Begin afwerking Poortambacht PZC PZC Van wieg tot graf naar het dorpshuis Borsele dwingt manege in te krimpen Toeristenkerk maakt nog dit jaar plaats voor appartementen 15 Ontsluiting wijk Zierikzee al begonnen voordat krediet is verstrekt luidartsen tarten nieuwe lehandeling overbeharing Geld voor vakantie Enschedeërs Vernielingen aan schoolgebouw Drankrijder op de bon Inbraak in de Zuidhoek Milde straf voor drankrijder Locatiedirecteur Reynaertcollege zaterdag 27 januari 2001 door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van de gemeente Borsele gaan hand havend optreden tegen manege Vermue in Heinkenszand. Het bedrijf, dat sind december 1999 is gevestigd aan de Plat- tendijk, opereert niet in over eenstemming met het bestem- mingsplan. Volgens dat plan mag eigenaar A. Vermue maar een deel van zijn loods - en niet het hele gebouw - als manege gebruiken. Alleen dat deel heeft een 'semi-agrarische' be stemming. Afgelopen december bepaalde de Borselse raad dat serni- agrarisch gebruik, zoals een manege, zich tot maximaal 1500 vierkante meter dient te beperken. Het onderwerp stond op de agenda van de raad naar aanleiding van de provin ciale nota Nieuwe Economi sche Dragers. Met deze nota wil de provincie boerenbedrij ven de kans bieden om met niet-agrarische activiteiten hun inkomen aan te vullen. Het verzoek van Vermue om zijn manege een recreatieve be stemming toe te wijzen, willen de Borselse bestuurders - ove rigens met uitzondering van wethouder A. F. R. van Opdorp - niet honoreren. „Het college en ook de raad vinden 1500 vierkante meter genoeg", zegt verantwoordelijk wethouder P. J. VoIIaard. „Daar moet ie dereen zich aan houden, dus ook meneer Vermue." Vermue wilde vrijdagmiddag, in afwachting van een gesprek dat hij maandag heeft met wet houder Vollaard, geen com mentaar geven. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het voetpad langs de Oosterscheldestraat in Zierikzee is al aangelegd. Ook de andere werkzaamheden voor het woonrijp maken van dit deel van Poortambacht 10 zijn gro tendeels voltooid. Maar voor de dekking van de kosten vraagt het Schouwse college de ge meenteraad nu een krediet van 250 duizend gulden te verstrek ken. Het einde van de bouwwerk zaamheden in de nieuwbouw wijk Poortambacht 10 komt in zicht. Een aantal huizen moet nog worden gebouwd, maar de gemeente en de projectontwik kelaar kunnen al voorzichtig gaan denken aan de afwerking van de wijk. In deze fase van het woonrijp maken van het gebied worden de plantsoenen aange legd en de bestrating op orde ge bracht. Straatverlichting Hoewel dit grotendeels een taak /an de projectontwikkelaar is, ■alt het woonrijp maken van de uidigé hoofdontsluitingsweg ader de verantwoordelijkheid In de gemeente, p moet de gemeente langs de osterscheldestraat, van het aerewekken tot de Sloestraat, jn voetpad aanleggen, de raatverlichting installeren, ^planting aanbrengen en de jjbaan voorzien van een nieu- [e asfaltlaag. Ie kosten voor dit project be- jragen 250 duizend gulden. Het pllege vraagt de gemeenteraad eze kosten te dekken vanuit tet budget 'reserve bovenwijkse joorzieningen'. Dit verzoek pmt echter betrekkelijk laat, VLISSINGEN - Mannen en vrouwen die last hebben van overbeharing of pigment- en ouderdomsvlekken kunnen sinds kort voor behandeling ge woon in Zeeland blijven. De huidartsen Habets en Prens van Ziekenhuis Walcheren in jVlissingen zijn een nieuwe be- handelingsmethode begonnen voor deze problemen. Naast laserbehandeling werken de artsen nu met het zogenoem de Ellipsesysteem, dat gebruik maakt van veilig zichtbaar licht dat uit een flitslamp komt. Bij overbeharing bijvoorbeeld werkt het licht in op het haar zakje waardoor er geen nieuw haar meer kan ontstaan. De duur van de behandeling is af hankelijk van de grootte van het huidoppervlak waarop een aan doening zich voordoet. In het algemeen zijn drie tot vijf be handelingen voldoende om het probleem te verhelpen. De nieu we behandelmethode wordt voorlopig niet vergoed door de ziektekostenverzekeraars. REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactïe@pzc.nl omdat de werkzaamheden bij de Oosterscheldestraat groten deels voltooid zijn. Volgens M. van Zetten van het gemeentelijk ingenieursbureau is het krediet-voorstel aan de raad slechts een 'technische handeling'. Hij ziet weinig kwaad in de aanleg zonder dat de raad de kredieten officieel heeft afgegeven. „De praktijk van dokter Daniëls was bijvoor beeld slecht bereikbaar. Het pad moest toch worden aangelegd, dus is het voor de gemeente lo gisch dat voor de Kerst de werk zaamheden al zijn begonnen." Ook is volgens Van Zetten een paar jaar geleden met een toe komstige claim voor dit project al aanspraak gemaakt op dit budget. Het komend jaar zullen ge meente en projectontwikkelaar Poortambacht 10 verder afwer ken. De klachtenregen van bewoners over de ondermaatse voorzie ningen van de wijk, die enkele maanden geleden nog over de twee partijen werd uitgestort, is inmiddels aanzienlijk afgeno men. „We horen de laatste maanden eigenlijk vrij weinig klachten", kan Van Zetten te vreden vaststellen. Hij ver wacht dat de projectontwikke laar de nieuwbouwwijk begin volgend jaar zal overdragen aan de gemeente. foto's Marijke Folkertsma Vaak heeft een overledene vooraf duidelijk laten vastleggen dat hij vanuit het dorpshuis naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht. Onderzoek moet uitwijzen hoe belangrijk deze voorziening is voor een dorp door Ali Pankow ZIERIKZEE - In sommige dorpshuizen op Schouwen- Duiveland is een peuterspeel zaal gevestigd. Daar kom je als inwoner dus al op zeer jonge leeftijd. Even later sta je er wellicht op het podium in de schoolmusical of ga je naar een filmmiddag of kinderdisco. Misschien vier je er je brui loftsfeest, ga je er repeteren voor de toneelclub of de mu ziekvereniging, breng je er met regelmaat je stem uit bij ver kiezingen, leg je er weer later een kaartje tijdens de bejaar- densoos of ga je er volksdansen voor ouderen en misschien zelfs sta je er uiteindelijk opge baard voor je naar je laatste rustplaats wordt gebracht. Het dorpshuis van de wieg tot het graf. Op Schouwen-Duiveland wordt een onderzoek gedaan naar wat de bewoners belang rijk vinden om hier een beetje prettig te kunnen leven en wo nen. Zo simpel wordt het meestal niet gepresenteerd, maar in feite draait het daar wel om. De bestuurders spre ken over Duurzame Sociale Ontwikkeling en over een pi- lotproject dat specifiek in deze regio wordt uitgevoerd. Rijk en provincie hechten er zoveel waarde aan dat ze er negen ton voor beschikbaar hebben ge steld. Het Zeeuws instituut Scoop voor zorg, welzijn en cultuur voert het onderzoek uit. Om alle behoeften en wen sen boven water te krijgen worden tientallen gesprekken gevoerd met dorpsraden, maatschappelijke organisa ties, verenigingen en deskun digen. Aan de hand van al die gegevens stelt Scoop straks per dorp een rapport op, een socia le structuurschets. Van al die schetsen tezamen moet dan voor heel Schouwen-Duive land weer een sociaal struc tuurplan worden gemaakt en dan hopen de bestuurders bouwstenen genoeg te hebben om beslissingen te kunnen ne men over welke voorzieningen wel en welke niet in stand ge houden moeten worden. Een dorpshuis biedt plaats aan veel verschillende activiteiten: peuterspeelzaal, oefenruimte, feest zaal, ouderensoos. Het onderzoeksbureau KPMG heeft eerder geconstateerd dat de gemeente Schouwen-Dui veland wel een erg hoog voor zieningenniveau heeft en advi seert dat in de toekomst 'tot aanvaardbare proporties' te rug te brengen. Wensen Afgezien van de vraag of zo'n onderzoek werkelijk noodza kelijk is, mag op voorhand verwacht worden dat een dorpshuis hoog scoort op het wensenlijstje van een platte landsbevolking. Wie de agenda's van de dorps huizen doorbladert, ziet dat er in de meeste kernen vrijwel da gelijks vaste gebruikers over de vloer komen. Op maandag de slankheidsclub en de drum band, op dinsdag de bejaar- densoos, op woensdag toneel voor jongeren en volwassenen, op donderdag de kaartclub en op vrijdag de muziekvereni ging. Het is een willekeurige opsomming van één van de achttien dorpshuizen op Schouwen-Duiveland. Een strakke planning is nood zaak om iedereen tevreden te kunnen stellen. Eén wijziging en het dreigt spaak te lopen. Toen de plattelandsvrouwen bond onlangs op donderdag een feestje wilde vieren in Oos- terland, moest de toneelver eniging naar elders uitwijken. Tal van telefoontjes waren no dig om een alternatief te vin den. Uiteindelijk was er nog een plekje in het MFC in Zie rikzee. Is er werkelijk een pilotproject nodig om het gemeentebestuur ervan te doordringen dat een dorpshuis een pijler vormt voor de leefbaarheid van het dorp? Zorgzones De woningbouwvereniging' Zeeuwland deelt de dorpshui zen in haar toekomstbeleid een belangrijke functie toe. Bin nen die organisatie wordt de aandacht gericht op het ont wikkelen van zorgzones. Een nog wat abstract begrip dat neerkomt op een concentratie van voorzieningen die bijdra gen aan de leefbaarheid bin nen een vergrijzende samenle ving. Gedacht wordt aan een ontmoetingsruimte in de buurt van zorgwoningen met plaats voor een peuterspeelzaal, kin derdagverblijf en medische ruimte Voor Scharendijke be ginnen die plannen al concreet vorm te krijgen. Ook voor Noordgouwe wordt (in simpe ler vorm) in die richting ge dacht. „Al was het maar een eenvoudige plek in of bij het dorpshuis waar ouderen el kaar regelmatig kunnen ontmoeten", legde Zeeuw- landdirecteur Ph. van Doome onlangs nog uit Ook inspelend op eigentijdse verworvenheden kan het dorpshuis een functie vervul len. Zo heeft de doipsraad Ou- werkerk het plan opgevat in het dorphuis een computer met kabelaansluiting tc installe ren. Dorpsbewoners kunnen er een cursus Internet volgen en anderen kunnen de digitale snelweg op als het dorpshuis geopend is voor vaste gebrui kers. „Wij maken heel veel gebruik van de dorpshuizen. Ik zou me geen raad weten als er enkele zouden sluiten", zegt uitvaart ondernemer Hans Schoon- aard. Hij geeft een opsomming van de dorpen waar met grote regelmaat rouwdiensten en condoléancebijeenkomsten worden gehouden: „Zonne- maire, Ouwerkerk, Nieuwer- kerk, Ellemeet, Renesse, Dreischor en vaak gebeurt dat op uitdrukkelijk verzoek van de overledene zelf die dat al ge ruime tijd van te voren heeft laten vastleggen". Maar dorpshuizen zijn duur, zowel in onderhoud als beheer, vinden veel gemeentebestu ren. Daarom ook moeten de huren voor de gebruikers re gelmatig worden verhoogd. Veel gebruikers vinden dat niet leuk en kloppen dan op hun beurt weer bij de gemeente aan voor een hogere subsidie of smeken de beheerder of ze dan zelf voor de koffie en thee mo gen zorgen, zodat ze wat goed koper uit zijn. Ter compensatie ruimen ze de boel dan ook zelf op. Maar de beheerder staat meestal niet te juichen bij dit soort zelfwerkzaamheid. Overijssel In Overijssel werd vorig jaar een provinciale subsidierege ling voor de dorpshuizen be pleit. Volgens een kleine ker nen onderzoek zouden deze accommodaties immers een 'belangrijke functie hebben voor de sociale cohesie binnen de dorpsgemeenschap'. Ge constateerd werd dat het cul turele, maatschappelijke en verenigingsleven zich voor een groot deel in de dorpshuizen afspeelt. Vaak uit gebrek aan alternatieve locaties. Misschien toont het Scoopon- derzoek wel aan dat er nauwe lijks verschil is tussen Overijs sel en Zeeland en dat het er bij dorpshuizen gewoon om gaat of de bestuurders al of niet be reid zijn er geld in te steken. Leefbaarheid krijg je tenslotte niet zomaar in je schoot gewor pen. AXEL - De Axelse gemeenteraad is bereid 13.643 gulden te betalen voor de vakantie die 125 slachtoffers van de vuur- werpramp in Enschede aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust hebben genoten. Axel komt alleen over de brug als het Rijk weigert een bijdrage te leveren. Door een garantiesubsidie af te geven, hoeven Oostburg, de aanbieder van de vakanties, of Enschede geen extra geld vrij te makenDe WD stemde tegen het voorstel, onder meer omdat Oostburg het idee niet eerst had besproken met de overige gemeenten. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van donder dag op vrijdag vernielingen aangericht aan het gebouw van de lokatie Pieter Zeeman van de Pontes Scholengroep aan het Hatfieldpark in Zierikzee. De politie vermoedt dat vandalen een aangestoken lawinepijl in de brievenbus hebben gestopt. De brievenbus werd door het ontploffende vuurwerk com pleet vernield. Ook sneuvelden vier ruiten en liep de hal van het schoolgebouw schade op. Een exact schadebedrag is bij de politie niet bekend. ZIERIKZEE - Een 37-jarige man uit Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Lange Nobelstraat in Zierik zee door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man bleek anderhalf keer meer alcohol te hebben gedronken dan toegestaan. Dat kwam hem op een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal te staan. ZIERIKZEE - Bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee zijn zeven computers gestolen. De inbraak gebeur de in de nacht van woensdag op donderdag en werd de volgen de ochtend ontdekt. Er werd ook een klein geldbedrag buitge maakt. De totale schade bedraagt enkele duizenden guldens. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft vrijdag een 49-jarige drankrijder uit Goes mild gestraft voor een forse overschrijding van de alcohollimiet. De man had ruim vijf keer zoveel gedronken dan is toege staan. De politierechter wilde de Goesenaar een langdurige rijontzegging besparen en legde hem zes maanden rijontzeg ging plus zes maanden voorwaardelijk en veertig uur werk straf op. Dit had de verdachte te danken aan het vrijwilligers werk voor minder bedeelden, waarvoor hij zijn rijbewijs nodig heeft. Wel constateerde de politierechter dat de Goese naar op 22 oktober vorig jaar in Vogelwaarde onnoemelijk veel gedronken moet hebben. „Tegenliggers moesten uitwij ken, omdat u telkens op de linkerweghelft reed. U kon ook niet meer lopenDe man zei zich er niets meer van te herinne ren. Wel wist hij dat het na een ruzie met zijn ouders gigan tisch uit de hand was gelopen. „Ik heb toen een aantal glazen cognac gedronken." Officier van justitie A. S. Flikweert had veertig uur dienstver lening en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. HULST - Per 1 maart is drs. T. de Rijcke aangesteld als nieuwe directeur van locatie Gildenstraat van het Reynaertcollege in Hulst. De Rijcke (54) volgt Jan de Nijs op die in oktober op 57- jarige leeftijd overleed. De Rijcke is geboren in Oostburg en getogen in IJzendijke. naar Veerhoek, die het pand op zijn beurt doorverkocht aan Bosma. Inmiddels ziet de gemeente wél mogelijkheden voor invulling van 'locatie De Ark' met een ap partementencomplex. De teke ningen liggen inmiddels klaar en worden op korte termijn voorgelegd aan de welstands commissie. Bosma verwacht dat de bouw van het 9,2 miljoen gulden kostende complex nog dit jaar kan beginnen. Hij schat de bouwtijd op ongeveer een jaar. door Piet Kleemans RENESSE - Het schamele over schot van wat eens toeristen kerk De Ark in Renesse was gaat binnenkort tegen de vlakte, om plaats te maken voor een com plex van twintig luxe koopap partementen. Projectontwikke laar P.J. Bosma van Vinium Investments uit Breda gaat er vanuit dat nog dit jaar begon nen kan worden met de bouw. Bosma had al langer een oogje op het terrein aan de Hoogen- boomlaan in Renesse, maar ho- reca-ondernemer W. C. Veer hoek uit Renesse was hem voor. Nadat zijn plan voor een laser- game-hal op weerstand stuitte van omwonenden, deed hij het pand weer van de hand. Twee jaar geleden kwam Delta Projectpartners VOF uit Zierik zee in het bezit van kerkgebouw en terrein. Maar het duurde de projectontwikkelaar te lang voordat Zierikzee groen licht gaf voor de bouw van een appar tementencomplex.. Delta deed De Ark over aan eerdere eige- Parkeerkelder In het gebouw worden twintig luxe koopappartementen on dergebracht, variërend van 110 tot 240 vierkante meter. De be woners krijgen een parkeerkel der onder het complex. De goed koopste woningen kosten zo'n vijf ton en voor de penthouses geldt een vraagprijs van rond een miljoen gulden. Bosma heeft er alle vertrouwen in dat zich kopers voor de apparte menten zullen melden. „Op de penthouses lopen al opties." (Advertentie) Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Speciale aanbieding: nu van 175,- voor 1 25r- Boekingsperiode: van 01/01 tot 28/11/2001 De feestdagen zijn weer achter de rug. De winter is in volle gang. De beste tijd om uzelf eens heerlijk te verwennen! Speciaal voor u hebben wij een uitge balanceerde beautydag samengesteld Beautydag Cleopatra Wat kunt u verwachten: een welkomstdrankje een ontspanningsmassage van rug, nek en schouders of een mini-gezichtsbehandeling hydromassagebad; volledig instelbare waterstralen in combinatie met algen, zout, karwendel of diverse kruiden Vibrosaun; coconvormig apparaat, dat warmte, massage, muziek en aromatherapie combineert gebruik van zonnebank of snelbruiner een uitgebalanceerde en gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna-, stoom- en bubbelbaden van het saunalandschap onbeperkt toegang tot de kuurbaden vrij gebruik van handdoekenset en badjas. DE, PAREL, Babelweg 2, Domburg Fax: 0118-583668 E-mail: info@roompot.nl Internet: www.roompot.nl U wordt om 09.15 uur verwacht. De behandelingen eindigen om 17.00 uur. De sauna blijft open tot 22.30 uur (sauna zonder badkleding). Let op: dinsdagavond vanaf 17.30 uur damesavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 63