Houtskeletbouw wordt volwassen Interieurtextiel uit Leeuwarden Een rijtjeshuis of bungalow met zwembad? ■HHI 33 Engels tegelwerk PZC zaterdag 27 januari 2001 Houtskeletbouw wordt steeds vaker toegepast in bouwwerken met meerdere verdiepingen. In Aalsmeer verscheen onlangs een voorbeeldproject. foto Centrum Hout Houtskeletbouw is, in dit tijdperk van duurzaam bouwen, nu ook in Neder land in opmars. Het is zelfs een alternatief voor gebou wen die bestaan uit enkele verdiepingen. In landen als de Verenigde Staten, Canada, Finland en Zweden is deze methode al lang vanzelfsprekend, maar in Ne derland is deze bouwmethode na de introductie zo'n dertig jaar geleden in eerste instantie slechts mondjesmaat toegepast. Nederland is van oudsher een 'baksteenland' en onbekend maakt nu eenmaal onbemind. Maar de laatste vijftien jaar wordt het bouwen met geprefa briceerde houten elementen in Nederland gemeengoed. De po pulariteit neemt toe. Niet alleen voor de bouw van complete wo ningen, maar juist ook voor de aanbouw of extra verdieping. Toch is het beeld dat houtskelet bouw pas nu in opmars is vol gens Jan Banga vertekend. Hij werkt bij het in houtskeletbouw gespecialiseerde Ingenieursbu reau Boorsma in Amersfoort en is mede-auteur van een tweede lig handboek over houtskelet bouw. Van deze uitgave van het Centrum Hout en de Stichting Bouw Research verscheen zo juist een herziene editie. „Er is vanaf het begin in Neder land volop ervaring opgedaan met houtskeletbouw. Alle mo gelijkheden zijn optimaal ver kend. Vrijstaande woningen en complete projecten zijn van de grond gekomen. De positieve ei genschappen zoals het isolerend vermogen, het daarmee samen hangend wooncomfort, het lich te gewicht en de bouwsnelheid, zijn bekend. Ook het gegeven dat je met houtskeletbouw opti- maal.met de indeling kunt vari eren is niet nieuws. Maar het werd door de bouwwereld niet altijd automatisch als optie ge zien." Dat is veranderd door de steeds hogere eisen die in de bouw aan energieverbruik en milieu-as pecten worden gesteld. Ook be drijven die vooral gebruik ma ken van meer conventionele bouwmethoden, zijn op zoek ge gaan naar nieuwe manieren om aan die eisen te voldoen. Hout skeletbouw is daarmee in beeld gekomen. Afspraken Vooral dank zij de afspraken die door de overheid en de bouwwe reld begin jaren negentig zijn gemaakt, heeft houtskeletbouw inmiddels stevig voet aan de grond. Inmiddels verrijzen j aar- lijks meer dan vijfduizend hout- skeletbouwwoningen in Neder land. Maar de winst voor houtskelet bouw is volgens Piet de Graaf, secretaris van de Vereniging Houtskeletbouwers, veel groter. .Houtskeletbouw wordt niet al leen voor complete woningen toegepast, maar ook voor on derdelen van de woning. Je kunt de populariteit van houtskelet bouw daarom niet alleen meten aan het aantal woningen. Van daar dat wij hebben gekeken naar de afname van houtskelet- bouwelementen. Gemeten over de periode van 1995 tot en met 1999 zit daar een spectaculaire stijging van 68 procent in. Ik verwacht dat die stijging verder zal doorzetten." De Graaf baseert die verwach ting onder meer op het offensief dat de houtskeletbouwsector heeft ingezet om houtskelet bouw als een volwaardige bouwmethode te profileren. In het kader van het actiepro gramma '20 meer hout in de bouw' organiseerde het Cen trum Hout er diverse symposia over. Bovendien werd in samen werking met de Stichting Bouwresearch het Handboek Houtskeletbouw en Houtskelet bouw In Nederland uitgegeven. In deze uitgaven is alle kennis over houtskeletbouw gebun deld. Daarnaast verrees in Aalsmeer een appartementcomplex dat als voorbeeld dient van de toe passing van houtskeletbouw in een gebouw met verscheidene verdiepingen. Platform Net als voor een woning die uit twee verdiepingen bestaat, dient de zogenoemde platform methode ook als basis voor een gebouw met meerdere verdie pingen. Deze methode houdt in dat geprefabriceerde elementen voor vloeren, wanden, gevels en daken worden gestapeld. Door de prefabricage in de fabriek - een typisch Nederlandse manier van werken - kan op de bouw plaats snel en zonder bouwafval worden gewerkt. De overlast voor de buurt kan hierdoor tot een minimum worden beperkt. Dat maakt houtskeletbouw ook tot een aantrekkelijke optie voor binnenstedelijke bouw. De prefabricage in de fabriek heeft daarnaast als voordeel dat zeer nauwgezet gewerkt kan worden en bouwers niet afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. Patricia Weijmans De houtinformatielijn van het Centrum Hout is telefonisch be reikbaar: 0900-5329946. Stich ting Bouw Research: 010- 2065959 Een huis kopen in België voor zowat de helft van de prijs van een woning in Nederland en ook nog de hy potheekrente aftrekken. Sinds 1 januari 2001 behoort het tot de mogelijkheden. Werken in Nederland en wo nen in België is plots razend populair. Makelaardijen in de grensstreken worden overspoeld door Nederland se woningzoekenden. De zaken gaan goed, zegt ma kelaar Christof Jongen uit Lanaken, een Belgische grens gemeente van Maastricht. Ruim tachtig procent van zijn klanten is afkomstig uit Nederland. Ze hebben de keuze: een rijtjeshuis in Nederland of een vrijstaande bungalow met grote tuin in Bel gië. „Niet moeilijk, toch." „Ze lopen de deur plat", zegt een medewerkster van makelaardij De Boer Partners in Hoog straten, in de Antwerpse Kem pen. „Dat is al een half jaartje aan de gang. Vooral woningen tussen acht en twaalf miljoen Belgische frank (tussen de 400.000 en 650.000 gulden, red.) zijn erg gewild en bijna niet meer te krijgen Het zijn niet meer alleen de su perrijken die, op de loop voor de Nederlandse vermogensbelas ting, naar België verhuizen. Ook tweeverdieners met een gemid deld inkomen dromen tegen woordig van een optrekje in de grensstreek. Voorbeeld Op dit moment wonen in België 90.000 Nederlanders. Volgens voorzichtige schattingen zou den honderdduizend landgeno ten de komende jaren hun voor beeld willen volgen. Mits de discussie over de afschaffing van de hypotheekrente-aftrek, opnieuw aangezwengeld door staatssecretaris Bos van Finan ciën, weer in de ijskast wordt gezet. De gevolgen zijn aan beide kan ten van de grens merkbaar. Ter wijl de overspannen huizen markt in Nederland eindelijk in wat rustiger vaarwater terecht lijkt te komen, is de waarde van huizen en bouwgrond in de Bel gisch-Nederlandse grensstreek de voorbije maanden de hoogte in geschoten. Toch liggen de huizenprijzen er nog steeds der tig tot veertig procent lager dan in Nederland. Wie volop profiteren, zijn de Belgische huizenverkopers en de middenstand in de grens streek. Voor jonge Vlaamse wo ningzoekenden valt er echter weinig te lachen. Zij komen er nauwelijks meer aan te pas. „Dat is voor een deel te wijten aan de Belgen zelf", zegt make laar Jongen van Immobiliën en Zakenkantoor Jongen Meeuw- issen in Lanaken. „Nederlan ders hebben een heel andere mentaliteit; zijn gewend om een hypotheek af te sluiten met een looptijd van 25 tot dertig jaar of soms nog langer. De Belg daar entegen, wil in vijftien jaar tijd z'n schuld aflossen." Maar ook de lagere lonen spelen een rol. En de striktere regels die Belgische banken hanteren bij het verstrekken van een hypo theek. Zo wordt doorgaans hooguit negentig procent van de executiewaarde van een woning gefinancierd. De rest moeten de Belgen zelf ophoesten, 14 pro cent overdrachtsbelasting inbe grepen. Normaal Nee, Immo Jongen heeft nauwe lijks nog Belgische klanten, zegt de Lanakense makelaar, die overigens ontkent dat de hui zenprijzen in de Belgische grensstreek de pan uit rijzen. „Ik geloof dat niet. Een woning in Lanaken kost tegenwoordig ongeveer hetzelfde als een wo ning in de regio Antwerpen. De prijzen waren hier in het verle den aan de lage kant, en zijn nu naar een normaal niveau getild. Nee, de huizen zijn hier nog niet, zoals in Nederland, onmenselijk duur." Jongen onderscheidt drie emi- gratiegolven vanuit Nederland. „Eerst had je de rijke Nederlan ders die om fiscale redenen naar België uitweken. Daarna kwa men de mensen die de waarde van hun rijtjeshuis of apparte ment in een paar jaar tijd enorm zagen stijgen en de boel ver kochten voor een vrijstaand huis in België. En nu zijn het de tweeverdieners die ruim en rus tig willen wonen voor een be taalbare prijs." Van wrevel on der de Vlamingen over de Nederlandse koopwoede heeft Jongen naar eigen zeggen nog niets gemerkt. Wie zich meer zorgen maakt, is burgemeester Louis van Velthoven van Lom mei. Nee, hij heeft niets tegen de 'Ollanders'. „Ik kan me levendig voorstellen dat ze zich liever hier vestigen. Vraag iemand waar hij liever woont: in een rij tjeshuis of in een bungalow met zwembad in de tuin9 Het ant woord moge duidelijk zijn. Soms heb ik het echter het idee dat Nederland z'n woningnood op België afwentelt." Volgens de socialistische burge meester van Lommei zet de nieuwe Nederlandse belas tingregelgeving wel degelijk kwaad bloed onder de eigen in woners. „Zij voelen zich in de steek gelaten door hun eigen overheid. Een Nederlander kan de hypotheekrente aftrekken van de belastingen Een Belg niet. Het is een ongelijke strijd. Ik waag te betwijfelen of het er op die manier gezelliger op wordt in de grensstreek. Pascale Thewissen r j- Nieuwe lijn interieurtextiel uit Leeuwarden. foto's Niels Westra Zachte materialen en warme kleuren in de Siancollectie. De wereld van de interieurtextiel is verrijkt met een nieuwe merknaam: Sian 99, een as sortiment plaids en kussens in mohair. Sian staat voor Sigrid Brinkhuis-Medema uit Leeuwarden en Annemieke Bonsen uit Voorburg, vriendinnen sinds ze samen de textielschool doorliepen. Twee jaar geleden kwam de jonge Leeuwarder zaken vrouw in contact met een weve rij in Engeland. Daar werden haar plannen om met een nieu we lijn plaids en kussens in mohair op de markt te komen positief ontvangen en direct omgezet in een monstercollec tie. De presentatie op een woon beurs was zo succesvol, dat Brinkhuis en Bonsen besloten Sian 99 in productie te brengen. Nu is Sian 99 in tal van woon- speciaalzaken toegevoegd aan het assortiment. Onder andere in het Arsenaal van Jan des Bouvrie in Naarden. De Leeuwarder onderneemster houdt zich bezig met de promo tie van de door haar ontworpen collectie, haar partner neemt de zakelijke kant voor haar reke ning. Naast een bescheiden on derkomen in het Irishofje biedt deze nieuwe onderneming Brinkhuis de door haar gewen ste spanning: „Van een grotere winkel leer ik niets meer. Ik wil de gewoon 'naar buiten toe'. Dit is een prima combinatie. „Ik voelde, dit gaat het wor den" zegt de ontwerpster bij het tonen van de collectie. Dat zijn vederlichte, zachte plaids van 1,25 bij 1,80 meteren kussens van 60 bij 60 centimeter in een uitgebreid kleurenpalet met daarin tinten als 'cornflower' (paarsblauw), rood, pink, oran je, caramel, coffee, grey en black. Daarnaast is een serie van vier plaids 'met heel lang haar' uitgebracht, met een glan zende, zijdezachte uitstraling. De bescheiden ruit in mohair wol, wol en nylon wordt in rood, oranje- en blauwtinten geproduceerd, alsmede in natu- reltinten. Daarnaast zijn er nog zogeheten 'worteldoeken' van 2 bij 1,50 meter in wol/nylon, die doen denken aan de ouderwetse slingerdoek. Voor een kussen is de klant 89,50 gulden kwijt, een uni-plaid kost 189 gulden, een 'langharige' plaid 295 gulden, een 'slingerdoek' 265 gulden. Voor de zomercollectie staan zijden kussens en gewatteerde kleden in drie eigentijdse kleu ren op het programma. Jeanette Stuurop Importeur Manor Design Haarden en Tegels brengt een tegellijn op de markt onder de naam Original StyleAan de lijn, afkomstig uit Engelandis onlangs de nieuwe serie Reflections 2 0 toegevoegd Ondanks hun afkomst hebben de tegels eerder een Mediterrane dan een Britse uitstraling. De tegels zijn met de hand gemaakt, waar door het oppervlak licht golvend is. Ook verkrijgbaar zijn bijpas sende strippen en hoekelementen. De afmeting van de tegels is 20 bij 20 centimeter, verkrijgbaar in tien verschillende kleuren. De prijs van Reflections 20 begint bij 88,75 gulden per vierkante meter. Voor meer informatie: 010-2202212.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33