht. De tafels en stoelen zijn vernieuwd en overal zijn kleurige bloem bakken neergezet. „We willen graag dat leerlingen in een tus senuur op school blijven in plaats van dat ze de wijk intrek ken", verklaart Van den Hooven de moeite die er gedaan is om de kantine gezellig te maken. Maar ook aan de docenten en andere medewerkers is gedacht: zij hebben een compleet nieuw ingerichte personeelskamer ge kregen. In de muur is het logo van De Rede verwerkt, de be tonnen kolommen zijn (door do centen zelf) met metaal bedekt en er is een keukentje geïnstal leerd. Modderbak De voortuin van De Rede is nu nog een modderbak, maar juist omdat er hard wordt gewerkt. De fietsenstallen en parkeer plaatsen worden uitgebreid, er komt een sportveld met een heu velafscheiding en tussen de in gang en de fietsenstalling ver schijnt op termijn een parkje met berkenboom j es. „Oor spronkelijk was de bedoeling één groot schoolplein, maar je krijgt dan al gauw een 'tegel- bak'. Op deze manier is het veel leuker en je hebt minder kans op vandalisme", vertelt Van den Hooven. Bestuurslid Broekhuysen heeft nog een persoonlijke cri de coeur. Hij betreurt het geheel verdwijnen van de naam Petrus Hondius. Maar hij troost zich met het vooruitzicht dat een plaquette van de 17de eeuwse predikant/di chter/botanicus zoals beloofd een prominente plaats krijgt in de nieuwbouw. En Broekhuysen heeft nog een nieuwtje: het Zeeuwse Tweede- Kamerlid Jan Geluk (WD) zal de scholengemeenschap adop teren. Broekhuysen: „Voor hem is dat electoraal interessant, en voor de school omdat die in Den Haag een direct aanspreekpunt heeft wanneer er zich met het rijk problemen mochten voor doen." Geluk is ook degene die minister en partijgenoot Her mans zover heeft gekregen naar Terneuzen af te reizen. Het idee kwam van Broekhuysen. Maar dat hoeft niet zo nodig iedereen te weten, vindt hij zelf. Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen is grondig verbouwd. foto's Peter Nicolai door René van Stee Na decennia van fusies, ver huizingen en tenslotte het samengaan met lts De Vaart, is scholengemeenschap De Rede in Terneuzen vanaf het begin van dit schooljaar volledig on dergebracht in het vernieuwde gebouw aan de Axelsestraat. Sinds die tijd wordt na ruim dertig jaar geen gebruik meer gemaakt van de oude locatie aan de Zuidlandstraat. Nu de overgang bijna een half jaar een feit is, geeft een peiling onder enkele meeverhuisde le raren en overig personeel een uitgesproken positief beeld van de nieuwe behuizing. Vooral het open karakter en de vriendelij ke uitstraling van het gebouw spreken bijzonder aan. Omdat er niet meer gependeld hoeft te worden tussen twee gebouwen, verloopt volgens wiskundele raar Jan Picavet ook het contact tussen de collega's tegenwoor dig veel soepeler. „Nu krijg je iedereen regelmatig te zien of te spreken. En hoewel de onderlinge verhoudingen al goed waren, is mede hierdoor de integratie tussen beide leraren corpsen heel vlot verlopen", al dus Picavet. Geschiedenisleraar Gert van Kuilenburg onderschrijft deze mening. De nieuwe situatie valt hem naar eigen zeggen honderd procent mee. Van Kuilenburg: „Fuseren gebeurt bijna nooit vrijwillig en voor de mensen van de 'oude' Rede was het in het be gin toch wennen. Nu we een half jaar verder zijn, heb ik eigenlijk niets dan lof. Er is sprake van een hechte groep, waarin zeker onder de leraren nauwelijks of geen mentaliteitsverschil valt te bespeuren." Strengere regels Beide docenten vinden het lo gisch dat er meer en strengere regels gelden in het nieuwe ge bouw. Volgens Picavet vraagt het grotere aantal gebruikers en meer afdelingen hier ook om. „Aan de Zuidlandstraat was al les kleinschaliger en ging het er ook wat losser aan toe. Dat had uiteraard z'n charme, maar eer lijk gezegd mis ik het niet. We hebben er iets moois voor terug gekregen en daar moeten we zuinig op zijn." Ook Van Kuilenburg zegt het gebouw aan de Zuidlandstraat niet te missen. „Ik heb er ruim 26 jaar lesgegeven, maar de her inneringen eraan kan ik niet Els de Regt van de administratie Vlnr Carmen Schuitvlot, Imco de Vos en Yeliz Ersahin, leerlingen van havo 5: toch wat kritiekpuntjes... er ook iedereen. Vroeger bleven we ook vaker hangen op school, maar nu gaan we na de lessen zo snel mogelijk naar huis." Imco is het grotendeels eens met zijn klasgenoten. Toch ziet hij nog wel enige pluspunten, ,,'s Morgens mis ik m'n bakje koffie, maar de kantine is wel veel mooier dan vroeger. Er staan bijvoorbeeld een biljart, een ta felvoetbal- en een Photo-play- spel. Ook mag je nu zelf cd's meenemen om te draaien." Ook kantinebeheerster Gré Ha melink heeft moeten wennen aan haar nieuwe werkplek. Aan de Zuidlandstraat werkte ze al leen, terwijl ze nu samenwerkt met twee collega's. „En dat ver loopt prima", aldus Gré. „Het is hier wel drukker, maar er zijn nu ook veel betere faciliteiten zoals een grotere en modernere keuken." Over de sfeer in het nieuwe ge bouw zegt Gré dat je die zelf moet maken. Dat vinden ook Emmy Achterberg en Els de Regt van de administratie. „Hoewel de omgeving aan de Zuidlandstraat vertrouwder was, lukt dat best. We zitten im mers in een prachtgebouw", vindt Els. Evenals Emmy mist zij in de nieuwe situatie wel het intensieve en vaak hartelijke contact met de leerlingen. „Het vroegere baliewerk is er nauwe lijks meer bij", aldus Emmy. „Strafklanten zie je bijvoor- Geschiedenisleraar Gert van Kuilenburg. beeld ook nooit meer. Vroeger zaten die bij ons op het bankje, maar tegenwoordig komen ze bij de receptie terecht. Dat zijn dingen die ik wel eens mis." Kantinebeheerster Gré Hamelink mooier maken dan ze zijn. Dat komt wellicht ook door de situe ring van mijn nieuwe lokaal dat veel minder aanleiding geeft tot afleiding van buiten af. Vooreen docent is dat best prettig." De eveneens meeverhuisde leer lingen Imco de Vos (18), Carmen Schuitvlot (17) en Yeliz Ersahin (19) uit havo 5 zijn een stuk kri tischer dan hun docenten. Hoe wel ook zij erkennen dat ze in een mooier - doch naar hun me ning veel saaier - schoolgebouw zitten, ervaren ze met name de hen tot voor kort onbekende re gels als een knellend keurslijf. „Éénrichtingsverkeer op de gangen, streng toezicht in de kantine, roken achter de witte lijn op het achterplein; het lijkt wel alsof we kleuters zijn", ver telt Yeliz aan een tafel in de aula. „Ik snap best dat er regels moe ten zijn en dat de leerlingen die hier vanaf het begin zitten niet beter weten, maar daarom hoe ven ze niet onze zelfstandigheid af te nemen. Dat is namelijk wel wat er is gebeurd." „Ook de gezelligheid is weg", vult Carmen aan. „Aan de Zuid landstraat voelde ik me meer op m'n gemak. Het was er kleiner en minder druk, de leraren wa ren er vriendelijker en ik kende Gezicht van alle tijden: schooltassen op een hoopje. door Joost Bosman De Rede in Terneuzen heeft als scholengemeenschap nog maar een jonge geschie denis. Pas in 1994 kwam ze tot stand door de fusie van de rijksscholengemeenschap Pe trus Hondius en lts De Vaart. Zij kenden afzonderlijk wel een lang en kleurrijk verle den. Een terugblik. De naam Petrus Hondius (een zeventiende eeuwse predi kant/dichter/botanicus uit Terneuzen) komt pas in 1953 voor het eerst naar voren, wanneer de minister van On derwijs wordt voorgesteld de naam van de school te veran deren. De oprichting van een HBS in Terneuzen is bepaald geen sinecure. Vanaf eind ne gentiende eeuw worden meer dere, doch vergeefse pogingen ondernomen er één van de grond te krijgen. Als de minis ter uiteindelijk het licht op groen zet, stuit dat op hevig verzet van de Terneuzense ge meenteraad. Raadsleden wil len geen HBS binnen de ge meentegrenzen en noemen een dergelijke vorm van on derwijs zelfs een 'vergiftkast'. Ook de bevolking blijkt niet gelukkig met de komst van een openbare HBS. In februa ri 1912 ploft er een door 871 inwoners van Terneuzen on dertekend bezwaarschrift op de deurmat van het gemeente huis. Uiteindelijk blijken de voor standers toch in de meerder heid en begint de bouw van de HBS op de hoek van de Markt en de Burg. Geillstraat. Op 13 september 1913 wordt de school geopend. Naast drie jaar HBS-bovenbouw, is er ook een Mulo opgezet. Twee jaar later telt de school 22 leerlingen. Beschieting Tijdens de meidagen van 1940 wordt de HBS beschoten en sluit de burgemeester de school. De Duitsers vorderen het gebouw en brengen er 1200 Belgische krijgsgevan genen in onder. De leerlingen worden verspreid over acht verschillende locaties, onder meer de Ambachtschool, de consistoriekamer van de her vormde gemeente, Café Belle- vue en de landbouwhuishoud- school. De school blij ft echter, zij het gebrekkig, functione ren. Er wordt les gegeven, leerlingen doen examens en halen diploma's. Na de oorlog heeft de Rijks HBS het moeilijk. Er is geen geld, er is een chronisch tekort aan leraren en de school wordt met sluiten bedreigd. Toch fi nanciert het ministerie in 1946 een gemeentelijke gym nasiumafdeling, en wordt de HBS omgedoopt in een ly ceum. De viering van het veer- tigjarig bestaan van de school in 1953 valt letterlijk in het water door de watersnood ramp die Zeeland treft. De verwarmingskelder komt on der water te staan en het schoolgebouw wordt inge richt voor legering van troe pen. De jaren na de ramp neemt het aantal leerlingen sterk toe en wordt het schoolgebouw te klein. Omdat de gemeente te gelijkertijd behoefte heeft aan een schouwburg besluit de raad één complex te bouwen, waarin het Petrus Hondius Lyceum en het Zuidlandthea- ter in worden gehuisvest. Na dat de HBS eind jaren zestig onder invloed van de Mam moetwet opgaat in het havo en vwo, starten begin jaren ze ventig de fusiebesprekingen met mavo De Branding in de Walstraat. De gesprekken verlopen moeizaam, het voor naamste obstakel is de kwes tie van hetero- dan wel homo gene brugklassen. Toch komt het in 1974 tot een samen smelting. De Vaart In 1994 vindt de institutionele fusie met lts De Vaart plaats. Het gebouw van het Petrus Hondius verkeert in slechte staat. Mede daarom besluit het schoolbestuur de leerlin gen onder te brengen in het pand aan de Oude Vaart. Wat Brugklassers in de nieuwe zithoek. De concierge In de kantine zijn een tv-hoek en een grand-caféhoek (met bil jart en tafelvoetbalspel) ingericht. er met het oude gebouw ge beurt, is nog niet bekend. De gemeentelijk instituut Toon beeld heeft al interesse ge toond, evenals een Axels duo. Dat wil in het hele complex (het Zuidlandtheater incluis) een cultureel-maatschappe- lijk centrum beginnen. De geschiedenis van De Vaart is ongeveer even lang als die van het Petrus Hondius. Op initiatief van Zeeuws-Vlaam se ondernemers werd in 1917 de vereniging Ambachtschool Terneuzen e.o. opgericht. Er zijn naar hun mening te veel 'losse werknemers' en er be staat behoefte aan scholing. Twee jaar later gaat de drieja rige opleiding van start met veertig leerlingen (twaalf tim merlui en 28 smeden/bank werkers), één directeur en twee leraren. Door geldge brek bij het ministerie moet het curriculum worden terug gebracht naar twee jaar. Ook De Vaart heeft de eerste week van de oorlog moeite de school open te houden. Als het lesprogramma weer van start gaat, heerst er groot gebrek aan materialen. Het 25-jarig jubileum in 1944 kan dan ook niet worden gevierd, omdat de Duitsers de machines hebben meegenomen. Marshallplan Na de oorlog worden die weer mondjesmaat aangeleverd en mede dankzij het Marshall plan kan de Ambachtschool de materiaalvoorraad weer op peil brengen. De toeloop van leerlingen groeit gestaag tot meer dan tweehonderd, wat het bestuur in 1953 noopt tot een grondige verbouwing van het gebouw aan de Axelse- straat/Van Steenbergenlaan. De heropening vindt plaats in het bijzijn van alle Zeeuws- Vlaamse burgemeesters, de toenmalige commissaris van de koningin jhr. mr. Auguste Fran?ois Charles de Casem- broot, en de staatssecretaris. De renovering blijkt niet ge noeg om het nog immer stij gende aantal leerlingen te kunnen opvangen, zodat in 1959 de eerste nieuwbouw- plannen ontstaan. Doof geld gebrek op het ministerie en de geringe medewerking van de gemeente komen die echter niet van de grond. Als het technisch onderwijs in 1972 wordt omgevormd tot LBO en de opleiding van drie naar vier jaar gaat, wordt het ruimtege brek echt nijpend. De leerlin gen volgen lessen op (noodge dwongen) vijf locaties ver spreid over Terneuzen. In 1975 krijgt de Rotterdamse architect Groosman en Part ners opdracht een ontwerp te maken. Pas vijf jaar later start de nieuwbouw aan de Oude Vaart, en wel in twee fasen. De Terneuzense aannemer Van der Poel trekt eerst de achter ste helft van het pand op, en bouwt vervolgens een bakke rij. Die zat voordien in het voormalige textielfabriekje van de familie Schokkaert. De inverstering vergt vijftien miljoen gulden, en in 1983 wordt de lts volledig in ge bruik genomen. Na 1985 loopt het leerlingen corps (dat begin jaren tachtig een topaantal van 900 had be reikt) terug tot beneden de 580, en moet er iets gebeuren. In 1990 vinden de eerste be sprekingen plaats over een fu sie binnen het Terneuzense onderwijs. Per 1 augustus 1994 gaat De Vaart op in De Rede, een school met inmid dels bijna twaalfhonderd leerlingen en 120 medewer kers. Met dank aan Peter Baecke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 75