ogenblik Er is blijkbaar nog steeds behoefte aan André van Duin PZC 26 RUDEN RIEMENS zaterdag 27 januari 2001 André van Duin (links) en Ferry de Groot tijdens de opname van de Dik Voormekaar Show. foto Ben Steffen/GPD Niets moet meer bij André van Duin (53). Geen revues meer, geen grote tv-shows, alleen lekker freewheelen. Daarin past ook de comeback van de Dik Voormekaar Show, waarmee hij sinds oktober vorig jaar weer furore maakt op Radio 3 (TROS), samen met Ferry (meneer) de Groot. Nee, André van Duin had niet gedacht ooit nog eens op de radio terug te keren met de Dik Voormekaar Show, die hij van medio ja ren zeventig tot midden jaren tachtig samen met producer Ferry de Groot maakte. „We dachten dat het programma te veel in het tijdsbeeld van toen paste. Het was de tijd van de illegale radiostations, de 27MC-bak- kies. Iedereen had thuis wel een stationnetje op zolder en maakte z'n eigen Dik Voorme kaar." Jaren daarna kreeg hij nog steeds positieve reacties op het programma. „Van mensen die de shows destijds opgenomen hebben en die bandjes inmiddels aan hun kinderen la ten horen .Maar het idee om er weer mee aan de slag te gaan, ontstond pas nadat Ferry de Groot en ik te gast waren geweest bij het tv- programma van Jack Spijkerman (Kopspij kers) voor dat spelletje met die hamers. Dat deden we als Dik Voormekaar en meneer De Groot. Het leek net alsof er helemaal geen vijftien jaar tussen had gezeten. Iedereen vond het zo leuk. Toen dachten we: laten we het maar proberen, we hebben niets te ver liezen. Wordt het geen succes, jammer dan." Het werd wel een succes en dat noemt André van Duin 'ongelooflijk'. De uitzendingen begonnen in oktober. Inmiddels luisteren iedere zaterdagmorgen 500.000 mensen naar de koldershow met naast de genoemde hoofdrolspelers vertrouwde figuren als Ome Joop, Bep, Toos en Harrie Nak, maar ook enkele nieuwe typetjes: Henk Dullens, De Vrolijke Ukelulles en Wietse van de Bak fietsen. Bij de NCRV, die de Show vroeger uitzond, zullen ze zich nog wel eens achter de oren krabben, „De NCRV deed een beetje moeilijk. 'Zou het nog wel aanslaan, zou je het wel doen'. Terwijl ze bij de TROS gelijk 'Jaaaa, geweldig' zeiden." „Omdat we net als vroeger op Radio 3 zitten, bereiken we de jeugd. De fans van het eerste uur bereiken we zelfs all over the world via internet, waarop de Dik Voormekaarshow de hele week te beluisteren is. De kinderen van toen hebben nu een topfunctie bij een multinational of werken in Australië of weet ik veel. Ineens voelen die mensen zich ergens in the middle of nowhere weer twin tig jaar jonger." Per week is Van Duin voor dat half uurtje zendtijd een dag of drie bezig. „Dinsdag maak ik een montage, verknip een plaatje, haal daar wat zinnetjes uit. Woensdag komt Ferry, dan nemen we het op, donderdag mix ik af, doe ik er geluidjes en het lachende pu bliek bijDat doe ik allemaal thuis. Het is een echte thuishobby, geen winstgevende handelHet kost alleen maar geld, maar het is gewoon leuk om te doen. Ik vind Dik Voor mekaar zelfs het leukste wat ik ooit in mijn carrière heb kunnen doen. Nu zeker, met de mogelijkheden die de computer biedt." - Je doet tegenwoordig alleen nog maar waar je echt lol in hebt? „Ik heb 37 jaar al die grappenmakerij ge daan, maar ik heb geen zin meer om wéér al die theaters af te gaan, elke middag met de bus vroeg weg en 's avonds laat pas thuis." - Mis je de romantiek van het theater niet? „Ik moet eerlijk zeggen, die romantiek heb ik nooit zo gevonden. Ben ik te nuchter voor. Het was gewoon mijn werk. Veel theaters waren ook helemaal niet leuk om naar toe te gaan. Geen gezelligheid, niet eens een fat soenlijke artiestenkantine. Ik zal geen na men noemenmaar er zaten hele slechte tus sen. Praat ik natuurlijk wel over een jaar of zes, zeven geleden, dus misschien is er een hoop veranderd. Breda, het oude Concordia was erg leuk, Den Bosch ook. Dat was wel een feest om naar toe te gaan. En Carré heeft het natuurlijk." .Televisie maken is ook niet meer zo leuk als vroeger. Toen maakte je een show en veer tien dagen later weer eens een, maar tegen woordig is het lopendebandwerk, moet je er drie op een dag maken. Anders kost het te veel geld. Vroeger kostte een show, die ik met Joop van den Ende voor de TROS maakte, misschien drie ton, nu zou diezelf de show een miljoen moeten kosten. Daar om worden tegenwoordig ook bijna alle programma's gesponsord." „Deze zomer ga ik waarschijnlijk voor RTL4 een soort talkshow doen met Ron Brandsteder, waarin Ron de min of meer se rieuze interviews doet en ik als stoorzender fungeer. Tussen Ron en mij klikt het al jaren. Is zo gegroeid met Wie Ben Ik. Ik heb altijd wel lang met dezelfde mensen nauw samen gewerkt. Frans van Dusschoten, Corry van Gorp, Ferry de Groot, Ron Brandsteder. Ik vind het heel leuk om een klankbord te heb ben. Met z'n tweeën kom je ook op meer ideeën." - Geen theater, geen grote shows meer, is dat niet zonde van je talent? „Dat weet ik niet, ik vind het wel lekker zo. Ik ben niet geboren met het idee dat ik mijn hele leven moet vullen met werken. Ik doe nog wat losse dingen, En verder ben ik een beetje aan het oogsten. Ik vind het leuk om een paar dagen naar het buitenland te gaan, of om gewoon thuis te zijn. Beetje internet ten, televisie kijken, een boek pakken, of zo als nu, lekker een kopje koffie gaan drinken in een cafeetje. Zou ik vroeger nooit de tijd voor gehad hebben, nu doe ik het en ik vind het heerlijk." „Tegenwoordig hoor je mensen alleen maar over praten over carrière maken, onthaas-, ten, stress, burn-out hier, burn-out daar. Daar wil ik niet aan meedoen. Mensen moe ten elkaar steeds overtreffen, laten zien hoe goed zehethebben. Datlijktmij een heel ge strest leven." „Ik ben gelukkig nooit verslaafd aan mijn werk geweest, heb er altij d goed afstand van kunnen nemen. Het is niet zo dat ik 'niet zonder applaus kan' of dat ik zeg 'ik moet 's avonds die kriebels in mijn buik voelen'. Ik vind het hartstikke leuk dat de mensen om me lachen, het is leuk om succes te heb ben, daar doe je het uiteindelijk ook voor. Maar het is geen must." - Over succes gesproken, dat geldt ook voor de herhalingen van je tv-shows. „Natuurlijk vind ik dat geweldig, maar ik snap het niet helemaal. Die shows halen kijkcijfers die je verder alleen bij voetbalwedstrijden ziet. Er is blijkbaar be hoefte aan deze vorm van humor. Het is niet alleen tijdloos, maar ook voor iedereen. Dat zie je aan de buitenlanders die hier wonen. Ze verstaan er misschien niets van, ze la chen zich wel rot. Ik spreek blijkbaar een breed publiek aan." - Nadeel daarvan is datje een van de be kendste 'koppen' van het land bent. „Nou, vooral een van de oudste bekende koppen. Maar hier in Amsterdam heb ik daar totaal geen last van. De mensen roepen wel eens wat, zeker degenen diè één dagje in Amsterdam op bezoek zijn. Maar dat hin dert me niet. Ik ben in Rotterdam opge groeid, maar Amsterdam heeft me altijd al getrokken. Vroeger kon je in het telefoon boek van Amsterdam zo de Wama's of John ny Kraaykamp vinden. Leek me geweldig om bij zulke artiesten in de buurt te wonen. „Met mijn toenmalige vriend heb ik een tijd een huis op Aruba gehad. Hij vond dat ge weldig, ik vond het leuk om er een weekje op vakantie te zijn, maar niet om permanent te wonen. Het is een eilandje waar je niet zo maar af kan. Het is er altijd warm, terwijl ik nou juist van de seizoenen houd, van de af wisseling. Warm, koud, de kleuren van de herfst. Kerstmis op Aruba, dat slaat toch nergens op. Een kerstboom in de zon, geen gezicht." - Deze donkere tijd van het jaar kan een mens anders behoorlijk somber worden. „Ik niet, ik houd ook van de winter, dan is het binnen gezellig, lekker warm, kop erw tensoep erbijNatuurlijk heb ik wel eens een mindere dag, maar ik ben van nature zeker niet depressief. Ik ben over het algemeen wel een licht zonnig, half bewolkt type. Net als iedereen heb ik mijn ups en downs in mijn leven gehad, maar ik ben nooit bij de pakken neer gaan zitten. Niet gaan zitten nadenken, dan wordt het alleen maar erger. Gewoon weer aan het werk gaan of je op een hobby storten. Ik heb wel mijn momenten gehad dat ik dacht 'het leven houdt met meer van mij', maar die gedachte weet ik doorgaans snel opzij te schuiven." Jacques Hendriks Dik Voormekaar Show - met André van Duin en Ferry de Groot. Elke zaterdag van 11.30 tot 12.00 uur op Radio 3 (TROS).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 26