PZC Euregio Scheldemond blijkt succes Boulevards maken Vlissingen speciaal Anderen zullen weg jubilerend Arduin volgen Gemeenteraad wil duidelijkheid over conflict Ecoscope Symposium over palliatieve zorg Grensoverschrijdende samenwerking werpt vruchten af 17 Automobilist rijdt gracht in UW HUIS AANPASBAAR, UW WOONOMGEVING TOEGANKELJK EN VEILIG: ZEELAND IN 2030 Gewond r.A&fc WeDUWfHuN fetiS/öOJAFPUckeri fWT KUNN&tze. enPAT ipOMT&mtCHWS ONTSTAAT©V onocktcaücH />Cf/T joN MN esv SLECHT .TCNC7/onqz€NCXZ tfuscaMP/PecrfrCE Axt2? M Je Goo/T Nu 72>ca-/^\ BCH7 WA-r U/Neexlos os-oiz zaterdag 27 januari 2001 rinorWout Bareman WACHTEBEKE - De Euregio Scheldemond is na tien jaar ein delijk ingeburgerd. De komen dejaren - tot 2008 - valt er meer dan 80 miljoen gulden aan sub sidies te verdelen. En de organi saties weten inmiddels de weg, zo bleek vrijdag tijdens een grootse Euregiodag in het do mein Puyenbroeck in Wachte- bcke. De organisaties uit West- en Oost-Vlaanderen en uit Zeeland werden er tij dens een proj ecten- markt geconfronteerd met de resultaten van Interreg I en II, grensoverschrijdende samen werkingsprogramma's die sinds '92 liepen. Ze kregen ook alle mogelijke informatie over het toekomstige programma, waar voor vele miljoenen meer in de buidel zitten. Euregiosecretaris A. van Trigt: ,,We hebben de af gelopen jaren keihard gewerkt jdoorOndine van der Vleuten VLISSINGEN - In het Vlissing- se Arsenaaltheater wordt dins dag 30 januari een symposium |over palliatieve zorg gehouden. iPalliatie betekent: verzachten Ivan klachten. Bij palliatieve zorg gaat het erom, de kwaliteit van leven zo veel mogelijk te be houden voor mensen die onge- aeeslijk ziek zijn. Veelal gaat het om ernstig zieken in hun laatste levensfase, maar ook chronisch zieken hebben met palliatieve zorg te maken. Een brede groep hulpverleners isbetrokken bij palliatieve zorg, die draait om optimale begelei ding op het lichamelijke en geestelijke vlak.Voor het sym posium hebben zich inmiddels zo'n 150 hulpverleners aange meld. Het symposium wordt ge organiseerd ter gelegenheid van hetafscheid van internist-onco loog M. Beudeker, die ruim tien jaar in het ziekenhuis Walche- aan het introduceren van de Eu regio bij een breed publiek en je ziet dat dat nu vruchten af werpt. Mensen - van de basis tot de top - weten waar het over gaat. In de periode van Interreg I hadden we 30 projecten, in In terreg II, dat nu afloopt, 54. En ik verwacht dat Interreg III nog een groter succes zal zijn. Er loopt hier niet voor niets ruim 600 man rond." De Zeeuwse gedeputeerde voor Euregiozaken L. Coppoolse: „Terwijl we een paar jaar gele den in Blankenberge nog ka- merschennen in de zaal moes ten zetten omdat er zo weinig respons was." Volgens de gedeputeerde heeft vooral het. project 'van mens tot mens' de drempels geslecht. Laagdrempelige activiteiten, die met kleine subsidiebedra gen worden gesteund en de grensoverschrijdende samen werking heel dicht bij de men sen brengen. ren gewerkt heeft en een be langrijke bijdrage leverde aan de ontwikkeling van de oncolo gische zorg in het ziekenhuis, Zij stond aan de wieg van de Transmurale Werkgroep Pallia tieve Zorg Walcheren. Aan de organisatie werkten naast deze werkgroep ook het Integraal Kankercentrum Rotterdam en de Werkgroep Deskundigheids bevordering Huisartsen Wal cheren mee. Het symposium Palliatie in Per spectief duurt van 16.30 uur tot 21.15 uur. Ook de betrokkenheid van de gemeenten, vooral in de grens streek, is gegroeid. Van Trigt: „We zijn zo langzamerhand een voorbeeld voor andere regio's in de Benelux, dat zegt genoeg." Gouverneur P. Breyne van West-Vlaanderen schetste 's morgens in een dialoog met Tijl Uilenspiegel de mogelij khe- den die de Euregio Scheldem ond biedt. „Niet alleen de ge meente^, ook de beheerders van polders en wateringen tonen grote interesse voor grensover schrijdende samenwerking." En Coppoolse in hetzelfde ge sprek met Tijl: „Boze tongen be weren dat het er in de Euregio Scheldemond alleen maar om te doen is zoveel mogelijk euro's binnen te halen. Wat is er tegen om je streven beloond te zien met een forse bijdrage vanuit Europa?! En het gaat natuui'lijk wel om een tijdelijke geld stroom, die een permanente sa menwerking moet genereren. Op die manier moeten we struc tuur aanbrengen in de grens overschrijdende samenwer king. De activiteiten moeten zo worden ingebed in onze samen leving dat ze het op termijn ook zonder de extra euro's waard zijn voortgezet te worden." Prioriteiten De stuurgroep van Interreg III heeft vijf prioriteiten gesteld: verbetering van de fysieke structuur, het bevorderen van de economische en wetenschap pelijk/technologische samer- werking, bescherming van het leefmilieu, ontwikkeling en be nutting van het menselijk po tentieel (Coppoolse: „We moe ten nu echt proberen de inzet van mensen aan weerszijden van de grens eindelijk eens goed te regelen; helaas loop je daarbij tegen landelijke richtlijnen aan.") en de bevordering van de maatschappelijke integratie. Na de projectenmarkt wissel den de ruim 600 bezoekers in workshops van gedachten over grensoverschrijdende samen werking. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wil duidelijkheid van wethouder G. van de Velde-de Wilde (VVD) over het conflict met het perso neel en de directie van Ecosco pe. CDA en GroenLinks nemen de kwestie hoog op en vinden dat de wethouder snel volledige opening van zaken moet geven. Ook de andere partijen reageren kritisch op de ontwikkelingen, maar benadrukken dat Van de Velde wat hen betreft voorals nog geen blaam treft. CD A-fractievoorzitter C. Lege- maate en H. de Vries van Groen Links noemen de signalen die personeel en directie van het re creatief milieucentrum hebben afgegeven 'onrustbarend'. Vori ge week uitten de medewerkers in een brief aan de raad hun on vrede over de gang van zaken rond Ecoscope. Ze hebben geen begrip voor de manier waarop de wethouder is omgesprongen met de positie van directeur L. Jacobs. Hij meldde zich kort voor de kerst ziek, na meerdere aanvaringen met Van de Velde. De wethouder benaderde daar op directeur B. van de Hoef van Waterland Neeltje Jans voor een interimmanagement. Het per soneel voelt zich onder druk ge zet. Het conflict dreigt te escale ren nu Jacobs zich afgelopen woensdag weer present meldde. „Ik wil nu wel eens precies we ten hoe de vork in de steel zit. Het wordt hoog tijd dat me vrouw Van de Velde volledige opening van zaken geeft. Daar heeft ze nu lang genoeg mee ge wacht", stelt Legemaate. „Het personeel schrijft, de krant schrijft, ik wil van haér horen wat er allemaal aan de hand is." De fractievoorzitter van het CDA houdt de wethouder ver antwoordelijk voor de proble men bij Ecoscope. „Erzijninhet begin duidelijk andere ver wachtingen gewekt. Toegege ven, het project draait pas één jaar. Maar de miskleunen die zijn gemaakt, zijn behoorlijk ook. Het bezoekersaantal valt enorm tegen, het Gors stapt boos uit de horeca-poot, vervol gens ziet de directeur het niet meer zitten en ook het personeel geeft aan niet bepaald blij te zijn met de manier waarop ze door de gemeente wordt behan deld. Dan zit er toch iets niet he lemaal lekker, lijkt me." GroenLinks deelt het standpunt van Legemaate. De 'slechte, haastige voorbereiding' van het met overheidssubsidie gebouw de centrum wreekt zich nu, meent H. de Vries. Ze wil zo snel mogelijk opheldering over de kwestie. De overige fracties zijn duide lijk een stuk milder in hun kri tiek richting Van de Velde. Te voorbarig, zo vinden ze, vooral omdat de wethouder diverse ke ren in de commissie milieuza ken tekst en uitleg heeft gegeven over de ontwikkelingen bij Eco scope. „De raad is volledig van de materie op de hoogte", aldus WD-voorman J. Geleijnse. De collegepartijen WD en PvdA geven er de voorkeur aan voor de vergadering van komende maandag niet te reageren op de conflictsituatie. De wethouder heeft toegezegd in die vergade ring uitgebreid te zullen ingaan op de kwestie. Ook wat haar ei gen fractie (de WD) betreft, hoeft die bespreking niet achter gesloten deuren plaats te vin den. Tot dusver heeft Van de Vel de in het openbaar er het zwij gen toe gedaan. D66, RPF en SGP/GPV hebben er alle ver trouwen in dat de wethouder maandag met een plausibel ver haal komt over de recente ont wikkelingen. „Maar dat neemt niet weg dat ook wij heel be nieuwd zijn hoe ze dit gaat op lossen", zegt D66-fractievoor- zitter J. van der Veer. AARDENBURG - Een 22-jange man uit Sluis-Aardenburg is in de nacht van donderdag op vrij dag door een slip met zijn auto in een gracht aan de Herendreef in Aardenburg beland. De man, die niet gewond raakte, bleek te veel te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. Euregiodag in Wachtebeke. foto Charles Strijd (Rectificatie) Wilt u reageren? Bel Omroep Zeeland. Programma Klantenservice /V KLAVERBLAD ZEELAND Woensdag 31 januari, 13.30-14.00 uur. Telefoon: 0118-49 99 99 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De volgende stap die stichting Arduin moet maken, is de stap richting de thuiszorg. Arduin zal zichzelf op den duur opheffen. De inge slagen weg is pas het begin van het omvormen van de zorg aan verstandelijk gehandicapten. Arduin zal bijvoorbeeld op kor te termijn ook in Zeeuws- Vlaanderen activiteiten gaan ontwikkelen. Dat zei P. M. M. van den Beemt van de Raad van Bestuur van Stichting Arduin gistermiddag tijdens de viering van het vijfja rig bestaan van Arduin op een werkcongres in het Arsenaal theater in Vlissingen. Tijdens de bijeenkomst met de thema 'los laten' keken verscheidene spre kers terug op het proces dat Ar duin de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Maar bovenal werd gesproken over hoe het verder moet met de zorg voor verstandelijk gehandicapten. Arduin kreeg de nodige compli menten. Zo zeiden E. van Maan- en, directeur gehandicaptenbe leid van het ministerie van VWS en prof. dr. G. van Hove van de universiteit Gent dat Arduin een weg heeft ingeslagen die door andere instellingen moet worden gevolgd. „De kerntaak voor Arduin is het bieden van ondersteuning in wonen en werken/dagbesteding aan haar cliënten, opdat hun kwaliteit van bestaan optimaal is", haalde manager J. van Loon van Stichting Arduin nog eens aan." Ondersteuning In plaats van mensen te stoppen in een gesloten inrichting, heeft Ai'duin zich in vijf jaar tijd ge richt op het inmiddels alom be jubelde 'ondersteuningsmodel'. „Je laat mensen wonen in een huis waar zij zelf willen wonen en werken daar waar men wil werken", legde Van Loon uit. „En je biedt vervolgens de on dersteuning die iemand nodig heeft, heeft iemand veel nodig, dan geef je veel ondersteuning. Heeft iemand weinig nodig, dan biedt je weinig." Een grote tegenstelling met de tijd dat verstandelijk gehandi capten in een bijna hermetisch gesloten inrichting werden ge stopt. Maar hoe mooi de compli menten ook klonken, iedereen realiseerde zich dat er nog veel werk te doen is. Gedeputeerde G. de Kok: „De huidige organi saties voor mensen met een ver- standelijke handicap bieden nog altijd naast zorg ook huis vesting en dagbesteding. Ar duin biedt onder de vierkleurige paraplu een bijna compleet pakket. Een begrijpelijke situa tie gezien de voorgeschiedenis," maar wellicht een tussenfase, naar een situatie van nog meer loslaten. Het bezit en beheer van woningen lijkt mij bij uitstek een activiteit die vrij makkelijk bij een woningbouwvereniging ondergebracht kan worden. Ook de dagbesteding, ik spreek liever van arbeid, zou zoveel mogelijk bij reguliere werkge vers moeten plaatsvinden. Een organisatie als Arduin zou dan alle kennis en kunde kunnen richten op het verlenen van de noodzakelijke ondersteuning van de cliënt bij het zelfstandig wonen en werken in een 'norma- le' organisatie." Als laatste spreker, keek Van den Beemt nog even over zijn schouder naar achteren. „Ar duin, inmiddels een begrip in Nederland, heeft een hele ge schiedenis achter de rug. Het ontmantelen van een instelling is meer dan het ontruimen van een gebouw." Hij vertelde bij voorbeeld dat de afgelopen vijf jaar 65 leidinggevende functies zijn opgeheven. Daarvoor in de plaats kwamen tien coaches, zonder hiërarchische positie in de organisatie. De andere lei dinggevenden gingen onder an dere aan de slag als persoonlijk begeleider van cliënten. Hij stak een hart onder de riem van de medewerkers. „De afgelopen vijf jaar stonden in het teken van de cliënten. 2001 wordt het jaar van de medewerkers." 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Een 27-jarige motorrijder uit de gemeente Borsele is donderdag avond in 's-Heer Hendrikskin deren gewond geraakt door een botsing met een auto. Hij be zeerde zijn hand en knie. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Rijksweg. De motorrijder reed op de personenauto voor hem toen de 19-jarige bestuurder er van naar links afsloeg. N f/j dat lukt met dit ontwerp, dat weet ik niet. Het oude Brit was' een centrum van kunst. Er wa ren in de Vlissingse glorietijd tussen de twee wereldoorlogen regelmatig exposities van Kunstkring 't Zuiden. We zou den daar nu weer iets van die sfeer terug kunnen brengen, met gewaagde en moderne ar chitectuur." Tussen Britannia en de Sar- dijntoren heeft een rijtje Ju gendstil huizen de oorlog over leefd. „Desnoods moeten we hier details restaureren om de kwaliteit terug te halen. Repa reren waar nodig. Op dit stukje van de boulevard is dat de moeite waard." Thuis De Sardijntoren heeft het in zich de blikvanger van Vlissin gen te worden. „Je komt aan met de veerboot en je ziet de Sardijntoren. Dat is zo'n mo ment waarop je zegt: ik ben thuis." Het pleintje bij de Leeuwen- trap en de Sardijntoren nodigt uit om meer vertier te bieden. „Vanaf de trap loop je omhoog en moet je verrast worden. Bij voorbeeld met een pier. Leg daar een nieuwe pier aan, die geeft Vlissingen cachet." Verderop torent de Zeevaart school op. Het torentje en de entree van de school moeten gekoesterd worden. „Want voor Zeeuwse begrippen is dat een markant gebouw. Belang rijker nog is om het een functie te geven, zodra de school is ver trokken. Want ik ben bang dat het gebouw, indien functie loos, te lang leeg blijft staan en dat het van ellende in elkaar geval opknappen en aantrek kelijker maken, maar ergens zal nog een verbinding moeten komen, De boulevard is te veel op zichzelf gericht." Verstrooiing moet het tover woord worden voor het gedeel te van de Zeevaartschool tot de Coosje Buskenstraat. Daar is de boulevard breed en kunnen terrassen staan. „Er staan daar enkele wederopbouwf latjes die niets extra's bieden aan de boulevard. Durf extreem te doen." Als je over de boulevard De Ruyter loopt, heb je er amper weet van dat de vestingswer- ken 'zo prachtig zijn'. De ge vangentoren steekt er mooi bovenuit. „Maar vanaf de glooiing zie je de vestingswer- ken pas goed. We moeten een uitnodigende looproute onder- langs maken. Daar is architect Steven Mook mee bezig. De ka zematten in het tunneltje on der het Keizersbolwerk zouden in het seizoen opengesteld moeten worden. Vlissingen krijgt er dan een toeristische attractie bij en wandelaars zien Vlissingen eens van een andere historische kant." Monumentenstatus Den Broeder haalt aan dat drie tot vijf procent van wat er wordt gebouwd, bewaard blijft. „Maar weinig gebouwen halen de monumentenstatus. We moeten dus daar ingrijpen waar de architectuur niet ge slaagd is en waar het woon comfort niet meer van deze tijd is. Daar tegenover moeten we zorgvuldig de landmarks aan geven en kwal iteit zoeken in de architectuur." door Edith Ramakers COR DE JONGE VLISSINGEN - Denkend aan Vlissingen zie ik de boulevards. „Goh, ik begin ervan te dich ten", zegt Ronald den Broeder. Hij heeft bouwkunde gestu deerd, is adviseur van het Stedenbouwkundig Advies Bureau (SAB) en heeft als ge meenteraadslid van de PvdA monumentenzorg en volks huisvesting in zijn pakket. „Die boulevards zijn van de Vlissingers. Daarom moeten we er zuinig op zijn en de kwa liteit van de architectuur be waken. Door de boulevards is Vlissingen meer dan een pro vinciestadje als bijvoorbeeld Steenbergen." Den Broeder geeft een voorzet op de discussie over het beeld kwaliteitsplan van de boule vard Bankert, Evertsen en De Ruyter. Die discussieavond wordt maandag 5 februari, 19.30 uur, in CineCity aan de Spuikom- weg in Vlissingen gehouden. „Waar moet het heen met die boulevards. Daar moeten we snel uitkomen." Hij verdeelt de boulevards in landmarks, punten die vragen om een karakteristiek complex of een andere bezienswaardig heid. „We beginnen bij het Wooldhuis. Want dat is de en tree van de boulevards. Het Wooldhuis is gelukkig gered. Daartegenover staat dat f rites kotje. Dat heeft echt geen allu re. Op die plek zou iets met meer stijl moeten komen." Bij hotel Brittannia staat hij stil. Deze plek moet ook beter benut worden, vindt hij. „Of &7E.N 6 LlAR-M Ronald den Broeder: „Door de boulevards is Vlissingen meer dan een provinciestadje als bijvoor beeld Steenbergen." foto Lex de Meester zakt. Iguana past erin, maar ook een museum of galerie of voor mijn part een filmcen trum. Het torentje heeft emo tionele waarde voor de Vlissingers. Daar liggen veel herinneringen." De Plaza noemt hij een regel rechte flop. Het oorspronkelij ke idee om er een bruisend wandelgebied van te maken, waar mensen flaneren heeft het nooit gehaald. „Een idee zou zijn om de twee restaurants af te breken. Vanaf de boule vard weet je niet wat daarbo ven gebeurt. Die twee gebou wen nemen alle zicht weg. Daar moet rigoureus worden ingegrepen. Zeker omdat er zo veel hoogteverschil is," Den Broeder kaart een ander pro bleem aan. De boidevard heeft weinig verbindingen met het 'achterland'. De boulevard van Oostende heeft veel zijstraten die de link leggen tussen stad en zee. „In feite heeft Vlissin gen alleen de Coosje Busken straat. Die moeten we in elk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17