Congo is gewoon te rijk PZC Grabbelton van Afrika 31 zaterdag 27 januari 2001 Rouw tijdens de begrafenis van president Kabila. Als een vermoeide prostituée sleept Congo zich door de ge schiedenis. Het immense Afri kaanse land bestaat om zich te laten misbruiken, uitzuigen, ver krachten. Als het van naam moet veranderen, is dat goed. Als het de oude naam weer terug krijgt, is het ook goed. Aanbidders te over. Maar niemand die begaan is met het lot van het land. Niemand die het lot kent. Een land dat nog moet worden uitgevonden. Wat is Congo? In ieder geval een enorm stuk land van bijna twee ënhalf miljoen vierkante kilometer, gelegen in het hart van Afrika ten westen van de grote meren en vormge geven door het stroomgebied van een viertal rivieren. De belangrijkste is de Congo, die de andere drie tot zich neemt gedurende een tocht die aan vangt in het zuidoosten in de regio Ka- tanga en via een 4700 kilometer lange lus eindigt in in het zuidwesten, in de Atlantische Oceaan. Tweehonderd stammen, 700 talen en, vandaag, 50 miljoen mensen. Een brede band van tropisch regenwoud, aan de noordzij de afgezoomd door savannen en aan de zuidzijde door open bosgebied. De Portugezen 'ontdekten' de mon ding van de Congo en het koninkrijk Congo in 1482, een gebied dat zich uit strekte over de huidige staten Angola, Gabon en Congo. Ze zouden er tot diep in de 19e eeuw ivoor en vooral slaven weghalen. De binnenlanden waren een groot enigma maar ze gene reerden volop slaven, ook voor de Arabieren, die na 1800 via Soedan en het sultanaat Zanzibar in het oosten opdoken. De belangrijkste handelaar heette Tippu Tip, een meedogenloos man, die in dienst zou treden als gou verneurvan de grote sla venbestrijder, brenger van beschaving en stichter van de (vrij)staat Congo, Leopold n, koning der Belgen Koehandel Staten ontstaan om de vreemdste re denen, zeker in Afrika, maar Congo overtreft ze'alle. Het ontstond uit het niets, was het bijproduct van schim mige koehandel, uitgevoerd door de Europese grootmachten Engeland, Frankrijk en nieuwkomer Duitsland Gezamenlijk vonden zij, grofweg na 1870, dat het 'zwarte continent'ken nis moest nemen van de verworvenhe den van de westerse wereld en dat het daarbij handig was, als het gebied netjes zou worden opgedeeld. België had hier eigenlijk niets te zoeken. Het bestond zelf net en was als klein Euro pees land zonder marine helemaal niet geïnteresseerd in het hebben van koloniën. Overigens was dat in een tijd waarin vrijhandel en liberalisme zich wortelden, een gevoel dat ook leefde bij de grote landen. Congo werd Belgisch dankzij de heb zucht en exploitatiedrift van Leo pold, een man die door zijn machtige tijdgenoten niet serieus werd geno men wegens zijn scabreuze leven en de onbeschaamde wijze waarop hij zijn vaak bizarre ideeën ventileerde De historicus H.L Wesseling schrijft in zijn standaardwerk over de deling van Afrika 'Verdeel en Heers', dat de denktrant van Leopold meer had van die van een boekanier of een maffia leider dan van een koning. „Zijn de Filipijnen nog te koop", schreef hij aan een Spaanse vriend, maar ook stelde hij koningin Victoria voor eens samen met hem een expeditie te orga niseren in China. Leopold dacht aan vankelijk 'iets' te kunnen halen in het oosten, ook omdat de Nederlandse ex ploitatie daar, en met name die van Java, hem als voorbeeld voor ogen stond. Stanley Het werd Afrika, maar alleen omdat dat continent na 1870 plotseling in de belangstelling was gekomen van de Europese publieke opinie. Dat kwam door de reizen van Livingstone, Braz- za en vooral de journalist Stanley, die zijn avonturen opschreef voor zowel een Amerikaanse als een Engelse krant. Stanley zou Afrika van de oost- naar de westkust doorreizen en daar bij als eerste de loop van de Congo vol gen. Stanley presenteerde de door hem ontdekte gebieden in Centraal- Afrika als een potentiële goudmijn, maar kreeg van het land waar hij zich vooral op richtte, Engeland, geen en kel respons. Leopold zag zijn kans schoon en wist de ontdekkingsreiziger in dienst te nemen en voor hem de Congo te laten 'veroveren'. Dat gebeurde via het slui- ten van verdragen en het stichten van 'stations'. Het heette uiteraard an ders: Leopold had een internationale vereniging opgericht (om Engeland en Frankrijk niet te verontrusten), die conform de tijdgeest wetenschappe lijke, filantropische en christelijke doeleinden nastreefde. Toen de groot machten zelf meer dan oppervlakkige belangstelling voor Afrika kregen en wat regels wilden opstellen - wat ge beurde tijdens het Congres van Ber lijn (1884-1885) - had Leopolds gees teskind al aardig vorm gekregen Met dank aan de Frans-Britse rivali teit en tot Leopolds eigen verbazing zou het uiteindelijk erkend worden als een staat bedoeld voor vrijhandel, en hijzelf als koning-soeverein. De Congo-Vrijstaat werd het persoonlij ke bezit van de Belgische koning. Hij zou er echter alles behalve vrijhandel toelaten. Het werd een ouderwetse kolonie, die gruwelijkzou worden uit gemolken. Bij de defintieve vaststel ling van de grenzen, in december 1884, kreeg Leopold er zelfs nog het zuidelijke Katanga bij, als compensa tie van een stuk dat de Fransen had den opgeëist. Katanga zou de rijkste provincie worden van Congo, een ge bied, zoals Wesseling schrijft, „dat in Europa gereikt zou hebben van Bar celona tot Istanboel en van Sicilië tot Zweden." Belangrijke reden van de Europese landen voor hun Afrikaanse interesse was de wil de slavernij definitief uit te bannen en te vervangen door 'legitie me handel'. Leopold in Congo zou tot 1908 de slavernij hoog houden en te gelijkertijd enorme rijkdommen ver garen met de winning van vooral rub ber. Joseph Konrad bezocht in de beginjaren de Vrijstaat en schreef er vol perplexe twijfel over de menselij ke soort het wereldberoemde boek 'Heart of Darkness' over. Pas recent is door de studies van de Belgische ex- ambassadeur Jules Marchal en de Amerikaanse historicus Adam Hoch- schild de omvang aangetoond van wat de 'Belgische genocide' wordt ge noemd. Tien miljoen Congolezen zouden Leo polds hebzucht niet hebben overleefd. De bevolking werd in de 23 jaar die de Belgische koning de staat onder zijn hoede had - zonder die overigens ooit te bezoeken - herleid tot de helft. Mar chal spreekt van een geschiedenis van plundering, verkrachting, slavernij, systematische terreur. Degenen die niet het vereiste rubber- of ivoorquo tum wisten te halen, raakten hun hand of penis kwijt, of werden dood geslagen. Maar de meerderheid kwam volgens Marchal om van ontbering en uitputting, ook doordat de inlandse bevolking enorme afstanden moest afleggen om in de rubber te werken. Marchals conclusie: „De kolonisatie heeft Congo aan de rand van de af grond gebracht, van de Congolezen een ontredderd volk gemaakt, losge rukt uit zijn verleden. Hoofdschuldi ge was Leopold II. Congo was zijn ci troen. Het motto van de vorst: persen tot het bittere einde." Marchal noemt Congo 'België's gru welkamer, een pretpark voor sadisten en avonturiers'. Een voorbeeld: Leon Rom, kapitein van de Congolese poli tie, zette zijn bloemperken af met af gehakte hoofden, een gegeven dat ook is gebruikt door Conrad in 'Heart of Darkness'. Toen internationale pro testen te luid waren gaan klinken, werd Congo in 1908 van de vorst afge nomen en gepromoveerd tot Belgische kolonie. Veel veranderde er volgens Marchal niet echt.,In de kopermijnen van Katanga duurde de dwangarbeid voort tot 1930 en in de goudmijnen van Kilo-Moto zelfs tot 1960, het jaar van de onafhankelijkheid." Mobutu Na Leopold, de Belgen en de vijf woe lige beginjaren van de republiek on der Kasavubu, kregen de Congolezen 32 jaar Mobutu voor de kiezen Dat was eenvoudigweg te veel van het slechte. Tot de onafhankelijkheid was het land in ieder geval in staat zichzelf te voeden. Daarna moest het granen importeren en ontving het voedsel hulp. Mobutu kreeg de macht via een door het westen gesteunde coup. De Koude Oorlog heerste ook in de war me Afrikaanse oerwouden. En dus werd Mobutu met hulp van dezelfde westerse steun in het zadel gehouden ter afwering van het communistische gevaar, dat bijvoorbeeld huisde in buurland Angola Maar Mobutu, die het land Zaïre ging noemen en zichzelf Mobutu Sese Se- ko, wist het schatrijke land failliet te CENTRAAL AFRIKAANSE REPUBLIEK laten gaan. Toen zijn al lang wanke lende regime in 1997 omviel, was de inflatie boven de 500 procent en wilde niemand Mobutu's nieuwe munt ge bruiken. Het jaarinkomen per hoofd van de be volking bedroeg 125 dollar, de helft vergeleken met 1988. In de regio was geen enkele economische controle en waren alle telecommunicatie- en an dere diensten ingestort. Zoals zo vaak gebeurt in post-koloniaal Afrika, leert de eerste nieuwe leider vooral de les van de koloniale heerser. ZAMBIA 200 km anp/alp Mobutu was een Afrikaanse Leopold en voor zijn regime werd de naam kleptocratie bedacht. De man met de luipaardmuts wist naar schatting 10 miljard gulden naar zijn buitenlandse bankrekeningen te sluizen, het vijf voudige van wat Leopold, naar men aanneemt, uit Congo liet wegvloeien. Cijfers over wat de vorige week ver moorde president en voormalig rebel lenleider Laurent Désiré Kabila in zijn kleine vier jaar als president bij elkaar geharkt heeft, zijn er nog niet. Maar dat een Europese minister diens Kinshasa, 23 januari 2001. fotoYoav Lemmer/AFP aanpak 'Mobutisme zonder Mobutu' noemde en de gemiddelde Congolees terug verlangt naar de koloniale tijd, zegt genoeg Een veel gehoorde theorie is dat er in Congo gewoon te veel is om netjes te blijven. Het land heeft inderdaad ver bluffende rijkdommen: 65 procent van al het kobalt in de wereld, de twee na grootste reserves van industriële diamanten, grote hoeveelheden ko per, goud, zilver, tin, water om energie op te wekken en natuurlijk tropisch regenwoud. In normale handen zou het land volgens de Zuid-Afrikaanse zakenkrant Business Day de hele re gio opstuwen in de vaart der volkeren- Maar het is te veel. Een ongeschreven regel van de Congolese grondwet stelt, dat je als politicus of ambtenaar gek bent, als je niet pakt wat je pakken kunt. Laurent Kabila senior erfde een fail liet land, maar onderzijn leiding werd het ook nog opgedeeld. Zijn zoon, die de ondankbare en onmogelijke taak heeft zijn vader op te volgen, bestuurt nog maar de helft van Congo. Dankzij de nu tweeënhalf jaar woedende oor log hebben vriend en vijand zich ge nesteld boven 's land rijkdommen. In het noorden en oosten graaien de aartsvijanden Rwanda en Oeganda - goud, hout en het mineraal tantalium weg. Ze beheersen samen met de (ver schillende) Congolese rebellengroe pen die zij steunen, de handel in goud en diamanten. Dat de rebellengroe pen onderling en zelfs Oeganda en Rwanda met elkaar slaags raken in Congo, lijkt alles te maken te hebben met de mineralen. De grote vrienden van Kabila, presi dent Mugabe van Zimbabwe en presi dent Nujoma van Namibië, lijken vooral zo enthousiast om Congo blij vend te helpen verdedigen wegens de diamantconcessies die zij hebben ge kregen. De derde bondgenoot, Ango la, heeft als enige een meer politiek motief. Maar dat heeft ook weer wei nig met het welzijn van Congo te ma ken in Luanda is men bang dat Congo als uitvalsbasis gaat dienen voor de 'eigen' Unita-rebellen. Honger Congo blijft een wezenloze grabbel ton voor iedereen, behalve voor de Congolese bevolking. De oorlog, de eerste Afrikaanse Wereldoorlog ge noemd, heeft enkele honderdduizen den het leven gekost. Volgens de VN lijden nu 16 miljoen Congolezen - een op de drie - honger Er is donors ge vraagd om 74 miljoen dollar voor noodhulp, maar slechts de helft is bin nen gekomen. De VN wilde ook 5000 man troepen sturen om het anderhalf jaar oude vredesakkoord te laten na leven en iets van normalisering af te dwingen. Dat gebeurde niet, omdat de oude Kabila dwars lag. Wat nu? Kabila junior zal niet de natie redden. Het laatste wat de Congole zen willen, is een nieuwe dynastie. De alliantiepartners onder leiding van Angola zeggen hem echter te steunen en harder aan vrede te willen werken. Maar gebeurt dat ook, als dat hun commerciële belangen schaadt? In Kinshasa, dat al weer lang geen Leo- poldville meer heet, tasten de naar et niciteit gevormde militaire facties el kaar af. Wat zit er nog in het vat voor ons, vragen ze zich af. Ze hebben geen plan voor Congo. Ze denken als boe kaniers en maffialeiders. Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31