PZC CDA wil asielzoeker Balkan kwijt Levenslang geëist tegen drugsbaron Kabinet verbiedt nertsenhouderij Muzikaal duo uit Aïsja eist geld na afgelasting De Hoop Scheffer vreest Joegoslavische bendes Nederland stijgt naar derde plaats op Europese lijst asielaanvragen EU-missie gaat op 10 februari naar Molukken Huiszoeking bij adviseurs van Fireworks Politie verhindert inval ministerie Eerste lichting Unmee is weer thuis Bos wil belasting artiesten herzien Man bekent dodelijke aanrijding Chroom schadelijk voor lassers Eerste koopsubsidie naar Drenthe Boete bij vertrek vrouwelijke profs Burgemeester vrijgesproken Minister houdt rapport over kartelvorming in de oliebranche geheim zaterdag 27 januari 2001 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een Marok kaanse componist en een muzi kant eisen een schadevergoe ding van het Onafhankelijk Toneel (OT) in Rotterdam we gens de afgelasting van het muziektheaterstuk Aïsja en de vrouwen van Medina. Ze deden dat gisteren in kort geding voor de rechtbank in Rotterdam. De voorstelling, onderdeel van Rotterdam Culturele Hoofd stad, werd geschrapt nadat zangers en muzikanten wei gerden het stuk op te voeren zo als het voorlag. Dat gebeurde na protesten uit Marokko en de Marokkaanse gemeenschap in Nederland. Componist N. Cherradi en muzikant M. Khn- nous eisen respectievelijk 34.000 en 19.000 gulden van het toneelgezelschap. De twee vinden dat het OT de voorstel ling veel te snel nadat de kri tiek loskwam, heeft afgelast. Er zouden alternatieven zijn aangedragen voor de geplande versie. Aïsja en de vrouwen van Medina van regisseur Gerrit Tinuners is gebaseerd op de ro man Ver van Medina van de Al gerijns-Franse schrijfster As- sia Djebar. Hoofdpersoon is Aïsja, de jongste vrouw van profeet Mohammed. De Marokkaanse zangers en muzikanten weigerden te spe len omdat er tegenstand be stond tegen het op het toneel zetten van de persoon Aïsja. Uitspraak 1 februari. ANP door Paul Koopman en Koos van Wees DEN HAAG - Asielzoekers uit de Balkanregio moeten direct na een negatief besluit op hun asielverzoek worden terugge stuurd naar het land van her komst. Er is geen enkele reden meer om deze mensen, die soms geronseld worden door crimine le organisaties, langer verblijf inNederland te bieden. Dat zegt CDA-leider De Hoop Scheffer DEN HAAG - Nederland is in 2000 bij de asielaanvragen in Europa naar de derde plaats ge stegen. Het aantal aanvragen in ons land steeg met tien procent tot 43.800. Dat voor Duitsland daalde met zeventien procent tot 78.000. Groot-Bnttannië nam met 97.860 aanvragen ruim de koppositie over van Duits land. België (42.690) werd vier de, Frankrijk vijfde met 38.590 aanvragen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die gisteren zijn gepubliceerd door de VN-Vluchtelingencom- missie Unhcr in Genéve. In 1999 kreeg ons land volgens opgave van het ministerie van Justitie 39.300 aanvragen te verwerken. Het totale aantal aanvragen in de landen van de Europese Unie steeg in 2000 met 0,5 procent van 387.000 tot 390.000. Hoofd leveranciers van asielzoekers bleven Joegoslavië, Irak, Af ghanistan en Turkije. AFP/RTR DEN HAAG - Ambassadeurs van EU-landen in Jakarta voe ren waarschijnlijk rond 10 fe bruari een tweede missie uit naar de Molukken. Dat heeft minister Van Aartsen van Bui tenlandse Zaken gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Premier Kok spreekt maandag in Den Haag met de Indonesi sche coördinerend minister Ramli van Economische Zaken, Financiën en Industrie. Minis ter Van Aartsen ontvangt op de zelfde dag procureur-generaal Darusman om te praten over Nederlandse ondersteuning van het gerechtelijk apparaat in In donesië. Mogelijk spreken de twee ook over het onderzoek naar de moord op de Nederlandse jour nalist Sander Thoenes, in sep tember 1999 op Oost-Timor. Darusman is verder in Neder land voor het strafrechtelijk on derzoek dat in Jakarta is inge steld naar de Indonesische Overzeese (Indover) Bank. Ind over, een Nederlandse dochter van de Centrale Bank van Indo nesië, wordt ervan verdacht comiptiegeld van oud-presi dent Soeharto te hebben wegge- sluisd ANP ARNHEM - De rechter-com- missaris in Arnhem heeft huis zoekingen verricht in de wonin gen en kantoren van twee medewerkers van bureau MCGS/Milan in Den Haag, on derdeel van het ministerie van Defensie. Bureau Milan adviseert en con troleert onder meer bij het ver lenen van vergunningen aan be drijven in de vuurwerkbranche. Dit heeft het Openbaar Ministe rie in Arnhem gisteren bekend gemaakt. Debetrokken medewerkers, 36 en 54 jaar oud, worden verdacht van 'het aannemen van giften en/of beloften met schending van hun ambtsplicht' en vals heid in geschrifte, De 54-jarige medewerker adviseerde on der meer over de vergunning aanvraag van het vuurwerkbe- drijf S. E. Fireworks in En schede Op last van de hoofdofficier in Arnhem is een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar de werkwijze van de twee mede- werkers.ANP naar aanleiding van de commo tie over een Gronings rapport over criminaliteit onder asiel zoekers. De Hoop Scheffer maakt zich grote zorgen over de greep die met name Joegoslavische ben des blijkens het rapport hebben op asielzoekerscentra. Er zijn aanwijzingen dat deze organi saties kansloze asielzoekers aanwerven en 'opereren onder dekking van asielcentra', aldus de CD A-fractieleider. Volgens de CDA-leider is de ge hele Balkanregio veilig gebied, sedert ook in Servië een demo cratische regering aan de macht is gekomen en alle landen toe treding tot de Europese Unie nastreven. „Uit de Balkan komt bijna niemand meer in aanmer king voor asiel, uitgezonderd misschien een enkele zigeuner of homofiel uit Roemenië of Bulgarije." De Hoop Scheffer hekelt overi gens de uitspraken die PvdA- burgemeester Jacques Wallage op basis van een geheim rapport heeft gedaan. Wallage zou bo nafide vluchtelingen daarmee stigmatiseren. Het rapport werd donderdag openbaar, nadat Wallage al commentaar had ge geven op de conclusie dat asiel zoekers in Groningen vijfmaal zo vaak criminele feiten zouden plegen als de autochtone bevol king. Volgens PvdA-staatsse- cretaris Kalsbeek (Justitie) wordt dat nergens hard onder bouwd. De Tweede Kamer wil Kalsbeek volgende week dwingen alsnog een breder onderzoek in te stel len naar de criminaliteit onder asielzoekers. De staatssecreta ris zelf voelt daar weinig voor; ze vindt dat er voldoende gege vens bekend zijn. Premier Kok steunt haar daarin. „Het gaat niet om de cijfers, maar om de wetenschap dat er adequaat wordt opgetreden tegen mensen die dingen doen die niet kun nen", aldus de premier gisteren Laks WD'er Kamp kondigde giste ren aan met een motie te komen waarin om extra onderzoek wordt gevraagd. Daarvoor is voldoende steun in de Kamer. Volgens Kamp is er door Justitie tot nu toe 'laks gehandeld'. Toen het Groningse rapport vorig jaar maart naar de toenmalige staatssecretaris Cohen werd ge stuurd, had deze ook bij andere regio's moeten informeren naar hun ervaringen. Dan was er nu al een andere aanpak van crimi nele asielzoekers mogelijk ge weest, meent Kamp. D66 komt volgende week met voorstellen om asielzoekers in kleinere centra te huisvesten en sneller aan het werk te helpen. Volgens D66-Kamerlid Hoeke- ma zijn de slechte huisvesting en geringe vooruitzichten van veel asielzoekers bevorderend voor criminaliteit. GPD DEN HAAG - Boze Irakezen proberen het ministerie van Justitie in Den Haag binnen te dringen. De politie wist dat gistermiddag na het nodige duw- en trekwerk te voor komen. De vergeefse bestorming was het sluitstuk van een demonstratie tegen het asielbeleid van de Nederlandse regering. De betoging trok ongeveer vijfhonderd deelnemers. foto Ed Oudenaarden/ANP vari onze redactie binnenland ROTTERDAM - Officier van justitie R. van Raaij heeft giste ren levenslang geëist tegen een 44-jarige Turks-Koerdische za kenman. Dat gebeurde in de ex tra beveiligde zaal van de recht bank in Rotterdam, voor dit proces officieel in gebruik door de rechtbank van Breda. Volgens Van Raaij was de man de onbetwiste leider van een drugsbende Wie zijn drugs schulden niet betaalde, kon dat bekopen met de dood of werd gegijzeld. De man gaf daartoe opdracht, regelde de uitvoer ders of betaalde ervoor. De man heeft zelf in het verle den gezegd dat hij met medewe ten van de Turkse autoriteiten handelde in heroïne. Later kwam hi] met de Turkse staat in conflict en daarna was de man, volgens de Turkse autoriteiten, een van de grootste financiers van de Koerdische Arbeiders partij PKK, die het oosten van Turkije al jarenlang een geweld dadige strijd met het Turkse le ger voert. De man legde gisteren zijn ver dediging neer en zijn raadsman D. Moszkowicz in zijn opdracht ook. Volgens de man zijn de fei ten waarvan hij wordt verdacht 'in elkaar gedraaid' door de Turkse autoriteiten. Gisteren vroeg hij nogmaals om nader onderzoek, vooral van de tele foontaps, waarop de bewijsvoe ring van het OM voor een groot deel rust. Toen de rechtbank dat afwees, zei de man dat er geen sprake meer was van een eerlijk proces en wilde hij niet langer in de zaal blijven. Informanten De man werd in maart 1998 op gepakt door het kernteam Noord- en Oost-Nederland, dat gespecialiseerd is in drugs smokkel met een Turkse con nectie. Na tips van informanten werd het gerechtelijk vooron derzoek gestart. De man en zijn raadsman pro beerden sinds maandag, toen de behandeling begon, onder meer aan te tonen dat die informatie mogelijk van de Turkse autori teiten afkomstig was. Maar de rechtbank wees alle verzoeken om de informanten te horen, af, ook al omdat de CID-informatie niet gebruikt is voor het bewijs, aldus rechtbankvoorzitter R. Lameijer. Moord Dat bewijs komt grotendeels uit de telefoontaps. Justitie en poli tie luisterden gedurende vijf maanden zesduizend gesprek ken af. In die tijd hoorden zij hoe er een moord in Turki j e werd ge organiseerd, twee pogingen tot moord in de Verenigde Staten en Canada, gijzelingen en een drugssmokkel. Als justitie er op tijd achter kwam wie het doel wit was, werd die gewaar schuwd. Mede daarom lukte het niet iemand in de VS en Canada te liquideren, want dat doelwit liet zich op advies van de FBI voortdurend door andere men sen vergezellen. De uitvoerders van die moord lieten dat aan de man weten en daarop gaf hij op dracht om die dan ook maar te EINDHOVEN - Een Nederlandse blauwhelm wordt met een dikke zoen welkom geheten. De eerste militairen die hebben deelgenomen aan de Unmee-missie in Ethiopië en Eritrea, zijn gisteravond teruggekeerd in Nederland. Dit genie- en transportdetachement heeft voor het Korps Mariniers kampen en obser vatieposten gebouwd, een vliegveld aange legd, wegen hersteld en een veldhospitaal neergezet. De 99 militairen kwamen aan op Eindhoven Airport, waar zij werden ontvangen door hon derden familieleden en vrienden. foto Bert Jansen/ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Bos (Financiën) gaat de ko mende weken gesprekken voeren met musici, organisatoren van evenementen en belastingadviseurs over de 'artiestenre geling' zoals die sinds 1 januari van kracht is. Als daar aanlei ding toe is, wil Bos met wijzigingsvoorstellen komen. Vooral de podia die popconcerten organiseren, zeggen in de problemen te komen door het nieuwe belastingstelsel. Het nieuwe systeem zou zoveel administratieve rompslomp met zich brengen dat de organisatoren willen afzien van live-op tredens. ANP BREDA - Een achttienjarige inwoner van Zundert heeft gis teren bekend in september vorig jaar een dodeüjke aanrijding in Breda te hebben veroorzaakt. Hij was na het ongeval doorgereden en met zijn zestienjarige vriendin naar het buitenland gevlucht De politie arresteerde een maand na het ongeval de vriendin. Zij bekende betrok kenheid. De bestuurder zelf bleef nog lange tijd spoorloos, maar kon donderdagavond na een tip worden aangehouden. Het twee tal reed onverzekerd in een geleende auto. De jongeman heeft geen rijbewijs. ANP DEN HAAG - Het chroom dat bij lassen vrijkomt, is mogelijk schadelijk voor de vruchtbaarheid. De Gezondheidsraad heeft lassers daar gisteren voor gewaarschuwd. De raad ziet reden tot bezorgdheid. Een bewijs voor de scha delijkheid is er niet, maar volgens de raad zijn er wel voldoen de redenen aan te nemen dat die stof bij mensen ontwikke lingsstoornissen veroorzaakt. Niet alleen bij lassen maar ook bij de productie van pigmenten komt dit chroom vrijANP DEN HAAG - De eerste huurder die met overheidssubsidie huiseigenaar wordt, is bekend. J. Hake uit Klazienaveen krijgt zijn koopsubsidie maandag van staatssecretaris Rem- kes van Volkshuisvesting. Naar verwachting zullen nog tien duizenden huurders volgen. Sinds 1 januari kunnen mensen met een laag inkomen subsi die krijgen als zij een woning kopen. Het initiatief is uitge gaan van de Tweede-Kamerfracties van PvdA, WD, D66 en CDA. Zij willen zo het eigenwoningbezit stimuleren. Maandelijks kan iemand maximaal 328 gulden subsidie krij gen, en eventueel nog een toeslag voor de overdrachtsbelas ting. De koper moet minimaal 23 jaar zijn en mag de afgelo pen drie jaar geen woning in zijn bezit hebben gehad. Het huis mag niet duurder zijn dan 259.800 gulden, de hypotheek maximaal 207.800 gulden. ANP TILBURG - De Katholieke Universiteit Brabant (KUB) deelt boetes uit aan faculteiten waar een vrouwelijke hoogleraar vertrekt. Het college van bestuur eist voor het ontslag van een prof of een universitair hoofddocent een bedrag van 75.000 gulden. Want het wil niet erg lukken om vrouwen te laten doorstro men naar de wetenschappelijke top. De KUB, die in de toe komst als Universiteit van Tilburg door het leven wil gaan, probeerde eerder vrouwen voor hoge functies aan te trekken met een premie voor de faculteit. Die bedraagt ook 75.000 gulden. Volgens een woordvoerder van de universiteit bleek alleen een premie echter nauwelijks effect te hebben. ANP vermoorden. „Hij deinst er dus niet voor terug volstrekte bui tenstaanders het slachtoffer te laten worden", aldus Van Raaij. Volgens de officier is het bijzon der dat het OM 'iemand die zo hoog op de internationale cri minele ladder staat zo goed in beeld krijgt'. „Normaal gesproken vergt het jaren van intensief onderzoek met een breed palet aan bijzon dere opsporingsmethodes om tot dit soort lieden door te drin gen." Vooral zijn eigen 'veelvul dige telefoongesprekken' deden de man de das om, zo zei Van Raaij. Uitspraak: 9 februari. ANP ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren burge meester H. Zijlmans van Beu- ningen vrijgesproken van wederrechtelijke vrijheidsbero ving. De burgemeester liet afvalon- dernemer J Burgers uit Weurt aanhouden, omdat die het de di rectie van Afvalverwerking Re gio Nijmegen al geruime tijd lastig maakte wegens een ar beidsconflict. Volgens de rechtbank is er on voldoende bewijs dat de burge meester zich schuldig heeft ge maakt aan vrijheidsberoving en misbruik van gezag. Wel be stempelt de rechtbank de han delwijze van de burgemeester als onwenselijk, wegens de ge wekte schijn van belangenver strengeling. Het OM eiste eerder vrijspraak Volgens de officier van justitie kan de burgemeester slechts een moreel verwijt worden ge maakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil dat de nertsenhouderijen in Ne derland sluiten. De fokkers mo gen hun bedrijf nog tien jaar in stand houden, maar niet uit breiden. Het kabinet beeft gis teren ingestemd met een wets voorstel daartoe van minister Brinkhorst (Landbouw). Nederland telt ongeveer twee honderd nertsenfokkers. Voor ongeveer 160 miljoen gulden produceren ze jaarlijks 2,8 mil joen pelzen, bijna allemaal voor de export. Eerder werden al de fok van vossen (1995) en chin chilla's (1997)verboden. Het kabinetsvoorstel ligt echter zeer verdeeld in de Tweede Ka mer en in de Eerste Kamer is waarschijnlijk zelfs een meer derheid tegen. Een verbod krijgt steun van PvdA, Groen- Links, D66 en SP (samen de helft van de 150 Kamerzetels). Deze fracties vinden bontjassen geen reden om dieren te doden De ChristenUnie is in beginsel ook voor een verbod, maar acht schadevergoeding voor de fok kers nodig. Mogelijk geeft Ka merlid De Milliano dan de door slag. WD, CDA en SGP zijn tegen. Zij hebben een minderheid in de Tweede Kamer, maar een meer derheid in de Eerste Kamer. Vol gens hen wordt de overheid on betrouwbaar als het verbod doorgaat Enkele jaren geleden zei het kabinet nog dat de fok kers mochten doorgaan, als ze de hokken zouden vergroten Dat is gebeurd. De stichting Bont voor Dieren vindt het kabinetsvoorstel fan tastisch. „Dit is precies wat het Nederlandse volk wil", stelt campagnecoördinator L. Keiler. De vereniging van pelsdier- fokkers (NFE) noemt het kabi netsvoorstel onbegrijpelijk en onacceptabel. Ze voelen zich bedrogen. Stavenisse L- Walhout uit Stavenisse fokt al sinds 1956 nertsen. Hij moet nog zien of het verbod daadwer kelijk wordt uitgevoerd, maar als het zover komt is het volgens hem het hek van de dam. „Wat volgt daarna. Mag je straks ook geen konijnen meer houden? Of kippen?" Met de afbouwperiode van tien jaar kan hij niet uit de voeten en met een zak geld hoeft Brinkhorst ook niet aan te ko men. „Dit bedrijf is mijn brood, mijn leven." Hij voelt zich door de politiek als een soort misdadi ger in de hoek gezet. „Je wordt behandeld alsof je aan de rand van de beschaving staat." ANP gaan. Als Justitie het rapport nu openbaar zou maken, kan dat eventuele strafrechtelijke ver volging frustreren, zo schrijft Korthals. Bovendien moeten mensen die verklaringen hebben afgelegd worden beschermd. „Het be lang van de openbaarheid van de informatie weegt niet op te gen het belang om de persoonlij - ke levenssfeer te eerbiedigen." Analyse Het OM seponeerde de zaak om dat er geen direct bewijs was. De enige mogelijkheid was volgens het OM een economische analy se van de benzinemarkt. De rechter-commissaris wees dit echter af omdat er al voldoende bekend is over de Nederlandse brandstofmarkt Ook in hoger beroep sneuvelde het OM-voor- stel ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie is niet van plan het rapport van de Economische Controledienst (ECD) over kar telvorming in de oliebranche alsnog vrij te geven. Ook blijft hij weigeren het proces-verbaal openbaar te maken. Het Open baar Ministerie seponeerde de zaak vorig jaar. Dit heeft Korthals gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het parlement drong een aantal keren aan op openbaarmaking. Korthals wil niets zeggen over het rapport, omdat vijftien be nadeelde transportmaatschap pijen een klacht hebben inge diend bij het gerechtshof in Den Haag. Zolang deze klacht loopt, kan de rechter het OM opdragen alsnog tot vervolging over te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3