Bolkestein ziet niets in immigratie PZC PZC De Graaf start debat over Zorreguieta SGP-zuster Grabijn slaat keihard terug Heli-vliegers Djibouti riskeren boetes Pleidooi voor meer werkers Korthals erg voorzichtig met DNA bij onderzoek Tl januari 1951 zaterdag 27 januari 2001 door Hetty van Rooij Immigratie vormt geen oplos sing voor een mogelijk tekort aan arbeidskrachten in Europa. Dat is de mening van Europees Commissaris Bolkestein. Met deze uitspraak wijkt hij echter af van de stellingname van het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie, waarvan hij deel uit maakt. Volgens de Europese Commissie moeten de lidstaten van de Unie hun grenzen juist openstellen voor werkkrachten uit derde landen, omdat ze die in de na bije toekomst hard nodig zullen hebben. Bolkestein kwam gisteren met zijn dissidente opvatting op de proppen bij de Hofstadlezing in Den Haag. Een tekort aan ar beidskrachten in de Unie moet volgens de Commissaris voor de Interne Markt worden verhol pen door ervoor te zorgen dat er veel meer mensen toetreden tot de arbeidsmarkt. „In veel lid staten zitten mensen nu thuis wegens werkloosheid of ar beidsongeschiktheid. De priori teit is niet immigratie, maar een grotere deelname aan het ar beidsproces", zo verklaarde Bolkestein. Actief In november vorig jaar publi ceerde de Europese Commissie twee discussiestukken waarin wordt gepleit voor een 'actief immigratiebeleid' van de lidsta ten. Volgens het dagelijks be stuur van de Unie is het tijd dat de EU-landen de werkelijkheid onder ogen zien: zonder nieuwe 'economische' migranten zal de Europese beroepsbevolking steeds verder verouderen en komt op den duur zelfs de sa menleving in gevaar. Commissaris Bolkestein heeft dat standpunt als Commissielid weliswaar onderschreven maar is het er niet mee eens, zo blijkt uit de Hofstadlezing. Hij deelt daarentegen de mening van de Franse minister van Binnen landse Zaken De Chevènement. Die pleitte vorig jaar tijdens een ministeriële EU-bijeenkomst in Marseille voor een beperkt toe latingsbeleid. Kwaliteit Volgens Bolkestein moet de Eu ropese Unie de toestroom be perken door kwaliteitseisen te stellen aan de immigranten. „Als de economische asiel stroom een ongecontroleerde immigratiestroom wordt, im porteert Europa armoede ter wijl in de landen van herkomst een productief deel van de be volking vertrekt", zo stelde hij gisteren. Bij de presentatie van de discus siestukken van de Commissie, in november vorig jaar, waar schuwde Bolkesteins collega van Justitie Vittorino dat er 'po litieke moed' nodig is voor het uitvoeren van de voorgestelde actieve immigratiepolitiek. „Het vereist sterk politiek lei derschap en een duidelijke visie op de multiculturele samenle ving", aldus Vittorino destijds. Bolkestein benadrukte gisteren in Den Haag ook de noodzaak van politieke moed en leider schap, maar uit zijn woorden blijkt dat hij toch iets anders be doelt dan zijn Italiaanse colle ga- „Bi] het opzetten van een Euro pees asiel- en immigratiebeleid moet men keuzes durven ma ken, zonodig harde keuzes op basis van strenge criteria We moeten er vooral voor waken dat de Europese Unie niet de fouten herhaalt die sommige lidstaten in de jaren zestig en ze ventig hebben gemaakt", zei Bolkestein. GPD door Hans Leber Luchtmachtmilitairen die met de vier Apache-gevechtshelikopters in Dji bouti worden gestationeerd, lopen het risico daar bij verkeersovertredingen torenhoge boetes te krijgen. De militaire vakbond AF- MP eist dat eventuele boetes en rechtsbij stand door het ministerie van Defensie wor den betaald. „Anders zullen we onze leden adviseren daar niet te rijden." Nederland en Djibouti hebben een concept verdrag gesloten voor de stationering van de Apaches. Volgens AFMP-voorzitter T. Heerts is daarin sprake van een uitzonder lijke situatie. „Bij andere missies geldt voor Nederlandse militairen bij een overtreding of vergrijp de Nederlandse jurisdictie. Om dat de missie van de Apaches niet onder de vlag van de Verenigde Naties plaatsvindt, geldt dat nu niet. De VN wilden die helikop ters van ons helemaal niet." De AFMP beschikt over informatie dat in Djibouti torenhoge boetes normaal zijn. Ook zouden buitenlanders vaak het slacht offer zijn van uitgelokte verkeersongeval len. Heerts: „Geheel in lijn met de exorbi tante bedragen die de regering van Djibouti vroeg voor de stationering van de Apaches, proberen ze wellicht zo buitenlanders geld uit de zak te kloppen. We willen garanties dat onze leden daar niet mee te maken krij gen en dat ze voor een beroep tegen een op gelegde straf rechtsbijstand van Defensie krijgen." De Apaches zullen vanuit Djibouti de Ne derlandse militairen op de grens van Eritrea en Ethiopië bijstaan bij een overhaast ver trek. De stationering stuitte aanvankelijk op de financiële eisen van de regering in Dj 1- bouti. Ook de vliegvergunning van de zwaar bewapende Apaches was een probleem. In het concept-verdrag zijn die obstakels weg genomen. Ook staat erin dat overtredingen door Nederlandse militairen waar geldboe tes op staan, door Djibouti worden afgehan deld. De andere delicten worden volgens Nederlands recht afgedaan. Onterecht Volgens een defensiewoordvoerder maken de bonden zich onterecht zorgen. „Eventue le boetes in Djibouti worden door de mare chaussee betaald. InNederland wordt geke ken of de militair fout zat. Eventueel kan het betaalde bedrag, of een deel daarvan, dan op de militair verhaald worden. Daar bij zal proportionaliteit gelden, zodat het om redelijke bedragen gaat. Tegen zo'n be sluit kan de militair dan in Nederland in be roep gaan." GPD pagina 3: eerste militairen terug door Bert Hesselink Als ze je steeds maar weer provoceren en uitmaken voor leugenaar, dan sla je een keer terug. En de Haagse Riet Grabijn-Van Putten slaat terug. Ze heeft bij de Commissie Gelij ke Behandeling een klacht inge diend tegen de SGP, de partij waarvan ze lid is en die bij haar leven hoort. Maar de maat was vol. Riet Grabijn noemt haar klacht geen vorm van wraak, maar 'een ultiem verlangen naar recht voor vrouwenZe strij dt b innen de SGP al jaren voor een vol waardige behandeling van vrouwen in de partij. Binnen de partij wordt ze afgeschilderd als lastpak. De relatie was al nooit florissant, maar toch kon Gra bijn niet kiezen voor een andere partij dan de SGP. „De SGP is van huis uit mijn partij", zegt ze. „Mijn vader was een van de oprichters. Ik ben in dat milieu geboren." Dat vrou wen binnen die partij geen rol van betekenis speelden, was vanzelfsprekend „Het was voor ons zo gewoon dat je als vrouw geen lid kon worden, daar dacht je niet verder over na." In 1984 bleek dat vrouwen toch lid konden worden van de SGP. Het ging zelfs zo ver dat Grabijn daartoe werd uitgenodigd. Aan leiding voor dat genereuze ge baar van het SGP-bestuur was een brief die Grabijn had ge schreven naar aanleiding van een interview met een SGP'er. „Door zijn uitlatingen over vrouwen gingen mijn haren overeind staan. Ik stuurde die man een brief, waarin ik precies schreef hoe ik over hem dacht. Haar man raadde Grabijn aan de brief ook in de bus te doen bij het partijbestuur. „Dat heb ik toen maar gedaan, want dat is hier toch om de hoek. Ik had de brief echter niet ondertekend met mijn meisjesnaam, maar met H. Grabijn. Want als die man zou zien dat de brief van een vrouw was, had hij hem waarschijnlijk niet gelezen." Het SGP-bestuur was met de brief in zijn nopjes. Een opgeto gen bestuurslid meldt zich tele fonisch voor de heer Grabijn, want zulke leden kon de partij wel gebruiken. Beduusd over zoveel enthousiasme, zweeg Grabijn erover dat niet haai man maar zij de scribent van de brief was. Dat meldde ze echter de volgende dag wel schrifte lijk. Het weerhield de partij er niet I van mevrouw Grabijn uit te no digen lid te worden van de SGP. i „De statuten gaven toen die ruimte nog", aldus Grabijn. Dat is nu niet meer het geval. In 1996 werden de statuten gewijzigd vrouwen konden alleen nog maar buitengewoon lid zijn. In 1992 bemachtigt ze een toe gangskaart -voor de algemene ledenvergadering door te drei gen met een kort geding. Ze schrijft zelfs een boek over haar ervaringen als vrouw binnen het gereformeerde, politieke man- nenbolwerk. Het doet haar aan zien binnen de partij geen goed. Vanwege haar activiteiten werd ze vorig jaar uitgenodigd door de Vara-radio. Door die uitzen ding kwam ze in contact meteen voorzitter van een SGP-kies- vereniging elders in het land Hij is het weliswaar niet met haar eens. maar is onthutst door haar boek. Hij vindt dat ze moet worden gerehabiliteerd en dringt daarop aan bij het SGP- hoofdbestuur. Maar dat weigert een gesprek met Grabijn. „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen. Toen heb ik de aanklacht bij de Commissie Ge lijke Behandeling ingediend." Sinds de statutenwijziging was er bij Grabijn al sprake van toe nemende irritatie. „Het buiten gewone lidmaatschap is een vernedering voor een intelligen te vrouw. Een buitengewoon lid mag niets. Zelfs niet stemmen voor een bestuursfunctie in de kiesvereniging. Bij verkiezin gen vindt de SGP stemmen van vrouwen buitengewoon wel kom. Maar als er in de kiesver eniging een bestuurslid moet worden gekozen, moeten de vrouwen het pand uit. Dat kan toch niet. Dat is discriminatie Hare Majesteit Grabijn heeft nog een argu ment. „Het regeerambt komt de vrouw niet toe, is binnen de SGP een gevleugelde uitdrukking Maar hoe zit het dan met de ko ningin? In de ogen van de SGP regeert zij bij de gratie Gods. Als aan vrouwen het regeerambt niet toekomt, geldt dat ook voor Hare Majesteit. En als zij wel mag, geldt dat ook voor al haar seksegenoten." GPD Als eerste fractieleider van de paarse coalitie vindt D66-leider Thom de Graaf het moment ge komen om uitgebreid stil te staan bij een eventueel huwelijk tussen prins Willem-Alexander en de Argentijnse Maxima Zorreguieta. We hebben hier echt een probleem. Justitie moet zeer terughou dend zijn met het verrichten van grootschalig DNA-onder- zoek om misdrijven op te lossen. Minister Korthals van Justitie wil dit opsporingsmiddel alleen inzetten als aan een aantal voorwaarden is voldaan. Dat heeft hij de Tweede Kamer gis teren schriftelijk laten weten. Zo moet het gaan om een zeer ernstig misdrijf dat grote maat schappelijke onrust veroor zaakt. Bovendien moet er in de betreffende zaak nog geen ver dachte zijn en het er ook niet naar uitzien dat het misdrijf op andere wijze kan worden opge lost. Ook dient justitie op z'n minst het idee te hebben dat zo'n onderzoek zal helpen het misdrijf op te helderen. Zo moet justitie aanwijzingen hebben dat de dader zich daadwerkelijk bevindt binnen de kring van ge selecteerde mensen. Verder wil de WD-bewinds- man ervoor waken dat er niet meer mensen worden onder zocht dan strikt noodzakelijk is. Daarbij speelt mee dat groot schalige DNA-onderzoeken enorm veel tijd en capaciteit vergen. Dit gaat af van tijd en inzet voor andere zaken, waar schuwt de minister. Bovendien moet voorop blijven staan dat tegen de te onderzoeken mensen geen individuele aanwijzingen zijn. Vaatstra Oktober vorig jaar steunde mi nister Korthals al de beslissing van het Openbaar Ministerie geen grootschalig DNA-onder- zoek te doen om de moordenaar van Marianne Vaatstra op te kunnen sporen. Het Openbaar Ministerie wilde er toen niet aan en ook Korthals zag bezwaren. In die specifieke zaak waren OM en politie immers al geruime tijd bezig met zeer gericht onder zoek. Een kleiner opgezet DNA- onderzoek, dat zich zou beper ken tot enkele honderden man nen, zou veel beter aansluiten bij de tot op dat moment ver richte inspanningen om de da der te traceren. Minister Korthals benadrukte eind vorig jaar dat de vraag of DNA-bevolkingsonderzoeken in het algemeen moeten kunnen, een meer principiële, politieke discussie zou vergen. De be windman liet toen wel weten dat de mogelijkheid tot een der gelijk omvangrijk onderzoek bestaat. ANP Haringen De Zeeuwse vissers hebben te kampen met een slechte ha ringvangst. De vissen zitten te ver weg en laten zich moeilijk vangen. De Duitse haringvis sers hebben meer geluk. Hoe wel zij op dezelfde plaatsen vissen als de Zeeuwen krijgen zij de netten wel vol. Volgens de Zeeuwse vissers komt dit omdat de Duitse schepen meer motorvermogen hebben. Schip Het Noorse schip Inger-Marie is gisteren op een zandplaat in de Westerschelde gezet. Het schip begon te zinken toen het ter hoogte van Vlissingen voer. In de loop van de dag is het schip de haven van Vlissingen binnengesleept. Begrotingstekort De gemeente Vlissingen heeft een aanzienlijk tekort op de begroting. De burgemeester vreest dat hierdoor de weder opbouw van de stad in gevaar komt. De gemeente heeft nog steeds 1000 woningen tekort en nog 25 woningen wachten op herstel. Vleesrantsoen In Engeland is het vleesrant soen voor de tweede maal in een maand verlaagd De Britse huisvrouwen gaan binnenkort misschien overschakelen op rendiervlees. Het eerste Zweedse rendier is inmiddels in Engeland aangekomen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl abonnementen, abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (nvt) per kwartaal 107,50 109,15) perjaar 409,50 411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers. maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV door Paul Koopman en Koos van Wees Thom de Graaf heeft lang met het onderwerp gewors teld - en nóg. Kun je als promi nent Kamerlid wel iets zeggen over een verbintenis waarvan formeel nog geen sprake is? En als je dat al doet, wat is dan je boodschap? Want het onder werp dat aan de orde is - een eventueel huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en de Argentijnse Maxima Zorreguieta - is volgens De Graaf 'controversieel'. Toch acht De Graaf de tijd rijp voor een uitvoerige gedachte wisseling over de haken en ogen die aan een eventueel hu welijk zitten Dat heeft een simpele reden: als de verloving eenmaal is aangekondigd, is er sprake van een feit waar de Staten-Generaal niet meer omheen kunnen. „Op het moment dat de rege ring toestemming van de beide Kamers vraagt voor dit huwe lijk, kan het parlement 'nee' zeggen, maar ik acht de kans daarop zeer klein. Het zou een ultieme remedie zijn waarmee niemand gelukkig zou zijn. En dan de ceremonie zelf. Als de Goedkeuringswet wordt inge diend, kunnen wij niet zeggen: we gaan daar eens een paar maanden rustig over naden ken. Al bij de verloving speelt de vraag: hoe wordt omgegaan met de vader van de bruid. De vader van de bruid, dat is het dilemma. „We hebben hier echt een probleem", zegt De Graaf. „Aandeenekantiserde roep om rechtvaardigheid. Ik krijg brieven waarin ongeruste burgers stellen: het verleden van de vader kunnen we niet zomaar terzijde schuiven Aan de andere kant willen wij recht doen aan de huwelijkswens van Willem-Alexander Ik heb ook post gekregen waarin men zegt: laat Willem-Alexander toch begaan!" Jorge Zorreguieta was minis ter van Landbouw in het Ar- D66-leider Thom de Graaf vindt het tijd om stil te staan bij een eventueel huwelijk tussen prins Willem-Alexander en Maxima Zorre guieta. foto Phil Nijhuis/GPD gentijnse Videla-regime Een 'weerzinwekkend regime', vol gens De Graaf. „Je hoeft echt geen onderzoeker van het In stituut voor Oorlogsdocumen tatie te zijn om te weten dat dit regime fout was. Duizenden mensen zijn in Nacht und Ne- bel verdwenen. De vader van Maxima heeft een rol in dat re gime gespeeld en draagt dus morele verantwoordelijk heid." Videla is al ruim twintig jaar niet meer aan de macht, maar de D66-voorman constateert dat deze zwarte pagina uit de Argentijnse geschiedenis nog velen in Nederland op het net vlies staat. „Veel mensen in Ne derland hebben zich in de jaren zeventig voor de Argentijnse zaak ingezet. Ook in mijn stu dententijd leefde het erg. Wat in Argentinië gebeurde, be paalde toch mede mijn begrip van goed en kwaad en hoe ik te gen de wereld aankijk." En het leeft nog steeds, meent de D66-leider. „Je kunt niet doen alsof die gevoelens niet bestaan. Er kunnen ook hier wonden opnieuw worden opengereten. Je moet daar ter dege rekening mee houden. Dat dit consequenties moet hebben voor de manier waarop met de aanwezigheid van de vader wordt omgegaan, spreekt voor zich." Inhumaan Voor De Graaf staat één ding vast: de Nederlandse regering kan de vader van Maxima niet verhinderen het huwelijk van zijn dochter bij te wonen. „Dat kun je hem niet verbieden, en dat moet je ook niet willen. Want het zou inhumaan zijn. Ik zou het mijn grootste vijand nog niet toewensen. Zoals ik het ook zijn dochter niet wil aandoen dat haar vader niet op haar huwelijk is. Maar vanwe ge de gevoeligheid moet je stre ven naar een aanwezigheid van de vader, die zodanig is dat er geen aanstoot aan wordt geno men. Want niemand is gebaat bij een reprise van het huwelijk van Beatrix en Claus destijds, met rookbommen en vechtpar tijen." Volgens De Graaf is de 'presen tie' van vader Jorge al vanaf de verloving aan de orde. Hij ver wijst naar de verloving van Beatrix en Claus. „Het staat mij bij dat de ouders van Claus daar ook niet bij aanwezig wa ren." Hoe het protocol exact moet verlopen, is een zaak van het kabinet en het Hof samen, benadrukt hij.Ik ga niet op de stoel van de regering zitten. Hoe men er exact mee moet omgaan - wel of niet op het bordes en dergelijke - daar wil ik me nu niet over uitlaten. Ik hoop oprecht dat de regering hier verstandig mee omgaat." De Graaf verzet zich tegen het beeld dat opwinding over de schoonvader van de kroon prins voornamelijk is voorbe houden aan links Nederland. „Dit is geen exclusief links is sue. Er is geen monopolie van welke politieke stroming dan ook om je op te winden over on recht. Het is heel verstandig dat er in alle fracties nu al over deze zaak wordt nagedacht." Afstand Zou het helpen als vader Zor reguieta zelf afstand neemt van zijn verleden? „Dat zeg ik niet, want hoe geloofwaardig is zo'n verklaring dan nog? Het is precies de reden waarom ik over dit onderwerp zwijg. Maar het maken van gebaren helpt wel bij het verminderen van de weerstanden." Het par lement is volgens De Graaf te recht betrokken bij het huwe lijk van de kroonprins, hoewel de Goedkeuringswet volgens hem voor een deel 'archaïsch' is. „De wet stamt uit de tijd waarin staat en koningshuis nog samenvielen. Een omstre den huwelijk kon tot een oor log leiden en het voortbestaan van de staat zelf in gevaar brengen. Nu is dat niet meer zo Maar het koningschap kan wel in opspraak komen door een huwelijkspartner of haar fa milie. In dit geval is bij de festi viteiten rondom het huwelijk de familiegeschiedenis van de bruid niet te negeren. In theo rie zou de achtergrond van de partner het koningshuis voort durend in opspraak kunnen brengen." In theorie, want De Graaf ver wacht dat niet. „Niet het hu welijk zelf vormt het probleem, maar de huwelijksdag. Niet de partner, maar haar vader Ik veiwacht niet dat we hier over vijf jaar nog mee zitten. De re latie tussen Willem-Alexander en Maxima vindt volgens mij niemand een probleem." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2