Parijs worstelt met verhoor PZC Brits ziekenhuis geeft organen kinderen weg UITVERKOOP ETA moordt opnieuw in Spanje pot Crisis VU bedreigt Belgisch akkoord ATTENTIE Duitsland verscherpt BSE-test Verklaring generaal over Srebrenica achter gesloten deuren Pinochet met spoed naar militair ziekenhuis Hof bevestigt vonnis Simpson Mobieltje oorzaak van 28 doden Joseph Kabila beëdigd Treinmachinist Brühl aangeklaagd Palestijns slachtoffertje op zegel Turks water naar Israël Barak lijkt Sharon niet meer te kunnen inhalen van onze redactie buitenland ZEEUWS VEILINGHUIS De veiling van 1 februari is verzet naar 22 februari a.s. Voor info: ZEEUWS VEILINGHUIS, HERENGRACHT 74, 4331 PX MIDDELBURG, TEL. 0118-650680, FAX 0118-650682. of Internet: www.zeeuwsveilinghuis.nl BERLIJN - Duitsland heeft zijn regels voor het testen van koeien op BSE aangescherpt. Dieren van 24 maanden moeten voort aan worden getest op de ziekte. De leeftijdsgrens lag eerst op dertig maanden, in overeen stemming met Europese richt lijnen. De nieuwe regelgeving in Duits land zal op korte termijn van kracht worden, zo maakte het ministerie van Landbouw giste ren bekend. Sinds november is in het land twintig keer de gek- ke-koeienziekte vastgesteld. De Duitse maatregel komt maandag aan de orde tijdens de vergadering van de Europese ministers van Landbouw in Brussel. De Europese Commis sie wilde gisteren niet reageren. Specialisten twijfelen aan het nut van vroege BSE-tests. Van de 190.000 vastgestelde geval len van BSE in Groot-Brittan- nië waren slechts tachtig dieren jonger dan dertig maanden. Dit betekent niet dat zulke jonge runderen geen drager van de ziekte kunnen zijn. BSE kan echter doorgaans alleen bij wat oudere dieren worden vastge steld. Dat heeft te maken met de incu batietijd van de ziekte en het moment van de eerste 'klinische tekenen' van BSE. RTR/DPA zaterdag 27 januari 2001 BRUSSEL - De kleinste politie ke partij van Vlaanderen, de Volksunie (VU), holt van de ene naar de andere crisis. Gisteren «af voorzitter Bourgeois er de 'brui aan. Hij is het niet eens met een nieuw akkoord binnen de regering-Verhofstadt over de verdere staatshervorming. Bourgeois dreigde donderdag al ontslag te nemen als de partij het VU-bestuur, dat het ak koord in meerderheid wel ziet zitten, niet zou terugfluiten. Daarmee legde hij een bom on der het akkoord dat Vlaanderen en Wallonië verdergaande auto- aomie biedt. De regering-Ver- hofstadt kan niet buiten de steun van de acht VU-Kamerle- den voor de noodzakelijke tweederde meerderheid. VU-prominenten schoot Bour geois' opstelling in het verkeer de keelgat. Fractieleider in het Vlaams deelparlement Van Grembergën sprak gisteren, vlak voor spoedberaad van het partijbestuur, onomwonden van chantage. Bourgeois liet verstek gaan op het beraad. Na afloop liet hij een verklaring voorlezen dat hij de partij niet voor de keuze wilde plaatsen tussen het regerings akkoord en zijn voorzitter schap. Tumultueus Bourgeois heeft een tumultueu ze periode als VU-voorzitter achter de rug. Hij nam een jaar geleden met een krappe meer derheid de functie over van Van Krunkelsven. Bourgeois' was in tegenstelling tot zijn voorgan gertegenstander van de de'elna- rae van de Volksunie aan de Vlaamse regering, die daardoor kan steunen op een meerderheid in het deelparlement. Die tweespalt dreigde vorig na jaar de partij op te breken. Een groep links-liberalen met voor op Vlaams cultuurminister An- ciaux, was de terugkeer naar een harde Vlaamse koers van Bourgeois zat en lonkte naar de socialisten en de liberalen. De breuk werd uiteindelijk ge lijmd. ANP/Belga (Advertentie) door Henk Glimmerveen PARIJS - Het Franse ministerie van Defensie is in grote verle genheid gebracht door het ach tergesloten deuren horen van de Franse generaal Janvier. Een woordvoerder van minister Ri chard had gistermiddag moeite om uit te leggen dat er niets vreemds aan was. De voormalige bevelhebber van de VN-troepen in Bosnië werd donderdag door een Franse par lementscommissie aan de tand gevoeld over de gebeurtenissen in 1995 in Srebrenica. De bij eenkomst zou openbaar zijn en zou voor het eerst inzicht kun nen verschaffen over het uitblij ven van luchtsteun voor de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica. Parijs wilde aanvankelijk doen geloven dat het geheime ver hoor van Janvier het gevolg was van een akkoord tussen het Franse ministerie van Defensie en het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Maar een woord voerder van het tribunaal liet meteen weten dat van zo'n ak koord geen sprake was. Na intern beraad binnen het mi nisterie kwam gistermiddag uiteindelijk een officiële reactie van de Fransen: de generaals zijn in het verleden door het tri bunaal in Den Haag achter ge sloten deuren gehoord en Parijs wenste dat de onderzoekscom missie van het Franse parle ment eenzelfde procedure zou volgen. Garantie Als er al sprake zou zijn van een afspraak tussen het ministerie en het Tribunaal, dan gold dat vooral het verhoor destijds in Den Haag. Het is een publiek ge heim dat de Fransen aanvanke lijk zeer afhoudend tegenover het Tribunaal stonden. Pas bij het bezoek van president Chirac aan Nederland, vorig jaar, ver soepelde de Franse houding. Doorslaggevend voor die toe geeflijker opstelling was de garantie van het Tribunaal dat alle Franse militairen die in Den Haag zouden worden ver hoord, hun verklaringen ach ter gesloten deuren mochten afleggen. Het ministerie van Defensie heeft die uitspraak nu dus ook van toepassing verklaard op het onderzoek van het eigen parle ment. Tot nog toe heeft overi gens geen enkele parlementari ër protest aangetekend tegen de oekaze van Defensie. Commis sievoorzitter Loncle verklaarde gisteren dat de parlementsleden in feite voor het blok werden ge zet: „Het was een zitting achter gesloten deuren of het was niets." De artsenorganisatie Artsen Zonder Grenzen reageerde wel. De geloofwaardigheid van de onderzoekscommissie is in het geding, zo verklaarde een woordvoerder. „Het lijkt er nu op dat het onderzoek van de parlementariërs gecontroleerd wordt door het ministerie van Defensie." Grote vraag is nu wat er met de verklaring van generaal Janvier gaat gebeuren. Voorzitter Lon cle liet weten dat wat hem be treft 'zoveel mogelijk' van de uitlatingen van generaal Jan vier in het eindrapport terecht zullen komen. Wanneer dat zal worden gepubliceerd is niet bekend. GPD Politiemensen onderzoeken de ontplofte auto en de omgeving op sporen. door Henk van den Boom SAN SEBASTIAN - De Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft gisterochtend een 51 - jarige kok van de Spaanse marine gedood. Hij was op weg naar zijn werk in San Sebastian, toen zijn auto explodeerde. De terroristen hadden een kleefbom onder het voer tuig bevestigd. Twee mannen die op het moment van de explosie passeerden, liepen lichte verwondingen op. De moord komt na een week waarin drie eerdere aan slagen mislukten. In alle gevallen ging het om auto foto Amaia Zabalo/RTR bommen waarvan het ontstekingsmechanisme niet werkte. De politie heeft de afgelopen weken een flink aantal leden van de ETA kunnen oppakken. Hiermee is het 'commando Barcelona', een groep die de deel staat Catalonië onveilig maakt, vrijwel zeker onscha delijk gemaakt. GPD van onze redactie buitenland SANTIAGO - De Chileens oud dictator Pinochet is gistermid dag onverwacht opgenomen in het militair ziekenhuis van San tiago. De ziekenhuisautoritei ten lieten na enige tijd in een verklaring weten dat de 85-jari- ge Pinochet een 'verminderde bloedtoevoer naar de hersenen' had, wat duidt op het beginsta dium van een beroerte. Ook een woordvoerder van het leger liet weten dat de voormali ge dictator waarschijnlijk een herseninfarct heeft gehad. Pi nochet werd per helikopter naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens zijn artsen heeft de oud dictator al in het najaar van 1999 enkele beroertes gehad. Augusto Pinochet (Advertentie) Hij leidt aan suikerziekte en heeft hartproblemen. Pinochet blijft ter observatie in het ziekenhuis en zal verschil lende medische onderzoeken ondergaan, zo werd in een pers bericht meegedeeld. Het is niet duidelijk hoe lang hij nog in het ziekenhuis moet blijven. De familie van de oud-dictator denkt dat de gezondheid van Pi nochet wordt verzwakt door het gerechterlij k onderzoek dat te gen hem loopt. Onderzoeks rechter Guzman onderwierp hem dinsdag aan een verhoor. Guzman verklaarde later dat Pinochet weliswaar oud is, maar verder 'volkomen nor maal'. De rechter heeft de ex-dictator nog niet officieel in staat van be schuldiging gesteld. Het is on zeker of hij volgens Chileense wet kan terechtstaan. Onder zoek door een team artsen wees uit dat Pinochet licht dement is, hoewel niet alle onderzoekende artsen het met de conclusie eens zijn. AFP/RTR LOS ANGELES - Het hoogge rechtshof heeft het vonnis be vestigd van O.J. Simpson. Hij moet een boete van 78 mil joen gulden betalen aan de na bestaanden van zijn vermoorde ex-vrouw en haar vriend. Simp son werd voor de strafrechter vrijgesproken, maar in een ci viele procedure veroordeeld tot schadevergoeding. RTR/ANP van onze redactie buitenland LIVERPOOL - Het /Alder Hey Ziekenhuis in het Britse Liver pool heeft toegegeven dat het klieren van levende kinderen aan een farmaceutisch bedrijf heeft gegeven. Dat bedrijf schonk de hartafdeling van de kliniek daarna een geldbedrag. Ouders hebben woedend gerea geerd. Het is de tweede keer dat het Alder Hey in opspraak we gens de wijze waarop het om gaat met organen van kinderen. Het ziekenhuis heeft bepaalde klieren (de zwezerik) voor we tenschappelijk onderzoek aan het bedrijf Aventis Pasteur ge geven. Tijdens hartoperaties bij kinderen wordt de klier uitge nomen zodat de chirurg de zaak beter kan bekijken. Daarna volgt vernietiging van de klier. Het ziekenhuis speelde ze echter door zonder dat de kinderen en hun ouders daar van wisten. Een woordvoerster van het zie kenhuis zei niet te weten om hoeveel kinderen het gaat. Wel bevestigdezij dat tussen 1991 en 1993 de klieren zijn weggegeven voor wetenschappelijke doel einden. Ouders van patiëntjes, die iets dergelijks al langer ver moeden, noemden de gang van zaken 'walgelijk en idioot'. Foetussen Alder Hey staat in een kwaad daglicht sinds bekend werd dat medewerkers zonder toestem ming van de ouders organen uit dode kinderen verwijderden. In november bleek dat het zieken huis vierhonderd foetussen heeft. Toen liep er al onderzoek naar verdwenen organen van baby's die er tussen 1988 en 1995 stierven. Vorig jaar raakte een Neder- SORIA - Een gesprek op een mobiele telefoon blijkt de oor zaak te zijn geweest van een ernstig verkeersongeluk op 6 juli vorig jaar bij Soria in Noord-Spanj eDoor het ongeluk, waar bij een vrachtauto op een bus botste, kwamen 28 mensen om het leven en raakten dertien mensen gewond. „De chauffeur van de vrachtwagen is naar alle waarschijn lijkheid één of twee seconden afgeleid door een telefoontje op de portable van een meerijder. Dat was genoeg om op de ande re weghelft terecht te komen en op de tegemoetkomende bus te botsen", aldus het rapport over het onderzoek. AFP KINSHASA - Joseph Kabila is gisteren beëdigd als president van de Democratische Republiek Congo. Hij volgt zijn vader op, die vorige week door een lijfwacht werd vermoord. Blijkens een officiële verklaring gisteren van het hoogge rechtshof bij de beëdiging is Kabila 29 jaar en is hij in Congo geboren, en wel in de provincie Zuid-Kivu. Daar leidde zijn vader sinds de jaren zestig een verzetsbeweging. Kabila zwoer gisteren trouw aan de grondwet. Die stamt nog uit 1982, de tijd van dictator Mobutu Sese Seko, en bepaalt dat een president minimaal veertig jaar oud, en in Congo ge boren moet zijn. Joseph Kabila voldoet dus niet aan de leef tijdseis. RTR/DPA KEULEN - Bijna een jaar na het ernstige treinongeluk in het West-Duitse Brühl heeft justitie in Keulen de 29-jarige ma chinist en drie medewerkers van het spoor aangeklaagd. De tenlastelegging voor de vier is dood door schuld. De ma chinist reed volgens het OM veel te snel op een baangedeelte waar werkzaamheden werden uitgevoerd. De trein ontspoor de als gevolg van de te hoge snelheid en ramde enkele huizen. Bij het treinongeval verloren negen mensen het leven en raak ten 149 mensen, onder wie twee Nederlanders gewond. De drie andere medewerkers zijn aangeklaagd omdat zij on voldoende duidelijk hadden aangegeven dat er aan het spoor werd gewerkt en dat ter plaatse een snelheidsbeperking van kracht was. De nachttrein van Amsterdam naar Basel ontspoorde vorig jaar in de nacht van 5 op 6 februari. DP A CAIRO - De Egyptische posterijen hebben drie postzegels uit gebracht met als thema het conflict tussen Israël en de Pales tij nen, Op één van de zegels staat een afbeelding van een Pa lestijns jongetje dat waarschijnlijk door Israëlische troepen in de armen van zijn vader is doodgeschoten. De afbeelding heeft veel onrust veroorzaakt, zo meldde het regeringsdagblad Al Akhbar gisteren. De postzegels zijn gemaakt uit 'solidariteit met het Palestijn se volk'. De afbeelding van het Palestijnse jongetje is afkom stig van videobeelden. Op de andere zegels is de Al-Aqsa moskee te zien en pleinen voor moskeën waarop Palestijnse vlaggen wapperen. AFP ANKARA - Turkije en Israël hebben een overeenkomst geslo ten voor de levering van water door Turkije. Het gaat om vijf tig miljoen kubieke meter water uit de Manavgat-rivier. De hoeveelheid komt overeen met 2,5 procent van Israels jaar lijkse behoefte. Hoe het water naar Israël wordt getransporteerd, is nog niet bekend. De onderhandelingen hierover gaan de komende maanden verder, aldus het Turkse Waterbureau gisteren. RTR landse patholoog-anatoom in opspraak door zijn rol in die zaak. Naar eigen zeggen verwij derde hij in die periode de orga nen uit 845 dode lichaampjes, maar stapte hij daarna op om dat hij het allemaal medisch on verantwoord vond. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Elf dagen voor de Israëlische premiersverkiezing lijkt de voorsprong van Ariel Sharon onoverbrugbaar. De kranten publiceerden gisteren uitslagen van opinie-peilingen, die de Likoed-leider een voor sprong geven van tussen de 16 en 18 procent op de zittende pre mier, Ehud Barak. Zelfs in een door Baraks eigen Arbeiderspartij ingesteld on derzoek ligt Sharon voor met 48 tegen 35 procent. Ook de groot ste optimisten in het Barak kamp geloven niet meer dat de kloof kan worden gedicht. Vori ge week voerden ze nog aan dat een grotere inzet van oud-pre mier Shimon Peres - geen kan didaat, maar volgens de peilin gen veel populairder dan Barak - een verschil zou kunnen ma ken. Peres heeft zich de afgelo pen dagen meer ingespannen, maar zonder spectaculaire ge volgen voor de percentages, In de Likoed is ergernis ont staan over een ontmoeting in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen van medewerkers van Sharon met Mohammed Rashid, finan- ciëel adviseur van de Palestijnse president Jasser Arafat. Onder de Israëliërs was Omri Sharon, de zoon van de Likoed-kandi- daat. In de partij acht men het een ongelukkige manoeuvre, omdat Likoed de regering be kritiseert wegens het onderhan delen met de Palestijnen, terwijl het geweld op de Westoever en in de Gazastrook voortduurt. Sharon wimpelde de kritiek uit zijn partij af: „Ik zal niet onder de druk van terreur onderhan delen, zoals Barak, die bereid is iedere prijs te betalen voor een stuk papier dat hem kan helpen de verkiezing te winnen." „De bijeenkomst in Wenen was bedoeld om mijn diplomatieke plan te laten zien." Sharon wei gert meer dan de helft van de Westelijke Jordaanoever aan de Palestijnen over te dragen. Hij heeft de kiezers beloofd dat hij geen enkele Israëlische neder zetting zal ontmantelen. GPD (Advertentie) VANDAAG LAATSTE KANS! (Advertentie) VERTROUW OP JE INTUÏTIE? bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 0113-232013) SALE bij Pot Stoutenbeek: de bekende meubels en merken nu met verrassende kortingen. Als u de komende weken bij Pot Stoutenbeek binnenloopt, zult u waarschijnlijk niets vreemds opmerken. De topdesigns van de bekende meubelmerken vindt u daar waar u ze altijd vindt Maar als u goed kijkt, ziet u dat een groot aantal meubels van een label voorzien is. Een SALE-label. En ondanks het feit dat zo'n label het enige - - verschil is, lijkt het ons voldoende reden om nü uw slag te slaan. SiOutvIlDvvK Wij komen graag bij u thuis. Pot Stoutenbeek Nieuwendijk 89. Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13 00 tot 18.00 uur Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl bij De Jonge Hoek van Dijke in...Heinkenszand (www.dejongehoekvandijke.nl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67