Vlissingse moskee is niet veilig Politie vraagt mening Zeeuwen 13 DUBBEL GLAS Schoppen bij ruzie in café komt Axelaar op werkstraf te staan Schouwen beschermt haar groen erfgoed Reimerswaal houdt vast aan uitbreiding bedrijventerrein Rilland Valse meldingen door dronkaard Gebedsruimte aan Bouwen Ewoutstraat zonder gebruiksvergunning HR++MET SUBSIDIE zeeuwse almanak Behang Asiel adopteert knaagdieren VCrCrt [A/1 GRATIS DE NIEUWSTE, »'HE5ZI1vrublijvend in huis: Aajtvraziqbofvt MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN MIDDEN zaterdag 27 januari 2001 door Ingrid Huibers RILLAND - Ondanks grote be zwaren van de Inspectie Ruim telijke Ordening, zetten burge meester en wethouders van de gemeente Reimerswaal de uit breiding van bedrijventerrein De Poort in Rilland toch door. Met het oog op de toenemende vraag naar bedrijfsgrond willen de bestuurders 5,5 hectare aan het terrein toevoegen. De door de inspectie ingediende bezwaren worden door de Rei- merswaalse bestuurders van ta fel geveegd. Zij beschouwen het als één van de 'kerntaken' van de gemeente om voor genoeg bedrijfsgrond te zorgen, voor onder meer de opvang van be drijvigheid 'verbonden aan bo- Advertentie venlokale sectoren', zoals de aqua-business in Yerseke, agri business in Kruiningen en transport/ distributie/ groot handel in Rilland. Er is boven dien vraag genoeg. Bijna alle grond op het tien hectare tellen de complex is inmiddels uitge geven. Aangezien uitbreiding van De Poort in het provinciale Streekplan past, ligt het voor de hand daarmee aan de slag te gaan, zo redeneren de bestuur ders. De inspectie is het daar hele maal niet mee eens. De regiona le functie van De Poort is louter bedoeld voor het bestaande ter rein. Uitbreiding van het com plex, even buiten Rilland gele gen, tast de openheid van het gebied aan en past niet in het Rijksbeleid van bundeling en verstedelijking. Precies datzelf de argument hanteert overigens de Zeeuwse MilieuFederatie in haar reactie op het uitbrei dingsplan. Ook zij is van mening dat bovenlokale bedrijvigheid alleen thuishoort in 'dragende kernen' en 'bedrijventerreinen in daartoe aangegeven ontwik kelingszones'. Advertentie door Aector Dooms TERNEUZEN - Een 53-jarige inwoner van Axel moet 140 uur werkstraf verrichten omdat hij een cafébezoeker in Zaamslag ernstig letsel heeft toegebracht. De Axelaar schopte bij het slachtoffer tijdens een ruzie zes tanden uit zijn gebit. Volgens getuigen vlogen de afgebroken voortanden door het café. De advocaat van het slachtoffer diende vrijdag bij de Terneu- zense politierechter een schade claim in van ruim 28.000 gul den. Een deel van het bedrag, 4108 gulden, werd de verdachte door rechter Gvan Unnik giste ren verplicht te betalen. De grootste post, de kosten voor het inbrengen van inplantaten bij het slachtoffer, zijn door een tandarts op 21.000 gulden geraamd. Dat bedrag kan de ge dupeerde via de burgerlijke rechter alsnog verhalen op de dader. Het incident vond 3 oktober vo rig jaar plaats in een café in Zaamslag. Daar ontstond ruzie tussen de twee kemphanen. Vol gens de Axelaar had het slacht offer eerst geslagen. In elk geval kwam op de zitting vast te staan dat het slachtoffer door de klap van de Axelaar met zijn hoofd via de biljarttafel neerging. Hij bleef versuft liggen. Later zou blijken dat de man een hersen schudding had opgelopen. Na de klap had de verdachte het slachtoffer met zijn schoen in het gezicht geschopt, hoewel hij dit gisteren bleef ontkennen „Ik heb hem alleen een klap ge geven, omdat hij een grote mond opzette en mij sloeg." Voor officier van justitie A. S. Flikweert stond de zware mis handeling onomstotelijk vast. „Dit was meer dan een ordinaire caféruzie. Als je iemand zo in zijn gezicht schopt, dan neem je de kans voor lief hem zwaar li chamelijk letsel toe te brengen De officier eiste drie maanden gevangenisstraf, maar verzette zich niet tegen omzetting in dienstverlening. De politierechter refereerde aan eerdere geweldsdelicten die de man heeft begaan. De verdachte zei emotioneler geworden te zijn. De emoties laaiden ook bij hem op toen hij drie weken na het voorval door een arrestatie team van zes agenten van zijn bed werd gelicht. „Alsof hij de zwaarste crimineel is", zei raadsman F. Wieland. „Dit is buitenproportioneel. Hij heeft hier trauma's aan overgehou den." Getuige Wieland twijfelde aan de getui genverklaring van de cafébaas, die volgens hem vanuit zijn po sitie achter de bar het schoppen niet had kunnen zien. De straf pleiter vroeg rekening te hou den met de omstandigheden en verzocht de politierechter zijn cliënt te straffen met een geld boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. De politie rechter ging daaraan voorbij. „Getuigen hebben gezien dat hij met een geschoeide voet in het gezicht heeft geschopt." Reden genoeg voor de politierechter om de eis van de officier over te nemen. MIDDELBURG - Een 57-jarige man uit Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag aangehouden voor het doen van een valse melding en openbare dronkenschap. De man werd om twee uur op de Varkensmarkt beboet voor openbare dronkenschap. Twee uur later werd hij weer aange houden in een telefooncel op de Pottenbakkerssingel. Hij had het alarmnummer 112 gebeld met de melding dat er een wo ningbrand zou zijn. Een paar minuten later belde hi] nog een keer. Deze keer zou er brand zijn op het dak van een winkel. Onderzoek wees uit dat er in beide gevallen geen sprake was van brand. De man is inge sloten in Torentijd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De moskee in Vlissingen aan de Bouwen Ewoutstraat is niet berekend op grote groepen mensen. Daar door ontstaat een onveilige situ atie. Dat is zeker op vrijdagen het geval als er in de smalle ge bedsruimte 150 tot 170 moslims zijn samengepakt. „Ik ben er erg van geschrokken", zegt W. Hirdes, gemeenteraadslid in Vlissingen voor de AOV/UNIE 55+ na een bezoek aan de mos kee. De brandweer is op de hoogte van de onveilige situatie. „De burgemeester heeft gevraagd om poolshoogte te nemen. Dat doen we ook binnenkort", be vestigt K. Hamelink, hoofd van de afdeling preventie van de stadsgewestelijke brandweer. [Maar er is een wachtlijst. We moeten circa dertig panden en complexen in het stadsgewest op veiligheid controle." Hamelink stelt nog dat de stich ting zelf ook maatregelen kan treffen. „Als er nu brand uit zou breken, wie zou dan schuldig zijn? De stichting heeft geen ge bruiksvergunning, terwijl ze die strikt genomen wel moet aan vragen. Dat is landelijk voor schrift. Voor bijeenkomsten waar meer dan vijftig mensen samenkomen, is een vergunning noodzakelijk. Ze kan ook zelf oplossingen voor hun ruimte en veiligheidsprobleem beden ken." De gemeente zou het pand kun nen sluiten, omdat de vergun ning ontbreekt. „Maar zo werkt dat niet. Als ik nu zou horen dat het daar naar gas ruikt, dan zouden we er direct op uitgaan en maatregelen treffen." Verhuizen De brandweer verwacht geen levensbedreigende situaties aan te treffen. De Stichting Islamiti sche Moskee Vlissingen spreekt daar ook niet van. Zij wil alleen dolgraag verhuizen. „We zijn in de loop der jaren uit ons jasje ge groeid", zegt M. Bouzambou, voorzitter van de stichting. „Dit is een eengezinswoning, waar hooguit vijftig mensen tegelijk mogen bidden. Er zitten gren zen aan de draagkracht van de vloer." Hij rekent voor dat de moslims ruim 20 jaar gebruik maken van het huis. „Toen was dit groot ge noeg voor ons. Elke vrijdag kwamen hier maximaal dertig moslims samen. De laatste jaren is de Islamitische gemeenschap in Vlissingen gegroeid tot onge veer zevenhonderd mensen. Er komen moslims van twaalf ver schillende nationaliteiten naar onze moskee. Van die groep ko men wekelijks honderdzeventig mannen bidden. Voor vrouwen hebben we geen plaats. We krij gen regelmatig klachten van vrouwen dat zij nergens te recht kunnen. Maar wat moeten wij?" Medio februari overlegt de stichting met een delegatie van de gemeente Vlissingen. „Wij zijn sinds een half jaar naar een oplossing aan het zoeken", rea geert wethouder Leny Poppe-de Looff. „De omstandigheden staan ons niet aan en wij willen ook mee denken. Vandaar dat gesprek in februari. Maar natuurlijk heeft de stichting ook een eigen ver antwoordelijkheid. Als de vei ligheid zo'n probleem is, dan denk ik ook aan voorlopige praktische oplossingen, zoals meerdere bijeenkomsten per dag." De stichting heeft haar oog la ten vallen op een terrein van cir ca duizend vierkante meter in de buurt van de Vlissingse be graafplaats. „Daarover gaan we met de gemeente in gesprek. Nieuwbouw heeft onze voor keur. We zouden met steun van de andere Nederlandse moskee- en hier een nieuwe moskee kun nen bouwen. We hebben zelf ook een beetje geld. Dit huis is ons eigendom." Tijdens de vrijdagse dienst is de gebedsruimte volgepakt. foto Ruben Oreel Glashandel Moerstee 0113-341688 Wat was hij blij met zijn pas I gekochte huis Echt ingrij- pende verbouwingen waren niet nodig, maar waar hij het meest tegenaan hikte was het verwijderen van het vergeél- j de bloemetjesbehang Overal zat het, met zorg gelijmd, en waarschijnlijk zaten er nog meerdere lagen onder. Het klusje zomaar afschuiven op vrienden en familie zag hij niet zitten, bang als hij was I om voor luiaard versleten te worden. Plots ging hem een lampje branden. Op de voor avond van het bezoek van vrienden aan zijn nieuwe huis, had hij een stukje be- j hang losgepeuterd en er een briefje van honderd tussen- gestopt. Toen de meute eenmaal bin nen was, stak hij een verhaal af over de vorige bewoners. „Oude rijke mensen, je kent ze wel, van die lui die hun geld liever onder een matras verstoppen dan het op de bank te zetten." Terwijl hij stond te vertellen, trok hij quasi nonchalant aan het be hang waarna de snip op de vloer dwarrelde. Met open mond en ogen als schoteltjes keek het bezoek hem. aan toen hij met een grijns de snip in zijn binnenzak stopte. De muren waren binnen een uur kaal. TERNEUZEN - Het Dierenasiel Zceuws-Vlaanderen in Terneu- zen gaat een aantal van de vier duizend knaagdieren adopte ren die afgelopen week in Noord-Holland in beslag zijn genomen. De knaagdieren worden binnen één tot anderhalve week vrijge geven. Geïnteresseerden voor een nieuw huisdiertje kunnen zich melden bij het Terneuzense dierenasiel. Op basis van het aantal aanmel dingen zal het asiel bepalen hoeveel knaagdieren er worden overgenomen. door Marqreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder steunt het pleidooi van het lan delijke Platform Monumentaal Groen voor behoud van histori sche groenstructuren. Met de Verklaring van Arnhem vraagt dit platform om herstel en voortdurend onderhoud van monumentale landgoederen, begraafplaatsen, tuinen en par ken. Het groen dat in het verleden is Advertentie ak kennis met Neckermann en Vraag de gratis dikke catalogus vandaag nog aan! de nieuwe, superdikke lente-zomercatalogus van Neckermann! Bijna 1100 bladzijden mode en alles voor uw huis en tuin. Nieuwsgierig? Doe dan nu de bon in een envelop en stuur 'm Neckermann ™daa9 nog naar: Antwoordnummer 8008 4530 RB Terneuzen U hoeft geen postzegel te plakken! aangelegd levert een onmisbare bijdrage aan de diversiteit van het Nederlandse landschap, vindt het Platform Monumen taal Groen. Het platform be staat uit negen organisaties die meer aandacht willen voor het monumentale groen. Bezuini gingen en grootschalige infra structurele ontwikkelingen als weg- en woningbouw hebben daar in hun ogen teveel afbreuk aan gedaan. De organisaties willen dan ook dat de nationale en lokale over heden een hogere prioriteit ge ven aan het beheer van cultuur historische elementen als land goederen en parken. Ook moet er meer kennis worden ontwik keld op het gebied van groen erfgoed. Om dit te bewerkstelli gen heeft het platform aan alle Nederlandse gemeenteraden de Verklaring van Arnhem ge stuurd, met het verzoek deze te ondersteunen. De verklaring werd in 1999 opgesteld tijdens een symposium in Arnhem, en zet in tien stellingen de proble matiek uiteen. Hoewel er als gevolg van de wa tersnoodramp binnen de Schouwse gemeentegrenzen Slot Haamstede. weinig echt monumentaa l groen aanwezig is, heeft het gemeen tebestuur van Schouwen-Dui veland besloten de verklaring te ondersteunen. „We vinden het streven van het platfom lovens waardig, zeker op landelijk ni veau", aldus medewerker ge meentewerken A. Flikweert. In januari vorig jaar plaatste de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg het Slot Haamstede en foto Dirk-Jan Gjeltema de buitenplaatsen Mon Plaisir en Heesterlust in Schuddebeurs onder volledige bescherming. Hierdoor is ook de parkaanleg bij deze monumenten als Rijks monument aangemerkt. 242N-2AA7-.131 200 Dhr./Mevr.: Straat: Postcode: Woonplaats: Tel.nr: E-mail: Geb.datum: Stuur ook een catalogus naar: 0hr./Mevr.: Straat: Postcode: Woonplaats' Tel.nr: E-mail: Geb.datum: stuur mij gratis en geheel vrijblijvend dikke Lente/Zomer-catalogus 2001 van Neckermann. 0900-20 20 of surf naar Www.neck< (75cpm) te Neckermannklant' Dan hoeft u niets te doen: u krijgt automatisch de nieuwe catalogus thuisgestuurd. 'ubnek is opgenomen in alle 40 dagbladen van De Nallonale Regiopers on verschijnt in een oplage van re 2.1 miljoen exemplaren. Voor meer informatie: E-mall: inlo@NRp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u1 door Jacques Cats VLISSINGEN - De Zeeuwse be volking krijgt volgende week weer gelegenheid om zich kri tisch uit te laten over het func tioneren van de politie bij het bestrijden van criminaliteit en onveiligheid. Dat gebeurt tij dens een steekproefsgewijze te lefonische enquête. Aan het on derzoek doen ruim vierduizend ingezetenen van zestien jaar en ouder mee. Het bureau Intomarkt voert nu voor de vijfde keer de zogeheten Politiemonitor Bevolking Ne derland uit in opdracht van de ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken. Bij elkaar worden ruim zestigduizend Ne derlanders ondervraagd. Doel van het onderzoek in Zee land is inzicht te krijgen in welk deel van de bevolking het afge lopen jaar slachtoffer is gewor den van criminaliteit zoals wo ninginbraak en fietsendiefstal. Buurt De vragen gaan ook over buurt problemen, onveiligheidsge voelens, maatregelen ter voor koming van criminaliteit en hoe burgers contacten met de politie ervaren.De enquête werd eerder uitgevoerd in drie Zeeuwse po litiedistricten. Nu zijn de inwo ners van alle zeventien Zeeuwse gemeenten bij het onderzoek betrokken. Voor die opzet is ge kozen om scherper in beeld te krijgen waar de politieagen ten in de wijk alert op dienen te zijn. Bij een vorig onderzoek kreeg de politie landelijk gezien een krap zesje van de Nederlandse bur ger. Algemene klacht was dat de politie teveel aan de achterkant van het probleem werkt. Dat is dweilen met de kraan open, werd daarvan gezegd. Je kunt beter aan de voorkant werken, dus preventief. De politie Zeeland kwam er de vorige keer genadig vanaf. Meer dan driekwart van de inwoners liet weten zich veilig te voelen in de provincie. Ruim zestig pro cent gaf de agenten zelfs een pluim. Zo kon mede dankzij di verse preventieprojecten het aantal inbraken worden terug gedrongen. Ook bleek dat er bij (Advertentie) MORGEN GEOPEND VAN 13.30-17.00 UUR Instapper zwart, cognac en beige 36 - 42 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal TERNEUZEN: Noordstraat 18 het publiek meer bereidheid is om delicten te melden en daar van aangifte te doen. In vergelijking met de rest van Nederland oordeelde de Zeeuw se bevolking wel negatiever over zichtbaarheid en aanwe zigheid van de politie in de wijk. De agent moet terug naar de burger en nog meer de wijk in, zo luidde de algemene mening. Bij de vorige ondervraging van het publiek kwam Drenthe als vei ligste provincie uit de bus. In Assen voelt 95 procent van de mensen zich 's nachts veilig op straat, zo bleek uit het onder- zoek. (Advertentie) IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND W WINKELCENTRUM VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13