Zeelandia breidt spijsfabriek uit Uiteenlopende jazzstijlen op festival PZC Wilma van der Lee legt sfeer en stemming in haar werk Warmere sfeer in restaurant Aphrodite Middelburgse winkels verbouwen tijdens herinrichting straat Wakker concert van het Orfeo Ensemble in Kloveniersdoelen 14 Machines en personeel van vestiging Veenendaal naar Zierikzee Noordhoek Diving bundelt activiteiten in Zierikzee in detail ondernemend zeeland kunst cultuur Veertien bands spelen in Middelburgse schouwburg zaterdag 27 januari 2001 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bakkerijgrond- stoffenfabriek Koninklijke Zeelandia - die vorig jaar het 100-jarig bestaan vierde - gaat haar spijsfabriek aan de Straalweg in Zierikzee uitbrei den. De vestiging in Veenen daal gaat dicht en de machines en een deel van het personeel worden overgeplaatst haar Zierikzee. De uitbreiding vergt een investering van ruim vijf miljoen gulden. Eind mei 2001 moet het karwei geklaard zijn. Aan het besluit voor deze in grijpende operatie liggen vol gens financieel directeur' P. Schotte bedrijfseconomi sche redenen ten grondslag. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met de komende verhuizing van Noordhoek Di ving, aannemer van onderwa terwerken, van de Deltaweg naar het nieuwe onderkomen aan de Industrieweg in Zierik zee, wordt deze vestiging me teen ook het Europese hoofd kantoor van dit internationale bedrijf. Na eerder al Amster dam, zal begin maart ook de vestiging in Nieuw-Beijerland Kloeg Antiek en Munten in de Walstraat in Vlissingen ver huist na twintig jaar. Tot eind februari blijft het antiek nog in de winkel aan de Walstraat staan, daarna wordt het pand gesloopt. De souvenirs, tabak en lotto zijn onlangs al ver huisd naar de Sint Jacobs- straat. Door de verhuizing is er aan het assortiment niets ver anderd, volgens eigenaar M. Kloeg. Auto Garant verhuist don- dei'dag 1 maart van de Dokter Stavermanstraat in Vlissingen naar de Gildeweg. Het een mansbedrijf verkoopt tweede hands auto's. Eigenaar C. Pop- pe huurde de afgelopen drie jaar bedrijfsruimte en terrein bij Garage van Oorschot. Nu deze te klein zijn geworden, be trekt Poppe de voormalige Mazda garage van Dijkwel. Het vervoer van de produkten uit Veenendaal naar de bakke rij grondstoffenfabriek in Zie rikzee vormt een forse kosten post, terwijl in Zierikzee ook al spijs, marsepein en gelei gepro duceerd wordt. Schotte: „Dit is een typisch geval van schaal vergroting met als doel het in de hand kunnen blijven hou den van de kostprijs van onze produkten." De uitbreiding van de spijsaf- deling kan binnen het bestaan de fabriekspand van Zeelandia aan de Straalweg. De fabriek is na de uitbreiding volgens Schotte goed voor de produktie van 'enige duizenden tonnen' spijs, marsepein en gelei per jaar. Schotte: „Nee, het is geen verdubbeling, maar wel een forse vergroting van de capaci teit." De uitbreiding betekent werk opgaan in het Zierikzeese kan toor. De bundeling van krachten heeft alles te maken met effici ëntie en prijzen. Oorspronke lijk wilde directeur L. M. A. Noordhoek na overname van een Amsterdams offshore duikbureau, al zijn offshore activiteiten in Amsterdam on derbrengen. „Dat werd me ech ter veel te duur. Uiteindelijk was het efficiënter om alle acti viteiten onder een dak te bren gen." De personeelsleden uit Amsterdam zijn deels meever huisd, deels in Amsterdam ge bleven. „Het operationele per soneel werkt niet echt hier in Zierikzee maar over heel Euro pa. Of ze dan in Amsterdam wonen of in Zierikzee, dat maakt niet uit." De veertien personeelsleden van de hightech robotfabriek in Nieuw-Beijerland verhui zen allemaal mee. Het perso neelsbeleid is de afgelopen ja ren al zo geweest dat nieuwe mensen uit Schouwen-Duive- land en omstreken geworven werden. De Europese vestiging in Zierikzee van Noordhoek Diving gaat uit tachtig mensen bestaan. „Maar een groot deel van hen zwerft uit over Europa. Die zien we hier niet zo vaak. Het is dan ook lastig om een personeelsfeest te organiseren. We mogen blij zijn als tachtig procent in staat is ons jaarlijks kerstbal in de Suikerbiet mee te vieren. Want het werk gaat, bij redelijk weer, het hele jaar door." voor tien extra mensen. Die ko men mee uit Veenendaal. In het bedrijfspand aan de Fonteine in de binnenstad van Zierikzee zijn kantoorruimten een proefbakkerij en een labo ratorium gevestigd. Het is de bedoeling dat die uitgebreid worden. Op het verlanglijstje van de Zeelandia-directie staan ook grotere vergaderza len. Schotte: „We hebben daar bijvoorbeeld wel een ont vangstruimte annex filmzaal, maar geen grote vergaderzalen en in het gebouw is op zich ge noeg ruimte om zoiets te kun nen realiseren." De laad- en losplateau's aan de Fonteine (niet echt een lust voor het dog, geeft Schotte toe) staan op de nominatie om te verdwijnen. Hoe die zijde van het fabrieks pand er precies uit komt te zien is volgens Schotte nog niet te zeggen. „Dat duurt nog wel even, maar op termijn krijgt dat in ieder geval een fatsoen lijker aanzien." De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Jolanda Kap in haar restaurant in Wissenkerke. Het interieur is bordeauxrood geverfd en met gor dijnen is een intiemere sfeer gecreëerd. foto Willem Mieras door Desirée Schouten WISSENKERKE - Restaurant Aphrodite aan de Noordeindestraat in Wissenkerke is sinds kort in winterse sferen gehuld. Met een ingrijpende verbouwing wil de eigena res ook in de winter klanten trekken. „Noord-Beveland heeft het hele jaar toe risten en daarvan willen we meeprofite ren." In mei 1998 begon Jolanda Kap met het restaurant in een voormalig winkelpand. „We zijn begonnen met een zonnig, open restaurant in wit en geel. In de zomer bleek dat een groot succes, maar in de winter dus niet." Het lichte en open interieur werkte in koude tijden juist tegen. „Al in de eerste winter zeiden we tegen elkaar: een paar gordijnen zou niet verkeerd zijn. Maar ja, om nu maar een ding te veranderen heeft niet zoveel zin. Dus hebben we een paar j aar gewacht om het wat drastischer aan te pakken." Aphrodite heeft aan de Noordeindestraat het restaurant met een klein terras erbij. Boven, uitkijkend op de Dorpsdijk, is een feestzaal en een dakterras. „Beneden heb ben we de boel al vei'ande'rd. Alles is nu overwegend in bordeauxrood geverfd en met gordijnen voor de ramen hebben we nissen gecreëerd, waardoor een intiemere en warme sfeer ontstaat. Verder hebben we een halletje bij de ingang gemaakt, zo dat de deur niet meer gelijk in het restau rant opengaat." Daarmee is de verbou wing nog lang niet af. „Volgend jaar gaan we de zaal boven in dezelfde stijl brengen en over twee jaar moet het terras beneden opnieuw aangelegd worden." door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Een aantal ondernemers in de Nieuwe Burg in Middelburg grijpt de herin richting van de winkelstraat - en de daarmee gepaard gaande overlast en rommel - aan om te verbouwen of te verhuizen. De winkelstraat moet half april klaar zijn. Erik Huisson van Intersport Er ik is blij met de herinrichting en het verdwijnen van de bomen in de Burg, want deze belemmer den het zicht op zijn winkel. De sport winkel verhuisde in juni 1998 naar het huidige pand. De zaak was daarvoor aan de over zijde van de straat gevestigd. Hoewel er 'totale leegverkoop' op het pand staat, blijkt dit niet te gaan om een bedrijfsbeëindi ging, maar om een verkoop stunt. Corrin's Damesmode sluit van 5 tot 21 februari om de hele win kel op te knappen. Gelijktijdig sluit De Blauwe Winkel om de entree en de pui te veranderen. „De pui wordt wit en gedeelte lijk van aluminium en de etala ges worden vergroot. Binnen krijgen we onder meer een ver hoogd plafond en een nieuwe toonbank", vertelt eigenaar Da niël van Blerkum. Straat Eigenlijk wilde hij volgend jaar pas gaan verbouwen, maar nu de straat op de schop ligt, doet hij direct maar mee. De ondernemer vindt de plan nen voor de Burg een verbete ring. „Het rommelige en benau wende geheel wordt nu een echte straat." Op dinsdag 6 februari verhuist Creatieve markt in Middelburg MIDDELBURG - Creativiteits centrum Multi Color in Middel burg organiseert een creatieve mid winter markt Tijdens de markt zijn er demon straties van nieuwe technieken op het gebied van wenskaarten maken. De markt is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. Idem Dito van de Langeviele naar de Nieuwe Burg. Het pand waar voorheen groenteman Jansen huisde, heeft honderd meter vierkante meter verkoop- vloer en een magazijn, vertelt Marjan van Kouteren. Samen met Wim de Ridder is zij eige naar van de Idem Dito-kleding zaken in Middelburg en Vlissin gen. „Wij hebben het idee dat het winkelend publiek in de Lange Delft, het oversteken van de Markt als een belemmering er vaart waardoor zij minder in de Langeviele komen. De Burg ligt beter in de winkelroute." De uit straling van Idem Dito wordt in de nieuwe winkel wat professio neler en strakker, maar de col lectie blijft gelijk. (Advertentie) Nieuwe japonnen Knippakketten Enorme collectie bruidsstoffen Kerkstraat. 40 2411 AE Bodegraven 0172-613751 Zuiddijk 16 3244 AZ Nieuwe Tonge 0187-652134 MIDDELBURG, Kloveniersdoelen Orfeo Ensemble met werken van Gaultier, Lully, Marais en De Visée door Douwe Eisenga Ondanks enkele stemmings problemen die de authen tieke muziekpraktijk nu een maal met zich meebrengt, hield het Orfeo Ensemble door fraai individueel spel en een gevari eerd aanbod het publiek meer dan wakker. 'Muziek om bij in slaap te val len', zo werd het concert afgelo pen week in deze krant aange kondigd. Het was inderdaad het thema van het programma dat het Orfeo Ensemble gister avond in de Kloveniersdoelen bracht, Musiquepour le coucher du Roy. Het ensemble verzamel de een aantal componisten die tussen 1650 en 1720 aan het Franse hof werkten. De avon den aan het hof werden vaak ge vuld met hun muziek, waarbij we nooit zullen weten of de ko ning wel of niet begon te knik kebollen. Het zijn niet de minsten die het ensemble bij elkaar had ge zocht. De componist Jean-Bap- tiste Lully combineerde zijn muzikale talent met een uitste kend zakelijk instinct. Omdat hij bovendien de lieveling van de Franse koning was, werd Lully z'on beetje monopolist in zijn vakgebied, die het reilen en zeilen in het muziekleven be paalde. Zo vertelde gitarist Jor ge Oraisón tijdens het concert dat de componist Pierre de Gaultier de toestemming van Lully nodig had om opera's te mogen produceren. Gisteravond waren de rollen omgedraaid. Lully kwam er be kaaid van af met een kleine Chaconne. De hoofdrol was ver geven aan Gaultier, met belang rijke bijrollen voor Robert de Viseé en Marin Marais, een leer ling van Lully. Wegens ziekte had de luitist moeten afhaken. Hij werd ver vangen door Margriet den Har- tog op klavecimbel. Dat was jammer, want ondanks haar voortreffelijke aandeel en een mooie klank, overstemde zij de theorbe van de gitarist een beet je. Dit prachtige Barok-instru- ment, een soort 'over-sized',zes- tien-snarig instrument van twee meter lang, ontstemt vrij snel. Met name in de Chaconne van De Viseé zorgde dit voor en kele haperingen in het samen spel met de traverso, ofwel de dwarsfluit, van Yvonne Peters. Dezelfde problemen waren er af en toe tussen deze fluit en de flu te de voix van Lia Rijnberg. Zul ke verschijnselen moet je echter bij deze, zo goed mogelijk nage maakte, 'oude' instrumenten voor lief nemen. Er staat een prachtige klank tegenover. Zo schitterde Rijnberg in Pieces en ré mineur van De Viseé en lever de Peters een virtuoze solo in de variaties op Les Folies d'Espag- ne van Marais. Het laatste gedeelte van het concert was geheel gewijd aan de componist Gaultier, wiens Passepied door puntig samen spel als vrolijkste stuk uit deze authentieke bus kwam. Met zul ke muziek mochten de avonden aan het hof vast nog wel wat langer duren. Internetsite over muziek en theater voor jongeren VLISSINGEN - Het Zuidland- theater in Terneuzen, 't Beest in Goes, Brogum in Zierikzee en Uit in Vlissingen bundelen hun informatie over muziek en thea ter voor jongeren op de inter netsite www.not4adults.nl. De theaterorganisaties spelen daarmee in op het vak Cultu rele en Kunstzinnige Vorming (CKV) dat op middelbare scho len wordt gegeven. Het project is opgezet met financiële en or ganisatorische steun van Mu ziek en Theater Netwerk in Am sterdam. „Het leek ons een aardig idee jongeren op een eigentijdse ma nier te benaderen met het thea teraanbod". verklaart coördi nator Klaas Overdam van Uit in Vlissingen. Bij de provincie is een subsidieaanvraag inge diend om het project vanaf vol gend jaar te continueren. Vol gens Overdam botst dat niet met het provinciale initiatief Digi- cult. „Dat staat al twee jaar in de steigers, maar dat werkt niet." De vier samenwerkende theaters willen het systeem in de toekomst uitbouwen door op scholen ambassadeurs te zoe ken die de site promoten en van informatie kunnen voorzien. Wilma van der Lee exposeert haar werk in haar eigen galerie d'Ouwe Smisse in Groede. foto Peter Nicolai door Trees van Herpen GROEDE - Wilma van der Lee is een tevreden mens. Elke dag doet ze wat ze het liefst doet: schilderen of teke nen. Bovendien runt ze gallery d'Ou we Smisse waarin ze haar eigen werk maar ook dat van vele anderen kan laten zien en ze grijpt daarnaast de kans om dit jaar in het buitenland (Parijs en Brugge) te exposeren. D'Ouwe Smisse, zoals de naam zegt van origine een smederij, is een uit zonderlijke galerie. Achter het oude gedeelte, waarin antieke balken het plafond sieren, is jaren geleden een gaanderij gebouwd om meer exposi tieruimte te creëren. Verder heeft Wilma de ruimte gelaten zoals die is, haar prioriteit ligt bij de gepresen teerde kunst en bij sfeer. Op de eerste verdieping bevindt zich haar atelier. In deze, voor toeristisch Groede, stil le wintermaanden haalde de galerie houdster haar eigen werk van boven tevoorschijn. De expositie toont haar veelzijdigheid als kunstenaar zowel wat materiaalbeheersing, vakvrouwschap als onderwerpskeu ze betreft. Van der Lee is een gedreven schilde res zonder de gehaaste poespas die daar soms bij komt kijken. Elke dag besteedt ze enkele uren aan het scheppen van iets nieuws. Ze werkt met houtskool, water-, acryl- en olie verf. Elk van die materialen vraagt om een andere werkwijze. „Bij aquareleren werk ik graag nat in nat, het resul taat is dan nooit te voorspellen en verrast mij zelf steeds weer. Wanneer ik met acryl aan de slag ga, kan ik niet gaan staan nadenken, de verf droogt snel, ik werk dan intuïtief. Olieverf geeft me wel die tijd om te mediteren en pauzes in te lassen. Voor portretten begin ik altijd met houtskool, enkele lijnen tonen dan al het kara kter van het portret.Recen - te portretten ontbreken echter op de ze expositie. „Er gaan de laatste tijd teveel mensen uit mijn omgeving dood, kennelijk kom ik daarom even niet aan portretten toe." Stillevens Dominant aanwezig zijn de bloem- stillevens. Veel tulpen, maar ook amarylis, pioen en zonnebloem. Het is niet zozeer de afbeelding van een sierlijk natuurproduct alswel de gloed, de sfeer en stemming die Wil ma van der Lee in haar werken weet vast te leggen die aanspreekt. Met warme, gloedvolle kleuren schildert zij vergankelijkheid die toch een ster ke kant toont, tederheid die niet week is, transparantie met een vleugje mysterie en gecontroleerde uitbun digheid. Broze glazen vaasjes in de aquarellen bevatten sterke, tanige veldbloemen. Stevige ronde pullen in acryl houden met moeite een springe rige bos tulpen bijeen. Bladeren en bloemen weerkaatsen het omge vingslicht en zorgen voor ijlheid ter wijl de reflexie van de vazen in de on dergrond de werken een stevige basis, een houvast in de verder niet gedefi- niëerde omgeving verschaffen. Het zijn al die schijnbare tegenstellingen die de aandacht geboeid weten te houden in combinatie met het spon tane kleurgebruik dat gaat van teder tot fel. De expositie van het werk van Wilma van der Lee is tot 3 maart te zien in gallery d'Ouwe Smisse, Molenstraat 19 in Groede. Openingstijdendonderdag, vrijdag en za terdag tussen 10.30 en 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De meest uit eenlopende jazzstijlen zijn za terdag 10 februari vertegen woordigd tijdens de Zeeuwse Jaszdag in de Stadsschouwburg in Middelburg. Bigbands, tradi tionele jazzensembles, blues- groepen en moderne improvisa- tiegroepen wisselen elkaar af in drie verschillende zalen. De jamsessie, vorig jaar een groot succes, is opnieuw in het pro gramma opgenomen. Jasz staat voor Jazz Activiteiten Stichting Zeeland, vanouds de organisator van het jaarlijks plaatsvindende Middelburgse jazzfestival en de Zeeuwse Jasz dag. Laatstgenoemde activiteit staat voor dit jaar gepland op zaterdag 10 februari, van 15.00 uur tot ruim na middernacht. In totaal treden veertien bands op. Het festival wordt in de bene- denfoyer van de schouwburg geopend door de Nostaljazz Fi ve. De naam geeft aan om wat voor muziek het gaat: jazz uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Om 16.15 uur volgt de Scaldis Jazz band. De in 1991 opgerichte formatie speelt swingende dixieland. Na een pauze treedt om 19.30 uur de Big Band van de Zeeuwse Muziekschool aan in de bene- denfoyer. Deze bestaat uit vijf trompettisten, vier trombonis ten, een ritmesectie en tien saxofonisten. Op het repertoire staat traditioneel werk van Glen Miller tot en met progres sieve jazz van Herbie Hancock. Na de ene big band komt meteen (om 21.15 uur) de volgende, na melijk de New Orpheans met zangeres Marjon van Iwaarden. De groep is de hedendaagse op volger van het in de jaren veertig ontstane dansorkest The Or pheans en speelt swing, latin- jazz, soul en ballads. Belangrij ke troef is Van Iwaarden, die bekendheid kreeg als zangeres van 2Unlimited, maar veel meer in haar mars heeft dan ze daar liet horen. De groep Remake sluit het pro gramma (aanvang 24 uur) in de benedenfoyer af met oude jazz- standards, blues, latin en soft- pop. Primeur In de Bolwerkzaal begint om 15.30 uur de groep Fee-Fi-Fo- Fum met nummers van onder anderen Chick Corea, Sonny Rollins en Clifford Brown. Daarna (20.00 uur) is het tijd voor een primeur: het optreden van The Lakers Sisters, een Zeeuwse close-harmonygroep met ritmesectie en een gastrol voor trompettist Ko de Rooy. Een van The Lakers Sisters is Lidie Knol. Met haar eigen trio, geboren in jazzcafé Desafinado, vertolkt ze (vanaf 21.00 uur) subtiele vocale jazz. Het ge noemde café heeft ook een gi- taarkwartet opgeleverd. Het Desafinado Gitaarkwartet speelt moderne bebop (aanvang Zangeres Marjon van Iwaarden treedt op met de New Orpheans. foto Willem Mieras 22.00 uur). Een opvallende gast is Ben Boogaard, terwijl vocale ondersteuning wordt verwacht van Janice Lakers, aan wie de eerdergenoemde Lakers Sisters hun naam danken. De Desafi nado Sessieband sluit om 23.00 uur het programma in de Bol werkzaal af. In de Molenwaterzaal wordt voornamelijk Amerikaanse rootsmuziek ten gehore ge bracht. Om 15.30 uur speelt de Honkers Brass Band onvervals te New Orleans jazz. De stijl is gebaseerd op de oude brass bandtraditie, gelardeerd met funk, latin en blues. Het trio De Vage Klachten is ontstaan aan de keukentafel van mondhar monicaspeler Gait Klein Krom- hof. Met David Oudshoorn en Ries de Vuyst speelt hij (vanaf 20.15 uur) een mix van Zeeuws- Vlaamse en Amerikaanse blues en country. De rootsformatie Champagne Charlie is bekend in Zeeland. Met hun op countryblues geba seerde repertoire beëindigen zij het programma in de Molenwa terzaal (22.30 uur). Tijdens het buffet speelt in het benedenrestaurant Plus Four. De rest van de Jaszdag is daar de jamsessie aan de gang. Pianist Menno Radema, contrabassist Jelle Visser en drummer Gerrit Kooger zitten klaar als begelei dingsgroep en vinden het ook geen bezwaar hun plaats af te staan aan een andere pianist, bassist of drummer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 70