Bebouwing omringt theaterplein PZC Paal in Krukweg blijft heet hangijzer PZC Stavenisse tegen lagere snelheid op doorgaande weg 15 Stedenbouwkundig ontwerp voor Bleekveld in Goes gereed Borsele gaat manege dwingen in te krimpen Geld voor vakantie Enschedeërs Vernielingen aan schoolgebouw Drankrijder op de bon Inbraak in de Zuidhoek Milde straf voor drankrijder Locatiedirecteur Reynaertcollege Huidartsen starten nieuwe behandeling overbeharing W jfflf zaterdag 27 januari 2001 door Rolf Bosboom GOES - Het Bleekveld in Goes, het toekomstige theaterplein, wordt aan alle zijden voorzien van aantrekkelijke voorgevels. Uitgangspunt is winkels of kan toren op de begane grond en wo ningen erboven. Door de nieuwe bebouwing blijft een aanzien lijk kleiner, maar veel sfeervol ler plein over. Dat is de opzet van het steden bouwkundig ontwerp voor het gebied. Het opstellen van deze ruimtelijke toekomstvisie was noodzakelijk, na het besluit de hoofdingang van de toekomsti ge schouwburg niet aan de Westwal maar aan het Bleek veld te situeren. Dat is nu nog een lelijk plein van achterkan ten, dat uitsluitend wordt ge bruikt als parkeerterrein. Om een aansprekende entree voor het theater te krijgen, moet er veel gebeuren in het gebied. De doelstelling van het Goese gemeentebestuur is aan alle zij den bebouwing te krijgen, ge richt op het theaterplein. Naast het pand van de voormalige am bachtsschool, dat onderdeel wordt van de schouwburg, komt aan de zuidkant in elk geval de theaterzaal. Daarnaast, achter het GGD-ge- bouw, komt waarschijnlijk een parkeergarage met enkele hon derden plaatsen, met een ingang aan de kant van het Kolveniers- hof. De haalbaarheid van zo'n garage, een nadrukkelijke wens van de gemeenteraad, wordt momenteel onderzocht door het Middelburgse adviesbureau Grontmij. Afhankelijk van de mate van bodemvervuiling ter plaatse kan het parkeren ook deels onder de grond gebeuren, mogelijk doorlopend tot onder het Kolveniershof. Dringend advies Van de noordkant van het Bleekveld, de achterzijde van de Beestenmarkt, heeft het college van burgemeester en wethou ders gezegd dat daar ook een door Ingrid Huibers HEINKENSZAND - Burge meester en wethouders van de gemeente Borsele gaan handhavend optreden tegen manege Vermue in Hein- kenszand. Het bedrijf, dat sind decem ber 19.99 is gevestigd aan de Plattendijk, opereert niet in overeenstemming met het bestemmingsplan. Volgens dat plan mag eigenaar A. Vermue maar een deel van zijn loods - en niet het hele gebouw - als manege gebrui ken. Dat deel heeft een 'semi- agrarische' bestemming. Afgelopen december bepaal de de Borselse raad dat semi- agrarisch gebruik, zoals een manege, zich tot maximaal 1500 vierkante meter dient te beperken. Het onderwerp stond op de agenda van de raad naar aanleiding van de provinciale nota Nieuwe Economische Dragers. Daar mee wil de provincie boeren kansen bieden met niet- agrarische activiteiten hun inkomen aan te vullen. Het verzoek van Vermue om zijn manege een recreatieve bestemming toe te wijzen, willen de Borselse bestuur ders - overigens met uitzon dering van wethouder A. F. R. van Opdorp-niet ho noreren. „Het college en ook de raad vinden 1500 vierkan te meter genoeg", zegt ver antwoordelijk wethouder P. J. Vollaard. „Daar moet ie dereen zich aan houden, dus ook meneer Vermue." Vermue wilde vrijdagmid dag, in afwachting van een gesprek dat hij maandag heeft met Vollaard, geen commentaar geven. 'wand' moet komen. „Ik heb dat dringende advies gekregen", zegt wethouder C. R. M. M. Linssen. „Het argument is dat je het plein-idee nooit realiseert als je aan één kant een gat laat. Bovendien versterk je met een wand op die plek de entreepartij van de schouwburg." De noordoostkant van het Bleekveld wordt gevormd door de achterkant van het gemeen tearchief. De 'bunker' die daar is gebouwd, is Linssen een doorn in het oog. „Het zou ide aal zijn als die wegging." Dat betekent dat het hele archief zou moeten verhuizen, maar daarover is nog geen duidelijk heid. Het eerdere idee om de bunker te 'camoufleren' door er bebouwing omheen te zetten, is inmiddels verlaten. „Als het ar chief niet op korte termijn ver huist, dan wachten we op de toekomst." Bunker Aan de kant van de Wijngaard straat, achter het appartemen tencomplex met de elektronica zaak, is ook bebouwing op het Bleekveld voorzien, met een soort binnentuin tussen beide panden. Zoiets is alleen volledig mogelijk als de bunker van het archief verdwijnt. Mocht dat niet op korte termijn doorgaan, dan wordt er bij de invulling re kening mee gehouden dat dat ooit wel kan gebeuren. De laatste wand in het steden bouwkundig ontwerp is die na bij de Bleekerstraat, waar nu een bedrijfsparkeerterrein is. Ook daar zou op termijn bebou wing moeten komen. Als alle zijden van het Bleekveld op die manier zijn ingevuld, blijft er een 'intiem' en autovrij theater plein van ongeveer 30 bij 50 me ter over, waar kunst de boven toon moet voeren. Bij het opstellen van de visie is al verder dan het Bleekveld op zich gekeken. Zo is het streven ook van het Kolveniershof meer een plein te maken. Met de GGD. die kampt met ruimtege brek, zijn bovendien contacten om tot een oplossing te komen bij het naastgelegen arbeidsbu reau. Ook is er over het ontwerp overleg geweest met de eigena ren in het gebied, onder wie Reggeborgh Beheer (arbeidsbu reau) en DELA (winkelcentrum Kolveniershof). Het inbedden van de schouw burg in een stedenbouwkundig ontwerp voor het hele Bleekveld was een eis van de welstands commissie. Nu dat ontwerp klaar is, is het wachten op groen licht van die commissie en kan de planologi sche procedure voor het theater ingang worden gezet. Die neemt naar verwachting een half jaar in beslag, mits er geen bezwaren worden ingediend. Volgens de planning moet de bouw van de schouwburg medio dit jaar be ginnen. AXEL - De Axelse gemeenteraad is bereid 13.643 gulden te betalen voor de vakantie die 125 slachtoffers van de vuur- werpramp in Enschede aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust hebben genoten. Axel komt alleen over de brug als het Rijk weigert een bijdrage te leveren. Door een garantiesubsidie af te geven, hoeven Oostburg, de aanbieder van de vakanties, of Enschede geen extra geld vrij te maken. De VVD stemde tegen het voorstel, onder meer omdat Oostburg het idee niet eerst had besproken met de overige gemeenten. ZIERIKZEE - Onbekenden hebben in de nacht van donder dag op vrijdag vernielingen aangericht aan het gebouw van de lokatie Pieter Zeeman van de Pontes Scholengroep aan het Hatfieldpark in Zierikzee. De politie vermoedt dat vandalen een aangestoken lawinepijl in de brievenbus hebben gestopt. De brievenbus werd door het ontploffende vuurwerk com pleet vernield. Ook sneuvelden vier ruiten en liep de hal van het schoolgebouw schade opEen exact schadebedrag is bij de politie niet bekend. Het Bleekveld - het toekomstige theaterplein - wordt nu nog gebruikt als parkeerterrein. foto Willem Mieras ZIERIKZEE - Een 37-jarige man uit Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Lange Nobelstraat in Zierik zee door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man bleek anderhalf keer meer alcohol te hebben gedronken dan toegestaan. Dat kwam hem op een rijverbod van drie uur en een proces-verbaal te staan. ZIERIKZEE - Bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee zijn zeven computers gestolen. De inbraak gebeur de in de nacht van woensdag op donderdag en werd de volgen de ochtend ontdekt. Er werd ook een klein geldbedrag buitge maakt. De totale schade bedraagt enkele duizenden guldens. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft vrijdag een 49-jarige drankrijder uit Goes mild gestraft voor een forse overschrijding van de alcohollimiet. De man had ruim vijf keer zoveel gedronken dan is toege staan. De politierechter wilde de Goesenaar een langdurige rijontzegging besparen en legde hem zes maanden rijontzeg ging plus zes maanden voorwaardelijk en veertig uur werk straf op. Dit had de verdachte te danken aan het vrij willigers- werk voor minder bedeelden, waarvoor hij zijn rijbewijs nodig heeft. Wel constateerde de politierechter dat de Goese naar op 22 oktober vorig jaar in Vogelwaarde onnoemelijk veel gedronken moet hebben. „Tegenliggers moesten uitwij ken, omdat u telkens op de linkerweghelft reed. U kon ook niet meer lopenDe man zei zich er niets meer van te herinne ren. Wel wist hij dat het na een ruzie met zijn ouders gigan tisch uit de hand was gelopen. „Ik heb toen een aantal glazen cognac gedronken." Officier van justitie A. S. Flikweert had veertig uur dienstver lening en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. HULST - Per 1 maart is drs. T De Rijcke aangesteld als nieu we directeur van locatie Gildenstraat van het Reynaertcolle ge in Hulst. De Rijcke (54) volgt Jan de Nijs op die in oktober op 57-jarige leeftijd overleed. De Rijcke is geboren in Oost burg en getogen in IJzendijke. VLISSINGEN - Mannen en vrouwen die last hebben van overbeharing of pigment- en ouderdomsvlekken kunnen sinds kort voor behandeling ge woon in Zeeland blijven. De huidartsen Habets en Prens van Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen zijn een nieuwe be handelingsmethode begonnen voor deze problemen. Naast laserbehandeling werken de artsen nu met het zogenoem de Ellipsesysteem, dat gebruik maakt van veilig zichtbaar licht dat uit een flitslamp komt. Bij overbeharing bijvoorbeeld werkt het licht in op het haar zakje waardoor er geen nieuw haar meer kan ontstaan. De duur van de behandeling is afhankelijk van de grootte van het huidoppervlak waarop een aandoening zich voordoet. In het algemeen zijn drie tot vijf behandelingen voldoende om het probleem te verhelpen. De nieuwe behandelmethode wordt voorlopig niet vergoed door de ziektekostenverzeke raars. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J, van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl De Goese raadscommissie ruimtelijke ordening be spreekt maandag 29 janua ri de verkeerssituatie rond het Goese Meer. Onderdeel van de plannen is de afslui ting van de Krukweg. Wei nig onderwerpen hebben de afgelopen jaren de gemoe deren zo bezig gehouden als dit plan. door Rolf Bosboom GOES - De raads- en commis sievergaderingen in de gemeen te Goes moeten het doorgaans zonder publieke belangstelling stellen. Over welk belangwek kend onderwerp de lokale poli tici zich ook menen te buigen, de interesse lijkt minimaal. Tenzij de heilige koe tot kistkalf dreigt te verworden, dan is het stad huis te klein. Enkele maanden geleden was dat nog zo tijdens de discussie over het nieuwe parkeerbeleid, komende maandag zal dat niet anders zijn. 'Verkeersproble matiek Goese Meer', zo staat als punt 3 op de agenda van de raadscommissie ruimtelijke or dening. Ogenschijnlijk een alledaagse, lokale kwestie, maar in de loop der jaren uitgegroeid tot een re gionaal debat over niet meer dan een paal in de weg. Alles draait om de Krukweg, een relatief smalle weg in het buitengebied die Wilhelmina- dorp met de Kattendijksedijk verbindt. Het is de kortste en snelste weg tussen de Deltaweg en het gebied tussen Kattendij- ke, Kloetinge, Kapelle en We- meldinge. De route wordt al van oudsher gebruikt als 'sluipweg', door zowel bewoners als recre anten. Toen de plannen concreet wer den om ten zuiden van de Kruk weg het Goese Meer te ontwikkelen, werd vanuit Wil helminadorp gewezen op de al bestaande hinder van hef ver keer Met de komst van de villa wijk zou de situatie alleen maar verergeren. In een overleg met de bewoners van de Oosthaven- dijk in oktober 1990 zei toenma lig verkeerswethouder W. G. van de Ree dat het afsluiten van de Krukweg een 'verkennende gedachtevorming' was. Het werd een langdurige ver kenning. Toen de gemeenteraad op 21 februari 1991 het bestem mingsplan Goese Meer vaststel de, drongen verschillende partijen aan op harde toezeg gingen. Van de Ree antwoordde 7.-.- if.--'- De gedeeltelijke afsluiting van de Krukweg, tussen Wilhelminadorp in Goes. dat maatregelen zeker nodig zijn om het verkeer op de Kruk weg te 'ontmoedigen', maar achtte een volledige afsluiting een lastige zaakHet bleef bij de belofte 'in een later stadium' te rug te komen op de verkeerssi tuatie'. Dat 'later' bleek een rekbaar be grip. Weliswaar ging het college van burgemeester en wethou ders al in oktober 1992 akkoord met het uitgangspunt dat de Krukweg zou worden afgeslo ten met een soort sluis, maar uit eindelijk duurde het tot eind 1997 voordat er een brede maat schappelijke discussie op gang kwam. Een volledige afsluiting van de Krukweg bleek op te veel verzet te stuiten. Een groep bewoners van het Goese Meer kwam daar om met de suggestie van een 'se lectieve doorgang': een beweeg bare paal of blokkade in de weg die houders van een pasje tijde lijk kunnen laten zakken. In centra van binnensteden wordt die methode steeds vaker ge bruikt; in het buitengebied is het in den lande volgens de ge meente 'in zekere zin een novi teit'. In mei 1999 kwam het college met een 'eindvoorstel' waarin de selectieve afsluiting centraal stond. Een pasje zou honderd gulden per jaar moeten kosten. Tijdens een inloopavond in het dorpshuis van Wilhelminadorp, een bijeenkomst die werd om schreven als een 'Poolse land dag', leidde het plan tot verba zing, onbegrip en woede. „Te gek voor woorden", was de te neur. Nadien liet de gemeente de plannen op een laag vuurtje sudderen. Ondertussen werd nog eens goed gekeken naar de situatie in de directe omgeving, analyse vooral bij de Goese Meerlaan. Dat heeft nu geleid tot opnieuw een 'eindvoorstel', met het ver schil dat de Goese Meerlaan en een gedeelte van de Krukweg worden omgevormd tot 3 0-kilo- meterzone. Het voetpad wordt ook geschikt gemaakt voor fiet sers. De rest van het voorstel is gelijk aan het eerdere plan: het gedeel te van de Kattendijksedijk dat parallel loopt aan de Goese Meerlaan wordt een fietspad, de Kattend ij kse weg-Kooi weg wordt afgesloten en er komt een selectieve doorgang, niet op de Krukweg maar, vanwege de 'so ciale controle', even verderop ter hoogte van de huizen langs de Oosthavendijk. Totale kosten van het plan: 385.000 gulden. Met het aan vankelijke idee van honderd gulden per jaar voor een pasje zou de gemeente er niet bij in schieten, maar gezien het verzet tegen de hoogte van het bedrag moet er nu toch geld bij. Het voorstel is 65 gulden per twee jaar voor een pasje te vragen. Alleen bewoners van het gebied tussen Goese Meer, Wilhelmi nadorp, Kattendijke en Goese Sas komen daarvoor in aanmer king. De reacties op het 'nieuwe plan' zijn even fel als voorspelbaar. Bij de gemeente stromen de boze brieven binnen en ook de agra rische belangenorganisaties hebben grote bezwaren. Op het 'discussieplein' van de website van de gemeente over het Mas- terplan voor de binnenstad, gaat het debat bovenal over het 'volslagen belachelijke en dis criminerende plan' de Krukweg selectief af te sluiten. door Rob Paardekam STAVENISSE - Bewoners van Stavenisse komen massaal in actie tegen de plannen van Ge deputeerde Staten (GS) om van de Provinciale weg tussen Sta venisse en Sint-Maartensdijk een zestig-kilometerweg te ma ken. De Stichting Actief Stave nisse heeft volgens voorzitter F. de Rijke al ruim zevenhonderd handtekeningen binnen. In een brief aan alle dorpelingen doet de stichting de plannen van de provincie uit de doeken: GS willen van de weg een erf- toegangsweg maken, wat bete kent dat een snelheid van tach tig kilometer per uur straks taboe is. Volgens De Rijke van Actief Stavenisse loopt de protestactie uitstekend. „We zaten gisteren op zo'n 700 handtekeningen, maar er kwam weer een hele bundel binnen. Dus het zijn er ongetwijfeld al weer meer." De reacties komen niet alleen uit Stavenisse, maar ook van men sen uit Sint-Maartensdijk en andere plaatsen. De Rijke ziet niet in waarom de maximum snelheid omlaag moet. „Ik weet dat er een hoop erven op de Provinciale weg uit komen, maar het is een heel overzichtelijke en brede straat. Voor mensen uit Stavenisse die elke dag over de weg naar hun werk moeten, is het heel frustre rend dat ze er straks nog maar zestig mogen rijden." Gevaar Volgens De Rijke kan een verla ging van de maximum snelheid een gevaar voor het voorzienin genniveau in Stavenisse bete kenen. „Ik kan me voorstellen dat de bussen van de BBA ons dorp straks mijden." WethouderK. A.Heijboervindt de handtekeningenactie wat voorbarig. Het zou nog lang niet vast staan dat de Provinciale weg een zestig-kilometerweg wordt. Volgende week wil het comité de handtekeningen aan bieden aan gedeputeerde J. Hennekeij (verkeer). n de Kattendijksedijk, is maandag opnieuw onderwerp van discussie foto Willem Mieras Het grootste probleem is dat de discussie nauwelijks in rede lijkheid kan worden gevoerd. Wie al twintig jaar vanuit Kat tendijke twee keer in de week via de Krukweg naar familie in Wolphaartsdijk of Zierikzee rijdt, bijvoorbeeld, beschouwt zichzelf niet meer als sluip ver keer. Dit 'gewoonterecht' wordt bijna als grondrecht be schouwd. Als dat dreigt te wor den aangetast, leidt dat tot emo ties. Ook de onderhuidse aversie tegen het 'luxe getto' Goese Meer speelt een rol. Andere aspecten blijven juist onderbelicht, zoals de vraag welke gevolgen een afsluiting van de Krukweg heeft op de ver keersstromen in de omgeving. En in hoeverre is het principieel en juridisch in de haak dat een openbare weg tegen betaling voor een beperkte groep wordt opengesteld? De commissieleden mogen maandag hun mening geven, met de zekerheid dat hun woor den dit keer wel een breed ge hoor vinden, met de wetenschap dat zij nooit iedereen tevreden kunnen stellen en met de hoop dat zij niet degenen zijn die, al dan niet met de auto, voor paal komen te staan. Reserveer snel, want VOL VOL Tel. 0118-588299/276 Speciale aanbieding: nu van 175,- voor ƒ125,- Boekingsperiode: van 01/01 tot 28/11/2001 DE, PAREL, Babelweg2, Domburg Fax: 0118-583668 E-mail: info@roompot.nl Internet: www.roompot.nl (Advertentie) De feestdagen zijn weer achter de rug. De winter is in volle gang De beste tijd om uzelf eens heerlijk te verwennen! Speciaal voor u hebben wij een uitge balanceerde beautydag samengesteld. Wat kunt u verwachten. een welkomstdrankje een ontspanningsmassage van rug, nek en schouders of een mini-gezichtsbehandeling hydromassagebad, volledig instelbare waterstralen in combinatie met algen, zout, karwendel of diverse kruiden Vibrosaun, coconvormig apparaat, dat warmte, massage, muziek en aromatherapie combineert gebruik van zonnebank of snelbruiner een uitgebalanceerde en gezonde lunch onbeperkt toegang tot de sauna-, stoom- en bubbelbaden van het saunalandschap onbeperkt toegang tot de kuurbaden vrij gebruik van handdpekenset en badjas. U wordt om 09.15 uur verwacht. De behandelingen eindigen om 17.00 uur i De sauna blijft open tot 22.30 uur (sauna zonder badkleding) Let op: dinsdagavond vanaf 17.30 uur damesavond!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55