Er luistert altijd iemand mee Toch wel goeie jongens, die slechte dingen doen Wereldwijd spioneren T, 29 zaterdag 27 januari 2001 Als een immense stofzuiger wroet Echelon wereldwijd in telecommunicatie. Het Ameri kaans-Britse afluistersysteem is jarenlang omgeven door een sluier van geheimzinnigheid die echter stukje bij beetje wordt ontrafeld. Echelon bestaat, zoveel is inmid dels wel duidelijk. Twee Amerikaanse tieners chatten met elkaar. Voor de grap hebben ze het over een aanslag op president Clinton. Als veelvuldig het woord 'as sault' (aanslag) valt, gaat er bij de computer van de National Security Agency (NSA) een lichtje branden. De jongens worden opgepakt. Pas als duidelijk is dat ze het echt niet op Clinton gemunt hebben, komen ze met de schrik vrij. Het voorval staat te lezen op internet. Waar gebeurd of niet, feit is dat in het diepste geheim de afgelopen dertig jaar een wereldomspannend netwerk gebouwd is voor het aftappen van communicatie. Met een duizeling wekkende snelheid zoekt Echelon - niet meer dan een codenaam voor af luisterpraktijken - op onder meer trefwoorden, stemprofielen en num mers. Op die manier vissen inlichtin gendiensten gevoelige informatie uit fax-, gsm-, telex-, internet- en tele foonverkeer. Treffen computers be paalde combinaties van begrippen aan, dan wordt de communicatie au tomatisch onderschept. En zo liepen ook beide Amerikaanse jongens tegen de lamp, de combinatie 'assault' en 'Clinton' stond garant voor een op tilt slaande NSA-computer. Het geavanceerde afluistersysteem Echelon is ontwikkeld door de NSA en wordt geëxploiteerd door de over heden van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw- Zeeland en Canada. Op tal van plek ken in de wereld staan grondradarsta tions die satellietcommunicatie af luisteren. Jarenlang is het spionagenetwerk af gedaan als een gerucht, overheden ontkenden dat er sprake was van af luisterpraktijken op grote schaal. Maar diepgravende onderzoeken van onder anderen de Britse journalist Duncan Campbell maakten duidelijk dat Echelon wel degelijk bestaat. Bo vendien klapten oud-medewerkers van Amerikaanse geheime diensten uit de school. Zoals James Woolsey, ex-directeur van de CIA. Hij erkende vorig jaar dat Amerika Europese be drijven bespioneert om omkoperij en corruptie op het spoor te komen. In een reactie op de ophef in Europa zei hij tegen de Wall Street Journal: ,,Ja, mijn Europese vrienden, we hebben jullie bespioneerd. En het is waar dat we computers gebruiken die dataver keer uitpluizen door het gebruik van trefwoorden." Aannemelijk Ongerust geworden door de aanhou dende stroom informatie over Echel on, gelastten zowel Europees Parle ment als verschillende EU-landen onderzoeken naar het bestaan ervan. Onderzoeksrapporten toonden aan dat het oorspronkelijk militaire spio nagenetwerk ook wordt ingezet voor economische doeleinden. Verschillen de grote Europese bedrijven zouden de afgelopen jaren orders zijn misge lopen omdat Echelon hun dataver keer had onderschept. Vliegtuigbou wer Airbus bijvoorbeeld zou een contract niet gekregen hebben omdat de Amerikaanse concurrent McDon nell Douglas vooraf de inhoud van een offerte kende. Inmiddels is ook de Nederlandse overheid wakker geschud. In het ver leden was het antwoord op Kamer vragen immer dat de regering geen kennis had over het bestaan van Eche lon en ook geen mogelijkheden bezat om daar achter te komen. Totdat mi nister De Grave (WD, defensie) een week geleden plotseling met een noti tie op de proppen waarin hij toegeeft dat 'het op grond van de thans be schikbare informatie aannemelijk is dat Echelon bestaat', ,,De term aannemelijk interpreteer ik als diplomatentaal. Feitelijk beves tigt de regering het bestaan van Eche lon", zegt Maurice Wessling van Bits of Freedom (BOF), een non-profit or ganisatie die opkomt voor privacy en burgerrechten op het gebied van de informatietechnologie. Weliswaar is Wessling blij met de 'ont hulling' van De Grave, de nota van de bewindsman noemt hij teleurstellend. „Hij baseert zich op openbare bron nen, zoals kranten, die voor iedereen toegankelijk zijn. Er staat niets nieuws in. Daarom roept het bij mij vragen op waarom de regering nu in eens van gedachten is veranderd." Wessling geeft zelf het antwoord. Vol gens hem móest De Grave wel iets on dernemen, omdat landen als Italië en België en ook het Europees Parlement Echelon al eerder hoog op de agenda hadden geplaatst. „In werkelijkheid wist de minister natuurlijk al lang dat Echelon bestaat. Zijn notitie is een compromis. Hij maakt geen gebruik van geheime informatie van de bond genoten, waardoor hij de Amerikanen en Britten niet bruuskeert. Ander zijds kan hij richting het parlement laten zien dat hij iets heeft onderno men." Hebbelijkheid Natuurlijk zijn het niet alleen de Echelon-landen die op grote schaal afluisteren. Vrijwel alle Europese in lichtingendiensten hanteren metho den en technieken die op z'n minst op Echelon lijken. Het probleem is groter dan een uit de hand gelopen Ameri kaanse hebbelijkheid. Nederland is daarop zeker geen uitzondering, zegt Willem Wagenaar van Bureau Jansen en Janssen in Amsterdam, dat onder zoek doet naar politie- en inlichtin gendiensten. In het Groningse plaatsje Zoutkamp staat al jaren een grondradarstation dat de Militaire Inlichtingen Dienst (MID) in staat stelt telecommunicatie af te luisteren. Weet u waarvoor dat radarstation dient?, luidt de vraag aan een gemeen tewoordvoerder. „Ik weet dat het er staat, maar ik ben er nog nooit ge weest. Ik bel u terugVijf minuten la ter gaat de telefoon. Het antwoord van de woordvoerder is kortVoor in formatie moet ik u verwijzen naar het PROJECT ECHELON Veiligheid v. privacy - wie houdt ons in de gaten? Een wereldwijd netwerk, ontwikkeld om het Sovjet-bloc te kunnen volgen tijdens de Koude Oorlog - later gebruikt tegen de internationale misdaad en terrorisme - kan bedrijven, gekozen volksvertegenwoordigers en burgers in Europa bespioneren en zo de burgerrechten over de hele wereld ondermijnen. GB-VS-verbindingsbureaus en hoofdkantoren van Echelon Wereldwijd onderscheppen van telefoon-, fax- buzzer- en e-mailcommunicatie 1. Internet ministerie van defensie in Den Haag. Bij het ministerie laat een voorlichter weten dat het radarstation sinds be gin jaren '80 m Zoutkamp actief is ten behoeve van de MIDVoor het ont vangen en opnemen van niet kabelge bonden telecommunicatie." Hij ver gelijkt het station met een 'groot schepnet dat alles wat in de ether zweeft, oppikt. „Daarna wordt die enorme brok informatie verwerkt en wordt uitgevist wat wel en wat niet in teressant is. Hoe dat gebeurt, is na tuurlijk het geheim van de smid. We praten over dit soort zaken nooit in details." Toestemming Wagenaar stelt vast dat ook de MID via trefwoorden dataverkeer screent. Hij staaft zijn opvatting aan de hand van de ontwerpwet op de inlichtin gen- en veiligheidsdiensten (WIV). „In een nota van september vorig jaar staat expliciet dat de toepassing van trefwoorden in de praktijk niet blijkt te werken omdat telkens toestemming nodig is van de minister. Die regel is inmiddels uit de ontwerpwet gehaald, toestemming van de minister is dus straks niet meer noodzakelijk." Wie wat te vrezen heeft van Echelon is niet duidelijk. Daarvoor is er te wei nig bekend van de praktijk waarin het systeem wordt gebruikt. Volgens Cees Wiebes, die de praktijken van inlich tingendiensten uitgebreid heeft on derzocht, loopt het allemaal niet zo'n vaart. Hij betoogde afgelopen week tijdens de speciale hoorzitting over Echelon in de Tweede Kamer dat de onstuimige groei van alle vormen van communicatieverkeer de inlichtin gendiensten voor grote problemen stelt. Technisch gezien is het relatief eenvoudig communicatieverkeer te onderscheppen, maar het verwerken, decoderen, vertalen, analyseren en rapporteren van de onderschepte in formatie is een groot probleem, aldus Wiebes. „Per week worden in Neder land 490 miljoen gsm-gesprekken ge voerd. Wie onderschept die allemaal? Echelon? De MID? De BVD?" Geheimzinnig Kan de argeloze e-mailende, mobiel bellende en faxende burger derhalve rustig gaan slapen? Wessling van Bits of Freedom is pessimistischer ge stemd dan Wiebes. Systemen als Echelon schenden de privacy, is zijn mening. „Elke burger mag uitgaan van het recht op vertrouwelijk com municeren. Als overheden daar in breuk op maken, moet dat met wette lijk vastgestelde regels omkleed zijn. Beginsels als proportionaliteit, trans- GB: Government Communications HQ GCHQ Cheltenham, Westminster, NSA Menwith Hill, Yorkshire Communications Security Establishment Leitrim, Ontario V.S. National Security Agency (NSA) Sugar Grove, West Virginia; Sabana Seca, Puerto Rico 2. Satellieten Gericht op microgolven op aarde, radio-uitzendingt en mobiele telefoons 4/ Onderzeese kabels: Onderschepping ■van signalen dmv. niet traceerbare afluister-'peulen' USS Parche: luisterde vanaf 1979 Sovjetkabel af in de Barentszee - werd later verplaatst naar de Stille Oceaan Australië Defence Signals Directorate Kojarena, West Australië Govt. Communications Security Bureau Waihopai Analyse: Verzamelen en verwerken van gegevens Breedband SNAPPER systemen verkennen onderschepte signalen met snelheden tot 2,5 Gigabyte per sec. - sneller dan enige internetverbinding of communicatie satelliet voor telefonie Cray RE - NSA HQ in Fort Meade. Marylaid is 's werelds één na krachtijste supercomputer "Woordenboek" computers zoeken naar sleutelwoorden. Nieuwe N-gram systemen voeren zoekopdrachten uit naar onderwerpen Verssreiding: gebruikmaken van 4e verworven kennis Infornatie wordt automatisch doorgestuurd naar geïnteres seerd GB-VS-overheidsinstellingen Filterng: Gegevens die toevallig worden opgepkt, worden niet verwerkt Bronnet Reuters, European Parliament STOA, Jane's. FAS Nieuwste coderingstechnieken zijn moeilijk te kraken, maar alle VS-software heeft NSA heeft patent op tech- een ingebouwde 'achter- nieken voor spraak- en deur1 voor NSA woordherkenning Commercieel voordeel: Panavia Eurofighter consortium houdt vol te zijn afgeluisterd tijdens verkooponderhandelingen in het Midden-Oosten in 1993. ©GRAPHIC NEWS parantie, controle, toestemming van de rechier moeten bij inbreuk op de privacy voorop staan." En het zijn juist systemen als Echelon, vindt Wes sling, die alle regels met voeten tre den. „En de geheimzinnigheid erom heen maakt verantwoording per definitie onmogelijk Een programma dat officieel niet bestaat, is niet voor kritiek vatbaar. „Je moet ervan uitgaan dat al dit soort systemen fouten maken", voegt Wa- genaar eraan toe. „Niet een paar fou ten, maar veel fouten. Een slachtoffer Radarstation van de Amerikaanse NSA in Bad Aibling. foto Uwe Lein/AP van het systeem heeft geen enkele mo gelijkheid zich te verweren. Je weet niet tegen wie je moet vechten. En als al duidelijk wordt dat de BVD erach ter zit, dan wordt het ontkend." Verder onderzoek naar de aard en het gebruik van systemen zoals Echelon is volgens Wessling noodzakelijk. Hij vindt dat het Nederlandse parlement het voortouw moet nemen. „Neder land is laat wat dat betreft. Dat hoeft in principe geen probleem te zijn, maar een onderzoek moet er snel ko men. Als Kamerleden zich geschokt tonen over Echelon, zoals tijdens de hoorzitting van vorige week, dan zul len ze ook serieuze stappen moeten zetten." Ook pleit Wessling voor het op grote schaal toepassen en bevorderen van het gebruik van cryptografie dom burgers en bedrijven. Cryptografie is het versleutelen van informatiever keer en het verkleint de mogelijkhe den voor buitenstaanders om kennis te nemen van die informatie. Sterke cryptografie is steeds algemener ver krijgbaar, bijvoorbeeld via internet. Tegelijkertijd beseft Wessling dat overheden niet happig zijn op een on gebreidelde toepassing van crypto grafie. Een technisch effectieve be scherming tegen interceptie betekent immers ook dat overheden inleveren op de mogelijkheden htm eigen bur gers af te luisteren. „Een zwak punt in de notitie van De Grave vind ik dat hij dat dilemma niet noemt." Strafrecht Volgens Wagenaar van Jansen en Janssen moet de Tweede Kamer zich niet alleen focussen op Echelon. Hij maakt zich vooral zorgen over de ver anderende rol van inlichtingendien sten (ivd's) en de toenemende verwe venheid tussen ivd's en politie. „Inlichtingendiensten hielden zich vroeger alleen bezig met bescherming van de staatsveiligheid. Dat was een overzichtelijke taakstelling die tot eind jaren '80 secuur werd gevolgd. Maar toen de communistische vijand verdween, zijn ze in snel tempo op zoek gegaan naar nieuwe markten. De BVD bijvoorbeeld, richt zich steeds meer op de klassieke criminaliteit, zo als corruptie en drugs. Op het moment dat je dat accepteert, accepteer je ook dat ze hun technieken mogen toepas sen op het Nederlands strafrecht. Een verdachte kan hierdoor op basis van informatie van de BVD voorkomen, terwijl zijn advocaat de rechtmatig heid en toelaatbaarheid niet kan toet sen, omdat informatie van inlichtin gendiensten nu eenmaal staatsgeheim is. Je zag het bij het Hakkelaar-pro- ces, daar had de BVD een hele dikke vinger in de papWagenaar pleit der halve voor een waterdicht schot tus sen inlichtingendiensten enerzijds en politie anderzijds. Zowel Wagenaar als Wesseling maakt zich druk over de uitbreiding van de bevoegdheden van de BVD, zoals dat in een overigens nog niet geaccordeer de wijziging van de wet op de inlich tingen- en veiligheidsdiensten staat vermeld. Zoals het ongericht afluiste ren van satellietcommunicatie met behulp van trefwoorden „De controle erop ontbreekt." Verdiepen Nu Echelon ook tot de Haagse politiek is doorgedrongen, zou volgens Wes sling de uitbreiding van bevoegdhe den van de BVD nauwgezet onder de loep moeten worden genomen. „De Tweede Kamer zou zich eens goed moeten verdiepen in de gevolgen van die uitbreiding." Ander onderdeel van de wetswijzi ging behelst het mogelijk verdwijnen van het telefoon- en briefgeheim, dat plaats zou moeten maken voor een meeromvattend communicatiege heim. Wagenaar hekelt die aanpas sing: „Om het briefgeheim te schen den, is op dit moment toestemming nodig van de rechter. Bij het commu nicatiegeheim zal in plaats van de rechter, de minister toestemming tot schending geven. Dat betekent abso luut een stap achteruit." Gerlach Hochstenbach De dominee van de Pauluskerk in Rotter dam, Hans Visser, weet het wel. „Het strafrecht repareert niet, maar vernietigt. Gevangenissen verpesten mensen. Thera pieën zijn beter dan straf." Visser zei dat in een lezing, die hij in Utrecht hield voor de Raad van Kerken in Nederland. Visser had onlangs in Middelburg de zitting moeten meemaken waar twee mannen van vijfentwintig jaar terecht stonden wegens handel in hard drugs: cocaïne en heroïne. De predikant had dan bevestigd gehoord dat van een verblijf in de bajes zelden een heil zame werking uitgaat. De twee heren waren beiden eerder met justitie in aanraking ge weest en hadden veroordelingen voor de kiezen gekregen. Het had ze niet weerhou den van hervatting van de activiteiten in de drugshandel. Maar Visser zou ook iets anders ontdekt hebben. Therapie? De twee verdachten voelden er geen bal voor. Of er zou iets op hen moeten worden losgelaten als een spel therapie. Ter zitting bleken ze daarin wel schik te hebben. Vaardig verzorgden ze een stukje theater met als componenten 'spijt', 'goede voornemens', 'een ontluikende lief de' en 'eenzaamheid'. Waarbij de ene ver dachte voor een extraatje zorgde door een voorgelezen getuigenverklaring over zijn gedrag te begroeten met een gulle lachDe andere gaf het schouwspel een bijzonder ca chet door te spreken in een klankkleur zoals Mario Brando die wel aan getalenteerde cri minelen meegeeft. Hetgeen door de voorzit ter van de meervoudige kamer, W.P.M. ter Berg tot een milde vorm van ironie bracht: „U praat zo bescheiden dat we het heel moeilijk kunnen verstaan De twee verdachten hadden tussen juli 1999 en oktober 2000 voortvarend gedeald, dat wilden ze allebei wel toegeven. Maar daar na werd de kwestie al vlug minder helder. Hun verklaringen over wie de eerste man was en wie als een soort loopjongen was op getreden, liepen uiteen. Mededelingen over de verdiensten werden zoveel mogelijk in het vage gehouden waarbij lage schattingen werden aangehouden, om aldus de terug vordering van de verdiensten door het Openbaar Ministerie te drukken. Er kwa men antwoorden als: „Ik verkoop niet al tijd, maar soms. De hoeveelheden verschil len. Ik ben goedkoper dan de concurrentie Eén van de verdachten had volgens het pro ces verbaal bij zijn aanhouding tegen een agente van politie vuile kankerhoer, vuile Balans is een rubriek over rechtspleging kankersiet" geroepen, maar daar wilde hij ter zitting graag een correctie op aanbren gen. „Ik heb één woord gezegd, 'hoer'. Ik heb spijt, echt spijt. Voor haar was het een bele diging. Dat zouhet voormij nietzijn. Ikvind het niet erg als iemand mij 'klootzak' noemt." Eenzaamheid Dezelfde verdachte wilde wel graag dat de rechtbank tot zich liet doordringen dat hij omging met jongens die slechte dingen de den maar die op zichzelf toch wel goeie jon gens waren. En hij wenste niet in de schoe nen geschoven krijgen dat hij jaren geleden ook al had gedeald Nee, nee, zijn eerdere contact met justitie betrof een beroving. Dat hij later toch in de branche van de hard drugs actief was geworden, was het gevolg van eenzaamheid in een vreemd land vol verlokkingen. En een aantal belastende verklaring was afkomstig van 'een jongen die altijd liegt; hahaha'. De verdachte die geacht werd als eerste man te hebben opgetreden bij de handel in heroï ne en cocaïne wilde, zo zei hij, met alle soor ten van genoegen werken aan zijn eigen ge bruik van drugs. „Als het nodig is. Maar ik heb niet het gevoel dat het nodig is. Ik vind niet dat ik hard drugsproblemen heb. Ik ben nou gewoon clean en ik wil dat het zo blijft. Ik wil een beter leven." Een aardige zet kwam van E. Smit, de vrij wel immer glimlachende Middelburgse ad vocaat die de hoofdverdachte mocht verde digen. Smit kwam met wat brieven van de vriendin van zijn cliënt, die zelf geen ge- bruikster is en die alles op alles zou zetten om haar levensgezel op het rechte pad te houden. De verdachte zelf had er alle ver trouwen in dat het zou gaan lukken. „Ik wil echt clean blijven en anders wil ik me echt wel laten opnemen. Maar dat is niet nodig. Ik wil werken en een normaal leven. Onder dak krijgen, werk krijgen en me aan de re gels houden. Zeker weten. Mijn vriendin zal me daarbij helpen. Ik wil samenwonen en het rechte pad op." Broekriem Die vriendin heeft, zo bezwoer raadsman Smit, helemaal niet het idee dat zijn cliënt gewelddadig is. De man zelf had al eerder zijn onschuld op dat stuk van zaken be tuigd. Een onderdeel van de dagvaarding ging over een pak slaag dat hij met een broekriem had uitgedeeld. Daar was, zo zei de verdachte, nooit sprake van geweest. De man die hem had beschuldigd, had alleen een paar klappen gekregen. Met de hand uitgedeeld. Smit beschreef zijn cliënt als een man die weinig structuur in zijn leven had kunnen aanbrengen en die weinig scholing had ge had. Verwijzend naar een eerdere veroorde ling zei de advocaat:,Het gaat om een heel jonge vent die jaar in, jaar uit in de greep van justitie is geweest.-Hij heeft zijn jeugd niet kunnen afmaken. Hij wil een inhaalslag maken." De Kapelse raadsvrouw J.J.J. Jansen van de andere verdachte beschreef haar cliënt als een loopjongen die al blij was als hij voor zijn medewerking maar te eten kreeg. „Hij heeft hier geen familie. Vriendschap is voor hem heel belangrijk." Ook de 'loopjongen' wilde helemaal opnieuw beginnen. Op de vraag van rechter Ter Berg wat hij eventueel van een werkstraf zou denken, nep hij ver heugd: „Ja, doen! Geen probleem!" Officier van Justitie A.S Flikweert zag het allemaal minderzonnig. Hij had weinig ver trouwen in de tenuitvoerlegging van de goe de voornemens van de twee dealers en eiste vrijheidsstraffen van tweeëneenhalf jaar en achttien maanden. Plus ontneming van de verdiensten die de eerste dealer overhield aan zijn handel. „Pijnlijk", vonden de twee mannen. Ze zagen helemaal niets in vrij heidsbeneming. De uitspraak is volgende week woensdag. Het is niet uitgesloten dat een van de man nen gedeeltelijk een werkstraf krijgt. Het is evenmin uitgesloten dat hij, na enige tijd de vloer van de Pauluskerk te Rotterdam te hebben aangeveegd, opnieuw het pad kiest dat voert naar een toneelstuk voor de recht bank. A.J. Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29