Oostburg legt claim op Biervliet Politie vraagt Zeeuwse bevolking om mening 13 DUBBEL GLAS Weken wachten op retourvracht Schoppen bij ruzie in café komt Axelaar op werkstraf te staan Interesse Breskens in Vlissingse vismijn College wil herstel oude grenzen voor sterke fusiegemeente in westen Valse meldingen door dronkaard HR++MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Behang MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN W VLISSINGEN Aaswrazuxboïv Asiel adopteert knaagdieren Hoge zendmast op Oostburgs bedrijventerrein aL&tip't' VCrCrT (Al PZC ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 27 januari 2001 door Barend Pelgrim en Joost Bosman OOSTBURG - Biervliet moet toegevoegd wsorden aan de nieuwe gemeente West- Zeeuws-Vlaanderen. Dat heeft het gemeentebestuur van Oost burg gesteld in een tweede her- indelingsgesprek met Gedepu teerde Staten. Burgemeester Barbé van Terneuzen verwacht echter niet dat zijn gemeente Biervliet kwijtraakt. doelt op de zogenaamde Braak- mangrens, die opnieuw de lijn moet gaan vormen tussen Mid den- en West-Zeeuws-Vlaande ren. „Wij hebben tegen de gede puteerden gezegd dat wat ons betreft de natuurlij ke grens her steld wordt", zegt Noordewier. Gedeputeerde A. Poppelaars wilde vrijdag inhoudelijk niks zeggen over de Oostburgse aan spraak op Biervliet. Maar hij liet wel doorschemeren dat ook de provincie van mening is dat er een robuuste gemeente moet ontstaan in het westen. Poppe laars: „Eind februari beslissen wij wat ons standpunt is ten aanzien van Koewacht, Over slag, Zuiddorpe en ook Bier vliet." Krachtig Burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen is niet onder de indruk van de claim. Hij verwacht dat de provincie Biervliet bij de her indeling toch bij de toekomstige Kanaalzonegemeente (Terneu zen, Axel en Sas van Gent) zal indelen. „Ons standpunt is en blijft één en ongedeeld herinde len. De stuurgroep Krachtige gemeenten heeft geoordeeld dat herindeling moet geschieden op basis van een krachtige Kanaal zonegemeente, dat betekent zo krachtig mogelijk", aldus Bar bé. De claim van Oostburg komt voor hem niet onverwacht. „Het is bekend dat de gemeente al langer naar Biei-vliet keek om boven de 24.000 inwoners te ko men." Mocht Biervliet toch naar Oost burg worden toegeschoven, dan noemt Barbé dat merkwaardig. „De argumenten om Biervliet tijdens de herindeling van 1970 bij Terneuzen te voegen, zijn niet veranderd." Die argumen ten waren dat Biervliet zich wat betreft instellingen en werkre laties steeds meer op Terneuzen richtte. De claim van Oostburg laat voorzitter J. Lippens van de dorpsraad van Biervliet niet koud. „Je hebt het al die tijd in je achterhoofd, maar als je het dan hoort, schrik je toch even." Hij onderstreept dat de dorpsraad voor Terneuzen kiest. Lippens vindt dat Oostburg bij de hogere overheden druk moet uitoefe nen om gemeenten toe te staan de woningbouw in de dorpen te laten groeien. „Dat zou een veel betere oplossing zijn dan Bier vliet bij Oostburg indelen." door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 53-jarige inwoner van Axel moet 140 uur werkstraf verrichten omdat hij een cafébezoeker in Zaamslag ernstig letsel heeft toegebracht. De Axelaar schopte bij het slachtoffer tijdens een ruzie zes tanden uit zijn gebit. Volgens getuigen vlogen de afgebroken voortanden door het café. De advocaat van het slachtoffer diende vrijdag bij de Terneu- zense politierechter een schade claim in van ruim 28.000 gul den. Een deel van het bedrag, 4108 gulden, werd de verdachte door rechter G. van Unnik giste ren verplicht te betalen. De grootste post, de kosten voor het inbrengen van inplantaten bij het slachtoffer, zijn door een tandarts op 21.000 gulden geraamd. Dat bedrag kan de ge dupeerde via de burgerlijke rechter alsnog verhalen op de dader. Het incident vond 3 oktober vo rig jaar plaats in een café in Zaamslag. Daar ontstond ruzie tussen de twee kemphanen. Vol gens de Axelaar had het slacht offer eerst geslagen. In elk geval kwam op de zitting vast te staan dat het slachtoffer door de klap van de Axelaar met zijn hoofd via de biljarttafel neerging. Hij bleef versuft liggen. Later zou blijken dat de man een hersen schudding had opgelopen. Na de klap had de verdachte het slachtoffer met zijn schoen in het gezicht geschopt, hoewel hij dit gisteren bleef ontkennen. „Ik heb hem alleen een klap ge geven, omdat hij een grote mond opzette en mij sloeg." Voor officier van justitie A. S. Flikweert stond de zware mis handeling onomstotelijk vast. „Dit was meer dan een ordinaire caféruzie. Als je iemand zo in zijn gezicht schopt, dan neem je de kans voor lief hem zwaar li- chamelij k letsel toe te brengen. De officier eiste drie maanden gevangenisstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in dienstverlening. De politierechter refereerde aan eerdere geweldsdelicten die de man heeft begaan. De verdachte zei emotioneler geworden te zijn. De emoties laaiden ook bij hem op toen hij drie weken na het voorval door een arrestatie team van zes agenten van zijn bed werd gelicht. „Alsof hij de zwaarste crimineel is", zei raadsman F. Wieland. „Dit is buitenproportioneel. Hij heeft hier trauma's aan overgehou den." Getuige Wieland twijfelde aan de getui genverklaring van de cafébaas, die volgens hem vanuit zijn po sitie achter de bar het schoppen niet had kunnen zien. De straf pleiter vroeg rekening te hou den met de omstandigheden en verzocht de politierechter zijn cliënt te straffen met een geld boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie rechter ging daaraan voorbij. „Getuigen hebben gezien dat hij met een geschoeide voet in het gezicht heeft geschopt." Reden genoeg voor de politierechter om de eis van de officier over te nemen. MIDDELBURG - Een 57-jarige man uit Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden voor het doen van een valse melding en openbare dronkenschap. De man werd om twee uur op de Varkensmarkt beboet voor openbare dronkenschap. Twee uur later werd hij weer aange houden in een telefooncel op de Pottenbakkerssingel. Hij had het alarmnummer 112 gebeld met de melding dat er een wo ningbrand zou zijn. Een paar minuten later belde hij nog een keer. Deze keer zou er brand zijn op het dak van een winkel. Onderzoek wees uit dat er in beide gevallen geen sprake was van brand. De man is inge sloten in Torentijd. doorHarmen van der Werf VLISSINGEN - De visafslag van Breskens is geïnteresseerd in overname van de Vlissingse vismijn, als die door de gemeen te Vlissingen wordt verzelfstan digd. Verzelfstandiging van de Vlissingse visafslag moet dit jaar haar beslag krijgen. De vis mijn wordt dan voorlopig een besloten vennootschap met de gemeente als enig aandeelhou der. Ambtenaar J. van Dam van de gemeente Vlissingen, die een notitie over de toekomst van de vismijn voorbereidt, neemt het aanbod uit Breskens overigens 'niet helemaal serieus'. De vis mijn van Breskens en die van Vlissingen zijn onvergelijkbaar wat betreft omzet. Breskens zet jaarlijks ruim 20 miljoen gulden Advertentie P E S T fl U P fl 11T )t Rotterdamsekaai 7 M'burg 0118-627077 om, Vlissingen in het afgelopen jaar bijna 75 miljoen gulden. Volgens Van Dam heeft ook niet alleen Breskens belangstelling. United Fish Auctions (UFA), waarin de mijnen van Colijns- plaat, Stellendam en Scheve- ningen samenwerken, heeft eer der interesse getoond. Ook vertegenwoordigers van de vis mijn Urk zijn wel eens in Vlis singen geweest. De Vlissingse visafslag is het laatste gemeentelijke vismijn- bedrijf in Nederland. Vlissingen wil voor de verzelfstandiging de vismijn 'een goede startpositie' geven, volgens Van Dam. Er staan diverse investeringen op stapel, zoals in een systeem waarmee vis via het Internet ge kocht kan worden. De haalbaarheid van investe ringen in vissorteermachines wordt nog onderzocht door de gemeente. De particuliere Stichting Vislos- en Sorteerre- geling is bereid in die machines te investeren. Vlissingen moet de vismijn daarvoor uitbreiden. De totale kosten bedragen zo'n drie miljoen gulden. Sorteerma- chines zijn nodig, omdat het steeds moeilijker is sorteerders te vinden. Advertentie Glashandel Moerstee 0113-341688 Wat was hij blij met zijn pas gekochte huis. Echt ingrij pende verbouwingen waren niet nodig, maar waar hij het meest tegenaan hikte was het verwijderen van het vergeel de bloemetjesbehang. Overal zat het, met zorg gelijmd, en waarschijnlijk zaten er nog meerdere lagen onder. Het klusje zomaar afschuiven op vrienden en familie zag hij niet zitten, bang als hij was om voor luiaard versleten te worden. Plots ging hem een lampje branden. Op de voor avond van het bezoek van vrienden aan zijn nieuwe huis, had hij een stukje be hang losgepeuterd en er een briefje van honderd tussen- gestopt. Toen de meute eenmaal bin nen ivas, stak hij een verhaal af over de vorige bewoners. „Oude rijke mensen, je kent ze ivel, van die lui die hun geld liever onder een matras verstoppen dan het op de bank te zetten." Terwijl hij stond te vertellen, trok hij quasi nonchalant aan het be hang waarna de snip op de vloer dwarrelde. Met open mond en ogen als schoteltjes keek het bezoek hem aan toen hij met een grijns de snip in zijn binnenzak stopte. De muren waren binnen een uur kaal. IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND WINKELCENTRUM Maak kennis met lUeckermann en vraag de gratis diikke catalogus vandaag nog aan! Direct en VRIJBLIJVEND in huis: de nieuwe, superdikke lente-zomercatalogus van Neckermann! Bijna 1100 bladzijden mode en alles voor uw huis en tuin. Nieuwsgierig? Doe dan nu de bon in een envelop en stuur 'm Neckermann vandaaS n09 naar: Antwoordnummer 8OO8 4530 RB Terneuzen U hoeft geen postzegel te plakken! -3-- Ja, stuur mij gratis en geheel vrijblijvend de nieuwe dikke Lente/Zomer-catalogus J 2001 van Neckermann. I Dhr./Mevr.: 242N-2AA7-I131 2 Straat: Postcode: Woonplaats: Tel.nr: E-mail: Geb.datum: Stuur ook een catalogus naar: Dhr./Mevr.: Straat: Postcode: Woonplaats: Tel.nr: E-mail: Geb.datum: NOC SMELLER AAIUVRACEWI of surf naar (75cpm) www.neckermaiiii.com f Ben! u al vaste Neckemannklant? Dan hoeft u niets te doen u krijgt automatisch de nieuwe catalogus thuisgestuurd Deze rubnek is opgenomen in alle 40 dagbladen van De Nationale Regiopers en verschijnt in een oplage van ruim 2.1 miljoen exemplaren. Voor meer informatie: E-mail: info@NRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u! Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 Het is voor de eerste maal dat burgemeester en wethouders van Oostburg een onomwonden claim leggen op de Terneuzense dorpskern Biervliet. Tot nu toe werd in de discussie over de nieuwe westelijke gemeente in Zeeuws-Vlaanderen alleen de ondergrens van 24.000 burgers gehanteerd, zonder dat een voorkeur werd uitgesproken over welke kern clan aan Oost burg en Sluis-Aardenburg moet worden toegevoegd. Een gemeente met minimaal 24.000 inwoners wordt door de Rijksoverheid hoger inge schaald en kan zijn personeel hoger belonen. Die omvang is volgens het Oostburgse college van burgemeester en wethou ders tevens essentieel voor de bestuurlijke slagkracht. Burgemeester G. Noordewier onderstreept dat dit ook het uit gangspunt is van het rapport Krachtige Gemeenten, dat de aanzet gaf tot de herindelings discussies in de regio: „Als 24.000 burgers de insteek is, dan moet het grondgebied worden uitgebreid." De gemeenten Sluis-Aarden burg en Oostburg komen op dit moment gezamenlijk weliswaar net boven de 24.000 zielen, maar het toekomstperspectief is som ber: voor de komende tien tot vijftien jaar wordt een daling van het aantal inwoners met maar liefst 2500 personen voor speld. Dat Oostburg zijn oog op Bier vliet laat vallen heeft volgens Noordewier alles te maken met de historische verbondenheid en de geografische ligging. Hij sche situatie in Wit-Rusland. Nederlandse bedri j ven doen lie ver geen zaken met het land om dat ze er niet zeker van zijn dat de goederen (op tijd) worden be taald. En dus slijten de chauf feurs hun dagen op het bedrij venterrein. Allen hebben ze vracht gelost bij Den Doelder Groenvoorzie ning in Axel. Daar komen ze da gelijks kijken of hun werkgever een fax heeft gestuurd met een vrachtopdracht. Vrijwilligers van het Rode Kruis brengen elke dag voedsel naai de chauffeurs. De warme maal tijd wordt verzorgd door De Vurssche. Ook plaatselijke win keliers bieden hulp. Zo heeft vishandelaar Dolf Schoot toe gezegd de chauffeurs een warme gebakken vis voor te schotelen. In sporthal 't Sportuus mogen de chauffeurs douchen, ook daar heeft het Rode Kruis voor gezorgd. „We doen ons best, maar ook ons budget raakt een keer op", zegt T. Corstens van het Rode Kruis. „We gaan daar om vragen aan de gemeente Ax el of ze kunnen bijspringen." Burgemeester J. F. Mulder spreekt van een schrijnende si tuatie. „We kqnnen wel zeggen dat we niets te maken hebben met de situatie in hun thuisland, maar dat hebben we in dit geval natuurlijk wel. We zullen kijken wat we kunnen doen. In ieder foto Peter Nicolai geval mogen de chauffeurs zo lang als nodig op Drieschouwen blijven staan. We kunnen hen immers geen alternatief bie den." Enkele dagen geleden stonden er nog acht vrachtwagens op het bedrijventerrein. Twee chauf feurs konden een paar dagen geleden vertrekken met retour vracht. In september 1998 wa ren er vier chauffeurs, ditmaal uit Letland, gestrand in Axel. Ook toen verleende het Rode Kruis hulp. Twee jaar geleden stonden er op meerdere plaatsen in Nederland, waaronder Rot terdam, Moerdijk en Venlo, Oost-Europese vrachtwagen chauffeurs vast. OOSTBURG - De gemeente Oostburg wil medewerking ver lenen aan de bouw van een an tennemast op bedrijventerrein Stampershoek in Oostburg. De regiopolitie Zeeland heeft de 55 meter hoge mast nodig voor het nieuwe communicatiesys teem C2000. Met dit systeem kunnen hulpdiensten onderling met elkaar communiceren en wordt ook communicatie over de grens mogelijk. De mast zou aanvankelijk di rect naast het nieuw te bouwen politiebureau aan de Trageldam in Oostburg komen, maar dit riep veel verzet op bij omwo nenden, die zo'n hoge construc tie niet in hun achtertuin willen. Later bleek het technisch moge lij k om de mast op enige afstand van het politiekantoor te plaat sen, aan de Handelsweg op be drijventerrein Stampershoek. (Advertentie) TERNEUZEN - Het Dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen in Terneu zen gaat een aantal van de vier duizend knaagdieren adopte ren die afgelopen week in Noord-Holland in beslag zijn genomen. De knaagdieren worden binnen één tot anderhalve week vrijge geven. Geïnteresseerden voor een nieuw huisdiertje kunnen zich melden bij het Terneuzense dierenasiel. Op basis van het aantal aanmel dingen zal het asiel bepalen hoeveel knaagdieren er worden overgenomen. Rode Kruis Axel bezorgt gestrande chauffeurs voedsel. door Sheila van Doorsselaer AXEL - Dagen, soms weken wachten op een retourvracht, terwijl meegebracht proviand snel opraakt en er geen gelegen heid is om te douchen en geld ontbreekt om familie te bellen. Op bedrijventerrein Drieschou wen bij Axel wachten sinds en kele weken zes chauffeurs uit (Advertentie) Wit-Rusland in hun wagen op bericht van hun werkgevers. Het Axelse Rode Kruis heeft zich het lot van de chauffeurs aangetrokken en voorziet hen met behulp van zorgcentrum De Vurssche en lokale ondernemers van voedsel. De chauffeurs brengen hun da gen door in een aanhanger die ze provisorisch als onderkomen hebben ingericht. Zij moeten in Axel blijven omdat ze van hun werkgever pas mogen terugke ren als zij vracht kunnen mee nemen. Met lege aanhangers rijden is te duur. Het lange wachten op retourvracht is te wijten aan de barre economi- door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeuwse be volking krijgt volgende week weer gelegenheid om zich kri tisch uit te laten over het func tioneren van de politie bij het bestrijden van criminaliteit en onveiligheid. Dat gebeurt tij dens een steekproefsgewijze te lefonische enquête. Aan het on derzoek doen ruim vierduizend ingezetenen van zestien jaar en ouder mee. Het bureau Intomarkt voert nu voor de vijfde keer de zogeheten Politiemonitor Bevolking Ne derland uit in opdracht van de ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken. Bij elkaar worden ruim zestigduizend Ne derlanders ondervraagd. Doel van het onderzoek in Zee land is inzicht te krijgen in welk deel van de bevolking het afge lopen jaar slachtoffer is gewor den van criminaliteit zoals wo ninginbraak en fietsendiefstal. De vragen gaan ook over buurt problemen, onveiligheidsge voelens, maatregelen ter voor koming van criminaliteit en hoe burgers contacten met de politie ervaren. Alert De enquête werd eerder uitge voerd in drie Zeeuwse politie districten. Nu zijn de inwoners van alle zeventien Zeeuwse ge meenten bij het onderzoek be trokken. Voor die opzet is geko zen om schei-per in beeld te krijgen waar de wijkgebonden politiezorg alert op dient te zijn. Bij een vorig onderzoek kreeg de politie landelijk gezien een krap zesje van de Nederlandse bur ger. Algemene klacht was dat de politie teveel aan de achterkant van het probleem werkt. Dat is dweilen met de kraan open, werd daarvan gezegd. Je kunt beter aan de voorkant werken, dus preventief. De politie Zeeland kwam er de vorige keer genadig vanaf. Meer dan driekwart van de inwoners liet weten zich veilig te voelen in de provincie. Ruim zestig pro cent gaf de agenten zelfs een pluim. Zo kon mede dankzij di verse preventieprojecten het aantal inbraken worden terug gedrongen. Ook bleek dat er bij het publiek meer bereidheid is om delicten te melden en daar van aangifte te doen In vergelijking met de rest van Nederland oordeelde de Zeeuw se bevolking wel negatiever over zichtbaarheid en aanwe zigheid van de politie in de wijk. De agent moet terug naar de burger en nog meer de wij k in, zo luidde de algemene mening. Bij de vorige ondervraging van het publiek kwam Drenthe als vei ligste provincie uit de bus. In Assen voelt 95 procent van de mensen zich 's nachts veilig op straat, zo bleek uit het onder zoek. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69